6:30:28
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳
کاربر گرامی
برای دسترسی به این قسمت شما باید عضو سایت باشید.

المپیاد جهانی کامپیوتر آغاز شد/ حضور تیم ایرانی در مسابقات

فناوری اطلاعات > نرم افزار - مهر نوشت:

مسابقات جهانی المپیاد کامپیوتر IOI امسال از 13 تا 20 جولای سال 2014 مصادف با 22 تا 29 تیر ماه 1393 در شهر تایپه تایوان در حال برگزاری است. در این دور از مسابقات 83 کشور از جمله تیم ملی کشورمان حضور دارند.

بیست و ششمین المپیاد جهانی کامپیوتر، The International Olympiad in Informatics به مدت 8 روز با حضور 83 کشور در شهر تایپه در حال برگزاری است. هر مسابقه در این دور از المپیاد حدودا پنج ساعت به طول خواهد انجامید. با شروع ساعت مسابقات، سوالات و مسائل پیچیده ای برای تجزیه و تحلیل و استفاده از مهارت های شرکت کنندگان به آنها سپرده می شود تا به حل آن بپردازند. در روزهای فراغت، شرکت کنندگان می توانند از برنامه ها و همینطور تورهای فرهنگی که برای آنها ترتیب داده شده مانند بازدید از مکان های تفریحی و همینطور موزه های این کشور استفاده کنند.

تیم اعزامی ایران به المپیاد جهانی

اعضای تیم ایران در این مسابقات را امیرحسین آهن‌چی مرکز، محمدامین خشخاشی مقدم، ایلیاد رمضانی و مجتبی فیاض به سرپرستی حمید ضرابی زاده و امیر مهدی احمدی نژاد تشکیل می دهند.

برندگان این دور به عنوان جوان ترین دانشمندان کامپیوتر جهان نامگذاری خواهند شد.

 

 

5656


به گزارش جهان به نقل از پارس، محمدعلی ابطحی معاون محمد خاتمی در دولت هفتم و هشتم، در پستی در صفحه اجتماعی خود درباره غزه، مورد سوال کاربران دیگر این شبکه قرار گرفته که نظرش را در مورد شعار «نه غزه، نه لبنان» بیان کند که وی از پاسخ به این سوال طفره رفته است. متن این پست در ذیل آمده است:

دُرنیوز
ورزش 3 -   -  ورزشی - 
5 دقیقه و 8 ثانیه پیش
سرمربی تیم ملی فوتبال امید کشورمان گفت: کی‌روش قطعا به ایران می‌آید چرا که وسایلش اینجاست اما اینکه قراردادش را تمدید می‌کند یا نه من مطلع نیستم.

نلو وینگادا سرمربی تیم فوتبال امید کشورمان در حاشیه دیدار تیم‌های امید ایران و ذوب آهن اصفهان در جمع خبرنگاران گفت:‌ دور دوم تمرینات ما در حال برگزاری است و باید از باشگاه ذوب آهن تشکر کنم که با ما بازی خواهند کرد چرا که ما تمرینات‌مان را با تیم انجام می‌دهیم اما اجرای آن مهم است که در بازی‌های دوستانه می‌توانیم اجرای آن را در زمین ببینیم.

به نقل از فارس، وی ادامه داد:‌ با این شرایطی که ما دارمی اگر هر مربی دیگری هم بود از زمانی که در اختیار دارد رضایت نداشت اما باید تعامل خوبی میان باشگاه‌ها و تیم ملی صورت گیرد تا دراین مدت کوتاه فعالیت کنیم و از کار راضی باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا در بازی‌های اینچئون کره جنوبی تیم فوتبال امید کشورمان می‌تواند موفق باشد یا نه، خاطرنشان کرد: اگر می‌توانستم چنین کاری انجام دهم جادوگر بودم نه مربی! اما می‌توانم قول بدهم که در این بازی‌ها نمایش خوبی داشته باشیم چرا که وقتی پیراهن تیم ملی بر تن ماست باید همه تلاش‌مان را بکنیم.

وینگادا درباره رابطه خوبش با کارلوس کی‌روش هم خاطرنشان کرد: کی‌روش از من حمایت کرد که به ایران بیایم ما دو مربی و دو دوست هستیم که خیلی خوب همدیگر را می‌شناسیم و با همکاری مربیان ایرانی می‌توانیم شرایط خوبی داشته باشیم. من اطمینان دارم که او به ایران برمی‌گردد و به کارش ادامه خواهد داد.

وی در مورد تعاملش با مربیان ایرانی هم خاطرنشان کرد: مربیان باید بدانند که بازی‌های ملی بازی‌هایی است که همه باید برای آن تلاش کنیم و عملکرد خوبی داشته باشیم چرا که در حدود یک ماه تا بازی‌های آسیایی زمان مانده و ما باید این بازیکنان را بیشتر در اختیار داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی امید کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا کی‌روش به ایران بازمی‌گردد یا نه، گفت: کی‌روش قطعا به ایران بازمی‌گردد چرا که وسایلش در اینجا است اما اینکه قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید می‌کند یا نه موضوعی است که بین او و فدراسیون فوتبال است اما من امیدوارم که قراردادش را تمدید کند.

وی در پایان درباره استفاده از سه بازیکن بزرگسال در تیم ملی امید تصریح کرد: هنوز مقررات این بازی‌ها نیامده و ما از این موضوع مطلع نیستیم. شاید اگر اینجا اروپا بود از یکسال قبل همه چیز مشخص می‌شد اما ما منتظر قوانین هستیم و هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌‌ایم.
دُرنیوز
اراک- ایرنا- استاندار استان مرکزی برحفظ و تقویت عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و گفت: حجاب و عفاف زنان باعث استحکام خانواده شده و از احکام ثابت و ...

ˈ محمد حسین مقیمی ˈ روز یکشنبه در ششمین نشست ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان مرکزی افزود: موضوع عفاف و حجاب یکی از محورهای مهم حقوق شهروندی است .

وی ادامه داد: رعایت حجاب نه تنها برای انسان ارزش آفرین است بلکه موجب حفظ ارزش های انسانی در جامعه و کاهش چشمگیر مفاسد فردی و اجتماعی می شود.

استاندار استان مرکزی با بیان اینکه ، حجاب برای حفظ ارزش های زن ضروری و موجب حفظ حرمت و کرامت او در جامعه می شود، گفت: پوشش در فرهنگ اسلامی موجب آرامش روانی فرد و جامعه، استحکام پیوند خانوادگی و پیشگیری از بسیاری از آسیب های اجتماعی می شود.

استاندار استان مرکزی افزود: دستگاه های دولتی، آموزش و پرورش و دانشگاه ها به دلیل ارتباط مستقیم با قشر جوان و نوجوان جامعه باید در ترویج هرچه بیشتر فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه کوشا باشند.

فرماندار شهرستان اراک نیز در این نشست گفت: فرمانداری ، شهرداری و شورای شهر اراک ، راههای صیانت از حقوق شهروندان این شهر را در برنامه ای تبیین کرده اند.

ˈ حسین بختیاری ˈ افزود: پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، ساماندهی اتوبوس های داخل شهری با احداث سه پایانه در اطراف شهر، امضاء تفاهم نامه 600 میلیونی با نیروی انتظامی استان مرکزی برای رفع سد معبرمعابر از جمله این برنامه ها است.

وی ادامه داد: همچنین برطرف کردن مشکل ساختمان های نیمه کاره که محلی برای انباشده شدن زباله و معتادان شده بود، زیبا سازی معابر شهری ، آسفالت خیابان ها، نظارت بر کیفیت و نحوه اجرای سنگ فرش معابر، جمع آوری زباله در طول روز و شست و شوی سطل های زباله هفته ای دو تا سه بار از اقدامات این فرمانداری برای صیانت از حقوق شهروندان است.

بختیاری خاطر نشان کرد: تشکیل سه نشست برای ایجاد زیر گذر میدان شهدا برای کاهش ترافیک از دیگر اقدام ها است.

معاون شهردار اراک نیز گفت: شهرداری اراک از دوم فروردین سال جاری تاکنون بیش از 130 هزار تن آسفالت در خیابان های سطح شهر اراک پخش کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر افزایش یافته است.

ˈ حشمت الله شعبانی ˈ افزود: در سال جاری بهسازی پیاده روها و جدول های شهر اراک توسط بخش خصوصی و سازمان عمران شهرداری از دیگر اقدامات این شهرداری است که 80 درصد مصالح آن در کارگاه های این شهرداری ساخته شده است.

وی ادامه داد: در سال جاری دو تقاطع غیر هم سطح در شهر اراک به طور کامل به بهره برداری رسیده است و در آینده نزدیک دو تقاطع دیگر نیز به بهره برداری خواهد رسید.

معاون شهرداری اراک افزود: همچنین در سالجاری برای رفع مشکل آرامستان شهر اراک 31 هکتار به این آرامستان افزوده شده است.

در این نشست مقرر شد کمیته دائمی صیانت از حقوق شهروندان اراک در فرمانداری تشکیل شود.

در این نشست عملکرد 52 دستگاه اجرایی در سال گذشته در زمینه حقوق شهروندی و عفاف و حجاب مورد ارزیابی قرار گرفت.

ک/2

716/559 / 1539

انتهای پیام /*
: ارتباط با سردبیر
newsroom@irna.ir
دُرنیوز
آمیتا باچان بازیگر سرشناس هندی،در میان حامیان تیم ملی آلمان در آستانه بازی فینال جام جهانی مقابل آرژانتین - شهر ریو

آمیتا باچان بازیگر سرشناس هندی،در میان حامیان تیم ملی آلمان در آستانه بازی فینال جام جهانی مقابل آرژانتین - شهر ریو
کاربر گرامی
برای دسترسی به این قسمت شما باید عضو سایت باشید.
این بخش مربوط به نمایش اخبار بر اساس کلمه های کلیدی دلخواه کاربر می باشد.
خبرهایی که عین عبارت مورد نظر شما در آنها نوشته شده ا ست، به صورت خودکار مشاهده خواهید کرد.
دُرنیوز
ایرنا -   -  سیاسی - 
13 دقیقه و 14 ثانیه پیش
اراک- ایرنا- امکان تامین مالی خارجی پروژه های نیروگاهی استان مرکزی روز یکشنبه در نشستی با حضور استاندار این استان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری استان مرکزی ˈ محمدحسین مقیمی ˈ در این نشست اظهار کرد: انجام پروژه های نیروگاهی در شهرستان های ساوه و خمین، پست 400 کیلو ولت خمین و دیگر پروژه های تولید برق از محل منابع تسهیلات خارجی(فاینانس) پیگیری می شود.

وی ادامه داد: دولت تنها سرمایه گذاری خارجی را از حیث حوادثی مانند زلزله وسیل تضمین می نماید و تضمینی برای بازگشت اقساط ندارد.

استاندار استان مرکزی بیان کرد: درصورتی که سرمایه گذاری خارجی از سوی بانک مرکزی تضمین شود ریسک( خطرپذیری) کمتری دارد و سرمایه گذارنسبت به سرمایه گذاری علاقه مندتر می شود.

در این گزارش سهم تعیین شده استان مرکزی از محل تسهیلات خارجی (فاینانس) 560 میلیون دلار عنوان شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیران کل دفتر اقتصادی استانداری و امور اقتصادی و دارایی استان در این نشست حضور داشتند.

فاینانس به تامین منابع مالی مورد نیاز اجرای پروژه ها و خرید تجهیزات طرح های تولیدی (سرمایه ای) و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان مدت ، وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتبار دهندگان خارجی اطلاق می شود.ک/1

716/559

انتهای پیام /*
: ارتباط با سردبیر
newsroom@irna.ir
دُرنیوز
دولت -  سیاسی -  دولت - 
13 دقیقه و 36 ثانیه پیش
عدم وجود مرجعی واحد برای رفع ابهام و پاسخگویی به مشکلات حقوقی قسمتهای مختلف ستادی و استانی وزارت کشور از مهمترین آسیب های شناسایی شده در حوزه ...

رئیس مرکز مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی از تشکیل و راه اندازی ستاد پاسخگویی به استعلامات حقوقی در وزارت کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر سید سلمان سامانی رئیس مرکز مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور، عدم وجود مرجعی واحد برای رفع ابهام و پاسخگویی به مشکلات حقوقی قسمتهای مختلف ستادی و استانی وزارت کشور را یکی از مهمترین آسیب های شناسایی شده در حوزه حقوقی این وزارتخانه دانست و گفت: در سنوات گذشته این موضوع باعث شده نظرات و برداشتهای متفاوتی از قوانین و مقررات در مقام اجراء مشاهده شود که این امر مشکلاتی را در روند دفاع از پرونده های مطروحه به طرفیت وزارت کشور ایجاد نموده است.
وی هدف اصلی از تشکیل این ستاد را پاسخگویی به هنگام، دقیق و جامع به ابهامات و مشکلاتی دانست که معاونت ها و مراکز مختلف وزارت کشور و استانداریها در عمل به آن مواجه می شوند.
سامانی، جمع بندی و انتشار نظرات اعلامی ستاد در دوره های زمانی شش ماهه را یکی از محورهای مصرح در دستورالعمل تشکیل ستاد دانست و افزود: به این ترتیب پاسخ کلیه سوالات مطروحه در دسترس تمامی حوزه ها قرار گرفته و از موازی کاری و ارسال سوالاتی که قبلا به آنها پاسخ داده شده جلوگیری می شود.
رئیس مرکز مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور با بیان اینکه کارگروههای تخصصی با مشارکت قسمتهای مختلف وزارت کشور در ستاد فوق تشکیل یافته است، عنوان کرد: با عنایت به اینکه اصل حاکمیت قانون و رعایت حقوق اشخاص در اقدامات دولت از رویکردهای محوری دولت تدبیر و امید می باشد این ستاد می تواند مدیران وزارت کشور را در جهت اجرای صحیح امر قانونی و اطمینان از حسن جریان امور یاری رسانده و از بسیاری از تخلفات احتمالی نا خواسته پیشگیری نماید.

دُرنیوز
جام نیوز -   -  سیاسی - 
15 دقیقه و 4 ثانیه پیش
فرایند تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ایران در عین اینکه برمبنای الگوی کنشگر عاقل، دارای ارجحیت‌های معین و مسلمی است که بر پایه ...


به گزارش جام نیوز به نقل از برهان/ عرصه سیاست خارجی، صحنه نبرد توانمندی‌ها و محاسبات کشورهاست. به‌ویژه اینکه صحنه تقابل جمهوری اسلامی ایران و نظام سلطه پس از 35 سال با توجه رویکردهای خصمانه دشمن، حالت ویژه‌ای یافته است و راهبردهای گوناگون براندازی نرم، تحریم اقتصادی، فشار نظامی و دیپلماسی عمومی برعلیه ایران به‌کار رفته است. بر همین مبنا رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار کارگزاران نظام، ایجاد اختلال در محاسبات دستگاه‌های جمهوری اسلامی را مهم‌ترین و البته جدیدترین هدف کنونی استکبار دانستند. بر این اساس می‌توان این سؤال را مطرح نمود که مفهوم «نبرد محاسباتی» چه نسبتی با سیاست خارجی دارد؟ و از سوی دیگر با توجه به اینکه نبرد محاسبات، به سناریوی راهبردی نظام سلطه در مقابله با جمهوری اسلامی ایران بدل شده است، باید به این امر پرداخت که دستگاه محاسباتی سیاست خارجی جمهوری اسلامی چه ویژگی‌ها و ابعادی دارد و چگونه می‌توان آن را بهینه‌سازی نمود؟
 


1.    سیاست خارجی؛ عرصه‌ی ادارک و محاسبه

سیاست خارجی به کنش و واکنش‌های ملی یک دولت در برابر مسائل بیرونی اطلاق می‌گردد. این فرآیندی است که از وجود ارتباط و تعامل با دنیای خارج آغازشده و در درجه بعدی با داشتن درکی صحیح از مقدورات ملی و محذورات محیطی(بین‌المللی یا منطقه‌ای) تداوم می‌یابد و درنهایت با تدوین اهداف و منافع کلان ملی، به راهبرد سیاست خارجی شکل می‌دهد؛ اما به‌موازات پیچیده‌تر شدن روابط بین دولت‌ها، ابعاد و ابزارهای جدید قدرت و افزایش اجتناب‌ناپذیر تعداد بازیگران بین‌المللی اهمیت آن بیشتر نیز شده است. همه‌ی این مسائل سیاست خارجی را به فرایندی بدل نموده است که در همه ابعاد خود مبهم، پیچیده و مبتنی بر حدس و گمان‌ها باشد. چراکه در نظام بین‌الملل کنونی هیچ مرجع حاکمی بالاتر از کشورها و داور بی‌طرفی میان آن‌ها وجود ندارد و این ساختار آنارشیک بین‌الملل، کشورها را وا‌می‌دارد تا در پی کسب قدرت برآیند.
 


الف) نگرانی امنیتی در روابط خارجی
 
این نگرانی و احساس ترس ناشی از این واقعیت است که در جهانی که کشورها قادرند به کشور دیگر حمله و تجاوز کنند، هر کشوری حق دارد برای حفظ موجودیت خود نسبت به دیگران بی‌اعتماد باشد. ازاین‌رو، عدم اطمینان و بی‌اعتمادی کشورها از نیت حال و آینده سایر کشورها عاملی است که باعث می‌شود تا آنان برای تعقیب و تأمین منافع و امنیت خود تلاش و تقلا کنند. به سخن دیگر، مهم‌ترین عاملی که کشورها را به امنیت‌طلبی در سیاست خارجی وا‌می‌دارد، عدم اعتماد و اطمینان از انگیزه‌ها و نیات دیگران است (Ben- Itzhak, 2011: 316).
 

این بدان معنی است که دولت در روابط خارجی خود با عرصه‌ای مواجه است که عرصه رقابت قدرت می‌باشد و به علت فقدان یک نظم جهانی معتبر، هر کشوری باید بر منافع و قدرت درونی خود تأکید نماید و ناگزیر است تا امنیت و بقای خود را به‌صورت خودیار تضمین کند و درواقع همه‌ی این فرآیند مبتنی بر محاسبه و حدس و گمان است. این وضعیتِ بی‌اعتمادی در روابط بین‌الملل، پس از پایان جنگ سرد و گسترش سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه‌ی آمریکا بیشتر نیز شده است. لذا هرگونه عدم شناخت روابط جهانی و عدم محاسبه درست و صحیح از قدرت خود و یا درک توانائی‌ها و نیات دیگران، می‌تواند تبعات منفی فراوانی را منجر گردد. مخاطره‌آمیز بودن ذاتی نظام بین‌الملل و عرصه سیاست خارجی، اقتضا دارد که دولت‌ها نظام محاسباتی خود را عینی‌تر و با توجه به ابعاد قدرت ملی بنا سازند و ارزیابی‌های مستمر و دقیقی از موقعیت و توانایی‌های خود و نیز از نیات و رفتار محتمل دیگران به عمل آورند.
 

ب) محاسبات عقلانی و ابعاد ادراکی در تصمیم‌گیری
 
این نظام محاسباتی در عین وجود بعدی مادی و عینی، واجد ابعاد شناختی، روانی و ادارکی نیز هست. بدین معنا که اساساً نمی‌توان تصمیم‌گیری در سیاست خارجی را فرایندی کاملاً عقلانی مبتنی بر هزینه فایده مادی دانست. چراکه برای فهم اقدامات خارجی یک کشور، به ادراک محیط فکری و روانی افراد و نخبگان تصمیم‌گیرنده‌ی سیاست خارجی نیاز است. به‌بیان‌دیگر همه کشورها در سیاست خارجی خود متأثر از دو متغیر عمده می‌باشند: متغیر غیرمادی یا ذهنی که درواقع همان باورها، خلقیات، هنجارها و دیدگاه‌های نخبگان تصمیم‌گیرنده آن کشورهاست؛ و متغیر مادی یا عینی که به‌وجود‌آورنده‌ی شرایط نظام‌مند هستند. (Joseph، 2008: 35-36) درواقع تصمیم‌گیری عقلانی مبتنی بر خردِ ابزاری، در محیط عملیاتی سیاست خارجی از ادراک و سوء ادارک از باورهای روان‌شناختی تأثیر می‌پذیرد. تصمیم‌گیری در محیط بین‌الملل مبتنی‌بر چرخه‌ای از استنباط بازیگران از یکدیگر است. چراکه انسان، واقعیات بیرونی را منطبق با انگاره‌های خود تفسیر می‌کند و تلاش می‌کند تا تصورات و ادراک خود را بر واقعیات بیرونی بار کند. بسیاری بر این اعتقادند که عوامل داخلی و خارجی مؤثر بر سیاست خارجی مستقیماً بر تدوین سیاست خارجی اثرگذار نیستند بلکه این عوامل ابتدا از محیط روان‌شناختی و ذهنی تصمیم‌گیرنده‌ی سیاست خارجی عبور می‌کند و در اینجاست که هر مؤلفه‌ای نوع اثرگذاری خود را از ذهنِ جهت‌دارِ تصمیم‌گیرنده، می‌گیرد. (موسوی نیا، 1392: 43)
 

با این تفاسیر، ناگفته پیداست که عرصه سیاست خارجی، عرصه نبرد محاسباتی است. چراکه اساساً سیاست خارجی، زمین رقابتی میان دولت‌های گوناگون با توانمندی‌های متفاوت است که برای دستیابی به منافع ملی خود-که گاه در تعارض باهم قرار دارد- تلاش می‌کنند و در این بازی، محاسبه‌ی صحیح نیت‌ها و توانمندی‌های طرف مقابل جنبه‌ای حیاتی پیدا می‌کند. این نبرد محاسباتی، یک جنگ همه‌جانبه و تمام‌عیار است. در این نبرد اطلاع از میزان توانایی‌های نظامی و اقتصادی یکدیگر، محاسبه برقراری توازن، شناخت قدرت تهاجمی دشمن در کنار عملیات روانی، تأثیرگذاری بر اراده‌ی مقاومت در رهبران و مردم کشورها، تغییر هنجارهای رفتاری، تغییر ذائقه‌ها و علائق و بسیاری امور دیگر جزئی از ابعاد جنگ محسوب می‌گردد. درست به همین دلیل، شکست اراده‌ی مقاومت مردم و تغییر محاسبات در نظر رهبران است که پیروز و مغلوب‌شدگان درصحنه جنگ را مشخص می‌کند.
 
 


2.    نظام محاسباتی و منابع سیاست خارجی جمهوری اسلامی
 
نظام محاسباتی سیاست خارجی جمهوری اسلامی، درواقع برگرفته از منابع و توانمندی‌های ملی و منابع هویت‌ساز ارزشیِ ملی-اسلامی است که درنهایت با توجه به بازخوردهای نظام بین‌الملل، تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ایران را نهایی می‌سازد.
 


الف) منابع و توانمندی‌های ملی
 
منابع و توانمندی‌های ملی، همان ابعاد سخت‌افزاری سیاست خارجی نظیر قدرت نظامی، جایگاه ژئوپلیتیک، منابع اقتصادی و غیره است که به شکل عینی و مادی و ملموس قابل‌استخراج است. نظام محاسباتی صحیح موظف است این ابعاد قدرت ملی را مستمراً و به شکل جامع محاسبه نماید و آن‌ها را در مرحله بعد در راستای افزایش جایگاه قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی کشور به‌کار گیرد. مهم آن است که در پیچ‌و‌خم تعاملات جهانی، از هیچ‌یک از این ابعاد قدرت، غفلت نگردد.
 

ب) منابع ارزشی ملی- اسلامی
 
منابع ارزشی ملی- اسلامی، مجموعه نظام‌های ارزشی و هنجاری است که باعث قوام و تکوین ویژگی‌ها و خصوصیات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ملت ایران می‌شود که آن را از سایر ملت‌ها متمایز می‌سازد. این منابع هویت‌ساز، مبنای درک و تفسیر سیاست‌گذاران از عرصه روابط بین‌الملل می‌باشد. منابع هویتی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قالب تاریخ ایران، نقش مردم در ساختار سیاسی، وفاق ملی، دین اسلام و نهایتاً گفتمان انقلاب اسلامی موردبررسی قرار می‌گیرد. درواقع این منابع در نظام محاسباتی، همان نقش نظام ادراکی را ایفا می‌کنند. لذا ساختارهای هویتی و معرفتی، ذهنیت‌های تاریخی-فرهنگی دیرپا و نظام پایه شناختی و ادراکی حاصل از منابع فوق، رفتارهای سیاست خارجی سایر کشورها را تفسیر می‌کنند و اهداف و آمال سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را نیز شکل می‌دهند. هرگونه نظام محاسباتی باید تداوم یا تغییر این ابعاد را مدنظر داشته باشد.
 

ج) نظام بین‌الملل
 
سومین عامل در نظام محاسباتی یا سومین منبع سیاست خارجی، عامل بیرونی نظام بین‌الملل می‌باشد که بر سیاست خارجی همه دولت‌ها ولو به‌گونه‌هایی متفاوت، تأثیر می‌گذارد. ساختار مادی نظام بین‌الملل یا قطب‌بندی آن‌که برحسب تعداد قدرت‌های بزرگ تعریف می‌شود نیز عامل تعیین‌کننده جایگاه نسبی قدرت جمهوری اسلامی ایران و به‌تبع آن رفتار سیاست خارجی آن است (دهقانی فیروزآبادی، 1389: 118).

 


3.    بهینه‌سازی ساختار محاسباتی


فرایند تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ایران در عین اینکه برمبنای الگوی کنشگر عاقل، دارای ارجحیت‌های معین و مسلمی است که بر پایه تحلیل هزینه‌ـ فایده، آن را پیگیری می‌کند، اما از منابع هویتی و ارزشی ملی-دینی هم تأثیر می‌گیرد. لذا نظام محاسباتی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی که مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام مطرح نمودند؛ ناظر به یک نظام جامع و کارآمد است که البته نقطه کانونی آن توجه به عنایت الهی است. بر همین مبنا اساساً مهم‌ترین منبع قدرت در جمهوری اسلامی همانا اعتقاد راسخ به عنایات الهی چه در هدایت و راهنمایی در مبارزه، چه در همراهی و مداخله مستقیم و چه در پشتیبانی و فراهم نمودن نصرت است. متقابلاً یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات محاسباتی؛ نادیده گرفتن قدرت الهی و اصیل و قدرتمند تصور نمودن دشمن شیطانی است.
 

بعد دیگر این نظام محاسباتی که مبتنی بر منابع هویتی انقلاب اسلامی ایران است بهره‌گیری از گفتمان انقلاب اسلامی و اعتماد ملّی به‌عنوان سرمایه اجتماعی و وفاق ملی به‌عنوان مظهر قدرت نرم می‌باشد. سطح سوم در این نظام محاسباتی نیز محاسبه هزینه-فایده مادی از میزان قدرت و توانایی‌های خود و دیگران است که دستگاه‌های متعددی در ساختار رسمی جمهوری اسلامی پیگیر آن هستند.
 

این الگوی محاسباتی در این حال تقریر دیگری از الگوی آرمان‌گرایی واقع‌بینانه در سیاست خارجی است. بدان معنی که در عین واقع‌بین بودن و محاسبه دقیق مادی از مقدورات ملی و محذورات بین‌المللی، حرکت سیاست خارجی مبتنی بر آرمان‌ها باشد و البته در این مسیر باید تلاش برای جلب عنایت الهی و امید به نصرت خداوند مبنای کار باشد. لذا یک نظام محاسباتی کارآمد در سیاست خارجی در عین اینکه بایستی در میزان‌سنجیِ ابعاد قدرت ملی و توازن قدرت با رقبا، کاملاً عینی و معقول عمل نماید؛ باید در عرصه ادراک و شناختی در نظام محاسباتی نیز دچار آفاتی چون خودکم‌بینی یا افراط در احساس قدرتمندی، حسن ظن به دشمن و ... نگردد.
 

 


4.    تمرکز بر نبرد محاسباتی
 
با توجه به مبانی پیش‌گفته، عرصه نبرد محاسباتی در سیاست خارجی، امری است که تقریباً در تمامی ادوار انقلاب اسلامی، سیاست خارجی کشور را در برابر تلاش‌های غرب و آمریکا قرار داده است. این نبرد در تمامی سه حوزه‌ی منابع سیاست خارجی کشور وجود داشته است، اما هر چه از ابتدای انقلاب بدین سو حرکت می‌کنیم، از وجوه سخت نبرد، به‌سود وجوه ادراکی و شناختی آن کاسته می‌شود. به‌گونه‌ای که حتی وجوه سخت تقابل جبهه استکبار با ایران اسلامی در قالب‌هایی نظیر تحریم، بیش از آن‌که اهمیت سخت‌افزاری داشته باشد، برای فشار و تغییر در نظام ادراکی و محاسباتی طراحی‌شده‌اند. لذا تمرکز دشمن بر نبرد محاسباتی، به‌نوعی وجوهی از ارتباطات سیاسی به‌شمار می‌رود که به شکل افقی بر تغییر محاسبات رهبران و به‌طور عمودی و سلسله مراتبی بر مردم برای تغییر اراده‌ها و ذائقه‌ها تمرکز می‌یابد.
 


درواقع نبرد محاسباتی ایجاد اشتباه محاسباتی در کشور هدف، جمع بین عوامل سخت‌افزاری و عوامل نرم‌افزاری است، به‌گونه‌ای که نمی‌توان آن‌ها را از هم تفکیک نمود؛ بلکه رابطه‌ای متقابل مبتنی بر هدف-ابزار باهم دارند. برای مطالعه نبرد محاسباتی بهتر است آن‌را به دو وجه سلبی و ایجابی تقسیم‌بندی نمود. بعد سلبی ناظر به پرداختن به ابعاد ملی و نظام بین‌الملل است که در بخش منابع سیاست خارجی به‌آن‌ها اشاره شد و ماهیت‌شان این است که در محاسبه عقلائی میان توانایی‌های کشور و قدرت استکبار، اشتباه ایجاد شود و از این زاویه تصمیم‌گیران سیاست خارجی را به نقطه‌ای برساند که احساس کنند روند سیاست خارجی مقرون‌به‌صرفه نیست. اما بعد ایجابی بر تغییر نظام اعتماد‌پایه در میان مسئولان و نخبگان و تغییر ذائقه‌ها در افکار عمومی، استوار است و بیشتر در قالب جنگ نرم قرار می‌گیرد.
 


الف) وجوه سلبی نبرد محاسباتی؛ اخلال در محاسبات عقلانی
 
اعمال رهیافت سلبی در حوزه منابع سیاست خارجی بدین معناست که به کشور هدف یادآور شود که سطح توانایی‌ها و قدرت کشور در برابر نظام بین‌المللِ قدرتمند، نمی‌تواند تغییری را ایجاد نماید. در قالب این رویکرد تهدیدهای مکرر نظامی- با یادآوری قدرت نظامی غرب- و تحریم‌های گسترده اقتصادی- با یادآوری ضعف مفرط اقتصاد ملی- در دستور کار قرار دارد. بعد دیگر رویکرد سلبی به این امر اشاره دارد که تمامی جامعه بین‌الملل، اکنون در برابر رفتارهای غیر عقلائی ایران، متحد هستند که مکرراً به شکل دیپلماتیک و هم از طریق رسانه‌های جهانی تبلیغ می‌گردد. هدف از این تبلیغ، امنیتی کردن از طریق ترسیم وجهه ایران به‌مثابه‌ی تهدیدی علیه نظم جهانی و مطرح کردن امریکا به‌عنوان نماینده جامعه جهانی است. لذا در رویکرد سلبی، از ابعاد قدرت مادی نظیر تهدید نظامی و تحریم اقتصادی برای تغییر محاسبه عقلائی در ایران استفاده می‌شود. بدین معنا که تصمیم گیران ایرانی را به نقطه‌ای برسانند که با هزینه-فایده‌کردن مادی به این نتیجه برسند که مسیر پیگیری حقوق هسته‌ای و عزم ایران برای کسب اقتدار منطقه‌ای و جهانی مقرون‌به‌صرفه نیست. در مقابل این رویکرد محاسباتی، مقام معظم رهبری نیز محاسباتی عقلائی را مطرح می‌کنند؛ بدان معنا که با هزینه-فایده‌کردن مادی هم می‌توان به این نتیجه رسید که مقاومت در عرصه سیاست خارجی و پیگیری اقتصاد مقاومتی به‌مراتب بیشتر از مدل پذیرش خواسته‌های غرب، منافع ملی کشور را تأمین می‌کند. از سوی دیگر گسترش تعاملات بین‌المللی ایران و الگوی نرمش قهرمانانه، از دیگر محاسبات نظام جمهوری اسلامی است تا بحران هسته‌ای را نتیجه استکبار‌ورزی و زیاده‌خواهی غرب نشان دهد، نه لجاجت ایران.
 


ب) وجوه ایجابی نبرد محاسباتی؛ اخلال در نظام ادراکی و اعتماد‌پایه
 
در بعد ایجابی نبرد محاسباتی، تلاشی عمیق‌تر صورت می‌گیرد تا تصویر مثبتی از دشمن برساخته شود و اساساً فرآیندهای دشمنی‌ که تاکنون وجود داشته است را به ذهن دشمن‌پندار و دشمن‌ساز ایرانیان نسبت دهد و بدین طریق نظام اعتماد‌پایه مسئولین، نخبگان و مردم دچار تغییر گردد. بر این مبنا امنیت هستی‌شناختی جامعه ایرانی دچار تشویش و نگرانی وجودی می‌گردد. بالا رفتن هزینه‌ی قدرت سخت و نظامی‌گری، اهمیت یافتن مباحث فرهنگی در روابط بین‌الملل، تأمین باثبات و بادوام منافع آمریکا در سایر نقاط جهان بدون نیاز به دخالت‌های مستقیم سیاسی-اقتصادی و افزایش سرعت و دامنه‌ی ارتباطات جهانی و رسانه‌های عمومی، ازجمله دلایلی است که رویکرد ایجابیِ تغییر را در دستور کار سیاست‌های غرب قرار می‌دهد (نای، 1382). لذا در عین اینکه ابعاد جنگ نرم و تغیر ذائقه مردم و ارزش‌های ملی-اسلامی همچنان و مستمراً توسط رسانه‌های غربی پیگیری می‌شود اما برخی رفتارهای اخیر رسمی ایالات‌متحده آمریکا به شکلی بی‌سابقه در چارچوب تغییر ایجابی محاسبات قرار دارد. ارائه چهره‌ای جدید از امریکا در قالب دیپلماسی عمومی برای مردم ایران، سخنرانی نرم و آشتی‌جویانه اوباما در سازمان ملل متحد و نیز برقراری تماس تلفنی رؤسای جمهور دو کشور و رایزنی‌های سیاسی دیپلماتیکِ آشکار ایران و امریکا می‌تواند در قالب تلاش برای تغییر نظام اعتماد‌پایه‌ در مسئولان و نخبگان ایرانی طراحی‌شده باشد.
 
 


جمع‌بندی

 
در این مقاله تلاش گردید تا ضمن تبیین بیانات راهبردی مقام معظم رهبری در زمینه رویکرد دشمن برای اخلال و تغیر نظام محاسباتی جمهوری اسلامی، به نسبت‌سنجیِ این مقوله با مبانی سیاست‌خارجی بپردازیم. لذا با تأکید بر اینکه اساساً و به‌طورکلی صحنه سیاست خارجی، صحنه نبرد محاسباتی و ادارکی کشورهاست، به این نکته اشاره گردید که دولت‌ها، در عین اینکه با محاسبات عقلانی (متکی بر محاسبه‌ی مادیِ توانایی‌های خود و دیگران) وارد عرصه تعامل خارجی می‌شوند، اما به‌شدت از نظام ادراکی و شناختی رهبران و مردم نیز تأثیر می‌پذیرد. لذا تمرکز دشمن بر اخلال در نظام محاسباتی کشور دو بعد سلبی و ایجابی دارد. در بعد سلبی تمرکز بر این است که دستگاه محاسباتی کشور، برآوردی اغراق‌گونه از قدرت دشمن و برآوردی خود‌کم‌بینانه از توانایی داخلی داشته باشد که این امر با تحریم اقتصادی و تهدید نظامی پیگیری می‌شود. در بعد ایجابی نیز تغییر نظام اعتماد‌پایه‌ در مسئولان ایرانی و ایجاد حسن ظن نسبت به دشمن پیگیری می‌گردد. *
 
 


منابع
 
دهقانی فیروزآبادی، سید جلال (1389)، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، چاپ سوم، تهران: انتشارات سمت.
موسوی نیا، سید رضا (1392)، الگوهای تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ایران، قم: دانشگاه مفید.
جوزف نای، جوزف (1382)، قدرت نرم، ترجمه محمد حسینی مقدم، فصلنامه راهبرد، شماره 29.
Ben- Itzhak, Steven (2011), Realism and Neorealism, in John T. Ishiyama and Marijke Breuning, eds., 21 st Century Political Science: A Reference Handbook, Los Angeles: Sage.
Joseph, Jonathan (2008), "Hegemony and the Structure Agency Problem in International Relations: A Scientific Realist Contribution", Review of International Studies, vol.34, no1.
 


* کارشناس مسائل بین‌الملل محمدامین صفوی
 

 

104

 

دُرنیوز
خبرگزاری آریا- وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

ظریف امروز با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه دیدار می‌کند

خبرگزاری آریا- وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه دیدار و گفت‌وگو می‌کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان ساعت 16 به وقت محلی، (17:30 به وقت تهران) با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه که به منظور انجام گفت‌وگو درباره توافق جامعه ایران با 1+5 امروز وارد وین شده‌اند رایزنی و تبادل نظر می‌کند.
ظریف هم‌چنین قرار است امروز با جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز دیدار کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز گفته است که در مذاکرات هسته‌ای ایران به پیشرفت‌هایی رسیده‌ایم اما اختلافات هنوز به قوت خود باقی است.
ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری العربیه اظهار کرد: ما در برخی مسائل مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای ایران به پیشرفت‌هایی رسیده‌ایم. ایرانی‌ها در برخی از آن‌ها از خود انعطاف نشان داده‌اند اما بر سر مسائل باقی‌مانده هنوز اختلافات زیادی وجود دارد.
او ادامه داد: کاری که قرار است جان کری در وین در روزهای آینده انجام دهد این است که با ظریف، وزیر امورخارجه ایران دیدار داشته و با تیم ایرانی مذاکره کند تا بتواند ارزیابی کند که آیا آن‌ها مایل هستند و قادرند که تصمیمات حساس و لازم برای رسیدن به یک توافق را بگیرند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت:‌ اعتماد یک خیابان دوطرفه است و برای رسیدن به یک توافق باید نگرانی تمام طرف‌های مذاکره‌کننده مورد بررسی قرار گیرد.
ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت:‌ ما قادریم در یک‌شنبه آینده تاریخ‌ساز شویم. اعتماد یک خیابان دوطرفه است و برای رسیدن به یک توافق باید نگرانی‌های تمام طرف‌های مذاکره‌کننده بررسی شود.
وی هم‌چنین افزود: من وارد بازی مقصر شمردن کسی نمی‌شوم. این شیوه من نیست. چیزی که من وارد آن می‌شوم تلاش صادقانه برای رسیدن به یک توافق است.

دُرنیوز
خبرگزاری آریا- وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران در وین دیدار کردند.

دیدار وزیران خارجه آمریکا و آلمان در وین

خبرگزاری آریا- وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران در وین دیدار کردند.
به گزارش خبرگزاری آریا، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: جان کری، وزیر امور خارجه این کشور با فرانک والتر اشتاین‌مایر همتای آلمانی‌اش در وین پایتخت اتریش دیدار و در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

دُرنیوز
سه شنبه هفته گذشته (۱۷ تیر)، شورای عالی کار پیشنهاد لغو کسر حق بیمه از بن کارگری را با رای قاطع و مثبت نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تصویب کرده ...

در حالی که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی سه شنبه هفته گذشته از پیشنهاد این سازمان به شورای عالی کار مبنی بر لغو کسر حق بیمه از بن کارگری خبر داده بود، عضو کارگری شورای عالی کار گفت پیشنهاد یاد شده‌‌ همان روز در این شورا به تصویب رسیده است.

«هوشنگ درویشی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: سه شنبه هفته گذشته (۱۷ تیر)، شورای عالی کار پیشنهاد لغو کسر حق بیمه از بن کارگری را با رای قاطع و مثبت نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تصویب کرده است.

در همین رابطه، «اولیا علی بیگی» رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار به ایلنا گفت: متاسفانه در آخرین جلسه شورای عالی کار، پیشنهاد لغو کسر حق بیمه از بن کارگری تصویب شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که بر اساس قانون، همه مطالبات مزدی کارگران به غیر از حق اولاد مشمول کسر حق بیمه می‌شود، بنابراین هیچ منع قانونی برای کسر حق بیمه از بن کارگری نباید وجود داشته باشد.

این مقام کارگری با اشاره به ماده ۳۰ قانون تامین اجتماعی، گفت: تصمیم گیری راجع به لغو کسر حق بیمه از بن کارگری جزء اختیارات شورای عالی کار نیست که این شورا به خود اجازه داده است چنین تصمیمی را علیه کارگران اتخاذ کند.

بر اساس ماده ۳۰ قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان موظفند از کلیه وجوه و مزایای (مزد، حقوق یا کارمزد اعم از نقدی و غیر نقدی) حق بیمه مقرر را کسر و به اضافه سهم خود به سازمان پرداخت کنند.

«حسین احمدی‌زاده»، عضو کارفرمایی شورای عالی کار نیز ضمن تایید این خبر به ایلنا گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی کار، مبلغ ۸۰ هزار تومانی بن کارگری از این پس به صورت «غیر نقدی» و «مستمر» به کارگران پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: شیوه پرداخت بن کارگری چه نقدی و چه غیر نقدی از این پس با توافق کارگر و کارفرما تعیین خواهد شد.

گفتنی است «تقی نوربخش»، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی سه شنبه هفته گذشته گفته بود این سازمان به شورای عالی کار پیشنهاد داده است بن کارگری را «غیرنقدی» و «غیر مستمر» کنند تا از این پس مشمول کسر حق بیمه نشود.

پیش‌تر در نامه‌ای منتسب به یکی از تشکل‌های کارفرمایی از «علی ربیعی»، وزیر کار خواسته شده بود کسر حق بیمه از بن کارگری لغو شود.

لازم به ذکر است سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری برای اولین بار بن کارگری را مشمول کسر حق بیمه کرده بود. در صورتی که حق بیمه از بن کارگری کسر می‌شد، مستمری دوران بازنشستگی کارگران به اندازه ارزش بن یاد شده افزایش پیدا می‌کرد.

پایان پیام
دُرنیوز
ورزش 3 -   -  ورزشی - 
5 دقیقه و 8 ثانیه پیش
سرمربی تیم ملی فوتبال امید کشورمان گفت: کی‌روش قطعا به ایران می‌آید چرا که وسایلش اینجاست اما اینکه قراردادش را تمدید می‌کند یا نه من مطلع نیستم.

نلو وینگادا سرمربی تیم فوتبال امید کشورمان در حاشیه دیدار تیم‌های امید ایران و ذوب آهن اصفهان در جمع خبرنگاران گفت:‌ دور دوم تمرینات ما در حال برگزاری است و باید از باشگاه ذوب آهن تشکر کنم که با ما بازی خواهند کرد چرا که ما تمرینات‌مان را با تیم انجام می‌دهیم اما اجرای آن مهم است که در بازی‌های دوستانه می‌توانیم اجرای آن را در زمین ببینیم.

به نقل از فارس، وی ادامه داد:‌ با این شرایطی که ما دارمی اگر هر مربی دیگری هم بود از زمانی که در اختیار دارد رضایت نداشت اما باید تعامل خوبی میان باشگاه‌ها و تیم ملی صورت گیرد تا دراین مدت کوتاه فعالیت کنیم و از کار راضی باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا در بازی‌های اینچئون کره جنوبی تیم فوتبال امید کشورمان می‌تواند موفق باشد یا نه، خاطرنشان کرد: اگر می‌توانستم چنین کاری انجام دهم جادوگر بودم نه مربی! اما می‌توانم قول بدهم که در این بازی‌ها نمایش خوبی داشته باشیم چرا که وقتی پیراهن تیم ملی بر تن ماست باید همه تلاش‌مان را بکنیم.

وینگادا درباره رابطه خوبش با کارلوس کی‌روش هم خاطرنشان کرد: کی‌روش از من حمایت کرد که به ایران بیایم ما دو مربی و دو دوست هستیم که خیلی خوب همدیگر را می‌شناسیم و با همکاری مربیان ایرانی می‌توانیم شرایط خوبی داشته باشیم. من اطمینان دارم که او به ایران برمی‌گردد و به کارش ادامه خواهد داد.

وی در مورد تعاملش با مربیان ایرانی هم خاطرنشان کرد: مربیان باید بدانند که بازی‌های ملی بازی‌هایی است که همه باید برای آن تلاش کنیم و عملکرد خوبی داشته باشیم چرا که در حدود یک ماه تا بازی‌های آسیایی زمان مانده و ما باید این بازیکنان را بیشتر در اختیار داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی امید کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا کی‌روش به ایران بازمی‌گردد یا نه، گفت: کی‌روش قطعا به ایران بازمی‌گردد چرا که وسایلش در اینجا است اما اینکه قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران تمدید می‌کند یا نه موضوعی است که بین او و فدراسیون فوتبال است اما من امیدوارم که قراردادش را تمدید کند.

وی در پایان درباره استفاده از سه بازیکن بزرگسال در تیم ملی امید تصریح کرد: هنوز مقررات این بازی‌ها نیامده و ما از این موضوع مطلع نیستیم. شاید اگر اینجا اروپا بود از یکسال قبل همه چیز مشخص می‌شد اما ما منتظر قوانین هستیم و هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌‌ایم.
دُرنیوز
مربی تیم ملی فوتبال آرژانتین معتقد است فقط در صورتی که شاگردانش بی‌نقص بازی کنند قادر به شکست آلمان خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران به نقل از یورو اسپرت، الخاندرو سابیا در آستانه انجام بازی فینال میان تیم‌های آرژانتین و آلمان گفت: قبل از شروع این دیدار حساس باید بگویم موفقیت تیم آرژانتین را مدیون دستیارانم هستم. آنان از من تجربه بیشتری دارند و به واسطه کمک دستیارانم بود که تیم تا مرحله فینال صعود کرد همه ما می‌دانیم بازی دشواری در برابر آلمان داریم. فقط در صورتی که یک فوتبال بدون نقص را به نمایش بگذاریم قادر خواهیم بود آلمان را شکست دهیم. آلمانی‌ها تیمی در اختیار دارند که در تمام قسمت‌ها زمین قدرتمند ظاهر شده‌اند.

یادآور می‌شود، آرژانتین در بازی‌های جام جهانی 2010 شکست 4 بر صفر مقابل آلمان را تجربه کرد.

انتهای پیام/


به گزارش جهان به نقل از پارس، محمدعلی ابطحی معاون محمد خاتمی در دولت هفتم و هشتم، در پستی در صفحه اجتماعی خود درباره غزه، مورد سوال کاربران دیگر این شبکه قرار گرفته که نظرش را در مورد شعار «نه غزه، نه لبنان» بیان کند که وی از پاسخ به این سوال طفره رفته است. متن این پست در ذیل آمده است:

دُرنیوز
قرص ترخینه را حدود 2 ساعت در آب خیس کنید. سپس با حبوبات که از قبل خیس کرده‌اید به همراه یک لیتر آب روی حرارت قرار دهید تا حبوبات پخته شود.

مواد لازم دات کام:

طرز تهیه

مرحله 1

قرص ترخینه را حدود 2 ساعت در آب خیس کنید. سپس با حبوبات که از قبل خیس کرده‌اید به همراه یک لیتر آب روی حرارت قرار دهید تا حبوبات پخته شود.

مرحله 2

بعد سبزی را اضافه کرده و پس از چند جوش، نیمی از پیاز داغ و سیر داغ را اضافه کرده و نمک آش را اندازه کنید.

مرحله 3

بعد از آن که آش جا افتاده شد آن در ظرف کشیده و روی آن را با کشک و نعنا داغ و پیاز داغ، تزیین کنید.

طرز تهیه آش ترخینه دوغ

مواد لازم

کشک: یک پیمانه
  
ترخینه دوغ: 3 قرص
   
لوبیا چیتی، نخود، عدس: 200 گرم
   
سبزی آش: 500 گرم
   
نمک، زردچوبه، فلفل ‏سیاه: یک قاشق‏ غذاخوری
   
نعنا داغ، سیر داغ، پیاز داغ: 3 قاشق غذاخوری
دُرنیوز
برای اینکه در 30 روز ماه مبارک رمضان غذاهای متنوعی را امتحان کنید، ما یک برنامه کامل غذایی برای افطار شما در نظر گرفته ایم. این دستور شامل پیش‌غذا، ...

 
 
 

برترین ها: برای اینکه در 30 روز ماه مبارک رمضان غذاهای متنوعی را امتحان کنید، ما یک برنامه کامل غذایی برای افطار شما در نظر گرفته ایم. این دستور شامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر برای هر روز است. در هر روز هم دو نکته تغذیه‌ای را برایتان می نویسیم تا از تغذیه سالم، متنوع و خوشمزه در طول این ماه لذت ببرید.

نکته تغذیه‌ای 1

به گفته‌ی برخی کارشناسان، علت سردرد صبحگاهی روزه‌داران مصرف غذاهای شیرین در وعده غذایی سحری است چرا که غذاهایی که قند زیادی دارند، قند خون را افزایش می‌دهند و بدن نیز برای کاهش قند خون انسولین ترشح می‌کند و این انسولین موجب کاش قند خون و بروز سردرد در روزه‌داران می‌شود؛ بنابراین باید از مصرف قندهای سریع الجذب مثل شکر سفید، نبات، شکلات و زولبیا بامیه مخصوصاً در سحر بپرهیزید.

نکته تغذیه‌ای 2

یکی از موارد مهم در روزه‌داری در فصل گرم تابستان حفظ آب بدن است. لازم است که در طول روز تلاش کنید کمترین میزان آب را از دست بدهید. برای همین لازم است که کمتر در معرض نور خورشید و گرما باشید تا کمتر عرق کنید. از استرس و فشارهای روحی روانی و هیجان دوری کنید چون باعث افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شوند.

پیش غذا

آش رشته با آب گوجه فرنگی

•    تعداد: 4 نفر

•    زمان تهیه: 15 دقیقه

•    خوراک: ایرانی

مواد لازم

•    نیم کیلوگرم گوشت چرخ کرده

•    یک فنجان پیاز رنده شده    

•    یک فنجان پیاز داغ    

•    یک کیلوگرم سبزی آش (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج)

•    350 گرم رشته آش    

•    2 قاشق سوپخوری آرد    

•    نخود، لوبیاچیتی و عدس از هر کدام یک فنجان

•    3 کیلوگرم گوجه فرنگی    

•    2 تا 3 قاشق سوپخوری سیر داغ و نعناع داغ    

•    سرکه    

•    نمک و فلفل و زردچوبه

افطاری با برترین‌ها – روز پانزدهم

طرز تهیه

1.    حبوبات را از چند ساعت قبل بشویید و خیس کنید. سپس آنها را روی حرارت ملایم در یک قابلمه متوسط بگذارید و بپزید.

2.    گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده، نمک، فلفل و زردچوبه مخلوط و گوشت را به شکل کوفته ریزه درست کنید و با پیاز داغ به حبوبات در حال پخت اضافه کنید.

3.    سپس سبزی شسته شده و خرد شده را اضافه کنید. گوجه فرنگی ها را پس از شستن از وسط نصف کنید، هسته آنها را بگیرید و در صافی بریزید. سپس گوجه فرنگی ها را رنده کنید و پوست آن را کنار بگذارید. گوجه فرنگی رنده شده را با آرد مخلوط و به حبوبات پخته شده اضافه کنید.

4.    رشته را هم بریزید تا با شعله ملایم بپزد و آش جا بیفتد. سعی کنید آش را به ملایمت هم بزنید تا رشته ها له نشود و آش ته نگیرد.

5.    پس از آماده شدن آش آن را در ظرف بزرگی بریزید و سطح آن را با سیر داغ و نعناع داغ تزئین کنید. موقع سرو آش می توانید آن را با کمی سرکه میل کنید که خوشمزه تر می شود.


غذای اصلی

ته‌چین مرغ و کشمش

•    تعداد: 4 نفر

•    زمان تهیه: 20 دقیقه

•    زمان پخت: 70 دقیقه

•    خوراک: ایرانی

مواد لازم

•    200 گرم لپه

•    1.5 فنجان کشمش

•    1200 گرم گوشت مرغ

•    ¼ پیمانه زعفران

•    نصف پیمانه روغن

•    1 فنجان ماست ساده پر چرب

•    3  عدد زرده تخم مرغ

•    5 فنجان برنج

•    1 عدد پیاز

•    زردچوبه

•    نمک و فلفل سیاه

افطاری با برترین‌ها – روز پانزدهم

طرز تهیه

1.    ماست آب‌رفته را با زرده تخم مرغ خوب هم بزنید و کنار بگذارید.

2.    برنج را با زعفران زیاد بپزید و کمی از آن را در مواد ماست بریزید. توجه داشته باشید، مواد ته‌چین نباید شل باشد.

3.    کف قابلمه روغن بریزید و با مواد ته‌چین کف قابلمه را بپوشانید. سپس با پشت قاشق کمی فشار دهید تا سفت شود. سپس کشمش را کمی تفت دهید.

4.    لپه پخته شده را با پیاز سرخ شده مخلوط کنید. مرغ را ریز کنید و لابه لای برنج بریزید و دم کنید.


دسر

کارامل خامه‌ای و نمکی

•    تعداد: 8 نفر

•    زمان تهیه: 35 دقیقه

•    زمان پخت: 40 دقیقه

•    زمان سرد شدن: 30 دقیقه

مواد لازم

•    1 1/4 پیمانه شکر

•    ¼ پیمانه آب

•    ¼ قاشق چایخوری نمک

•    1.5 پیمانه خامه فرم‌گرفته

•    نصف پیمانه شیر کامل

•    6 عدد زرده تخم‌مرغ

•    یک قاشق چایخوری نمک دریایی

افطاری با برترین‌ها – روز پانزدهم

طرز تهیه

1.    فر را با دمای 325 درجه فارنهایت گرم کنید. رامکین ها (کاسه های سفالی ضد حرارت) را در سینی فر بچینید و کنار بگذارید.

2.    در یک قابلمه متوسط، شکر، آب و ¼ قاشق چایخوری نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. آنها را روی حرارت ملایم هم بزنید تا شکرها آب شوند. سپس بگذارید بجوشد و به مدت 8 تا 10 دقیقه بدون اینکه آن را هم بزنید در همین حالت روی حرارت باشد تا رنگش عوض و غلیظ شود. سپس از روی حرارت بردارید.

3.     شیر و خامه را به آرامی به مواد اضافه کنید و مرتب هم بزنید. در این مرحله شکر شروع به سفت شدن می کند. دوباره قابلمه را روی شعله قرار دهید و دو دقیقه دیگر هم بزنید تا دوباره شکر آب شود.

4.    در یک کاسه بزرگ، زرده های تخم‌مرغ را هم بزنید تا پف کنند. به آرامی مخلوط خامه را به آنها اضافه کنید و هم بزنید. در این مرحله باید با کاردک این کار را انجام دهید تا پف تخم‌مرغ نخوابد. مایه به دست آمده را داخل رامکین ها بریزید.

5.    داخل سینی فر آب جوش بریزید تا کاسه ها در آب قرار داشته باشند. سپس آنها را به مدت 40 دقیقه داخل فر بگذارید تا کناره های کاستارد طلایی شوند. آنها را از فر خارج کنید و 30 دقیقه کنار بگذارید تا کمی خنک شوند. سپس روی آنها را بپوشانید و به مدت 4 ساعت در یخچال قرار دهید.

6.    پیش از سرو روی آنها نمک دریایی بپاشید.
دُرنیوز
خوردن ناهار بهترین فرصت برای شماست تا از پشت میز کار بلند شویدو با مصرف غذاهای استثنائئ انرژی تان را افزایش دهید.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران،"ساعت ناهار" در بررسی های اخیر، زمان استراحت کارکنانا در حدود 30 دقیقه یا کمتر است که بسته به شیوه زندگی افراد در نهایت باید سالم و رضایت بخش باشد و باعث شود شما در بقیه طول روز شاد و پر انرژی باشید.

کلم پیچ سبز
کلم پیچ سبز و یا کاهو کلم پیچ باعث جلوگیری از آسیب به ستون فقرات کارکنان پشت میز نشین می شودذو مخلوط سبزیجات ترد و خوشمزه می تواند در وعده ناهار باعث شادابی و افزایش انرژی شما شود.

برای تهیه بهترین غذا در محل کار می توانید 1 تخم مرغ آبپز، 1قاشق غذا خوری هویج رنده شده، 1 تربچه خرد شده، و 1 1/2 قاشق غذاخوری فلفل قرمز قطعه قطعه با 1/2 قاشق غذا خوری جعفری خرد شده و 1/2 قاشق غذا خوری پنیر فتا را با هم مخلوط کنید و در وعده ناهار در محیط کار میل کنید.
 
این غذا در هر وعده 320 کالری، 19 گرم چربی (6 گرم نشاسته)، 19 گرم کربوهیدرات، 520 میلی گرم سدیم، 8 گرم فیبر، 21 گرم پروتئین دارد.

برنج رشته فرنگی

1 فنجان پخته رشته فرنگی برنج با 3 اونس گوشت مرغ پخته شده، به علاوه 1 فنجان نپا کلم سرخ کرده 1 قاشق چای خوری روغن زیتون را روی حرارت متوسط سرخ کنید و در پایان همه چیز را با 2 قاشق چای خوری کم نمک سس سویا و دانه کنجد طعم دار کنید.
 
این غذا در هر وعده 420 کالری، 8 گرم چربی (1.5 گرم نشاسته)، 54 گرم کربوهیدرات، 510 میلی گرم سدیم، 1 گرم فیبر، 30 گرم پروتئین دارد.

نتایج مطالعات نشان می دهند این غذاها جزومواد غذایی هستند که پزشکان معتقدند با مصرف آن ها افراد می توانند تمام ویتامین های مورد نیاز بدنشان را در طول روز به دست بیاورند و بدنی سالم داشته باشند.

انتهای پیام/
دُرنیوز
زلزله‌ای به بزرگ 1.9 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین کیلان، تهران را لرزاند.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران، به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران؛ زمان این زمین لرزه ساعت 17:41:54 با قدرت 1.9 ریشتر در تهران ثبت شده است.

تاریخ وقوع زلزله:
یکشنبه، 22 تیر 1393 در 17:41:54 
(وقت محلی - تهران)

2014-07-13 13:11:54
 (UTC)

بزرگی زلزله:
۱.۹

نوع بزرگی:
MN

موقعیت رومرکز زلزله: ۳۵.۶۷ شمالی و ۵۲.۲۴ شرقی
عمق: ۱۲ کیلومتر
عدم قطعیت مکانی: ۲.۶۱+/- کیلومتر در جهت شمالی - جنوبی
۲.۲۲+/-  کیلومتر  در جهت شرقی - غربی
منطقه:
استان تهران

فاصله‌ها:
15 کیلومتری کیلان، تهران 
16 کیلومتری دماوند، تهران 
20 کیلومتری اب سرد، تهران 

منبع:
موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهران

عکس ماهواره‌ای منطقه (توسط Google maps)

دُرنیوز
طبق گزارش ستاد اجرایی بیمه سلامت ایرانیان آمار متقاضیان دفترچه بیمه سلامت به 6 میلیون نزدیک شد.

سید مهدی میرشاه ولد سخنگوی ستاد اجرایی بیمه همگانی سلامت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه آمار ثبت نام در سایت بیمه سلامت به 6 میلیون نفر نزدیک شده است گفت: تا به حال چهار میلیون و 65 هزار دفترچه بیمه سلامت صادر شده است که 80 درصد افرادی که برای آنها دفترچه صادر شده دفترچه بیمه خود را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: تهران با ثبت نام 909 هزار نفر، خراسان رضوی با ثبت نام 506 هزار نفر و آذربایجان غربی با ثبت نام 356 هزار نفر استان پر متقاضی برای دریافت دفترچه هستند.

میرشاه ولد خاطر نشان کرد: افراد متقاضی دفترچه که ثبت نام کرده‌اند باید فورا بعد از دریافت پیامک به دفتر پیشخوان مراجعه و دفترچه خود را دریافت کنند همچنین اگر افرادی هم زمان زیادیست که ثبت نام کرده‌اند و پیامک دریافت نکرده‌اند با مراجعه به سایت بیمه سلامت و وارد کردن کد رهگیری خود از وضعیت صدور دفترچه خود اطلاع پیدا کنند.

انتهای پیام/
دُرنیوز
450 پروژه محرومیت زدایی در استان کردستان توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اجرا و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، در راستای انجام پروژه های محرومیت زدایی، محروم نوازی و مردم یاری در نقاط کم برخوردار کشور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) سپاه 450 پروژه را در استان کردستان اجرا و به بهره برداری رساند.

بخشی از پروژه ها شامل 215 مسجد و حسینیه، ساخت 40 غسالخانه در روستاها و مناطق محروم، احداث 11 مجموعه ورزشی روباز، تکمیل 10 مدرسه، احداث 20 جاده و 28 پل ارتباطی، 14 خانه ایتام، یک درمانگاه، 32 خانه عالم و اجرای 11 پروژه آبرسانی می باشد که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در قالب قرب کوثر آنها را به انجام رسانده است.

دُرنیوز
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به تحولات نظامی و سیاسی در سرزمین‌های اشغالی، گفت: رژیم صهیونیستی در انتفاضه سوم به گورستان نزدیک شده است.

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی که در نشست دبیران این حزب با اشاره به پیروزی‌های حماس در نبرد با رژیم صهیونیستی و قیام مردم در کرانه غربی رود اردن، گفت: نبرد کم نظیر و نابرابری در سرزمین‌های اشغالی در جریان است، این بار موشک‌های مقاومت به تل آویو رسیده است و نیمی از صهیونیست‌ها را به پناهگاه‌های زیرزمینی برده است.

وی افزود: گنبد آهنین رژیم اشغال‌گر قدس تنها یک دهم موشک‌ها را خنثی کرده و بقیه چون بارانی بر سر جنایتکاران صهیونیستی فرود آمده است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: بی‌تردید امروز مقاومت قوی‌تر از گذشته ظاهر شده است و در این میان حزب‌الله و سوریه هم به جمع مقابله با رژیم صهیونیستی پیوسته‌اند.

حبیبی با اشاره به تهدید رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله زمینی به غزه خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی پس از جنگ 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه جرأت چنین حمله‌ای را نخواهد داشت و اگر دست به این حماقت بزند، بدون شک غزه گورستان تانک‌ها و سربازان رژیم صهیونیستی خواهد بود.

وی با اشاره به نزدیک بودن روز جهانی قدس، گفت: امسال روز قدس باشکوه‌تر از هر زمان برگزار خواهد شد و جریان‌های نفاق در جهان اسلام همچون القاعده، النصره و داعش چون خنجری بر پشت کشورهای اسلامی سنگینی می‌کنند، در حالی که انقلابیون واقعی به مقاومت پیوسته‌اند و مشغول مبارزه با صهیونیست‌ها هستند، تروریست‌های هم خط صهیونیست‌ها و غرب در عراق و سوریه مشغول جنایت و نسل‌کشی هستند.

دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به اتحاد حماس و فتح اظهارداشت: غلبه در نبرد کنونی علیه رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که فلسطینی‌ها نیازی به دولت‌های عربی ندارند، اگر این اتحاد و مقاومت پایدار بماند خط سازش برای همیشه کور خواهد شد.

وی پیرامون تحولات نظامی و سیاسی در سرزمین‌های اشغالی گفت: آن‌چه امروز شاهد شکل‌گیری آن هستیم انتفاضه رمضان یا انتفاضه سوم است. رژیم صهیونیستی در انتفاضه سوم به گورستان نزدیک شده است.

حبیبی در ادامه سخنانش با اشاره به تحولات عراق نیز گفت: نخبگان عراقی اعم از شیعه و سنی و کرد باید خطیر بودن شرایط کنونی حاکم بر این کشور را درک کنند، هیچ چیز اکنون واجب‌تر از تشکیل پارلمان و ساماندهی به اوضاع از طریق شکل‌گیری یک دولت قانونی نیست، غرب و به ویژه صهیونیست‌ها درصدد تجزیه عراق هستند و این کار را می‌خواهند با نسل‌کشی و ترویج تروریسم به انجام رسانند.

وی افزود: تجزیه عراق مردم این کشور را در معرض خطرات عظیم از جمله فروپاشی و عدم مشروعیت دولت‌های نو پدید قرار می‌دهد چیزی که این وسط قربانی می‌شود امنیت و اقتدار ملی در این کشور است.

دبیرکل حزب موتلفه، با انتقاد از سازمان کنفرانس اسلامی و غیرمتعهدها و نیز اتحادیه عرب تأکید کرد: آنچه امروز در عراق، سوریه و سرزمین‌های اشغالی می‌گذرد فوق‌العاده تأسف‌آور است، مجامع جهانی باید فکری به حال زنان و کودکان و پیران که قربانی تبهکاری صهیونیست‌ها و تروریست‌ها هستند، بکنند.

حبیبی با اشاره به گرامیداشت سالگرد 23 تیر، روز قیام مردم برای مقابله با توطئه جنگ نرم آمریکا گفت: روز 23 تیر 78 روز تیر خلاص به توطئه آمریکا برای ضربه به انقلاب و مردم بود، در این روز روحانی رئیس جمهور فعلی که به عنوان سخنران راهپیمایی بود، با دشمن اتمام حجت کرد، ملت در این روز پاسخ قاطعی به دشمن دادند، آنها رفتند پس از 10 سال با فتنه‌ای دیگر و آرایشی دیگر وارد شدند، ملت هم در 9 دی 88 همان پاسخ 23 تیر 78 را دادند.

وی با اشاره به موضوع فتنه جنگ نرم غرب با ملت ایران، اضافه کرد: جنگ نرم غرب علیه ملت ما پایانی ندارد، ما باید موضوع جنگ نرم را همچنان در دستور قرار دهیم.

دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به سخنان مهم رهبری در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام خاطرنشان کرد: همان طور که رهبری فرمودند مسئولان نباید اجازه دهند با شعار اعتدال جریان‌های مؤمن را کنار بزنند، جریان‌های مؤمن همان جریان‌هایی هستند که در 23 تیر 78 و 9 دی 88 به میدان آمدند و تیر خلاص به توطئه‌های دشمن زدند.

حبیبی افزود: دشمن می‌خواهد ما محاسبات دقیق خود در مورد وقوع فتنه و مقابله با آن را از دست بدهیم، اما این آرزو را به گور می‌برد، چون رویش‌های انقلاب با ریزش‌های آن قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به دعوت برخی چهره‌های موثر فتنه در افطار رئیس جمهور همزمان با  18تیر ماه افزود: خوب است رئیس جمهور برای حفظ جایگاه فراجناحی به رویش‌های انقلابی در میان جناح‌ها نگاه کند و از چهره‌هایی که نقش‌آفرین فتنه بوده‌اند، فاصله بگیرد، نباید برای فتنه‌گران چنین حسی ایجاد شود که می‌توانند به روحانی به عنوان کاتالیزوری برای بازگشت به قدرت نگاه کنند.

دبیرکل حزب موتلفه با تشریح کارهای فتنه‌گران، یادآورشد: فتنه‌گران راه مقابله با نظام و مقابله با ارزش‌های امام و انقلاب را پیش گرفته‌اند، مفهوم این کار براندازی است، از این رو آنها در مسیر محاربه گام نهاده‌اند، ملت این مسیر را شناسایی کرده‌اند و به اهل فتنه به خاطر به خطر انداختن امنیت و اقتدار ملی لعن و نفرین می‌فرستند و در مقابل آنها با اسم و نشانی مشخص می‌ایستند.

حبیبی در بخش دیگری از سخنان خود درباره عملکرد شورای نگهبان به مناسبت تأسیس این نهاد مقدس، گفت: شورای نگهبان پاسدار اسلامیت و جمهوریت نظام است، این نهاد یادگار فداکاری‌های شهید آیت الله شیخ فضل‌الله نوری است، او برای شکل‌گیری این نهاد در نهضت مشروطه مجاهدت‌ها کرد و سرانجام جان عزیز خود را برای این هدف بزرگ و مقدس فدا کرد.

وی تأکید کرد: اگر شورای نگهبان نبود معلوم نبود مسیر قوانین و مقررات در جمهوری اسلامی سر از کجا در می‌آورد، اگر شورای نگهبان به عنوان پاسدار جمهوریت نظام نبود همانند مشروطه و نهضت ملی سر از استبداد و بازگشت استعمار خارجی در می‌آوردیم.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی همچنین با تجلیل از مرحوم آیت الله محمدی گیلانی، گفت: او سال‌ها در شورای نگهبان و نیز منصب قضاوت خدمات گرانسنگی به انقلاب کرد، قاطعیت او در برخورد با منافقین زبانزد خاص و عام است.

حبیبی در پایان افزود: آیت‌الله محمدی گیلانی مظهر علم به احکام الهی و شجاعت در پیاده کردن حکم خدا در جامعه اسلامی ما بود.

دُرنیوز
مسعود کوثری، دانشیار دانشگاه تهران از پشت سر گذاشتن 80 درصد نگارش کتاب «نشانه شناسی شهر» خبر داد و گفت: در این کتاب چگونگی تحلیل نمادها، ...

دکتر مسعود کوثری

دکتر کوثری در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اعلام این خبر اظهار کرد: در این کتاب تلاش شده شهرها از منظرهای مختلف مثل نمادها، نشانه های زندگی، حرکت در شهر، مسجمه ها و بازنمایی شهر در رسانه ها تحلیل نشانه شناسی شوند.

وی درباره ضرورت تالیف این کتاب گفت: در داخل کشور کتابی در حوزه مطالعات شهری، معماری و شهرسازی نداریم که به صورت روش مند، شهر را تحلیل کنند و چنین کتابی یکی از نیازهای اصلی حوزه مطالعات شهری و دانشگاهی به شمار می آید.

کوثری با بیان اینکه در کتاب تلاش شده از نمونه و ذکر مثال نیز استفاده شود، اظهار کرد: نمادها و نشانه های شهرهای تهران، مشهد و اصفهان از داخل کشور و شهرهای پاریس، وین و بیروت از کشورهای فرانسه، اتریش و لبنان در این کتاب تحلیل شده اند.

وی یادآور شد: در کتاب مباحثی آورده شده تا مخاطب با مطالعه آن بتواند متوجه شود که نمادها در شهرهای مختلف بیانگر چه فرهنگ و چه نوع زندگی است. همچنین تغییر نمادها چه معنایی را بازتولید می کند و فضایی گسترده از نشانه شناسی ارایه می دهد.

کوثری همچنین درباره مخاطبان اصلی این کتاب توضیح داد: محققان و دانشجویان رشته های ارتباطات و مطالعات شهری که به موضوع نشانه شناسی فضا و مکان علاقه مند هستند می توانند از مطالب کتاب استفاده کنند.

وی با بیان این که منابع و مباحثی که در کتاب ارایه شده، ایده‌های شخصی‌اش است گفت: مطالب کتاب حاصل تجربیات بنده در حوزه نشانه شناسی است و ایده ها و موضوعاتی که در کتاب مطرح شده اند نیز از خودم هستند و نتیجه سال ها پژوهش و تحقیق در زمینه مطالعات نشانه شناختی حوزه رسانه ها است.

کوثری یادآور شد: اکنون 80 درصد مراحل نگارش این کتاب به پایان رسیده و پیش بینی می شود این کتاب تا پایان سال توسط معاونت اجتماعی ـ فرهنگی شهرداری تهران منتشر شود.


المپیاد جهانی کامپیوتر آغاز شد/ حضور تیم ایرانی در مسابقات

فناوری اطلاعات > نرم افزار - مهر نوشت:

مسابقات جهانی المپیاد کامپیوتر IOI امسال از 13 تا 20 جولای سال 2014 مصادف با 22 تا 29 تیر ماه 1393 در شهر تایپه تایوان در حال برگزاری است. در این دور از مسابقات 83 کشور از جمله تیم ملی کشورمان حضور دارند.

بیست و ششمین المپیاد جهانی کامپیوتر، The International Olympiad in Informatics به مدت 8 روز با حضور 83 کشور در شهر تایپه در حال برگزاری است. هر مسابقه در این دور از المپیاد حدودا پنج ساعت به طول خواهد انجامید. با شروع ساعت مسابقات، سوالات و مسائل پیچیده ای برای تجزیه و تحلیل و استفاده از مهارت های شرکت کنندگان به آنها سپرده می شود تا به حل آن بپردازند. در روزهای فراغت، شرکت کنندگان می توانند از برنامه ها و همینطور تورهای فرهنگی که برای آنها ترتیب داده شده مانند بازدید از مکان های تفریحی و همینطور موزه های این کشور استفاده کنند.

تیم اعزامی ایران به المپیاد جهانی

اعضای تیم ایران در این مسابقات را امیرحسین آهن‌چی مرکز، محمدامین خشخاشی مقدم، ایلیاد رمضانی و مجتبی فیاض به سرپرستی حمید ضرابی زاده و امیر مهدی احمدی نژاد تشکیل می دهند.

برندگان این دور به عنوان جوان ترین دانشمندان کامپیوتر جهان نامگذاری خواهند شد.

 

 

5656


کشف یخ خشک در خدای باستانی جنگ / مریخی ها یخ می زنند؟

دانش > طبیعت - ایسنا نوشت:

محققان ناسا با استفاده از تصاویر با کیفیت به دست آمده از فضاپیمای ناسا موفق به کشف منابع سطحی دی اکسید کربن یا یخ خشک در مریخ شدند.

نخستین یافته‌ها در مورد وجود مجراهای یخ خشک مریخ مربوط به سال 2000 میلادی بود که باعث شگفتی دانشمندان شد، زیرا آنها معتقد بودند وجود مجراها در سطح مریخ حاصل عمل فرسایش ناشی از آب است که در نهایت با بخار شدن آب مایع امکان وجود آب در حالت جامد را در مریخ امکان پذیر می‌کند. هرچند که برای بقای حیات وجود آب مایع حیاتی است.

دکتر کولین داندس، محقق و اخترشناس مرکز فضایی فلگ استاف عنوان کرد: در طی پنج سال گذشته همواره بر این باور بودم که رودهای خشکیده سطح مریخ حاکی از وجود آب در سطح مریخ است، اما پس از بررسی‌ها و دقت بیشتر در تغییرات ایجاد شده در رودخانه‌های خشکیده سطح مریخ این نتیجه حاصل شد که این تغییرات در زمستان اتفاق می‌افتد.

محققان پس از بررسی بیشتر تصاویر ارسالی از مریخ به این نتیجه رسیدند که مجراهای سطح مریخ ناشی از فعالیت دی اکسید کربن جامد یا یخ خشک است، زیرا این اتفاق در زمستان مریخ که دمای هوا بسیار پایین بوده و باعث جامد شدن دی اکسیدکربن می‌شود، رخ می‌دهد.

این تحقیقات در مجله علمی journal Icarus منتشر شده است.

 

23231

 

دُرنیوز
مهر -  علمی -  فناوری - 
1 ساعت و 22 دقیقه پیش
ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای به کارگیری علوم و فنون نوین در صنایع نرم، از ...

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد توسعه فناوری‌ های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارتقای سطح علمی پژوهشگران کشور در زمینه فناوری‌ های نرم و به منظور بهره گیری از مباحث توسعه فناوری و تجاری سازی، از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاهی مقاطع ارشد و دکترا این حوزه حمایت و در این راستا جایزه تشویقی اعطا می کند.

براساس این گزارش، پایان نامه هایی که بر اساس نیاز یک شرکت دانش بنیان یا مجموعه تولید کننده آثار فرهنگی، هنری یا ورزشی و با هدف به کارگیری علوم و فنون نوین در صنایع نرم تعریف شوند، به سه طریق نیاز شرکت‌های دانش بنیان همکار با ستاد؛ نیاز مجموعه های ساخت و تولید آثار فرهنگی، هنری یا ورزشی که به تایید ستاد رسیده باشد و موضوع توسط دانشجو و استاد راهنما شناسایی شده و (با تشخیص کمیته علمی داوری ستاد) دارای قابلیت کاربرد باشد، انجام می شود.

بر اساس این فراخوان، پایا‌ن‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی تمامی رشته‌ها با ارتباط محتوایی در حوزه فناوری های نرم و هویت ساز، مشمول این حمایت هستند. ارتباط محتوایی پایان نامه با توسعه فناوری های نرم و هویت ساز توسط کمیته علمی داوری ستاد بررسی می شود.

حمایت ستاد فقط مشمول پایان نامه هایی است که بر استفاده از علوم و فنون نوین در صنایع نرم تمرکز دارد و پروپوزال آن ها پس از تاریخ اول تیرماه 93 به تصویب رسیده باشد. همچنین دانشجویان ایرانی مقطع دکتری که در دانشگاه های خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، چنانچه یک استاد راهنمای همکار ایرانی در داخل کشور داشته باشند می‌توانند از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.

مبلغ حمایت تشویقی مربوط به پایان نامه های مبتنی بر نیاز فراخوان در مقطع دکتری 40 میلیون ریال برای استاد راهنمای اول پروژه و 80 میلیون ریال برای دانشجو در نظر گرفته شده است. 50 درصد مبلغ تشویقی در مرحله اول (دفاع پروپوزال) و مابقی پس از دفاع از پایان نامه و تایید در کمیته علمی داوری ستاد پرداخت می شود.

میزان مبالغ حمایتی از پایان نامه های مرتبط با این فراخوان به این شکل است که براساس این فراخوان درخواست حمایت تشویقی از طریق تارنمای stdc.isti.ir و رایانامه stdc@isti.ir فقط توسط دانشجو ارائه می شود و ستاد نیز برای هر درخواست حمایت تشویقی، کد رهگیری در اختیار درخواست کننده قرار می دهد تا از آن برای پیگیری وضعیت درخواست استفاده کند.

علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر از این فراخوان، به وب سایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به آدرس stdc.isti.ir مراجعه کنند.

دُرنیوز
مشرق -   -  بین الملل - 
10 دقیقه و 38 ثانیه پیش
با وجود درخواست شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه، حملات رژیم صهیونیستی به غزه شدت گرفته و نتانیاهو می گوید، نمی‌داند جنگ چه زمان به پایان ...

به گزارش مشرق به نقل از العالم در ادامه حملات زمینی و هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ارتش این رژیم به ساکنان مناطق شمالی غزه هشدار داد که خانه های خود را ترک کنند.

ارتش رژیم صهیونیستی به ساکنان مناطق شمالی نوار غزه هشدار داده است که از ساعت 9 صبح به وقت گرینویچ ( حدود ظهر به وقت محلی) خانه های خود را ترک کنند.

این هشدار پس از آن صادر شد که رژیم صهیونیستی در عملیاتی، مناطقی از غزه را به صورت زمینی مورد حمله قرار داد. در این حمله مبارزان حماس با کماندوهای ارتش صهیونیستی درگیر شده و چهار نظامی اسرائیلی را زخمی کردند.

در حالی که تلاش های دیپلماتیک برای آتش بس در غزه شدت گرفته است، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت دورنمایی برای پایان حملات به غزه نمی بیند.وی تاکید کرد: ما نمی دانیم جنگ چه زمان به پایان می رسد.

حملات هوایی رژیم صهیونیستی تاکنون باعث شهادت 166 فلسطینی شده است.

حملات هوایی رژیم صهیونیستی به غزه، پاسخ موشکی حماس را نیز به دنبال داشته است.حماس روز یکشنبه رسما اعلام کرد که تل آویو و مناطقی در مرکز اسرائیل را هدف قرار داده است.
دُرنیوز
مشرق -   -  بین الملل - 
10 دقیقه و 31 ثانیه پیش
سه جریان در این بن بست انتخاباتی دخالت داشتند که از جمله آنها می توان به تیم حاکم، تیم تحول و تداوم و تیم اصلاحات و همگرایی اشاره کرد.

به گزارش مشرق، پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل شبه قاره در پاسخ به این پرسش که "چرا اشرف غنی احمد زی نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نهایت پس از دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا با شمارش صد درصدی آراء موافقت کرد؟" گفت: افغانستان در شرایطی قرار گرفته بود که بن بست انتخاباتی در آن وجود داشت و وضعیت خطرناکی پیش روی این کشور بود.

وی افزود: سه جریان در این بن بست انتخاباتی دخالت داشتند که از جمله آنها می توان به تیم حاکم، تیم تحول و تداوم و تیم اصلاحات و همگرایی اشاره کرد.

این کارشناس مسائل شبه قاره تاکید کرد: هر کدام از تیمهای مذکور موضع خود را داشتند. عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که تقلب در انتخابات صورت گرفته و تعداد افراد شرکت کننده در انتخابات بیش از شمار واجدان شرایط بوده است.

وی افزود: تیم عبدالله عبدالله حتی پیشنهاد تشکیل دولت موازی در کنار اشرف غنی احمد زی و روی کار آمدن یک دولت موقت را داده بود که این دولت تحت نظارت سازمان ملل انتخابات برگزار خواهد کرد.

پیرمحمد ملازهی گفت: هیچ کدام از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چنین موضوعی را نپذیرفته و باعث شدند تا کار به تجزیه افغانستان کشیده شود. بنابراین همزمان با افزایش تنش های انتخاباتی هر سه جریان حاضر در این بن بست خواهان دخالت جان کری در روند انتخابات شدند.

وی افزود: توافق حاصله میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی این بن بست انتخاباتی را شکست اما در کنار آن کمیسیون انتخابات را از اعتبار انداخت و باعث شد تا ابتکار عمل از کمیسیون انتخابات گرفته شود و در دستان سازمان ملل قرار گیرد.

این کارشناس مسائل شبه قاره گفت: جان کری در نهایت نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تشویق یا تحمیل به امضای این توافق کرد. از سوی دیگر آمریکا تهدید کرده بود که اگر این توافق حاصل نشود، تمام همکاریها را قطع می کند، بنابراین کمک های واشنگتن از جمله دلایل مهم توافق سه جانبه عنوان شده است.

پیرمحمد ملازهی در پاسخ به این پرسش که "عبدالله عبدالله در دیدار با جان کری تاکید کرد که دوتیم انتخاباتی برای ایجاد یک حکومت وحدت ملی به توافق رسیده اند. منظور وی از حکومت وحدت ملی چیست؟" گفت: دولت وحدت ملی به این معناست که رای مردم تعیین کننده نیست. بلکه دموکراسی توافق شده و تقسیم قدرت بین سه جریان صورت می گیرد.

وی افزود: کرزای، عبدالله و احمد زی سه جریان در قدرت آینده افغانستان بوده و این مساله صرف نظر از این است که چه کسی پیروز انتخابات خواهد بود.

پیرمحمد ملازهی افزود: اگر احمد زی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود عبدالله امیدوار است که طرح احیای نخست وزیر را به دست آورد و بالعکس. یعنی در این مقطع زمانی اگر عبدالله در انتخابات پیروز شود احمدی زی در موقعیتی قرار می گیرد که پست نخست وزیری به وی داده خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر بقیه مقامات دولتی به تناسب بین سه جریان تقسیم می شود که بخشی از آن به حاکمان فعلی و بخشی دیگر به تیم تحول و تداوم و بخش دیگر به تیم اصلاحات و همگرایی می رسد. اما واقعیت امر این است که تقسیم قدرت بین سه جریان محتمل بوده و در طولانی مدت نیز این احتمال وجود دارد که طالبان در قدرت سهیم باشند.

ملازهی تاکید کرد: توافق حاصله فرمولی است که آمریکاییها با توجه به شرایط موجود پیشنهاد کرده و نامزدهای انتخاباتی نیز به دلیل مصلحت گرایی موافقت خود را با تشکیل دولت شراکتی یا دولت وحدت ملی اعلام کردند.

نامزدهای دور دوم انتخابات پس از ساعت ها مذاکره با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دفتر یوناما در کابل سرانجام توافق کردند که صد در صد آرای انتخابات دور دوم انتخابات در حضور ناظران جامعه جهانی و تحت نظارت سازمان ملل تفتیش شود.

تیم تحول و تداوم پیشتر با انتشار بیانیه ای موافقت خود را با تفتیش آرای بیشتر محلات رای دهی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از سوی هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان اعلام کرده بود.

همچنین تیم تحول و تداوم از کمیسیون مستقل شکایات انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است تا به منظور تامین شفافیت و اعتبار کامل آراء مردم افغانستان از این طرح حمایت و پروسه مذکور را مطابق قانون انتخابات با نظارت ناظرین ملی و بین المللی، نمایندگان کاندیداها و رسانه های این کشور اجرا کرده تا هیچ شبهه ای درباره سلامت این پروسه ملی باقی نماند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که پروسه تفتیش آرا در کابل صورت می‌ گیرد و این پروسه تا ۲۴ ساعت دیگر آغاز می‌ شود.

به گفته وی، صندوق‌ های رای از ولایات به کابل انتقال می‌ یابد و امنیت صندوق‌ ها از سوی نیروهای ایساف و نیروهای امنیتی به طور مشترک تامین خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: تفتیش آرا تحت نظارت جامعه جهانی مطابق پیشنهاد یوناما و با حضور ناظران هر دو ستاد صورت می‌ گیرد و این تفتیش مطابق با بهترین معیارهای بین المللی انجام می شود.

کری تاکید کرد پیش‌ بینی شده که روند رسیدگی به آرا چند هفته به طول می انجامد، بنابراین از کرزای تقاضا می‌ شود که مراسم تحلیف به تاخیر بیفتد.

کری با بیان اینکه خواسته باراک اوباما و مردم آمریکا این است که حامیان هردو نامزد از این پروسه حمایت کنند، گفت: آمریکا خواهان یک حکومت مستقل و متعهد در افغانستان است.

تابناک
دُرنیوز
یک منبع پلیس استان الانبار درغرب عراق، از اقدام عناصر گروهک تروریستی داعش در فلوجه در ممانعت از ورود خطیبان و ائمه جماعت به مساجد و جلوگیری ...

داعش، قرآن خواندن را "بدعت" می‌داند!
به گزارش افکارنیوز، این منبع پلیس فلوجه گفت: عناصر داعش از ورود خطیبان و ائمه مساجد به داخل مساجد جلوگیری کرده و خواندن قرآن قبل و بعد از نماز را "بدعت" نامیده اند.

به نوشته شبکه عراقی سومریه نیوز، منبع یاد شده افزود: گروهک داعش همچنین به مردم اجازه برگزاری مراسم عزاداری برای اموات خود را که در حملات به شهر فلوجه کشته شدند، ندادند و از رفت و آمد مردم در بازارهای شهر نیز جلوگیری می کنند.

عراق از یک ماه پیش و پس از سیطره عناصر گروه داعش بر استان نینوا در شمال عراق و پیشروی آن ها به سمت استان های صلاح الدین و دیاله، با وضعیت امنیتی فوق العاده مواجه است.

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  

 1. ثبت نام کنید

  شما می توانید در سایت ثبت نام کنید و از مزایای عضویت در سایت بهره مند شوید.

 2. متن کامل خبر

  با کلیک بر روی این قسمت متن کامل خبر را مشاهده خواهید کرد..

 3. صفحه بعدی

  به صفحه بعدی بروید و مطالب بیشتری مطالعه کنید.

 4. حذف این قسمت

  چنانچه علاقه ای به موضوعی ندارید، آن را حذف کنید و حالت دلخواه خود را ذخیره کنید.

 5. جستجو کنید

  مطالب مورد نظر خود را به تفکیک، تیتر، لید و متن خبر جستجو کنید.

 6. اخبار من

  در این قسمت شما اخبار مرتبط با موضوعات دلخواه خود را دریافت خواهید کرد.

 7. کلمه های مورد علاقه شما

  در این قسمت با وارد کردن کلمات یا عبارات دلخواه خود می توانید اخبار آن را در قسمت اخبار من داشته باشید.

 8. منابع خبری

  اگر مایلید اخبار یک منبع خبری خاصل را دنبال کنید از این قسمت استفاده کنید.

 9. راهنمای سایت

  نکات بیشتر درباره استفاده از سایت را در این قسمت ببینید.


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی