1:43:09
چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۳
کاربر گرامی
برای دسترسی به این قسمت شما باید عضو سایت باشید.
دُرنیوز
فارس -   -  استان ها - 
5 دقیقه و 30 ثانیه پیش
رئیس جدید شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی گفت: پارک ساحلی و ایجاد فضای سبز اولویت شورای شهر قلعه رئیسی است.

خبرگزاری فارس: پارک ساحلی و ایجاد فضای سبز اولویت شورای شهر قلعه رئیسی است به گزارش خبرگزاری فارس از چاروسا، مرتضی ایزدخواه شامگاه سه‌شنبه در نشست شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی تصریح کرد: لزوم اتحاد، همدلی و هم‌افزایی بین اعضای شورای اسلامی شهر با شهردار و دیگر مسئولان استان و شهری در جهت خدمت رسانی به شهروندان و رفع مشکلات و چالش ها باید به عنوان الویت کاری شورا قرار گیرد. وی بیان کرد: در سایه وحدت توسعه ایجاد می‌شود، اختلاف که داشته باشید توسعه اتفاق نمی‌افتد، مطمئنا وحدت است که کشور را جلو می‌برد. رئیس شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی برنامه‌محوری، عدالت در توزیع خدمات، تعامل با ادارات و تکریم ارباب رجوع را از اولویت های مهم شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی عنوان کرد و افزود: هدف عمده ما رضایتمندی مردم و توزیع عدالت در سطح شهر است. ایزدخواه خاطرنشان کرد: آنچه اهمیت دارد، خدمت به مردم است. برای تعالی اقتصادی باید منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح داد و در این راه مهم نیست که منافع یک مسئول به خطر بیفتد. وی گفت: ما نبـاید زحمات دیگران را فـراموش کنیم و باید قدر یکدیگر را بدانیم و از دیدگاه مدیران گذشته کـمک گرفته و جدای از دیدگـاه‌های سیاسی قدردان همــدیگر باشیم.  رئیس شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی تاکید کرد: فضای تعامل با شورای شهر فراهم است و اعضای شورای شهر چون نماینده مردم هستند باید روحیه‌ای مطالبه‌گر داشته باشند. ایزدخواه ابراز داشت: ساخت پارک ساحلی قلعه رئیسی و ایجاد فضای سبز شهری به عنوان اولویت شورا و شهرداری قلعه رئیسی قرار می‌گیرد. وی در پایان متذکر شد: از مدیران شهرستانی و استانی می‌خواهیم تا نسبت به حل مشکلات مالی شهرداری‌ها چاره‌ای بیاندیشند. انتهای پیام/82021/گ۲۰

به نقل از باشگاه استقلال، محسن فروزان درباره شرایط جسمانی خودش اظهار کرد: از روزی که قرار داد خودم را ثبت کردم تا به امروز سیر صعودی داشتم و هر روز از روز گذشته بهتر می‌شوم و شرایط بدنی بهتری پیدا می‌کنم. تمرینات خوب آقای بوستانی و تمرینات اختصاصی خودم در 3 ماه گذشته کمک کرده تا بتوانم این روند صعودی را حفظ کنم. روزی که به استقلال آمدم می‌دانستم به کجا آمده‌ام و برای این که بتوانم شرایط خوبی داشته باشم در این مدت تمرینات اختصاصی خودم را پیگیری می‌کنم.

وی افزود: روزی که به استقلال آمدم می‌دانستم در چه باشگاهی پا می‌گذارم. استقلال خانواده بزرگی است و همه جای دنیا ایرانی‌ها اخبار این تیم را پیگری می‌کنند. خیلی خوشحالم که امیر قلعه‌نویی این فرصت را به من داد تا به تیم محبوب خودم بیایم و خوشحالم که الان شرایط خوبی در تیم دارم.

دروازبان استقلال همچنین گفت: سال‌های قبل هر زمان به تهران می‌آمدم ورزشگاه آزادی پر بود و هواداران استقلال شرایط سختی را برای حریفان ایجاد می‌کردند. خیلی دوست دارم هر بازی حداقل 60 – 70 هزار هوادار در ورزشگاه حاضر باشد. محسن فروزان با آمدن هواداران به ورزشگاه خیلی سرحال‌تر می‌شود و با روحیه بهتری درون دروازه قرار می‌گیرد. ای کاش برای هواداران ما که دسته‌ای از آنها از قشر پایین هستند، جانشینی برای بلیت الکترونیکی تهیه کنند. البته هواداران از قیمت بلیت‌ها هم مقداری دلخوری دارند. متاسفانه الان شرایط خیلی خوبی ندارند مردم و پرداخت این قیمت بلیت شاید خیلی سخت باشد.

او درباره حضور در تیم ملی نیز اظهار کرد: همواره دو هدف داشتم. اولین هدفم پوشیدن پیراهن استقلال و ارائه نمایش‌های خوب و تماشاگر سند است و دومین هدف من رسیدن به پیراهن تیم ملی. پیراهن شماره یک تیم ملی را می‌خواهم و در راه رسیدن به این پیراهن از رقابت با هیچکس نمی‌ترسم، زیرا به توانایی‌های خودم ایمان دارم و می‌خواهم در ترکیب تیم ملی حاضر شوم.

فروزان در پایان خاطرنشان کرد: پنج‌شنبه یک بازی سخت با تیم خوب و جوان نفت داریم. مطمئنم این تیم در شهر خودش حریف بسیار سختی برای همه تیم‌هاست و هیچ تیمی در مسجد سلیمان دیدار آسانی نخواهد داشت. ما 3 امتیاز این بازی را می‌خواهیم زیرا استقلال این فصل تنها به قهرمانی فکر می‌کند و تیم‌های دیگر باید به فکر عناوین دیگر باشند. البته تا آخر فصل اتفاقات زیادی می‌افتد اما مجموعه استقلال امسال برای قهرمانی به مسابقات وارد شده است.

دُرنیوز
به یک لیسانس بهداشت حرفه ای جهت کار در کارخانه در شهر یزد نیازمندیم. نوشته استخدام کارشناس بهداشت جهت کار در کارخانه اولین بار در «ای استخدام» پدیدار ...

به یک لیسانس بهداشت حرفه ای جهت کار در کارخانه در شهر یزد نیازمندیم.

تلفن: 09372160368
دُرنیوز
اضطراب نوچه فتنه‌گران از بازداشت یک پادوی رسانه‌ای،ابلاغ مجازات جدید برای متخلفان بانکی،گزارش ایندیپندنت از طرح جنجالی وهابی‌ها،عربستان سعودی با ...


*کیهان

توسل به شگرد تمسخر و تحقیر برای ارعاب منتقدان درونی جبهه اصلاحات

در ادامه توهین و تمسخرهای مافیای اصلاحات علیه تشکیلات تازه تأسیس ندا، روزنامه آرمان نیز به تمسخر این گروه پرداخت.اصلاح‌طلبان پیش از این ضمن تمسخر و تحقیر «ندا» (نسل دوم اصلاح‌طلبان) دو عضو آن را مجبور بر استعفا کردند. «بی‌شناسنامه، نفوذی، قدرت‌طلب، فرصت‌طلب» از جمله تعابیری است که افراطیون و مافیای اصلاحات درباره گروه ندا به کار برده‌اند چرا که برخی اعضای این گروه خواستار اصلاح و جبران برخی تندروی‌های گذشته نظیر خروج از حاکمیت، حضور در آشوب سال 88، تحریم انتخابات، تقابل با حاکمیت و طرح شعارهایی نظیر فتح سنگر به سنگر و فشار از پایین (به مثابه اعلام جنگ به حاکمیت) شده‌اند. پورنجاتی نیز خطاب بر ندایی‌ها به طعنه گفته با این حساب عمه من نیز می‌خواهد تشکل «نساء» (نسل سوم اصلاح‌طلبان) را راه بیاندازد.

در این میان روزنامه آرمان در مطلبی بدون امضا نوشت: آقای صادق خرازی سلمه‌الله خوب می‌داند که صاحب این قلم [!!] چقدر اصلاحات را دوست دارد. کما فی‌السابق مخلصیم... آنچه تعجب‌برانگیز است انتخاب نام ندا بر این حرکت خداپسندانه است.نویسنده نامعلوم ادامه می‌دهد: اشکال نام ندا علامت اختصاری «نسل دوم اصلاح‌طلبان» در این است که پس از نسل صاحب این قلم و آقاصادق که باید اصلاح‌طلبی به نسل بعدی تحویل داده شود، آنها مجبورند اسم آن را هم عوض کنند و بگذارند «نسا» یعنی «نسل سوم اصلاحات». کاش همین بود، اگر همینطور این پرچم ماراتن به نسل‌های بعدی تحویل شود که باید چنین شود و دعا می‌کنیم که بشود، نام اصلاح‌طلبی نسل‌های سوم تا نهم به این ترتیب خواهد بود، نچا، نپا، نشا، نها، نها و ننا. نام تشکیلات نسل پنجم از اساس یک نام ضداصلاحات است. زیرا اصلاحات بنا به ماهیت خود نیاز به پایش دائمی دارد و نام نپا کاملا لایتچسبک است. نسل‌های هفتم و هشتم در دهه اول و نسل‌های سیزدهم تا نوزدهم در دهه دوم نام‌های تکراری و گیج‌کننده‌ای خواهند داشت و غیراصلاح‌طلبان در تشخیص نسل‌های هفتم، هشتم،هفدهم و هجدهم به اشتباه خواهند افتاد(!)

روزنامه زنجیره‌ای آرمان در ادامه تمسخر خود نوشت: متاسفانه اشکال این نامگذاری به همین جا ختم نمی‌شود. از نسل بیستم تا نود و نهم یک حرف و از نسل صدم تا نهصد و نود و نهم دو حرف از هزاره دوم تا نسل هزار و نهصد و نود و نهم سه حرف و به همان ترتیب در هر هزاره یک حرف به نام این تشکیلات اضافه خواهد شد. به این ترتیب در نسل پنج‌هزار و نهصد و هفتاد و سوم نام تشکیلات به نپهنهسا تبدیل خواهد شد که تصدیق بفرمایید خیلی ثقیل است. حالا بماند که این نامگذاری در نسل‌های میلیون به بالا به چه معضلی برای اعضا و غیراعضا تبدیل می‌شود. تنها خوبی‌اش آن است که در مسابقات رادیو تلویزیونی به هر کس بتواند سه مرتبه بدون لکنت‌نام این تشکیلات را بگوید یک جایزه نفیس می‌دهند.آرمان در پایان درد اصلی افراطیون را بازگو کرد و نوشت: چرا به رغم حسن‌نیت و قلب سلیم آقا صادق عزیز، چنین اشتباهی در نامگذاری رخ داده است؟ صاحب این قلم را گمان بر این است که با بزرگان اصلاحات مشورت نشده است.

آقای هاشمی و بازهم حرکت از پله دوم

خانواده چند تن از بازداشت شدگان فتنه برای چندمین بار با هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.به گزارش سایت هاشمی، وی در این دیدار اختلافات سلیقه و نظر را براساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) «رحمت» خواند و گفت: آنچه که قرآن، مسلمانان و به طور کلی انسان‌ها را از آن نهی کرده، تنازع است که فرد و اجتماع را فشل می‌سازد.آقای هاشمی توضیح نداد که به قول آقای روحانی، کدام کشور و کدام دولت با آشوبگران و اراذل و اوباش ضد نظام مدارا می‌کند؟! و این نکته بدیهی را نیز ناگفته رها کرد که چرا ایشان از پله دوم حرکت می‌کند؟ و بدون اشاره به جرایم سنگین فتنه‌گران که وطن‌فروشی، آدم‌کشی، همکاری با بیگانگان، آتش زدن مسجد و... از جمله آنها بوده است، خواستار مدارا با آنان شده‌اند؟!یادآور می‌شود برخی از دست‌اندرکاران فتنه و آشوب 88 هم‌اکنون به عنوان مشاور هاشمی فعالیت می‌کنند. یکی از این افراد عبدالحسین هراتی از عناصر هتاک به حضرت امام و حامی منتظری و نهضت آزادی بود که چندی پیش بازداشت شد.

به پریشان گویی آمریکا اعتنا نکنید اروپا باید به ایران نزدیک شود

«اروپا باید از پریشان‌گویی آمریکا چشم بپوشد و به ایران نزدیک شود چرا که زمان نزدیک شدن به ایران است».وبسایت خبری مدیا پارت با بیان این مطلب می‌پرسد: آیا اروپا بالاخره از فشارهای آمریکا و اسرائیل در خصوص دشمن‌تراشی از ایران شانه خالی خواهد کرد. به نفع اروپا است که به چند دهه خصومت با ایران پایان دهد و علیه تروریست‌های داعش متحد شود.این سایت اروپایی افزود: «ایران کشوری به شدت مسلمان است و قوانین اسلامی تا حد شدیدی در آن تحمیل می‌شود. از یک طرف، همکاری با ایران حداقل به شکلی قابل توجه به حفظ تعادل و صلح در خاورمیانه کمک خواهد کرد. از سوی دیگر، ایران با نزدیک شدن به اروپا می‌تواند به مبادلات اقتصادی و فرهنگی روی آورد که بی‌شک برای هر دو طرف سودمند و جالب توجه خواهد بود. ولی فراموش نکنیم که اروپایی‌ها، باید از پریشان‌گویی سیاست آمریکا در خاورمیانه چشم‌پوشی و از آن پرهیز کنند. اروپایی‌ها باید در این زمینه نه تنها با ایران، بلکه با روسیه نیز هماهنگ عمل کنند، چرا که منافع و خطرات مشترک این گونه ایجاب می‌کند.

چرا دولت تمایلی به احیای سازمان مدیریت ندارد؟

به دلیل فقدان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اجزای مختلف دولت تلقی‌های بسیار متناقضی از برنامه دولت درباره خروج از رکود داشته‌اند.
فرشاد مؤمنی با بیان این مطلب در روزنامه شرق نوشت: به دلیل اهمیت برنامه‌ریزی و نقش مهم آن است که رئیس‌جمهور در جریان مبارزات انتخاباتی خود یکی از تعهدات اصولی خود را احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و تعهد و پایبندی به برنامه‌ریزی و اتخاذ رویکرد برنامه‌ای در فرآیند تصمیم‌گیری عنوان کرد. اما واقعیت این است که این وعده حیاتی و سرنوشت‌ساز به همان اندازه که در مقام بیان، سهل و قابل عمل بود، در مقام اجرا دشوار است.وی با اشاره به عملی نشدن وعده احیای سازمان مدیریت نوشت: واقعیت این است که در همین یک سال گذشته برخی برخوردهای غیربرنامه‌ای در تیم اقتصادی دولت دیده می‌شود. یکی از بارزترین نمونه‌های آن، برخورد افراد مختلف دولت با بسته موسوم به «خروج غیرتورمی از رکود» است. طی همین چندروز گذشته اجزای مختلف دولت تلقی‌های بسیار متفاوت و متناقضی از این برنامه داشته‌اند. بدون تردید تشتت آرا و فقدان استنباط واحد از اصول و مبانی اجرایی برای دولت و کشور مسئله‌ساز خواهد بود.

مؤمنی تصریح کرد: یکی دیگر از عواملی که سبب می‌شود دولت‌ها تمایلی به برنامه‌ریزی نداشته باشند آن است که کمتر مقید به پاسخگویی باشند و بیشتر بتوانند اعمال سلیقه کنند. آنچه مسیر حرکت دولت به سمت سلیقه‌ای عمل کردن را سد می‌کند، داشتن یک برنامه منسجم و برخورد برنامه‌ای با مسایل است. اگرچه معاونت برنامه‌ریزی کشور، برنامه‌‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را دنبال می‌کند اما به نظر می رسد بیش از محتوا به شکل امور توجه دارد. لایه بودجه سال 93 به موقع تحویل مجلس شد اما اغلب مشکلات ساختاری بودجه‌های پیشین را در دل خود داشت. مشکلات بودجه در سال جاری نشان می‌دهد چه میزان از فرصت‌ها از دست رفته است. حال، هم لایحه بودجه سال 94 در دست تهیه است و هم برنامه ششم توسعه.

روزنامه شرق در عین حال از قول محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نوشت: «در مورد احیای سازمان مدیریت سناریوهای مختلفی مطرح است. از جمله اینکه به صورت سازمان مدیریت احیا شود یا سازمان برنامه و بودجه یا اینکه به عنوان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ادامه فعالیت دهد یا وضع دیگری داشته باشد. ما در حال دریافت و بررسی نظر کارشناسان هستیم و تا یک ماه آینده برای انتخاب یکی از این حالت‌ها به جمع‌بندی خواهیم رسید. در حال حاضر سازمان با مشکلی روبه‌رو نیست و با ایجاد دو معاونت در ریاست جمهوری کارهای لازم انجام می‌شود، بنابراین برخی می‌گویند دولت موضوع احیای سازمان مدیریت را فراموش کرده درست نیست.»

شرق درباره این سخنان نوشت: آنچه از اظهارات نوبخت و اقدامات معاونت برنامه‌ریزی برداشت می‌شود این است که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یا احیا نخواهد شد یا احیای آن به زودی انجام نمی‌شود و حتی اگر این سازمان احیا شود احتمالا نه نقشی در تدوین برنامه ششم خواهد داشت و نه در بودجه سال 94.این روزنامه خاطرنشان کرد: دولت مدتی است که سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه را در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تدوین و به رئیس‌جمهور تسلیم کرده است. پس حتی اگر سازمان احیا شود، در تدوین سیاست‌های برنامه ششم نقش نخواهد داشت. از طرف دیگر براساس گفته‌های نوبخت، در مهرماه در خصوص احیای این سازمان تصمیم‌گیری می‌شود و دولت باید دو ماه بعد از آن یعنی 15 آذر لایحه بودجه سال 94 را به مجلس تقدیم کند. پس این سازمان در صورت احیا در تدوین بودجه هم نقشی نخواهد داشت.

گفتنی است در کنار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، ستادی به نام ستاد هماهنگی‌های اقتصادی دولت نیز تشکیل شده که مسئولیت آن پیش از این برعهده محمدعلی نجفی بود و سپس به مسعود نیلی منتقل شد. اخیرا سعید لیلاز از اعضای مرکزیت کارگزاران در مصاحبه با روزنامه اعتماد تصریح کرده بود کشور به سازمان مدیریت نیاز ندارد و روحانی نیز با وجود وعده انتخاباتی اکنون احساس نیاز به چنین سازمانی نمی‌کند.

اضطراب نوچه فتنه‌گران از بازداشت یک پادوی رسانه‌ای

مشاور رسانه‌ای هاشمی رفسنجانی به دوستانش توصیه کرد که برای بازداشت نشدن مراقب چت‌ها و تلفن‌هایشان باشند.فواد صادقی پس از بازداشت عمار کلانتری سردبیر خبرگزاری وابسته به دانشگاه آزاد که به منظور اجرای حکم وی صورت گرفته، نوشت: 6ماه گذشته که بدلیل برخی ارتباطات و رفتارهای آقای علی غزالی، همکاری با وی را قطع کردیم. نامبرده با تهدید مکرر اقدام به تحریک و پرونده‌سازی علیه آقای کلانتری، خانم آذرپیک، بنده و برخی دیگر از دوستان کرد که در مورد خانم آذرپیک و آقای کلانتری تحریکات و پرونده‌‌سازی‌های نامبرده تا حدی موثر واقع شده است.این نوچه رسانه‌ای شبکه فتنه در ادامه ضمن توصیه‌ای امنیتی به دوستانش نوشته است: با سایر دوستانی که با آقای غزالی، ارتباط دارند توصیه می‌کنم که نسبت به اظهارات حضوری یا تلفنی و چت‌ها مراقبت ویژه‌ای داشته باشند تا آسیب نبینند.

اما علی غزالی که از سوءاستفاده اخیر مافیای فتنه از وی در جریان استیضاح وزیر علوم کاملا شاکی است، در پاسخ فواد صادقی گفت: به هر حال  ایشان نظر خودشان را گفته‌اند اما کاش برای بیان چنین مسائلی، نخست دقت می‌کردند که آقای عمار کلانتری طبق اظهارات آقای صادقی، دارای حکم قطعی بودند و نیازی به پرونده‌سازی  اینجانب و امثال من نداشته‌اند ضمن آنکه دستگاه‌های نظارتی و قضایی با تلاش و فشار افراد خارج از این سیستم، نه تنها توصیه‌پذیر نیستند که سعی می‌کنند با هرگونه دخالتی برخورد کنند.به گزارش تسنیم وی با اشاره به انتشار برخی اخبار در مورد صدور حکم مشاورت رسانه‌ای رفسنجانی برای فواد صادقی گفت: تا جایی که من اطلاع دارم و از دفتر آیت‌الله استعلام کردم، این حکم از سوی دفتر ایشان منتشر نشده و صرفا به درخواست شخص آقای صادقی و بدون اطلاع دفتر آیت‌الله، در برخی، رسانه‌ها منتشر شده است لذا در صورت صحت صدور این حکم، اوج مظلومیت آیت‌الله هاشمی را در میان برخی اطرافیانشان نشان می‌دهد که برخی برای سرازیر کردن هزینه‌های ناشی از فعالیت‌های پیش و پس و حین خود، از وجهه این استوانه نظام و یار دیرین رهبری به نفع منویات شخصی و باندی خود استفاده می‌کنند.

غزالی با بیان اینکه یک نهاد امنیتی اخیرا شکایت خود از فواد صادقی را در دادگاه 9 شهریور در حضور هیئت منصفه پس گرفته است، اضافه کرد: همان نهاد، شکایتش را از اینجانب پس نگرفته است، آن هم در شرایطی که موارد اتهامی اینجانب نسبت به آقای صادقی، بسیار کمتر بوده است.وی درباره توصیه امنیتی مشاور رسانه‌ای هاشمی به دوستان خود برای مراقبت از چت‌ها و تلفن‌هایشان نیز گفت: این جملات خودش سؤال و بسیار شبهه‌برانگیز است. مگر دوستان آقای فواد صادقی در چت‌ها و تلفن‌ها و مراوداتشان چه چیزهایی مطرح می‌کنند که از نظر امنیتی باید در قبال آنها نگران و مراقب باشند؟این روزنامه‌نگار در پایان این سؤال را مطرح کرد که چرا آقای فواد صادقی پس از جدا شدن از سایت تابناک، همواره دیگران را به عنوان مدیران مسئول سایت‌های خود منصوب می‌کند تا آنان به جای وی مسئولیت اقداماتش را متحمل شوند؟ آیا به جز عمار کلانتری که او نیز قربانی اقدامات صادقی شد، از بقیه مدیران مسئول سایت‌های دیگر آقای صادقی، خبری هست؟ آنان اینک کجا هستند؟

*خراسان

ابلاغ مجازات جدید برای متخلفان بانکی

در حالی که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، تخلف از مقررات قانون پولی و بانکی و آیین نامههای آن و نیز دستورات بانک مرکزی که به موجب این قانون صادر می شود موجب مجازاتهایی چون پرداخت مبلغی روزانه تا حداکثر 200 میلیون ریال برای ایام تخلف خواهد بود، بر اساس مصوبه روزهای اخیر هیئت دولت که توسط معاون اول رییس جمهور به رییس کل بانک مرکزی ابلاغ شده، از این پس این مجازات از 200 میلیون ریال به 427 میلیون و 300 هزار ریال افزایش می یابد.

اولین دستور دولت یازدهم درباره ارتباط هوایی با اروپا

بر اساس دستور روزهای اخیر دولت به آخوندی و ظریف، وزارت راه و شهرسازی موظف شد با همکاری وزارت امور خارجه نسبت به مذاکره، پیش امضا و امضای موقت موافقت نامه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری پرتغال ظرف سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری کند.

*ایران

دستگیری سردبیر آنا

بازداشت «عمار کلانتری» سردبیر خبرگزاری دانشگاه آزاد(آنا) تأیید شد. «طه هاشمی» معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به ایرنا گفت: مأموران، ظهر دوشنبه به دفتر خبرگزاری آنا آمده و کلانتری را بازداشت کردند.وی با ابراز تعجب از این که « برای دستگیری یکی از نیروهای دانشگاه آزاد با مدیران بالا دستی بویژه رئیس دانشگاه هماهنگی نشده» از دلیل بازداشت کلانتری ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت که این موضوع را پیگیری می‌کند.  هنوز مراجع رسمی علت بازداشت وی را اعلام نکرده‌اند اما «فؤاد صادقی» سردبیرسایت توقیف شده آینده نیوز و بازتاب در صفحه فیس بوک خود بازداشت کلانتری را به دلیل تحریک و پرونده‌سازی یکی از همکاران سابق ارزیابی کرد.

گزارش ایندیپندنت از طرح جنجالی وهابی‌ها

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی اعلام کرد که وهابیان عربستان سعودی طرحی مبنی بر نبش قبر پیامبر(ص) و انتقال پیکر ایشان به قبرستان بقیع را در دست دارند.  بر اساس این گزارش، وهابی‌ها با ساختن بارگاه و مقبره مخالف هستند، معتقدند که پیکر پیامبر(ص) نیز باید به طور ناشناس در قبرستان بقیع دفن شود تا مردم برای زیارت به بارگاه ایشان نروند.این طرح توسط دکتر «علی بن عبدالعزیز الشبل»، از اعضای هیأت علمی دانشگاه اسلامی «محمد بن سعود» در ریاض تدوین شده است.  دکتر عرفان العربی، مدیر مرکز میراث اسلامی به روزنامه ایندیپندنت گفت: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، مسلمانان سراسر جهان شوکه خواهند شد و بی‌تردید خشم عمومی را شاهد خواهیم بود.

واکنش ناشیانه به سرنگونی پهپاد اسرائیلی

در پی سرنگونی یک پهپاد رژیم صهیونیستی توسط نیروهای سپاه، مقامات رژیم صهیونیستی با انتشار اخباری غیرمستند مدعی شدند یک پهپاد ایرانی را در نزدیکی منطقه القنیطره هدف قرار داده‌اند.به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ارتش رژیم صهیونیستی یکشنبه گذشته پس از ادعای سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین در بلندی‌های جولان اعلام کرد این پهپاد متعلق به سوریه بوده است.

اظهارات زیباکلام در مورد هجمه وایبری به دولت

صادق زیباکلام انتشار پیامک‌های جسارت‌آمیز به بزرگان نظام از طریق شبکه وایبر را به«تشکیلات وابسته به تندروها» منتسب کرد. این استاد دانشگاه به ایسنا گفت که هدف منتشرکنندکان این پیامک‌ها، فراهم کردن بستر برای جلوگیری از افزایش سرعت اینترنت است.
به اعتقاد وی این طیف با انتشار مطالب توهین‌آمیز علیه بزرگان نظام، ابتدا این فضا را «خراب» عنوان کرده و سپس منویات سیاسی خود را بر این اساس دنبال می‌کنند

بازداشت گسترده مأموران پرونده رضا ضراب

مأموران پلیس پرونده «رضا ضراب» در ترکیه بازداشت شدند. «یقوب سیگیلی»، فرمانده بخش جرایم مالی پلیس استانبول که پیشتر از سمت خود برکنار شده بود، به زندان فرستاده شده است. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «جیهان» جمعی دیگر از نیروهای این نهاد به دلیل جرم شنود غیرقانونی در ماجرای رضا ضراب دستگیرشده‌اند.گفته می‌شود 52 مظنون دیگر نیز در آستانه دستگیری در ماجرای رضا ضراب هستند. پلیس ترکیه پیشتر رضا ضراب را متهم به پولشویی و تلاش در تطمیع مقام‌های ترکیه‌ای در گرفتن شهروندی از این کشور متهم کرده بودند.

*جمهوری اسلامی

*یک مفتی برجسته وهابی برای نبش قبر پیامبر اکرم(ص) طرحی داده که قرار است مقامات عربستان آن را بررسی کنند. به گزارش روزنامه "ایندیپندنت" این طرح که توسط علی بن عبدالعزیز الشبل، تهیه شده، تخریب کامل مسجدالنبی و نبش قبر پیامبر اسلام را به مقامات سعودی پیشنهاد داده است. این روزنامه انگلیسی نوشت: این طرح بخشی از سند پیشنهادی است که "علی بن عبدالعزیز الشبل" مفتی برجسته وهابی و استاد دانشگاه "محمد بن سعود" در اختیار متولی‌های مسجدالنبی ارائه کرده است. این سند 61 صفحه‌ای که دکتر "عرفان العلوی" از اساتید عربستانی از آن پرده برداشته، به ریاض توصیه کرده است که مسجدالنبی تخریب شده و پیکر پیامبر پس از نبش قبر، به قبرستان بقیع منتقل شده و به صورت گمنام دفن شود. روزنامه ایندیپندنت به دلیل عدم دسترسی به مقامات سفارت سعودی در لندن، نتوانسته اطلاعی از واکنش مقامات دولت سعودی نسبت به این طرح ارائه نماید اما به این نکته توجه داده به دلیل اهمیت فوق‌العاده‌ای که این مسئله هم برای شیعیان و هم اهل سنت دارد، هرگونه اقدامی برای تخریب مسجدالنبی می‌تواند با خشم شدید مسلمانان مواجه شود.

 عرفان العلوی که ریاست بنیاد تحقیقات میراث اسلامی را برعهده دارد، با اشاره به اینکه تفکر وهابیت احترام قائل شدن برای قبور را شرک می‌داند، می‌گوید: "آن‌ها می‌خواهند از حضور زوار در حرم و احترام گذاشتن به آن جلوگیری کنند، چرا که آن را شرک و بت‌پرستی می‌دانند. اما تنها راهی که می‌توانند برای جلوگیری از زیارت پیامبر توسط زائران انجام دهند، این است که وی را به قبرستان دیگری منتقل کنند." به گفته علوی، براساس طرح‌های ارائه شده، تمامی معماری اسلامی به جا مانده از قرن‌های گذشته در مدینه به همراه گنبد خضرا مسجد باید تخریب شود، برآوردها نشان می‌دهند طرح‌های اجرا شده عربستان برای نوسازی مدینه، تاکنون به نابودی 95درصد از بناهای اسلامی با قدمت بیش از 1000 سال منجر شده و اکنون آپارتمان‌های نوساز و هتل‌های لوکس جای آن‌ها را گرفته‌اند.

* رسانه‌های سودانی خبر داده‌اند مقامات سودان دستور تعطیلی مرکز فرهنگی ایران در خارطوم سودان و دیگر استان‌های این کشور را صادر کردند. به گزارش عصر ایران، سایت خبری سودان تریبون نوشت: دولت سودان همچنین از کارکنان مرکز فرهنگی ایران خواستند در مدت 72 ساعت خاک سودان را ترک کنند. وزارت خارجه سودان تاکنون درباره این اقدام هنوز به طور رسمی موضع‌گیری نکرده است. سودان تریبون، از منابع آگاه مطلع شد وزارت خارجه سودان با احضار سفیر ایران در روز دوشنبه، این تصمیم مقامات سودانی را به وی اطلاع داد. این سایت نوشت: این اقدام ناگهانی با نزدیکی روابط میان تهران و خارطوم در تعارض است. نزدیکی روابط ایران و سودان باعث نگرانی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و امارات شده است. بعضی از رسانه‌های سودانی مدعی شده‌اند تصمیم دولت سودان درباره تعطیلی دفتر رایزنی فرهنگی ایران در خارطوم و اخراج کارکنان آن به دلیل نگرانی و هشدار مراکز دینی و رسانه‌ای سودانی در برابر گسترش و تبلیغ مذهب شیعه است. آنها سفارت و مرکز فرهنگی ایران در سودان را به تلاش برای تبلیغ تشیع و شیعه‌سازی مردم سودان متهم می‌کنند. آمارهای غیررسمی می‌گویند هم اکنون تعداد شیعیان در سودان به 12هزار نفر می‌رسد.

*قدس

فیلم جنجالی مجوز اکران گرفت 

جهان: خبرها حاکی است که پروانه نمایش فیلم سینمایی جنجالی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا‌ درویش صادر شده است.

درگیری اراذل و اوباش با کارکنان شهرداری 

فرارو: مدیر روابط عمومی منطقه 9 شهرداری تهران درباره اتفاقات دیروز مقابل ساختمان شهرداری این منطقه، با تکذیب برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر برخورد مأموران شهرداری منطقه 9 با یکی از شهروندان، گفت: مأموران شهرداری منطقه درصدد پلمب پارکینگ عمومی غیرقانونی بودند و طی آن نیز هیچ برخوردی صورت نگرفت. وی افزود: اما پس از این ماجرا، عده‌ای از اراذل و اوباش با قمه، میله آهنی و چوب و چاقو در مقابل ساختمان شهرداری منطقه 9 که در نزدیکی پارکینگ غیر قانونی بود، تجمع کردند و به عده‌ای از کارکنان شهرداری نیز آسیب وارد کردند.

شناسایی 12باندقاچاق اعضای بدن 

تسنیم: کتایون نجفی‌زاده رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت، از شناسایی 12 باند قاچاق اعضای بدن در کشور خبر داد.

عربستان سعودی با افراطی ها برخورد کند

قدس آنلاین: کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به طرح وهابیون برای نبش قبر پیامبر (ص) و انتقال پیکر ایشان به بقیع، گفت: اگر مسؤولان سیاسی عربستان سعودی با این مسأله مخالفند، باید با چنین مسأله‌ای بشدت برخورد کنند.

برخورد عجیب با مرکز فرهنگی ایران

ایسنا: مسؤولان سودانی در اقدامی یکی از مراکز فرهنگی ایران در خارطوم را بسته و از وابسته فرهنگی ایران و دیگر مسؤولان این مرکز خواستند تا طی 72 ساعت این کشور را ترک کنند. هنوز مسؤولان رسمی سودان توجیهی برای این عمل خود اعلام نکرده اند.

اعتراض به پلیس امارات
قدس آنلاین: خبرها حاکی است که به دنبال تجاوز سه مرد اماراتی به دو زن ایرانی در ساحل جمیرای امارات، برخی ایرانی های مقیم این کشور بشدت به پلیس امارات در خصوص تأمین امنیت شهرهای این کشور اعتراض کرده اند.

صورت حساب 5/7 میلیون دلاری

گروه سیاسی: یک منبع آگاه اعلام کرد اگرچه عمده حملات هوایی نیروهای آمریکایی علیه داعش، صرفا در اطراف پایگاه های نظامی شان انجام شده، اما به ازای هر حمله هوایی یک صورت حساب 7 و نیم میلیون دلاری به دولت عراق ارایه کرده اند.

سفر امیرعبداللهیان به لبنان و سوریه

ایسنا: شبکه المیادین از سفر حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه به بیروت و دمشق خبر داد. این شبکه به علت انجام این سفرها اشاره‌ای نکرد.

طرح‌ جاسوسان را خنثی کردیم

فارس: زارعان، معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت که ایران طرح‌های جاسوسان خارجی برای جذب کارشناسان اتمی را خنثی کرده است.
دُرنیوز
فارس -   -  استان ها - 
5 دقیقه و 30 ثانیه پیش
رئیس جدید شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی گفت: پارک ساحلی و ایجاد فضای سبز اولویت شورای شهر قلعه رئیسی است.

خبرگزاری فارس: پارک ساحلی و ایجاد فضای سبز اولویت شورای شهر قلعه رئیسی است به گزارش خبرگزاری فارس از چاروسا، مرتضی ایزدخواه شامگاه سه‌شنبه در نشست شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی تصریح کرد: لزوم اتحاد، همدلی و هم‌افزایی بین اعضای شورای اسلامی شهر با شهردار و دیگر مسئولان استان و شهری در جهت خدمت رسانی به شهروندان و رفع مشکلات و چالش ها باید به عنوان الویت کاری شورا قرار گیرد. وی بیان کرد: در سایه وحدت توسعه ایجاد می‌شود، اختلاف که داشته باشید توسعه اتفاق نمی‌افتد، مطمئنا وحدت است که کشور را جلو می‌برد. رئیس شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی برنامه‌محوری، عدالت در توزیع خدمات، تعامل با ادارات و تکریم ارباب رجوع را از اولویت های مهم شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی عنوان کرد و افزود: هدف عمده ما رضایتمندی مردم و توزیع عدالت در سطح شهر است. ایزدخواه خاطرنشان کرد: آنچه اهمیت دارد، خدمت به مردم است. برای تعالی اقتصادی باید منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح داد و در این راه مهم نیست که منافع یک مسئول به خطر بیفتد. وی گفت: ما نبـاید زحمات دیگران را فـراموش کنیم و باید قدر یکدیگر را بدانیم و از دیدگاه مدیران گذشته کـمک گرفته و جدای از دیدگـاه‌های سیاسی قدردان همــدیگر باشیم.  رئیس شورای اسلامی شهر قلعه رئیسی تاکید کرد: فضای تعامل با شورای شهر فراهم است و اعضای شورای شهر چون نماینده مردم هستند باید روحیه‌ای مطالبه‌گر داشته باشند. ایزدخواه ابراز داشت: ساخت پارک ساحلی قلعه رئیسی و ایجاد فضای سبز شهری به عنوان اولویت شورا و شهرداری قلعه رئیسی قرار می‌گیرد. وی در پایان متذکر شد: از مدیران شهرستانی و استانی می‌خواهیم تا نسبت به حل مشکلات مالی شهرداری‌ها چاره‌ای بیاندیشند. انتهای پیام/82021/گ۲۰
دُرنیوز
عصر ابران -   -  سایر - 
15 دقیقه و 9 ثانیه پیش
این تلفن همراه هوشمند از پردازنده تک‌هسته‌ای با توان یک گیگاهرتز بهره‌ می‌برد و در کنار آن ۱۲۸ مگابایت رم و ۲۵۶ مگابایت حافظه داخلی و یک دوربین دو ...

شرکت هندی اینتکس با همکاری شرکت موزیلا به تولید یک تلفن‌همراه هوشمند ۳۰ دلاری دست زده است که از سیستم‌عامل همراه فایرفاکس استفاده می‌کند.

به گزارش رایورز، این تلفن همراه هوشمند از پردازنده تک‌هسته‌ای با توان یک گیگاهرتز بهره‌ می‌برد و در کنار آن ۱۲۸ مگابایت رم و ۲۵۶ مگابایت حافظه داخلی و یک دوربین دو مگاپیکسلی بر روی این گوشی تعبیه شده‌اند.

نمایشگر این گوشی نیز ۳.۵ اینچی بوده و از رزولوشن ۴۸۰x۳۲۰ پیکسل پشتیبانی می‌نماید.

این گوشی پذیرای دو سیم‌کارت بوده و تنها بر روی دو فرکانس از شبکه GSM کار می‌کند که شامل فرکانس‌های ۱۸۰۰ و ۹۰۰ هستند.

این تلفن همراه هوشمند قرار است در کشورهای دیگری نیز عرضه شود و تنها در قاره‌های آفریقا و آمریکای شمالی عرضه نخواهد گردید.

این گوشی که Cloud FX نام دارد در حال حاضر تنها در بازار هندوستان به فروش می‌رود ولی به‌زودی مقاصد دیگر خود را نیز در پیش خواهد گرفت.

این گوشی در حال حاضر تنها 30 دلار قیمت دارد ولی ممکن است قیمت آن تا 25 دلار نیز پایین بیاید.

شرکت اینتکس به‌عنوان تولیدکننده سخت‌افزار این گوشی، یکی از چندین شرکت روبه رشد در بازار هندوستان است و از سایر شرکت‌های مهم در بازار تلفن‌های همراه که در هندوستان فعالیت دارند می‌توان به مایکرو مکس و لاوا اشاره نمود که هردو توانسته‌اند در سطح بین‌المللی به بازار مناسبی از فروش دست یابند.

دُرنیوز
وی که از اساتید بنام حقوق و پدر علم حقوق ایران است و کتب و مقالات متعددی در حوزه حقوق مدنی تألیف کرده، در حالی رخت از جهان بربست که از بیماری ریوی ...

دکتر امیرناصر کاتوزیان، پدر علم حقوق ایران که از جمله نویسندگان پیش‌نویس قانون اساسی کشورمان بود، چشم از جهان فرو بست.

به گزارش «تابناک»، دکتر امیر‌ناصر کاتوزیان در هفته‌های اخیر به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود که پس از چند روز به منزل برده شد؛ اما با وخامت بیماری به بیمارستان بازگردانده شد و صبح امروز در‌ ۸۷ سالگی بدرود حیات گفت.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران، کتب و مقالات بسیاری در حوزه حقوق مدنی تألیف کرده‌ و لقب پدر علم حقوق ایران را دارد.

دکتر کاتوزیان، پدر علم حقوق ایران درگذشت

امیرناصر کاتوزیان، حقوقدان برجسته ایرانی در سال ۱۳۰۶ هجری خورشیدی در تهران متولد شد. وی در دانشگاه به تحصیل در رشته حقوق پرداخت و در ادامه تحصیلات خود، رشته حقوق قضا را برگزید و در سال ۱۳۳۹ با دفاع از رساله دکترای خود با نام«وصیت»‌ دکترای حقوق گرفت.

کاتوزیان یکی از نویسندگان اصلی پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی بوده و حدود ۴۵ جلد کتاب تألیف کرده است.

گفتنی است، پیکر آن مرحوم، ساعت 9 صبح روز پنجشنبه از جلو دانشکده حقوق دانشگاه تهران تشییع خواهد شد.
دُرنیوز
پدر و مادری که فرزند مبتلا به تومور مغزی خود را از بیمارستانی در «ساوث‌همپتون» انگلیس بدون اجازه پزشک خارج کرده بودند، توسط پلیس اسپانیا بازداشت شدند.

به گزارش پایگاه 598، این کودک پنج ساله بیمار که «آشیا کینگ» نام دارد پس از دیده شدن در جنوب شهر «مالاگا» به بیمارستان منتقل شد.

«برت کینگ»، پدر 51 ساله آشیا پیش از بازداشت با انتشار ویدئویی در اینترنت گفت: من محترمانه خواهش می‌کنم که این تعقیب و گریز را پایان دهید. ما اهمالی درباره پسرمان نمی‌کنیم.

 

 

وی در ادامه افزود: پسر من لبخند می‌زند و خوشحال است. ما کارهایی را برای او به عنوان خانواده‌اش انجام می‌دهیم و فقط می‌خواهیم در آرامش باشیم. او بیمار است و من می‌خواهم درمان او را ادامه دهم.

 

 

«لیدیا پاردو»، کارمند پذیرش هتل «اسپرانتزا» می‌گوید: من اخبار را دیدم و متوجه دلایلی که در جستجویشان هستند شدم. دلیل فوریت آن، سلامت کودک بود و به همین خاطر به محضی که دیدمشان با رئیسم تماس گرفتم و بعد پلیس را در جریان گذاشتیم. آنها ظرف چند دقیقه رسیدند و یک آمبولانس خبر کردند که آن هم دقایقی بعد از راه رسید و پسربچه را با خود بردند.

 

 

پلس اسپانیا مجاز است به مدت 72 ساعت از پدر و مادر این کودک بازجویی کند. پدر و مادر آشیا می‌گویند که در کشور چک در جستجوی راه درمان بهتری برای فرزندشان بوده‌اند.

 

 

به گفته مقامات پلیس، والدین پسربچه پیروان یکی از فرقه «شاهدان یهوه» هستند که مراقبت‌های پزشکی از جمله انتقال خون دیگری را به خود یا فرزندانشان گناه می‌دانند و به همین خاطر و به‌زعم خود برای این‌که با معالجه پسرشان مرتکب گناه نشوند فرزندشان را از بیمارستان ربوده و با خود به اسپانیا برده بودند، در حالی که پزشکان یقین داشتند اگر تومور مغزی این کودک جراحی نشود وی خواهد مرد.


فرقه «شاهدان یهوه» در قرن 18 میلادی به وجود آمد و براساس آمار تعداد مریدان این فرقه 8 میلیون نفر برآورد شده است.

دُرنیوز
ﻓﺮﺩﺍ ﮐﻪ ﺷﺪ ﺧﺪّﺍﻡ ﺣﺮﻡ ﻣﻄﻬّﺮ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺭﺍ ﺧﺒﺮ ﮐﺮﺩﻧﺪ، ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺩﺭﻭﺍﺯﻩ ﻧﺠﻒ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻧﺪ، ﮐﻪ ﻧﮕﺬﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﻧﻌﺶ ﺁﻥ ﻓﺎﺳﻖ ﺭﺍ ﻭﺍﺭﺩ ﮐﻨﻨﺪ، ﻫﺮ ﻗﺪﺭ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ...

فاسقی که وصیت کرد در نجف دفن شود!
به گزارش افکارنیوز ، ﺩﺭ ﺑﻐﺪﺍﺩ ﻣﺮﺩ ﻓﺎﺳﻘﻰ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺍﺣﺘﻀﺎﺭ ﻭﺻﯿّﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻣﺮﺍ ﺑﺒﺮﯾﺪ ﻧﺠﻒ ﺍﺷﺮﻑ ﺩﻓﻦ ﮐﻨﯿﺪ ﺷﺎﯾﺪﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺮﺍ ﺑﯿﺎﻣﺮﺯﺩ ﻭ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﯿﺮ ﺍﻟﻤﻮﻣﻨﯿﻦ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺑﺒﺨﺸﺪ.

ﭼﻮﻥ ﻭﻓﺎﺕ ﮐﺮﺩ ﻗﻮﻡ ﻭ ﺧﻮﯾﺸﺎﻥ ﺍﻭ ﺣﺴﺐ ﺍﻟﻮﺻﯿّﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻏﺴﻞ ﺩﺍﺩﻩ ﻭ ﮐﻔﻦ ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺗﺎﺑﻮﺗﻰ ﮔﺬﺍﺭﺩﻧﺪﻭ ﺑﺴﻮﻯ ﻧﺠﻒ ﺣﻤﻞ ﮐﺮﺩﻧﺪ .

ﺷﺐ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﯿﺮ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺑﻪ ﺧﻮﺍﺏ ﺑﻌﻀﻰ ﺍﺯ ﺧﺪّﺍﻡ ﺣﺮﻡ ﺧﻮﺩ ﺁﻣﺪﻧﺪ، ﻭ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ: ﻓﺮﺩﺍ ﺻﺒﺢ ﻧﻌﺶ ﯾﮏ ﻓﺎﺳﻖ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﻐﺪﺍﺩ ﻣﻰ ﺁﻭﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻦ ﻧﺠﻒ ﺩﻓﻦ ﮐﻨﻨﺪ، ﺑﺮﻭﯾﺪ ﻭ ﻣﺎﻧﻊ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺷﻮﯾﺪ ! ﻭ ﻧﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﺍﻭ رﺍ ﺩﺭ ﺟﻮﺍﺭ ﻣﻦ ﺩﻓﻦ ﮐﻨﻨﺪ .

ﻓﺮﺩﺍ ﮐﻪ ﺷﺪ ﺧﺪّﺍﻡ ﺣﺮﻡ ﻣﻄﻬّﺮ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺭﺍ ﺧﺒﺮ ﮐﺮﺩﻧﺪ، ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺩﺭﻭﺍﺯﻩ ﻧﺠﻒ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻧﺪ، ﮐﻪ ﻧﮕﺬﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﻧﻌﺶ ﺁﻥ ﻓﺎﺳﻖ ﺭﺍ ﻭﺍﺭﺩ ﮐﻨﻨﺪ، ﻫﺮ ﻗﺪﺭ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﮐﺸﯿﺪﻧﺪ ﮐﺴﻰ ﺭﺍ ﻧﯿﺎﻭﺭﺩﻧﺪ .

ﺷﺐ ﺑﻌﺪ ﺑﺎﺯ ﺩﺭ ﺧﻮﺍﺏ ﺩﯾﺪﻧﺪ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﯿﺮ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺭﺍ ﮐﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩ : ﺁﻥ ﻣﺮﺩ ﻓﺎﺳﻖ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺷﺐ ﮔﺬﺷﺘﻪﮔﻔﺘﻢ ﻧﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭﺍﺭﺩ ﺷﻮﻧﺪ ،ﻓﺮﺩﺍ ﻣﯿﺂﯾﻨﺪ، ﺑﺮﻭﯾﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﺍﻭ، ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻋﺰّﺕ ﻭ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺗﻤﺎﻡ ﺑﯿﺎﻭﺭﯾﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺟﺎﻫﺎ ﺩﻓﻦ ﮐﻨﯿﺪ !!!

ﮔﻔﺘﻨﺪ : ﺁﻗﺎ ﺷﺐ ﻗﺒﻞ ﻓﺮﻣﻮﺩﯾﺪ ﻧﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺣﺎﻻ ﻣﯿﻔﺮﻣﺎﺋﯿﺪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺟﺎ ﺩﻓﻦ ﺷﻮﺩ!؟

ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩ : ﺁﻧﻬﺎﯾﻰ ﮐﻪ ﻧﻌﺶ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ، ﺷﺐ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺭﺍﻩ ﺭﺍ ﮔﻢ ﮐﺮﺩﻧﺪ، ﻭ ﻋﺒﻮﺭﺷﺎﻥ ﺑﻪ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﺮﺑﻼ ﺍﻓﺘﺎﺩ، ﺑﺎﺩ ﻭﺯﯾﺪ ﺧﺎﮎ ﻭ ﻏﺒﺎﺭ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﺮﺑﻼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﺎﺑﻮﺕ ﺍﻭ ﺭﯾﺨﺘﻪ ﺍﺯ ﺑﺮﮐﺖ ﺧﺎﮎ ﮐﺮﺑﻼ ﻭ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ
ﻓﺮﺯﻧﺪﻡ ﺣﺴﯿﻦ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺍﺯ ﺟﻤﯿﻊ ﺗﻘﺼﯿﺮﺍﺕ ﺍﻭ ﮔﺬﺷﺖ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺁﻣﺮﺯﯾﺪ ﻭ ﺭﺣﻤﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺷﺎﻣﻞ ﺣﺎﻟﺶ ‍ ﮔﺮﺩﺍﻧﯿﺪﻩ ﺍﺳﺖ!

غبارماتم تو آبرو به من بخشید ...
به عالمى ندهم این غبار ماتم را...!
دُرنیوز
معاون اول رئیس جمهور گفت: سهم بدهی دولت در بدهی‌هایی که به بانکها وجود دارد سهم بسیار زیادی نیست و تنها 16 درصد از مطالبات بانکها به دولت مربوط ...

معاون اول رئیس جمهور گفت: سهم بدهی دولت در بدهی‌هایی که به بانکها وجود دارد سهم بسیار زیادی نیست و تنها 16 درصد از مطالبات بانکها به دولت مربوط می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری، بعد از ظهر امروز، سه شنبه، در بیست و پنجمین همایش بانکداری اسلامی که در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد با اشاره به مطالبات بانک‌ها از دولت بیان کرد: سهم بدهی دولت در بدهی‌هایی که به بانکها وجود دارد سهم بسیار زیادی نیست و تنها 16 درصد از مطالبات بانکها به دولت مربوط می‌شود. برای پیدا کردن راهکار در این بخش تصمیماتی گرفته شده است که گروهی با مسئولیت وزیر اقتصاد و دارایی تشکیل شود تا حداقل تلاش کند که میزان بدهی دولت به بانکها افزایش نیابد.

وی با تأکید بر اینکه تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا بی‌تردید با وجود چالش‌های که به همراه داشته است یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در 30 سال گذشته محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران یکی از معدود کشورهایی است که به طور کامل و فراگیر نظام بانکداری بدون ربا و اسلامی را اجرا کرده است.

جهانگیری افزود: امروز نظام بانکداری بدون ربا و اسلامی به نقطه‌ای رسیده است که خیلی از کشورهای غیر اسلامی نیز نظام بانکداری اسلامی را در برخی بانکهای بین المللی یا حداقل در برخی از شعب خود به اجرا در می‌آورند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تجربه سه دهه اجرای نظام بانکداری بدون ربا در کشور سه نظریه مختلف را به دنبال دارد. عده‌ای از صاحب نظران معتقدند که هم در ساختار مالی کشور و هم در قانون عملیات بانکی اشکالاتی وجود دارد که نیازمند اصلاحات جدی است. برخی دیگر نیز معتقدند که در قانون‌ها و دستورالعمل‌ها مشکلی وجود ندارد بلکه شیوه‌های اجرا باید تغییر کنند. گروه سوم نیز بر این باورند که با یک دوره گذار از نظام بانکداری بدون ربا به نظام بانکداری اسلامی مواجه هستیم.

جهانگیری افزود: این جهت‌گیری‌ها بیانگر این موضوع است که دوستان ما در نظام بانکی کشور با اقداماتی که انجام می‌دهند حرکت به سمت استقرار یک نظام جامع بانکداری اسلامی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ نظام اقتصادی و مجموعه‌ای نمی‌تواند بدون برنامه‌ای جامع برای آینده خود حرکت پایدار و رو به رشدی داشته باشد، تصریح کرد: امروز سه واقعیت جدی پیشروی نظام سرمایه ما وجود دارد که موضوع جهانی شدن اقتصاد تجارت و بانکداری، وقوع بحران‌های اقتصادی و مالی در برخی از کشورها و تحت تأثیر قرار گرفتن سریع برخی کشورهای توسعه یافته و همچنین تحریم‌هایی که علیه نظام بانکی شکل گرفته است را شامل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد:‌ با این واقعیات، برنامه ریزی برای مقاوم کردن اقتصاد نظام بانکی کشور باید یکی از اولویت‌های مهم در اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به آن تأکید دارند، باشد. مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تأکید داشتند که هدف از مقاوم سازی اقتصاد باید آسیب ندیدن از تکانه‌های بین المللی باشد.

جهانگیری با بیان اینکه باید تدبیری بیندیشیم تا کشور از این تکانه‌ها آسیب نبیند، اضافه کرد: مقام معظم رهبری همچنین تأکید داشتند که اقتصاد کشور را باید به گونه‌ای طراحی کنیم که از تحریم‌های اعمالی آسیب نبینیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نظام بانکی کشور یکی از مهمترین ارکان اقتصاد کشور است، تصریح کرد: مهم ترین وظیفه نظام بانکی، جمع‌کردن و هدایت پس‌اندازهای خرد و کلان به سمت فعالیت‌های اقتصادی است، چرا که یک نظام بانکی کارآمد از طریق تجمیع پس‌اندازها به وجود می‌آید. سیستم بانکی کشور نقش تعیین کننده‌ای در خروج از رکود، افزایش توان و رشد اقتصادی کشور و همچنین تأمین منابع کشور دارد.

جهانگیری با بیان اینکه سیستم بانکی کشور نیازمند توجه ویژه‌ای از سوی مسئولین،‌ نخبگان و مدیران بانکهای کشور است، خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته با افزایش امید مردم به آینده و در نتیجه کاهش انتظارات تورمی و رعایت انضباط پولی و مالی، نرخ تورم روند کاهنده‌ای پیدا کرده است. چنانکه بخواهیم در آینده نیز پایداری این روند را شاهد باشیم و به هدف برنامه ریزی شده یعنی دستیابی به تورم تک رقمی در سال 95 دست یابیم باید به استمرار انضباط پولی و مالی به عنوان ضرورت جدی توجه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی که این انضباط شکل گرفته است، رسالت شبکه بانکی کشور، استفاده بهینه از منابع محدود موجود در راستای اهداف توسعه کشور و با لحاظ کردن اولویت‌ها است.

جهانگیری با اشاره به بسته خروج از رکود تورمی دولت اظهار کرد: بسته خروج از رکود تورمی به موضوع تأمین مالی توجه ویژه‌ای کرده است و منابع مالی مورد نیاز اقتصاد کشور را در سه حوزه به صورت جدی مورد توجه قرار داده است. از جمله بخش‌های مورد توجه بسته خروج از رکود تورمی، اولویت دادن به تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و خدماتی است.

وی، تنوع بخشی به منابع تأمین مالی و افزایش سهم بازار سرمایه در تأمین مالی و همچنین تقویت توان تسهیلات دهی بانک‌ها را از دیگر موارد مورد توجه بسته خروج از رکود تورمی دانست و گفت:‌ برای اینکه بانکها بتوانند نقش خودرا به خوبی انجام دهند باید به نکاتی از جمله افزایش سرمایه بانکها، کاهش مطالبات جاری بانکها و کاهش مطالبات بانکها از دولت توجه شود.

جهانگیری با تأکید بر لزوم کاهش مطالبات جاری بانک‌ها اظهار کرد: مطالبات جاری بانک‌ها امروز به عدد بالای 80 هزار میلیارد تومان رسیده است. حبس شدن این حجم از منابع، بانک‌های کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد.

وی با اشاره به علت افزایش مطالبات غیرجاری بانکها تصریح کرد: بخشی از علت افزایش مطالبات غیرجاری بانکها، شرایط اقتصادی کشور است، چرا که زمانی که رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد می‌شود، رکود حتما اثر خود را بر بنگاه‌های اقتصادی می‌گذارد.

جهانگیری با بیان اینکه بخشی از این مطالبات مربوط به شرکتهایی است که تا قبل از دوران رکود از شرکتهای خوش حساب به شمار می‌آمدند، ادامه داد: بخش دیگری از مطالبات جاری بانک‌ها مربوط به گروه‌ها و اشخاصی است که هم در دریافت کردن اعتبارات روال غیرطبیعی را طی کردند و هم در بازپرداختن آنها گردن کلفتی می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بانکها حتما باید از موضوع قدرت با این دسته بدهکاران برخورد کند، اظهار کرد: لیستی از این شرکت‌ها به قوه قضاییه داده شده است. در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصمیمی گرفته شده است که هیئتی تحت نظارت بانک مرکزی و دستگاه‌های مختلف تشکیل شود تا به چنین مواردی رسیدگی شود.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: اقتصاد کشور ما اقتصادی بانک محور است که در آن بانک‌ها نقش بسیار تأثیرگذاری دارند.

وی با تأکید بر لزوم حمایت همه جانبه دولت و نهادهای مردمی از نظام بانکی کشور، تشکیل بانک‌های غیر دولتی و نیز خصوصی شدن بانک‌های دولتی را از دستاوردهای نظام بانکی کشور دانست و گفت: با توجه به جایگاه امروز سیستم بانکی کشور، امروز مشورت گیری از سیستم بانکی کشور موضوعی بسیار مهم برای بانک مرکزی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

دُرنیوز
  صدای پخش شده از بلندگو چندین بار در طول مسیر به مردم یادآوری می‌کند که روی پله برقی‌ها ندوند، اما به هر ردیف از پله‌ها که می‌رسیم، کسی پیدا ...

 

صدای پخش شده از بلندگو چندین بار در طول مسیر به مردم یادآوری می‌کند که روی پله برقی‌ها ندوند، اما به هر ردیف از پله‌ها که می‌رسیم، کسی پیدا می‌شود که عجله داشته باشد.

بعضی‌ها تند راه می‌روند و خودشان را توجیه می‌کنند که تند راه رفتن با دویدن فرق دارد.

سالمندانی که می‌دانند نتیجه دویدن روی این پله برقی‌های بی رمق، از کار انداختن آنهاست، گاهی تذکر می‌دهند، اما معمولا گوشی بدهکار نیست. اگر پله برقی از کار بیفتد، جوان تر‌ها مشکلی ندارند، اما بالا و پایین رفتن از پله‌ها کابوس افراد مسن و بیمار است.

قطار که در ایستگاه متوقف می‌شود، اغلب مسافران منتظر به طرف درهای آن هجوم می‌برند و پیش از آن که به مسافران درون واگن اجازه بیرون آمدن بدهند، سعی دارند هرچه زودتر خودشان را به داخل پرتاب کنند، شاید زودتر از دیگران بتوانند صندلی‌های خالی را اشغال کنند.

در دقیقه نود کسی از راه می‌رسد که لحظه پرتاب شدن او به سمت واگن، با لحظه بسته شدن درهای قطار یکی باشد و به همین دلیل، وسط در گیر کند و مانع بسته شدن آن شود.

پله برقی‌ها و درهای واگن‌ها با این دست اقدامات مسافران بی‌ملاحظه، در معرض خرابی قرار می‌گیرند و چوب آن را همه می‌خورند، نه فقط خودشان.

از مسایل تکراری درون واگن مثل بلند حرف زدن با تلفن همراه و عدم رسیدگی بعضی‌ها به بهداشت فردیشان که بگذریم، به این پرسش می‌رسیم که ما تا چه حد فرهنگ استفاده از مترو را می‌دانیم و رعایت می‌کنیم؟

مشکلات ایستگاه‌های شلوغ

شاید یکی از مشکلات مترو، ازدحام بیش از اندازه مسافران به خصوص در برخی ساعات روز و در بعضی ایستگاه‌ها باشد.

اگر یک روز صبح گذارتان به ایستگاه امام خمینی(ره) یا ایستگاه‌های تقاطعی دیگر افتاده باشد، متوجه می‌شوید که اغلب مسافران پس از چند بار از دست دادن قطار، بالاخره به این نتیجه می‌رسند که بایــد خود را با سیل جمعــیت همراه کنند تا با فشار آوردن به دیگران، به هر ترتیب شـده وارد قطار شوند!

دیدن چنین صحنه‌هایی نه تنها خوشایند و در شأن هموطنانمان نیست، بلکه می‌تواند خطراتی مانند سقوط از سکو، آسیب دیدن زیر دست و پای دیگران و گرم شدن بازار کار جیب برها و کیف قاپ‌ها را به همراه داشته باشد.

شاید بتوان با اندیشیدن تمهیداتی مانند فرستادن قطارهای خالی به این ایستگاه‌ها در ساعات اوج رفت و آمد- مانند ‌آنچه در اتوبوسرانی انجام می‌شود- این معضل را از میان برد.‏

لزوم ورود فرهنگ متناسب با تکنولوژی

شاهرخ حقیقی ـ دکترای فلسفه از دانشگاه «سنت جونز» نیویورک، رابطه میان اخلاق و زندگی اجتماعی را یک رابطه ضروری می‌داند و می‌گوید: معنی«ضروری» در فلسفه، معنایی دقیق و پیچیده است.

اما به طور کلی می‌توان گفت چون انسان یک حیوان اجتماعی است و هر حیوان اجتماعی به همکاری و ارتباط نیاز دارد، ما به جز در اجتماع نمی‌توانیم زندگی کنیم و این زندگی به اخلاق احتیاج دارد.

آقای حقیقی در پاسخ به این پرسش که اخلاق اجتماعی در مواجهه با مظاهر مدرن زندگی شهری چگونه باید ظاهر شود، می‌گوید: تکنولوژی، بستر مدرن هم می‌خواهد. به عنوان مثال اگر خودرو وارد و استفاده می‌کنیم،‌نیاز به راه، پمپ بنزین و تعمیرگاه هم داریم که همراه آن وارد می‌شوند.

کسی باید باشد که بداند این خودرو چطور کار می‌کند، بنابراین باید درس مرتبط با آن را بخواند و از این قبیل تمهیدات. کسانی که از خارج می‌آیند، رانندگی ایرانیان را نوعی هرج و مرج می‌بینند که به دلیل وارد نشدن فرهنگ متناسب با تکنولوژی است.‏

با این که مترو نسبت به خودرو، عمر بسیار کوتاه تری در ایران دارد – متروی تهران در تاریخ شانزدهم اسفند ۱۳۷۷ افتتاح شده است- به نظر می‌رسد فرهنگ استفاده از آن بیشتر و بهتر جا افتاده است، این موضوع را می‌توان ناشی از تلاش شهرداری و شرکت مترو برای آموزش شهروندان در این زمینه دانست.

قواعد استفاده از خدمات عمومی

دکتر فربد فدائی، روانپزشک و مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به این نکته که انسان‌ها برای زندگی بهتر مجبور به تعامل و ارتباط با یکدیگر هستند، می‌گوید: امکانات عمومی سبب می‌شود وسیله‌ای که امکانِ داشتن و یا کاربرد آن به طور انفرادی ناممکن و یا دشوار است، به راحتی در اختیار عموم مردم قرار بگیرد که مدرسه، دانشگاه، بیمارستان و خدمات حمل و نقل عمومی از این جمله است.

بدیهی است که عملی نیست که هر فرد به طور انفرادی برای خود یا فرزندانش دانشگاه اختصاصی تاسیس کند که استفاده از آن، صرفاً شخصی باشد. بنابراین دولت یا نهادهای غیردولتی با سرمایه‌گذاری‌های کلان، چنین کاری را انجام می‌دهند تا همه از آن بهره‌مند شوند.

در نتیجه کاربرد خدمات عمومی باید تابع قواعد و قوانینی باشد که حقوق همه در آن رعایت شود.

در مورد سفرهای هوایی، دریایی، خطوط راه‌آهن، سفرهای درون شهری با مترو و اتوبوس و حتی تاکسی نیز چنین است. همه نمی‌توانند خط آهن و لکوموتیو و واگن شخصی داشته باشند، بنابراین از امکانات عمومی استفاده می‌کنند و در نتیجه باید قواعد و ضوابط استفاده از آنها را نیز رعایت کنند. ‏

گرچه امکان داشتن خودروی شخصی برای اکثریت مردم ممکن شده است، ولی محدودیت‌های رفت و آمد و نیز هزینه بالا قاعدتاً افراد را برای استفاده از امکانات عمومی، ترغیب می‌کند. ‏

دکتر فدائی می‌افزاید: برخی از این قواعد و مقررات، جنبه عمومی دارد که در کل جامعه باید رعایت شود و جزو هنجارهای جامعه است، از قبیل ظاهر متناسب با هنجار جامعه، خرید خدمات عمومی از طریق تهیه بلیت یا کارت یا پرداخت نقدی و کاربرد الفاظ محترمانه در ارتباط با دیگران. برخی نیز به طور اختصاصی مربوط به وسیلة نقلیه خاصی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای نمونه، نوع وسایلی که می‌تواند همراه مسافر باشد و وزن آن به ویژه در مورد هواپیما مهم است و نیز رعایت حال مسافران دیگر، به نحوی که فرد مُخّل آسایش آنان نشود ضروری است، از این رو استفاده از تلفن همراه با صدای بلند در مترو و اتوبوس مناسب نیست.

رعایت حال مسافران سالمند و ناتوان ضروری است، هنگام ورود و خروج باید با رعایت نظم و حفظ تقدم و تأخر وارد و خارج شد.

باید اجازه داد ابتدا مسافران قبلی پیاده شوند تا سپس جا برای تازه واردان باز شود. نرساندن آسیب به وسیله مورد استفاده، چه به صورت عمدی و چه غیر عمدی الزامی است.

پرهیز از کنجکاوی در احوال مسافران دیگر نیز از ضروریات استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

شاید بهترین استفاده‌ای که از زمان سفرهای درون شهری می‌توان کرد، مطالعه باشد. زمانی که خودتان رانندگی را بر عهده ندارید، از فرصت سفر، حتی سفرهای کوتاه، برای خواندن، آگاه شدن و آموختن می‌توانید استفاده کنید. به این ترتیب هر سفر کوتاه تبدیل به فرصتی ارزشمند برای مطالعه می‌شود.

همرنگی با جماعت

دکتر فدائی با بیان این که برای بررسی در احوال و شخصیت یک فرد یا یک جامعه، دقت در نحوه رفتار اشخاص در مکان‌های عمومی فرصتی مطلوب است، می‌گوید: گرچه برخی افراد ویژگی‌های شخصیتی خود را در هر شرایطی حفظ می‌کنند، اما در اکثریت مردم، حضور در جمع سبب می‌شود که رفتارهایشان تحت تاثیر رفتار گروه تغییر کند.

اگر در مکانی عموم مردم با ادب و انضباط رفتار کنند، فرد تازه وارد به آن جمع هم خواه ناخواه با ادب و انضباط رفتار خواهد کرد.

اگر فرد در گروهی قرار بگیرد که بی نظمی و بی انضباطی بر آن حکمفرما است، او نیز به تمایلات غریزی خود اجازه بروز می‌دهد، و ممکن است با نهایت شگفتی ببینیم فردی که در رفتارهای انفرادی خود همیشه با متانت بوده است، در یک گروه پرخاشگر، پرخاشگر می‌شود.‏

وی می‌افزاید: برای نمونه زمانی که چراغ راهنمایی به مدت طولانی قرمز باقی می‌ماند و شماری از رانندگان شروع به بوق زدن می‌کنند، ممکن است فرد فرهیخته‌ای که منطقاً می‌داند باید منتظر سبز شدن چراغ بماند نیز دست خود را روی بوق بفشارد.

در مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی نیز قاعده بر آن است که فرد از جوّ حاکم بر جمع تاثیر می‌پذیرد، اگر داخل مترو تمیز و آرام و مسافران مهربان و مؤدب باشند، او نیز چنین خواهد کرد و اگر واگن مترو کثیف باشد، بی نظمی در ورود و خروج قطارها در کار باشد، وسایل تهویه کار نکند و مسافران ترشرو و تحریک پذیر باشند، او هم چنین خواهد کرد.

نارضایتی اجتماعی، عامل بروز هرج و مرج

این روانپزشک در ادامه گفتگو با روزنامه اطلاعات، با ذکر خاطره‌ای به توضیح بیشتر درباره منظور خود می‌پردازد: یک بار در ایستگاهی منتظر مینی‌بوس بودم و صف طویلی هم وجود داشت.

به محض رسیدن مینی‌بوس، جوانی از آن سوی خیابان به سرعت آمد و خارج از صف زودتر از همه سوار شد.

من نیز که در میان منتظران امکان سوار شدن را پیدا کردم، بر حسب تصادف در صندلی کنار این جوان قرار گرفتم. جوان چون دید نگاه من معطوف به اوست، پرسید: «داداش خوشت اومد چطور زودتر از همه سوار شدم؟» پاسخ دادم: « اما شما حق دیگر منتظران را نادیده گرفتید». جوان پاسخی به من داد که مرا به فکر فرو برد.

او با لحن خاص خود گفت: «داداش، انقده حق منو خوردن که اگه تا آخر دنیا هم حق بقیه را بخورم، بازم کمه»!‏

واقعیت این است که تعداد زیادی از موارد بی‌توجهی به حقوق دیگران، از سوی افرادی صورت می‌گیرد که به هر دلیل از جامعه ناراضی هستند و احساس اجحاف می‌کنند، بنابراین خود را ملزم به رعایت قوانین نمی‌بینند. رفتار این افراد مورد تأیید نیست، اما منطق آن قابل فهم است. می‌گویند چون جامعه به من کم توجهی کرده است، پس من هم به جامعه و اصول آن توجهی ندارم!

به این ترتیب شاید بتوان مشکل فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را در منظری گسترده بررسی کرد و به جای آن که صرفاً با رفتارهای غیراجتماعی و ضداجتماعی مبارزه کرد، عوامل ایجاد‌کننده این رفتارها را برطرف ساخت.‏

فرهنگ و باید و نبایدهای مترو سواری!‏

‏ در سایت شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، به فرهنگ و باید و نبایدهای مترو سواری اشاره شده است که آشنایی با آن‌ها، برای مسافران مترو ضروری است:

* به تابلوهای راهنما و برچسب‌های هشداردهنده در ایستگاه‌ها و قطارها توجه کنید.‏

‏* ضمن آشنایی با مزایای بلیت‌های مترو (با پرسش از متصدیان فروش بلیت ایستگاه)، برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه از بلیت‌های مبلغ دار و مدت دار استفاده کنید.

* هنگام سوارشدن به قطار یا پیاده شدن از آن، حال سالمندان، بیماران و معلولان را مراعات کنید.

* هنگام رفت و آمد در ایستگاه‌ها از سمت راست خود حرکت کنید و در مسیر عبور دیگران قرار نگیرید.

* ورود هرگونه مواد و مایعات، تجهیزات قابل انفجار و اشتعال به داخل تمامی فضاهای مترو و قطارها ممنوع است.

* ورود هرگونه حیوان به داخل تمامی ایستگاه‌های مترو و قطارها ممنوع است.

* استعمال دخانیات در تمامی فضاهای مترو و قطارها ممنوع است. ‏

‏* کپسول‌های آتش نشانی مستقر در ایستگاه‌ها و قطارها به منظور استفاده در مواقع اضطراری است.

* از دستکاری بی مورد تجهیزات و وسایل موجود در تمامی فضاهای مترو، خودداری کنید. ‏

‏* در صورت مشاهده رفتارهای مشکوک مانند سرقت، مراتب را سریعاً به مسئول ایستگاه و یا پلیس مترو اطلاع دهید.‏

‏* برای حفظ زیبایی و آراستگی مترو، از ریختن زباله در ایستگاه‌ها و قطارها جداً بپرهیزید.‏

‏* از دویدن بر روی پله برقی خودداری کنید.

* به هنگام استفاده از پله برقی، هردوپای خود را روی یک پله قرار دهید و «هندریل» مشکی رنگ را با دست بگیرید.

* در صورت داشتن عصا یا چتر، هیچ گاه آن را روی پله برقی قرار ندهید.

* بانوان گرامی هنگام استفاده از پله برقی، مواظب چادر و لباس‌های بلند خود باشید.

* از خاموش کردن بی مورد پله برقی خودداری کنید. ‏

‏* در زمان بروز دود و حریق، از آسانسور استفاده نکنید.

* به تابلوی ایمنی نصب شده در داخل اتاقک آسانسور توجه کنید و در صورت بروز مشکل با شماره تلفن درج شده در تابلوی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه تماس بگیرید.‏

‏* از عجله و شتاب برای سوار شدن به قطار بپرهیزید.

* برای سوار شدن به قطار از تمامی درها استفاده کنید و از تجمع در مقابل یک در خاص، خودداری کنید.

* ورود به تونل و محوطه ریلی ایستگاه‌ها ممنوع است.

* خط زرد لبه سکو حریم ایمن شماست، قبل از توقف قطار و باز شدن درها، از آن عبور نکنید.

* هنگام ورود به قطار و خروج از آن، مراقب فاصله سکو و قطار باشید.

* به منظور تسهیل در ورود و خروج از قطار، ابتدا اجازه دهید مسافران داخل قطار خارج شوند و سپس برای ورود از کناره‌های در قطار استفاده کنید.

* هنگام باز و بسته شدن درهای قطار، از آن فاصله بگیرید و مراقب انگشتان خود باشید.

* هنگام بسته شدن درهای قطار، به هیچ عنوان مانع بسته شدن آن نشوید.

* از دویدن بر روی سکو خودداری کنید.

* در صورت احساس ضعف و بی حالی بلافاصله در هر محلی که هستید، بنشینید و از مسئول ایستگاه کمک بخواهید.

* در صورت افتادن وسایل شخصی خود در محوطه ریلی، برای برداشتن آن از مسئول ایستگاه کمک بگیرید.

* با مطالعه جدول‌های زمان بندی حرکت قطارها و مشاهده تابلوهای ‏PIS‏ از موقعیت زمانی و مکانی قطارها مطلع شوید.

* در ایستگاه‌های دارای فضای سبز ضمن رعایت حریم مربوطه، در نگهداری و ماندگاری زیبایی محوطه سهیم باشید.

* به تمامی پیام‌هایی صوتی که در ایستگاه پخش می‌شود، به دقت توجه کنید.

* در تمامی موارد تاخیر و توقف قطار و سایر نواقص و حوادث پیش آمده ضمن حفظ خونسردی، کمال همکاری را با راهبر قطار و ماموران ایستگاه داشته باشید.‏

‏* هنگام امدادرسانی ماموران ایستگاه به افراد مصدوم و بیمار، ضمن خلوت کردن محیط و عدم ازدحام، آنان را در ارائه خدمات مناسب یاری دهید.

* هنگام مشاهده سقوط و یا بر هم خوردن تعادل همراهان و یا سایر مسافران بر روی پله برقی، سریعا دکمه ‏STOP‏ (در ابتدای و انتهای پله برقی، منتهی الیه هندریل مشکی ) را فعال کنید و به ماموران ایستگاه اطلاع دهید.‏

ارمغان زمان فشمی

Email this page

نسخه مناسب چاپ

دُرنیوز
ایلنا -   -  ورزشی - 
2 ساعت و 29 دقیقه پیش
مرجع رسیدگی به این پرونده کمیته اخلاق است و کمیسیون اصل 90 از طریق معرفی متخلفان به قوه قضائیه این موضوع را پیگیری می کند که تاکنون به افراد سرشناس و ...

رئیس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال تاکید کرد با همکاری کمیسیون اصل 90 مجلس تلاش داریم تا فساد و سوء جریان های مالی و رفتاری در فوتبال کشور را ریشه کن کنیم.

علی‌اکبر محمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن بیان این مطلب افزود: کمیته اخلاق به عنوان یک رکن قضایی مستقل در فدراسیون فوتبال و در کنار کمیته انضباطی و استیناف، فلسفه رسیدگی به کلیه بد اخلاقی ها و بد رفتاری های حرفه ای و سوء جریان های مالی، فساد، رشوه، جعل و تخلفاتی از این قبیل را برعهده دارد و در صدور آراء خود کاملا مستقل عمل می کند.

محمدزاده با بیان اینکه همکاری خوبی با کمیسیون اصل 90 مجلس برای رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال داریم، تصریح کرد: مرجع  رسیدگی به این پرونده کمیته اخلاق است و کمیسیون اصل 90 از طریق معرفی متخلفان به قوه قضائیه این موضوع را پیگیری می کند که تاکنون به نکات و افراد سرشناس و معروفی در رسیدگی به این پرونده رسیده ایم.

وی در خصوص تشکیلات کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال گفت: این کمیته از دو بخش دیوان تحقیقات و دیوان حکمیت تشکیل شده و 6 نفر حقوقدان که مطلع و آشنا به مسائل فوتبال و مبانی فقهی و حقوقی هستند در این کمیته حضور دارند و ترجیحا برای اینکه حساسیتی در این زمینه ایجاد نشود تلاش کردیم از افرادی استفاده کنیم که معروفیت زیادی نداشته باشند.

محمدزاده با بیان اینکه حضور تمامی این افراد در کمیته اخلاق جنبه افتخاری دارد، گفت: این کمیته پرونده های ارجاعی را بر اساس اظهارات، مستندات و اطلاعاتی که در اختیار دیوان تحقیقات قرار می گیرد بررسی و به صورت مستقل درباره آن اعلام رای می کند. 

محمدزاده در پایان یادآور شد: تشکیل کمیته اخلاق بر طبق قوانین و اساسنامه فیفا تشکیل شده و موضوعاتی خارج از حیطه مستطیل فوتبال را مورد بررسی و رسیدگی قرار می دهد.

 

 

پایان پیام
کاربر گرامی
برای دسترسی به این قسمت شما باید عضو سایت باشید.
این بخش مربوط به نمایش اخبار بر اساس کلمه های کلیدی دلخواه کاربر می باشد.
خبرهایی که عین عبارت مورد نظر شما در آنها نوشته شده ا ست، به صورت خودکار مشاهده خواهید کرد.
دُرنیوز
به یک لیسانس بهداشت حرفه ای جهت کار در کارخانه در شهر یزد نیازمندیم. نوشته استخدام کارشناس بهداشت جهت کار در کارخانه اولین بار در «ای استخدام» پدیدار ...
دُرنیوز
سن وسال آپارتمان‌ها رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد؛ آپارتمان‌هایی با قدمت بالاتر به طور میانگین مترمربعی یک میلیون تومان از خانه‌های نوساز ارزان‌تر ...
دُرنیوز
به یک مربی جهت کار در مهدکودک در محدوده پاسداران شهر یزد نیازمندیم. نوشته استخدام یزد – مربی مهدکودک اولین بار در «ای استخدام» پدیدار شد.
دُرنیوز
افکارنبوز -   -  ورزشی - 
25 دقیقه و 42 ثانیه پیش
دروازه بان تیم استقلال گفت: من یک استقلالی ۱۰ آتشه هستم و از زمان کودکی این باشگاه و تیم را دوست داشتم.
دُرنیوز
سرمربی باشگاه لیورپول گفت: آدام لانا آماده درخشش در باشگاه لیورپول است.
دُرنیوز
مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) شعبه خراسان رضوی گفت: برگزاری دوره‌های معارف مهدویت در دانشگاه‌ها و مساجد در سال جاری در دستور کار قرار دارد.
دُرنیوز
فرمانده انتظامی شهرستان لاهیجان از دستگیری قاتل نوزاد ۸ ماهه با تلاش شبانه روزی کارآگاهان پلیس آگاهی خبر داد.
دُرنیوز
یک هنرمند تبریزی تمام آیات قرآن کریم را به شکل زیبایی بر روی سنگ حکاکی کرده است.
دُرنیوز
با نزدیک شدن به فصل سرما، خیلی‌ها به فکر تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.
دُرنیوز
یک فناوری نوظهور می‌تواند آنالیز بدن ورزشکار را بدون ایجاد مزاحمت برای او به انجام برساند.
دُرنیوز
در برخی افراد استخوان قفسه سینه به طرف داخل فرو می رود. در موارد شدید، گویی وسط قفسه سینه را کنده اند و یک گودی عمیق به جای مانده است... ]]>
دُرنیوز
انتشارات سروش دو کتاب داستانی "پیرمرد و عقاب" نوشته آندره لود و ترجمه مهدی ضرغامیان و "اینجا، در این پرده منم" نوشته فروزنده خداجو را منتشر و از ...
دُرنیوز
همزمان با دهه کرامت تقاطع غیر همسطح یادگار امام(ره) قم با حضور مسئولان استانی و نمایندگان مراجع عظام تقلید قم برگزار شد. . . .
دُرنیوز
مستند گزارشی مصوّر «مأموریت در ساحل نیسان» با محوریت مرور خاطرات هشت سال دفاع مقدس هر بامداد به روی آنتن شبکه دو می رود.
دُرنیوز
از زمانی که شبکه های اجتماعی وارد کشور شد و به مرور استفاده از این شبکه ها بین مردم همه گیر شد بارها راجع به فیلتر شدن این شبکه ها صحبت شده است. ]]>
دُرنیوز
روزگاری نه چندان دور باجه های زرد رنگی در خیابان ها وجود داشت تا مردم بتوانند در مواقع ضروری با یکدیگر تماس بگیرند. آن زمان برای خیلی ها قابل تصور ...
دُرنیوز
مهر -  علمی -  فناوری - 
2 ساعت و 16 دقیقه پیش
ثبت نام سومین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی بیان که به میزبانی ایران و ابتکار شرکت دانش بنیان بیان برگزار می شود آغاز ...
دُرنیوز
ایسنا -   -  بین الملل - 
5 دقیقه و 53 ثانیه پیش
در پی انتشار تصاویری از بریده شدن سر دومین خبرنگار آمریکایی گروگان گروه تروریستی داعش به دست یکی از اعضای این گروه، فرانسه و انگلیس این اقدام داعش را ...
دُرنیوز
سه سال پیاپی حمایت از همه گروههایی که ممکن بود در برکناری بشار اسد از قدرت توفیق یابند، هیولای جدیدی را در خاورمیانه به وجود آورده است که نومحافظه ...
دُرنیوز
تسنیم -   -  بین الملل - 
23 دقیقه و 49 ثانیه پیش
خبرگزاری تسنیم: مردم بحرین در رد سرکوبگری‌های آل‌خلیفه و محکومیت عدم آزادی فعالان سیاسی اعم از زن و مرد، ‌سه‌شنبه شب به خیابان‌ها آمدند و بر آزادی ...

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  

 1. ثبت نام کنید

  شما می توانید در سایت ثبت نام کنید و از مزایای عضویت در سایت بهره مند شوید.

 2. متن کامل خبر

  با کلیک بر روی '+' متن کامل خبر را مشاهده خواهید کرد.

 3. صفحه بعدی

  به صفحه بعدی بروید و مطالب بیشتری مطالعه کنید.

 4. اخبار من

  در این قسمت شما اخبار مرتبط با موضوعات دلخواه خود را دریافت خواهید کرد.

 5. کلمه های مورد علاقه شما

  در این قسمت با وارد کردن کلمات یا عبارات دلخواه خود می توانید اخبار آن را در قسمت اخبار من داشته باشید.

 6. منابع خبری

  اگر مایلید اخبار یک منبع خبری خاصل را دنبال کنید از این قسمت استفاده کنید.

 7. راهنمای سایت

  نکات بیشتر درباره استفاده از سایت را در این قسمت ببینید.


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی