10:32:57
جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
اخبار تبیان را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
پدر و مادرتان خیلی سخت گیر بودند؟ خودتان را ضعیف می بینید؟ آیا وقتی بچه بودید باید خیلی دقیق عمل می کردید تا تنبیه نشوید یا از شما تعریف کنند؟ وقتی نمره بدی می گرفتید خیلی مضطرب می شدید؟ ]]>

بیایید پایین، با هم برویم!


پدر و مادرتان خیلی سخت گیر بودند؟ خودتان را ضعیف می بینید؟ آیا وقتی بچه بودید باید خیلی دقیق عمل می کردید تا تنبیه نشوید یا از شما تعریف کنند؟ وقتی نمره بدی می گرفتید خیلی مضطرب می شدید؟

کمال گرایی

نکند شما هم کمال گرا هستید؟ به این سوال ها پاسخ بدهید : هر کاری می کنید می خواهید کامل و دقیق باشد؟ هر وقت اشتباهی می کنید خیلی ناراحت می شوید؟ متوسط بودن به مذاق تان خوش نمی آید؟ اگر سخت کار کنید انتظار برجسته بودن دارید؟ آیا زندگی خصوصی تان فدای کارتان شده است؟ آیا ارزش هایتان منطقی است ولی با احساسات تان منافات دارد؟  به نظرتان هر حرفی که می زنید خیلی مهم است؟ به نظر شما کوچک ترین ایراد همه کارها را خراب می کند؟ دیگران شما را وسواسی می دانند؟ فکر می کنید باید بهترین پدر یا مادر باشید؟  اکثر اوقات خیلی توقع دارید؟ اگر پاسخ تان به این سوال ها آری است ، شما کمال گرا هستید. شما بجای حرکت در مسیر موفقیت سعی در کامل بودن دارید.

 

علت کمال گرایی

این تفکر از پدر و مادر آموخته می شود. پدر و مادر سختگیر اگر فرزندشان اشتباه کند خیلی دلخور می شوند و چنان به او فشار می آورند که به یک فرشته کوچک مبدل شود. این بچه یاد می گیرد که یک اشتباه مساوی با مرگ محبت است ولی اگر دقیق عمل کند بچه خوبی است. در کودکی یاد می گیرند که دیگران با توجه به میزان کارآیی شان در انجام کارها به آن ها بها می‌دهند. ارزیابی بچه ها از خود ، بسته به نظر دیگران است ، پس یاد می گیرد که همیشه دقیق عمل کند و فقط بر پایه میزان پذیرش دیگران به خود بها می دهند. این امر می‌تواند آن ها را نسبت به نقطه نظرها و انتقادات دیگران ، آسیب پذیر و به شدت حساس سازد.  تلاش برای حمایت از خود و رهایی از این گونه انتقادات ، باعث می شود کامل بودن را تنها راه دفاع از خود بداند.هر چه این بچه بزرگ تر شود معیارهایش بالاتر می رود و هر روز احتمال شکست خوردنش افزایش می یابد.

غالباً این جماعت نه مدیرتر از دیگرانند و نه خلاق تر. خیلی متوقع هستند و اعتماد به نفس ضعیفی دارند، روابط چندانی هم با دیگران ندارند، همیشه دنبال چیزهای غیر ممکن هستند و مرتب می گویند :"باید .. الزاماً.. اجباراً.." به طرز عجیبی از شکست می ترسند ، اهداف غیر واقعی دارند و همیشه هم منتظر شکست هستند.  کامل بودن غیر ممکن است، باید فکر را اصلاح کرد.

 

افکار و باورهای منفی زیر، با کمال گرایی مرتبط هستند: 

ترس از اشتباه کردن، ترس از بازنده بودن، ترس از نارضایتی دیگران، همه یا هیچ پنداری، تاکید بسیار بر روی بایدها، اعتقاد داشتن به این امر که دیگران به آسانی به موفقیت می رسند.

این تفکر از پدر و مادر آموخته می شود. پدر و مادر سختگیر اگر فرزندشان اشتباه کند خیلی دلخور می شوند و چنان به او فشار می آورند که به یک فرشته کوچک مبدل شود. این بچه یاد می گیرد که یک اشتباه مساوی با مرگ محبت است ولی اگر دقیق عمل کند بچه خوبی است

درمان کمال گرایی هفت مرحله دارد

1. فهرستی از محاسن و معایب کمال گرایی را بنویسید

2. حاصل کارهای مختلف را بنویسید، با این اقدام می فهمید که رضایت مندی حتی با کامل نبودن هم حاصل می شود

3. یک روز کامل به هر چه می بینید نمره کامل یا ناقص بدهید. با این اقدام می فهمید که دنیا سیاه و سفید ندارد.

4. یک روز کامل تمام افکاری را که منجر به سخت گیری می شوند، یادداشت کنید

5. آزمایشی طراحی کنید تا ببینید وقتی موفق نیستید دیگران چه برخوردی با شما دارند. به این ترتیب می بینید که خیلی ها حتی وقتی حسابی هم خراب کرده اید دوستتان دارند!

6. با تمرین نقش های مختلف ، بر سخت گیری خود غلبه کنید.

7. معیارهای مختلف را امتحان کنید: یک روز یک غذای معمولی بخورید، یک نمره بد بگیرید، یک روز تیپ نزنید و ...

سعی کنید زندگی تان تنوع داشته باشد. همیشه بهترین نباشید. البته تلاش در جهت صحیح عمل کردن با وسواس بهترین بودن متفاوت است.

وقتی متوجه شدید دلیل کمال گرایی تان چیست، دیگر دنبال غیر ممکن ها نباشید؛ زندگی کنید. چیزهای ناقص هم جزئی از زندگی هستند. به هر حال هر اتفاقی که بیفتد، فرمان دست شماست.

 
فرآوری: زهرا سادات طباطبایی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع:کتاب افسردگی از مجموعه کتاب های سلامت روان

 

مطالب مرتبط:

محرکی برای هوش کودک

اگر کودک حرف نشنو دارید...

با خودت مهربان باش

انگیزه را به زندگی برگردان

همه آرزوشونه جای تو باشن!دُرنیوز
برایم ترانه می خواند ، کنار گوشم ،آنطور که گرمای نفسش آرامم کند و من امروز برای تو می خوانم. ]]>

یه دختر دارم، شاه نداره 

 


برایم ترانه می خواند ، کنار گوشم ،آنطور که گرمای نفسش آرامم کند و من امروز برای تو می خوانم.

 

دختر

 

چشم هایت را باز کن ، تا با نگاه تو خورشید مجبور شود به زمین گرمای دو چندان ببخشد.دستانت را به من بده ، زندگی با حس ظریف سر انگشتانت ، زیباتر می شود. پیش از آمدنت دنیا هر چه بود و روزگار هر طور می گذشت ،حال دیگرفرقی نمی کند مهم این است که قدم هایت برکت و رحمت اند بر لحظه های امروز من.نمی توانم برایت نامی انتخاب کنم ، تو مجموع تمام خوبی های وعده داده شده ای برایم و من چقدر در مقابل دیدن اشک های تو ناتوانم.

 

حال که چشم باز نمی کنی ، بگذار با تو حرف بزنم . برای حرف های در خلوتمان فرصت زیادی نمانده.چشم بر هم بگذارم ، بزرگ شده ای ، آنقدر که فرصتی برای درد و دل های من نخواهی داشت.صدایم را می شنوی و می دانم که در رویای زیبای کودکانه ات با من پیش می آیی.

اینجایی که تو به آن وارد شده ای یک گوی همیشه چرخان به نام زمین است.ما عادت داریم برای همه چیز اسم انتخاب می کنیم. برای انسان ها ، اشیا و هر چیزی که در زندگی داریم. تو هم باید به زودی نامی داشته باشی تا دیگران با آن صدایت کنند اما برای من همیشه تو همین فرشته ی امروزی.نمی خواهم در این روزهای اول همه چیز را از خانه ی جدیدت بدانی و بشناسی ، وقت زیاد است ، ان شاءالله صد و بیست سال فرصت خواهی داشت تا زندگی را زندگی کنی اما حرف های امشبم را بگذار به پای بی خوابی اشتیاق امدنت. امشب که نفس هایت را می شمارم، دلم ببیشتر برای مادرانی می سوزد که مجبور بودند چون تو پاک و معصومی را وقتی هنوز نفس می کشید به زیر خاک کنند به جرم آنکه چون خود انان قرار بود زن شود ،مادر شود و زندگی ببخشد!

چقدر این شعر را دوست داشتم و امروز که تو را در آغوشم دارم ، من نیز برایت همین شعر را زمزمه می کنم:به کس کسونش نمی دم ، به همه کسونش نمی دم ، به کسی نشونش نمی دم..... اما روزی روزگاری تو نیز باید برکت حضورت را به خانه ای ببری که امیدوارم سایه بانش همه عشق باشد و زیر پا فرش وفا پهن

 

فرشته ی این روزهای بی فرشتگی ،تو امده ای تا رسالتی بزرگ را انجام دهی .این را خدای تو خواسته که توانایی زندگی بخشیدن و تولد انسانی دیگر را به تو عطا کرده است پس خود را مهیا کن برای روزهایی که در پیش داری.خود را مهیا کن که دنیا بی حضور تو و مانند تو خشک و بی روح می بود.عزیزکم، دستانت معجزه گر هستند وقتی شانه های پدر زیر بار مشکلات لرزان می شوند و اغوشت کیمیاست وقتی مادر از دیگران به تنگ می اید و دلش یک جای امن می خواهد.تو می توانی تلخ ترین اتفاقات دنیا را برای برادرت شیرین کنی اگر باشی و با دلنگرانی هایت به او بفهمانی یکی در زندگی اش هست که بی تاب یک آه کشیدن او می شود.

تو حتی همین حالا که چشم بسته ای و در خواب لبخند می زنی ، قدرتی شگفت داری ، اما روزهای قدرت نمایی تو در پیش است.تو در ایامی نه چندان دور در قلب و روحت ،در مهربانی ات ، در زیبایی کلامت و در نجابت نگاهت که آرزویم این است که هیچ گاه آلوده نشود، خواهی درخشید. امیدوارم هرگز به دنبال قدرت نمایی از نوع دیگر نباشی.دختر زیبای من ، قلب و جسمت ارزشمند تر از آن هستند که بخواهی به جز یک عشق واقعی آنهم به همراه همیشگی ات ، تقدیمش کنی پس همیشه چون امروز پاک و دست نیافتنی بمان.یاد شعری افتادم که مادر بزرگم برایم می خواند: یک دختر دارم شاه نداره ، صورتی داره ، ماه نداره، از خوشگلی تا نداره ، شاه بیاد با لشگرش،شاهزاده ها دور و برش ، واسه پسر کوچیک ترش ، آیا بدم ،آیا ندم......

چقدر این شعر را دوست داشتم و امروز که تو را در آغوشم دارم ، من نیز برایت همین شعر را زمزمه می کنم:به کس کسونش نمی دم ، به همه کسونش نمی دم ، به کسی نشونش نمی دم..... اما روزی روزگاری تو نیز باید برکت حضورت را به خانه ای ببری که امیدوارم سایه بانش همه عشق باشد و زیر پا فرش وفا پهن . به یاد داشته باش که جز این دو ، چیزی ضامن خوشبختی ات نخواهد بود.دختر زیبای من ، خدا را برای داشتنت شکرگزارم . تصور جهان بدون تو و دخترکان دیگر برایم از تصور جهنم ترسناک تر است.

تقدیم به همه ی دختران دنیا.....

نداداودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


 

مطالب مرتبط:

دوست دارم همیشه دختر بابا باشم

به این میگن دختر خوب!

مهم ترین کارهای یک دختر

 دُرنیوز
هرگاه موجب رنجش شخصی می شویم، می دانیم که باید عذرخواهی کنیم اما آیا واقعا می دانیم چرا عذرخواهی مهم است و عذرخواهی خوب چه فایده ای دارد؟ ]]>

بهترین راه برای جبران یک اشتباه


هرگاه موجب رنجش شخصی می‌شویم، می‌دانیم که باید عذرخواهی کنیم اما آیا واقعا می‌دانیم چرا عذرخواهی مهم است و عذرخواهی خوب چه فایده‌ای دارد؟

عذرخواهی

وقتی شما یک قانون اجتماعی را نقض کرده‌اید عذرخواهی نشان می‌دهد شما به آن قوانین کاملاً واقف هستید و معتقدید چنین قوانینی باید وجود داشته باشد و نقض آنها اشتباه محض است. این کار موجب می‌شود دیگران بدانند شما متوجه رفتار نامناسبتان شده‌اید و همین مساله به آنها احساس آرامش و امنیت دهد.عذرخواهی سبب می‌شود شأن و احترام کسی که به او صدمه زده‌اید دوباره به او بازگردد. وقتی به او بگویید می‌دانید همه چیز تقصیر شما بوده، آزردگی و جراحت‌های روحی‌اش التیام یافته و احساس بهتری پیدا می‌کند.

برای ترمیم صدمات عاطفی که در رابطه انسانی ما بروز یافته است، باید تلاش کنیم که ابتدا خطای خود را بیابیم و سپس آن را بپذیریم اما مشکل این است که هنوز عده بیشماری به آن درجه از مهارت عاطفی نرسیده اند که صمیمانه از دیگران عذرخواهی کنند و موضع دفاعی به خود نگیرند. هنر ظریف اعتراف به اشتباه و طلب بخشش، آخرین مهارت سواد عاطفی است که هر کسی باید به درستی آن را بیاموزد.

معذرت خواستن از صمیم قلب به دیگران یادآورمی‌شود که شما به رفتار اشتباه خود افتخار نمی‌کنید و هرگز قصد ندارید آن را تکرار کنید. با این کار به دیگران یادآور می‌شوید شما از آن دسته افرادی هستید که به طور کلی مراقب رفتارشان بوده و برای رفتار خوب ارزش قائل هستند، هرچند گاهی اشتباه کنند.

 

دلیل سخت بودن عذرخواهی برای برخی از افراد

برای برخی افراد، عذرخواهی پذیرش این موضوع است که آنها افراد نالایقی هستند که معمولا اشتباه می‌کنند و وجودشان با نقص و خطا همراه است. برخی نیز معتقدند اگر پس از یک دعوا زودتر از دیگری عذرخواهی کنند به معنای قبول تقصیر است و مسئولیت تمام آن درگیری به ناحق به گردنشان می‌افتد. آنها فکر می‌کنند اگر از دیگری عذرخواهی کنند موجب می‌شوند طرف مقابل گناه سهم خود در ایجاد درگیری را نپذیرد و همه خطاها را متوجه آنها نماید. گاهی اوقات هم حس می‌کنند ممکن است عذرخواهی موجب شود تمام توجه‌ها به خطای پیش‌آمده جلب شود، خطایی که بهتر است فراموش شود. در هر حال در شرایط مناسب عذرخواهی مناسب به تمام مشکلات پایان می‌دهد و می‌تواند ارزش‌های مشترک را تائید کند و احساسات مثبت را به وجود بیاورد.

 

چه موقع عذرخواهی درست نیست

یادتان باشد عذرخواهی براساس قول‌های پوچ و بی‌ارزش بسیار بد و نامناسب است. یکی از مهم‌ترین عملکردهای عذرخواهی اصلاح وضع بد ایجاد شده و بازسازی اعتماد از دست رفته است. پس اگر قصد ندارید دست از رفتار آزاردهنده‌ خود بردارید، بهتر است بدانید عذرخواهی کوچک‌ترین دردی را دوا نخواهد کرد. اگر قول بدهید تغییر خواهید کرد، اما همچنان به رفتار نامناسب‌تان ادامه دهید، پس بهتر است هرگز عذرخواهی نکنید، چون عذرخواهی به این شکل ارزش نخواهد داشت. گاهی اوقات هم ممکن است طرف مقابل برای قبول عذرخواهی، درخواست‌هایی غیرمعقول و حتی غیرممکن داشته باشد که در این‌ مواقع نیز عذرخواهی چندان کاری پیش نخواهد برد، زیرا هیچ شخصی نمی‌تواند به خواسته‌های نامعقول شخص دیگر پاسخ مثبت دهد.

 

چگونه عذرخواهی کنیم

وقتی متوجه شدید کار ناپسندی انجام داده و فردی را رنجانیده‌اید باید از او عذرخواهی کنید، اما آیا می‌دانید چگونه باید عذرخواهی کرد؟ این روش‌ها می‌تواند راهنمای شما باشد:

 

بدانید چه وقت باید عذرخواهی کنید

دانستن این‌که چه موقع عذرخواهی کنید، به اندازه چگونه عذرخواهی کردن مهم است. به طور کلی هرگاه احساس کردید موضوعی باعث رنجش کسی شده است، بهترین کار عذرخواهی و از بین بردن فضای تیره حاکم است، اما اگر مطمئن نیستید کار بدی کرده‌اید و طرف مقابل بدون منطق ناراحت شده است، شما می‌توانید در‌باره موضوع صحبت کنید و ببینید آیا واقعا دلیل ناراحتی فرد مقابل صحیح است یا خیر.

اگر فرد مقابل چنان آزرده‌خاطر بود که نمی‌توانست براحتی شما را ببخشد، به او وقت دهید و با رفتارهای مناسب خود او را آماده پذیرش عذرخواهی‌تان نمایید. معمولا عذرخواهی‌های صادقانه و از صمیم قلب سریع‌تر پذیرفته می‌شود

مسئولیت‌پذیر باشید

مسئولیت‌پذیری یعنی پذیرفتن اشتباهاتی که موجب صدمه رساندن به دیگری شده و مهم‌ترین ـ و فراموش‌شده‌ترین ـ بخش اکثر عذرخواهی‌هاست. مثلا وقتی می‌گویید: متاسفم که از حرفم ناراحت شدی، یعنی این‌که من حرفی نزده‌ام که تو ناراحت شوی و این واکنش تو اصلا منطقی نیست.

 

ابراز پشیمانی کنید

وقتی می‌خواهید عذرخواهی‌تان موثر واقع شود، خیلی مهم است ارزش ابراز ندامت را بدانید. مسئولیت پذیرفتن مهم است، اما این‌که طرف مقابل بداند شما چقدر از رفتارتان پشیمان هستید نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. دیگران از این‌که ببینند شما به جهت این‌که موجب ناراحتی‌شان شده‌اید، ناراحت هستید اندکی احساس آرامش خواهند کرد. گفتن جملاتی از این قبیل که: «ای کاش باملاحظه‌تر رفتار می‌کردم»، «ای کاش احساس تو را هم در نظر می‌گرفتم»، «امیدوارم عذرخواهی‌ام را بپذیری»، نشان‌دهنده پشیمانی خالصانه شماست.

 

درصدد جبران برآیید

اگر راهی وجود دارد که می‌توانید اشتباه خود را جبران کنید، حتما آن را انجام دهید. در واقع این کار بخشی از عذرخواهی صادقانه است و این‌که نشان دهید واقعا از رفتارتان پشیمان هستید و می‌خواهید اوضاع را رو به راه کنید. مثلا اگر حرف بدی زده‌اید باید با گفتن سخنی خوب موجب احساسات خوب در فرد شوید. یا اگر کاری کرده‌اید که اعتماد فرد از شما سلب شده باید کاری کنید این اعتماد از دست‌رفته بازسازی شود.

 

دو اشتباه رایج در عذرخواهی و پذیرش آن

 

** بسنده کردن به یک عذرخواهی لفظی ساده: به کار بردن کلماتی مانند «ببخشید»، «معذرت می خواهم» یا «وای؛ اشتباه کردم» و غیره، به هیچ وجه عذرخواهی واقعی محسوب نمی شود. این نوع عذرخواهی ها شاید در زمانی که ناخواسته به کسی تنه می زنیم یا به میان حرف کسی می پریم مثمر ثمر باشد اما در موارد دیگری که احساسات طرف مقابل را عمیقا جریحه دار کرده ایم، به هیچ وجه موثر نیستند.  معذرتخواهی صحیح و موثر آن است که به کسی که به سبب ایجاد رنجش یا کدورت در قلب او شده ایم، پاسخی عاطفی، همدلانه و از صمیم قلب بدهیم. در واقع معذرتخواهی باید از ته قلب و برای رفتار خاصی باشد که انجام داده ایم؛ وگرنه بی معنا و بی اثر خواهد بود. اگر به دنبال معذرتخواهی، رفتار شخص تغییر نکند، ثمری به بار نخواهد آورد. 

** سریع بخشیدن: در این قسمت درباره این موضوع بحث می کنیم که سریع بخشیدن افراد، دقیقا به همان اندازه خطرناک است که نبخشیدنشان، زیرا اگر عذرخواهی دیگران را بدون هیچ واکنشی فورا بپذیرید در روابط عاطفی خود با او به هیچگونه تغییر مثبت یا بهبود عاطفی دست نمی یابید.  از این گذشته اگر کسی به خاطر عمل خطایی که مرتکب شده با یک عذرخواهی ساده و سرسری از کنار رنجش شما بگذرد و شما هم بگویید که «اشکالی ندارد»، ناراحتی و دلخوری همچنان در دلتان باقی می ماند؛ هرچند که به ظاهر اوضاع آرام به نظر می رسد.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: مجله راز، سیمرغ

 

مطالب مرتبط:

یاد بگیر رک و پوست کنده بگی: نه!

از خودم تعجب می کنم!

با خودت مهربان باش!دُرنیوز
هر دختر و پسری قبل از ازدواج دوست دارد که زندگی عاشقانه ای در کنار همسرش داشته باشد. البته زوج های جوان هم تمام تلاش شان را برای داشتن زندگی عاشقانه انجام می دهند اما بعضی از رفتارهای شان باعث می شود که به نتیجه مطلوب نرسند. ]]>

مهارت های عاشقی را بیاموزید


هر دختر و پسری قبل از ازدواج دوست دارد که زندگی عاشقانه ای در کنار همسرش داشته باشد. البته زوج های جوان هم تمام تلاش شان را برای داشتن زندگی عاشقانه انجام می دهند اما بعضی از رفتارهای شان باعث می شود که به نتیجه مطلوب نرسند.

عشق

یکی از پیش نیازهای مهم برای داشتن زندگی عاشقانه، دانستن نشانه های واقعی عشق است. اگر افراد درک درستی از نشانه های عشق داشته باشند و همچنین بتوانند از نشانه های غیرکلامی ابراز عشق هم استفاده کنند، شانس بیشتری نسبت به بقیه افراد برای درک احساس عاشقی خواهند داشت. اگر می خواهید نشانه های یک عشق واقعی را بشناسید، این موارد را بخوانید و به خاطر بسپارید.

 

توجه و علاقه

کسی که توجه خالص خود را نثار ما می کند به طور قطع محافظ همیشگی مان خواهد بود. چیزی که واقعاً به صورت یک خصوصیت بارز نمود می کند، عمل به گفته هایش است. در صورتی که برنامه هایش تغییر کند، باید حتما شما را در جریان قرار دهد. اگر قرار باشد که ساعت 8 شما را برای صرف شام ملاقات کند، اما کارهای اداری باعث شود که 20 دقیقه تاخیر داشته باشد، باید به شما زنگ بزند و اطلاع دهد. او باید شما را در برنامه هایش دخیل کند و برای حضور شما در زندگی اش احترام قایل باشد.

 

عضویت در گروه

یکی از نشانه های وجود سازش میان شما و همسر آینده تان این است که او شما را از هر نظر پذیرفته باشد و در تمام جمع های خود راه دهد. در زمانی که خانواده، دوستان و همکارانش را ملاقات می کنید، ببینید که چگونه می توانید خود را با آنها سازگار سازید؛ آیا احساس می کنید که می توانید جزئی از گروه او باشید؟ اگر این چنین نباشد ارتباط شما به بن بست خواهد رسید. او هر چقدر هم تلاش کند، باز هم فشاری که از خارج بر او وارد می شود، باعث ایجاد جدایی میان شما دو نفر خواهد شد.

 

ارتباط متعارف خانوادگی

ارتباطی که میان هر یک از اعضای خانواده آقا وجود دارد، گویای مطالب بسیار زیادی در مورد اوست. رابطه او با مادرش چگونه است؟ با پدر؟ و با خواهرها و برادرهایش چطور؟ به طور کلی رفتار او با افراد دیگر به چه شکل است؟ اگر در همان ابتدای کار نمی توانید یک مرتبه مادرش را ملاقات کنید، فقط کافی است دقت کنید که او در مورد مادرش به شما چه می گوید. داشتن عشق حقیقی ،رابطه های عاطفی و مناسب با فامیل، همیشه به عنوان یک امتیاز مثبت محسوب می شود. این امر نشان می دهد که او برای اطرافیانش ارزش قائل است و با شما هم به خوبی رفتار خواهد کرد.

یکی از نشانه های وجود سازش میان شما و همسر آینده تان این است که او شما را از هر نظر پذیرفته باشد و در تمام جمع های خود راه دهد

اشتیاق به آینده

مهم نیست الان کجا هستید، مهم این است که به کجا می روید. مثلا اگر همسر آینده تان در حال حاضر از نظر مالی وضعیت مناسبی نداشته باشد، (ممکن است دانشجو باشد و یا تازه شغلش را شروع کرده باشد) اما به آینده خود خیلی خوش بین بوده و با علاقه وافر به آن نگاه کند، نباید او را به خاطر مسئله بی پولی کنار بگذارید، چراکه آینده روشنی در انتظار اوست. برخورداری از چنین حس انگیزه و علاقه ای به اندازه طلا گرانبهاست. نکته مهم این است که او اشتیاق ساختن آینده را داشته باشد و در حال حاضر بتواند مقدمات اولیه زندگی مشترک را حتی در سطحی ابتدایی (مثل یک خانه کوچک اجاره ای و شغلی که درآمدش کفاف دو نفر را بدهد) فراهم کند.مطمئن باشید او عاشق واقعی شماست.

 

آزمون عاشقی

اگر می خواهید میزان آشنایی خودتان با نشانه های عشق را بسنجید، در آزمون این هفته صفحه خانواده و مشاوره شرکت کنید. در آزمون این هفته، شما باید درستی یا نادرستی 10 سوال مطرح شده را از نظر خودتان بررسی کنید و در پاسخ به هر عبارت آزمون یکی از 2 گزینه «صحیح» یا «غلط» را انتخاب کنید:

عبارت:

1-وقتی فردی عاشق همسرش باشد، در حالی که همواره برای کمک به او آماده است سعی می کند به او اعتماد داشته باشد و اجازه می دهد تا حدامکان کارهای مربوط به خود را خودش انجام دهد.

2-اگر فردی بخواهد به همسرش نشان دهد که او را دوست دارد، لباس هایش را با لباس های او هماهنگ می کند.

3- سریع ترین راه برای شناخت بیشتر همسرتان و بررسی ادعای علاقه او به شما این است که همراه او با خودرو به یک سفر یک روزه بروید.

4-اگر همسرتان عاشق شما باشد هنگامی که با او صحبت می کنید به چشمان شما نگاه نمی کند و چشمانش بیشتر به اطراف است.

5- همسرتان در رستوران قبل از این که شما نظری بدهید، بهترین غذا را برای هر 2 نفرتان انتخاب می کند.

6-همسران عاشق همیشه کنار یکدیگر راه می روند و نزدیک یکدیگر می ایستند.

7-اگر همسرتان عاشق شما باشد زمانی که از او ناراحت و عصبانی هستید سعی می کند به گونه ای سر صحبت را با شما باز کند و اجازه نمی دهد قهر و فاصله ای که بین شما ایجاد شده است مدت زیادی به طول انجامد.

8-همسر شما هنگام خرید و انتخاب لباس، از شما هم کمک می گیرد و سعی می کند سلیقه و علایق شما را هم مدنظر قرار دهد.

9-همسرتان عاشق شماست اما زمانی که از همسرتان در مورد احساسش نسبت به خودتان می پرسید، او از پاسخ دادن به این سوال طفره می رود.

10- همسرتان عاشق شماست اما به دلیل مشغله های کاری نمی تواند با شما وقت بگذراند و شما را به تفریح و گردش ببرد و حتی زمانی که از محل کار به خانه می آید، به دلیل خستگی نمی تواند با شما صحبت کند.

نحوه محاسبه امتیاز

پس از آن که به همه عبارات آزمون پاسخ دادید، نوبت محاسبه امتیاز است. برای این کار و برای پاسخ صحیح به سوال های 7،6،3،2،1و هشت، یک امتیاز و برای پاسخ غلط به سوال های 4، 5، 9 و 10 هم یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. نمره نهایی از مجموع امتیازهای شما به دست خواهد آمد. همچنین جدول امتیازدهی زیر، این مسئله را برای شما روشن تر می کند.

جدول امتیازدهی

 

سوال  

پاسخ قابل قبول

1

صحیح
2

صحیح

3

صحیح

4 غلط
5

غلط

6

صحیح

7

صحیح

8

صحیح

9

غلط

10

غلط

 

فراوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از: خراسان، شهر سلامت

 

مطالب مرتبط:

آیا عشق و عاشقی با ازدواج از بین می رود؟

سایه عشق قدیمی روی ازدواج شما

ازدواج با عشق‌های یک طرفه

 

 دُرنیوز
تبیان -   -  اقتصادی -  1 روز و 22 ساعت پیش
ایالات متحده آمریکا که اکنون حدود 17 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد یکی از بزرگ ترین قدرت های اقتصادی دنیا به شمار می رود. قرار گرفتن این کشور در رتبه های نخستین واردات و صادرات نیز نشان از جایگاه و قدرت اقتصادی آن دارد اما این قدرت در دوره های مخ ]]>

بسته خروج از رکود آمریکایی ها!


ایالات متحده آمریکا که اکنون حدود 17 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی دنیا به شمار می‌رود.
اقتصاد امریکا

قرار گرفتن این کشور در رتبه‌های نخستین واردات و صادرات نیز نشان از جایگاه و قدرت اقتصادی آن دارد اما این قدرت در دوره‌های مختلف با بحران و رکودهای متعدد مواجه بوده است؛ از جمله آنها می‌توان به رکود سال‌های 1929، 1971، 1981، 1991 و 2001 اشاره کرد اما رکودی که از سال 1929 آغاز شد با عنوان "رکود بزرگ" شناخته می‌شود. این رکود که طولانی‌ترین و سنگین‌ترین رکود اقتصادی امریکا بود تا بیش از 10 سال ادامه یافت و نه‌فقط در اقتصاد امریکا بلکه در اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان تاثیرات منفی بر جای گذاشت و در نهایت به یک جنگ ویران کننده‌ (جنگ جهانی دوم) تبدیل شد. مردم امریکا در آن شرایط، پایانی بر اوضاع وحشتناک رکود متصور نبودند. در حال حاضر نیز هرگاه یک نهاد بین‌المللی یا کارشناسان اقتصادی بخواهند نهایت شکست و زمین‌گیری در حوزه اقتصادی را تعریف کنند از عنوان "رکود بزرگ" استفاده می‌کنند و امریکا شاهد مثال مناسبی برای آنها است.

کشوری که اکنون مدعی مقام‌های نخستین در حوزه تولید است و با اتکای به آن "کاخی سفید" برای سرمایه‌داران و سردمداران خود ساخته، روزگاری با قرار گرفتن در یک "هفته سیاه" تمام هستی خود را باخته بود. بی‌توجهی به تولید، تولد رکود را برای حوزه اقتصادی امریکا به دنبال داشت. کاهش چشمگیر و غیرمنتظره تولید آغازی بود بر کلید خوردن دوران رکود بزرگ اقتصادی در ایالات متحده امریکا. این روند البته با افزایش و اوج‌گیری آمار بیکاری تشدید شد. در شرایط سخت رکود، کمپانی‌های بزرگ و بانک‌های امریکا چاره‌ای جز تعطیلی و دست کشیدن از فعالیت اقتصادی نداشتند و مردم که بسیاری از آنان بیکار شده بودند، برای پرداخت اقساط وام‌های خرید مسکن، دست به دامان موسسه‌ها و مراکز خیریه شدند.

هفته سیاه امریکا، آغازی بر رکود بزرگ

به چند سال قبل از وقوع رکود بزرگ در امریکا بازمی‌گردیم؛ به سال‌های 1925 تا 1927. در این سال‌ها رونق کسب و کار ثروتمندان و جهش و پیشرفت آنها موجب رشد بازار سهام این کشور شد. بسیاری از مردم امریکا در سال 1927 با این تصور که سرمایه‌گذاری آنها در بازار سهم، سود کلان و ثروت عظیمی را برای آنها به دنبال خواهد داشت، وارد این عرصه شدند. آنها مبالغ کلانی را از دیگران به صورت قرض دریافت کردند. انتظارشان این بود که در مدت کوتاهی نه‌تنها موفق به بازپرداخت این قرض می‌شوند بلکه با سودهی بازار سهام، صاحب ثروتی بزرگ خواهند شد. اما اتفاقی غیر از این در عالم واقعیت در انتظار آنها بود؛ چراکه بیشتر شرکت‌هایی که سهام خود را در این بازار عرضه می‌کردند در مسیری قرار گرفتند که جز ضرر و زیان نتیجه‌ای نداشت و افرادی که به امید سود در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند متحمل شکست و خسارت سنگین شدند.

هفته سیاه امریکا از 24 اکتبر 1929 با کاهش ناگهانی و بی‌سابقه ارزش سهام آغاز شد. آن روز را با عنوان "پنجشنبه سیاه" می‌شناسند. اما این پنجشنبه پایان ماجرا نبود و روز سیاه‌تری در انتظار مردم امریکا بود. 29 اکتبر 1929 معروف به "سه‌شنبه سیاه" ضربه نهایی را بر بازار سهام امریکا وارد کرد تا پس از آن بازندگان این بازار که بیشتر آنها اقشار ضعیف و متوسط جامعه بودند راهی جز فروش اموال اندک خود برای بازپرداخت قرض‌هایشان نداشته باشند و پس از آن نیز تعداد اندکی موفق به دریافت کمک از موسسه‌های خیریه شدند.

ایالات متحده امریکا برای خروج از بحران نیازمند به حرکت افتادن چرخ‌های کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی بود. به همین علت برای ایجاد نیازهای کاذب در سطوح مختلف جامعه تلاش‌هایی انجام شد. مردم باید احساس نیاز به خدمات و کالای خاصی می‌کردند

کاهش قیمت سهام اولین دلیل کاهش تولید و استخدام نیروی کار در ایالات متحده امریکا بود. هرچند برخی کارشناسان اقتصادی سقوط سنگین بازار سهام امریکا را آغاز رکود بزرگ این کشور می‌دانند اما عده‌ای از صاحبنظران بی‌توجهی به حوزه تولید و ناتوانی وام‌گیرندگان از بانک‌ها در بازپرداخت اقساط خود را نقطه آغاز این رکود معرفی می‌کنند.

با انعکاس وسیع خبر "سقوط بورس امریکا" زنجیره رکود اقتصادی در کشورهای دیگر شکل گرفت و کشورها یکی پس از دیگری به این بحران اقتصادی پیوستند.

سبک زندگی و بحران اقتصادی امریکا

باز هم کمی به عقب برمی‌گردیم. به سال‌های آغازین دهه 1920. جایی که اقتصاد امریکا در مرحله "گذار" قرار داشت و می‌توان از آن با عنوان "سال‌های آغازین زندگی مدرن و صنعتی در امریکا" نام برد. در آن سال‌ها جامعه روستانشین و کشاورز امریکا شاهد تغییر شکل ارزش‌هایی بود که در گذشته بین این قشر وجود داشت؛ چراکه مردم به فکر کار و فعالیت بیشتر برای دستیابی به ثروت بیشتر افتاده بودند. نتیجه این حرکت، تاسیس کارخانه‌ها و مراکز تولیدی فراوان و بالطبع تولید حجم زیادی از کالاهای مختلف بود. از آنجا که حجم بالای تولید بدون در نظر گرفتن تقاضا و شرایط واقعی بازار انجام می‌شد، فعالیت کارخانه‌های و کارگاه‌های تولیدی سود و درآمد چندانی نداشت. زمان و البته ابزارهای تبلیغاتی خاصی نیاز بود تا فرهنگ مصرف مردم امریکا که تا آن زمان قناعت و پس‌انداز را یک ارزش می‌دانستند تغییر کند. بنابراین صاحبان صنایع تولیدی و کارخانه‌داران به تبلیغات رنگارنگ روی آوردند تا سبک زندگی عامه مردم را تغییر دهند و به آنها بفهمانند که پس‌انداز کردن پول در خانه یا بانک و صبر و تحمل در تهیه و خرید یک کالا دیگر "ارزش" محسوب نمی‌شود و سبک زندگی باید به طور اساسی تغییر کند.

اقتصاد امریکا

این تبلیغات اما رفته رفته موثر افتاد. چشم و هم‌چشمی‌ها و رقابت برای خرید محصولات شیک و مدرن افزایش یافت. هر روز در امریکا بر تعداد مردمی که متقاضی خرید خانه جدید و مدرن، خودرو و لوازم خانگی لوکس بودند افزوده می‌شد. قناعت و پس‌انداز دیگر برای مردم امریکا یک ارزش و تفکر نیک به شمار نمی‌آمد.

درآمد "یک درصد" جامعه برابر با 40 درصد دیگر!

مشکل اقتصادی دیگری که در اوایل دهه 1920 در امریکا وجود داشت، توزیع ناعادلانه ثروت و درآمد عمومی بود. سیاست‌های اقتصادی دولتمردان امریکا به گونه‌ای بود که بیشتر این درآمد در اختیار اقشار ثروتمند قرار می‌گرفت و خانواده‌های متوسط و ضعیف، کمترین و ناچیزترین سهم را داشتند. هرچند بیشترین درظ–آمد و سود کارخانه‌ها مرهون تلاش و فعالیت سخت کارگران بود اما آنچه از این سود نصیب کارگران می‌شد، رقمی بسیار کوچک و اندک بود. از سوی دیگر سیاست‌های مالیاتی دولتمردان (کاهش نرخ مالیات بر درآمد) افزایش ثروت اقشار ثروتمند و کارخانه‌داران و فعالان تولیدی را به دنبال داشت.

همچنین دولت امریکا در سالهای 1923 تا 1927میلادی که به نرخ رشد 32 درصدی تولید به ازای هر فرد دست یافت دستمزد کارگران را فقط 8 درصد اضافه کرد و این اقدام هیچ تناسبی با شرایط آن روز امریکا نداشت.

سیاست‌های مالیاتی دولت وقت امریکا موجب افزایش 60 درصدی ثروت افرادی شد که درآمد آنها بیش از یک میلیون دلار بود. ادامه این روند در سال 1929 نتیجه‌ای سیاه و وحشتناک به دنبال داشت؛ چراکه ثروت و درآمد یک درصد از مردم امریکا برابر بود با درآمد بیش از 40 درصد جامعه. این موضوع سبب شد مردمی که اوایل دهه 1920 جذب تبلیغات رنگین کمپانی‌ها و مراکز تولیدی شده بودند، در اواخر این دهه هیچ توانی برای خرید محصولاتی که به خاطر تبلیغات به آنها علاقه‌مند شده بودند، نداشته باشند. در چنین شرایطی بود که سرمایه‌داران حاکم بر امریکا به فکر شیوه‌ای جدید برای جذب مردم به خرید محصولات و کالاهای لوکس داشته باشند. بنابراین شیوه‌ی "خرید اعتباری" ابداع شد تا عامه مردم بتوانند با استفاده از این شیوه، امروز اقدام به خرید کنند و مبلغ کالاهای خریداری شده را در آینده بپردازند. این ابداع و شیوه، بدهکار شدن بیش از پیش مردم را به دنبال داشت. هر روز بر تعداد افرادی که بیش از توان واقعی خود خرید می‌کردند افزوده می‌شد و بسیاری از آنان را اقشار ضعیف و متوسط جامعه تشکیل می دادند. نه‌تنها مردم عادی در این روند دچار زیان و بدهکاری شدند بلکه شرکت‌های تولیدی به مرور تا سال 1929 به خاطر عدم بازپرداخت مبالغ محصولات توسط مردم دچار ورشکستگی شدند.

در مجموع، نتیجه تمام سیاست‌های نادرست اقتصادی و طرح‌های سرمایه‌داران و دولتمردان در سال 1929 آشکار می‌شد. اقدامات و برنامه‌های مختلف هرچند در نگاه اول هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند اما وجه مشترک و نقطه اتصال آنها "سال 1929" بود؛ جایی که فقط ورشکستگی و سقوط بود. همه راه‌ها پس از طی شدن چندین سال، با رسیدن به 1929 محکوم به شکست بود. کشاورزان و کارگران که نقش زیادی در توسعه امریکا داشتند متحمل آسیب‌های زیادی شدند. این در حالی بود که یک چهارم اقتصاد امریکا وابسته به کشاورزان بود اما کاهش فعالیت‌های آنان بویژه همزمان با جنگ‌های جهانی اول و دوم ضربه سختی بر پیکره اقتصاد امریکا وارد کرد. کشاورزان که بیشتر محصولات خود را در سال‌های آغازین دهه 1920 بدون در نظر گرفتن سود وارد بازار کردند، رفته رفته به زنجیره رکود پیوستند. فعالیت آنها به جایی رسیده بود که باید محصولات خود را پایین‌تر از قیمت تمام شده عرضه می‌کردند!

نتیجه تمام سیاست‌های نادرست اقتصادی و طرح‌های سرمایه‌داران و دولتمردان در سال 1929 آشکار می‌شد. اقدامات و برنامه‌های مختلف هرچند در نگاه اول هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند اما وجه مشترک و نقطه اتصال آنها "سال 1929" بود

لطمه‌ای که امریکا به خاطر اروپا خورد

عوامل رکود بزرگ امریکا در دهه 1930 که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داد فقط محدود به شرایط داخلی این کشور نبود. زمانی که اروپا به تازگی جنگ‌ جهانی اول را با ویرانی‌ها و خسارت فراوان پشت سر گذاشته بود، امریکا به عنوان اصلی‌ترین حامی مالی اروپا وارد عمل شد تا بتواند ویرانی‌های این قاره را اصلاح و بازسازی کند. در شرایطی که امریکا مشغول اجرای سیاست‌های بازسازی اروپا بود، بحران رکود امریکا آغاز شد و بانک‌های این کشور توان لازم و کافی برای ایفای نقش در بازسازی اروپا را نداشتند.

ویروس برهم‌ریختگی نظام بانکی امریکا بسیار سریع به بانک‌های بین‌الملیی و کشورهای دیگر سرایت کرد تا جایی که بی‌ثباتی ساختار بانک‌های جهانی را به دنبال داشت. بسیاری از کشورهای تاروپایی وام‌گیرنده از امریکا توان بازپرداخت اقساط خود را نداشتند و شرایط داخلی امریکا نیز ایجاب می‌کرد نه‌تنها این اقساط دریافت شود بلکه تمام وام‌های پرداختی به اروپا به صورت یکجا به امریکا بازگردانده شود.

یکی دیگر از ضربه‌های سخت به اقتصاد امریکا مربوط به سال 1930 است و آن تشدید بحران بانکی به خاطر خروج سپرده‌های مردم و سرمایه‌داران از بانک‌ها بود؛ چراکه سرمایه‌گذاران به خاطر بی‌اعتمادی به بانک‌ها اقدام به خروج سپرده‌های خود کردند. بانک‌ها اما که فقط بخشی از سپرده‌ها را به صورت نقدی نگهداری می‌کردند، برای پرداخت کامل سپرده‌های مردم چاره‌ای جز تبدیل وام‌های بانکی به پول نقد نداشتند و این طرح و اقدامی بود که "شکست" آن از قبل دور از تصور و انتظار نبود. امریکا در آن سال تجربه بحران‌های وسیع و سنگین بانکی را داشته است؛ بحران‌هایی که به صورت مداوم و پیوسته در سال‌های 1931 و 1932 نیز ادامه داشت و زمستان 1933 آخرین نفس‌ها و نبض‌های سیستم بانکی امریکا بود چراکه بانک ملی این کشور رسما با اعلام روزولت تعطیل شد. با تعطیلی بانک ملی امریکا، دیگر بانک‌های این کشور نیز یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

همزمان با این اتفاقات، سال 1933 میلادی را باید زمان بحرانی برای وضعیت اشتغال در امریکا دانست چراکه در آن سال بیش از 15 میلیون نفر یعنی یک چهارم از مجموع نیروی کار امریکا بیکار شدند تا تبعات رکود اقتصادی و سیاست‌های غلط بیش از پیش آشکار شود. ایستگاه‌های قطار در ایالت‌های مختلف امریکا مملو از جمعیتی بود که برای یافتن شغل موقت و پاره وقت عازم مناطق دیگر می‌شدند اما بسیاری از آنها توفیق چندانی نداشتند یا مجبور بودند با کمترین دستمزد کار کنند. دولت امریکا تلاش زیادی برای مقابله با بیکاری گسترده در این کشور کرد اما تا سال 1939 همچنان 15 میلیون بیکار در امریکا وجود داشت.

اقتصاد امریکا

افزایش تقاضا راهکار خروج از بحران

ایالات متحده امریکا برای خروج از بحران نیازمند به حرکت افتادن چرخ‌های کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی بود. به همین علت برای ایجاد نیازهای کاذب در سطوح مختلف جامعه تلاش‌هایی انجام شد. مردم باید احساس نیاز به خدمات و کالای خاصی می‌کردند تا تولیدکنندگان بتوانند دوباره در عرصه اقتصادی روی پا بایستند و از جا برخیزند. همچنین نهادهای دولتی امریکا، دولت‌های محلی و شهرداری‌ها با انجام "دوباره‌کاری" در بسیاری از پروژه‌ها، برای زنده کردن بخش‌های تولیدی تلاش می‌کردند. واقعیت این بود که بسیاری از تولیدات کارخانه‌ها یک بار استفاده می‌شد و پس از دور ریخته شدن عمدی، مجددا توسط همان کارخانه‌ها تولید می‌شد و به چرخه مصرف بازمی‌گشت. دولت امریکا این روند را برای امیدواری تولیدکنندگان در پیش گرفته بود.

مینارد کینز از اقتصاددان مطرح انگلیسی نیز در اوج رکود اقتصادی امریکا و برخی کشورهای اروپایی پیشنهاد تازه‌ای ارائه داد. او معتقد بود تنها راه برون‌رفت از این بحران، افزایش عمدی مخارج دولت‌ها است. از نظر او در شرایطی که آمار مصرف‌کنندگان خدمات و کالاها به شدت کاهش یافته، فقط دولت است که می‌تواند زمینه‌های افزایش این تقاضا را ایجاد کند و این تقاضا باید ابتدا در مجموعه دولت شکل بگیرد؛ چراکه مردم خصلت خاصی در ایام رکود پیدا می‌کنند و آن "خساست"، "قناعت" و "خرج نکردن پول" است. به اعتقاد او دولت‌ها باید برای افزایش تقاضا "فرهنگسازی" می‌کردند.

همچنین جنگ جهانی دوم که با تفکر هیتلر و حمایت امریکا به وقوع پیوست، راه حل مناسبی برای خروج از بحران و رکود اقتصادی بود. امریکا در این جنگ، نقش تامین کننده سلاح برای کشورهای درگیر جنگ را داشت. در همین شرایط و اوضاع، ایالات متحده امریکا توانست برای تامین نیازهای غذایی و پوشاک میلیون‌ها انسان که درگیر جنگ جهانی بودند بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل شده را مجددا راه‌اندازی کند و از این طریق بود که فرصت‌های شغلی بسیاری در سطح امریکا ایجاد شد و آمار بیکاران به مرور کاهش یافت.

مهدی جابری

بخش اقتصاد تبیان


مطالب مرتبط:

رکود به معنای کاهش اشتغال است

رکود مسکن در ماه خدا

دولت چگونه رکود را دور بزند؟دُرنیوز
تبیان -   -  اقتصادی -  1 روز و 22 ساعت پیش
گزارش های میدانی نشان می دهد حتی با وجود کاهش 3 درصدی قیمت خودرو هنوز خبری از مشتری در بازار خودرو نیست. ]]>

دیگر کسی ماشین نمی خرد!


گزارش های میدانی نشان می دهد حتی با وجود کاهش 3 درصدی قیمت خودرو هنوز خبری از مشتری در بازار خودرو نیست.

خودرو

افزایش قیمت خودرو که طی ماه های گذشته رخ داده موجب شده تا وضعیت بازار به طور کلی دگرگون شود. نمایشگاه داران خودرو نقل می کنند حتی با وجود این کاهش قیمت ها همچنان استقبالی از خودروهای موجود در بازار نمی شود. حتی قیمت برخی خودروها در بازار از قیمت فروش کارخانه ای آنها نیز کمتر شده است.

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که میزان تولید خودرو در کشور افزایش یافته است. اوایل تیرماه، خبر توافق سایپا و کیا منتشر شد. توافقی که به گفته های مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا بنا بود براساس آن، کیا مجددا به عنوان شریک تجاری با سایپا همکاری کند.

حالا براساس گزارش های منتشر شده، سایپایی ها 20 دستگاه از این مونتاژی کره‌ای را تولید کرده‌اند. سراتو در حال حاضر 117 میلیون تومان است. اما گفته می شود که قیمت مدل های داخلی آن کمتر از این میزان خواهد بود. چرا که تعرفه واردات قطعات در مقایسه با تعرفه واردات خودروی کامل پایین تر است.

در حالی که سراتو در سایپا تولید می شود، دعوای کاهش قیمت خودروی داخلی تنها با کاهش 3 درصدی قیمت ها پایان یافته است.

عدم تغییر قیمت‌های اعلامی برای خودروهای داخلی تاثیری بر نرخ این محصولات در بازار آزاد نداشته است. در این باره فعالان بازار خودرو معتقدند چند روزی طول می‌کشد تا سمت و سوی بازار آزاد خودرو تحت تاثیر موضع جدید رییس شورای رقابت، مشخص شود

عدم تغییر قیمت‌های اعلامی برای خودروهای داخلی تاثیری بر نرخ این محصولات در بازار آزاد نداشته است. در این باره فعالان بازار خودرو معتقدند چند روزی طول می‌کشد تا سمت و سوی بازار آزاد خودرو تحت تاثیر موضع جدید رییس شورای رقابت، مشخص شود.

به گفته مددی، با 4 استدلال قیمت خودرو باید کاهش یابد که کاهش تورم از 42 به 14.5، کاهش قیمت ارز، برداشته شدن تحریم‌ها از صنعت خودروسازی ایران در گفت‌وگوهای 1+5 و همچنین افزایش دو برابری تولید خودرو در خودروسازی‌های کشور است.

بر اساس گزارش وزارت صنعت، خودروسازان بزرگ کشور در مجموع 256 هزار و 196 دستگاه انواع خودروهای سواری را در چهار ماه امسال به تولید رسانده‌اند که در این بین، ایران خودرویی‌ها سهمی 145 هزار و 896 دستگاهی دارند و سایپایی‌ها هم از سهمی 74 هزار و 862 دستگاهی برخوردار شده‌اند. همین طور پارس‌خودرو به‌عنوان سومین خودروساز بزرگ کشور، 35 هزار و 196 دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته، 60.6 درصد رشد را تجربه کرده باشد.

طرح مذکور «ساماندهی نحوه قیمت‌گذاری خودروی داخلی» نام دارد که دارای یک ماده‌ واحده است که بر اساس آن برای قیمت‌گذاری عادلانه خودرو هیأت مرکزی با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل می‌شود

هیات مرکزی قیمت گذاری خودرو در راه است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را آماده کردند که به موجب آن یک هیأت مرکزی متشکل از نهادها و سازمان‌های مرتبط با خودروسازی برای تعیین قیمت خودروی داخلی تشکیل می‌شود.

عزت‌الله یوسفیان ملا با اشاره به گلایه‌های رئیس‌ جمهور، نمایندگان و مردم از قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت گفت: پس از طرح گلایه‌ها جمعی از نمایندگان طی طرحی مکانیزم جدیدی را برای تعیین قیمت خودرو مشخص کردند.

نماینده آمل با بیان اینکه در این طرح مکانیزم لازم برای تعیین قیمت خودرو مشخص شده است گفت: در این طرح به دنبال آن هستیم که یک هیأت مرکزی برای تعیین قیمت خودرو تشکیل شود تا این هیأت پیرامون قیمت خودرو اعلام نظر کند. طرح مذکور «ساماندهی نحوه قیمت‌گذاری خودروی داخلی» نام دارد که دارای یک ماده‌ واحده است که بر اساس آن برای قیمت‌گذاری عادلانه خودرو هیأت مرکزی با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل می‌شود.

ماشین از نرخ افتاد

فعالان بازار خودرو از کاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد به دنبال کاهش نرخ رسمی برخی از این محصولات خبر می‌دهند.هفته گذشته قیمت برخی از محصولات پر تیراژ ایران خودرو و سایپا بین دو تا سه درصد کاهش یافت.

این کاهش قیمت افت نرخ برخی از خودروهای داخلی در بازار آزاد را به دنبال داشته است. به گونه‌ای که قیمت بعضی از خودروها تا یک میلیون کاهش یافته است.

خودرو

قیمت کارخانه‌ای

قیمت بازار

تیبا

23 میلیون و 710 هزار تومان

23 میلیون و 900 هزار تومان

پراید SE111

19 میلیون و 940 هزار تومان

20 میلیون و 500 هزار تومان

پراید 131

19 میلیون و 720 هزار تومان

19 میلیون و 750 هزار تومان

پژو 405

29 میلیون و 34 هزار تومان

30 میلیون و 400 هزار تومان

سمند EF7

28 میلیون و 855 هزار تومان

30 میلیون تومان

پژو پارس سال

34 میلیون و 880 هزار تومان

35 میلیون و 800 هزار تومان

پژو206 تیپ 5

34 میلیون و 114 هزار تومان

37 میلیون و 500 هزار تومان

پژو206 v8

34 میلیون و 649 هزار

37 میلیون و 900 هزار تومان

لیفان 620

42 میلیون تومان

45 میلیون تومان

لیفان x60

60 میلیون تومان

62 میلیون تومان

ام وی ام 315

38 میلیون و 303 هزار تومان

38 میلیون و 400 هزار تومان

ام وی ام 110

21 میلیون و 866 هزار تومان

20میلیون و 500 هزار تومان

ام وی ام 530

43 میلیون و 282 هزار تومان

40 میلیون تومان

ام وی ام x33

63 میلیون و 170 هزار

63 میلیون تومان

جک

45 میلیون تومان

48 میلیون تومان

مگان 2000

76 میلیون و 779 هزار تومان

102 میلیون تومان

مزدا 3

105 میلیون تومان

130 میلیون تومان

پارس تندر

38 میلیون تومان

41 میلیون تومان

تندر 90 اتومات

45 میلیون تومان

46 میلیون و 500 هزار تومان

تندر 90 E2

36 میلیون و 147 هزار تومان

39 میلیون و 600 هزار تومان

 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : خبرآنلاین، ایسنا، فارس

مطالب مرتبط:

صنعت خودرو پنچر می‌شود؟

آخرین قیمت خودرو

صنعت خودرو سازی در دست چیندُرنیوز
ملک وقفی قابل خرید و فروش نیست (مگر در مواردی خاص)، لذا چنین شرطی در هنگام وقف مخالف مقتضای آن بوده و وقف باطل است، البته اگر مثلاً به این شکل شرط کند که در صورت خرابی و عدم قابلیت استفاده، موقوفه به فروش رسیده و تبدیل گردد، شرط و وقف صحیح است. ]]>

آیا می شود ملکی را موقت وقف کنیم؟

وقف
ملک وقفی قابل خرید و فروش نیست (مگر در مواردی خاص)، لذا چنین شرطی در هنگام وقف مخالف مقتضای آن بوده و وقف باطل است، البته اگر مثلاً به این شکل شرط کند که در صورت خرابی و عدم قابلیت استفاده، موقوفه به فروش رسیده و تبدیل گردد، شرط و وقف صحیح است.

سوال: اگر کسی ملکی را وقف نماید باز می‌تواند در آن ملک دخل و تصرف نماید؟

جواب: اگر کسی چیزی را وقف کند، از ملک او خارج می‌شود و خود او و دیگران نمی‌توانند آن را ببخشند یا بفروشند و کسی هم از آن ملک ارث نمی‌برد. (توضیح المسائل امام (ره), ص2676)

سوال: کسی می‌تواند ملکی را موقتاً برای چند سال وقف نماید؟

جواب: کسی که مالی را وقف می‌کند، باید برای همیشه وقف کند پس اگر مثلاً بگوید این مال تا ده سال وقف باشد و بعد نباشد، باطل است. (توضیح المسائل امام (ره), ص2679)

سوال: اینجانب یک قواره زمینی را برای ساختن مسجدی خریداری کردم و هنگام ساختن دیدم که زمین برای مسجد کوچک است حال آیا اجازه است که این زمین را بفروشم و در همین محل زمین بیشتری خریداری نمایم؟ البته در موقع خریداری زمین صیغه خوانده نشده است؟

جواب: خرید زمین به قصد بنای مسجد کافی در وقف نیست، اگر بعد از خرید وقف نشده و تحویل وقف نگردیده به ملک مالک باقی است و اختیار آن با مالک است. (استفتاثات امام (ره), ج2, ص334)

سوال: اگر واقفی در هنگام وقف شرط کند که موقوفه‌ی او بفروش برسد، حکم آن چیست؟

ملک وقفی قابل خرید و فروش نیست (مگر در مواردی خاص)، لذا چنین شرطی در هنگام وقف مخالف مقتضای آن بوده و وقف باطل است، البته اگر مثلاً به این شکل شرط کند که در صورت خرابی و عدم قابلیت استفاده، موقوفه به فروش رسیده و تبدیل گردد، شرط و وقف صحیح است.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

این شرط در شرایط خاصی صحیح است.

 

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

شرط مذکور صحیح نیست ولی می‌تواند شرط کند در صورت نیاز موقوفه را به خود برگرداند.

 

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

چنین شرطی مخالف مقتضای وقف است و وقف باطل می‌شود.

 

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

موارد مختلف است و به صورت کلی ملک وقفی قابل خرید و فروش نیست.

 

چند استفتاء از آیة الله سیستانی دام ظله:

سوال: آیا واقف می تواند متولی را عوض نماید؟

پاسخ: نمی تواند مگر اینکه تعیین متولی را در حین انشاء وقف برای خودش قید کرده باشد.

سوال: در خرمشهر رسم است یک اتاق منزل را به عنوان حسینیه در نظر می گیرند آیابا اقامه عزای حسینی در آن وقف خواهد شد و از مالکیت آنها بیرون خواهد رفت یا مثل نمازخانه در منزل خواهد بود؟

پاسخ: مانند نمازخانه است.

سوال: شخص نیکوکاری قصد دارد منزلش را حسینیه کند لکن طبقه فوقانی آن را برای خود و فرزندانش نگهدارد نحوه وقف او باید به چه نحوی باشد؟

پاسخ: می تواند فقط طبقه پایین را وقف کند.

سوال: قرار است که فرش های مسجد را تعویض کنیم و فرش جدید برای مسجد بگیریم. آیامی توانیم فرش هایی که الآن در مسجد وجود دارند را فروخته و پول آن را صرف خرید فرش های جدید کنیم؟ و یا می توانیم که فرش ها را به مسجدی دیگر فروخته و از پول آن برای خرید فرش های جدید استفاده کنیم؟

پاسخ: اگر فرش کهنه با پول خود مسجد خریداری شده می توانید بفروشید ولی اگر وقف باشد فروش جایز نیست پس اگر در خود مسجد قابل هر نوع استفاده باشد باید در مسجد بماند در غیر این صورت باید به سایر مساجد داده شود.

 

چند استفتاء از آیة الله خامنه ای دام ظله:

سوال: اینجانب یک باب منزل را وقف حوزه علمیه کرد‌ه‌ام و تولیت آن را در زمان حیاتم به عهده خودم و بعد از حیاتم به عهده شخص دیگرى گذاشته‌ام. آیا اجازه دارم اکنون تولیت بعد از خودم را تغییر بدهم؟

جواب: واقف فقط در وقت واقع ساختن وقف و در ضمن عقد آن اجازه قرار دادن حق تولیت براى خودش یا دیگرى را دارد اما بعد از تمام شدن وقف، واقف بیگانه از وقف مى‌باشد.

سوال: اگر در وقف‌نامه، تولیت وقف بر عهده بزرگترین فرزند پسر خانواده از هر نسل گذارده شده باشد، آیا این بدان معناست که بعد از فوت پدر، با وجود عمو، نوبت به پسر آن مرحوم مى‌رسد یا عموى او متولى است؟

جواب: ظاهر تعیین تولیت وقف به نحو مزبور در فوق انتقال تولیت از ولد اکبر به فرزند اکبر وى است.

سوال: کسى که در مکانى زندگى مى‌کند که وقف نامه‌اى دارد مثلاً طبق وقف باید فرد هر روز یک جزء قرآن بخواند ولى به آن عمل نکرده وظیفه او چیست؟

جواب: تخلّف از مورد و جهت وقف حرام است و نمى‌تواند در مکان مذکور تصرف نماید.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اندیشه قم

سایت اسلام کوئیست

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله سیستانی دام ظله

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله خامنه ای دام ظله

 

مطالب مرتبط:

احکام وقف

از وقف چه میدانید؟

نقش وقف در پویایی اسلامدُرنیوز
زمانی می رسد که کسی امر به معروف و نهی از منکر نمی کند. اصحاب تعجب کردند و گفتند: یا رسول الله می شود! فرمود: زمانی می رسد که امر به منکر می کنند و نهی از معروف می کنند. تعجب کردند و گفتند: مگر می شود؟ فرمودند: زمانی می رسد که معروف، منکر می شود. ]]>

مکانی که شیطان نفر سوم می شود!!


امروز متأسفانه خیلی از معروف‌ها منکر شده است و منکرها معروف شده است. پیامبر خدا فرمودند. زمانی می‌رسد که کسی امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند. اصحاب تعجب کردند و گفتند: یا رسول الله می‌شود! فرمود: زمانی می‌رسد که امر به منکر می‌کنند و نهی از معروف می‌کنند. تعجب کردند و گفتند: مگر می‌شود؟ فرمودند: زمانی می‌رسد که معروف، منکر می‌شود.


ازدواج، طلاق،زن و شوهر

امروز متأسفانه در خیلی از مباحث، جای معروف و منکر را عوض کرده ایم.

در جلسه‌ای نشستیم، دوستان غیبت می‌کنند. می‌گوییم: دوست عزیز غیبت نکنید. چه می‌گویند؟ می‌گویند: شما هم برای ما مقدس بازی درمی‌آوری. غیبت حتماً منکر است و در این شکی نیست ولی این منکر معروف شده است. اگر کسی هم نهی از منکر کند، می‌گوییم: نمی‌خواهد شما برای ما مسأله بگویی.

 

سازش با تنگدستی شوهر

از دعاهای فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است. «اللهم انی اسئلک رضا بالقضاء» خدایا مرا به جایی برسان، به مقدرات تو راضی باشم. نمی‌گوییم: مردها کوتاهی کنند. نه مرد باید وظیفه‌اش را انجام بدهد. اما زندگی همیشه طبق میل ما نیست. فاطمه زهرا در زندگی همیشه از خدا می‌خواست که خدایا من راضی باشم. اگر فقر است، راضی باشم. اگر بیماری است، راضی باشم. اگر درآمد شوهرم کم است، راضی باشم. اگر دستش تنگ است، راضی باشم. ما این روایات را چقدر خوانده ایم.

فردای قیامت سه دسته از زن‌ها با فاطمه زهرا محشور می‌شوند. یک دسته کسانی هستند که با فقر شوهرش بسازد.

فقر تحمیلی را نمی‌گوییم. مرد در حد توانش تلاش کرده، اما بیش از این دستش نرسیده است. اگر زن بر فقر و تنگدستی شوهرش بسازد، فردای قیامت با فاطمه زهرا سلام الله علیها محشور می‌شود. عذاب قبر ندارد. این یک معروف است، شما با تنگدستی شوهر بسازید. الآن خانم‌ها می‌گویند: نه! چشمش کور، برود شغل دوم و سوم پیدا کند. سه شیفت کار کند.

یک وقت است می‌گویند: من می‌خواهم شوهرم برای تجملات بیشتر سه شفیت کار کند. آیا خداوند بر این امر راضی است؟ الان خیلی از گرفتاری‌های ما این است که عمرمان را برای تشریفات و تجملات خرج می کنیم و هیچ لذتی هم از زندگی نمی بریم.

فاطمه زهرا در زندگی همیشه از خدا می‌خواست که خدایا من راضی باشم. اگر فقر است، راضی باشم. اگر بیماری است، راضی باشم. اگر درآمد شوهرم کم است، راضی باشم. اگر دستش تنگ است، راضی باشم

راننده ی تاکسی می گفت من روزی 18 ساعت مسافرکشی می کنم! از شش صبح تا 12 شب!!

چرا کمی به فکر زندگی هایمان نیستیم؟! این مرد قطعاً چند روز بعد انواع و اقسام بیماری‌ها جسمی، روحی، عصبی را می‌گیرد و زندگی اش شیرین نخواهد بود. آن زندگی نمی‌شود که فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و امیرالمۆمنین(علیه السلام) تعریف می‌کنند. مگر می‌شود که کسی هجده ساعت کار کند. یک وقتی ضرورات است و گرفتاری و مشکلات است. اما اگر انتظارات است، قدری باید کوتاه آمد. فاطمه زهرا از خدا می‌خواست که خدایا من به مقدرات تو راضی باشم.

 

اعتدال را در زندگی رعایت کنیم

از دعاهای حضرت این است: «الْقَصْدُ فِی الْغِنَى وَ الْفَقْرِ» (کافی/ج4/ص53)

خدایا من از تو می‌خواهم که حالت اعتدال را داشته باشم، در حالت ثروت و فقر اعتدال داشته باشم. ثروت هم داری زندگی معتدل باشد و از تشریفات و تجملات بپرهیزیم.

امام جعفر صادق علیه السلام کی چالیس حدیثیں

مکانی که شیطان نفر سوم می شود!

ابوبصیر پیرمرد نابینا است. معلم کلاس قرآن است. در جلسه قرآن با یک زن شوخی کرد و خانم خندیده بود. خدمت امام باقر(علیه السلام) آمد. حضرت فرمود: ابوبصیر به آن خانم چه گفتی؟ ابوبصیر می‌گوید: از خجالت دستم را روی صورتم گرفتم.

امام صادق فرمود: «لَا تَعُودَنَّ إِلَیْهَا» (وسایل‌الشیعه/ج20/ص198) اصلاً جلسات را تعطیل کن. کلاس درست را بر هم بزن. یک پیرمرد نابینا، مثل ابوبصیر را از درس منع می‌کند. این معروف است. این الآن در جامعه ما منکر است. الآن می‌گویند: نه! اگر خانم و آقا هم در یک اداره‌ای هم هستند، بگویند و بخندند. این چیزی نیست!

شیخ صدوق نقل می‌کند. شخصی خدمت امام صادق(علیه السلام) آمده بود درس بخواند. شخصی به نام محمد طیار بود. آمد در مدینه خانه‌ای پیدا کند. خانمی گفت: من به تو خانه می‌دهم. این دید دو خانه است ولی بین این دو خانه یک دری هست که می‌شود بین این دو خانه ارتباط برقرار کرد. گفت: نمی‌شود که من مرد نامحرم و تو زن تنها! خانم گفت: نه، تو اثاث بیاور، این در را می‌بندیم. مشکلی نیست. این بنده خدا رفت اثاث را آورد و در این خانه گذاشت. گفت: در را ببند. گفت: نه! بگذار باز باشد، یک هوایی بیاید و برود. محضر امام صادق(علیه السلام) آمد. داستان را برای امام نقل کرد. حضرت فرمود: زود اثاثت را از آنجا بردار و برو. سومین نفر شیطان است. زن و مرد در خانه‌ی خلوتی باشند، سومین نفر شیطان است. این یک منکر است.

امام صادق(علیه السلام) فرمود: غیر از اینکه از نظر فقهی جایز نیست زن و مرد یکجا خلوت کنند، سومین نفر شیطان است. خانم شما شاغل هستی و اشتغال داری، در شرکت هستی، اگر یکجایی هستی، مرد دیگری هست که امکان رفت و آمد نیست، بودن شما در اینجا حرام است. این یک منکر است.

حالا خودتان ببینید الان در جامعه در مطب ها، مۆسستات خصوصی، شرکت ها ی خصوصی چقدر روابط ناسالم شده است. این ها منکر است بپذیریم. خیلی از روابط و گناهان از همین‌جا پیدا شده است.

خدایا من از تو می‌خواهم که حالت اعتدال را داشته باشم، در حالت ثروت و فقر اعتدال داشته باشم. ثروت هم داری زندگی معتدل باشد و از تشریفات و تجملات بپرهیزیم

منکرهای ساختگی!!

گاهی اوقات هم می بینیم که منکرهای واقعی در جامعه و خانواده ها به فراموشی سپرده شده و به جای آن خودمان منکرهای ساختگی می سازیم.

خانمی که در خانه خسته شده و نیازمند کمک از همسرش است وقتی از او کمک طلب می کند، مرد در پاسخ می گوید: مرد که در خانه کار نمی کند!!

و این مرد نمی داند که مخالف سیره اهل بیت عمل می کند!

روزی پیامبر آمد دید فاطمه زهرا دارد کار می‌کند، امیرالمۆمنان هم عدس پاک می‌کند. فرمود: من می‌خواهم به شما کمک کنم. کدام یک خسته‌تر هستید؟ امیرالمۆمنان فرمود: یا رسول الله! فاطمه از من خسته تر است. فرمودند: فاطمه جان شما برخیز! من کار شما را انجام بدهم. اینها معروف است.

در روایت هست که امام صادق(علیه السلام) فرمود: امیرالمۆمنان چند کار را در خانه انجام می‌داد. «یَحْتَطِبُ وَ یَسْتَقِی وَ یَکْنُس‏» (فقیه/ج3/ص169) خانه را جارو می‌زد. الآن بگوییم: آقا شما وقت کردی، خانه را جارو بزنی، اشکال ندارد. می‌گوید: دوباره از این حرف‌ها زدید که آدم خوشش نمی‌آید! مرد را چه به جارو زدن!!

«خِدْمَةُ الْعِیَالِ کَفَّارَةٌ لِلْکَبَائِر» (مستدرک/ ج13/ ص48) کفاره‌ی گناهان کبائر است. ما گناه مرتکب نشدیم، ما معصوم هستیم. گناه کبیره کفاره‌ی کبائر است. انصاف داشته باشیم و مدارا داشته باشیم.

فرآوری: زهرا اجلال              

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

کتاب «زن در آیینه جمال و جلال»

کتاب «نظام حقوق زن در اسلام» نوشته شهید مطهری

بیانات حجت الاسلام قمی در برنامه سمت خدا

 

مطالب مرتبط:

امر به معروف و نهی از منکر

اولویت با دینداری خانواده است

نمونه هایی از خانواده های متعالی در قرآن

 دُرنیوز
گزارشی از آثار پیشنهادی ایران برای ثبت در یونسکو ]]>


دُرنیوز
غار کرفتو غار آهکی است که در شمال غرب شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران قرار دارد. گفته می‌شود شکل و بخش‌هایی از این غار در دوران سوم زمین‌شناسی دست‌کَند است. همچنین کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ در این غار وجود دارد. ]]>

غار شگفت‌انگیز کردستان

غار کرفتو غار آهکی است که در شمال غرب شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران قرار دارد. گفته می‌شود شکل و بخش‌هایی از این غار در دوران سوم زمین‌شناسی دست‌کَند است. همچنین کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ در این غار وجود دارد.با توجه به پژوهش‌های به عمل آمده، در دوران میان‌زیستی کرفتو در زیر آب بوده‌است و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده‌است.

غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده‌است. در حال حاضر طول غار حدود 750 متر است و راه های فرعی متعددی از آن منشعب می‌شود. غار چهار طبقه دارد و حجاران هنرمند، به زیبایی فضاهایی را در مدخلهای غار تراشیده و اتاقها، راهرو و دالانهای متعددی را به وجود آورده‌اند.این غار در دوره های مختلف تغییر حالت داده و به صورت معماری صخره ای در چهار طبقه دیده می شود. به دلیل وجود کتیبه های یونانی بر سر در یکی از اتاق های طبقه سوم معماری هسته ای از آن به عنوان معبد «هراکل» نام برده می شود.       

این غار در سال 1379 گمانه‌زنی شد و با بررسی‌های باستان‌شناختی در محوطهء بیرون و داخل غار آثاری از دوران‌های مختلف به دست آمد. کشف تراشه‌های سنگی در طبقه چهارم و محوطهء بیرون غار می‌تواند نشانه‌ای از استفادهء انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار باشد. همچنین نمونهء سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامهء سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی سده‌های ششم تا هشتم هجری را مسجل می‌سازد.

غار گرفتو در 20 بهمن 1318 با شماره ثبت 330 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. برای دیدن این غار شگفت انگیز باید به کردستان، 46 کیلومتری جنوب غربی تکاب، 5 کیلومتری غرب روستای یوزباش کندی سفر کنید.

 

 

 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 • غار کرفتو
  غار کرفتو
 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از اطلس تاریخ ایران، خبرگزاری میراث فرهنگی

 

مطالب مرتبط:

پوشاک غارنوردی

غارنوردی برای تازه کارها

 

 

 دُرنیوز
خارش سوارکار (Jock itch) با خارش و قرمزی پوست در ناحیه تناسلی، قسمت داخلی ران و باسن مشخص می شود. این عارضه در نواحی گرم و مرطوب بدن... ]]>

خارش سوارکار در نواحی گرم و مرطوب بدن


خارش سوارکار (Jock itch) با خارش و قرمزی پوست در ناحیه تناسلی، قسمت داخلی ران و باسن مشخص می شود. این عارضه در نواحی گرم و مرطوب بدن رخ می دهد و در ورزشکاران، افراد چاق و کسانی که خیلی عرق می کنند، شایع است.

سوارکاری

خارش سوارکار یک نوع عفونت قارچی پوست است که در ناحیه اندام تناسلی، داخل کشاله ران و باسن دیده می شود.

 

در خارش سوارکار، بثورات پوستی خارش دار، قرمزرنگ و اغلب با شکل گرد در قسمت های مرطوب و گرم بدن بروز می کنند.

 

دلیل نامیدن این عفونت قارچی به نام خارش سوارکار این است که این عارضه در افرادی که خیلی عرق می کنند، مانند ورزشکاران اسب سوار شایع است. همچنین در افراد چاق زیاد دیده می شود.

 

اگرچه عارضه خارش سوارکار اغلب ناراحت کننده و پر دردسر است، ولی معمولا جدی و خطرناک نیست.

 

خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی و انتهای ران و استفاده از پمادهای ضدقارچ، معمولا برای درمان این عارضه کافی است.

 

نشانه های خارش سوارکار

در عارضه خارش سوارکار، معمولا ابتدا پوست نواحی گفته شده در بالا قرمز می شود و به تدریج از انتهای ران به قسمت بالای ران می رود.

 

دردسر این بثورات پوستی شامل یک ردیف از تاول های کوچک و برآمده است.

 

این بثورات پوستی اغلب خارش دارند یا می سوزند و پوسته پوسته می شوند.

 

اگر بثورات پوستی شما طی دو هفته بهتر نشد و یا اگر شما آنها را با استفاده از داروهای بدون نسخه درمان کردید، ولی بعد از چند هفته مجددا برگشتند، به پزشک مراجعه کنید. شاید نیاز به تجویز دارو توسط پزشک داشته باشید.

لباس زیر خود را حداقل یک بار در روز و اگر خیلی عرق می کنید، به دفعات بیشتری عوض کنید و بشویید

علت خارش سوارکار

یک نوع قارچ پوستی که می تواند از یک شخص به شخص دیگر سرایت کند و یا با استفاده مشترک از حوله و لباس آلوده منتقل می شود، باعث بروز خارش سوارکار می شود.

 

اغلب همان قارچی که عارضه پای ورزشکار (عفونت قارچی انگشتان پا) را ایجاد می کند، باعث بروز خارش سوارکار نیز می گردد.

 

عفونت قارچی می تواند از پاها به ران منتقل شود، همانطور که قارچ می تواند به روی دست ها یا حوله انتقال یابد.

 

عوامل خطر

قارچ های مولد خارش سوارکار در محیط های بسته  و مرطوب بهتر رشد می کنند. بنابراین قسمت های گرم و مرطوب بدن که زیاد عرق می کنند، بیشتر دچار این عارضه می شوند.

 

عوامل زیر، خطر ابتلا به خارش سوارکار را زیاد می کنند:

- جنسیت مذکر، اگرچه خانم ها هم دچار این عارضه می شوند.

- پوشیدن لباس زیر یا ساپورت ورزشی تنگ که بعد از هر بار استفاده شسته نمی شوند.

- چاق بودن

- عرق کردن زیاد

- داشتن سیستم ایمنی ضعیف یا آسیب دیده

- داشتن سایر مشکلات پوستی مانند درماتیت آتوپیک که بیماری پوستی مزمن و ارثی است و باعث خارش و التهاب پوست می شود.

 

تشخیص

در بسیاری موارد، پزشک به راحتی با مشاهده بثورات پوستی، متوجه وجود عارضه خارش سوارکار در شما می شود.

 

اگر تشخیص دقیق و واضح نباشد، پزشک یک نمونه از پوست ناحیه بیمار را برمی دارد و زیر میکروسکوپ می بیند.

 

برای رد کردن سایر بیماری ها، یک نمونه از پوست بیمار برای کشت به آزمایشگاه فرستاده می شود.

 

کلوتریمازول

درمان ها

در موراد خفیف خارش سوارکار، پزشک ابتدا استفاده از پماد، لوسیون، پودر و یا اسپری ضدقارچ (بدون نیاز به نسخه) را توصیه می کند.

 

بثورات پوستی ممکن است سریعا با این درمان ها برطرف شوند، اما این درمان ها را بایستی دو بار در روز و حداقل برای مدت ده روز ادامه دهید تا کاملا بهبود پیدا کنید.

 

اگر دچار عارضه پای ورزشکار (عفونت قارچی انگشتان پا) نیز باشید، همزمان با درمان خارش سوارکار، این عارضه را نیز می توانید درمان کنید. این کار خطر بازگشت بیماری را کم می کند.

 

ولی اگر خارش سوارکار شدید بود و یا با درمان های بدون نسخه (در بالا) بهبود نیافت، نیاز به تجویز پمادهای قوی تر و یا حتی قرص های ضدقارچ توسط پزشک دارید.

 

جلوگیری

برای کاهش خطر ابتلا به عارضه خارش سوارکار، به توصیه های زیر عمل کنید:

 

1- خشک نگه دارید.

ناحیه تناسلی و بالای ران خود را همیشه خشک نگه دارید.

بعد از ورزش، عرق کردن و شستن این قسمت ها، با یک حوله یا پارچه تمیز یا دستمال کاغذی توالت این قسمت ها را خشک کنید. برای جلوگیری از مرطوب ماندن این قسمت ها، از پودر استفاده کنید.

 

2- لباس های تمیز بپوشید.

لباس زیر خود را حداقل یک بار در روز و اگر خیلی عرق می کنید، به دفعات بیشتری عوض کنید و بشویید.

لباس ورزشی و یا لباس کار خود را بعد از هر بار استفاده با آب و مواد شوینده، بشویید.

لباس تنگ به ران شما می چسبد و باعث سایش پوست و در نتیجه ابتلای شما به خارش سوارکار می شود

3- خنک بمانید.

لباس ضخیم را برای مدت طولانی در هوای گرم و شرجی نپوشید.

 

4- لباس اندازه بدن خود بپوشید.

دقت کنید لباسی راکه می خرید، اندازه سایز بدن شما باشد، مخصوصا لباس زیر، ساپورت ورزشی و یا یونیفورم ورزشی تان.

لباس تنگ به ران شما می چسبد و باعث سایش پوست و در نتیجه ابتلای شما به خارش سوارکار می شود.

سعی کنید شورت پاچه دار بپوشید تا شورت بدون پاچه.

 

5- از وسایل شخصی به طور مشترک استفاده نکنید.

اجازه ندهید کسی از حوله، لباس و سایر وسایل شخصی شما استفاده کند. شما نیز از وسایل شخصی فرد دیگری استفاده نکنید، مثلا لباس کسی را نپوشید.

 

6- پای ورزشکار را درمان کنید.

اگر مبتلا به عارضه پای ورزشکار هستید، برای جلوگیری از انتشار عفونت از پاها به ران و ناحیه تناسلی، این عارضه را تحت نظر پزشک درمان کنید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

8 نوع عفونت قارچی پوست

بیماری‌های پوستی در ورزش های مختلف

اسب سواری هم مشکلاتی برای سلامتی دارد

بیماری های قارچی پوست

عفونت و خارش انگشتان پا

7 علت خارش در دستگاه دفع

10 مورد از مشکلات جسمی آقایان

 دُرنیوز
فردی که به کما می‌رود، در حقیقت بیماری است که هوشیاری‌اش مختل شده و در بیهوشی به سر می‌برد. چنین فردی نمی‌تواند ارتباط کلامی، چشمی و حرکتی با دیگران برقرار کند... ]]>

کما... مرگ یا زندگی


کما یک اتفاق ناگهانی و تلخ است که شخص را در وضعی قرار می‌دهد که در مرز زندگی و مرگ قرار می‌گیرد. متاسفانه برخی افراد پس از رفتن به کما دچار مرگ مغزی می‌شوند و هرگز به هوش نمی‌آیند، اما این به آن معنا نیست که خروج از کما ممکن نباشد، بلکه در بسیاری موارد با رسیدگی سریع و درمان صحیح، بازگشت به زندگی طبیعی اتفاق می‌افتد.

کما

در واقع کما حالتی از ناهوشیاری است که طی آن فرد حتی به دردناک‌ترین محرک‌های فیزیکی هم واکنشی نشان نمی‌دهد.

 

نکته مهم آن است که برای داشتن سطح طبیعی هوشیاری، عملکرد درست نیمکره‌های مغز و ساقه مغز ضروری است. حال اگر به هر علت، ساقه و یا هر دو نیمکره مغز عملکرد خود را از دست بدهند، فرد دچار کما می‌شود.

 

کما به نوبه خود، یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از یک بیماری یا واکنشی به یک حادثه چون ضربه شدید به سر تلقی می‌شود.

 

اصلی‌ترین نگرانی در مورد کما، خارج شدن از آن است که گاهی ممکن نیست و با نزدیک شدن فرد به زندگی نباتی و بروز مرگ مغزی ، پایان حیات، تنها گزینه انتخابی تلقی می‌شود. اما خارج شدن از کما به چه عواملی بستگی دارد؟

 

دکتر محمد روحانی، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با تاکید بر این که خارج شدن یا نشدن از کما به علت آن بستگی دارد، می‌گوید:

«یعنی فردی که به علت افت شدید قند خون (هیپوگلیسمی) دچار کما شده است، در صورت تشخیص سریع و درمان بموقع به حالت کاملا طبیعی بر‌می‌گردد. همچنین اگر فردی که دچار مسمومیت دارویی شده بسرعت درمان شود و دچار عوارض افت اکسیژن مغز نشود، می‌تواند به حالت طبیعی بر گردد.

 

ولی بیمارانی که به دلیل ضایعات ساختمانی مغز دچار کما می‌شوند، مثلا به علت خونریزی ساقه مغز به کما می‌روند، اغلب وضعیت خوبی ندارند و حتی در صورت خارج شدن از کما، عوارض شدیدی نظیر زندگی نباتی یا ناتوانی شدید حرکتی و شناختی خواهند داشت.

 

فرد در کما کاملا بیهوش است و با محرک‌های دردناک نیز از خواب بیدار نمی‌شود.

بسته به علت کما ممکن است اعمال رفلکسی مربوط به ساقه مغز نظیر پاسخ مردمک چشم به نور، پلک زدن با تحریک قرنیه، حرکات چشم با حرکت دادن سر و تنفس وجود داشته باشد، ولی عملکرد سیستم قلبی ـ عروقی معمولا به صورت طبیعی وجود دارد.

 

علل کما بسیار متنوع و وسیع است. کما ممکن است از عفونت‌های مغزی، سکته‌های مغزی، تروما (ضربه به سر) یا مسمومیت‌های دارویی نشات بگیرد. به بیان دیگر گاهی نوعی ضایعه تخریبی در ساقه مغز یا نیمکره‌های مغزی نظیر سکته مغزی، ضربه مغزی یا عفونت بافت مغز باعث کما می‌شود، اما در موارد دیگر که در ظاهر، ساختمان مغز سالم است، عملکرد سلول‌های مغزی دچار اختلال می‌شود که این حالت بسیار شایع است و معمولا به دلایلی چون مسمومیت‌های دارویی، نرسیدن اکسیژن به مغز و بسیاری از بیماری‌های داخلی نظیر نارسایی کبد، کلیه و ریه، افت شدید قند خون یا اختلالات الکترولیتی نظیر کاهش سدیم خون ایجاد می‌شود.»

کما با مرگ مغزی متفاوت است، چرا که کما اغلب یک وضعیت گذراست. در واقع، فرد پس از مدتی بسته به علت کما به سمت وضعیت طبیعی یا شبه طبیعی، وضعیت نباتی یا مرگ مغزی می‌رود

دکتر علیرضا یاراحمدی، متخصص مغز و اعصاب در این‌باره می‌گوید:

«فردی که به کما می‌رود، در حقیقت بیماری است که هوشیاری‌اش مختل شده و در بیهوشی به سر می‌برد. چنین فردی نمی‌تواند ارتباط کلامی، چشمی و حرکتی با دیگران برقرار کند.

 

توانایی باز کردن چشم‌هایش را ندارد و در مجموع هیچ پاسخی به تکانه‌هایی که از بیرون دریافت می‌کند، نمی‌دهد.

 

وقتی بیماری بر اثر تصادف به کما رفت با چشمانی بسته روی تخت خوابیده است و هیچ پاسخی به محرک‌ها نمی‌دهد؛ اگرچه برخی از بیماران می‌توانند با تحریک دردناک تولید صدا کرده، چشم‌هایشان را باز کنند یا دستشان را به سمت موضع درد ببرند.

 

قرار گرفتن در وضعیت کما معمولا به دلیل ضربه مغزی و تخریب بافت مغزی و خونریزی یا به دلیل فشارهایی که ناشی از بزرگ شدن تومور در ناحیه مغز است، به وجود می‌آید.»

 

کما یا مرگ مغزی؟

کما با مرگ مغزی متفاوت است، چرا که کما اغلب یک وضعیت گذراست. در واقع، فرد پس از مدتی بسته به علت کما به سمت وضعیت طبیعی یا شبه طبیعی، وضعیت نباتی یا مرگ مغزی می‌رود.

 

دکتر روحانی می گوید: «در مرگ مغزی تمامی اعمال قشر و ساقه مغز نظیر تنفس مختل می‌شود. در چنین حالتی فقط ضربان قلب فرد وجود دارد و وی بدون دستگاه تنفس مصنوعی قادر به زندگی نیست. البته برای تشخیص مرگ مغزی در هر سنی و بسته به هر علتی، معیارهای تشخیصی خاصی وجود دارد.»

 

دکتر یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب درباره تفاوت کما و مرگ مغزی می‌گوید:

«در صورتی که پس از معاینه و بررسی‌ نوار مغزی یا آنژیوگرافی مغزی مشخص شد که فرآیندهای عالی مغز متوقف شده، در این حالت بیمار دچار مرگ مغزی شده است.

 

تشخیص نهایی مرگ مغزی باید تمامی واکنش‌های ساقه مغز بیمار هم بررسی شود و در حقیقت بر خلاف وضعیت نباتی که فعالیت قسمت‌های عالی مغز مختل شده و تنها بخش ساقه مغز فعال است، در مرگ مغزی ساقه مغز بیمار هم در مقابل محرک‌ها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و آنژیوگرافی بیمار نیز هیچ گونه گردش جریان خون را در مغز نشان نمی‌دهد. در این حالت امیدی به بازگشت بیمار به زندگی وجود ندارد.»

 

زندگی از نوع نباتی

زندگی نباتی، وضعیتی است که طی آن تمامی اعمال مغز نظیر تکلم، مهارت انجام اعمال حرکتی، واکنش مناسب به محیط و اجرای دستورها از بین می‌رود.

 

دکتر روحانی می گوید: «طی زندگی نباتی، فرد بیدار است، یعنی حتی چشم‌هایش باز است و ممکن است خنده و گریه نیز داشته باشد، ولی هیچ گونه پاسخ هدفمندی ندارد. گرچه تنفس، عملکرد قلبی عروقی و واکنش‌های مغزی در وی وجود دارد.

 

این افراد اغلب به علت عفونت‌های تنفسی و ادراری یا زخم‌های بستر و لخته خون در ریه‌ها (آمبولی ریه) فوت می‌کنند، ولی مواردی نیز وجود دارد که این افراد برای سال‌ها و حتی دهه‌ها با مراقبت‌های پزشکی شدید به حیات‌شان ادامه می‌دهند.»

خروج از کما بستگی به درمان علت زمینه‌ای آن دارد. تشخیص و درمان صحیح عواملی چون نارسایی کلیه، کبد، ریه یا افت قند و سدیم و بعضی از مسمومیت‌های دارویی به بازگشت فرد از کما به زندگی طبیعی منجر می‌شود

دکتر یاراحمدی با اشاره به زندگی نباتی که معمولا توسط همراهان بیمار با وضعیت کما اشتباه گرفته می‌شود، می‌گوید:

«بیماری که به کمای عمیق فرورفته و از کما خارج می‌شود، چشم‌هایش را باز می‌کند اما هیچ فرآیندی که انسان را از زندگی گیاه متمایز می‌کند، از خود نشان نمی‌دهد. گاهی اطرافیان این بیماران تصور می‌کنند که این افراد متوجه عملکرد اطرافیانشان هستند، در حالی که این گونه نیست.

 

اگر چه ممکن است با کف زدن کنار گوش این افراد شاهد چشم برهم زدن آنها باشیم، اما باید بدانید که این واکنش از ساقه مغز صادر شده که مربوط به فعالیت‌هایی نظیر خواب و بیداری، گرسنگی و پلک زدن است و بخش عالی مغز و سلول‌های خاکستری مغز دچار آسیب جدی شده اند.

 

تعداد اندکی از بیمارانی که در وضعیت نباتی هستند، به زندگی عادی بازمی‌گردند.»

 

علت کما، احتمال مرگ را تعیین می‌کند

علت کما تاثیر زیادی در افزایش امید خانواده به بازگشت بیماری که در کما فرو رفته، دارد.

 

برخی از کما‌ها به دلایل ارگانیک مغزی به وجود می‌آیند که بر بافت و ساختمان مغز تاثیر می‌گذارند، این نوع از کما به دلیل سکته، خونریزی، ضربه مغزی، خونریزی ناشی از بزرگ‌شدن و فشار تومور مغزی به وجود می‌آید که از نوع بدخیم آن است و اما کماهایی وجود دارند که از نوع غیرارگانیک هستند.

 

در این گروه از کماها، ساختمان و بافت مغز بیمار آسیب ندیده ‌است و بروز اختلال در شرایط متابولیک بدن مانند بالا و پایین شدن یون‌ها یا PH بدن، افزایش قند خون یا مسمومیت دارویی در فرد ایجاد می‌شود.

 

افرادی که در این شرایط هستند در گروه کماهای بدخیم قرار نمی‌گیرند و احتمال بازگشت آنها در مدت زمان کوتاه‌تری وجود دارد.

 

ماندن یا خروج از کما

خروج از کما بستگی به درمان علت زمینه‌ای آن دارد. تشخیص و درمان صحیح عواملی چون نارسایی کلیه، کبد، ریه یا افت قند و سدیم و بعضی از مسمومیت‌های دارویی به بازگشت فرد از کما به زندگی طبیعی منجر می‌شود.

 

دکتر روحانی با اشاره به این مطلب می‌گوید: «در مورد بعضی از علل ساختمانی مغزی نیز گاهی با تشخیص سریع و به هنگام می‌توان شاهد خروج فرد از کما بود. البته درمان و مراقبت از بیماران کمایی نیاز به یک تیم پزشکی با تجربه و بخش مراقبت ویژه دارد که همکاری دقیق آنها می‌تواند باعث شود بیمار کمایی با حداقل عوارض از این وضع به درآید.»

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم – پونه شیرازی

مجله سیب سبز

 

مطالب مرتبط:

کما چیست؟

تفاوت مرگ مغزی با کما

کما، زندگی نباتی و مرگ مغزی

 دُرنیوز
رازک گیاهی دارویی با اثرات درمانی بی‌نظیر است، اما در مواردی مانند حاملگی، شیردهی، افسردگی و ... منع مصرف آن وجود دارد. ]]>

رازک، راز سلامتی (2)


رازک گیاهی دارویی با اثرات درمانی بی‌نظیر است، اما در مواردی مانند حاملگی، شیردهی، افسردگی و ... منع مصرف آن وجود دارد.

رازک

همان طور که در مقاله قبل اشاره شد گیاه رازک خواص درمانی متعددی دارد و آسان‌ترین راه دسترسی به رازک، ماءالشعیر می‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که برای بهره بردن از خواص متنوع این گیاه بهتر است به عطاری‌ها سر بزنید و دمنوش این گیاه را تهیه و استفاده نمایید. نه اینکه به بهانه اینکه ماءالشعیر دارای رازک است، مصرف آن را افزایش دهید؛ زیرا ماءالشعیر علاوه بر رازک، حاوی مواد نگه‌دارنده، رنگ‌های مصنوعی و ... است که مصرف بیش از حد آن‌ها عوارضی را به همراه دارد.

 

در این مقاله سعی داریم علاوه بر اشاره به خواص گیاه رازک شما را با اثرات جانبی مصرف بی‌رویه و بیش از حد این گیاه آشنا نماییم.

 

رازک و تناسب اندام

در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها صورت گرفت مشخص شد که عصاره رازک از افزایش وزنی که بعد از مصرف غذاهای پرچرب ایجاد می‌شود؛ پیشگیری می‌کند. در این مطالعه کاهش وزن و کاهش گلوکز ناشتا با مصرف زانتوهومول مشاهده شده است. زانتوهومول (xanthohumol) ماده شیمیایی است که از گیاه رازک گرفته می‌شود و اثرات مفیدی بر نشانگرهای سندرم متابولیک دارد و سندرم متابولیک که منجر به بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت می‌شود را کاهش می‌دهد. البته از طرفی این گیاه محرک اشتها است و باعث افزایش ترشحات معده، بهبود هضم، کاهش نفخ و ... می‌شود.

 

تسکین دردهای مفصلی با رازک

آنزیم سیکلواکسیژناز، باعث بروز واکنش‌های التهابی در بیماران مبتلا به آرتریت می‌شود. داروهای بیماران مبتلا به انواع بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، نقرس و ... فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار می‌کنند. عصاره رازک هم مانند این داروها عمل می‌کند و بعد از سرکوب آنزیم سیکلواکسیژناز، علائم التهابی و دردهای مفصلی را کاهش می‌دهد. همین مسئله توان بالقوه رازک را برای درمان آرتریت نمایان می‌کند. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که اسیدهای تلخ موجود در رازک، فرآیندهای التهابی را بلوکه می‌کنند و در اثر مصرف عصاره رازک فاکتورهای التهابی و فاکتورهای نکروزکننده تومور کاهش می‌یابد.

زانتوهومول (xanthohumol) ماده شیمیایی است که از گیاه رازک گرفته می‌شود

و اثرات مفیدی بر نشانگرهای سندرم متابولیک دارد و سندرم متابولیک که منجر به بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت می‌شود را کاهش می‌دهد

بهبود بیماری‌های کبدی با رازک

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد نارنجینین که ماده شیمیایی موجود در مرکبات و رازک می‌باشد، تخریب سلول‌های کبدی را محدود می‌کند. همچنین اسیدهای تلخ موجود در رازک اثرات ضد فیبروژنیک دارند و از فیبروزه و تجزیه شدن بافت‌های کبدی جلوگیری می‌کنند. در نتیجه می‌توان رازک را برای بهبود بیماری کبدی معرفی کرد.

 

اثرات درمانی دیگر رازک

در زیر چند مورد از اثرات گیاه رازک بر سایر بیماری‌ها تیتروار عنوان شده است:

1. کاهش مقاومت انسولین

2. بهبود کلسترول بالا

3. درمان سل

4. بهبود عفونت مثانه

5. تسکین گرفتگی روده

6. کاهش بیماری‌های تناسلی

 

طرز تهیه جوشانده رازک

جوشانده رازک را با اضافه کردن 2 قاشق چای‌خوری از گیاه رازک به یک فنجان آب در حال جوش می‌توان تهیه نمود. این جوشانده بهتر است برای مدت 5 دقیقه بجوشد. همچنین می‌توان این گیاه را به صورت دمنوش تهیه نمود و برای مدت 5 تا 10 دقیقه تحت حرارت غیرمستقیم بخار آب قرار بگیرد و بعد از آن برای استفاده آماده است.

رازک

اثرات جانبی مصرف بی‌رویه رازک

رازک در مقادیر توصیه‌شده بی‌خطر است. البته این مسئله را مد نظر داشته باشید که مواد طبیعی همیشه بی‌خطر نمی‌باشند و مصرف کردن آن‌ها بیش از دز توصیه‌شده عوارضی را به همراه دارد. مصرف مقادیر فراوانی رازک منجر به عوارضی چون مشکلات معدی، اسهال، استفراغ و ... می‌شود. همچنین مصرف رازک برای مدت زمان طولانی باعث ایجاد قرمزی بر روی پوست، التهاب پوستی، درماتیت و ... می‌شود.

 

موارد خطر

1. حاملگی و شیردهی: در صورتی که در دوران حاملگی یا شیردهی قرار دارید از مصرف رازک اجتناب کنید.

2. افسردگی: در صورت ابتلا به افسردگی از مصرف گیاه رازک خودداری نمایید؛ زیرا ممکن است علائم مربوط به افسردگی را تشدید کند.

3. جراحی: حداقل از دو هفته پیش از جراحی مصرف رازک را متوقف کنید؛ زیرا رازک ممکن است احساس خواب‌آلودگی را (بالأخص زمانی که همراه با داروهای بی‌هوشی مصرف شده باشد) در شما افزایش دهد. با افزوده شدن اثر خواب‌آور رازک به داروهای بی‌هوشی، حالت‌های خواب‌آلودگی و کسالت به طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.

4. الکل: الکل و داروهای حاوی الکل با رازک تداخل دارند. مصرف این دو با هم باعث افزایش احساس خواب‌آلودگی می‌شود.

5. داروهای آرام‌بخش: داروهای آرام‌بخش مانند کلونازپام، دیازپام، لورازپام، فنوباربیتال، زولپیدم و ...که حالت خواب‌آلودگی ایجاد می‌کنند، در صورتی که همراه با رازک مصرف شوند احساس خواب‌آلودگی را افزایش می‌دهند.

 

بینه خوشنودی راد

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

دم کرده‌ی رازک برای کنترل استرس

رازک و خواص آن

کدام گیاه برای کدام بیماری؟دُرنیوز
نوشیدنی شیرسویا خاصیت دوگانه‌ای دارد. از طرفی زیست‌فراهمی اسیدآمینه‌های لازم برای رشد عضلات را بیشتر کرده و از طرف دیگر مانع تجزیه‌ی پروتئین‌های عضلات شده است که این مسئله باعث احیای آن‌ها می‌شود. ]]>

عضله سازی با شیر و سویا


نوشیدنی شیرسویا خاصیت دوگانه‌ای دارد. از طرفی زیست‌فراهمی اسیدآمینه‌های لازم برای رشد عضلات را بیشتر کرده و از طرف دیگر مانع تجزیه‌ی پروتئین‌های عضلات شده است که این مسئله باعث احیای آن‌ها می‌شود.

شیر و سویا

همه‌ی آن‌هایی که ورزش می‌کنند به خصوص پسرهای جوان، عاشق عضله‌اند. متأسفانه افرادی که صبر و تحمل کمی دارند و می‌خواهند خیلی زود بدنشان عضله‌ای بشود خود را به انواع مکمل‌ها و داروهای مختلف می‌سپارند.

بهتر است بدانید که به طور طبیعی نیز می‌شود عضله‌سازی کرد. مصرف نوشیدنی پروتئینه‌ی تهیه‌شده از شیر و سویا بعد از ورزش به شما کمک خواهد که به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید.

 

درست است که شاید نشود روی این نوشیدنی به عنوان نوشیدنی معجزه‌گر حساب کرد اما یکی از بهترین و طبیعی‌ترین روش‌های ممکن است که بدون خطر و آسیب، شما را به هدفتان نزدیک‌تر خواهد کرد. باید بدانید که تهیه‌ی این نوشیدنی بسیار ساده است.

 

برای رسیدن به این نتایج، محققان دانشگاه تگزاس روی ورزشکاران حرفه‌ای بین 19 تا 30 سال بررسی‌هایی انجام دادند.

 

این داوطلب‌ها پروتئین‌های لاکتوسروم (عصاره‌ی شیر) یا مخلوط شیر- سویا (25 درصد پروتئین سویا، 50 درصد کازئین (پروتئین شیر) و 25 درصد پروتئین لاکتوسروم) مصرف کردند. توده‌ی عضلانی این ورزشکاران قبل از شروع جلسه‌ی ورزشی و سپس 5 ساعت بعد از آن مورد بررسی قرار گرفت.

 

محققان مشاهده کردند که نوشیدنی شیر سویا خاصیت دوگانه‌ای دارد. از طرفی زیست‌فراهمی اسیدآمینه‌های لازم برای رشد عضلات را بیشتر کرده و از طرف دیگر مانع تجزیه‌ی پروتئین‌های عضلات شده است که این مسئله باعث احیای آن‌ها می‌شود.

 

محققان همچنین معتقدند که ترکیب پروتئین‌های گیاهی و حیوانی می‌تواند استراتژی موثری برای افرادی باشد که به دنبال راهی ساده و کم‌خطر برای عضله‌سازی هستند.

 

پس اگر شما هم ورزش می‌کنید و به دنبال داشتن شکم شش تکه و بازوهای عضلانی هستید به جای استفاده از دارو و غیره از این نوشیدنی پرخاصیت استفاده کنید.

 

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: topsante

 

مطالب مرتبط:

سوزاندن چربی و عضله سازی با هم!

تغذیه در پرورش اندام(1)

تغذیه در پرورش اندام(2)

تغذیه در پرورش اندام(3)

تغذیه در پرورش اندام(4)

تغذیه در پرورش اندام(5)

تغذیه در پرورش اندام(6)دُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 روز و 22 ساعت پیش
هر چه بزرگ تر می شود تقبل ها هم بزرگ تر می شود یک فردی که در سیستم علمی مدرک زده ما می خواهد ارشد باشد یا حتی یک دکتر! ]]>


دُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 روز و 22 ساعت پیش
آیا تا به حال به شغل های عجیب و غریب فکر کرده اید؟ شغل هایی که بی شک افراد خلاق و شجاعی را می طلبه که هرکسی از پس آن بر نمی آید!شغلی که انجامش به ذهن هرکسی هم خطور نمی کند!شغلی که در آمد زایی خوبی دارد و اغلب نیاز به سعی و کوشش و تمایل به خطر دارد! ]]>


دُرنیوز
علم در شهری به نام «قم» ظاهر می گردد و شهر «قم» کانون علم و فضل شده، چنان دنیا را به حقائق آشنا می سازد که در روی زمین مستضعفی در دین باقی نماند و چنین زمانی نزدیک ظهور قائم آل محمد است. ]]>

«قم»، در انتظار منجی آخرالزمان

قم

بنا بر تفکر قرآن کریم و رهنمودهای آن, تنها صالحان, پرهیزگاران و مجاهدان می توانند آینده ساز باشند، چنان که می فرماید: «وَ لَقَدْ کَتَبْنَا فىِ الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّلِحُونَ»: «و در حقیقت، در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد» [1] و فلسفه تاریخ از دیدگاه قرآن؛ به پیروزی صالحان, پاکان و پابرهنه های زمین تکیه دارد که, حق پیروز است و طرفداران حق سرانجام «آینده سازان» زمین می باشند. این وعده را رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در آغازین لحظه های بعثت, و در حال حفر خندق مطرح فرمود که:

اسلام جهانی خواهد شد و دنیا به دست صالحان امت اسلامی و با ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف خواهد شد و ایرانیان و پیروان امام علی علیه السلام در بازسازی جهان اسلام, نقشی موثر خواهند داشت! [2]

 

دلیرانِ با ایمانِ ایران

در خصوص جایگاه و حظّ و بهره ی ایرانیان از اسلام و ایمان که در آیه شریفه «.... وَ إِن تَتَوَلَّوْاْ یَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیرْکُمْ ثُمَّ لَا یَکُونُواْ أَمْثَالَکم : .... اگر روى برتابید [خدا] جاى شما را به مردمى غیر از شما خواهد داد که مانند شما نخواهند بود»، مورد اشاره قرار گرفته است، گروهی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پرسیدند: یا رسول الله "قوما غیرکم" [3] چه کسانی هستند؟ در حالی که سلمان در کنار پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نشسته بود، نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دست مبارک را بر زانوی سلمان زد و فرمود: این مرد و اهل کشورش [ایرانیان], سوگند به خدایی که جان من در دست قدرت اوست, اگر ایمان به ستاره ی ثریا بسته باشد؛ هر آئینه دلیر مردانی از مردان ایران به آن دسترسی پیدا می کنند».[4]

علم در شهری به نام «قم» ظاهر می گردد, و شهر «قم» کانون علم و فضل شده, چنان دنیا را به حقائق آشنا می سازد که در روی زمین مستضعفی در دین باقی نماند, و چنین زمانی نزدیک ظهور قائم آل محمد عجل الله فرجه الشریف است

قیام های زمینه ساز ظهور

با توجه به روایاتی که در خصوص قیام هایی که در آستانه ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف وجود دارد, می توان اذعان داشت که در دوره غیبت و در آستانه ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف, دولت هایی به حمایت از حق روی کار می آیند و انقلاب هایی به حمایت از آن شکل می گیرند و زمینه را برای ظهور آن حضرت فراهم می سازند و این از نشانه های ظهور است.[5]

 

مرکز صدور علم به سراسر دنیا

در تداوم بینش آینده گرایی معصومین علیهم السلام, شهر قم و قیام مردم آن شهر به عنوان زمینه سازان برای انقلاب جهانی حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف بیان گردیده است. چنانچه امام صادق علیه السلام در خصوص این شهر فرمودند:

مقام معظم رهبری در قم (مهر89)

«به زودی کوفه از مومنین خالی می شود, و علم از آن می گریزد و پنهان می شود, آنگونه که مار در سوراخش پنهان می گردد, سپس علم در شهری به نام «قم» ظاهر می گردد, و شهر «قم» کانون علم و فضل شده, چنان دنیا را به حقائق آشنا می سازد که در روی زمین مستضعفی در دین باقی نماند, حتی در حجله ها, و چنین زمانی نزدیک ظهور قائم آل محمد عجل الله فرجه الشریف است, سپس خداوند قم و اهل او را قائم مقام حجت خدا قرار می دهد, که اگر چنین نشود زمین بر اهل خودش خراب می گردد و حجتی باقی نمی ماند, آنگاه علم (علوم اسلامی) از قم به تمام دنیا می رسد و مشرق و مغرب عالم را فرا می گیرد, پس حجت خدا بر خلق تمام می گردد, زیرا در تمام روی کره ی زمین کسی باقی نمی ماند که دین و علم به او ابلاغ نشده باشد و آنگاه امام زمان عجل الله فرجه الشریف ظاهر می شود». [6]

 

پایگاه اصلی حفظ اسلام

همچنین ایشان فرمودند: «قم را به این جهت قم نامیدند که مردم آن در راه او استقامت می ورزند, و او را یاری می کنند». [7] و از ائمه اطهار علیهم السلام نیز در خصوص این شرح روایت شده است که فرمودند: «اگر مردم قم نباشند, دین اسلام از بین می رود».[8]

نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم دست مبارک را بر زانوی سلمان زد و فرمود: «این مرد و اهل کشورش [ایرانیان], سوگند به خدایی که جان من در دست قدرت اوست, اگر ایمان به ستاره ی ثریا بسته باشد؛ هر آئینه دلیر مردانی از مردان ایران به آن دسترسی پیدا می کنند»

امام صادق علیه السلام قم را پایگاه اصلی صدور علوم اسلامی به همه جهان معرفی می فرماید که این امر مسئله بسیار مهمی در رابطه با آینده است.

 

نقش کلیدی قم در آخرالزمان

بنا بر این، آنچه از روایات فوق حاصل می شود آن است که:

- قیام قم, قیامی است که در هنگامه ی ظهور امام زمان عجل الله فرجه الشریف واقع می شود و قیامی پیروز است.

- مرکزیت علوم اسلامی و جایگاه اصلی علم و دین, قم خواهد بود.

- در برابر تمام نقشه ها, توطئه ها و خطرات, قم محفوظ خواهد ماند. [9]

 

پی نوشت:

1. الانبیا/ 105.

2. دشتی, محمد, آینده و آینده سازان, قم: موسسه تحقیقاتی امیرالمومنین علیه السلام, چاپ اول, 1375ش, صص 18-19.

3. محمد/ 38.

4. مجلسى، محمد باقر, بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، بیروت, مۆسسة الوفاء، 1404ه, ج22, ص52.

5. ر.ک: سلیمیان, خدامراد, پرسمان مهدویت, قم: شباب الجنه, چاپ دوم, 1385ش, ص218.

6. همان, ج57, ص213, ح23.

7. همان, ج57, ص216, ح38.

8. همان, ج57, ص217, ح43. 

9. ر.ک: دشتی, آینده و آینده سازان, پیشین, ص47.     

شهربانو زندلشنی

بخش مهدویت تبیان


مطالب مرتبط:

قیام گروهی از مشرق زمین

عجم در خدمت دین

انتظار و انقلاب

مسابقه ...

کاربر گرامی برای پاسخ به این سوال در سایت شناسایی شوید

بنا بر فرموده امام صادق علیه السلام کدام شهر پس از کوفه, کانون علم و فضل می شود؟
یکی از جوابها را انتخاب کنید
امتیاز این سوال : 1
UserNameدُرنیوز
این صفت اختصاص به همان گروه صدر اسلام نداشته، بلکه هر کس و هر گروهی در هر زمان این خصوصیت را داشته باشد، این آیه بر آنها قابل انطباق است. ]]>

این صفت تنها اختصاص به گروه صدر اسلام ندارد

قرآن

از مجموع نظریات مفسران استفاده می شود مقتسمین کسانی بودند که در مقابل پیامبر صف آرایی کرده قرآن را قسمت قسمت کرده، آنچه را که به نفعشان بود پذیرفتند و آنچه را که به ضررشان بود، گفتند دروغ، افسانه و... است.

گفتنی است که این صفت اختصاص به همان گروه صدر اسلام نداشته، بلکه هر کس و هر گروهی در هر زمان این خصوصیت را داشته باشد، این آیه بر آنها قابل انطباق است.


در این مقاله به دو بحث مجزای تفسیری می پردازیم:

بحث نخست: منظور از مقتسمین در آیات 89 تا 91 سوره حجر چه کسانی هستند؟

"کَما أَنْزَلْنا عَلَى الْمُقْتَسِمِینَ* الَّذِینَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِینَ"؛ (ما بر آنها عذابى مى‏فرستیم) همان گونه که بر تجزیه‏گران (آیات الهى) فرستادیم! همان ها که قرآن را تقسیم کردند (آنچه را به سودشان بود پذیرفتند، و آنچه را بر خلاف هوس هایشان بود رها نمودند)!

کلمه "عضین" جمع "عضه" است و اصل عضه "عضوه" بوده "واو" آن را انداخته‏اند و به همین جهت جمع آن با نون آمده است، همچنان که در "عزه" گفته شده است عزون، چون اصل عزه نیز عزوه بوده، و" تعضیه" به معناى تفریق است، و از "اعضاء" گرفته شده که هر یک از دیگرى جدا است، پس اگر بگوییم "عضیت الشی‏ء" معنایش این است که من فلان چیز را متفرق و عضو عضو کردم.[1]

در باره معناى آیه: "کَما أَنْزَلْنا عَلَى الْمُقْتَسِمِینَ"، و بیان مقصود از "مقتسمین" و وجه تسمیه آنان به این نام، در میان مفسران اختلاف نظر وجود دارد.

"سیاق کلام بى اشاره به این معنا نیست که این جمله (کَما أَنْزَلْنا عَلَى الْمُقْتَسِمِینَ) متعلق به جمله مقدر باشد که جمله "وَ قُلْ إِنِّی أَنَا النَّذِیرُ الْمُبِینُ" بدان اشاره دارد، پس معناى جمله مورد بحث این مى‏شود که من ترساننده‏اى هستم که شما را از آن عذابى که قبلاً بر مقتسمین نازل شده بود مى‏ترسانم و مقصود از مقتسمین کسانی هستند که خداى تعالى در جمله "الَّذِینَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِینَ" توصیفشان کرده، و به طورى که در روایات آمده طائفه‏اى از قریش بودند که قرآن را قسمت قسمت کرده عده‏اى گفتند سحر است، عده‏اى دیگر گفتند افسانه‏هاى گذشتگان است، جمعى گفتند ساختگى است.

از مجموع نظریات مفسران استفاده می شود مقتسمین کسانی بودند که در مقابل پیامبر صف آرایی کرده قرآن را قسمت قسمت کرده، آنچه را که به نفعشان بود پذیرفتند و آنچه را که به ضررشان بود، گفتند دروغ، افسانه و... است. البته گفتنی است که این صفت اختصاص به همان گروه صدر اسلام نداشته، بلکه هر کس و هر گروهی در هر زمان این خصوصیت را داشته باشد، این آیه بر آنها قابل انطباق است

بعضى هم گفته‏اند: جمله "کَما أَنْزَلْنا عَلَى الْمُقْتَسِمِینَ" متعلق به قبل است؛ آن جا که مى‏فرمود: "وَ لَقَدْ آتَیْناکَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی"، و معنایش این است که ما قرآن را بر تو نازل کردیم آن طور که بر مقتسمین نازل کردیم. طبق این معنا، مقصود از مقتسمین، یهود و نصارى هستند که قرآن را قسمت قسمت نموده و گفتند به بعض آن ایمان داریم، ولى به بعضى دیگرش ایمان نداریم. سیوطی در الدر المنثور است به نقل از طبرانى در کتاب اوسط، از ابن عباس روایت کرده: "مردى از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پرسید به من خبر ده از کلام خدا که مى‏فرماید: "کَما أَنْزَلْنا عَلَى الْمُقْتَسِمِینَ" فرمود: یعنى یهود و نصارى، گفت: خبر ده از جمله" الَّذِینَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِینَ"، فرمود: آنهایى که به بعض کتاب ایمان آورده و نسبت به بعض دیگرش کفر ورزیدند".[2]

طبرسی صاحب تفسیر مجمع البیان می گوید: در این باره، دو قول است:

1. قتاده در معنای آیه می گوید: یعنى قرآن را بر تو نازل کردیم، همان طورى که بر یهودیان و مسیحیان که قرآن را قسمت قسمت کرده، میان اجزاى آن تفرقه افکندند و بعضى را قبول و بعضى را رد کردند، نیز نازل کرده‏ایم. اینان در قرآن کریم، هر چه با کتاب خودشان موافق بود مى‏پذیرفتند و هر چه مخالف بود، رد مى‏کردند. ابن عباس می گوید: علت این که آنان را «مقتسمین» نامیده، این است که آنها کتاب هاى آسمانى را قسمت قسمت کرده، به قسمتى ایمان مى‏آوردند و به قسمتی [کفر می ورزند].

2. شما را از عذابى مى‏ترسانم که بر آنهایى که راه‏هاى مکه را قسمت کردند - تا از ایمان به پیامبر گرامى مانع شوند -، نازل کردم. مقاتل می گوید: آنها شانزده نفر بودند که ولید بن مغیره، آنها را در موسم حج، مأموریت داده بود تا سر راه مسافران مکه بایستند و به آنها بگویند که تحت تأثیر جاذبه معنوى محمد (صلی الله علیه و آله) قرار نگیرند و فریب او را نخورند! خداوند بر آنها عذاب نازل کرد و به خوارى و سختى جان سپردند. این گروه، قرآن را به اجزایى تقسیم کردند: قسمتى را سحر، قسمتى را "اساطیر اولین" و قسمتى را افترا نامیدند.[3]

اہل تسنن کا فقہی نظام ( حصّہ دوّم )

نتیجه اینکه:

از مجموع نظریات مفسران استفاده می شود مقتسمین کسانی بودند که در مقابل پیامبر صف آرایی کرده قرآن را قسمت قسمت کرده، آنچه را که به نفعشان بود پذیرفتند و آنچه را که به ضررشان بود، گفتند دروغ، افسانه و... است. البته گفتنی است که این صفت اختصاص به همان گروه صدر اسلام نداشته، بلکه هر کس و هر گروهی در هر زمان این خصوصیت را داشته باشد، این آیه بر آنها قابل انطباق است.

بحث دوم: مراد از صبغه خدا در قرآن چیست؟ آیا پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله)، خاندان او و قرآن، تجلی از صبغه خدا، جهت نجات مردم در دنیا و آخرت هستند؟

بنابر آنچه در روایات و تفاسیر آمده، منظور از "صِبْغَةَ اللّهِ" در آیه شریفه "صِبْغَةَ اللّهِ وَ مَنْ احْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً"، (بقره، 138) اسلام و یا میثاقی است که خداوند در عهد الست (عالم ذر) درباره ولایت علی (علیه السلام) از مردم گرفته است. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: مراد از رنگ خدائى، اسلام است.( کافی، ج 2، ص 14) آن حضرت در روایت دیگر فرمود: مراد ولایت امام علی (علیه السلام) است که خداوند در عالم میثاق (که از آن تعبیر به عالم ذر می کنند)، از مردم گرفت. (تفسیر العیاشی، ج 1، ص 62)

برخی از مفسران نیز گفته‏اند: منظور از صبغه، فطرت است. (تبیان فى تفسیر القرآن، ج 1، ص 485) و فطرت توحید و دین اسلام رنگ خدائى است که هر کس آن را برای خود نگه دارد، در عالی ترین مقام انسانیت قرار مى‏گیرد و این که اسلام را به رنگ الاهى تعبیر نموده شاید بدین جهت باشد که همان طوری که رنگ موجب ظهور اشیاء مى‏گردد و هر چیزى با رنگ شناخته می شود، ضروری است، اسلام و آثار اسلامى نیز در هر مسلمانى ظاهر گردد.

مقصود از "صبغة" بر وزن فعلة نوع رنگ زدن و رنگ کردن (نه فریب دادن) است و از مترادفات آن دو واژه "صبغ" و "صبّاغ" به معنای رنگ کردن و رنگرز می باشد

شایان ذکر است که تعابیری که در باره رنگ خدایی بیان شد قابل جمع با یک دیگر می باشد و اختلافی بین آنان نیست؛ زیرا اسلام، فطرت توحید، ولایت امام علی (علیه السلام) در یک راستا قرار دارند.

شهید مطهری (ره) در این زمینه مطالبی را بیان نموده اند که خلاصه آن را بیان می کنیم:

با توجه به معنایی که دین در قرآن دارد، سه واژه "فطرت و صبغه و حنیف" در یک مصداق استعمال شده است، اگر چه از نظر معنا و مفهوم با هم متفاوت اند؛ مانند این آیات: لِلدِّینِ حَنیفا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیها"(روم، 30) و "صِبْغَةَ اللّهِ وَ مَنْ احْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً" (بقره، 138)

مقصود از "صبغة" بر وزن فعلة نوع رنگ زدن و رنگ کردن (نه فریب دادن) است و از مترادفات آن دو واژه "صبغ" و "صبّاغ" به معنای رنگ کردن و رنگرز می باشد.

در آیه شریفه مراد از "صبغة اللّه" یعنی دین، رنگ خدایی است که خداوند در متن تکوین زده و انسان را به آن زینت داده است.

این تعبیر در قرآن اشاره به عمل غسل تعمید که مسیحیان انجام مى‏دهند دارد. و بچه های تازه متولد شده و کسانی مى‏خواهند مسیحى شوند با این غسل، آنان را وارد دین مسیحیت می کنند و به این وسیله رنگ مسیحیت به او مى‏زنند و این شست‌ و ‌شو کردن را یک نوع رنگ مسیحیت زدن مى‏دانند. قرآن مى‏گوید رنگ، آن رنگى است که خدا در متن خلقت زده است....

ایشان در ادامه می گوید" غسل تعمید اثری ندارد و کسى را که چیزى نیست نمی توان آنچنانى کرد؟! رنگ زدن آن رنگ زدنى است که دست خلقت در متن آفرینش زده است. آنچه پیغمبر ما مى‏گوید همان اسلام واقعى و همان فطرت واقعى است؛ فطرت واقعى یعنى رنگى که خدا در متن خلقت به روح و روان بشر زده است... .(استاد شهید مطهری، مجموعه آثار، ج 3، ص 461)

 

پی نوشت ها:

[1] طبرسی، مجمع البیان، ج 6، ص 344

[2] طباطبائی، سید محمد حسین، المیزان، ج 12، ص 385

[3] ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‏13، ص 215- 216

فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش قرآن تبیان       


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت راسخون

 

مطالب مرتبط:

 دُرنیوز
از على علیه السلام نقل شده که فرمودند: برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره، آیة الکرسى است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه‏اى پنجاه برکت است. و نیز فرمودند: بعد از شنیدن فضیلت این آیه، شبى بر من نگذشت، مگر آنکه آیة الکرسی را خوانده باشم. ]]>

قلّه قرآن را می شناسید؟

آیه الکرسی

از على علیه السلام نقل شده که فرمودند: " برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره، آیة الکرسى است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه‏اى پنجاه برکت است". و نیز فرمودند: بعد از شنیدن فضیلت این آیه، شبى بر من نگذشت، مگر آنکه آیة الکرسی را خوانده باشم.


اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ ما بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا یُحِیطُونَ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا یَۆُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ (بقره ـ 255)

اللَّه، که جز او معبودى نیست، زنده و برپادارنده است. نه خوابى سبک او را فرا گیرد و نه خوابى سنگین. آنچه در آسمان‏ها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست. کیست آنکه جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند. گذشته و آینده آنان را مى‏داند. و به چیزى از علم او احاطه پیدا نمى‏کنند مگر به مقدارى که او بخواهد. کرسى (علم و قدرت) او آسمان‏ها و زمین را در برگرفته و نگهدارى آن دو بر او سنگین نیست و او والا و بزرگ است.

به مناسبت وجود کلمه‏ى «کرسى» در آیه، رسول اکرم صلى اللَّه علیه و آله این آیه «آیة الکرسی» نامید. در روایات شیعه و سنى آمده است که‏ این آیه به منزله‏ى قلّه قرآن است و بزرگترین مقام را در میان آیات دارد. (تفسیر روح المعانى، ج 3، ص 10 و تفسیر المیزان، ج 2، ص 354)

در اهمیت و فضیلت این آیه همین بس که از پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و آله نقل شده است که از ابى بن کعب سۆال کرد و فرمود: کدام آیه برترین آیه کتاب اللَّه است؟ عرض کرد: اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ، پیامبر صلی الله علیه و آله دست بر سینه او زد و فرمود: دانش بر تو گوارا باد، سوگند به کسى که جان محمد صلی الله علیه و آله در دست او است این آیه داراى دو زبان و دو لب است که در پایه عرش الهى تسبیح و تقدیس خدا مى‏گوید.

در حدیث دیگرى از على علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله مى‏خوانیم که فرمود: " برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره، آیة الکرسى است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه‏اى پنجاه برکت است".

همچنین نسبت به تلاوت این آیه سفارش بسیار شده است، از على علیه السلام نقل کرده‏اند که فرمود:

بعد از شنیدن فضیلت این آیه، شبى بر من نگذشت، مگر آنکه آیة الکرسی را خوانده باشم. (تفسیر نمونه، ج 2، ص 191 المیزان، ج 2، ص 355)

هر موجود زنده‏اى براى ادامه‏ى حیات، نیازمند منبع فیض است. همچون لامپى که براى ادامه‏ى روشنى، نیاز به اتصّال برق دارد. تمام موجودات براى زنده شدن باید از «الْحَیُّ» تغذیه شوند و براى ادامه‏ى زندگى باید از «قیّوم» مایه بگیرند

در این آیه، شانزده مرتبه نام خداوند و صفات او مطرح شده است. به همین سبب آیة الکرسی را شعار و پیام توحید دانسته‏اند. هر چند در قرآن بارها شعار توحید با بیانات گوناگون مطرح شده است، مانند: «لا إله الا الله» (صافات، 35)، «لا إِلهَ إِلَّا هُوَ» (بقره، 16)، «لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ» (انبیاء، 87)، «لا إِلهَ إِلَّا أَنَا» (نحل، 2)، ولى در هیچ کدام آنها مثل آیة الکرسی در کنار شعار توحید، صفات خداوند مطرح نشده است.

 

مجموعه‏اى از صفات جمال و جلال او

ابتدا از ذات اقدس الهى و مساله توحید اسماء حسنى و صفات او شروع مى‏کند، مى‏فرماید:" خداوند هیچ معبودى جز او نیست" (اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ).

کلمه «إِلهَ» درباره هر معبودى بکار مى‏رود، خواه حقّ و یا باطل، «أَ فَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ» (فرقان، 43) ولى کلمه «الله» نام ذات مقدّس الهى است. معبودانِ غیر از خدا، از آفریدن مگسى عاجزند «لَنْ یَخْلُقُوا ذُباباً» (حج، 73) و آنان که به پرستش غیر خدا مى‏پردازند، از بلنداى توحید به دره‏هاى خوفناک سقوط مى‏کنند. «وَ مَنْ یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَکَأَنَّما خَرَّ مِنَ السَّماءِ فَتَخْطَفُهُ الطَّیْرُ» (حج، 31) «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ» اوّلین صفحه شناسنامه‏ى هر مسلمان است. اوّلین شعار و دعوت پیامبر اسلام صلى اللَّه علیه و آله نیز با همین جمله بود: «قولوا لا إله الا الله تفلحوا» (کنز العمّال، ح 35541) هم چنان که فرمود: «من قال لا إله الا الله مخلصا دخل الجنة و اخلاصه بها ان تحجزه لا إله الا الله عما حرم الله»

هر کس خالصانه شعار توحید سر دهد، وارد بهشت مى‏شود و نشان اخلاص او آن است که گفتن «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏» وى را از حرام هاى الهى دور سازد. (ثواب الاعمال، ص 20)

امام صادق علیه السلام فرمودند: «قول لا إله الا الله ثمن الجنة» (بحار الانوار، ج 93، ص 196) گفتن «لا إله الا الله‏» بهاى بهشت‏ است.

هم چنان که امام رضا علیه السلام در حدیث قدسى نقل کرده‏اند: «کلمة لا إله إلا الله حصنى» (بحارالانوار، ج 3، ص 7) کلمه‏ى توحید، دژ مستحکم الهى است.

اپنے دل کے دائمی بتوں کو توڑ ڈالو

اعتقاد به توحید، همه‏ى قدرت‏ها و جاذبه‏ها را در چشم انسان کوچک و حقیر مى‏کند. نمونه‏اى از آثار تربیتى توحید همین است که مسلمانان در برابر پادشاهان و صاحبان قدرت سجده نمى‏کردند. در دربار نجاشى پادشاه حبشه، پناهندگان مسلمان گفتند: «لا نسجد الا لله» ما به غیر خدا سجده نمى‏کنیم. (سیره‏ى حلبى، ج 1، ص 387) دحیه کلبى یکى دیگر از مسلمانان در کاخ قیصر روم، سجده نکرد و در جواب کاخ نشینان گفت: «لا أسجد لغیر الله» من براى غیر خداوند سجده نمى‏کنم. (سیره حلبى، ج 3، ص 272)

على علیه السلام فرمودند: «لا تکن عبد غیرک و قد جعلک الله حرا» (نهج البلاغه، نامه‏ى 31) بنده دیگرى مباش که‏ خداوند تو را آزاد آفریده است.

لازم است مسلمانان هر روز و در هر جا با صداى بلند، اذان بگویند و فریاد آزادى از بندگى خدایان دروغین و طاغوت‏ها را سر دهند. و گوش نوزادان خود را قبل از هر صدایى، با طنین توحید «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ» آشنا سازند.

در ادامه آیه مى‏افزاید:" خداوندى که زنده و قائم به ذات خویش است و موجودات دیگر عالم، قائم به او هستند" (الْحَیُّ الْقَیُّومُ).

در فراز هفتادم دعاى جوشن کبیر، حىّ بودن خداوند را این گونه مطرح مى‏کند:

«یا حیا قبل کل حى، یا حیا بعد کل حى، یا حى الذی لیس کمثله حى، یا حى الذی لا یشارکه حى، یا حى الذی لا یحتاج الى حى، یا حى الذی یمیت کل حى، یا حى الذی یرزق کل حى، یا حیا لم یرث الحیاة من حى، یا حى الذى یحیى الموتى، یا حى یا قیوم» آرى، خداوند زنده است، قبل از هر زنده‏اى و بعد از هر زنده‏اى. در زنده بودن، وى را نظیر و شریکى نیست و براى زنده ماندن، نیازمند دیگرى نیست. او زندگان را مى‏میراند و به همه زنده‏ها روزى مى‏بخشد. او زندگى را از زنده‏اى دیگر به ارث نبرده، بلکه به مردگان نیز زندگى مى‏بخشد. او زنده و پا برجاست.

معناى حیات درباره ذات پروردگار با دیگران فرق مى‏کند و مانند سایر صفات الهى، از ذات او جدایى ناپذیر است و در آن فنا راه ندارد «وَ تَوَکَّلْ عَلَى الْحَیِّ الَّذِی لا یَمُوتُ» (فرقان، 58) او در حیات خویش نیازمند تغذیه، تولید مثل، جذب و دفع، که لازمه حیات موجوداتى همچون انسان و حیوان و گیاه است، نیست. «یا حى الذى لیس کمثله حى»

لازم است مسلمانان هر روز و در هر جا با صداى بلند، اذان بگویند و فریاد آزادى از بندگى خدایان دروغین و طاغوت‏ها را سر دهند. و گوش نوزادان خود را قبل از هر صدایى، با طنین توحید «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ» آشنا سازند

«الْقَیُّومُ» از ریشه‏ى «قیام»، به کسى گفته مى‏شود که روى پاى خود ایستاده و دیگران به او وابسته هستند. (مفردات راغب) کلمه‏ى «الْقَیُّومُ» سه مرتبه در قرآن آمده است و در هر سه مورد در کنار کلمه «الْحَیُّ» قرار دارد.

قیام او از خود اوست، ولى قیام سایر موجودات به وجود اوست. و مراد از قیّومیّت پروردگار، تسلّط و حفاظت و تدبیر کامل او نسبت به مخلوقات است.

قیام او دائمى و همه جانبه است، مى‏آفریند، روزى مى‏دهد، هدایت مى‏کند و مى‏میراند و لحظه‏اى غافل نیست.

هر موجود زنده‏اى براى ادامه‏ى حیات، نیازمند منبع فیض است. همچون لامپى که براى ادامه‏ى روشنى، نیاز به اتصّال برق دارد. تمام موجودات براى زنده شدن باید از «الْحَیُّ» تغذیه شوند و براى ادامه‏ى زندگى باید از «قیّوم» مایه بگیرند.

امام على علیه السلام مى‏فرماید: «کل شى‏ء خاضع له و کل شى‏ء قائم به» هر چیزى تسلیم او و هر چیزى وابسته به اوست. (نهج البلاغه، خطبه 108)

نقل کرده‏اند که در جنگ بدر رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله مکرّر در سجده مى‏گفتند: «یا حى یا قیوم» (روح البیان، ج 1، ص 400)

 

پیام های قسمت های بحث شده در این مقاله از آیه الکرسی:

1ـ هیچ موجودى جز او، ارزش معبود شدن ندارد. «لا إِلهَ إِلَّا هُوَ»

2ـ حیات واقعى و ابدى و همه‏ى حیات‏هاى دیگر از آن اوست. «الْحَیُّ»

3ـ همه چیز دائماً به او بستگى دارد و لحظه‏اى از تدبیر او خارج نیست. «الْقَیُّومُ»

آمنه اسفندیاری

بخش قرآن تبیان


منابع:

تفسیر نور ج 1

تفسیر نمونه ج 2

نهج البلاغه، خطبه 108، نامه‏ى 31

روح البیان، ج 1

سیره حلبى، ج 3

تفسیر روح المعانى، ج 3

تفسیر المیزان، ج 2

 

مطالب مرتبط:

 دُرنیوز
حضرت معصومه علیهاالسلام امامزاده جلیل القدری است که ما به زمین اطراف مدفن او نیز حرم می گوییم و چه بجاست که هر وقت به یاد ایشان می افتیم، قدری هم درباره مفهوم حرم اندیشه کنیم. ]]>

فاطمه معصومه علیهاالسلام، نگین حرم امن قم

حضرت معصومه

حرم حضرت معصومه علیهاالسلام در قم از دیرباز محل پناه شیعیان بوده است. با اینکه در زبان دین، منظور از حرم معمولاً یکی از دو حرم شریف در مکه و مدینه است، اما ما این کلمه را برای زمین های متبرکی که حول قبور امامان قرار دارند نیز به کار می‌بریم. حضرت معصومه علیهاالسلام امامزاده جلیل القدری است که ما به زمین اطراف مدفن او نیز حرم می‌گوییم و چه بجاست که هر وقت به یاد ایشان می‌افتیم، قدری هم درباره مفهوم "حرم" اندیشه کنیم.

 

کدام حرم

حرم، حریم، حرام، محترم، احرام و حرمت هم‌خانواده‌اند. همه این کلمات از ریشه «ح ‌ر ‌م» می‌باشند. مثلاً به حرمت فرمان الهی باید از کارهایی که "حرام" است دوری کنیم. چهار ماه که جنگ در آنها حرام است و باید حفظ حرمت آنها بشود ماه‌های "حرام" نام دارند. حریم و حرم محوطه‌ای است که دارای احترام و حرمت خاصی است.

حرم الهی، زمینی است که اطراف کعبه قرار دارد. این محدوده‌ دارای احکام شرعی خاصی است. مثلاً افرادی که می‌خواهند وارد مکه شوند، قبل از ورود به این محدوده (که نامش حرم است) باید لبیک بگویند و با احرام وارد شوند. حرمت این قطعه از زمین نه مربوط به زمان حضرت رسول صلی الله علیه و آله و یا حتی حضرت ابراهیم علیه السلام، بلکه به زمان حضرت آدم علیه السلام باز می‌گردد.

اما به جز حرمی که اطراف حجاز است، حرمی نیز در مدینه وجود دارد که در کنار قبر حضرت رسول صلی الله علیه و آله است. حرم نبوی مکانی مقدس و بسیار بابرکت است؛ هر چند از نظر احکام شرعی، مانند حرم الهی نیست. به جز آن، اطراف قبور انبیاء و اولیاء الهی را نیز حرم می‌نامیم.

 

موضوعی سطح بالا

اما چه ارتباطی میان این حرم ها با حرم الهی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال، از قرآن کمک می‌گیریم. قرآن کریم صفت "آمن" را برای حرم ذکر کرده است:

أَ وَ لَمْ یَرَوْا أَنَّا جَعَلْنا حَرَماً آمِناً وَ یُتَخَطَّفُ النَّاسُ مِنْ حَوْلِهِمْ أَ فَبِالْباطِلِ یُوْمِنُونَ وَ بِنِعْمَةِ اللَّهِ یَکْفُرُونَ (عنکبوت، 67)

از این روست که می‌گوییم محدوده حرم باید امن باشد. از روایات نیز می‌آموزیم که امنیت محدوده حرم باید همواره حفظ شود. کشتن و آزار حیوانات نیز در این منطقه ممنوع است، تا آنجا که حتی اگر کسی مستحق قصاص نیز باشد و به آنجا فرار کند نباید در آنجا کشته شود، بلکه کسی نباید به او چیزی بفروشد یا سخنی بگوید تا اینکه از محدوده حرم بیرون بیاید و سپس دستگیر شود.

نقطه اتصال حرم پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام به حرم الهی، همان حق شناسی اهل بیت علیهم السلام است؛ به گونه‌ای که بدون آن حتی حرم الهی نیز از معنای امنیت تهی می‌گردد

اما همه این احکام، در واقع وظایف ما برای حفظ امنیت حرم است. اینها در مقام احکام شرعی است؛ اما آیه شریفه سخن از حرمی امن می‌کند؛ حال آنکه در طول تاریخ می‌بینیم که برخی حرمت این مکان را نگه نداشته‌اند. مثلاً حجاج بن یوسف برای نابود کردن دشمن خلیفه وقت که به کعبه پناهنده شده بود، مکه را با منجنیق‌های آتشین هدف قرار داد. در دوران یزید، امام حسین علیه السلام از مکه خارج شدند تا حرمت آنجا شکسته نشود؛ زیرا می‌دانستند که مأموران حکومت به دنبال نقشه‌ای برای قتل آن حضرت در آنجا هستند. در دوره معاصر ما نیز دولت آل سعود در حرم الهی جمعی از حاجیان ایرانی را کشت. بنابراین در می‌یابیم که امنیت حرم الهی باید معنای والاتری نیز داشته باشد.

دعای وداع خانه خدا نیز از این جهت می‌تواند برای ما کارگشا باشد. به کسانی که می‌خواهند از حج به شهر خود بازگردند، توصیه شده است که در وداع با خانه خدا بگویند:

خدایا، گفتی که هر که داخل آن شود ایمن می‌گردد، پس مرا از عذاب آتش ایمن کن(بحارالانوار، ج96، ص372)؛

بنابراین امنیت حرم موضوعی سطح بالاست و دارای ابعاد باطنی می‌باشد.

 

نقطه اتصال حرم اولیای الهی به حرم الهی

امام صادق علیه السلام در جلسه‌ای به این قضیه اشاره کردند که منظور از امن بودن، این نیست که هر کس در آنجا باشد بالاجبار در امنیت باشد و هیچکس نتواند او را بکشد (بلکه منظور از امنیت معنای دیگری است)(بحار الانوار، ج2، ص287)؛ اما کلید فهم این مطلب را از این روایت می‌توانیم به دست آوریم.:

یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام پرسید: افرادی با عقاید نادرست نیز وارد مقام ابراهیم می‌شوند (و منظور آیه همین است که اینها هم با امنیت در آنجا داخل شوند). امام فرمودند: نه و اینکه گفتی که کرامتی نیست، هر کس داخل در مقام ابراهیم شود در حالیکه حق ما را بشناسد و آن را نیز بشناسد از گناهانش خارج می‌شود و از اضطراب دنیا و آخرت رها می‌شود.(تفسیر عیاشی، ج1، ص190)

امام صادق علیه السلام در دورانی که قبور ائمه علیهم السلام یا مخفی بود و یا امکان اجتماع و پناه شیعیان در آن نبود، قم را حرم اهل بیت علیهم السلام معرفی نمودند و بعید نیست در دوران غیبت ما از ولی عصر علیه السلام نیز حرم حضرت معصومه علیهاالسلام همچنان همان نقش را ایفا کند

از اینجا می‌فهمیم که نقطه اتصال حرم پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام به حرم الهی، همان حق شناسی اهل بیت علیهم السلام است؛ به گونه‌ای که بدون آن حتی حرم الهی نیز از معنای امنیت تهی می‌گردد.

 

حرمی امن برای شیعه

در فرسنگ ها فاصله از حرم الهی و حرم نبوی، بر گرد مقبره دختر موسی بن جعفر علیهماالسلام حرمی است که قرن ها مأمن و پناهنگاه شیعیان بوده و هست و با اینکه فاطمه معصومه علیهاالسلام جزو چهارده معصوم نیست، قبر و حوالی قبر ایشان برای ما حرمتی از سنخ حرم دارد. آنچه بر حرمت این قبر نزد ما افزوده است روایت زیر است:

خدا را حرمی است که مکه است و رسول صلی الله علیه و آله را حرمی است که مدینه است و امیرالمومنین علیه السلام را حرمی است که کوفه است و ما را حرمی است که شهر قم است و بانویی فاطمه نام از فرزندانم در آن دفن خواهد شد که هر که زیارتش کند بهشت بر او مستقر می‌شود.(مستدرک، ج10، ص368)

امام صادق علیه السلام در دورانی که قبور ائمه علیهم السلام یا مخفی بود و یا امکان اجتماع و پناه شیعیان در آن نبود، قم را حرم اهل بیت علیهم السلام معرفی نمودند و بعید نیست در دوران غیبت ما از ولی عصر علیه السلام نیز حرم حضرت معصومه علیهاالسلام همچنان همان نقش را ایفا کند و از این لحاظ وجود قم و حرم فاطمه معصومه علیهاالسلام مایه آرامش و روشنی چشم ماست.

روح الله رستگارصفت             

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


مطالب مرتبط:

ویژه‌ نامه های ولادت حضرت معصومه علیهاالسلام

نماهنگ های ولادت حضرت معصومه علیهاالسلام

نواهنگ های ولادت حضرت معصومه علیهاالسلام 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی