3:39:02
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
مسابقه بزرگ طراحی
اخبار تبیان را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  1 ساعت و 43 دقیقه پیش
جعفر توفیقی - مشاور عالی وزیر علوم - روز یکشنبه از کارکنان وزارت علوم و محمدعلی نجفی خداحافظی کرد و از این وزارتخانه رفت. ]]>

اولین خط قرمز مجلس از وزرات علوم رفت


جعفر توفیقی - مشاور عالی وزیر علوم - روز یکشنبه از کارکنان وزارت علوم و محمدعلی نجفی خداحافظی کرد و از این وزارتخانه رفت.


توفیقی

«روز نو» با اعلام این خبر افزود: بعد از رفتن دکتر فرجی دانا از وزارت علوم و بدلیل کمتر شدن حواشی برای سرپرست جدید وزارت علوم روز یکشنبه دکتر توفیقی تصمیم گرفت که وزارت علوم را ترک کند.

بنابراین گزارش، یکی از مواردی که استیضاح‌کنندگان فرجی دانا بر روی آن پافشاری می‌کردند کنار گذاشتن دکتر توفیقی از وزارت علوم بود که دکتر فرجی‌دانا هرگز به این خواست آنها تن نداد و تا لحظه آخر از حضور دکتر توفیقی در وزارت علوم حمایت کرد.

به گزارش روز نو، دکتر توفیقی وزیر علوم در دولت هشتم (اصلاحات) بود و در آغاز فعالیت دولت یازدهم نیز به مدت 67 روز سرپرست وزارت علوم بود که با جنجال‌سازی‌هایی که ایجاد شد بعنوان گزینه وزارت علوم به مجلس معرفی نشد و پس از حضور دکتر فرجی‌دانا در وزارت علوم در کسوت مشاور عالی وی فعالیت می‌کرد که این امر موجب دلواپسی نمایندگان تندروی مجلس شده بود.

دکتر توفیقی استاد تمام گروه مهندسی شیمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس است و از این پس او به اتاق خود در دانشگاه تربیت مدرس باز خواهد گشت.

بخش سیاست تبیان

منبع : تابناک

UserNameدُرنیوز
دومین جشنواره ملی ملکوت از25 شهریور ماه در پنج بخش پژوهشی و در سه سطح نخبگان عالی، فرهیختگان میانه و عموم مردم بر مبنای کتاب قرآن در قرآن آیت الله جوادی آملی برگزار خواهد شد. ]]>


دُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  2 ساعت و 34 دقیقه پیش
رئیس جمهور با اشاره به وظیفه سنگین روحانیت گفت: روحانیت وظیفه و رسالت سنگینی را بر دوش داشته است و امروز نیز رسالتش، سخت تر و سنگین تر است. ]]>

قول و کلام رهبر انقلاب «سدید» است


رئیس‌جمهور با اشاره به وظیفه سنگین روحانیت گفت: روحانیت وظیفه و رسالت سنگینی را بر دوش داشته است و امروز نیز رسالتش، سخت‌تر و سنگین‌تر است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در اجلاس روز جهانی مساجد اظهارداشت: امروز روز تجلیل از مکان عبادت مومنان و مخلصان و روز تجلیل از مکانی است که همواره مرکز هدایت مردم و شروع حرکت‌های مردمی و نهضت‌ها و انقلاب‌ها به نفع مردم و جامعه بوده است.

وی ادامه داد: امروز یادی از قبله‌گاه اول مسلمین و مسجد‌الاقصی است که تحت سلطه شروران و تجاوز‌گران است.

روحانی در اجلاس مسجد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسجد و روحانیت همواره دو مفهومی بودند که در کنار هم دیده می‌شوند، گفت: کدام مسجد بدون روحانی و عالم می‌تواند کارکرد خود را داشته باشد و کدام عالم و روحانی است که بدون مسجد جایگاه مناسبی برای بیان سخن حق داشته باشد.

رسالت روحانیت سنگین‌تر شده است

روحانی با اشاره به وظیفه سنگین روحانیت گفت: روحانیت وظیفه و رسالت سنگینی را بر دوش داشته است و امروز نیز رسالتش سخت‌تر و سنگین‌تر است؛ اگر انقلاب اسلامی در برابر هر دسیسه و توطئه‌ای به ثمر رسید به دلیل امیدی بود که روحانیت در دل مردم به وجود آورد و آن امید را تا پیروزی انقلاب زنده نگه داشت.

وی در ادامه با اشاره به نقش روحانیت در پیروزی نهضت اسلامی تصریح کرد: همانطور که امام (ره) فرمودند آن روزی که همه روشنفکران از پیروزی نهضت اسلامی و انقلاب مایوس شده بودند، آنان که ایستادند و امید را زنده نگه داشتند روحانیت بودند.

در تبعید، شکنجه و شهادت روحانیت پیشتاز بوده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روحانیت در آغاز نهضت اسلامی خود در خط مقدم این حرکت قرار گرفت، گفت: حادثه خونبار مدرسه فیضیه در دوم فروردین سال 42 و شهادت اولین روحانی در مسیر نهضت اسلامی یعنی شهید سید‌یونس رودباری در آن حادثه نشان از این موضوع دارد و علاوه بر این در همه حوادث روحانیت پیشتاز بود چه در زندان چه در شکنجه و تبعید و حتی در شهادت.

وی ادامه داد: ما شاهدیم که در 15 خرداد در قم یک روحانی جوان در خط مقدم مبارزه در برابر دژخیمان به شهادت رسید و بعد نیز در همه حوادث و مراحل روحانیت هم پرچم را بر دوش گرفت و هم بار مسئولیت را.

روحانی در ادامه با اشاره به نقش روحانیت و مردم در پیروزی انقلاب گفت: اگر پیوند روحانیت از یک سمت به قرآن و شریعت و دین اسلام و از سمت دیگر به مردم نبود انقلاب پیروز نمی‌شد و در جنگ تحمیلی در برابر عفلقیان پیروز نمی‌شدیم و امروز نیز نمی‌توانستیم در برابر توطئه استکبار جهانی مقاومت کنیم.

امروز رهبری انقلاب قولش و کلامش قول و کلام سدید است. روحانیتی که در مسیر اسلام راستین قرار دارد قول‌‌شان سدید است

نقش روحانیت در امنیت عراق و مقاومت در غزه

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر روحانیت و مرجعیت نبود امروز عراق آنطور که ما مشاهده می‌کنیم شاهد امنیت نسبی در این سرزمین نبود و اگر روحانیت، امام (ره)، رهبری و فریاد روحانیت شیعه و سنی و مقاومت نبود امروز غزه همانند سروی سربلند و شاداب در برابر اشغالگران نبود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روحانیت در آغاز نهضت اسلامی خود در خط مقدم این حرکت قرار گرفت، گفت: حادثه خونبار مدرسه فیضیه در دوم فروردین سال 42 و شهادت اولین روحانی در مسیر نهضت اسلامی یعنی شهید سید‌یونس رودباری در آن حادثه نشان از این موضوع دارد و علاوه بر این در همه حوادث روحانیت پیشتاز بود چه در زندان چه در شکنجه و تبعید و حتی در شهادت.

وی ادامه داد: ما شاهدیم که در 15 خرداد در قم یک روحانی جوان در خط مقدم مبارزه در برابر دژخیمان به شهادت رسید و بعد نیز در همه حوادث و مراحل روحانیت هم پرچم را بر دوش گرفت و هم بار مسئولیت را.

روحانی در ادامه با اشاره به نقش روحانیت و مردم در پیروزی انقلاب گفت: اگر پیوند روحانیت از یک سمت به قرآن و شریعت و دین اسلام و از سمت دیگر به مردم نبود انقلاب پیروز نمی‌شد و در جنگ تحمیلی در برابر عفلقیان پیروز نمی‌شدیم و امروز نیز نمی‌توانستیم در برابر توطئه استکبار جهانی مقاومت کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: اگر روحانیت و مرجعیت نبود امروز عراق آنطور که ما مشاهده می‌کنیم شاهد امنیت نسبی در این سرزمین نبود و اگر روحانیت، امام (ره)، رهبری و فریاد روحانیت شیعه و سنی و مقاومت نبود امروز غزه همانند سروی سربلند و شاداب در برابر اشغالگران نبود.

رئیس‌‌جمهور گفت: تاریخ‌نویس انگلیسی در تاریخ کتاب ایران می‌گوید در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی دنیا از قدرت روحانیت و سازمان‌دهی مساجد غافل ماند، فکر می‌کرد احزاب و گروه‌ها و ... می‌خواهند انقلاب را به پیروزی برسانند، او می‌گوید در آن سال‌ها اگر شهید بهشتی‌ها و مساجد تهران و شهرستان‌ها و سازماندهی روحانیت نبود انقلاب به پیروزی نمی‌رسید.

روحانی افزود: مسجد بار بزرگ نهضت انقلاب را به دوش کشید و با راهبری امام (ره) انقلاب پیروز شد.

امروز رهبری انقلاب قولش و کلامش قول و کلام سدید است

وی ادامه داد: ما قول سدید می‌خواهیم امام(ره) بیاناتش و اعلامیه‌هایش قول سدید بود؛ امروز رهبری انقلاب قولش و کلامش قول و کلام سدید است. روحانیتی که در مسیر اسلام راستین قرار دارد قول‌‌شان سدید است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: قول سدید به معنای راستگویی تنها نیست درست است که قول سدید یعنی قولی محکم و استوار اما معنای سدید تنها استواری و استحکام نیست؛ سدید یعنی میانه‌روی، قول تأثیرگذاری، استحکام، استوار و میانه‌روانه.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: پیامبر همه سخنانش قول سدید بود و همیشه به خود و مردم تذکر می‌داد و می‌خواست یادآوری کند که به دنبال قول سدید باشند.

نمی‌توان دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوان ببندیم

وی ادامه داد: نسل جوان ما امروز به قول سدید نیاز دارد ما نمی‌توانیم دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوان ببندیم، راست است که باید نسل جوان را از آب مسموم برحذر داشت؛ درست است که باید نسل جوان را از هوای مسموم برحذر داشت اما چه کنیم که هوا آنچنان آلوده است که تنها با ماسک قوی می‌توان در برابر این هوا مقاومت کرد.

روحانی تأکید کرد: نسل جوان ما نیاز به توان و قدرت ایستادگی دارد، نسل جوان ما نیاز به آگاهی دارد و در برابر آب‌های آلوده باید آنها را آگاه کرد، فضای امروز پر شده از وسایل ارتباطی جدید و نسل جوان باید با آگاهی از آنها استفاده کند.

روحانی در اجلاس مسجد

وی اظهار داشت: زمانی اگر یک مومن رادیویی در خانه داشت آن را پنهان می‌کرد و تنها با آن اخبار گوش می‌داد فکر می‌کنم دیگر از آن دوران عبور کردیم و دیگر نه کمدی وجود دارد و نه قفلی.

روحانی اضافه کرد: دنیای امروز شرایط جدیدی را پیش روی ما گذاشته است اگر امروز هم به نسل دوم موبایل نرسیم فردا خواهیم رسید فردا نرسیم روزهای آینده خواهیم رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هجمه‌ای که در دنیای امروز وجود دارد قابل توجه است، کسی که اینترنت را نداند در دنیای امروز نه تنها او را عالم نمی‌دانند بلکه دانشجو هم نمی‌دانند، امروز اگر کسی نتواند از اینترنت استفاده کند حق ورود به دانشگاه را هم ندارد.

وی گفت‌: مگر می‌شود در دنیای امروز این ابزار را کنار بگذاریم البته این ابزار نیاز به آگاهی، هوشیاری و حمایت نسل جوان را دارد.

دولت در حوزه فرهنگ وظایفی دارد اما بار اصلی بر دوش روحانیت و اصحاب فرهنگ است

روحانی خاطرنشان کرد: درست است که دولت در حوزه فرهنگ وظایفی دارد اما بار اصلی بر دوش روحانیت و فرهیختگان و اصحاب فرهنگ است، حتما دولت در فهم مطالب دینی به اندازه روحانیت آشنایی ندارد و حتما در مباحث دینی باید از اندیشمندان و عالمان دفاع کند.

وی اظهار داشت: بار اصلی فهم دین و تبیین دین در دنیای امروز به عهده روحانیت است، امام(ره) برای ما ارمغان‌های بزرگی آوردند که یکی از آنها ارمغان زمان و مکان در اجتهاد است.

رئیس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: امروز به خاطر شرایط و فضای ارتباطی دنیا بار سنگینی بر دوش ماست، دشمن می‌خواهد به ما هجمه کند و قبل از آنکه بر سرزمین ما مسلط شود بر اذهان، افکار و نسل جوان ما مسلط شود.

وی افزود: چه کسی باید در برابر این هجمه خود را آماده کند؟ این روحانیت است که در خط مقدم جهاد و ایستادگی قرار داشته و دارد و امروز توقع جامعه و نسل ما از روحانیت بیشتر است چرا که مساجد تنها برای خواندن نماز نیست گرچه اسمش مسجد است و جای راکعین و ساجدین.

روحانی با اشاره به نقش مسجد در تعلیم و تعلم گفت: مسجد جای تفقه و تعلیم است همان تعلیم و تربیتی که پیامبر آن را از سالیان دراز عبادت بالاتر می‌دانست، چراکه با علم و دانش است که مردم راه روا و ناروا را از هم تشخیص می‌دهند.

روحانیت می‌تواند مساجد را پرجاذبه کند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روحانیت است که می‌تواند مسجد را پرجاذبه کند، گفت: در دهه 40 زمانی که در تهران و قم زندگی می‌کردیم می‌دیدیم که محله ما چند مسجد دارد اما هجمه جوانان به بعضی از مساجد بیشتر بود، آن روز روزی نبود که در مسجد کوپن بدهند بلکه دوران قبل از انقلاب و دوران اختناق بود.

وی افزود: در آن دوران بعضی مساجد جاذبه و اماراتش بیش از مسجد دیگر بود که در حقیقت این امام آن مسجد است که می‌تواند آن مسجد را پرجاذبه کند.

روحانی با بیان اینکه درب مسجد برای هر فردی که به عبادت خدا می‌آید باید باز باشد، گفت: هیچ وقت در جلو درب مسجد از فرد نمی‌پرسیم که متعلق به کدام جناحی، فقیر یا غنی هستی؟ بلکه درب مسجد برای همه باز است.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: همه باید به سمت مسجد حرکت کنیم و البته این جاذبه را روحانیت باید به وجود آورد و البته در این جاذبه فرقی میان این و آن وجود ندارد.

وی گفت: در همین رابطه پیامبر تحمل نمی‌کند از اینکه فرد نابینایی که فریاد نابهنجار سر می‌دهد و کسی را می‌آزارد برای ورود او به مسجد دیگران نسبت به او عبوث شوند چرا که چهره در هم کشیدن در برابر نابینایی که ممکن است صدایش نابهنجار باشد قابل تحمل نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط امروز منطقه خاص است و اسلام در بسیاری از مکان‌ها غریب‌تر از هر زمان است، افزود: بر همین اساس امروز بار رسالت خاصی بر دوش ماست، امروز به نام اسلام مردم را می‌کشند و مساجد را تخریب می‌کنند و زنان را به اسارت می‌گیرند. یک مشت وحشی نادان و سران مزدور‌شان با اسلام و نام اسلام چه‌ها که نمی‌کنند.

وی افزود: این جاهلان و وابستگان، در مسیر اسلام‌هراسی که به عنوان هدف استکبار است حرکت می‌کنند که هم مسجد و هم کلیسا را خراب می‌کند، اگر ایستادگی و مقاومت نباشد جاهلان و متجاوزان در هیچ چیز توقف نمی‌کنند، بر همین اساس امروز بار روحانیت سنگین‌تر است.

روحانی در ادامه تصریح کرد: امروز در کشوری هستیم که به عنوان ام‌القری پرچم اسلام‌خواهی و عدالت‌خواهی را به اهتزاز در آورده است و در این کشور و در شرایط سخت امروز همه باید دست در دست هم دهیم و روحانیت باید بار مسئولیت را بر دوش گیرد.

روحانی در اجلاس مسجد

نیاز جامعه امروز ما تولید و توسعه است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیاز امروز جامعه ما تولید و توسعه است گفت: سال ما سال فرهنگ و اقتصاد است و اقتصاد بدون فرهنگ سامان نمی‌یابد و فرهنگ و مساجد نیز بدون تلاش روحانیت رونق نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه روحانیت باید وجدان کاری را در جوانان به وجود آورد گفت: شما باید نسل جوان ما را تشویق کنید و وجدان کاری را به وجود آورید و نسل جوان ما را دعوت به کار و تلاش کنید چرا که کار و تلاش در هر شرایطی و برای هر جوانی افتخار است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز نیاز به وحدت و اتحاد داریم و اتحاد را شما باید به وجود آورید، شکاف را شما باید بردارید و نسل جوان ما را شما باید به هم نزدیک کنید. این دولت دولت شما و مردم است و افتخار این دولت خدمت به مردم است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به قدم‌های دولت در زمینه سیاست خارجی و داخلی، اقتصاد و فرهنگ گفت: کار بزرگی تا امروز با تلاش کارگزاران نظام و حمایت مردم، روحانیت و هدایت‌های مقام معظم رهبری انجام گرفت است و البته در ادامه کار باید تلاش بی‌وقفه‌ای داشته باشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بزرگترین معضل کشور در دولت جدید رکود اقتصادی بود گفت: خوشحالیم بگوییم که امروز بزرگترین معضل کشور ما در دولت جدید که رکود و عدم رونق اقتصادی بود، در حال عبور از آن هستیم.

عبور از رکود بزرگترین موفقیت برای دولت است

وی افزود: آمار و پیش‌بینی‌ها البته تا سه ماه اول امسال به ما می‌گوید کشور ما در حال عبور از رکود است و این بزرگترین موفقیت برای این دولت است.

روحانی با اشاره به برنامه دولت برای کاهش تورم گفت: اگر تا پایان امسال بتوانیم تورم را به زیر 20 درصد برسانیم و از رکود عبور کنیم و به اولین قدم‌های رونق برسیم بدین معنی است که ظرف یک سال و نیم این کشور و خادمان مردم کاری انجام دادند که در تاریخ کشورهای دنیا در شرایط تحریم بی‌نظیر است چراکه از سال 38 ما چنین آماری ندایم و این تنها در سایه تلاش، وحدت و حضور مردم است.

دولت به علماء، روحانیت و اندیشمندان نیاز دارد

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد و به نیاز مردم و در راس آن علما و روحانیت و اندیشمندان نیاز دارد و البته این روحانیت است که باید مردم را به کار و تلاش تشویق کند تا به حماسه اقتصادی مدنظر رهبری دست پیدا کند البته تا حماسه فاصله زیادی دارد.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: مساجد، علما، ائمه جماعت، خطبا و اساتید باید در سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری حضور یابند و ما باید از اخبار و اندیشه آنان استفاده کنیم و البته باید برای آن ساز و کاری نیز پیش‌بینی کنیم.

روحانی تصریح کرد: باید دست به دست هم بدهیم چیزی به نام مردم و دولت نداریم. همه با هم هستیم. هر کسی مسئولیتی دارد و باید این مسئولیت را به بهترین شکل انجام دهد.

دولت تحقق وعده‌های خود را دنبال می‌کند

وی تاکید کرد: انشاءالله وعده‌هایی که دولت به مردم در عرصه‌های مختلف داده دنبال خواهد کرد. امروز سیاست خارجی لااقل به جایی رسیده که دنیایی را که می‌گفتند مسلمانان دنبال ترور و خشونت هستند مجبور می‌کند به طرح ایران در رابطه با خشونت در سازمان ملل رای بدهند و این طرح با اجماع به تصویب برسد و کشورهایی که مخالفت کردند در زمان رای‌گیری حرکتی نداشته باشند.

ما امت وسط و اعتدال هستیم

رئیس‌جمهور اظهار داشت: علی‌رغم تبلیغات صهیونیست‌ها ایران و اسلام به دنبال خشونت نیست ما امت وسط و اعتدال هستیم و دنیا در رای خودش به طرح ما در سازمان ملل این را پذیرفت، در سیاست خارجی توانستیم از برخی مشکلات عبور کنیم البته مشکلات دیگری در پیش رو است که امیدواریم بتوانیم از آنها عبور کنیم.

نسل جوان ما امروز به قول سدید نیاز دارد ما نمی‌توانیم دروازه‌های دنیا را به روی نسل جوان ببندیم، راست است که باید نسل جوان را از آب مسموم برحذر داشت؛ درست است که باید نسل جوان را از هوای مسموم برحذر داشت اما چه کنیم که هوا آنچنان آلوده است که تنها با ماسک قوی می‌توان در برابر این هوا مقاومت کرد

مسجدالاقصی محبوب همه ماست

روحانی افزود: قدس و مسجدالاقصی محبوب همه ما است و مقصد نهایی برای همه مسلمانان برای نماز این مسجد است. مسجدالاقصی همانجایی است که بسیاری از انبیا در آن به عبادت پرداختند مسجد انبیا و اولیا است آنجا سرزمین مبارک و اولین فرودگاه پیامبر است و اوج و معراج پیامبر از این مسجد آغاز شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همه مسلمانان، روحانیون، همه کشورهای اسلامی و جهان اسلام نخواهند گذاشت قبله اول مسلمانان در اشغال غاصبان و متجاوزان باقی بماند.

دولت جمهوری اسلامی ایران همه توان و امکان خود را برای نجات مسجدالاقصی و کمک به مردم مظلوم فلسطین به کار می‌بندد

وی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته همه توان و امکان خود را برای نجات مسجدالاقصی و برای کمک به مردم مظلوم فلسطین به کار می‌بندد و از هرگونه کمکی دریغ نخواهد کرد، مطمئنیم پیروزی نهایی از آن مسلمانان است.

روحانی در خاتمه برای شفای آیت‌الله مهدوی‌کنی و تمام بیماران اسلام دعا و از همه حاضرین و روحانیون تشکر و قدردانی کرد.

بخش سیاست تبیان

منبع : فارس

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  3 ساعت و 20 دقیقه پیش
رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت پرونده فساد در فوتبال گفت : روز گذشته ( یکشنبه) اطلاعات جدیدی درباره دو فرد معروف به دستمان رسید که قراردادهایی را بسته و از آنها سوء استفاده می کردند. ]]>

دو چهره مشهور در فهرست فساد در فوتبال


رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت پرونده فساد در فوتبال گفت : روز گذشته ( یکشنبه) اطلاعات جدیدی درباره دو فرد معروف به دستمان رسید که قراردادهایی را بسته و از آنها سوء استفاده می کردند.

فوتبال

علی پورمختار اظهارداشت: مشغول نوشتن گزارش هستیم تا هر چه زودتر تکمیل و ارایه شود.

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخبار و اطلاعات در خصوص فساد در فوتبال زیاد است، گفت:روز به روز اطلاعات جدیدی از فساد در فوتبال به دست مان می رسد به طوری که همین امروز(روزگذشته)یک سری اطلاعات جدید راجع به دو نفر به دستمان رسیده است.

پورمختار گفت: این افراد قراردادهایی را بسته و سوء استفاده و منافع خود را دنبال می کردند.

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که آیا این افراد معروف هستند، افزود: هر دو این افراد معروف هستند.

پورمختار درباره زمان آماده شدن گزارش مجلس از فساد در فوتبال اضافه کرد: هرچه این گزارش کامل تر باشد بهتراست و فکر می کنم مدتی هم عقب بیافتد بهتر از این است که کامل نباشد اما با این حال در تلاش هستیم بزودی آماده شود.

پرونده فساد در فوتبال از سال گذشته در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و مباحث مرتبط با فوتبال در آن مورد بررسی قرار می گیرد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: ایرنادُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  3 ساعت و 20 دقیقه پیش
تیم ملی والیبال ایران در دومین مسابقه خود در رقابت های قهرمانی جهان به مصاف آمریکا می رود. ]]>

ایران - آمریکا؛حساس‌تر از همیشه


تیم ملی والیبال ایران در دومین مسابقه خود در رقابت‌های قهرمانی جهان به مصاف آمریکا می‌رود.

والیبال ایران و امریکا

تیم ملی والیبال ایران که در نخستین مسابقه خود در مسابقات قهرمانی جهان برابر ایتالیا به پیروزی رسیده، فردا (سه‌شنبه) از ساعت 15:30 در دومین مسابقه خود برابر آمریکا قرار می‌گیرد. آمریکا در نخستین بازی خود روز گذشته توانست با نتیجه 3 بر 2 از سد بلژیک عبور کند. ایران و آمریکا تا کنون چهار بار در دیدارهای رسمی با هم روبرو شده‌اند که سهم ایران یک پیروزی و سهم آمریکا سه پیروزی بوده است. پیروزی ایران به جام قهرمان قهرمانان 2013 باز می‌گردد که بازگشتی معجزه‌وار به بازی باعث شد ملی پوشان ایران سه بر دو از سد حریف خود بگذرند. آخرین رویارویی دو تیم نیز در نیمه‌نهایی لیگ جهانی 2014 بود که آمریکا با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسید و حالا شاگردان کواچ در اندیشه پیروزی و انتقام‌گیری از یانکی‌‌ها هستند.

آمریکا با کسب مدال طلای لیگ جهانی 2014، آن هم با پیروزی سه بر یک مقابل برزیلی که چند سالی است رتبه نخست رده بندی فدراسیون بین المللی والیبال را تصاحب کرده است، باعث شد آمریکایی‌ها در اوج وارد مسابقات قهرمانی جهان شوند. روحیه بالای بازیکنان این تیم، آن‌ها را امیدوار کرده است که یک بار دیگر به مدال طلای قهرمانی جهان برسند؛ عنوانی که در سال 1986 در فرانسه آن را به دست آورده بودند. آمریکا تا کنون 14 بار در مسابقات قهرمانی جهان حضور داشته و هشت بار در میان ده تیم بر‌تر قرار گرفته است.

والیبال آمریکا یکی از قدرت های مهم این رشته ورزشی در جهان است که چهار مدال المپیک را نیز در پرونده کاری خود دارد. ملی‌پوشان والیبال ایالات متحده آمریکا در بازی‌های المپیک سال‌های 1984 (لس آنجلس)، 1988 (سئول) و 2008 (پکن) موفق به کسب مدال طلای مسابقات والیبال المپیک شدند. تیم ملی والیبال آمریکا همچنین مدال برنز مسابقات والیبال بازی المپیک سال 1992 بارسلونا را نیز در گنجینه افتخارات خود دارد.

تیم ملی والیبال آمریکا سابقه حضور در 14 دوره مسابقات والیبال قهرمانی جهان را در پرونده کاری خود دارد که عنوان قهرمانی در مسابقات سال 1986 فرانسه و مدال برنز رقابت های سال 1994 یونان بهترین عنوان‌های کسب شده این تیم است

این تیم پنج مدال لیگ جهانی والیبال را نیز به دست آورده است که دو مدال آن در سال‌های 2008 (ریودوژانیرو) و 2014 (فلورانس) از رنگ خوش طلا بوده است. یک مدال نقره در سال 2012 صوفیه و دو نشان برنز لیگ جهانی در سال های 1992 و 2007 از دیگر افتخارات این کشور در این رشته ورزشی است.

کسب 9 مدال در مسابقات پان آمریکن (شامل 4 مدال طلا، 4 مدال نقره و یک نشان برنز)، چهار مدال در کاپ آمریکا (دو مدال طلا، دو نقره و برنز) و شش مدال در کاپ پان آمریکن (پنج مدال طلا و یک نقره) از دیگر افتخارات والیبال ایالات متحده است.

تیم ملی والیبال آمریکا سابقه حضور در 14 دوره مسابقات والیبال قهرمانی جهان را در پرونده کاری خود دارد که عنوان قهرمانی در مسابقات سال 1986 فرانسه و مدال برنز رقابت های سال 1994 یونان بهترین عنوان‌های کسب شده این تیم است.

عنوان‌های کسب شده از سوی تیم ملی والیبال آمریکا در 17 دوره گذشته مسابقات قهرمانی مردان جهان به شرح زیر است:

1- 1949: آمریکا حضور نداشت

2- 1952: آمریکا حضور نداشت

3- 1956: ششم

4- 1960: هفتم

5- 1962: آمریکا حضور نداشت

6- 1966: یازدهم

7- 1970: هجدهم

8- 1974: چهاردهم

9- 1978: هجدهم

10- 1982: سیزدهم

11- 1986: مدال طلا و قهرمانی

12- 1990: سیزدهم

13- 1994: مدال برنز و مقام سومی

14- 1998: نهم

15- 2002: نهم

16- 2006: دهم

17- 2010: ششم

18- 2014: ؟

نکته جالب در مورد آمریکایی‌ها این است که در میان رقابت‌های معتبر بین‌المللی، بیش از همه در المپیک موفق بوده‌اند و سه طلا و یک برنز تصاحب کرده‌اند. آمریکا سال‌هاست خود را به عنوان قدرت بر‌تر والیبال آمریکای شمالی مطرح کرده است و آخرین باری که یکی از دو رتبه اول و دوم مسابقات قهرمانی این منطقه را به دست نیاورد مربوط به سال 1981 می‌شود.

بهترین رتبه آمریکا در مسابقات قهرمانی جهان در سال 1986 رقم خورد که به مدال طلا رسید اما بد‌ترین رتبه این تیم به سال 1978 مربوط می‌شود که در رده نوزدهم ایستاد. آمریکا در آخرین دوره این مسابقات در سال 2010 نیز در رده ششم قرار گرفتند.

ایران و آمریکا تا کنون چهار بار در دیدارهای رسمی با هم روبرو شده‌اند که سهم ایران یک پیروزی و سهم آمریکا سه پیروزی بوده است. پیروزی ایران به جام قهرمان قهرمانان 2013 باز می‌گردد که بازگشتی معجزه‌وار به بازی باعث شد ملی پوشان ایران سه بر دو از سد حریف خود بگذرند

جان اسپراو، سرمربی تیم ملی والیبال آمریکا که فارغ التحصیل رشته میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی از دانشگاه معتبر UCLA است در کارنامه خود سه عنوان قهرمانی در مسابقات باشگاهی آمریکا با تیم یوسی ایروین را دارد. او در زمان بازیکنی‌اش هم در پست دفاع وسط کار می‌کرد و با تیم دانشگاه خود به دو قهرمانی رسید.

در المپیک 2008 پکن نیز که آمریکا مدال طلای بازی‌ها را از آن خود کرد، اسپراو به عنوان دستیار روی نیمکت این تیم نشسته بود و پس از آن سرمربیگری تیم ملی را بر عهده گرفت که قهرمانی در لیگ جهانی 2014 تنها مدال طلایی بود که او به عنوان سرمربی در مسابقات بین المللی کسب کرد.

جدال تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا حساسیت زیادی دارد و قطعاً کواچ و شاگردانش تنها به پیروزی در این مسابقه فکر می‌کنند تا به همگان ثابت کنند پیروزی بر ایتالیا یک شانس و اتفاق نبوده است.

بخش ورزشی تبیان


منبع: سایت والیبالدُرنیوز
با وارد شدن گوشی های همه کاره به زندگی ما ، حرف ها و دلنگرانی های جدید هم سر و کله اش پیدا شده است. ]]>

عزیزم موبایلت رو بده ،چک کنم!
 

موبایل همسر

با وارد شدن گوشی های همه کاره به زندگی ها ، حرف ها و دلنگرانی های جدید هم سر و کله اش پیدا شده است.دیگر ممکن است دلنگرانی از خیانت همسر حتی وقتی کنار ما نشسته آزارمان دهد.

_عزیزم موبایلت رو بده نگاه کنم .

_منظورت چیه؟

_ هیچی فقط می خوام ببینم توی گوشیت چی داری؟ پیامک های قشنگ یا لطیفه های خنده دار بخونم.

_خوب مگه خودت موبایل نداری؟

_برای چی طفره می ری؟ چیزی هست که من نباید ببینم؟

_ تو چرا اینقدر بد بینی؟ من با این روحیه ی تو مشکل دارم.

_ نه ! می دونی کجای کار خرابه؟ اینکه فکر می کنی هیچ کس حواس به رفتارهات نیست.تو همش سرت تو گوشیته.

_ بیا ، بیا ببین چی تو گوشیم دارم.اما خانوم موبایل یک وسیله ی شخصیه و از اون مهم تر،تو به من اعتماد نداری.

این حرف ها چقدر برای شما اشناست؟ با وارد شدن گوشی های همه کاره به زندگی ما ، حرف ها و دلنگرانی های جدید هم سر و کله اش پیدا شده است.دیگر ممکن است دلنگرانی از خیانت همسر حتی وقتی کنار ما نشسته آزارمان دهد.

ممکن است خیلی آشکار با همسرمان در این مورد حرف نزنیم اما در دلمان بدمان نیاید به او بگوییم: عزیزم موبایلت رو بده، می خوام چکت کنم؟

این کار و اصلا این احساس چقدر درست است؟ باید باشد یا فکری برای آن بکنید؟

 

 

به نظر شما درچه بازه زمانی یک خانم باید تلفن همراه همسرش را باز بینی کند؟

 

برای پاسخ به نظر سنجی اینجا کلیک کنید

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان
دُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  3 ساعت و 56 دقیقه پیش
تیم فوتبال رئال مادرید که در هفته دوم رقابتهای باشگاهی اسپانیا مهمان سوسیه داد بود با وجود زدن دو گل زود هنگام شکست سنگینی را متحمل شد.تیم های رئال سوسیه داد و رئال مادرید دیدار خود را در چارچوب هفته دوم رقابتهای لالیگا برگزار کردند که این بازی در پایان ب ]]>

شکست رئال، پیروزی بارسا


تیم فوتبال رئال مادرید که در هفته دوم رقابتهای باشگاهی اسپانیا مهمان سوسیه داد بود با وجود زدن دو گل زود هنگام شکست سنگینی را متحمل شد.

رئال سوسیه و رئال مادرید

تیم‌های رئال سوسیه داد و رئال مادرید دیدار خود را در چارچوب هفته دوم رقابتهای لالیگا برگزار کردند که این بازی در پایان با برتری 4 بر 2 تیم سوسیه داد همراه شد. سرخیو راموس و گرث بیل در دقایق 5 و 11 دو گل زودهنگام برای رئال زدند اما پس از آن توفان تیم میزبان شروع شد تا جایی که چهار بار دروازه کاسیاس روی ضربات اینیگو مارتینز(35)، داوید زاراتوزا(41 و 65) و کارلوس ولا(76) فرو ریخت.رئال مادرید در حالی این شکست سنگین را متحمل شد که غیبت کریستیانو رونالدو در ترکیب این تیم به خاطر مصدومیت کاملا مشخص بود. این تیم بعد از شکست بامداد روز دوشنبه در میانه‌های جدول رده‌بندی لالیگا قرار گرفت. سوسیه داد هم با کسب نخستین برد فصل خود را تا رده هفتم جدول بالا کشید.در دیگر بازی همزمان تیم لاکرونیا به مصاف رایو وایه کانو رفت که در آخرین لحظات از شکست خانگی گریخت و به تساوی 2 بر 2 دست یافت. ضربه پنالتی که ایزاک سوئنسا در دقیقه 90 به ثمر رساند تیم لاکرونیا را از شکست نجات داد.

آنچلوتی:فکر کردیم بازی تمام شده

سرمربی تیم فوتبال رئال مادرید با اشاره به شکست سنگین تیمش مقابل رئال سوسیه‎داد گفت آنها تمرکز خود را از دست دادند. رئال مادرید در هفته دوم رقابتهای لالیگا با نتیجه 4 بر 2 در زمین رئال سوسیه داد تن به شکست داد و این در حالی است که با نتیجه 2 بر صفر از حریف خود پیش بود.

تیم‌های رئال سوسیه داد و رئال مادرید دیدار خود را در چارچوب هفته دوم رقابتهای لالیگا برگزار کردند که این بازی در پایان با برتری 4 بر 2 تیم سوسیه داد همراه شد

"کارلو آنچلوتی" در خصوص این شکست گفت: این شکست چیزی را تغییر نمی‌دهد. آنچه لازم است این است که وضعیت خودمان را عوض کنیم و در اینگونه بازی‎ها تمرکز داشته باشیم. زمانی که شما دو بر صفر جلو هستید باید نشان دهید که تمرکز دارید و بر بازی مسلط هستید. چیزی در تیم ما باید تغییر کند و تغییر می‌کند. سرمربی ایتالیایی رئال در ادامه تصریح کرد: ارزیابی این بازی ساده نیست. نیم ساعت نخست نیمه اول خیلی خوب بودیم و دو بر صفر پیش افتادیم. اما در یک ساعت بعدی بد بودیم و تمرکز نداشتیم. فکر می‎کردیم بازی تمام شده است. ما از این بابت خیلی لطمه خوردیم. تیم ما در این بازی، بد دفاع کرد و توازن بازی را از دست دادیم.

ویارئال و بارسلونا

پیروزی دشوار بارسلونا

تیم فوتبال بارسلونا در دومین بازی خود در فصل تازه رقابتهای باشگاهی اسپانیا مهمان ویارئال بود که به سختی از سد این تیم گذشت. تیم‌های فوتبال ویارئال و بارسلونا در ورزشگاه ال مادریگال به مصاف یکدیگر رفتند که این بازی را تیم بارسلونا با حساب یک بر صفر به سود خود پایان داد. برای تیم بارسا در این بازی ساندرو رامیرز در دقیقه 82 گلزنی کرد. بارسلونا در این بازی چند تغییر را در ترکیب خود انجام داد. اینیستا و ماسکرانو در ترکیب قرار نداشتند تا پیکه و پدرو فرصت بازی کردن پیدا کنند. در نیمه دوم نیز نیمار، رامیرز و ژاوی به میدان آمدند که این تغییرات شرایط را به سود آبی اناری‌ها تغییر داد. بارسلونا با این بردی که کسب کرد 6 امتیازی شد و موقتا در صدر جدول رده‌بندی لالیگا قرار گرفت. در دیگر دیدار همزمان تیم سویا در خانه اسپانیول 2 بر یک برنده شد. کارلوس باکا(30) و ویسنته ایبوکا(57) گل‌های تیم سویا را به ثمر رساندند. کریستین استوانی در دقیقه 61 یکی از گل‌ها را جربان کرد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: سایت لالیگادُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  3 ساعت و 56 دقیقه پیش
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در جام جهانی اسپانیا برابر برزیل نتیجه را واگذار کرد. این نتیجه در حالی رقم خورد که تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدار خود برابر اسپانیا نیز تن به شکست داده بود. ]]>

شکست بسکتبال ایران برابر برزیل


تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در جام جهانی اسپانیا برابر برزیل نتیجه را واگذار کرد. این نتیجه در حالی رقم خورد که تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدار خود برابر اسپانیا نیز تن به شکست داده بود.

بسکتبال ایران و برزیل

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در رقابتهای گروهی جام جهانی اسپانیا برابر برزیل به میدان رفت و نتیجه را 79 بر 50 واگذار کرد. تیم کشورمان که برابر اسپانیا 90 بر 60 مغلوب شده بود کمتر از 24 ساعت پس از آن برابر تیم پر ستاره برزیل قرار گرفت و این بار با 29 امتیاز اختلاف مغلوب حریف خود شد.

تیم ایران بازی را خوب شروع کرد و با فشار به بازیکنان حریف در تمام نقاط زمین کوارتر نخست را 18 بر 17 از آن خود کرد. در کوارت دوم این تیم برزیل بود که کاملا بر توپ و میدان مسلط شد و اجازه خودنمایی را از شاگردان بچیروویچ گرفت. این تیم کوارتر دوم را 23 بر 6 به سود خود خاتمه داد تا نیمه نخست را با برتری به رختکن برود.

در کوارتر سوم تیم ایران تلاش خود را بیشتر کرد ولی در ضد حملات مثل بازی با اسپانیا این تیم برزیل بود که به راحتی کسب امتیاز می‌کرد و تیم ایران هم برنامه‌ای برای مهار مردان حریف نداشت. برزیل کوارتر سوم را 21 بر 12 از آن خود کرد. کوارتر چهارم اگرچه با فشار تیم ایران همراه بود اما فاصله دو تیم آنقدر زیاد شده بود که آنها نگرانی بابت حملات تیم ایران نداشتند و با آرامش کسب امتیاز می کردند. این کوارتر را برزیل 18 بر 14 برنده شد و در نهایت 79 بر 50 به پیروزی رسید.

صدرنشینی اسپانیا، آمریکا، یونان و اسلوونی

برتری قاطعانه تیم‌های بسکتبال اسپانیا و آمریکا، پیروزی یونان و اسلوونی، شکست فرانسه از صربستان و آرژانتین از کرواسی و تداوم ناکامی آسیایی‌‎ها از مهمترین اتفاقات روز دوم جام جهانی بسکتبال بود.

دومین روز از سیزدهمین دوره رقابتهای جام جهانی بسکتبال روز یکشنبه با برگزاری 12 دیدار در گروه‌های چهارگانه در کشور اسپانیا پیگیری شد که در گروه A، تیم ایران دومین باخت خود در این مسابقات را برابر برزیل تجربه کرد.

برتری قاطعانه تیم‌های بسکتبال اسپانیا و آمریکا، پیروزی یونان و اسلوونی، شکست فرانسه از صربستان و آرژانتین از کرواسی و تداوم ناکامی آسیایی‌‎ها از مهمترین اتفاقات روز دوم جام جهانی بسکتبال بود

در دیگر بازی‌های گروه نخست جام، کرواسی در دیداری نزدیک با نتیجه 74 بر 73 از سد فرانسه گذشت تا دومین شکست این تیم مدعی اروپایی رقم بخورد و اسپانیا میزبان جام هم برابر مصر به یک پیروزی قاطعانه دست یافت تا همچنان صدرنشین این گروه باقی بماند. 

در گروه B، یونان برابر فیلیپین دیگر تیم آسیایی جام با اختلاف 12 امتیاز به پیروزی رسید و نبرد دو تیم مدعی صربستان و آرژانتین با برتری 90 بر 85 حریف اروپایی به پایان رسید. سنگال هم برابر پورتوریکو پیروز شد. در این گروه یونان با 4 امتیاز صدرنشین شد.

بسکتبال ایران و برزیل

در مهمترین دیدار گروهی C، تیم بسکتبال آمریکا برابر ترکیه با 21 امتیاز پیروز شد تا همچنان صدرنشین این گروه بماند. سپس فنلاند برابر اوکراین به برتری دست یافت و دومینیکن نیز برابر نیوزلند پیروز شد.

در گروه D هم استرالیا نماینده قاره اقیانوسیه با اختلاف 34 امتیاز برابر کره‌جنوبی پیروز شد تا در روز دوم هم هیچکدام از تیم‌های آسیایی پیروز نشوند. لیتوانیی هم با از سد آنگولا گذشت و اسلوونی نیز با برتری برابر مکزیک همچنان در صدر جدول این گروه باقی ماند.

نتایج روز دوم از مسابقات جام جهانی بسکتبال 2014 - اسپانیا:

گروه A:

* صربستان 74 - فرانسه 73

* ایران 79 - برزیل 50

* اسپانیا 91 - مصر 54

گروه B:

* کرواسی 90 - آرژانتین 85

* سنگال 82 - پورتوریکو 75

* یونان 82 - فیلیپین 70

گروه C:

* دومینیکن 76 - نیوزلند 63

* فنلاند 81 - اوکراین 76

* ترکیه 77 - آمریکا 98

گروه D:

* کره‌جنوبی 55 - استرالیا 89

* مکزیک 68 - اسلوونی 89

* لیتوانی 75 - آنگولا 62

برنامه روز سوم از مسابقات جام جهانی بسکتبال 2014 - اسپانیا به شرح زیر است:

گروه A:

* صربستان - ایران، ساعت 18

* فرانسه - مصر، ساعت 20:30

* اسپانیا - برزیل، ساعت 30 دقیقه بامداد دوشنبه 

گروه B:

* کرواسی - سنگال، ساعت 15

* آرژانتین - فیلیپین، ساعت 20

* یونان - پورتوریکو، ساعت 22:30

بخش ورزشی تبیان


منبع: سایت بسکتبالدُرنیوز
تبیان -   -  اقتصادی -  4 ساعت و 58 دقیقه پیش
با گذشت حدود 10 روز از اولتیماتوم بانک مرکزی برای پایان دادن به پرداخت سودهای سپرده ای که خود بانکها در مورد آن به توافق رسیدند، هنوز حساب بسیاری از آنها برای سودهای روزشمار بیش از 10 درصد باز است تا نشان دهد که برخی از بانکها نه تنها به قوانین بانک مرکزی ]]>

بانکها حرف خودشان را هم قبول ندارند!


با گذشت حدود 10 روز از اولتیماتوم بانک مرکزی برای پایان دادن به پرداخت سودهای سپرده ای که خود بانکها در مورد آن به توافق رسیدند، هنوز حساب بسیاری از آنها برای سودهای روزشمار بیش از 10 درصد باز است تا نشان دهد که برخی از بانکها نه تنها به قوانین بانک مرکزی بی توجه اند بلکه اعتقادی به گفته و توافق خودشان هم ندارند.

بانکها

با وجود اینکه از 13 اردیبهشت ماه سال جاری تا امروز حدود چهار ماه از ابلاغ نرخ سود سپرده تفاهمی بین بانکها می گذرد و در این مدت بانک مرکزی به عناوین مختلف اعم از نامه و تذکر یا صدور بخشنامه نسبت به پایبندی به این توافق هشدار داده است؛هنوز هستند بانکهایی که خلاف وعده خود سودهای سپرده روزشمار را بیش از 10 درصد و سود سالانه را نیز بالاتراز 22 درصد به سپرده گذاران خود می پردازند.

این درحالی است که در اوایل خردادماه سال جاری بانک مرکزی طی بخشنامه ای به بانکها اعلام کرد که بعد از ابلاغ سودهای توافقی یعنی از 13 اردیبهشت ماه دیگر هیچ بانکی نسبت به افتتاح حساب های کوتاه مدت با سود روز شمار بیش از 10 درصد اقدام نکند.

معاون نظارت بانک مرکزی در این بخشنامه تذکر داد که بانک ها تا پایان مرداد ماه فرصت دارند تا حسابهای کوتاه مدت قبلی با سود روزشمار بیش از 10 درصد را از دفاتر خود حذف کرده و سود تمامی این قبیل حسابها که حتی بیش از زمان ابلاغ باز شده اند را به 10 درصد محدود کنند.

بااین وجود فقط کافی است که به چند شعبه از چند بانک متفاوت سرکشی کنیم تا مشخص شود که به روال بسیاری دیگر از بخشنامه ها و دستورالعمل های بانک مرکزی که برخی از بانکها از اجرای آن سرپیچی کرده و یا آن را دور می زنند از پایبندی به این بخشنامه نیز که پیرو توافق بین خودشان صادر شده سرباز می زنند.براین اساس هستند بانکها وحتی موسسات مجاز و تحت نظارت بانک مرکزی که که ظاهرا دیگر حساب کوتاه مدت با سود بیش از 10 درصد را برای مشتریان باز نمی کنند اما هنوز حسابهای قبلی به روال گذشته باز بوده و سودهای پیشین به آنها پرداخت می شود.

برخی از روسای شعب بانک ها اعلام می کنند که کاهش سود بانکی خود به اندازه کافی میزان سپرده ها را تحت تاثیر قرار داده و اگر قرار باشد که روال پرداخت سودهای سپرده نیز تغییر کرده و گاها تا 10 درصد کاهش یابد مشتری دیگر تمایلی برای نگه داشتن سرمایه خود در بانک نمی بیند.

در اوایل خردادماه سال جاری بانک مرکزی طی بخشنامه ای به بانکها اعلام کرد که بعد از ابلاغ سودهای توافقی یعنی از 13 اردیبهشت ماه دیگر هیچ بانکی نسبت به افتتاح حساب های کوتاه مدت با سود روز شمار بیش از 10 درصد اقدام نکند

همچنین عده ای دیگر از عملکرد موسسات مالی غیر مجاز و یا حتی تعدادی از بانکها و موسسات مجاز در مورد سود سپرده گله مندند و عنوان می کنند که تا وقتی قرار است برخی خلاف توافق عملکرده و سودهای بالاتری بپردازند سپرده گذار ترجیح می دهد به جای دریافت سود 10 درصد و یا حداکثر 22 درصد، پول خود را به جایی ببرد که حداقل 10 درصد بیشتر سود دریافت می کند که این موضوع موجب جابه جایی سپرده بین بانکها و موسسات مالی می شود حتی اگر مقصد مورد تایید بانک مرکزی نباشد.

اما در کنار ادامه پرداخت سودهای روزشمار خارج از عرف، سودهای یک ساله بیش از 22 درصد هم به وضوح در بانکها وجود دارد و علی‌رغم برخورد اولیه روسای شعب بانک ها و موسسات مالی که بیانگر قانونمندی و پایبندی آنها به سودهای تفاهمی است بعد از اینکه مطمئن می شوند شخص مقابل مشتری بوده و قصد سپرده گذاری دارد موضع خود را از سود یکساله 10 درصد به 25 درصد و بیشتر تغییر می دهند.

با وجود اینکه بی توجهی به دستورالعمل ها و مصوبه های بانک مرکزی و حتی توافقات بین بانکی برای تعدادی از بانکها به یک عادت تبدیل شده و همواه به طریقی خلاف قوانین نظام بانکی حرکت می کنند اما تعدادی از بانکها هم هستند که به مقررات و بخشنامه های ابلاغی پایبند بوده و آن را به اجرا در می آورند که این مورد نیز به مانند موارد تخلف محسوس است در عین حال که بارها رییس کل بانک مرکزی و معاونین وی نیز در رابطه با این موضوع تاکید کرده اند که در کنار بانکهایی که در برخی موارد دست به تخلف می زنند بانکهای قانونمندی هم وجود دارند که همگام با قوانین بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار حرکت می‌کنند.

کنترل نقدینگی بی توجه به واقعیت؟

درخواست بهمنی برای تغییر قانون بانکداری بدون ربا

نظام بانکداری اسلامی با چالش‌ها و موانعی همچون ضرورت آموزش‌های ویژه بانکداری، فقدان اهرم قوی و موثر برای جذب سپرده‌ها و محدودیت بهره‌گیری از عقود روبرو است که با تغییر قانون قدیم و تدوین قانون بانکداری جدید برطرف می‌شود.

محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی با اعلام مطلب بالا افزود: بانکداری اسلامی قریب سه دهه است که در ایران و اغلب کشورهای اسلامی در حال اجراء می‌باشد. این نوع از بانکداری که روشی جدید در واسطه‌گری مالی توسط بانک‌ها تلقی می‌گردد در طول این دوره پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته است در جهان امروز خود را به عنوان یک نهاد مالی مقتدر به جهانیان معرفی کند.

وی گفت: امروزه در بسیاری از کشورها، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، نه تنها بانکداری و مالیه اسلامی در کنار نظام بانکی متداول در حال فعالیت است، بلکه در برخی موارد گوی سبقت را از آنها ربوده است.

رئیس کل سابق بانک مرکزی افزود: در کنار موفقیت‌ها و خدمات گسترده نظام بانکی اشکالات و خلاهایی وجود دارد که با اصلاح و تکمیل آنها می‌توان گام‌های موثری را در رشد و شکوفایی صنعت بانکداری ایران برداشت. بدون تردید تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا و حذف ربا از سیستم بانکی، موفقیت بزرگی برای مسئولان اقتصادی به حساب می‌اید اما به معنای پایان کار و رسیدن به قانونی کامل و بی‌عیب و نقص نیست. بلکه مانند بسیاری از قانون‌های بشری باید به صورت پیوسته مورد اصلاح و مطالعه قرار گیرد.

بهمنی خاطرنشان کرد: از مهمترین مولفه‌های این قانون، اجرای عقود اسلامی و توجه به موضوع فعالیت است. این امر بخش واقعی اقتصاد را که ارزش افزوده ملموس برای اقتصاد و زبندگی مردم بوجود می‌آورد، تقویت کرده و فضای کسب و کار را در بخش تولیدو خدمات رونق داده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع :ایسنا و تسنیم

مطالب مرتبط:

آیا بانک‌ها ورشکسته‌اند؟

بانکهای مرکزی دیگر چگونه اند؟

درباره تحریم بانکِ بانک ها

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  5 ساعت و 9 دقیقه پیش
هرچند مسئول سیاست خارجی اروپا در ترسیم سیاست های این اروپا نقشی جدی ندارد و بیشتر شان اجرایی دارد، با این حال بایستی منتظر ماند و تاثیر حضور موگرینی در سکانداری سیاست خارجی اروپا را دید. ]]>

تاثیر جابجایی اشتون بر مذاکرات


هرچند مسئول سیاست خارجی اروپا در ترسیم سیاست های این اروپا نقشی جدی ندارد و بیشتر شان اجرایی دارد، با این حال بایستی منتظر ماند و تاثیر حضور موگرینی در سکانداری سیاست خارجی اروپا را دید.

کاترین اشتون

 دوست دارد سفر کند"هرکجا بشود، در هر زمانی و با هر وسیله ای ". علاقه مند به مطالعه است و سپری کردن اوقاتش با خانواده را دوست دارد. اینها جملاتی است که می شود در Blogmog، وبلاگ قدیمی مسئول سیاست خارجی جدید اروپا خواند. انگلیسی و فرانسه را به خوبی حرف می زند، اسپانیایی را هم کم و بیش بلد است و این یعنی مشکلی برای حرف زدن با اروپا ندارد. مادر کاترینا 9 ساله و مارتا 4 ساله قرار است جایگزین خانم اشتون، معروف به بارونس خندان شود. با این حال فدریکا موگرینی به اندازه اشتون نمی خندد. شاید خودش هم هنوز باورش نمی شود. در خواب هم نمی دید که روزی سکان سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به او بدهند.

تا همین فوریه گذشته کسی در اروپا فدریکا موگرینی را نمی شناخت. انتخابش به عنوان جانشین اما بونینو در خود ایتالیا هم جنجالی بود. اما ماتئو رنزی نخست وزیر جوان محکم پشت سر وزیر خارجه 41 ساله اش ایستاد. او17 سال از کاترین اشتون کوچک تر است. کارنامه فعالیت هایش در دهه 90 از او یک چهره انقلابی و رادیکال چپ ترسیم می کند. یک فعال ضد جنگ که پای ثابت بیشتر تجمعات ضد نژاد پرستی و تبعیض جنسیتی بود. مدتی را در یک مرکز تلفن به کار مشغول بود تا این که تصمیم گرفت درسش را ادامه بدهد.

به دانشگاه لاساپلنزای رم رفت و «رابطه بین دین و سیاست در اسلام» را به عنوان موضوع پایان نامه انتخاب کرد. موضوعی که باعث شده او را از همتای پیشین اش متمایز کند. در سال 2008 به پارلمان ایتالیا راه یافت و در نشست های ناتو به عنوان نماینده ایتالیا حضور داشت. در سال 2012 تصویری از موگرینی در کنار یاسر عرفات رهبر فقید فلسطین منتشر شد. اقدامی که باعث شد سیاستمدار جوان ایتالیایی در عرصه سیاسی به سمت مرکز حرکت کند. علاوه بر این، قبل از اینکه خانم موگرینی روی صندلی شماره یک خیابان پیزاله دلا فارنسینا (Piazzale della Farnesina) بنشیند، روی پرونده هایی مربوط به عراق، افغانستان و به طور کلی در مورد روند صلح در خاورمیانه کار کرده است.

تا همین فوریه گذشته کسی در اروپا فدریکا موگرینی را نمی شناخت. انتخابش به عنوان جانشین اما بونینو در خود ایتالیا هم جنجالی بود

با این حال رونمایی از نام موگرینی یک سورپرایز رسانه ای محسوب می شود. ماه میلادی گذشته اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر انتخاب خانم موگرینی به عنوان جانشین خانم اشتون به توافق برسند. اما اولاند از توافق رهبران چپ اروپا بر سر موگرینی خبر داده بود. مخالفان انتصاب او می گویند که این سیاستمدار ایتالیایی کم تجربه است و مانند خیلی از چپ های اروپا هنوز هم دل در گرو روسیه دارد. دلبستگی که در اوضاع بحرانی امروز اروپا و درگیری های اوکراین کم جرمی نیست. با این حال موگرینی در مورد اوکراین، تلاش کرده که نشان دهد موضع اش خیلی هم از سرخط سیاست های آمریکا و اتحادیه اروپا دور نیست.

موگرینی و اشتون

وی اذعان دارد که اگرچه روابط اتحادیه اروپا و اوکراین بسیار محکم است اما برخی مسائل پیش آمده به نحوی است که ما را به این نتیجه می رساند که زمان واکنش در مقابل بحران اوکراین و همچنین بحران های دیگری که اروپا با آن مواجه شده است، کمی دیر شده باشد. وی در این باره می گوید: «اگر نمی خواهیم که با یک جنگ هسته ای مواجه شویم باید راه حل مذاکره با روسیه بر سر بحران اوکراین را انتخاب کنیم. ایتالیا به مانند آلمان طرفدار راه حلی است که همه طرف های درگیر از آن منتفع شوند. راه حل های نظامی که کشورهایی مانند فرانسه و لهستان آن را توصیه می کنند، نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه ابعاد مشکل را افزایش می دهد.»

وی همچنین در مورد راه حل تحریم روسیه تأکید می کند: «روسیه نیز راه حل مذاکره را قبول دارد به نظر من باید به دنبال راهی مبتنی بر مذاکره باشیم، تحریم به عنوان تنها راه حل، فقط یک گام به عقب است.» در رابطه با پرونده هسته ای ایران و رویکرد احتمالی اتحادیه اروپا نیز بایستی گفت هرچند قرار است خانم اشتون به عنوان هماهنگ کننده تا انتهای مذاکرات هسته ای ، 1 + 5 را همراهی کند، اما قطعا این جابجایی بی تاثیر نخواهد بود.

واقعیت این است که بر خلاف تصور مرسوم در ایران، آن چه در غرب به افراد هویت و انگیزه می دهد جایگاه حقوقی ایشان است. از همین رو است که جان کری وزیر خارجه آمریکا با جان کری سناتور بسیار متفاوت است. چاک هیگل وزیر دفاع و چاک هیگل سناتور نیز همین طور، لذا قطعا اشتون در موقعیت حقوقی مسئول سیاست خارجی با اشتون در موقعیت جدید متفاوت ظاهر خواهد شد.هرچند مسئول سیاست خارجی اروپا در ترسیم سیاست های این اروپا نقشی جدی ندارد و بیشتر شان اجرایی دارد، با این حال بایستی منتظر ماند و تاثیر حضور موگرینی در سکانداری سیاست خارجی اروپا را دید.

بخش سیاست تبیان


منبع : جهان نیوزدُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  5 ساعت و 9 دقیقه پیش
کناره گیری محمدعلی نجفی از دبیری «ستاد هماهنگی اقتصاد دولت»، یک استعفای دیگر را در پرونده وی ثبت کرد تا یک رکورد جالب برای او به ثبت برسد. سومین استعفا در طول یک سال. ]]>

مرد استعفاهای دولت یازدهم کیست؟


کناره‌گیری محمدعلی نجفی از دبیری «ستاد هماهنگی اقتصاد دولت»، یک استعفای دیگر را در پرونده وی ثبت کرد تا یک رکورد جالب برای او به ثبت برسد. سومین استعفا در طول یک‌سال.

نجفی

هر 124 روز یک استعفا. این، آمار فعالیت محمدعلی نجفی در دولت یازدهم است. سیاست‌مدار 63 ساله‌ای که بیشتر مردم، او را با پست وزیر آموزش و پرورش در دهه هفتاد به یاد می آورند. نجفی مدت ها عضو شورای شهر تهران نیز بوده است. نجفی یکسال گذشته را با فراز و نشیب فراوانی گذرانده و بعد از داشتن سمت های مختلف در 29 مرداد و بلافاصله پس از عدم رای اعتماد مجلس به رضا فرجی دانا، با حکم رئیس‌جمهور سرپرست وزارت علوم شد. یک سرپرستی که با یک استعفای دیگر هم همراه شد تا 6 شهریورماه، سومین استعفای نجفی در طول یک‌سال اخیر نوشته شود.

استعفای اول- شورای اسلامی شهر تهران

مرداد سال گذشته محمدعلی نجفی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش دولت یازدهم مطرح شد. اما نجفی هرچه کرد فقط توانست نیمی از نمایندگان را راضی کند و فقط با یک رای اختلاف نتوانست دوباره وزارت آموزش پرورش کشور را در دست بگیرد. البته این پایان راه نجفی در دولت یازدهم نبود. رئیس جمهور تنها دو روز بعد وی را به عنوان معاون خود و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب کرد.

بعد از این انتصاب، نجفی 29 مرداد92 و در فاصله یک هفته مانده تا پایان کار دوره سوم شورای شهر تهران، استعفایش از عضویت در پارلمان شهری تهران را نوشت و تقدیم شورا کرد. استعفای نجفی در جلسه شورا بررسی شد و با وجود مخالفت برخی نمایندگان، بالاخره پذیرفته شد تا نجفی صندلی‌اش را در شورای شهر تهران ترک کند..

نجفی یکسال گذشته را با فراز و نشیب فراوانی گذرانده و بعد از داشتن سمت های مختلف در 29 مرداد و بلافاصله پس از عدم رای اعتماد مجلس به رضا فرجی دانا، با حکم رئیس‌جمهور سرپرست وزارت علوم شد. یک سرپرستی که با یک استعفای دیگر هم همراه شد تا 6 شهریورماه، سومین استعفای نجفی در طول یک‌سال اخیر نوشته شود

استعفای دوم- ریاست سازمان میراث فرهنگی

انتصاب نجفی برای پست ریاست سازمان میراث فرهنگی با واکنش های مثبت و منفی زیادی روبرو شد. برخی این عمل رئیس جمهور را نوعی لجبازی با مجلس قلمداد کردند و برخی نیز به خاطر انتصاب نجفی به ریاست این سازمان از رئیس جمهور تشکر کردند. دو ماه بعد از ریاست نجفی بر سازمان میراث فرهنگی، او در برنامه پایش حاضر شد و موضع متفاوتی درباره قلیان گرفت. نجفی گفت که به زودی قلیان ها را دوباره روی میز رستوران ها می آورد و ممنوعیت استعمال آن توسط بانوان را لغو می کند. نجفی در این برنامه حرفهای جالبی زد که خبرساز هم شد. مثل این جمله:«حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم دو پک هم آنها بزنند چه مشکلی دارد؟» این جملات باعث شد تا برخی نمایندگان مجلس به گفته های آقای معاون رئیس جمهور واکنش نشان دهند و حتی یکی از آنها از دادستان کشور بخواهد تا علیه معاون رئیس جمهور اعلام جرم کند.

در نهایت صندلی ریاست سازمان میراث فرهنگی هم به محمدعلی نجفی نیز وفا نکرد و محمد علی نجفی مثل دیگر روسای این سازمان خیلی زود سازمان میراث فرهنگی را ترک کرد. متن استعفای نجفی که 15 دی‌ماه 92 نوشته‌شده بود، یک ماه بعد در رسانه ها منتشر شد. در متن این استعفا نامه نجفی دلیل این کار را مشکلات ناشی از بیماری قلبی و برخی فشارهای کاری اعلام کرد که عرصه را تنگ و وی را مجبور به استعفا کرد تا نجفی فقط 6ماه ریاست این سازمان را به عهده داشته باشد.

من دیگر نمی‌رسم دبیری این ستاد را به‌عهده داشته باشم و امیدوارم رئیس‌جمهور فرد دیگری را برای این سمت انتخاب کند

استعفای سوم- ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

بعد از استعفا از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس جمهور در 10 بهمن 1392 طی حکمی محمدعلی نجفی را به سمت مشاور رئیس جمهور و دبیر «ستاد هماهنگی اقتصادی دولت» منصوب کرد. اما نجفی در این سازمان نیز مدت زیادی ماندگار نبود. «رضا فرجی دانا» وزیر علوم دولت یازدهم نتوانست مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرد تا اولین وزیر برکنار شده در دولت یازدهم لقب بگیرد. بعد از این اتفاق رئیس جمهور بازهم سراغ محمدعلی نجفی رفت تا سمت آموزشی دیگری را به وی واگذار کند و تنها چند ساعت بعد از استیضاح، نجفی به عنوان سرپرست این وزارت خانه معرفی شد. بعد از این انتصاب اما و اگرهای زیادی در خصوص مسئولیت دیگر نجفی به عنوان دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وجود آمد. در نهایت نجفی، ششم شهریورماه و در حاشیه مراسم ختم پدر «اکبر ترکان» در پاسخ به این پرسش که باتوجه به حضورتان در وزارت علوم، آیا همچنان به عنوان دبیری ستاد امور هماهنگی اقتصادی دولت ادامه کار خواهید داد؟ گفت: «خیر، من دیگر نمی‌رسم دبیری این ستاد را به‌عهده داشته باشم و امیدوارم رئیس‌جمهور فرد دیگری را برای این سمت انتخاب کند.»

حالا باید دید حسن روحانی بعد از برکناری فرجی دانا چه کسی را به عنوان وزیر جدید علوم به مجلس پیشنهاد خواهد کرد؟ بعد از آمدن وزیر جدید سرپرست وزارت علوم کجا خواهد رفت؟ و تا پایان کار دولت یازدهم محمد علی نجفی قرار است چه جاهای خالی از دولت را پر کند؟ آیا این آخرین استعفای او در دولت یازدهم خواهد بود؟

بخش سیاست تبیان

منبع : الف

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  فرهنگی هنری -  15 ساعت و 19 دقیقه پیش
حکومت ایوبیان در شرق دریای مدیترانه، با دوران حکومت عباسیان در دنیای اسلام و جنگ های صلیبی در عالم مسیحیت هم زمان بود، اما دستاوردهای فرهنگی و هنری خصوصا نگاگری در دوران ایشان یکی از اولین و شاخص ترین آثار را در زمینه تصویرسازی اسلامی رقم زد. ]]>

نگارگری در دوره ایوبیان


حکومت ایوبیان در شرق دریای مدیترانه، با دوران حکومت عباسیان در دنیای اسلام و جنگ های صلیبی در عالم مسیحیت هم زمان بود، اما دستاوردهای فرهنگی و هنری خصوصا نگاگری در دوران ایشان یکی از اولین و شاخص ترین آثار را در زمینه تصویرسازی اسلامی رقم زد.

نگارگری در دوره ایوبیان

ایوبیان حاکمان کُرد و اصالتا ایرانی نژادی بودند که از سال 1171 تا 1260 میلادی ، برابر با قرن 5و 6هجری قمری بر مصر ، سوریه و یمن حکومت کردند. دوران حکومت ایشان برابر با به قدرت رسیدن سلجوقیان در ایران بود. در این دوره هرچند حکومت حاکم در بلاد اسلام را خاندان عباسی بر عهده داشت، اما حکومت حاکمان محلی و ملوک الطوایفی نیز در جهان گسترده اسلامی رایج بود. از سویی دیگر شورشها و جنگهای پی در پی صلیبیان در حوزه مدیترانه خصوصا بیت المقدس، نیاز به یک حکومت محلی مقتدر را تقویت می کرد.

حکومت‌ ایوبیان‌ با آغاز حکمرانى‌ "صلاح‌الدین‌ ایوبى"‌ در مصر، به‌ دنبال‌ مرگ‌ "عاضد" آخرین‌ خلیفه فاطمى‌ آغاز شد و با مرگ‌ "تورانآ‌شاه‌بن‌ایوب"‌ آخرین‌ حکمران‌ ایوبى‌ مصر که‌ سرآغاز حکمرانى‌ "ممالیک‌" به‌ شمار مى‌رود، خاتمه‌ یافت‌.

هرچند دوران حکومت ایوبیان با جنگ های پی در پی همراه بود، امابا این همه‌ از پرداختن‌ به‌ فرهنگ‌ و گسترش‌ آن‌ غافل‌ نبودند. دانشمندان‌، ادبا و اهل‌ فضل‌ را بس‌ گرامى‌ مى‌داشتند و بعضى‌ از آنها را در دستگاه‌ دولت‌ به‌ خدمت‌ مى‌گرفتند، همآ‌چون‌ قاضى‌ "عبدالرحیم‌ بیسانى"‌، معروف‌ به‌ قاضى‌ فاضل‌ که‌ وزیر صلاح‌الدین‌ بود، "عمادالدین‌ اصفهانى"‌ که‌ دیوان‌ رسائل‌ را برعهده‌ داشت‌ و "ضیاءالدین‌ ابن‌ اثیر جزری"‌ که‌ وزارت‌ افضل‌ ایوبى‌ را در دست‌ داشت‌.

از قرن دوازهم میلادی به بعد، طب اسلامی به شکل روزافزونی بر تاثیربخشی درمان های ساحرانه مبتنی بود. این که چگونه بر پدیده های طبیعی غلبه کنند پرسشی اساسی بود. اغلب مرگ های مرموز را به ترکیب یا تجویز سموم نسبت می دادند و مجموعه هایی از داروهای شفابخش و درمانی بخش اساسی از کتابخانه ی هر حاکمی را تشکیل می داد

نگارگری در دوره ایوبیان

به‌ علاوه‌، بسیاری‌ از افراد خاندان‌ ایوبى‌، همآ‌چون‌ "ابوالفدا" صاحب‌ کتاب‌ "المختصر فى‌ اخبار البشر و تقویم‌ البلدان"‌، خود اهل‌ دانش‌ بودند و انجمن های‌ علمى‌ داشتند. همآ‌چنین‌ به‌ تأسیس‌ مدارس‌ و مراکز تعلیم‌ و تربیت‌ اهتمام‌ خاص‌ داشتند و در سراسر شام‌ و مصر مدارس‌ مشهور و بزرگ‌ با اوقافى‌ ارزشمند ایجاد کردند که‌ غالباً به‌ نام‌ خود آنها مشهور است‌. صلاح‌الدین‌ ایوبى‌ همآ‌چنین‌ خانقاهآ‌هایى‌ برای‌ صوفیه‌ ساخت‌ و از گسترش‌ فرهنگ‌ تصوف‌ در زمان‌ خود حمایت‌ مى‌کرد.

در این دوران نگارگری هنری جنبی بود که در کنار هنر مصور کردن کتاب توسعه می یافت و مبتنی بر طرحهایی بود که از نسخ خطی قدیمی گرفته می شد.

در دوران ایوبیان، نظریه های عامه پسند طبیب یونانی جالینوس دروغین، به خصوص اثری به نام کتاب التریاق ، با نگاره هایی مصور شد که جزو اولین نگاره ها و نقاشی های کتاب در تمدن اسلامی محسوب می شود.

نگارگری در دوره ایوبیان

این تصاویر، طبیبان مشهور را نشان می داد که داروی همه ی دردها را که "تریاق" نام داشت، از عسل، گیاه جنیتانا، مورد، ریشه کاتوس، برگهای درخت بود، فلفل سفید، داچین و زعفران یا گزیده ای از این مواد می سازند.

از قرن دوازهم میلادی به بعد، طب اسلامی به شکل روزافزونی بر تاثیربخشی درمان های ساحرانه مبتنی بود. این که چگونه بر پدیده های طبیعی غلبه کنند پرسشی اساسی بود. اغلب مرگ های مرموز را به ترکیب یا تجویز سموم نسبت می دادند و مجموعه هایی از داروهای شفابخش و درمانی بخش اساسی از کتابخانه ی هر حاکمی را تشکیل می داد. دو کتاب باقی مانده درباره ی سموم، یکی از سال 1199 و دیگری از دهه 1220 از آن دست کتبی است که با موضوع فوق نگارش شده اند.

همچنین نسخ خطی بسیاری ترجمه ی عربی از کتاب "دِ ماتریا مِدیکا" (De Materia Medica) اثری قدیمی درباره داروهای گیاهی نوشته دیوسکوریدس ، برجا مانده است.

نگارگری در دوره ایوبیان

این گونه کتاب ها در نوشتارخانه های "جزیره" نسخه پردازی می شد. تصاویر ملموس این کتاب ها جذابیت های نمونه هایی را حفظ کرده اند که به دوره باستانی متاخر می رسد و برخی دیگر تناسب های مطول شده و شیوه ی برخورد با جامه را که از ویژگی های هنر بیزانس بود و در این زمان در ماورای مرزهای جهان اسلام شکوفا می شد، به نمایش می گذاشتند.

در قرن سیزدهم آثاری از ادبیات ناب نیز به تصویر کشیده شد، یک نسخه ی چندین جلدی از کتاب الاغانی ، مجموعه ای از اشعار غنایی مربوط به قرن دهم در 1218/1219 برای "بدرالدین لوءلوء" که بعدها حاکم موصل شد، فراهم آمده است. صفحات عنوان 20 جلدی از کتاب متن را مصور نمی کند، اما مانند صحنه های درباری کتاب التریاق ، حامی و سفارش دهنده ی کتاب را در کنار همراهانش به تصویر می کشد.

سه صفحه از شش صفحه عنوان که تا به امروز باقی مانده است حاشیه های تزئینی (طراز) دارند. حاشیه های تزئینی با نوشته هایی که نام شاهزاده را مشخص می کردند و ویژگی غیر معمول است که قاطعانه به معرفی مالک کتاب می پردازد.

نگارگری در دوره ایوبیان

نگارگری در دوره ایوبیان

 

 

سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

هنر و معماری اسلام/ مارکوس هاتشتاین و پیتر دیلیس/ هرمز ریاحی

دایرة المعارف بزرگ اسلامی/ زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی/ج10

مطالب مرتبط:

وحدت هنر اسلامی(1)

دو قطب هنر اسلامی

هنر اسلامی، وادی حضور حق

تجلی نور در هنر اسلامی

وجود و ماهیت هنر اسلامی

ظهور هنر اسلامی

در حجاب شدن هنر اسلامی

هنر اسلامی و سیاست

منع تصویر در هنر اسلامی

روحانیت در هنر اسلامیدُرنیوز
تبیان -   -  فرهنگی هنری -  15 ساعت و 19 دقیقه پیش
هفته اول شهریور برابر با زادروز یا سالگرد فوت برخی از نامدارترین هنرمندان و اساتید ایران بود. بدین بهانه یادی از ایشان می کنیم ]]>

هنرمندانی که آمدند و رفتند


هفته اول شهریور برابر با زادروز یا سالگرد فوت برخی از نامدارترین هنرمندان و اساتید ایران بود. بدین بهانه یادی از ایشان می کنیم

هنرمندانی که آمدند و رفتند

مارکو گریگوریان

پنجم شهریور مصادف با سالگرد درگذشت مارکو گریگوریان ، هنرمند مدرنیستی ایرانی بود.

وی در سال 1304 در کروپوتکین روسیه به دنیا آمد. او در کودکی به همراه خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرده و نقاشی کردن را در مدرسه‌ی کمال‌الملک و آکادمی هنرهای زیبای شهر رم آموزش دید و در سال 1333 بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی، با آموخته های خود از مکتب هنری «اکسپرسیونیسم»، ایتالیا به ایران بازگشت و گالری «استتیک»، را در میدان فردوسی تهران افتتاح کرد. این مرکز، محل تجمع مدرنیست‌های جوان محسوب می‌شد و کلاس‌هایی را در این گالری بر‌گزار می کرد. از شاگردان او در این سال‌ها می‌توان به حسین زنده‌رودی و فرامرز پیلارام اشاره کرد.

او از جمله نقاشان نوگرایی بود که به همراه هنرمندانی مانند جلیل ضیاءپور، هوشنگ پزشک‌نیا و حسین کاظمی در جستجوی راهی نو در نقاشی ایرانی بودند و در واقع جزو اولین نقاشانی بود که در ایران به استفاده از «هنر مفهومی»، روی می‌آورد و در دهه‌ی پنجاه به همراه چند نقاش دیگر مانند مرتضی ممیز، غلامحسین نامی، گروه نقاشان آزاد را پایه‌گذاری کرد و به همراه همین گروه نمایشگاهی از هنر مفهومی برپا کرد.

فعالیت‌های گریگوریان فقط محدود به نقاشی نبود. او در سال 1337، بی‌ینال یا دوسالانه‌ی نقاشی تهران را پایه‌گذاری کرد. نمایشگاهی که در معرفی و به نوعی تثبیت هنر مدرن در ایران، نقش مهمی را ایفا کرد. او همچنین علاقه‌ی شدیدی به جمع‌آوری و شناساندن نقاشی قهوه‌خانه نشان داد و حتی برای دو تن از معروف‌ترین نقاشان قهوه‌خانه، «حسین قوللر آقاسی» و «محمد مدبر» در زمان حیات شان نمایشگاه برگزار کرد.

او در سال 1349 از سوی دانشکده‌ی هنرهای زیبا برای تدریس دعوت شد و از امریکا به ایران بازگشت و در سال 1354 گروه نقاشان آزاد را همراه با فرامرز پیلارام، عبدالرضا دریابیگی، مسعود عربشاهی، سیراک ملکونیان، مرتضی ممیز و غلامحسین نامی بنیان گذاشت.

گریگوریان پس از انقلاب 57 ابتدا به آمریکا مهاجرت کرد و قبل از مهاجرت بخش عمده‌ای از کلکسیون نقاشی‌های قهوه خانه‌ای خود را به موزه‌های ایران اهدا کرد تا برای همیشه در کشورش باقی بماند.

او پس از مهاجرت به آمریکا، گالری خود را در نیویورک دایر کرد و پس از آن که دخترش را از دست داد، از آمریکا به ارمنستان رفت و در ایروان موزه‌ی کوچکی را به نام موزه‌ی «هنرهای خاور نزدیک» افتتاح و به دولت ارمنستان هدیه کرد. امروز این موزه محل نگهداری و نمایش آثار خود اوست. از آن پس وی به طراحی و بافت قالی مشغول شد و آثاری شگفت انگیز از خود به جای گذاشت تا آنکهسرانجام در روز دوشنبه پنجم شهریور بر اثر نارسایی قلبی در سن 82 سالگی در ارمنستان درگذشت.

مرتضی ممیز

مرتضی ممیز

چهارم شهریور ماه سال‌روز تولد مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران، است. مرتضی ممیز کسی است که در سال 1348 پیشنهاد ایجاد رشته گرافیک را به دانشکده‌ی هنرهای زیبا ارائه کرد و باعث شکل‌گیری یکی از رشته‌های پرطرفدار هنری در دانشگاه‌ها شد. ممیز با این کار، خود را به عنوان «پدر گرافیک ایران» به جامعه هنری معرفی کرد.

درباره او بسیار گفته و نوشته شده، شاید تا آن اندازه که چیز تازه ای نتوان به آن ها اضافه کرد اما یادآوری پاره ای از فعالیت های او اگرچه صدباره، شاید تاکیدی بر نقش او در گرافیک امروز ایران باشد که ممیز با زحمات و پی گیری هایش توانست نقش مهمی در تثبیت و تداوم اش ایفا کند. بی‌جهت نیست که اورا پدرگرافیک نوین ایران می‌دانند.

اگر امروز ممیز زنده بود 78 سال می‌داشت .

بسیاری از اساتید گرافیک و دیگر رشته‌های هنری، دورانی از فعالیت کاری خود را با ممیز گذرانده‌اند و از همکاری با او به نیکی یاد می‌کنند.

کار دوم ممیز سامان دادن به صنف گرافیک بود که قبل از انقلاب برای آن تلاش کرد اما انجام نشد. او دوباره تلاش کرد که تعاونی تشکیل دهد و بعد هم انجمن گرافیک را تاسیس کرد که بعد از انجمن خوشنویسان، دومین انجمن هنری ایران بود.

ابراهیم حقیقی در مورد ممیز گفته:« من از زمانی که دانشجو بودم و آقای ممیز به دانشگاه آمد و معلم شد شانس این را داشتم که در کنارش باشم و زمانی هم که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فیلم ساخت در کنار او بودم. موضوع گرافیک، هنر و آینده‌ای که برای این حرفه و مملکت خود در نظر داشت برایش بسیار مهم بود و هر کاری که ممکن بود انجام می‌داد که به این هدف برسد. یکی از مهم‌ترین کار‌ها در هر حوزه آموزش است، پس او هم به آموزش پرداخت و در اولین قدم رشته گرافیک را راه انداخت. او قبل از مریضی و با بازگشت دوباره به دانشگاه تهران باز هم به سامان دادن آموزش پرداخت که همیشه دغدغه او بود.

کار دوم ممیز سامان دادن به صنف گرافیک بود که قبل از انقلاب برای آن تلاش کرد اما انجام نشد. او دوباره تلاش کرد که تعاونی تشکیل دهد و بعد هم انجمن گرافیک را تاسیس کرد که بعد از انجمن خوشنویسان، دومین انجمن هنری ایران بود. کار بعدی که در زمینه ساماندهی حوزه گرافیک انجام داد، مشخص کردن یک تعرفه کاری در زمینه گرافیک بود که موفق شد این کار را هم در انجمن گرافیک انجام دهد»

علی اکبر کاوه

علی اکبر کاوه

پنجم شهریور ماه سال‌روز درگذشت علی‌اکبر کاوه، خوشنویس معاصر، است. نصرالله افجه‌ای که چند سالی خوشنویسی را نزد او آموخته در مورد وی گفته:

«من دوسال نزد استاد کاوه خوشنویسی آموختم و شاگرد خصوصی‌اش بودم. کاوه یک بار نحوه آشنایی‌اش با استاد بزرگوار خود میرزا محمدحسین عمادالکتاب را برای من شرح داد. او می‌گفت یک روز جمعه به سنگلج جلوی در خانه استاد عماد رفته و در زده و وقتی عماد از او پرسیده پسر جان چکار داری؟ کاوه از او خواسته است که عماد او را به شاگردی‌اش قبول کند و به او خوشنویسی یاد بدهد. علی‌اکبر کاوه به طور منظم و حتی بیش از حد معمول نزد عمادالکتاب می‌رفت و مشق خوشنویسی می‌کرد. آن‌قدر این استمرار و آموزش ادامه داشت که استاد عماد در یکی از سیاه‌مشق‌هایش نوشته بود که علی‌اکبرخان دست راست من است.

استاد کاوه در مدرسه البرز تدریس می‌کرد. سال 43 بود که من به خدمت ایشان در یوسف‌آباد رفتم و از ایشان خواستم که همان‌طور که استاد عمادالکتاب به او خوشنویسی آموخته بود، او هم به من این هنر را بیاموزد. در استادی علی‌اکبرخان کاوه همین بس که او نقطه‌گذاری را در آثارش به طور کامل انجام می‌داد. کسانی که خوشنویسی می‌کنند می‌دانند منظور من از این حرف چیست. او تمام قواعد این تکنیک را رعایت می‌کرد. ما سال‌ها با هم بودیم و به منزلش رفت‌وآمد داشتم. استاد کاوه بسیار صبور بود و طرز تفکرش مثل یک کودک بی‌گناه. هیچ‌ وقت کسی او را ژنده و نامرتب ندید و تا آخر عمرش تمیز و آراسته بود.»

علی‌اکبر خان شیرازی (کاوه)، فرزند علی‌محمد خان شیرازی، در سال 1273 در شیراز به دنیا آمد. او از کودکی علاقه‌ی خود به هنر خوشنویسی را ابراز می‌کرد. ملاقات کاوه با میرزا محمدحسین عمادالکتاب، بزرگ‌ترین خوشنویس زمان خود را باید نقطه‌ی عطف زندگی او دانست. کاوه این اقبال را داشت تا از هنر و تجربه‌ی او در جهت علاقه و استعداد خود استفاده کند.

کاوه در مدتی کوتاه با استعدادی که از خود نشان داد، تبدیل به یکی از بهترین شاگردان عمادالکتاب شد. پیشرفت او در خوشنویسی به جایی رسید که محمدتقی بهار (ملک‌الشعرا)، به او لقب «میرعماد عصر» داد.

این هنرمند خوشنویس 5شهریور ماه سال 1369 چشم از جهان فروبست.

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

ایسنا

هنرآنلاین

مطالب مرتبط:

رونمایی از سایت مرتضی ممیز

مرتضی ممیز

تناولی، فرهاد عصر حاضردُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  15 ساعت و 20 دقیقه پیش
یمن به تازگی شاهد گسترش درگیری مسلحانه میان حوثی ها از یک سو و سلفی ها و سایر قبایل از سوی دیگر است که به شکلی بی سابقه به مناطق اطراف صنعا، پایتخت این کشور رسیده است. ]]>

یمن به شیعیان الحوثی می رسد؟


یمن به تازگی شاهد گسترش درگیری مسلحانه میان حوثی ها از یک سو و سلفی ها و سایر قبایل از سوی دیگر است که به شکلی بی سابقه به مناطق اطراف صنعا، پایتخت این کشور رسیده است.

الحوثی

پیشروی های الحوثی ها در روزهای اخیر و رسیدنشان به دروازه های صنعا سبب شده است تا دولت صنعا به فکر استفعا بیفتد. جنبش الحوثی یمن جنبشی منتسب به ثˆسید حسینثˆ فرزند ثˆسید بدر الدین الحوثیثˆ از بزرگان علمای مذهب زیدی است که اگرچه بارها و به شدت توسط رژیم یمن سرکوب شده، اما همچنان نقش بسیار مهمی را در تحولات جاری در این کشور ایفا می کند.

این جنبش در ابتدا به عنوان یک جنبش سیاسی دارای اهداف و چارچوب ها و برنامه های خاص پا به عرصه سیاسی یمن نگذاشت، بلکه در ابتدا چارچوب فکری آن را اطلاعیه و خبرنامه هایی تشکیل می داد که سید حسین الحوثی بر پایه مجموعه ای از افکار و اندیشه های اسلامی با هدف احیای مذهب زیدی در یمن آن را چاپ و منتشر می کرد. این جنبش فقط زمانی نام جنبش را برخود نهاد که جنگ دولت یمن با پیروان و اعضای آن در سال 2000 آغاز شد و از آن زمان بود که این نام را برای خود برگزید.

اما شرایط حاکم بر جنبش و نحوه رویارویی آن با رژیم یمن ناخودآگاه ماهیت و ساختار جنبش را به شکلی خاص از سال 2005 به بعد دستخوش تغییر کرد و شکل جدیدی به آن بخشید به گونه ای که یک باره وسعت انتشار و گسترش و هم چنین تاثیرگذاری عملکرد جنبش تغییر یافت و الحوثی را به یک بازیگر غیررسمی اما تاثیرگذار در یمن تبدیل کرد. گروه الحوثی توانست مناطق مهمی از استان الجوف هم مرز با عربستان که دومین استان بزرگ یمن از نظر مساحت است، را تصرف کرد

به گفته ناظران، حمله شدید حوثی ها به پادگان مرزبانی نشانه رویارویی جدید میان ارتش یمن و حوثی ها است که در سال های گذشته شش جنگ علیه دولت یمن به راه انداختند.

در صورتی که الحوثی ها بر مطالبات خود اصرار کنند و خواستار رفع حمایت از مشتقات نفتی شوند، منابع آگاه می گویند که هادی در آن موقع تصمیم به جنگ با الحوثی ها خواهد گرفت که در آن صورت مناطق بیشتری را از دست خواهد داد و احتمال آن می رود که الحوثی ها بتوانند بر نهادهای دولتی موجود در شمال پایتخت که تحت نفوذشان است به طور کامل مسلط شوند

مواضعی که به تازگی به تصرف حوثی ها درآمد، مشرف به جاده بین المللی یمن - عربستان است که برای سعودی ها اهمیت راهبردی دارد.

رئیس جمهور یمن در اولین واکنش رسمی، چند کمیته نظامی را برای حل درگیری ها که ممکن است به درگیری طایفه ای در تمام استان های کشور منجر شود، به مناطق نبرد اعزام نمود. بعد از سه روز مذاکراتی که میان نمایندگان عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن با رهبر جنبش الحوثی ها انجام شد، عبدالمالک المخلافی، سخنگوی کمیته نمایندگان رئیس جمهوری یمن رسما اعلام کرد که مذاکرات شکست خورده و این کمیته صعده را ترک کرده و به صنعا بازگشته است تا رئیس جمهور را در جریان مذاکرات و آن چه اتفاق افتاد، بگذارد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، حوثی ها طی روزهای اخیر پیشروی های بسیاری داشته اند و توانسته اند با رسیدن به دروازه های صنعا و به عقب راندن ارتش یمن از مواضع خود حکومت یمن را مجبور کنند که استعفا دهد یا از در دوستی با آنها در آید و شرایطشان را که از زمان سقوط علی عبدالله صالح تا کنون دائما رد کرده اند، بپذیرد.

المخلافی حوثی ها را به زیاده خواهی و رد همه راه حل های پیشنهاد شده به آنها از سوی دولت برای پایان دادن به اختلاف ها متهم کرد و به طور تلویحی گفت که راهی در برابر دولت به جز توسل به زور باقی نمانده است. وی همچنین گفت که ملت یمن، افکار عمومی و افکار عمومی جهان عرب را در جریان آن چه در یمن می گذرد و مخالفت هایی که الحوثی ها می کنند، قرار خواهد داد.

در مقابل رهبران الحوثی نیز نمایندگان حکومتی را به فریب کاری و دغل بازی در مذاکرات متهم کرده و می گویند که دولت به هیچ وجه به دنبال آشتی نیست بلکه به دنبال راهی است تا الحوثی ها را ناکام گذاشته و آنها را از فرایند سیاسی کشور حذف کرده و حقوق آنها و شیعیان را ضایع کنند

در مقابل رهبران الحوثی نیز نمایندگان حکومتی را به فریب کاری و دغل بازی در مذاکرات متهم کرده و می گویند که دولت به هیچ وجه به دنبال آشتی نیست بلکه به دنبال راهی است تا الحوثی ها را ناکام گذاشته و آنها را از فرایند سیاسی کشور حذف کرده و حقوق آنها و شیعیان را ضایع کنند. به نوشته العرب آنها در طول مذاکرات سه روزه شان چند بار خواهان اخراج نمایندگان حکومت از الصعده به دلیل جدی نبودن آنها در مذاکرات شدند.

با نزدیک شدن نیروهای الحوثی به صنعا، پایتخت یمن و احتمال کشیدن شدن درگیری ها به شهر صنعا بسیاری از ناظران از این نگرانند که این اتفاق به جنگ داخلی و جنگ مذهبی در کشور منجر شود و این مساله سبب گردد تا علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق که همچنان جایگاه و نفوذی بالا در این کشور دارد، تغییر موضع داده و به فکر بازگشت به قدرت بیفتد. وی تا کنون نسبت به اتفاقاتی که در کشورش می افتد سکوت اختیار کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران رئیس جمهوری سابق یمن طرف های درگیر را دشمنان اصلی خود می داند که در صورتی که فرصتی پیش بیاید خود او را هدف قرار می دهند برای همین ترجیح می دهد که خود را از این تنش ها فعلا دور نگه دارد و سکوت اختیار کند و تنها نظاره گر تحولات جاری در کشورش باشد.

علی عبدالله صالح

در زمان حکومت علی عبدالله صالح نیروهای الحوثی شش بار با ارتش او جنگیدند. این جنگ پس از کشته شدن حسین بدر الدین الحوثی، موسس این جریان تشدید شد.

این تحولات در حالی در یمن روی می دهد که عربستان سعودی از این اقدامات به وحشت افتاده است و تلاش هایش برای دور کردن حوثی ها از مرزهای مشترک و استان های اشغالی راه به جایی نبرده است. سران آل سعود به شدت از درگیر شدن با حوثی ها وحشت دارند چرا که در نبرد پنج سال پیش شکست سختی از این گروه شبه نظامی خوردند و ده ها کشته دادند.

پایگاه خبری ثˆالیمن الاتحادیثˆ اعلام کرد، یک منبع آگاه دیپلماتیک غربی گفت که تحرکات نظامی 10 کشور ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس در یمن به بهانه تظاهرات مسالمت آمیز مردمی برای تغییر دولت ناکارآمد در این کشور افزایش یافته است و پس از رایزنی های سفرای این کشورها، نیروهای نظامی این کشورها خود را به آبها ی منطقه ای یمن رسانده اند تا از نزدیک تحولات را دنبال و در صورت لزوم دخالت کنند.

بر اساس این گزارش، سفرای این کشورها در یمن با مقامات مسئول کشورهایشان، سازمان ملل و شورای امنیت رایزنی کردند و این رایزنی ها به آماده باش نیروهای بین المللی در آبهای منطقه ای یمن منجر شد و یک ناو آمریکایی عصر دیروز به عدن رسید و هنوز در بندر این شهر است و از سوی دیگر، ناوهای هواپیمابر نیز وارد آبهای منطقه ای این کشور شده اند. این تحرکات در حالی انجام می شود که مردم و حوثی ها هدف از این خیزش و انقلاب مجدد را برکناری دولت ناکارآمد یمن اعلام کرده اند و بر مسالمت آمیز بودن آن تاکید دارند.

از سوی دیگر پایگاه خبری حیات عدن به نقل از یک مقام بلند پایه دیپلماتیک نیز به تازگی اعلام کرد که عربستان سعودی در راستای دخالت های خود در کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس تهدید کرده است، در صورتی که تلاش گروه حوثی های یمن برای احقاق حقوق خود متوقف نشود یا این گروه برای کودتا علیه “عبد ربه منصور هادی”‌ رئیس جمهوری یمن تلاش کند به طور مستقیم در موضوع یمن دخالت خواهد کرد.

درباره سناریوهای پیش رو و در صورتی که الحوثی ها بر مطالبات خود اصرار کنند و خواستار رفع حمایت از مشتقات نفتی شوند، منابع آگاه می گویند که هادی در آن موقع تصمیم به جنگ با الحوثی ها خواهد گرفت که در آن صورت مناطق بیشتری را از دست خواهد داد و احتمال آن می رود که الحوثی ها بتوانند بر نهادهای دولتی موجود در شمال پایتخت که تحت نفوذشان است به طور کامل مسلط شوند. همچنین احتمال این که صنعا به طور کامل سقوط کرده و حکومت را الحوثی ها به دست بگیرند نیز وجود دارد

محبوبه شهرابی

بخش سیاست تبیان


مطالب مرتبط:

جنگ با حوثی‌ها و چشم انداز قدرت در یمن

یمن به کدام سو می رود؟دُرنیوز
تبیان -  اجتماعی -  جامعه -  15 ساعت و 23 دقیقه پیش
دانشگاه جایی برای درس خواندن یا آشنایی برای ازدواج؟ مسئله این نیست مسئله این است که هر اشنایی قواعد خاص خود را دارد. ]]>

بله گفتن در حیاط دانشگاه


دانشگاه جایی برای درس خواندن یا آشنایی برای ازدواج؟ مسئله این نیست مسئله این است که هر اشنایی قواعد خاص خود را دارد.

دوستی در دانشگاه

سال دوم دانشگاه بودم، توی سلف گاه گاهی می دیدمش. پسر خوب و موجهی بود. چند بار اتفاقی در حیاط یک جا نشستیم. خیلی زود متوجه شدم که نسبت به من توجه خاصی دارد. راستش من هم از او خوشم امده بود. بعد از چند روز یکبار که در حیاط شسته بودم، کنار من نشست و سر صحبت را باز کرد. دانشجوی کارشناسی ارشد بود. از شهرستان به تهران امده بود و در خوابگاه سکونت داشت. کمی در مورد رشته ی تحصیلی من، و چیزهای دیگر سوال کرد. من هم که از شهرستانی خیلی دور تر از شهر او امده بودم و ساکن خوابگاه، از دوری و دلتنگی خانواده برایش گفتم.

 خیلی زود با هم احساس نزدیکی کردیم. اوایل در دانشگاه قرار می گذاشتیم و بعد چند بار با هم بیرون رفتیم. تا اینکه برای من خواستگاری پیدا شد و خانواده ام خواستند تا برای مراسم به شهرمان بروم. وقتی موضوع را به او گفتم، ناراحت شد و گفت خیلی زود با خانواده اش برای خواستگاری خواهند آمد. بعد از چند روز به من گفت که والدینش مخالف ازدواج او و من هستند ومی گویند که اختلاف فرهنگی شهر ها و آداب و رسوم مان آزار دهنده می شود. در ضمن چون او تک پسر خانواده است باید بعد از اتمام تحصیلاتش به شهر خودشان برگردد و من اگر بخواهم با او زندگی کنم باید این را بپذیرم.. .

****

در مقاله قبل گفتیم که با تغییر روش زندگی، کمی در روش های انتخاب همسر هم تغییر ایجاد شده است، اما باز هم امن ترین و بهترین روش همان روش سنتی خودمان است حال با کمی مخلفات اما واقعیت این است که این روزها با حضور بیشتر خانم ها در جامعه و آشنایی دختر و پسر ها با هم، خیلی اوقات این اشنایی از مسیر خود طرفین ایجاد می شود. یعنی عروس و داماد آینده خودشان یک دیگر را می بینند و می پسندند و به خانواده ها اطلاع می دهند. این روش که خیلی اوقات در دانشگاه ها و بین دانشجویان کاربرد دارد، می تواند یک روش صحیح باشد به شرطی که از مسیر درست آن وارد شد.

بالاخره وقتی در یک فضای فرهنگی دختر و پسر کنار هم قرار می گیرند، با یکدیگر بیشتر آشنا شده و ممکن است احساس کنند برای زندگی آینده می توانند شریک مناسبی برای هم باشند. اما چند نکته در مورد ازدواج های دانشجویی وجود دارد:

همین امکان دیدار و با هم در یک فضا درس خواندن، علاوه بر اینکه کمک می کند به شناخت بهتر از یکدیگر،می تواند دلبستگی بدون پشتوانه هم ایجاد کند. اگر دختر و پسر همکلاس باشند، سال ها در یک فضا با هم تحصیل می کنند، این دیدارها وهمکلام شدن ها قبل از اینکه برای آینده تصمیم جدی گرفته باشند، می تواند بسیار مشکل زا باشد. هر جا که چشم و دل گرفتار شد، عقل کارایی خود را از دست می دهد.

در ازدواج های دانشجویی چیزی که باید خیلی به آن دقت کرد، اطلاع دادن به خانواده ها در ابتدای راه است. نباید دختر و پسر خود تا مرحله ی انتخاب پیش بروند. اگر یکدیگر را دیدند و احساس کردند برای زندگی مناسب هستند، خیلی زود والدین شان را در جریان قرار دهند

در محیط دانشگاه، فرد با طیف گسترده ای از افراد رو به رو است که ممکن است فرهنگ متفاوتی داشته باشند. از شهرهایی آمده باشند که کیلومترها با هم فاصله دارند و به آداب و رسوم یا عقایدی پایبند باشند که بسیار با هم متفاوت است. بزرگ ترین مشکل ازدواج های دانشگاهی تفاوت فرهنگی است که بین شهر های مختلف و قومیت های مختلف در کشور ما وجود دارد. ممکن است خود دختر و پسر در ابتدای راه گمان کنند،همین که انها یکدیگر را می خواهندف کفایت می کند اما حتی اگر والدین شان هم راضی باشند، بعد از ازدواج و از بین رفتن هیجان اولیه این تفاوت ها بیشتر خودش را نشان می دهد و می تواند باعث اختلاف شود.

موضوع دیگر ازدواج های دانشجویی عدم استقلال کامل دختر و پسر است. این مشکل بیشتر در پسرها وجود دارد. انها هنوز درسشان تمام نشده و سربازی هم پیش رو دارند و البته موضوع شغل هم مطرح است. البته اگر دو نفر باعلم به قبول مشکلات در دوره ای خاص و با حمایت خانواده ها اقدام به این کار کنند، این مشکل چندان جدی نیست اما وجود دارد و باید قبل از انتخاب خود به جوانب آن فکر کرد. در ازدواج های دانشجویی چیزی که باید خیلی به آن دقت کرد، اطلاع دادن به خانوده ها در ابتدای راه است. نباید دختر و پسر خود تا مرحله ی انتخاب پیش بروند. اگر یکدیگر را دیدند و احساس کردند برای زندگی مناسب هستند، خیلی زود والدین شان را در جریان قرار دهند. اگر قرار است مخالفتی باشند بهتر از قبل از دلبستگی دو نفر به هم مطرح شود. مهم ترین موضوع در انتخاب های دانشجویی همین در جریان قرار دادن خانواده هاست.

ازدواج یعنی انتخاب شریکی برای همه ی عمر پس باید تلاش کرد که این انتخاب آگاهانه باشد. روشهای آشنایی انواع دیگری هم دارد که در مورد انها باهم صحبت خواهیم کرد.

متین سیفی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مطالب مرتبط:

اما و اگرهای ازدواج های دانشجویی

ازدواج دانشجویی ، خوب یا بد؟

نکته‌های مهم در ازدواج دانشجویی

10 نکته برای دادن پیشنهاد ازدواج

 دُرنیوز
تبیان -  اجتماعی -  جامعه -  15 ساعت و 23 دقیقه پیش
همسر انتخابی شما باید تمام معیارهای اساسی و مهم مورد نظر شما را که لازمه یک زندگی توام با خوشبختی هست دارا باشد. ]]>

اختلافات اساسی در ازدواج


همسر انتخابی شما باید تمام معیارهای اساسی و مهم مورد نظر شما را که لازمه یک زندگی توام با خوشبختی هست دارا باشد. این به آن معنا نیست که در تمام این پارامترها و معیارها صد درصد و کامل باشد، بلکه به این معناست که حداقل نمره قبولی را داشته باشد.

اختلاف فرهنگی

مهم ترین معیار در ازدواج تناسب است. اگر تناسب وجود داشته باشد به خودی خود بسیاری از مشکلات حل می شود. در مقابل، حتی با وجودی که شما و همسرتان انسان های کامل و ایده آلی باشید، اگر شکل و شمایلتان، شخصیتتان و خاستگاه اجتماعی تان بهم نخورد و با هم متناسب نباشد، ممکن است نتوانید با هم خوشبخت شوید.وجود اختلاف در بین افراد و به ویژه زن و شوهرها خیلی طبیعی است و نباید انتظار داشته باشیم که یک زن و مرد در زندگی مشترک مثل هم فکر کنند و یا رفتارهای آنان کاملا شبیه به هم باشد.

آن چه که مهم است و باید به آن توجه شود نوع و میزان این اختلافات است که با توجه به نسبی بودن آن در بین افراد و زوج های مختلف، فرق می کند و به همین دلیل هم قطعا راهکارهای کاهش اختلافات و درگیری ها نیز تفاوت هایی خواهد داشت و ما نمی توانیم برای همه زوج ها، نسخه واحدی ارائه دهیم.

 

آگاهی از تفاوت های فردی

دختر و پسرهایی که با آگاهی از تفاوت های فردی، وارد یک زندگی مشترک شده اند، چالش های کمتری را در زندگی خود احساس می کنند زیرا سطح انتظارات خود را از طرف مقابل، بر این مبنا تنظیم می کنند.

 

 در ادامه به چند مورد از علت های عمده بروز اختلافات زوجین اشاره می کنیم که دختر و پسرها می توانند با توجه به آن ها، تصمیم دقیق تر و اصولی تری برای ازدواج شان بگیرند.

 

اختلاف در اعتقادات معنوی

مرد و زنی که از نظر رعایت و پایبندی به امور معنوی هم کفو نیستند، زندگی بی دغدغه ای نخواهند داشت؛ بنابراین در امر ازدواج، بعد اعتقادی به ویژه جنبه های معنوی آن باید به صورت خاص، مورد توجه قرار گیرد و زن و شوهر مطمئن شوند که در حوزه اعتقادی با هم اختلاف نظر ندارند.

 

اختلاف طبقاتی

 با آن که زوج های روشنفکر و خانواده های میانه رو، معمولا به اختلاف طبقاتی زیاد اهمیت نمی دهند و تلاش می کنند تا خوشبختی خود را با تفاهم و همکاری تضمین کنند، گاهی سطح متفاوت قدرت اقتصادی و طبقه اجتماعی مشکل ساز می شود. اگر زن از قدرت اقتصادی بالاتری برخوردار و متعلق به خانواده متمولی باشد، این موضوع، ممکن است احساس ضعف و ناتوانی را به مرد منتقل کند که در نتیجه سبب عصبانیت و درگیری او با همسرش می شود و یا بر عکس.

 

اختلاف سنی

میزان اختلاف سن در ازدواج، نسبی است و نمی توان عدد مشخص برای آن معین کرد. مسلما اختلاف سنی بیش از یک دهه مشکلات زیادی را به همراه دارد چرا که در این صورت آقا و خانم در 2 دوران متفاوت از رشد جسمی، اجتماعی و روانی قرار دارند و خواسته ها و انتظارات شان متفاوت است. این نکته را هم بگوییم که ازدواج در سنین پایین و قبل از 22سالگی برای دختر و قبل از 25 سالکی برای پسر در بسیاری از موارد مشکل ساز می شود. عدم پختگی و نداشتن تجربه دختر و پسر در خیلی از مواقع آنها را سطحی نگر و فقط متوجه زمان حال کرده است. توان دوراندیشی و حفظ استقلال و عقل اندیشی در سنین پایین کمتر است و فقط آنها می خواهند که یک اقدام سریع و زود صورت گیرد و آنها کنار هم باشند.

اختلاف سلیقه یک امر طبیعی است ولی اگر این اختلاف، در راستای توافق و همسویی بین زن و شوهر تعدیل نشود، امکان بروز ناسازگاری افزایش می یابد

اختلاف در بهره هوشی و تحصیلات

اختلاف زیاد همسران در سطح هوشی و همچنین اختلاف زیاد در میزان تحصیلات، بعضی مواقع، می تواند زمینه ساز مشکل باشد؛ زیرا این 2 نفر در بسیاری از موارد قادر به درک کامل یکدیگر نیستند و این امر سبب ایجاد سوءتفاهم و عدم درک احساسات، عواطف و افکار میان زوجین می شود.

 

تفاوت در تیپ شخصیتی

زندگی کردن یک فرد برون گرا در کنار یک فرد درون گرا و منزوی، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت؛ زیرا این 2 نفر هیچ گاه در مسائلی مانند مسافرت، مهمانی رفتن و مهمانی دادن، معاشرت کردن، حضور در اجتماع و بسیاری از جنبه های دیگر به توافق نمی رسند.

 

اختلاف در خلق و خوی

وجود فاصله زیاد در معیارهای اخلاقی پذیرفته شده زوجین، یکی دیگر از عوامل تنش زا در زندگی محسوب می شود. بعضی افراد عصبانی، خشن، متکبر، خودخواه، از خود راضی و بعضی دارای روحیه ای گرم، خوش برخورد، متواضع و مردم دوست هستند. بنابراین توافق اخلاقی یکی از معیارهای اصلی انتخاب همسر به شمار می رود.

 

اختلاف در دیدگاه ها

افرادی که نسبت به دنیای اطراف خود همیشه نظر منفی دارند و مدام نیمه خالی لیوان را می بینند، اگر قرار باشد با یک فرد مثبت نگر زندگی کنند به طور قطع مشکل پیدا می کنند، بنابراین دختر و پسرها، قبل از ازدواج، باید به این نکته توجه داشته باشند که دیدگاه طرف مقابل شان درباره زندگی و اتفاقات آن چگونه است.

 

اختلاف در علایق و سلیقه ها

اختلاف سلیقه یک امر طبیعی است ولی اگر این اختلاف، در راستای توافق و همسویی بین زن و شوهر تعدیل نشود، امکان بروز ناسازگاری افزایش می یابد؛ بنابراین جوانان قبل از ازدواج باید تا حدودی با علایق اصلی یکدیگر آشنا شوند و حداقل، مطمئن شوند که تضادی بین علایق آنها با علایق همسرشان وجود ندارد.

 

اختلاف در خواسته ها و آرزوها

یکی از مواردی که زمینه بروز درگیری در زندگی را فراهم می کند، همین سطح آرزوها و انتظارات است و بدیهی است که اگر خواسته های یکی از زوجین بسیار ایده آل و رویایی بوده و طرف مقابل دارای توقعات پایین و حداقلی باشد تا زمانی که تعدیل خواسته های رویایی و ارتقای انتظارات ناچیز و سطح پایین انجام نگیرد، همیشه در زندگی مشکل خواهند داشت و شایسته است که در گفت وگوهای قبل از ازدواج جوانان عزیز به این نکته توجه داشته باشند.

 

فراوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


خراسان، همدردی

 

مطالب مرتبط:

راهی برای همسان شدن زوج های جوان

با این تفاوت‌ها ازدواج نکنید

تفاوت‌های ضروری در ازدواج

شباهت‌های ضروری در ازدواج

 دُرنیوز
دنیا مزرعه است تا بکاری و درآخرت از آن برداشت کنی، دنیا گذرگاه است نه قرار گاه از همین روست که می بایست از کوچکترین و کمترین امکانات آن در جهت رسیدن به لقاءالهی و برداشت محصول پرمایه در آخرت بهره جست یکی از این امکانات قدرت سخن گفتن و زبان است. ]]>

نکنه یه روز پشیمون بشی که دیره!

فرصت

تا زمانی که انسان نعمتی دارد قدرش را نمی داند، درست زمانی که آن نعمت از کف می دهد تازه قدرش را می یابد، زبان و قدرت سخن گفتن نیز نعمتی است که انسان می تواند بهترین استفاده ها را از آن داشته باشد به شرط آنکه آن را در مسیر درست استفاده نماید و قدر این نعمت در لحظه مرگ است که بیشتر دانسته می شود.

یکی از حالاتی که هنگام مرگ و در لحظه جان دادن به سراغ فرد محتضر می آید خشک شدن دهان و سخت شدن سخن گفتن است حضرت علی علیه السلام در توصیف سختی های لحظه مرگ چنین می فرمایند:

یکی می گفت تا لحظه مرگ بیمار است دیگری در آرزوی شفا یافتن بود و سومی خاندانش را به شکیبایی در مرگش دعوت می کرد و گذشتگان را به یاد می آورد در آن حال که در آستانه مرگ و ترک دنیا و جدایی با دوستان بود ناگهان اندوهی سخت به او روی آورد فهم و درکش را گرفت زبانش به خشکی گرایید.

چه مطالب مهمی را می بایست بگوید که زبانش از گفتن آنها باز مانده و چه سخنان دردناکی را از شخص بزرگی که احترامش را نگه می داشت یا فرد خردسالی که به او ترحم می کرد می شنید و خود را به کری می زد. همانا مرگ سختی هایی دارد که هراس انگیز و وصف ناشدنی است و برتر از آن است که عقل های اهل دنیا آن را درک کند. (نهج البلاغه/ ترجمه دشتی/ خطبه 221)

امروز فرصت سخن داری

دنیا مزرعه است تا بکاری و در آخرت از آن برداشت کنی، دنیا گذرگاه است نه قرارگاه از همین روست که می بایست از کوچک ترین و کم ترین امکانات آن در جهت رسیدن به لقاءالهی و برداشت محصول پرمایه در آخرت بهره جست یکی از این امکانات قدرت سخن گفتن و زبان است.

سعدی علیه الرحمه چنین می گوید:

                               کنونت که امکان گفتار هست                                  بگوی، ای برادر، به لطف و خوشی

که فردا که پیک اجل سر رسد                                 به حکم ضرورت زبان درکشی
تا زمانی که انسان نعمتی دارد قدرش را نمی داند، درست زمانی که آن نعمت از کف می دهد تازه قدرش را می یابد، زبان و قدرت سخن گفتن نیز نعمتی است که انسان می تواند بهترین استفاده ها را از آن داشته باشد به شرط آنکه آن را در مسیر درست استفاده نماید و قدر این نعمت در لحظه مرگ است که بیشتر دانسته می شود

اوقات و ساعت ها سرمایه عمر را تشکیل می دهند و با گذشتن این ساعت ها از عمر انسان کاسته می شود تا سرانجام مرگ فرا رسد و دفتر زندگی را ببندد. چه خوب و لازم است که انسان از هر لحظه عمر بیشترین استفاده و بهره برداری را بنماید. امام صادق علیه السلام می فرمایند: کلام، فاضل ترین وسیله‏ها است و لطیف‏ترین عبادت است. (مصباح الشریعة/ ترجمه و شرح عبد الرزاق گیلان/297) عبادتی که کوچک ترین خرج و زحمتی ندارد؛ و می فرمایند: نیست هیچ عبادتى بر اعضا و جوارح، سبک‏تر از روى مئونت و فاضل تر از روى قدر و مرتبه نزد خداوند عالم از کلامى که در رضاى خدا و از براى رضاى خدا گفته شود و متضمّن نشر نعمت هاى ظاهرى و باطنى الهى باشد در میان مردمان.(همان) بله از زبان نیز در جهت رسیدن به خواسته های اخروی می توان بهره جست، پس چرا نهایت استفاده از آن را نبرد؟

ساز و کار دعوت انببا (ع)

فضیلت سخن

امام صادق علیه السّلام [به نقل از پدرش‏] به مردى که با ایشان بسیار سخن گفت فرمود: اى مرد! آیا سخن خود را خوار و ناچیز مى‏شمارى؟ بدان که خداوند عزّ و جلّ پیامبران خود را با طلا و نقره نفرستاده است و تنها ساز و برگ آنها همان «سخن» بوده است و خداى خود را با همان سخن و نشانه‏ها و رهنمودهایش به مردم مى‏شناسانده‏اند. (بهشت کافى/ترجمه روضه کافى/191) اما کدامین سخن است که چنین قدر و منزلتی را به خود اختصاص داده است؟

اهل ایمان سخن حق بگویید

(یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلًا سَدِیداً)(احزاب/70) اى کسانى که ایمان آورده‏اید تقواى الهى پیشه کنید، و سخن حق و درست بگوئید.

قول" سدید" از ماده "سد" به معنى"محکم و استوار" و خلل ناپذیر و موافق حق و واقع است، سخنى است که همچون یک سد محکم جلو امواج فساد و باطل را مى‏گیرد، و اگر بعضى از مفسران آن را به معنى "صواب" و بعضى به معنى "خالص بودن از کذب و لغو" یا  "هماهنگ بودن ظاهر و باطن" و یا " صلاح و رشاد" و مانند آن تفسیر کرده‏اند همه به معنى جامع فوق برمى‏گردد.

آیه بعد نتیجه "قول سدید" و سخن حق را چنین بیان مى‏فرماید: "خداوند به خاطر تقوا و گفتار حق اعمال شما را اصلاح مى‏کند و گناهان شما را مى‏بخشد" (یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمالَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ).( تفسیر نمونه/ج‏17/ص: 449) امام صادق علیه السّلام فرمود: هیچ کس سخن حقّى نگوید و دیگران به آن عمل نکنند جز آنکه او را پاداشى همانند پاداش عمل‏کننده به آن باشد و هیچ کس سخن گمراه‏کننده‏اى نگوید که به آن عمل کنند جز آنکه او را بار گناهى همانند بار گناه عمل‏کننده به آن باشد. (ثواب الأعمال/ترجمه حسن زاده/ 303)

دنیا مزرعه است تا بکاری و در آخرت از آن برداشت کنی، دنیا گذرگاه است نه قرار گاه از همین روست که می بایست از کوچکترین و کمترین امکانات آن در جهت رسیدن به لقاءالهی و برداشت محصول پرمایه در آخرت بهره جست یکی از این امکانات قدرت سخن گفتن و زبان است

سخن درست نخواهد بود تا سالم و در وقت مناسبش نباشد و چنین نخواهد بود جز آن که از روى اندیشه و نظر به حال و آینده بیان شود. آنچه مومن را از منافق تمیز مى‏دهد این است که مومن وقتى حرفى مى‏زند احساس مسئولیت مى‏کند از این رو پیش از سخن گفتن بسیار مى‏اندیشد در حالى که منافق بدون فکر و اندیشه کلامى بر زبان مى‏آورد و خود را گرفتار مى‏سازد (تفسیر هدایت/ ج‏10/ص: 322) در حدیث آمده است:

«زبان مومن آن سوى قلب است و قلب منافق پشت زبان او». «نهج البلاغه، خطبه 176»

 

نتایج سخن زیبا

در قرآن کریم یکی از نتایج قول سدید یعنی سخن حق و درست اصلاح عمل و آمرزش گناهان ذکر شده است با این وجود آثار دیگری نیز بر آن مترتب است از آن جمله ابو حمزه ثمالى از امام سجاد(علیه السلام) نقل مى‏کند که فرمود: سخن زیبا ثروت مى‏آورد و روزى را فراوان مى‏کند و اجل را به تأخیر مى‏اندازد و شخص را در میان خانواده محبوب مى‏کند و او را به بهشت وارد مى‏کند. (الخصال/ ترجمه جعفرى/ ج‏1/461 ) با توجه به تمامی این مسائل در آخر باید گفت:

کنونت که امکان گفتار هست بگوی، ای برادر، به لطف و خوشی.

مریم پناهنده         

بخش نهج البلاغه تبیان


منابع:

1)     نهج البلاغه/ ترجمه دشتی

2)     الخصال / ترجمه جعفرى/ ج‏1

3)     تفسیر هدایت/ ج‏10

4)     ثواب الأعمال / ترجمه حسن زاده

5)     تفسیر نمونه/ ج‏17

6)     بهشت کافى / ترجمه روضه کافى

7)     مصباح الشریعة / ترجمه و شرح عبد الرزاق گیلان

 

مطالب مرتبط:

سخن گفتن با ادب قرآنی

آیا سخن گفتن با مورچه عقلانی است؟

انواع سخن گفتن با دیگراندُرنیوز
چه زن و شوهر هایی که زندگی مشترک خود را فقط به خاطر این که نمی خواستند هیچ گاه عذرخواهی کنند، کارشان به جدایی کشیده است و چه سیاسیونی که به خاطر عدم عذرخواهی بابت اشتباهات خود مطرود مردم خود شده اند ]]>

چرا عذر خواهی کردن این قدر سخته؟

معذرت خواهی

«معذرت می‌خوام.» دو کلمه بسیار ساده که در عین حال به زبان آوردنشان بسیار سخت است. خیلی وقت‌ها در اتفاقات ساده روزمره مثل وقتی در خیابان با غریبه‌ای برخورد می‌کنیم، یا وقتی به فروشنده پول اشتباهی می‌دهیم، خیلی ساده این کلمات را به زبان می‌آوریم. اما در اتفاقات مهم و برای آنهایی که برایمان خیلی مهم هستند، گفتن آن برایمان سخت می‌شود. ناتوانی در عذرخواهی ممکن است به همه روابطمان صدمه بزند، چه روابط کاری و چه شخصی. اینکه یاد بگیرید چطور به درستی عذرخواهی کنید، قدمی مهم در عاقل شدنتان است.


زمانی که در یک آسانسور شلوغ هستید و پای شما به کسی برخورد کند و یا اینکه در خط ایستاده اید و دستتان را به کسی برخورد می کند، از آنها عذرخواهی می کنید.

اما واقعا چرا وقتی یک مشکل اساسی در زندگی شخصی و عمومی پیش می آید، عذر خواهی نمی کنیم؟

اکثر مردم هم گاهی خطا می کنند و جمله "اگر من اذیتت کردم معذرت می خواهم" را بیان می کنند اما واقعا نمی دانند که علت این کار چیست؟ چون اگر می دانستند بارها و بارها آن را تکرار نمی کردند.

شاید شما هم حرف من را تصدیق کنید که؛ بعضی از عذر خواهی ها، واقعا عذر خواهی نیست و باعث آزار طرف مقابل می شود و نوعی سرزنش هم در بر دارد و در عمق بعضی از کلمات هم معانی وجود دارد که بیشتر منجر به اذیت طرف مقابل می شود، مانند "اما".

به عنوان مثال: من اگر اذیتت کردم عذرخواهی می کنم اما این تو بودی که منجر به عصبانیت من شدی. در واقع این عذرخواهی اشتباه و غلط است.

عذر خواهی کردن یک عمل به رسمیت شناخته شده ای است که علت رفتارهای اشتباه می باشد که در واقع با این عمل مسئولیت کامل رفتار خویش را پذیرفته است و با عذرخواهی کردن نشان می دهد که متاسف است و این کار می تواند تاثیر گذار باشد، و می تواند راهی برای جبران خسارت و اصلاح رفتار باشد.

امام صادق (علیه اسلام) در حدیثی دیگر فرمودند: مناسب نیست که شخص با ایمان خود را خوار سازد. راوی پرسید: با چه کار خود را خوار می‌سازد؟ امام فرمود: کاری که به عذرخواهی بیانجامد، انجام نمی‌دهد

چرا عذرخواهی نمی‌کنیم

غرور: عذرخواهی کردن برای برخی انسان ها خیلی سخت است مخصوصاً به این دلیل که با قبول اشتباه همراه است. خیلی سخت است که بگوییم اشتباه کردیم. غرورمان خدشه‌دار می‌شود.

چنانچه در روایات نیز این اخلاق مورد مذمت قرار گرفته شده است: امام علی علیه السلام غرور را ضد عقل شمرده و می فرماید: «لایلقی العاقل مغرورا؛ آدم عاقل هرگز مغرور دیده نمی شود»(غررالحکم).

و در روایتی دیگر امام صادق (علیه السلام) هم می‌فرماید:

«لَا یَدْخُلُ الْجَنَّةَ مَنْ فِی قَلْبِهِ مِثْقَالُ‏ ذَرَّةٍ مِنْ‏ کِبْرٍ. داخل بهشت نمی‌شود، کسی که در قلبش ذره‌ای از کبر و غرور باشد» .[وسائل الشیعه، ج‏15، ص 375.]

شرم: اگر اشتباه کرده باشیم و کسی را آزار داده باشیم، خیلی برایمان سخت است که به آن اقرار کنیم. به همین دلیل ترجیح می‌دهیم به روی خودمان نیاورده و طوری نشان دهیم که انگار اتفاقی نیفتاده است.

خشم: چیزهایی که برای آن نیاز به عذرخواهی است، ندرتاً یک خیابان یک طرفه است. درست است که احتمالاً ما یک کار اشتباه انجام داده‌ایم ولی احتمالاً فرد مقابل هم همینطور. و گاهی ‌اوقات عصبانیت ما به خاطر آزاری که به ما رسانده‌ است آنقدر زیاد است که اشتباه خودمان را توجیه می‌کنیم و به همین دلیل عذرخواهی نمی‌کنیم.

چگونه بگویم تا مرا ببخشی؟

راه‌حل این سه مانع؟ فروتنی

دلیل اینکه این دیوارها را کشیده‌ایم این است که دچار خودبزرگ‌بینی هستیم. حق همیشه با ماست. اما این درست نیست. ما انسانیم. همه ما گاهی اشتباه می‌کنیم. باید نواقص خود را جزء بخشی از زندگی خود قبول کنیم. سرکوب کردن آن شما را از دیگران دور می‌کند و قبول کردن آن کمک می‌کند به رشد فکری برسید.

 

عذر خواهی در آیات و روایات

عذرخواهی در آیات قرآن و روایات، نقش پررنگی دارد و بارها به مسلمانان تاکید شده است که در صورت بروز رفتار نادرست، معذرت خواهی شود.

در همین راستا در قرآن کریم 87 بار از توبه و معذرت خواهی سخن به میان آمده و در روایات هم آمده است که حضرت علی(علیه السلام) به مردم می‌گویند: من و شما بر هم حقوقی داریم و اولین حق شما بر من این است که چیزی را از شما پنهان نکنم.

 

همه ی مردم را طرد نکن

یادمان باشد که طرد شدگان همواره بیشتر به سمت خلافکاری روی می‌آورند از این رو نباید افراد را از جامعه راند مگر کسانی که دیگر اصلاحی در آنها صورت نمی‌گیرد و از هیچ کسی بیم و هراسی ندارند.

در این رابطه امام علی (علیه اسلام) به روایت از پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) از سخنان خداوند در شب معراج ... می‌فرماید: اهل دنیا ( و مردم غافل و خودخواه ...)، از کسی که درباره‌ی او بدی کرده‌اند عذرخواهی نمی‌کنند.

امام علی (علیه اسلام) فرمود: عذرخواهی نشانه‌ی خردمندی انسان است.

امام علی علیه السلام غرور را ضد عقل شمرده و می فرماید: «لایلقی العاقل مغرورا؛ آدم عاقل هرگز مغرور دیده نمی شود»

عذر پذیر باش

امام علی (علیه اسلام) در خصوص عذرپذیری می‌فرماید: عذرخواهی را بپذیر اگر چه به دروغ باشد و پاسخگویی از موضع بالا را رها کن. اگر چه به سود تو باشد.

امام علی (علیه اسلام) در حدیثی دیگر فرمودند: عذر برادر دینی خود را بپذیر و اگر عذری ندارد برایش عذری بتراش.

امام علی (علیه اسلام) در حدیثی دیگر می‌فرمایند: هر گاه کسی نسبت به تو بد رفتاری کرد او را ببخش.

 

اگر می خواهی هیچ وقت عذرخواهی نکنی...

امام حسین (علیه اسلام) فرمودند: از کارهایی که عذرخواهی می‌خواهد دوری کن زیرا که مومن کار زشت نمی‌کند و محتاج به عذرخواهی نمی‌شود و منافق چه بسا هر روز کار زشتی بکند و عذر بخواهد.

امام صادق (علیه اسلام) در حدیثی دیگر فرمودند: مناسب نیست که شخص با ایمان خود را خوار سازد. راوی پرسید: با چه کار خود را خوار می‌سازد؟ امام فرمود: کاری که به عذرخواهی بیانجامد، انجام نمی‌دهد.

فرآوری: زهرا اجلال             

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

ایسنا

کتاب الحیات؛ نوشته محمدرضا حکیمی

منبع روایات: بحار، غررالحکم، تحف‌العقول

 

مطالب مرتبط:

قیامت جایی برای عذرخواهی نیست!

نتیجه نپذیرفتن عذرخواهی دیگران!

پاداش چشم پوشی از قصاص 

 دُرنیوز
غالب ما، توبه می کنیم ولی در اثر ضعف تقوا و ایمان دوباره به آن دچار می شویم، پس هیچگاه توبه نصوح نخواهیم کرد. اما پاسخ به این سوال آزاردهنده را امام صادق (علیه السلام) چنین داده اند ]]>

قابل توجه معتادان به گناه!!


در برابر احادیث تکان دهنده و زیادی که در مورد گناه آمده است و نیز آیات قرآن مجید در این باره، با آیات و روایات دیگری مواجه هستیم که باب جدیدی را به روی آدمی می گشاید و آن باب توبه است که دریایی است زیبا و چشم نواز از رحمت و حکمت خداوند سبحان.

گناه

خوبست در آغاز این نوشتار، فرازی از صحیفه سجادیه را ذکر کنیم. حضرت امام سجاد(علیه السلام) به خداوند متعال عرض می کنند: انت الذی فتحت لعبادک یا الی عفوک و سمیته التوبه و جعلت علی ذلک الباب دلیلا من وحیک لئلا یضلّوعنه، فقلت - تبارک اسمک- «... توبوا الی الله تویة نصوحاً عسی ربّکم ان یکفّر عنکم سیئاتکم و یدخلکم جنات تجری من تحتها الانهار...»[1] تو آن کسی هستی که برای بندگان خود بابی به سوی عفو و بخشش خود گشودی و نام آن را توبه گذاشتی و بر این باب، در میان وحی خود، دلیل و راهنمایی قراردادی، تا آن را گم نکنند پس تو - که نامت مبارک است - فرمودی: با توبه نصوح به سوی خدا، توبه کنید، باشد که پروردگار شما، اعمال زشت شما را بپوشاند و شما را به باغ هایی وارد نماید که در زیر درختان آن، جویبارها جاری است.

در مورد توبه نصوح از حضرت ائمه (علیهم السلام) سوال شده است. از جمله، جناب ابوالصباح کتانی می گوید: امام صادق(علیه السلام) در پاسخ من فرمودند: یتوب العبد من الذب ثم لایعود فیه.[2] (توبه نصوح آنست که) بنده از گناه توبه می کند سپس به سوی گناه باز نمی گردد. در حدیث دیگری امام صادق(علیه السلام) با تأکید، این مطلب را فرموده اند: هو الذنب الذی لایعود فیه ابدأ. [3] یعنی آن توبه، از گناهی است که هرگز به آن بر نمی گردد. یعنی مرتکب گناه ابدأ رجوع به آن نمی کند.

در اینجا یک مساله پیش می آید که اتفاقاً برای راوی حدیث دوم نیز، به وجود آمده است. آن مساله بغرنج این است که غالب ما، توبه می کنیم ولی در اثر ضعف تقوا و ایمان، دوباره به آن دچار می شویم، پس هیچ گاه توبه نصوح نخواهیم کرد. اما پاسخ به این سوال آزار دهنده را امام صادق(علیه السلام) چنین داده اند: راوی می گوید: و اینّالم یعد؟ کدام یک از ما به گناه بازگشت نمی کند؟ و حضرت می فرمایند: یا ابا محمد ان الله یحبّ من عباده المفتن التّواب. [4] ای ابا محمد! (کینه راوی است) به راستی که خداوند در میان بندگان خود بنده فتنه زده ای را که در میان معصیت و اطاعت، نافرمانی و فرمانبرداری، مضطرب است و بسیار توبه می کند دوست می دارد. مانند این تعبیر از امام کاظم و یا امام رضا (علیهماالسلام) نیز نقل شده است. آری! این عبارت، بسیار امید بخش و نجاتبخش است.

همانا خداوند عز و جل مانند خوشحالی شما وقتی که گمشده خود را پیدا می کنید، از توبه بنده با ایمان خویش خوشحال می شود. البته واضح است که منظور از فرح و خوشحالی خداوند متعال، قطعاً چیزی شبیه شادمانی ما نیست، بلکه منظور آنست که مثلاً قلوب اولیای خداوند متوجه به او می شود و این شخص برخوردای از نعمات خداوند متعال می شود

برای ما که در کشاکش نفس اماره و شیطان از یک سو و از سوی دیگر در جاذبه دعوت خداوند متعال و سفرای بزرگوار او دست و پا می زنیم و مضطرب و نامطمئن، حرکت می کنیم.

قبول توبه آن هم از کسانی که عادت کرده اند به گناه ولی هر بار که زمین می خورند و آلوده به گناه می شوند، بر می خیزند و کشان کشان دوباره به راه خدا باز می گردند. جلوه ای از مهربانی خدای بی همتاست. از حضرت امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که: ان الله عز و جل یفرح بتوبة عبده المومن اذا ناب کما یفرح احدکم نصالته اذا وجدها.[5] همانا خداوند عز و جل مانند خوشحالی شما وقتی که گمشده خود را پیدا می کنید، از توبه بنده با ایمان خویش خوشحال می شود. البته واضح است که منظور از فرح و خوشحالی خداوند متعال، قطعاً چیزی شبیه شادمانی ما نیست، بلکه منظور آنست که مثلاً قلوب اولیای خداوند متوجه به او می شود و این شخص برخوردای از نعمات خداوند متعال می شود.

لازم به ذکر است که عبد تواب و فشارزده در طوفان گناهان، در صورتی توبه اش مقبول است که واقعاً قصد ترک گناه را داشته باشد اما با این وصف، در اثر غلبه هوا و هوس و پیروی از شیطان باز هم آلوده به معصیت بشود.

چنان که از حضرت امام باقر (علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «النائب من الذنب کمن لاذنب له، و المقیم علی الذنب و هو مستغفر منه کالمستمری» [6] توبه کننده از گناه مانند کسی است که گناهی ندارد و آن کس که در حالی که بنابر گناه دارد، اما از گناه استغفار می کند، مسخره کننده (خودش است).

توبه

آری آدمی باید واقعاً قصد ترک گناه بکند. تا توبه اش پذیرفته شود و از آنجا که توبه رجوع از راه باطل به راه حق است، به صورت طبیعی، ملازم و با ندامت و پشیمانی می باشد. چنان چه از رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) منقولست که «الندامة توبة»[7] پشیمانی از گناه، توبه است و از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل است که ان الندم علی الشرّ یدعوالی ترکه»[8]  و از حضرت امام باقر (علیه السلام) نقل است: کفی بالندم توبة.[9] پشیمانی برای توبه، کافیست. خوبست کمی تامل کنیم. چرا ما از گناه - بعضاً - پشیمان نمی شویم؟ اصلاً چرا باید پشیمان شد؟ مگر چه اتفاقی افتاده است؟ اینجاست که بحث آثار گناهان، خودنمایی می کند.

ما به حول و قوه الهی در مقاله قلبی، اندکی درباره آثار زیان بار گناهان، عرض کردیم که علاقمندان می توانند به آنجا رجوع کنند. از همین جا می توان پی برد که توبه از قلوب حی و زنده سر می زند. یعنی کسانی که هنوز ایمان و باور دارند می دانند و یا حداقل احتمال می دهند که با ارتکاب گناه چه ضرری کرده اند.

به راستی که خداوند در میان بندگان خود بنده فتنه زده ای را که در میان معصیت و اطاعت، نافرمانی و فرمانبرداری، مضطرب است و بسیار توبه می کند دوست می دارد. مانند این تعبیر از امام کاظم و یا امام رضا (علیهماالسلام) نیز نقل شده است. آری! این عبارت، بسیار امید بخش و نجات بخش است

نه آن کسانی که نورانیت باطن خود را به ظلمت کشانیده اند و به تعبیر احادیث، هلاک شده اند و چراغ ایمان در قلوبشان کاملاً خاموش شده است. شایان ذکر است که ما از باطن دیگران خبر نداریم و اصلاً نمی توانیم تشخیص درست و حتمی بدهیم که چه کسی دارای حیات قلبی است و چه کسی کاملاً دل مرده است. لذا به هیچ وجه اجازه نداریم دیگران را ناامید سازیم و باب توبه را بسته شده به روی آنان اعلان کنیم. البته روشن است که انجام وظیفه واجب امر به معروف و نهی از منکر، چندان ربطی به این مساله ندارد.

نکته دیگر در مورد توبه آنست که آدمی باید هر آنچه را که از حقوق خداوند سبحان و بندگان او ضایع نموده باید ادا کند. مثلاً - اگر نماز قضایی به گردن دارد و یا مثلاً- مالی از دیگران، تباه کرده یا خسارتی به اموال دیگران وارد ساخته، باید جبران کند. چنانچه بعضی از بزرگان فقهاء[10] فرموده اند: آیه 82 سوره مبارکه طه که فرموده است: «و انی لغفار لمن ناب و آمن و عمل صالحاً ثم اهتدی» و همانا من بسیار آمرزشگر هستم نسبت به کسی که توبه کرده و ایمان آورده و عمل صالح به جای آورده، سپس به راه راست آمده است.

در این آیه شریفه عمل صالح، شاید اشاره به همان جبران حقوق خداوند و بندگانش باشد که یکی از ارکان توبه را تشکیل می دهد. در مورد توبه مباحث دیگری نیز قابل مطرح کردن است که مجال دیگری را می طلبد. به همین اندازه اکتفا می کنیم و از درگاه الهی درخواست توبه ای نصوح می کنیم.

 

پی نوشت:

[1] - صحیفه سجادیه، دعای 45

[2] - الکافی،ج2، ص432

[3] - همان مأخذ

[4] - همان مأخذ

[5] - همان مأخذ، ص436

[6] - وسائل الشیعه، ج 16، ص74

[7] - وسائل الشیعه ج 16 ص 62

[8] - همان مأخذ، ص61

[9] - همان مأخذ، ص 62

[10] - حضرت آیت الله حائری(مدظله) در تزکیة النفس ص 251

هاشمی رضوانی               

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

 دُرنیوز
اما اگر ما بودیم و این عالم، آفرینش انسان حکیمانه نبود. این هم روشن است چون انسان به دنیا می آید، معارفی را کسب می کند، تجربیاتی را کسب می کند، زندگی می کند، در مسیر عبودیت و بندگی گام هایی بر می دارد، روحش بزرگ می شود و وقتی که به کمال رسید می میرد. ا ]]>

اثبات اصل معاد با برهان حکمت

معاد

موضوع معاد و دنیای پس از مرگ مورد توجه انسان ها، در هر عصر و زمانی بوده است. عده ای آن را انکار کرده و برای اثبات سخن خود دلایلی هم ارائه کردند. در مقابل پیروان ادیان الهی نیز براهین و استدلال های بسیاری در تائید آن اقامه می کنند. در این مقاله بر آن هستیم که دلایل این دسته را در اثبات اصل معاد بررسی کنیم.

 

منکرین معاد

منکرین معاد به چند دسته تقسیم می شوند:

یک دسته کسانی هستند که اصولاً ماوراء طبیعت را قبول ندارند. ماتریالیست ها که جز طبیعت و عالم ماده چیز دیگری را قبول ندارند به طور طبیعی معاد را هم که ماوراء این عالم هست قبول ندارند. بعضی از فلاسفه هم معاد جسمانی را قبول ندارند.

از طرفی همه پیروان ادیان آسمانی به معاد معتقد هستند، مخصوصاً شریعت های مهمی مثل اسلام و مسیحیت و یهود، اگر چه در جزئیات آن اختلافاتی وجود دارد. بنابراین استدلال هایی که ما مطرح می کنیم مخاطبش در درجه اول کسانی هست که اصولاً معاد جسمانی را قبول ندارند. زیرا در مورد معاد روحانی می توان برهان عقلی هم اقامه کرد.

 

اثبات اصل معاد

با این توضیحات در بحث معاد باید اثبات اصل معاد را از اثبات معاد جسمانی جدا کرد، چون در اصل معاد می توان برهان های محض عقلی اقامه کرد اما در معاد جسمانی مشکل بتوان برهان عقلی محض اقامه کرد اگر چه می توان شواهد عقلی هم ارائه داد. اما عمده دلیل ما در اثبات معاد جسمانی قرآن و روایات است. خصوصاً قرآن که چند طایفه از آیات قرآن بر اثبات معاد جسمانی دلالت دارند.

نکته دیگری که قبل از ورود به بحث باید گفته شود این است که بر خلاف توحید که برای اثبات آن هیچ اصل موضوعی و هیچ مقدمه ای که از جای دیگر قرض گرفته شود، لازم نیست، در بقیه اصول عقاید این طور نیست.

در معاد باید مقدماتی را از بحث خداشناسی قرض بگیریم تا بتوانیم برهان اقامه کنیم و گرنه بدون مراجعه به دلایل توحیدی و خداشناسی نمی توان برهان محکمی را اقامه کرد. در مباحث دیگر از جمله نبوت و امامت نیز همین طور است. مثلاً مهم ترین دلیل در اثبات نبوت برهان لطف است. برهان لطف کبرای دلایلش را از توحید می گیرد. این که خداوند لطف دارد در توحید ثابت می شود بعد می گوئیم نبوت از مصادیق اعمّ لطف است پس نبوت هست.

اگر ما بودیم و این عالم، آفرینش انسان حکیمانه نبود. این هم روشن است چون انسان به دنیا می آید، معارفی را کسب می کند، تجربیاتی را کسب می کند، زندگی می کند، در مسیر عبودیت و بندگی گام هایی بر می دارد، روحش بزرگ می شود و وقتی که به کمال رسید می میرد. اگر واقعاً مرگ پایان زندگی باشد زندگی کار عبثی است

در معاد هم همین طور، بعضی از مقدمات را ناچاریم که از توحید بگیریم. به عبارت دیگر برخلاف توحید که مباحثش صد در صد عقلی و متکی به خود و بی نیاز از سایر مباحث هست در سایر مباحث کلامی ما ناچاریم که از مباحث دیگر کمک بگیریم.

در مورد معاد برهان های متعددی اقامه می شود که در این مقاله برهان معروف که " برهان حکمت " نام دارد بررسی می شود و برهان دیگر که برهان " عدل الهی " است، در مقاله بعدی بررسی خواهد شد.

 

برهان حکمت

در مورد برهان حکمت می توان تقریرهای متعدد و بیان های گوناگونی را ارائه کرد. مقدمات این برهان به طور خلاصه به این شکل است که خداوند حکیم است و کار عبث و بیهوده نمی کند. اگر ما بودیم و همین عالم دنیا و ماوراء این دنیا و بعد از این عالم, عالمی نبود، آفرینش انسان و بقیه موجودات عبث و بیهوده بود. از این دو مقدمه نتیجه گرفته می شود که باید عالم دیگری باشد تا آفرینش انسان غیر حکیمانه نباشد، قرآن هم به این برهان اشاره کرده:

" أفحسبتم أنما خلقنا کم عبثا " شما خیال کردید ما شما را بیهوده آفریدیم و رجعت و معادی در کار نیست؟

از این آیه می فهمیم که اگر معادی نبود آفرینش انسان بیهوده بود. توضیح این مقدمات به این شکل است:

مقدمه اول: خداوند حکیم است. این بحث از بحث های خداشناسی است و در مباحث توحید جایگاه آن ثابت شده و از آنجا گرفته شده که، واجب الوجود امکان ندارد حکیم نباشد.

اما اگر ما بودیم و این عالم، آفرینش انسان حکیمانه نبود. این هم روشن است چون انسان به دنیا می آید، معارفی را کسب می کند، تجربیاتی را کسب می کند، زندگی می کند، در مسیر عبودیت و بندگی گام هایی بر می دارد، روحش بزرگ می شود و وقتی که به کمال رسید می میرد. اگر واقعاً مرگ پایان زندگی باشد زندگی کار عبثی است.

همه پیروان ادیان آسمانی به معاد معتقد هستند، مخصوصاً شریعت های مهمی مثل اسلام و مسیحیت و یهود، اگر چه در جزئیات آن اختلافاتی وجود دارد. بنابراین استدلال هایی که ما مطرح می کنیم مخاطبش در درجه اول کسانی هستند که اصولاً معاد جسمانی را قبول ندارند. زیرا در مورد معاد روحانی می توان برهان عقلی هم اقامه کرد

دقیقاً مثل اینکه یک هنرمند یک شاهکار هنری را خلق بکند، سال ها روی آن زحمت بکشد، رنگ آمیزی کند، نقاشی کند و... وقتی به کمال نهایی و به عالی ترین حد شاهکار هنری رسید آن شاهکار هنری را خراب کند، آیا این کار غیرحکیمانه نیست؟

خداوند متعال انسان را خلق می کند، عقل و استعدادهای دیگری به او می دهد، پیغمبر برای او می فرستد، زمین و آسمان را برایش خلق می کند، انواع نیازهایی که انسان دارد همه را تأمین می کند تا انسان این مسیر را طی بکند و به آن حد از کمال که شایسته اش هست برسد. اگر با مرگ، زندگی تمام بشود دقیقاً مثل همان شاهکار هنری می ماند که به آخرین حد خودش که رسید نابود بشود و این کار دقیقاً کار غیرحکیمانه ایست. در حالی که ذات باریتعالی قطعاً این کار غیرحکیمانه را نخواهد کرد چون حکیم است.

 

نتیجه

بر اساس حکمت الهی که خداوند کار بیهوده انجام نمی دهد، باید عالم دیگری باشد که انسان سیر تکاملی خود را در آن عالم ادامه بدهد و از آنچه که در این عالم از علوم، فضائل و اخلاق به دست آورده در آنجا استفاده بکند و راه را ادامه بدهد.

فراوری: جعفری         

بخش اعتقادات شیعه تبیان


منبع: پاسخ به سوالات اعتقادی استاد محمدی، موجود در سایت رادیو معارف

 

مطالب مرتبط:

چرا برخی معاد را قبول ندارند؟!

دلائل اثبات معاد

آیا معاد، جسمانی است؟

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی