6:37:50
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
اخبار خبرنو را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
مراسم سیاهپوشان با سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا حسینی و مداحی کربلایی نریمان پناهی، حامد خمسه و مجید قناعت جو در هیئت شاهزاده علی اصغر علیه السلام برگزار شد.

مراسم سیاهپوشان با سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا حسینی و مداحی کربلایی نریمان پناهی، حامد خمسه و مجید قناعت جو در هیئت شاهزاده علی اصغر علیه السلام برگزار شد.

در ادامه متن سخنان حجت الاسلام سید علیرضا حسینی را می خوانید:
امام صادق علیه السلام فرمود: کسی را که خدا اراده کند به او خیری را برساند، در قلب او محبت ابا عبدالله علیه السلام و محبت زیارت او را قرار می دهد.

در دعای ندبه می خوانیم: خدا، شما را نردبانی برای رشد و صعود ما قرار داده است. دهه محرم دهه رشد و تعالی و بالا رفتن است منتها از رهگذر بلا و روضه و مصایب کربلا.

در زیارت عاشورا می گوییم: اللهم الزقنی شفاعه الحسین یوم الورود و ثبت لی قدم صدق. خیلی ها با امام حسین علیه السلام شروع کردند ولی با ایشان به پایان نرساندند. این عبارات زنگ خطری برای ما هست که آقایی که برای خدمت به اهل بیت علیهم السلام آمده ای باید از این لباس نوکری به خوبی نگهداری کنی. باید از این محبت و گرمای درون محافظت کرد و ثبات قدم داشت.

در دعای قرآنی نیز این عبارت تکرار می شود: ربنا افرغ علینا صبرا. خدایا من در این مسیر صبر می خواهم . در این طوفانها و هجمه های روزگارم، صبر می خواهم تا بتوانم در کنار امام حسین علیه السلام بمانم.

نقل شده است : که فردی وارد اتاق امام صادق علیه السلام شدم و گفت: دیدم حضرت محکم به پا می کوبد و به پهنای صورت اشک می ریزد و می فرماید آقای من، غیبت تو خواب را از چشم من گرفته است. گفتم: آقا چه چیز جریان غیبت، شما را اینقدر بهم ریخته است؟ فرمود: در دوران غیبت طوفانها و بلاهای فتنه های عقیدتی آنچنان به شیعیان ما فشار می آورد که دانه دانه شیعیان ما میریزند، من برای آنها گریه می کنم. و نگران آنها هستم.

برای ثبوت قدم دلایلی داریم. ریشه درخت محبت ائمه علیهم اللام در دل ما نباید آفت بزند. یکی از دلایلی که موجب می شود قدمهای ما متزلزل بشود از مسیر اهل بیت علیهم السلام، تصویف است. تصویف چیست؟ یعنی فرصت سوزی. انسانها به 4 دسته تقسیم می شوند: بعضی ها فرصت طلبند. فرصت طلبی در امور منفی به این صفت خوانده می شود. بعضی ها فرصت یابند. بعضی ها فرصت سازند و بعضی ها سوزند.

فرصت طلبها از هر فرصتی استفاده می کنند آبروی دیگران را ببرند و خودشان جلو بیفتد. از هر فرصتی استفاده می کنند پول و مال خودش را افزایش بدهد و خودش به جاهای بهتری برسد.

برخی فرصت یابند. این در امور مثبت می گردد و گنج های معنوی پیدا می کند.

برخی هم فرصت ساز هستند. که از فرصت یاب ها برتر هستند. هم برای خودش فرصتی تهیه می کند و هم برای اطرافیان و خویشان خودش فرصتهای خوبی را تدارک می بینند. فرصت هدایت می سازند. فرصتهای اعتقادی می سازند. بعضی ها تهدیدها را به فرصت تبدیل می کنند. بسیاری از این موارد در زندگی ما هستند فقط کافیست با دقت به اتفاق های زندگی نگاه کنیم.

خوشا به حال کسی که از این فرصت استفاده کند و به آن لبیک بگوید. امام حسین علیه السلام برای خیلی ها در فرصت سازی کردند در کربلا ولی آنها از دست دادند و فرصت سوزی می کنند. مانند: عمر سعد، که حضرت به سراغش رفت و به او گفت: بیا. ولی او گفت: اگر بیایم یزید خانه من را خراب می کند. حضرت فرمودند: من به تو خانه ای در بهشت می دهم. ولی او فرصتها را سوزاند و این اتفاقهای تلخ برایش افتاد.

در ادامه این مراسم؛ ذاکرین اهل بیت علیه السلام حاج نریمان پناهی، حامد خمسه و مجید قناعت جو به مداحی و سینه زنی پرداختند.

دُرنیوز
شما بگویید در این روزگار چند درصد زوج های جوان و امروزی اینطوری به هم عشق می ورزند ؟بعضی حرف ها هست که اینقدر نشنیده ایم ،فراموش کرده ایم. تقصیر زندگی است؟ ماشینی شدن؟مدرن شدن؟ ترافیک و آلودگی هوا؟ نمی دانم! شاید ....

 دنبال مقصر نباشیم ، به قول بزرگی ، به جای غر زدن به نداشته هایمان ، دنبال راهی باشیم تا به داشته هایمان اضافه کنیم. اگر بعضی حرف ها ، نگاه ها و دوست داشتن ها در روزمرگی مان گمشده ، مقصر خودمان هستیم که نگفته هایمان را احتکار می کنیم برای روز مبادا آنهم در دنیایی که به لحظه ی دیگرمان اعتباری نیست. چهاردیواری خانه مان پر شده از حرف زدن های مدام غریبه هایی چون تلویزیون و چشم هایی که به جای نگاه در چشمان یکدیگر به همراه اول و دوم شان خیره می شوند!

دلمان غنج می رود برای یک عاشقانه ی آرام ،از همان ها که حتی دیدن و شنیدنش از پشت جعبه ی هزار رنگ جادویی ،حس خوبی به لحظه هایمان تزریق می کند.

اصلا گاهی باید بایستیم و نفس تازه کنیم .برای فردایی که نمی دانیم چقدر باید نفس نفس بزنیم تا پابه پای چرخ زندگی بدویم. گفتن و شنیدن بعضی حرف ها مثل قرار گرفتن در از اتاق اکسیژن است .می شود عمیق نفس تازه کرد آن هم در شهری که می گویند آلاینده های هوا مهمان هر روز ریه هایمان شده اند.

خیلی سخت نیست ، اصلا رسم گفتن و شنیدن این کلمات باعث می شود کنار هم آرامش بگیریم اما نمی گوییم و خودمان را از شنیدنش هم محروم می کنیم .آن وقت اگر دو نفر را ببینیم که بعد از نیم قرن حرف های عاشقانه شان ته نکشیده ، حسرتشان را می خوریم!

این جملات را بخوانید:

جمشید عزیزم ، با تمام وجود عاشقتم ، روراستم، بهت دروغ نمی گم ، چاکرتم،آرزو می کنم خدابه من توانایی بده تا به تو خدمت کنم.....


عاشق ماندن ، قواعد خود را دارد ، گاهی باید آنقدر هنرمند باشی که جمع اضداد را در قلب و رفتارت حفظ کنی! از یک زبان محاوره ای ساده چون چاکرتم ، خرج کنی تا اوج ادب و رفاقت چون به تو خدمت می کنم!

چقدر پیامک عاشقانه این روزها رد و بدل می شود ، چقدر فیلم های دو آتیشه ساخته می شود، اما گاهی حرف های یک شریک 55 ساله که برای هر سال همراهی و شراکت چروکی بر صورتش افتاده ، آنقدر به دلمان می نشیند که هوایی می شویم. دلمان می خواهد ما هم بعد از نیم قرن بتوانیم بگوییم شریک زندگی ام در مقام اول است و بچه ها با مقدار زیادی فاصله بعد از او در قلبم حضور دارند.

دوست داشتن ، روراست بودن ، دروغ نگفتن و خدمت کردن مواد اولیه ی این معجون عاشقانه بود که در دسترس همه ی ما قرار گرفت. حال تصمیم با خودمان است، بنشینیم و عشق های فراموش شده را گردن روزگار بیندازیم یا زیباترین احساسات را در چهار دیواری خانه خلق کنیم و یک عمر لذت آن را ببریم.

حالا شما بگویید در این روزگار چند درصد زوج های جوان و امروزی این طوری به هم عشق می ورزند ؟پرادا (Prada) برند ایتالیایی تخصصی مدل‌های لوکس مردانه و زنانه است. پرادا تولید کننده عینک، چرم، کفش، چمدان و کیف دستی است و به وسیله ماریو پرادا در سال ۱۹۱۳ میلادی تاسیس شده است.
دفتر مرکزی پرادا در میلان ایتالیا قرار دارد.
دُرنیوز
خبرنو -   -  بازار -  2 ساعت و 25 دقیقه پیش
«ریچارد برانسون» یکی از کارآفرینان بریتانیایی است که لقب سر را هم دریافت کرده و ثروتش از ۴ میلیارد دلار نیز فرا‌تر می‌رود. کسب و کار موفق تنها یکی از جنبه‌های زندگی اوست. در واقع او پیش از آنکه یک کارآفرین باشد، یک ماجراجوست. ماجراجویی‌های که از سفر با بالن گرفته تا سفر با قایق شخصی، گاهی حتی زندگی او را نیز به خطر انداخته‌اند.

او همین ماجراجویی‌ها را به دنیای کسب و کارش نیز آورده است. هرچند بسیاری او را تنها به خاطر شرکت پخش موسیقی Virgin می‌شناسند اما برانسون طیف وسیعی از شاخنه‌های کسب و کار، از نوشابه سازی گرفته تا ساخت فضاپیماهای مسافرتی را امتحان کرده و هرگز از ورود به عرصه‌های جدید نهراسیده است.

شرکت او یعنی گروه ویرجین که اکنون در نزدیک به ۲۰ شاخه گوناگون فعال است در سال ۲۰۱۱ درآمدی معادل ۲۱/۳ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. برانسون در یادداشت زیر، به جوانانی که قصد دارند وارد فضای کسب و کار شوند، توصیه‌هایی کرده است:

چندی پیش مشغول مصاحبه با یکی از شبکه‌های رادیویی بودم که مجری از من پرسید چه توصیه‌ای برای افراد جوانی دارم که قصد دارند کسب و کار خودشان را راه بیاندازند. جهان نسبت به زمانی که من فعالیت خود را آغاز کردم بسیار تغییر کرده است. اگرچه جهان به سرعت در حال تغییر است، قدم‌هایی که برای راه اندازی یک کسب و کار خوب لازم هستند، تغییر نکرده‌اند. زمانی که ما فروشگاه و سپس شرکت ویرجین را تاسیس کردیم از ۵ قانون ساده پیروی کردیم، قوانینی که همچنان همان قدر مفید هستند:

۱- اگر از آن لذت نمی‌برید، انجامش ندهید. شما باید عاشق کاری باشید که می‌کنید.
۲- خلاق و نوآور باشید. چیزی را خلق کنید که کار شما را برجسته سازد.
۳- کارمندان شما دارایی شما هستند. کارمند شاد باعث شاد شدن مشتری‌ها می‌شود.
۴- به دیگران گوش دهید و به طور مرتب بازخوردهای مشتریان و کارمندان را مورد توجه قرار دهید.
۵- مرئی باشید یعنی خودتان را به عنوان فرد ارشد شرکت در معرض دید دیگران قرار دهید.
دُرنیوز
خبرنو -   -  ورزشی -  2 ساعت و 25 دقیقه پیش
باشگاه استقلال توضیحاتی درباره وضعیت مگویان ارائه داد..........در روزهای گذشته چندین بار مشاهده شده که برخی رسانه ها با پخش شایعه مشکل اقامتی هرائر مگویان، اعلام کرده اند که او به همین دلیل نمی تواند برای استقلال به میدان برود، این درحالی است که این بازیکن مصدوم است و به همین دلیل چند بازی آخر تیم ملی کشورش را هم از دست داد و نتوانست در آن دیدارها به میدان برود.
دُرنیوز
خبرنو -   -  ورزشی -  2 ساعت و 38 دقیقه پیش
پرونده جعلی بودن کارتهای معافیت فوتبالیست‌های سرباز هنوز باز است و حسین ماهینی یکی از بازیکنانی است که با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کند...........در پی جریان بازیکنان که کارت معافیت آنها جعلی بود و باید به تیمهای نظامی می‌رفتند تا در آنجا خدمت سربازی خود را بگذرانند در حال حاضر اکثر این بازیکنان به تیم‌های نظامی ملحق شده‌اند و با توجه به تمریناتی که انجام می‌دهند دوره خدمت سربازی خود را در این تیم‌ها شروع کرده‌اند ولی از میان این بازیکنان تنها حسین ماهینی است که بر سر 2 راهی بین دو تیم قرار گرفته است و هنوز وضعیت این بازیکن مشخص نشده است چرا که تقسیم این بازیکنان به عهده حوزه نظام وظیفه بوده و هنوز امریه ورزشی این بازیکن صادر نشده است.

اما طبق شنیده‌ها از تیم تراکتورسازی معلوم شد که این بازیکن با تیم تراکتورسازی قرار داد بسته است وبه این باشگاه می‌رود ولی در حالی که امریه ورزشی این بازیکن برای تیم تراکتورسازی صادر نشده است و در همین راستا سردار موسی کمالی نیز طی گفته‌هایی اعلام کرده است که خبر قرارداد ماهینی با تیم فوتبال تراکتورسازی صحت ندارد چرا که هیچ یک از فوتبالیست‌ها حق بستن قرارداد ندارند و این بازیکنان سرباز باید در ستاد کل تقسیم شوند و در تیم‌هایی که ما تعیین می‌کنیم به سربازی بروند بنابراین موضوع قرارداد ماهینی با تراکتورسازی در حال بررسی است و قطعا پیگیری‌ها و برخوردهای لازم در صورت صحت خبر با متخلفان انجام خواهد شد.

سردار کمالی همچنین تیم‌های ملوان، تراکتور و فجر .... را از تیم‌های نیروهای مسلح دانست و گفت: ما باید بگوییم که این بازیکنان سرباز به کدام تیمها بروند و ماهینی به تیم تراکتورسازی داده نخواهد شد و احتمالا باید در تیم ملوان بازی کند.

با توجه به صحبت‌های گفته شده سردار کمالی باید منتظر ماند و دید که این بازیکن سرباز به کدام تیم خواهد رفت تراکتورسازی یا ملوان؟ چرا که وی باید هر چه سریعتر دوران خدمت سربازی خود را شروع کند تا بعد از گذراندن این دوره به تیم مورد علاقه‌اش بازگردد.

طبق شنیده‌ها گفته می‌شود که حسین ماهینی با توجه به وضعیتی که برایش پیش آورده و سر 2 راهی قرار گرفته ناراحت است و اعلام کرده که طی فشارهای زیاد به هیچ یک از این 2 تیم نخواهد رفت و به بوشهر برای استراحت باز خواهد گشت.

در حال حاضر نیز مسئولیت تیم ملوان درباره وضعیت امریه ورزشی حسین ماهینی اطلاعی ندارند و اگر این بازیکن امریه‌اش برای ملوان صادر شود باید با مسئولان باشگاه وارد مذاکره شده و درباره پیوستن به این تیم تصمیم گیری نماید.

دُرنیوز
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با عنوان این مطلب که الکل صنعتی قابل خوردن نیست، اظهارداشت: مصرف این نوع الکل، سریعا مسمومیت ایجاد می کند و کشنده است.دکتر ایرج خسرونیا  اظهار داشت: الکل صنعتی را نمی شود خورد، زیرا علاوه بر اینکه مسمومیت شدید به دنبال دارد، کشنده است.

وی در ارتباط با سوءمصرف الکل طبی هم گفت: این نوع الکل نیز جهت مصارف پزشکی در داروخانه ها وجود دارد که متاسفانه برخی افراد با اضافه کردن مایعات دیگری، از الکل طبی برای مصارف خوردنی استفاده می کنند. اما این نوع الکل نیز خوردنی نیست و مسمومیت ایجاد می کند.

خسرونیا با اعلام اینکه الکل طبی برای مصارف جلدی و گاهی نیز برای تزریق مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: اصولا الکل طبی و صنعتی به هیچ عنوان کاربرد خوردنی ندارند اما متاسفانه برخی افراد مثل معتادان به الکل، از این قبیل الکل ها استفاده می کنند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به مرگ آور بودن الکل چوب، تاکید کرد: اصولا وضعیت جسمانی افراد معتاد به الکل، به گونه ای است که نه کبد و نه کلیه برای آنها باقی مانده است و از همین رو، متوجه آسیبهای خطرناک الکل صنعتی نمی شوند.

این در حالی است که چندی قبل حسن تامینی لیچائی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم، نسبت به نگرانی تولید کنندگان الکل در کشور مبنی بر اینکه بسیاری از این الکل ها وارد چرخه مصرف مشروبات الکلی می شود، هشدار داده و گفته بود که تولیدکنندگان الکل در این ارتباط نامه ای به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارسال کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه الکل به دو شکل فله ای و بسته بندی تولید می شود، گفته است که در تولید مواد الکلی باید ماده تلخ کننده ای استفاده کنند که به شکل مستقیم غیرقابل مصرف شود. لذا با توجه به اینکه تهیه این ماده تلخ کننده نیازمند بار مالی است بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان الکل از آن استفاده نمی کنند و این عدم استفاده منجر به شیرین بودن الکل شده و در برخی موارد در تهیه مشروبات الکلی به کار گرفته می شود.

دُرنیوز
چاقی شکمی و نه چاقی عمومی بدن، یکی ازعوامل خطرساز در بروز بیماری های قلبی است.


بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه تگزاس با بزرگ شدن شکم و افزایش نسبت دور کمر به دور باسن بروز نشانه‌های بیماری قلبی- عروقی شدت می یابد. این امر تایید کننده مطالعات پیشین است که نشان دادند چاقی شکمی و نه چاقی عمومی بدن، یکی ازعوامل خطرساز در بروز بیماری های قلبی است.

بررسی 2744 نفر نشان داد که اندازه دور کمر81 سانتی متر برای زنان و 94 سانتی متر برای مردان صرفنظر از قد بیانگر افزایش جدی خطر بروز بیماری های گوناگون به ویژه بیماری های قلبی- عروقی است. نتایج مطالعه اخیر حاکی از این بود که سخت و سفت شدن رگ ها (تصلب شرایین) که با بروز بیماری های قلبی- عروقی ارتباط دارد در افرادی که شکم بزرگ دارند، بیشتر دیده می شود.

نکته مهم این بود که محققان دریافتند حتی اگر وزن بدن در محدوده طبیعی باقی بماند، افزایش دور کمرخطر صدمه به شریان ها را افزایش می‌دهد. در ضمن احتمال رسوب کلسیم در افرادی که نسبت دور کمر آنها به دور باسن شان بیشتر است، دو برابر کسانی است که این نسبت در آنها کمتر است.


دُرنیوز
غدد بزاقی بزرگ در حالت کلی سه جفت دارند که دو تا از آنها پاراکید، دو تا زیرزبانی و دو تا هم تحت فکی است.تومورهای بدون درد، علامتی برای جلوگیری از یک بیماری بسیار جدی هستند که بنا بر هشدار سازمان جهانی بهداشت، آنها را باید جدی گرفت.

رامین زجاجی متخصص گوش و حلق و بینی گفت: غدد بزاقی به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم‌بندی می‌شود.

وی افزود: غدد بزاقی بزرگ در حالت کلی سه جفت دارند که دو تا از آنها پاراکید، دو تا زیرزبانی و دو تا هم تحت فکی است.

زجاجی اذعان داشت: تومورها معمولا به صورت بزرگی و همراه با تورم در ناحیه گردن خود را نشان می‌دهند. نکته مهم هشدار سازمان جهانی بهداشت در مورد نحوه برخورد با مشاهده یک تومور در قسمت‌های مختلف بدن است چرا که تومورها در مراحل اولیه بدون درد و علامت هستند و به تدریج فرد را دچار مشکل می‌کنند، بنابراین باید آنها را جدی گرفت.

این متخصص گوش و حلق و بینی در مورد علامت کلی تومورهای زبانی گفت: هر تومور معمولا سه علامت دارد. اول زخمی که بهبود نمی‌یابد، دوم وجود توده و سوم تغییرات صدا است. در مورد تومورهای غدد بزاقی باید گفت که وجود توده، درد، اختلالات در ترشح بزاق و گاهی بزرگ شدن تا جایی که موجب فلج عصب صورت می‌شود از علائم آن است.

این متخصص گوش و حلق و بینی در پایان گفت: اگر پزشک تشخیص تومور را داد باید آن تومور برداشته شود و بسته به نوع نسج تومور رادیوتراپی هم انجام می‌شود.
دُرنیوز
در طب سنتی یکی از علل فراموشی، سردی مغز محسوب می‌شود.


بیماری آلزایمر به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌های مغزی ازجمله عارضه‌هایی است که از دوران میانسالی به بعد و به‌ویژه در دوران سالمندی گریبان بسیاری از افراد را می‌گیرد؛ بیماری‌ای که با تخریب سلول‌های مغز، فرد را دچار مشکلات پیچیده‌ای می‌کند.

صرف‌نظر از توصیه‌های پزشکان برای در امان ماندن از عوارض آلزایمر و حتی پیشگیری از آن طب سنتی از دیر باز توصیه‌های مختلفی داشته است.

در طب سنتی یکی از علل فراموشی، سردی مغز محسوب می‌شود که به همین‌خاطر توصیه طب سنتی علاوه بر گرم نگه داشتن سر و استفاده از کلاه‌های پشمی اجتناب و پرهیز از مصرف خوراک‌هایی با طبع سرد است.
مصرف ارده با شیره انگور و خرما به‌عنوان یک خوردنی بسیار مقوی با طبع گرم در وعده صبحانه ازجمله توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از آلزایمر است. توصیه می‌شود به‌مدت 4 تا 8 ‌ماه، در هفته 5 مرتبه از این مخلوط گرم و مقوی استفاده شود. مصرف روزانه مغزهای خام گردو، پسته و فندق و بادام درختی به‌عنوان تنقلات روزانه علاوه بر جلوگیری از افزایش کلسترول در این زمینه نیز توصیه شده است.

خوردن فسنجانی که از ترکیب مساوی بادام و گردو تهیه شود هفته‌ای 3مرتبه و خوردن روزانه 40عدد مویز نیز از دیگر پیشنهادهای طب سنتی در مقابله با آلزایمر است. از دیگر توصیه‌های طب سنتی در این زمینه استشمام مداوم عطرهای گرم مانند عطر یاس و نرگس و همینطور گلاب اصل است. مصرف روزانه 2 استکان شربت عسل نیز مؤثر تشخیص داده می‌شود.


دُرنیوز
اگر قصد بارداری دارید قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل حتما با پزشکتان مشورت کنید.


یک تحقیق مشترک در دانمارک و آمریکا نشان می دهد مادرانی که شش هفته قبل از لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، یک سوم بیشتر از دیگر مادران در معرض خطر سقط جنین قرار دارند.

محققان با بررسی 35هزار زن در دانمارک دریافتند، مصرف منظم مکمل مولتی ویتامین شش هفته قبل از لقاح، تا 32 درصد احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. نتایج این مطالعه موجب ایجاد نگرانی در مورد مادرانی می شود که در حال اقدام برای بارداری هستند و برای ارتقای سلامتی خود و جنین، از مکمل های ویتامینی استفاده می کنند.

گرچه مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است، اما متخصصان معتقدند اگر قصد بارداری دارید قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل حتما با پزشکتان مشورت کنید.دُرنیوز
سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید کرد.با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در این مدت با رشد قابل توجهی همراه است به نحوی که در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز که 828 نفر بوده 645 نفر در نیمه دوم سال ثبت شده و تنها 183 نفر مربوط به نیمه اول سال است.

در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز 588 نفر مرد و 240 نفر زن بودند که در مقایسه با سال قبل از آن رشد 18.8 درصدی داشته است. در نیمه دوم سال گذشته هر ماه در مقایسه با مدت مشابه آن در سال 1391 با رشد آمار گازگرفتگی مواجه بودیم در این مدت بیشترین متوفیات مسمومیت با گاز به ترتیب با 154 و 153 فوتی در ماه های دی و بهمن گزارش شده است.

مرگ 148 نفر در پنج ماهه امسال

اما در سال جاری در پنج ماهه نخست سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 14.5 درصد کاهش یافت. در این مدت 148 نفر بر اثر گازگرفتگی فوت کرده‌اند که از این تعداد 112 نفر مرد و 36 نفر زن بودند.

در این مدت استان های تهران با 36،‌ اصفهان با 15 و البرز با 12 فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشتند در حالیکه این آمار در سایر استان‌ها کمتر از هشت نفر در برخی استان‌ها صفر بود.

یادآور می شود در ده سال گذشته (1383-1392) هشت هزار و 447 نفر از هموطنان به علت مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست داده اند. در همین بازه زمانی (10 سال گذشته) سال 1386 با یکهزار و 24 نفر، بیشترین تعداد وقوع مرگ های ناشی از گازگرفتگی را داشته است.

بر اساس آمارهای موجود تعداد تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن عمدتاً در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر از دیگر ایام سال است؛ بنابراین سازمان پزشکی قانونی با تأکید بر رعایت اصول ایمنی در نصب وسایل گازسوز به هم میهنان توصیه می کند:

در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، شهروندان اقدام به نصب وسایل گرم کننده می کنند که بیشتر مصرف آنها گاز شهری است. عدم رعایت اصول ایمنی باعث مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می شود، لذا هم میهنان در استفاده از این وسایل نهایت دقت را داشته باشند.

به هم‌میهنان توصیه می شود ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز منوکسید کربن از دودکش این وسایل توجه نمایند.

چند توصیه پیشگیرانه:

لازم به ذکر است گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما 250 برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می نماید که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

چگونه از مسمومیت با این گاز پیشگیری کنیم؟

1. آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز منوکسید کربن شود.

2. از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکنید.

3. توجه داشته باشید،‌ استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز منوکسید کربن جلوگیری نمی کند.

4. هرگز در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد (نظیر اتاق، گاراژ و ...) آتش روشن نکنید.

5. هرگز در فضای بسته گاراژ موتور اتومبیل را روشن نگذارید.

6. قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی، از سلامت مسیر دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتی بودن آن اطمینان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحیح لوله بخاری و آبگرمکن به دودکش دیواری اطمینان حاصل نمایید.

7. تمام دودکش ها باید وسیله انتهایی ضد باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.

8. در محیط های شغلی و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده می شود از سلامت دستگاه و سیستم تخلیه دود اطمینان حاصل نمایید.

9. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و لذا به کارگیری آب گرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.

10. شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد.

11. توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسیله گرمایشی به اطمینان شما از تخلیه گاز کمک خواهد کرد. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است در این صورت باید ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در یا پنجره تهویه در محیط ایجاد نمایید.

12. ضمن ایجاد تهویه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری نمایید.

13. اگر فضای منزل خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم می کنید درز بندی و بستن منافذ درها و پنجره ها به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلاملانع است اما درصورتی که از بخاری های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتماً مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافذ خودداری کنید.

14. در صورت احساس علایم سردرد و سرگیجه و تهوع در مکانی که احتمال وقوع مسمومیت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک کرده و به فضای آزاد پناه ببرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

15- در صورت تداوم علایم فوق برای چند روز متوالی احتمال مسمومیت خفیف با این گاز وجود دارد که بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

16- رانندگان وسایل نقلیه سنگین، از روشن کردن گاز پیک نیک در اتاق وسیله نقلیه خود جهت استراحت و خواب جدا خودداری کنند.

در برخورد با موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن چه باید کرد؟

1. در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آن ها را از محیط خارج کنید.

2. پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل کنید.
دُرنیوز
"براد پیت" در مصاحبه اخیرش درباره‌ی ازدواج صحبت کرد.او درباره ازدواج با "آنجلینا جولی" سی‌ونه ساله گفت: فکر می‌کنم ازدواج کردن با خود امنیت می‌آورد. نمی‌شود گفت که ازدواج فقط یک عنوان است...


"براد پیت" در مصاحبه اخیرش درباره‌ی ازدواج صحبت کرد.او درباره ازدواج با "آنجلینا جولی" سی‌ونه ساله گفت: فکر می‌کنم  ازدواج کردن با خود امنیت می‌آورد. نمی‌شود گفت که ازدواج فقط یک عنوان است، بلکه خیلی بیشتر از این حرف‌ها است.
او درباره‌‌ی زندگی‌‌اش که مردم موبه‌موی جزییات آن را زیر نظر دارند گفت: سالها پیش روحِ من را دوربین دزدید و اصلا وقتی برای فکر کردن به زندگی‌ام نداشتم. یکی از شاخصه‌های آزادی این است که بتوانی نعمت خوشحالی را دنبال کنی بدون اینکه کسی تو را زیر نظر بگیرد، فیلمت را ضبط کند یا رفتارت را بررسی کند.

"پیت" درباره‌ی نقشش در فیلم "خشم" گفت: بارها شنیده‌ام که بازیگرانی برای ایفای نقشی، مدت زیادی سختی می‌کشند. من هم برای این نقش بسیار زحمت کشیدم. فکر می‌کنم بزرگترین چالش هم وقتی بود که فیلمبرداری را شروع کردیم. شخصیت‌های فیلم سه ساله و نیم می‌جنگیدند.
به آفریقا، فرانسه و بلژیک رفته بودند و آن زمان که فیلم شروع می‌شود آلمان هستند و برای اینکه آن خستگی و آسیب روانی  را به تصویر بکشیم باید تمرین‌های سختی انجام می‌دادیم.


دُرنیوز
گلزار پای ثابت خیریه هاست و در این جشنواره و با حضوری افتخاری هم مبلغی به کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست کمک کرد.


تالار وزارت کشور در مهرماه سال‌ جاری تجربه‌ای را پشت سر گذاشت که شاید نسخه‌ای مشترک برای رفع مشکلات گروه‌های مختلفی باشد که پس از گذر از موانع بسیار در یک سالن جمع می‌شوند تا بتوانند یک ساعت برنامه اجرا کنند و کنسرت ببینند.

گرانترین سالن موسیقی پایتخت، تالار وزارت کشور، 6 شب مهرماه را شاهد حضور خانواده‌هایی بود که بدون پرداخت یک ریال به تماشای کنسرت خوانندگانی چون مرتضی پاشایی، سیروان و زانیار خسروی، مهدی یراحی، بنیامین بهادری، فرزاد فرزین، رضا یزدانی و رضا صادقی نشستند. خوانندگانی که ازجمله گرانترین خواننده‌های پاپ کشور محسوب می‌شوند.

کنسرتی که برای یک خانواده 4 نفره حداقل با میانگین 60 هزار تومان 240 هزار تومان آب می‌خورد. هزینه‌ای که از جیب اسپانسرهایی پرداخت شد که برگزاری یک کنسرت سه هزار نفره در هر شب را فرصتی مغتنم برای تبلیغ محصولات خود دانستند.

تالار وزارت کشور در مهرماه سال‌جاری تجربه‌ای را پشت سر گذاشت که شاید نسخه‌ای مشترک برای رفع مشکلات گروه‌های مختلفی باشد که پس از گذر از موانع بسیار در یک سالن جمع می‌شوند تا بتوانند یک ساعت برنامه اجرا کنند و کنسرت ببینند. نسخه ای که حتی برای مدعوین هم جای سؤال بسیار زیاد داشت.

سالن سه هزار نفری وزارت کشور چند شب مهرماه میزبان کسانی بود که به تماشای برنامه خوانندگانی نشستند که کنسرت‌های آنان جزو گرانترین کنسرت‌های کشور است. خوانندگانی که برای برگزاری کنسرت در تهران شاید مشکل کمتری نسبت به شهرستان‌ها دارند.

شهرستان‌هایی که با‌وجود پرداخت هزینه کنسرت ممکن است در جلوی در سالن اجرا و تنها چند دقیقه مانده به شروع کنسرت متوجه شوند که برنامه لغو شده است. لغوشدن‌های عجیبی که بهانه‌های غریبی دارد. برای مثال و آنطور که پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی در جمع رسانه ای‌ها تعریف می‌کند در یکی از این برنامه‌ها مسئولان شهری از علیرضا قربانی نداشتن سوء سابقه خواسته‌اند. اما آن اتفاقی که در هفته‌های آخر مهرماه افتاد استرس را از گروه‌های موسیقی گرفت.

آنطور که علیزاده دبیر اجرایی جشنواره می‌گوید: «خواننده بدون هیچ دردسری آمد خواند، پولش را هم گرفت. در 6روز بعضی از شب‌ها دو یا سه سانس برنامه با حضور دو یا سه خواننده معروف برگزار شد.» آنطور که علیزاده می‌گوید تمام برنامه از مجوز گرفتن تا اجرا به عهده مؤسسه مدیران شیوه و با همکاری هنرمندان پیشکسوت انجام گرفت. نخستین سؤالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌شود کنسرتی در گرانترین سالن موجود در شهر با حضور سه هزار تماشاگر برگزار کرد اما خرجی به هزار خرج خانواده‌ها اضافه نکرد؟ مجموعه کنسرت‌هایی در جشنواره‌ای به نام «هم آوایی عشق و امید» که به گفته علیزاده با هدف حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست و کودکان غزه برگزار شد.

روی صندلی‌های تالار وزارت کشور پاکت‌های نامه خالی گذاشته شد تا کسانی که به تماشای کنسرت‌ها می‌روند هر اندازه که می‌خواهند و وسع شان می‌رسد کمک کنند. علیزاده می‌گوید: «در یکی از پاکت‌ها 10 هزار تومان پول گذاشته شده بود. یا یک پاکت حاوی دو کارت هدیه 20 هزار تومانی بود» به گفته او جشنواره طوری چیده شده بود که هرکس به هراندازه که وسعش می‌رسید به خانواده بی‌بضاعت و نیازمند کمک کند.

 تندیس جشنواره نیز به «محمدرضا گلزار» بازیگر سینما رسید که توسط «حسین هدایتی» به او اهدا شد. گلزار پای ثابت خیریه هاست و در این جشنواره و با حضوری افتخاری هم مبلغی به کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست کمک کرد که به گفته مجریان برنامه رقم قابل توجهی بود.

 خیریه نبی رحمت که 60 خانوار را تحت حمایت خود دارد، نیز در جشنواره غرفه شرکت داشت و علاقه مندان با پرداخت ماهیانه 20هزارتومان می‌توانستند سرپرستی یکی از کودکان تحت حمایت این خیریه را به عهده بگیرند. اما در این میان گروه‌های دیگری هم بودند.

گروه‌هایی چون مؤسسه بین‌المللی ملاصدرا که در ثبت شرکت‌ها فعالیت دارد یا «آتی خودرو» که مرکز خرید و فروش خودرو در قلب پایتخت است. کلید ماجرا همین جاست. این شرکت ها اسپانسرهایی هستند که هزینه برگزاری کنسرت‌ها را به عهده داشتند در ازای فضایی که برای تبلیغ محصولات خود پیدا کردند. برنامه‌ریزی که می‌تواند با گرته‌برداری از آن، در سایر شهرها خانواده ها را به یک شب بی‌استرس دعوت کرد.

آنطور که علیزاده می‌گوید: «این جشنواره که برای نخستین بار اتفاق می‌افتد بر اساس برنامه‌ریزی در شهرهای گرگان، رشت و شیراز هم برگزار می‌شود. این حرکت عظیم برای نخستین بار در این سطح بدون فروش بلیت صرفاً جهت فرهنگسازی کمک با زبان هنر در چند دهه اخیر صورت پذیرفت.

ضمن تشکر از اداره محترم اماکن نیروی انتظامی که با حمایت معنوی خود ما را مصمم به اجرای چنین برنامه‌هایی در شهرستان‌های کشور کرده جا دارد از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خانه ملت تقاضا نمود تا با اطمینان و حمایت از بخش خصوصی در این راستا که بتوانند در اقصی نقاط کشور این ایده را پیاده و اجرا نمایند و اقشار کم درآمد مردم از این فضا استفاده بهینه ببرند، زیرا معتقدیم خدمت به مردم از وظایف ماست.

انتظار داریم تا مسئولان محترم شهرستان‌های استان‌ها در این حرکت عظیم و تحقق حمایت از نیازمندان ما را یاری رسانند.» او حتی توانسته است برای نخستین بار تبلیغ بیلبوردی برای خواننده‌ها در پایتخت تأمین کند امکانی که در شهرهای دیگر وجود داشت اما تهران تا به امروز تجربه نکرده بود.

خواننده در این نسخه دلنگرانی تهیه و مجوز سالن را هم ندارد. مجوزی که حداقل قیمت آن باعث می‌شود تا بسیاری عطای آن را به لقایش ببخشند، سالنی که البته هزینه اش پرخرج‌ترین بخش ماجرا و یکی از دلایل افزایش قیمت بلیت کنسرت هاست. یک نکته دیگر هم وجود دارد. برگزاری این جشنواره تشویق معنوی دستگاه‌های دولتی چون وزارت ارشاد بویژه دفتر موسیقی وزارت ارشاد و نهادهای انقلابی را در پی داشته است.

هر چند وزارت ارشاد می توانست با تخفیف در قیمت بلیت ها مشارکت و تأثیر بیشتری در برنامه داشته باشد که نداشت. علیزاده می گوید: «8ماه روی این ایده کار کرده است.» به گفته او شهرستان‌های مختلف هم می‌توانند با توجه به‌موقعیت شهر، هزینه خواننده، برندهای موجود و توجه و حمایت‌های معنوی هزینه‌های حضور مردم در این برنامه‌ها را به طرز چشمگیری تقلیل دهند. برنامه‌ای که اورژانسی‌ترین نسخه موجود برای رهایی  جامعه از افسردگی روزافزون است.

 بنابراین مسئولان باید از تعارفات کم کنند و بر مبلغ بیفزایند تا شرایط برگزاری چنین برنامه‌هایی که هم به کارآفرینی بیشتر و هم شرایط کمک‌های داوطلبانه مردم را به گروه‌های آسیب پذیر و مددجوی بوجود می آورد، مهیا شود. مردمی که با توجه به شرایط جامعه حضور آنها در چنین برنامه ای از سوی متخصصان امر اجباری اعلام می‌شود.

در ادامه تصاویر مربوط به کنسرت مشترک محمدرضاگلزار و مرتضی پاشایی را می بینید:


1 - خواندن نوشته قبرها

 ۲ - راه رفتن بین دو زن

 ۳ - بول کردن در آب راکد

 ۴ - حجامت کردن درگودى پشت

 ۵ - خوردن نیم خورده موش

 ۶ - خوردن پنیر

 ۷ - خوردن گشنیز

 ۸ - خوردن سیب ترش

 ۹ - زنده رها کردن شپش

 ۱۰ - غذا خوردن در حال جنابت

 ۱۱ - بازى با آلت

 ۱۲ - خوردن گوشت حیوانى که هنگام سر بریدن نام خدا را نبرده باشند
دُرنیوز
وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از بی‌توجهی نسبت به حساب ذخیره ارزی در بودجه سال 1393 اظهار امیدواری کرد که کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت نخواهیم داشت.


علی طیب‌نیا در حاشیه نشست هم‌اندیشی با مسوولان هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری در جمع خبرنگاران درباره کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت گفت: ان شاء‌الله که کسری بودجه نخواهیم داشت، معمولا وقتی نفت را می‌فروشیم درآمد آن را چند ماه بعد وصول می‌کنیم. بنابراین آثار کاهش قیمت نفت در آینده مشخص خواهد شد که امیدواریم مشکل زیادی ایجاد نکند.

وی درباره احتمال کسری بودجه به این دلیل اظهار کرد: مسلما باید هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم و هم سعی کنیم سایر درآمدها به صورت کامل محقق شود که یکی از این درآمدها، درآمد مالیاتی است.

وزیر اقتصاد با بیان این که زمانی که می‌گوییم بودجه باید از نفت جدا شود به دلیل همین مشکلات است، تصریح کرد: من این وضعیت را به فال نیک می‌گیرم چرا که همانطور که تحریم‌ها باعث شد با مشکلات‌مان بیشتر آشنا شویم، کاهش قیمت نفت نیز به ما فهماند که باید به فکر درمان این بیماری باشیم. که البته کار ساده‌ای نیست و یک عزم ملی را می‌طلبد.

طیب‌نیا همچنین درباره چگونگی جبران کسری احتمالی بودجه تصریح کرد: چیزی که در گذشته پیش‌بینی شده بود در قانون برنامه سوم و چهارم توسعه نیز وجود داشت، حساب ذخیره ارزی بود که فلسفه وجودی آن این بود که بخشی از درآمدهای نفتی‌مان را به این حساب واریز کنیم و در زمان کاهش قیمت نفت و به تبع آن عدم تحقق کامل درآمد‌های نفتی در بودجه کمبود را از محل این حساب ذخیره تامین کنیم.

وی افزود: درقانون برنامه پنجم این قطب‌ نیز آمده و علاوه بر صندوق توسعه ملی حساب ذخیره ارزی نیز پیش‌بینی شده است، اما در قانون بودجه سال 1393 این موضوع مورد غفلت قرار گرفت یعنی برای درآمد مازاد احکام خاصی دیده نشد که حتی اگر درآمد مازاد وجود داشت نیز امکان واریز آن به حساب ذخیره ارزی نبود.

وزیر اقتصاد با بیان این که حساب ذخیره ارزی را در اقتصاد ایران باید جدی گرفت، گفت: بخشی از کارکردهای حساب ذخیره ارزی باید از محل صندوق توسعه ملی در اقتصاد کشور انجام شود.

طیب‌نیا همچنین درباره تصمیم‌گیری در خصوص کارمزد کارت‌خوان‌ها که گفته شده بود در جلسه امروز شورای پول و اعتبار بررسی خواهد شد، اظهار کرد: من هنوز دستور جلسه را ندیده‌ام و باید این دستور را ببینم تا مشخص شود در این جلسه تصمیم‌گیری خواهد شد یا خیر.

وی همچنین در مورد مشکل ایجاد شده برای کامیون‌های ایران و ترکیه در مرز مشترک دو کشور تصریح کرد: مشکل یک مشکل متقابل است و وزیر راه و شهرسازی مامور رسیدگی به این قضیه شده است.

وزیر اقتصاد درباره حذف دهک‌های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی گفت: کارگروهی از وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی مسوول این قضیه شده است که هر زمانی که به نتایج مثبتی برسد این کار انجام خواهد شد.

طیب‌نیا در ادامه درباره پیش بینی قیمت نفت در بودجه سال 1394 اظهار کرد که هنوز در این موضوع جمع‌بندی نهایی نکرده‌ایم.


دُرنیوز
معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: هر فردی که اندکی از شرع بداند، قطعا با اسیدپاشی امر به معروف و نهی از منکر نمی کند. اسیدپاشی به بهانه بدحجابی، کاملا حرام و ممنوع است.حجت الاسلام هادی صادقی صبح امروز در نشست خبری همایش ملی «قانون و امر به معروف و نهی از منکر» که ۴ و ۵ آبان‌ماه با حضور مسئولان قضایی و انتظامی کشور برگزار می شود، در پاسخ به سوالی درباره اسیدپاشی های زنجیره ای که اصفهان که گفته شده با هدف برخورد با بدحجابی است، گفت: این روش از نظر شرعی حرام و از نظر قانونی، ممنوع است. هیچ آمر به معروف و ناهی از منکری از این ابزارها برای امر به معروف استفاده نمی کند.

به گفته او اسیدپاشی کار گروه های مومن و معتقد نیست: چنین اتفاقی را به امر به معروف و نهی از منکر پیوند نزنید. مخصوصا اینکه هنوز چیزی مشخص نشده است. تبلیغات منفی دشمنان در مقابل این فریضه وجود دارد تا آن را زیر سوال ببرند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه در ادامه گفت: اسیدپاشی خود منکر بزرگی است و روش امر به معروف نیست. ضمن اینکه گروه هایی که ما می شناسیم و اعتقادات اسلامی دارند، هیچگاه مرتکب این کارها نمی شوند. مگر اینکه گروه ناشناختهای باشند. هر فردی که اندکی از شرع بداند، قطعا با اسیدپاشی امر به معروف و نهی از منکر نمی کند. قطعا گروه ناشناسی هستند و قوه قضاییه حتما آن را پیگیری می کند.

او گفت: معمولا اسیدپاشی ها در حوزه اختلافات شخصی است که مثلا ممکن است جوان عاشق پیشه ای که جواب منفی می‌گیرد این کار را بکند. در مورد اسیدپاشی های اصفهان هم هنوز نمی توان قضاوت کرد با چه هدفی انجام شده است. دادستان اصفهان در حال پیگیری است.

انصار حزب الله و امر به معروف

یکی از سوالاتی که در این نشست خبری از معاون فرهنگی قوه قضاییه پرسیده شد، درباره تصمیم انصار حزب الله برای حضور گشت های موتوری برای امر به معروف و نهی از منکر در حوزه حجاب بود. او دراین باره گفت: ما اگر برنامه ای برای ساماندهی حرکت های مردمی نداشته باشیم، ممکن است گروه هایی که علاقمند به امر به معروف هستند وارد حوزه شوند. بیان این گونه امور از سوی این گروه ها از جهتی مثبت است. اما اینکه دولت و کشور برنامه ای برای ساماندهی این برنامه ها نداشته باشد، منفی است. باید دولت و مجلس برای حضور گروه های علاقمند و ساماندهی آنها برنامه داشته باشند.

صادقی همچنین درباره طرح مجلس برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، گفت: ما به چنین قانونی نیاز داریم اما در جهت حمایت از آمران و احیای بیشتر این دو فریضه یعنی امر به معروف و نهی از منکر نیاز بود یک ستادی تا یک ستادی تشکیل شود که بین دستگاه‌های مختلف هماهنگی ایجاد کنند. عده‌ای گفتند نیازمند وزارتخانه‌ هستیم و برخی پیشنهاد تشکیل سازمان را در این زمینه دادند البته برخی هم این اقدامات را بی معنا می‌دانند.

او گفت: ما در بحث اجرای اصل 8 قانون اساسی نمی‌توانیم به ایجاد یک سازمان اکتفا کنیم و بگوییم که با تشکیل آن مسئله امر به معروف و نهی از منکر حل می‌شود چرا که دامنه امر به معروف و نهی از منکر گسترده است و تمام دستگاه‌های کشور در این زمینه مسئولیت دارند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه همچنین گفت: کلیت طرح مجلس خوب است و ما از آن حمایت می کنیم. اما نقص هایی هم به آن وارد است. مثلا اینکه چند وزارتخانه و سازمان مختلف دراین طرح دیده شده اند، اما قوه قضاییه تنها یک نماینده دارد. در صورتی که از دادستانی، معاونت اجتماعی، معاونت فرهنگی و سازمان بازرسی باید در این قانون و ستاد نماینده داشته باشند. امیدواریم مجلس این موضوع را در صحن اصلاح کند.

همایش ملی قانون و امر به معروف و نهی از منکر

حجت‌الاسلام صادقی در ادامه نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه گفت: در راستای توسعه و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی با رویکرد حاکمیت قانون به عنوان یکی از ارکان مهم تحقق اجرای حدود و احکام الهی و قوانین موضوعه، معاونت فرهنگی قوه قضائیه تصمیم به برگزاری همایش قانون و امر به معروف و نهی از منکر گرفت.

او هدف از برگزاری این همایش را استفاده از نظرات اندیشمندان، فعالان حوزه و دانشگاه و همچنین حرکت‌های خودجوش مردمی برای احیای این فریضه الهی عنوان کرد و گفت: بر این اساس، 17 محور اصلی و 58 زیرمحور برای استانها تدوین شد تا در کارگروه‌های علمی و اجرایی و نشست‌های تخصصی استان‌ها به بحث و تبادل‌نظر پرداخته و نتایج آن را برای طرح در کمیسیون همایش، به ستاد برگزاری ارسال کند.

صادقی تبیین اصل هشتم قانون اساسی و راهکارهای اجرایی نهادینه شدن آن با محوریت قانونگرایی، نقش قوه قضائیه در تحقق اصل هشتم قانون اساسی، مشکلات اجرایی قوانین در مسئله امر به معروف و نهی از منکر، بررسی، تحلیل و آسیب‌شناسی احکام قضایی صادره در باب آمران به معروف و ناهیان از منکر و تبیین خلأهای قانونی امر به معروف و نهی از منکر در حمایت از آمران را از جمله محورهای این همایش برشمرد.

او گفت: این نشست‌ها فعالانه با حضور رؤسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز هر استان و شهرستان، معاون پیشگیری استان‌ها، ضابطان قضایی، بسیج، نیروی انتظامی، حوزه معاونت اجتماعی ناجا، شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها و معاونین فرهنگی دادگستری‌ها برگزار می‌شود که نتایج آن در قالب گزارش به کمیته پژوهشی و علمی همایش ارجاع داده خواهد شد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه درباره همایش امر به معروف و نهی از منکر گفت: این مسئله از سال گذشته به دلیل برخوردهایی که با آمرین به معروف و ناهین از منکر انجام می‌گرفت در دستور کار معاونت فرهنگی قوه قضایی قرار گرفت و گاهاً شاهد بودیم که این برخوردها به قوه قضائیه هم کشیده می‌شد. در برخی از برخوردها شاهد شهید شدن، مضروب شدن و یا برخورد بد با آمرین به معروف و ناهین از منکر بودیم که آخرین نمونه آن شهید علی خلیلی بود که الان هم پرونده آن در دست رسیدگی است.

او گفت: یک سؤال برای ما ایجاد شد که آیا ما در حوزه قضایی هیچ‌گونه کاستی و خلأیی نداریم؟ و از تمام توان و ظرفیت قانون در بحث امر به معروف استفاده می‌کنیم؟ به همین سبب، همایش امر به معروف و نهی از منکر را با محوریت قانون پیش‌بینی کردیم.

به گفته صادقی هدف اصلی این همایش اجرای قانون در عرصه امر به معروف و حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر است: هداف فرعی آن بزرگداشت موضوع امر به معروف و نهی از منکر، ایجاد موج و ایجاد توجه به این دو فریضه مهم است.

پیوست فرهنگی برای امور قضایی

معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه گفت: طبق دستورات اکید مقام معظم رهبری به دستگاه های فرهنگی به ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیوست فرهنگی برای امور قضایی یکی از برنامه های معاونت فرهنگی قوه قضائیه است. تعالی سازمانی و پیگیری مسائل اخلاقی ـ حرفه‌ای در دستورکار دستگاه قضایی قرار گرفته است.

امنیت اخلاقی در قوه قضاییه و پیامدهای فرهنگی اجرای احکام

حجت‌الاسلام صادقی در ادامه با اشاره به آسیب‌هایی که قضات را تهدید می‌کند، گفت: همکاران ما دائماً با نابهنجاری‌هایی که تاثیرات روحی و روانی و اجتماعی زیادی دارد مواجه هستند و ما باید در این زمینه تدابیر حفاظتی را اتخاذ کنیم.

او گفت: یکی از کارهای مهم ما ایجاد امنیت اخلاقی با نگاه فرهنگی برای همکاران است از سوی دیگر کار قضایی خود به خود آسیب‌زا است و از آنجایی که مسند قضا مسندی بلندپایه است و قاضی از موضع قدرت وارد می‌شود، نیاز داریم تا این قدرت را مهار کنیم تا به بیراهه کشیده نشود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: ما باید کاری کنیم که قضات و همکاران ما این قدرت آسیب‌رسان را مهار کنند تا مبادا به روحیات و اخلاقیات آنها آسیب وارد شود.

او در ادامه در خصوص پیامدهای اجرای احکام گفت: یکی از کارهایی که ما دنبال می‌کنیم ارزیابی قوانین است که برای مثال اعمال فلان مجازات چه آثاری را به دنبال دارد البته طبیعی است که هر مجازات آثار بد و خوب زیادی به همراه دارد اما ما نمی‌توانیم آثار بد را به صفر برسانیم اما امکان کاهش آن وجود دارد.

صادقی در ادامه یکی از برنامه‌های معاونت فرهنگی را افزایش آگاهی‌های سیاسی قضات عنوان کرد و گفت: انتظار نداشته باشید قضات جزئیات مسائل سیاسی را بدانند؛ چون حضور قضات در دسته بندی های سیاسی منع قانونی دارد. البته معاونت فرهنگی قوه قضاییه برنامه ای برای افزایش آگاهی سیاسی کارکنان و قضات دارد تا جریان شناسی سیاسی بدانند و حکمی که صادر می کنند، توجهی هم به شرایط جامعه داشته باشد.
 
مجازات های جایگزین حبس

او همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آخرین وضعیت ادغام معاونت فرهنگی و معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم، گفت: این طرح هنوز در دست بررسی است و هیچ تصمیمی در مورد آن گرفته نشده، در حال حاضر دو معاونت به طور مستقل فعالیت می‌کنند و اگر ادغامی صورت گیرد قطعاً اطلاع‌«سانی می‌شود.

معاون فرهنگی قوه قضاییه درباره مجازات‌های جایگزین گفت: براساس آنچه که در قانون مجازات اسلامی آمده محاکم قضایی باید این مجازات را اجرایی کنند، ما در ماه‌های گذشته آموزش‌های لازم را در بحث مجازات‌های جایزگزین حبس داشته‌ایم، آئین‌نامه‌ها تدوین شده و از این به بعد باید شاهد اجرای مجازات‌های جایگزین حبس باشیم. یکی از کارهایی که ما دنبال می‌کنیم بررسی آثار و عواقب هرکدام از انواع مجازات است.

او همچنین درباره رسانه ای نشدن آرای دادگاه هایی که مجازات های جایگزین حبس استفاده می کنند، گفت: بنای دادگاه‌ها این نیست که احکام صادره را خبری کنند چرا که پای حقوق مردم در میان است البته استثناء وجود دارد و در برخی از مجازات‌ها که با حقوق عمومی مردم سر و کار دارد باید اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد.

دُرنیوز
حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی فقدان بزرگ برای روحانیت است، گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی از ستون‌های انقلاب اسلامی بود...


عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: در جلسات آتی درباره انتخاب دبیرکل بحث خواهیم کرد اما بعید می‌دانم غیر از آیت‌الله موحدی، فرد دیگری برای دبیرکلی مطرح باشد. به احتمال بسیار زیاد ایشان دبیرکل جامعه روحانیت خواهد شد.

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی فقدان بزرگ برای روحانیت است، گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی از ستون‌های انقلاب اسلامی بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره جایگزین آیت‌الله مهدوی‌کنی در جامعه روحانیت مبارز، گفت: وقتی آیت‌الله مهدوی‌کنی در قید حیات بودند و دبیرکلی جامعه روحانیت را به عهده داشتند، آیت‌الله موحدی کرمانی قائم مقام ایشان بودند و در دورانی که ایشان در بیمارستان بستری شد نیز آیت‌‌الله موحدی جلسات را اداره می‌کردند.

ابراهیمی با بیان اینکه عجله‌ای برای انتخاب جایگزین آیت‌الله مهدوی‌کنی نداریم، تصریح کرد: در جلسات آتی جامعه روحانیت مبارز درباره انتخاب دبیرکل بحث و بررسی خواهیم کرد اما بعید می‌دانم غیر حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی، فرد دیگری برای دبیرکلی مطرح باشد؛ به احتمال بسیار زیاد با نظر غریب به اتفاق اعضای جامعه روحانیت مبارز، حضرت آیت‌الله موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز خواهد شد.


 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی