10:07:15
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
اخبار تبیان را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  1 ساعت و 46 دقیقه پیش
مهدی رحمتی قرار است به دادگاه برود تا علیه امیر قلعه نویی و به نفع نکونام شهادت دهد! ]]>

رحمتی شاهد نکونام، علیه قلعه نویی

رحمتی و نکونام

مهدی رحمتی قرار است به دادگاه برود تا علیه امیر قلعه نویی و به نفع نکونام شهادت دهد!

جواد نکونام صبح چهارشنبه به دادسرای فرهنگ و رسانه رفت تا هم درباره صحبت‌هایش درباره سرمربی استقلال توضیح دهد و هم وثیقه بگذارد تا ممنوع‌الخروجی‌اش برداشته شود و بتواند به اسپانیا برود.

نکونام حرف‌هایی علیه سرمربی استقلال زده که باید درباره بخشی از آنها سند و شاهد به دادسرا معرفی کند و جالب است بدانید اولین شاهدی که او دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه معرفی کرد؛ سیدمهدی رحمتی بود. رحمتی سال‌ها در مس، سپاهان و استقلال با سرمربی فعلی آبی‌پوشان کار کرده و چند مرتبه‌ای میان آنها شکرآب شده اما مشکلات‌شان حل شد و به همکاری پرداختند، تا اینکه پس از بازی استقلال و ملوان در اسفندماه سال 92 اتفاقاتی در رختکن افتاد که از همان روز بحث جدایی رحمتی، صادقی، نیکبخت و سیاوش اکبرپور از استقلال مطرح شد ولی بعدها صادقی مشکلش را برطرف کرد.

به دنبال مصاحبه رحمتی درباره جدایی‌اش از استقلال و اینکه او را نخواسته‌اند کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را توبیخ کرد. سنگربان استقلال در چند محفل گفت محمدزاده رئیس کمیته اخلاق رفیق قدیمی سرمربی استقلال است و حتی مهمان مراسم عروسی فرزند او بوده و نباید بابت رفاقتش حکم سختگیرانه‌ صادر می‌کرد و به خاطر همین موضوع به عنوان شاهد، حرف‌های نکونام را تأیید خواهد کرد. از آنجا که رحمتی عادت به ضبط مکالمات و جمع‌آوری مدرک دارد باید دید در دادسرا چه چیزهایی برای رو کردن دارد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: خبرانلایندُرنیوز
تبیان -   -  ورزشی -  3 ساعت و 31 دقیقه پیش
مراسم تشییع پیکر غلامحسین مظلومی پیشکسوت فوتبال ایران ساعت 9 صبح در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد. ]]>

وداع آخر با مظلومی در شیرودی

تشییع مظلومی

تشییع پیکر غلامحسین مظلومی در ورزشگاه شیرودی برگزار شد.

مراسم تشییع پیکر غلامحسین مظلومی پیشکسوت فوتبال ایران ساعت 9 صبح در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد.

در این مراسم پیشکسوتان، مسئولان و بازیکنان زیادی حضور داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به جواد قراب، پرویز برومند، علی جباری، حمید درخشان، امیر قلعه‌نویی، محمد پنجعلی، احمدرضا عابدزاده، محمد مایلی‌کهن، علی دایی، امیر حاج‌رضایی، علی پروین، علی کفاشیان، فریدون و مسعود معینی، نصرالله عبدالهی، ابراهیم آشتیانی، جعفر کاشانی، احمد جاسمیان، حمید استیلی، مهدی مناجاتی، سردار احمدی مقدم، سردار رادان، علی فتح الله زاده، آرش برهانی، حنیف عمران‌زاده، ، صمد مرفاوی، بهرام افشارزاده، علیرضا منصوریان، محمد خرمگاه، عادل فردوسی‌پور، سهراب بختیاری‌زاده، نیما نکیسا، محمود فکری، سجاد شهباززاده، وحید طالب‌لو، محمدمهدی نبی، جاسم کرار، علی لطیفی، کریم بوستانی، میثاقیان، شاه‌حسینی، امین منوچهری، حسین عبدی، سیاوش بختیاری زاده و ... اشاره کرد.

ازدحام جمعیت در مراسم تشییع پیکر غلامحسین مظلومی به‌گونه‌ای بود که تشییع پیکر آن مرحوم از ابتدای خیابان مفتح تا خیابان طالقانی ادامه پیدا کرد که این مسئله بسیار کم‌سابقه بوده و نشان‌دهنده علاقه مردم به آن مرحوم بود

در این مراسم چیزی حدود 3000 هوادار فوتبال حاضر بودند که نسبت به آن مرحوم به ابراز احساسات پرداختند.

مارش نظامی در این مراسم پیشاپیش کسانی که از درگذشت مظلومی متأثر بودند حرکت می‌کردند و این مسئله حال و هوای خاص به این مراسم بخشیده بود.

باشگاه تراکتورسازی با ارسال بنری درگذشت غلامحسین مظلومی را تسلیت گفته بود.

پرویز مظلومی وقتی که اشکان، فرزند غلامحسین مظلومی را دید که از درگذشت پدرش بی‌تابی می‌کند گفت: سرت را بالا بگیر و به پدرت افتخار کن که اینقدر جمعیت برایش به شیرودی آمده‌اند.

ازدحام جمعیت در مراسم تشییع پیکر غلامحسین مظلومی به‌گونه‌ای بود که تشییع پیکر آن مرحوم از ابتدای خیابان مفتح تا خیابان طالقانی ادامه پیدا کرد که این مسئله بسیار کم‌سابقه بوده و نشان‌دهنده علاقه مردم به آن مرحوم بود.

بخش ورزشی تبیان


منبع : ایسنادُرنیوز
بازی مریلا زارعی در فیلم «شیار 143» به قدری قدرتمندانه است و به چشم می آید که قاعدتا به دلیل پررنگ بودن شخصیت، دیگر نباید جای چندانی برای دیده شدن سایر بازیگران باقی بگذارد. اما بازیگران کاربلد آموخته اند چگونه حتی در نقش های به لحاظ حجمی کوچکتر هم گلیم خ ]]>

 روایتی از شیار 143


بازی مریلا زارعی در فیلم «شیار 143» به قدری قدرتمندانه است و به چشم می‌آید که قاعدتا به دلیل پررنگ بودن شخصیت، دیگر نباید جای چندانی برای دیده شدن سایر بازیگران باقی بگذارد. اما بازیگران کاربلد آموخته‌اند چگونه حتی در نقش‌های به لحاظ حجمی کوچکتر هم گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

 روایتی از شیار 143

این اتفاق در این اثر سینمایی تحسین شده هم افتاده و بازیگران نقش های مکمل و کوتاه تر هم به سبب درک درست فضای فیلم و ارتباط خود با شخصیت مرکزی اثر و آگاهی و تحلیل درست از نقش خود هر کدام نقش را به زیبایی و تاثیرگذاری کامل ایفا می کنند. گلاره عباسی بازیگر نقش فردوس، دختر الفت هم به سبب رعایت همین موارد ذکر شده و شاگردی کردن در محضر استادان برجسته و تجربه ده ساله در فضای بازیگری حرفه ای سینما و تلویزیون، موفق شده با اجرایی تاثیرگذار چشم انتظاری یک خواهر را به تصویر بکشد. کسی که در غیاب برادر به جبهه رفته، مونس مادر می شود و در مسیر تاب آوردن غمی بزرگ و همیشگی صبورانه و وفادارانه همراهی اش می کند. البته یکی دیگر از برگ برنده های عباسی برای حضور موثر در این نقش، به همکاری قبلی او با نرگس آبیار در فیلم «اشیا از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیک ترند» برمی گردد که در شناخت متقابل و تعامل او با کارگردان نقش بسزایی داشته است.

شما در کارنامه سینمایی و البته تلویزیونی خود مسیری را طی کردید که از شاگردی آقای تارخ آغاز می شود و در ادامه به دستیاری مرضیه برومند و کار با داریوش فرهنگ و جعفری جوزانی و... می انجامد. بگذارید این مسیر را ابتدا با هم مرور کنیم.

خدا را شکر مسیر خوبی را طی کردم و به لطف خدا توانستم ژانرهای مختلفی را تجربه کنم. غیر از بازیگری دستیاری مرضیه برومند را هم تجربه کرده ام که خیلی برایم ارزشمند بود. کار کردن با کارگردان هایی مثل فرزاد موتمن، مرضیه برومند، سعید ابراهیمی فر، داریوش فرهنگ، محمدمهدی عسگرپور، مسعود جعفری جوزانی و سیروس مقدم از اتفاقات خوب و مهم کارنامه من در این چند سال است؛ ضمن این که تجربه حضور در سریال های پر مخاطبی مانند «شیدایی» و «مدینه» را هم داشتم که هر دو نوشته سعید نعمت الله بود. در سه فیلم سینمایی هم بازی کردم که یکی همین شیار 143 است که بتازگی اکران شده و بقیه فیلم هایم نیز در نوبت اکران قرار دارد. به خاطر بازی در فیلم اشیا از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیک ترند در جشنواره های خارجی حضور پیدا کردم که تجربه جالبی بود.

پس می توان گفت به بخشی از آرزوها و خواسته های خود رسیده اید؟

بله، فکر می کنم.

ورودتان به دنیای هنر از روی علاقه بود یا کنجکاوی یا میل به دیده شدن؟

علاقه اصلی من همیشه ادبیات بوده و دلم می خواست ادبیات فارسی بخوانم که به مرور به ادبیات نمایشی و بعد به بازیگری علاقه مند شدم. بازیگری و هنر برایم کنجکاوی نبوده، چون از کودکی در محیط خانواده ما هنر و ادبیات جایگاه ویژه ای داشت و تئاتر دیدن و سینما رفتن از نوجوانی برایمان عادت بود. فیلم مسافران بیضایی و تئاترهای علی رفیعی اولین کارهایی بود که در کودکی دیدم. از همان موقع همه چیز برایم جدی شد و خانواده ام هم خیلی همراهم بودند و حمایتم می کردند. مدتی به خارج از کشور رفتم، اما برای خواندن ادبیات و بازیگری به ایران برگشتم. در دانشگاه تئاتر خواندم و همزمان در کلاس های بازیگری امین تارخ هم شرکت کردم. استاد امین تارخ مسیر زندگی و بازیگری ام را تغییر داد. خیلی ها معتقدند من شانس زندگی در یک کشور دیگر را از دست دادم، ولی همیشه می گویم آنچه در راه نزدیک شدن به عشق باشد، شانس حقیقی است.

امسال مسیر کاری موفقی داشتید؛ در تلویزیون با مجموعه موفق مدینه و در سینما با فیلم پرسر و صدای شیار143. خودتان چه نظری در این باره دارید؟

«در چشم باد» مسعود جعفری جوزانی اولین کار جدی ام بود که واقعا کار سنگینی بود. در این مجموعه که در خاطره خیلی ها هست، من نقش جوانی و پیری کاراکتر فاطمه را بازی می کردم. «نون و ریحون» کار فرزاد موتمن هم که یک سریال مناسبتی بود و در ماه رمضان پخش شد تا حدودی مرا معرفی کرد. بعد از آن هم سریال های شیدایی و مدینه را کار کردم که خیلی مخاطب زیادی داشت و جزو موفق ترین مجموعه های تلویزیون بود، اما در سینما قبل از فیلم شیار 143 در فیلم اول نرگس آبیار- اشیا از آنچه درآینه می بینید به شما نزدیک ترند- بازی کردم که به نظرم خیلی مظلوم واقع شد و هنوز اکران نشده است. در حالی که این فیلم در جشنواره های خارجی خیلی مورد توجه قرار گرفت؛ البته این فیلم بعد از شیار 143 در گروه هنر و تجربه اکران می شود و شک ندارم که مخاطب خودش را پیدا می کند.

برای یاد گرفتن لهجه کرمانی از کمک و مشاوره آقای یدالله شادمانی (بازیگر نقش تلفنچی) استفاده کردم. دیالوگ هایم را ضبط می کردم و می شنیدم. علاوه بر این ما چند روز زودتر از مرحله فیلمبرداری به کرمان رفتیم و در روستاها و بین مردم بودیم و از رفتار های آنها الگوبرداری کردیم. یاد گرفتن لهجه و این که لهجه را در زمان کوتاهی از آنِ خودت کنی سختی های خودش را دارد.

تصورم این است که فیلم شیار 143 نسبت به دیگر کارهای شما بیشتر دیده شد، موافقید؟

شیار 143 به چند دلیل فیلم بسیار موفقی است؛ هم به لحاظ سینمایی، هم به لحاظ اجتماعی و مفهومی و هم در عرصه بین المللی. خدا را شکر که این فیلم بسیار دیده شده و امیدوارم در اکران هم با حمایت مردم بتواند موفق باشد و تعریف جدیدی از فیلم های پرفروش بدهد.

زمان ساخته شدن این فیلم، تصور این ابعاد از استقبال و سر و صدا را داشتید؟

اگر در زمان ساخت فیلم، همه عوامل می خواستند به دیده شدن و فروش و جایزه فکر کنند، شیار 143 اصلا خلق نمی شد و این فیلمی نمی شد که الان هست. اگر مریلا زارعی می خواست به سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر فکر کند یا نرگس آبیار به این که فیلم پرسر و صدایی بسازد و خود من هم اگر به این فکر می کردم که باید دیده بشوم و چگونه شخصیت فردوس را مطرح کنم یا مهران احمدی، چطور سیدعلی بمون را برجسته تر کند، آن وقت این زندگی جریان پیدا نمی کرد. این را با صداقت و به دور از هر مصلحت طلبی می گویم که دغدغه همه ما صداقت و نشان دادن دوره ای از زندگی آدم هایی چون الفت، فردوس و سیدعلی بمون بود. ما نمی خواستیم خودمان، بازیگری مان یا قصه را به نمایش بگذاریم و چیزی را به رخ بکشیم یا آینده نگری کنیم. خیلی ساکت و آرام آمده بودیم که مظلومیت این آدم های دوست داشتنی را به تصویر بکشیم. برای همین هم شیار143، شیار 143 شد.

زمان خواندن فیلمنامه چه حسی داشتید؟

ارتباط و همکاری و دوستی من با نرگس آبیار و تهیه کننده های فیلم آقایان قاسمی و پورمحمدی به فیلم اول خانم آبیار برمی گردد. بنابراین با قصه ها و سلیقه خانم آبیار آشنا بودم و نگاه زنانه و صادقانه اش را دوست دارم. وقتی اولین بار فیلمنامه شیار 143 را خواندم، آن را لطیف و صادقانه دیدم.

فیلم شیار 143 از نظر کارگردانی، ساختاری و فیلمنامه قابل تحسین است، اما تماشای آن در برخی موارد آنقدر تاثیرگذار است که حال مخاطب را دگرگون می کند.

موضوع فیلم خاص است و هر کسی با دیدگاه و تجربیات و زندگی شخصی و درونیات خودش با فیلم ارتباط برقرار می کند. به نظرم تاثیرش روی همه مخاطبان یکسان نیست و با توجه به ارتباط آنها با این موضوع و خاطراتشان می تواند درصد تاثیرگذاری اش متفاوت باشد. شیار 143 یک فیلم جنگی بدون توپ و مسلسل و خون است و ما فقط شاهد عاطفه و احساس و امید هستیم. فراموش نکنیم این فیلم بسیار امیدبخش است. فیلم با گفتن بسم الله از زبان الفت تمام می شود و به پایان رساندن بافتن یک فرش حکایت از یک تحول و شروع جدیدی برای این مادر دارد. این به معنای پذیرش و توکل اوست. شیار 143 فقط از مسائل انسانی حرف می زند.

تا قبل از خواندن فیلمنامه چقدر با مادران شهید نشست و برخاست داشتید؟ با روحیات این مادران بزرگوار آشنا بودید؟

جنگ هشت ساله تحمیلی تاریخ کشور من است. این جنگی بود که ما نمی خواستیم و برای دفاع تاوان زیادی هم پرداخت کردیم. من متولد سال 1362 هستم و جنگ تاثیرات زیادی روی نسل من گذاشت. نسلی که نه سن و سال و تجربه اش اجازه تحلیل داد ه و نه کسی برایش مسائل را بدرستی توضیح می داد و نه می دانست چه اتفاقی برایش می افتد، فقط ترس و فرار و نگرانی بود و فکر می کرد لابد زندگی همین است، چون جور دیگری از زندگی را ندیده بود. بعد که بزرگ تر شدم کنجکاوی و گاهی خشم و گاهی دلسوزی به احترام تبدیل شد و من خودم را سراپا مدیون کسانی دیدم که در دوران کودکی من خودشان را به آب و آتش زدند و سینه هایشان را سپر گلوله هایی کردند که خاک و خانه ها و باورهای ما را نشانه گرفته بود، فهمیدم آرامش خانواده من تاوانی است که خانواده همسایه ام داده که عزیزشان را از دست داده اند و حالا مسیر شیار 143 که باعث شد من به شناختی برسم که فقط سر تعظیم جلوی مادران شهدا فرود بیاورم. خوش به حال مادران شهدا که این قدر ایمانشان حسادت برانگیز است.

یکی از ویژگی های مثبت فیلم شیار143 نشان دادن دوباره یا یادآوری چنین بانوان ارزشمند جامعه ماست. خودتان چه عقیده ای دارید؟

در افتتاحیه فیلم گفتم امروز با فیلم شیار 143 میزبان این زنان و مادران شهدا هستیم، ولی همان لحظه فهمیدم جمله ام اشکال دارد، ما همیشه مهمان این زنان و مادرانیم. آنها ما را به آرامش و امنیت مهمان کردند و ما تا همیشه در ایران مهمان گذشت و ایثار مادران شهیدهستیم.

 روایتی از شیار 143

این سوال را از این جهت پرسیدم که چگونه با نقش فردوس ارتباط برقرار کردید و حس یک خواهر چشم انتظار و غمخوار مادر را به تصویر کشیدید؟

در چنین مواقعی آدم عزیزانی را که خودش از دست داده و تجربه شخصی و عواطف خودش را تجسم می کند و در بازیگری از آنها کمک می گیرد. بجز اینها ما فیلم های مستندی را هم در مرحله پیش تولید از خانواده های شهدا دیدیم. ضمن این که در این سال ها از فیلم های ساخته شده درباره شهدا و دیدن خانواده های آنها هم تجربه هایی کسب کرده ایم.

انصافا خوب از پس نقش هم برآمده بودید. یک زن کرمانی؛ چقدر کار کردید تا به این شخصیت برسید؟

برای یاد گرفتن لهجه کرمانی از کمک و مشاوره آقای یدالله شادمانی (بازیگر نقش تلفنچی) استفاده کردم. دیالوگ هایم را ضبط می کردم و می شنیدم. علاوه بر این ما چند روز زودتر از مرحله فیلمبرداری به کرمان رفتیم و در روستاها و بین مردم بودیم و از رفتار های آنها الگوبرداری کردیم. یاد گرفتن لهجه و این که لهجه را در زمان کوتاهی از آنِ خودت کنی سختی های خودش را دارد.

دوست نداشتید نقش الفت را بازی کنید، چون ارتباط دوستانه خوبی با نرگس آبیار دارید و در فیلم قبلی او هم نقش اول را بازی کردید؟

من نگاه ظریف و با جزییات آبیار را دوست دارم. در فیلم اشیا هم همین توجه به جزییات چه در قصه و چه در اجرا و بازیگری برایم جذاب بود. نقش الفت هم نقش بسیار جذابی بود و مریلا زارعی آن را درخشان بازی کرد. به قدری او انتخاب و نقش آفرینی خوبی داشت که به بازی در آن نقش فکر نمی کردم.

وقتی بازی زارعی را می بینیم، انگار واقعا با شمایل یک مادر شهید روبه رو هستیم. شما چه نظری دارید؟

به نظر من مریلا واقعا درخشان بود. بهترین بازی ای بود که در این چند سال در سینما دیدم. من که کنارش بودم می دیدم چقدر بازیگری برایش جدی است. چقدر با حساسیت کار می کند و چقدر انگیزه دارد. با دیدن جدیت و بازی او امیدوار شدم که می شود بعد از سال ها کار، آدم همچنان عاشق باشد.

خود شما هم خیلی خوب با گروه بازیگری هماهنگ بودید و بازی روانی ارائه دادید.

هدف و سلیقه من در بازیگری این است که به عنوان بازیگر خودم را به رخ نکشم. بلکه بی ادعا و روان در حدی که نقشم جا دارد، آن کاراکتر را درست بازی کنم. بنابراین باید نقشم را دوست داشته باشم، چون از خودم مهم تر است. در این فیلم هیچ کس نمی خواست کاراکترش را به رخ بکشد یا خودش دیده شود و قرار بود قصه الفت و خانواده اش و آن مردم روستا را ببینیم. سلیقه نرگس آبیار هم در بازیگری در همین راستاست که به مخاطب دروغ نگوییم و خالص و صادق باشیم تا ما را باور کند. نرگس به خاطر مستندهایی که کار کرده بشدت به باورپذیری بازی ها معتقد است.

کمی هم از حال و هوای پشت صحنه و زمانی که این صحنه های تاثیرگذار را فیلمبرداری می کردید، بگویید. شما و بازیگران دیگر و عوامل صحنه با دیدن این صحنه ها دچار ابراز احساسات می شدید؟

بله، خودمان هم متاثر می شدیم. مخصوصا سر سکانس آخر همه متاثر و بشدت همدل و همراه الفت بودند. ولی خب شکل تاثیرپذیری من که به عنوان بازیگر در یک فیلم حضور دارم، با مخاطبی که آن را می بیند، فرق می کند.

 روایتی از شیار 143

در اینکه گریم روی چهره بازیگران خوب نشسته بود و فیلم طراحی صحنه و لباس خوبی هم داشت، شکی نیست. اما انگار کمی در این مسیر اغراق شده. چون مثلا درباره شما که نقش دختری تحصیلکرده را بازی می کردید، انتظار پوشش دیگری می رفت. حتی نوع رفتارها و نشست و برخاست چنین دختری باید کمی فرق می کرد. دوست دارم کمی در این مورد توضیح دهید.

من موقع بازی هم خیلی به این ها فکر کردم، ولی واقعا نه! فکر نکنم یک دختر روستایی که لیسانس می گیرد و دوباره در همان محیط زندگی می کند، تفاوت زیادی کند. ضمن این که ما تغییرات کوچک زندگی فردوس را هم نشان دادیم. هم افزایش سن او را دیدیم و هم پختگی بعد از ازدواج او را لحاظ کردیم. یعنی نشان می دهیم که فردوس بزرگ تر و پخته تر شده بود و دیگر آن سرخوشی قبل از دانشگاه را نداشت. بعد از رفتن یونس هم یک غم عمیق در فردوس ایجاد شده بود. خسته بود. من خودم مدام به پختگی، خستگی و غم پنهانی فردوس فکر می کردم. به این که هم یونس رفته، هم شادی خانه و الفت روزبه روز بیشتر از دست می رود، فکر کردم. حتی با مرگ آهی جان، مادربزرگ سعی کردم تنهایی و سنگین تر شدن فردوس را بیشتر نشان دهم. به نظرم عوض شدن نوع لباس و گریم، تغییرات سطحی است و بیشتر باید روی درون کاراکتر تمرکز کرد و تغییرات آن را نشان داد.

از برنامه کاری جدیدتان هم برایمان بگویید.

فعلا هیچ. بعد از بازی در سریال مدینه کار نکردم و منتظر یک پیشنهاد خوبم. یک نقش خوب پیشنهاد شده که هنوز قطعی نشده و در مرحله صحبت هستیم.

اگر صحبتی در پایان دارید، بفرمایید.

از شما به خاطر این گفت وگو و از مردم و حمایت هایشان از شیار 143 ممنونم. تمام هدفم این است که کنار مردم سرزمینم زندگی کنم و بتوانم کارهای خوب و شریفی انجام دهم. بزرگ ترین دغدغه ام این است تا فرصتی داشته باشم که اگر شده حتی یک قدم مفید و موثر برای فرهنگ کشورم بردارم.

 

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع:معصومه جلالی / جام جمدُرنیوز
آلرژی یا حساسیت دارویی به آن دسته از علائم و نشانه هایی اطلاق می شود که به دلیل واکنش حساسیتی بدن به برخی داروها ایجاد می شود. برخی داروها، عوارضی مانند درد معده و یا سردرد... ]]>

وقتی به دارویی حساسیت دارید


آلرژی یا حساسیت دارویی به آن دسته از علائم و نشانه هایی اطلاق می شود که به دلیل واکنش حساسیتی بدن به برخی داروها ایجاد می شود. برخی داروها، عوارضی مانند درد معده و یا سردرد را به دنبال دارند. در حالی که این عوارض را نمی توان آلرژی دارویی دانست.

دارو

مانند سایر آلرژی ها، علائم و عوارض حساسیت دارویی نیز می تواند از شدت خفیف تا شدید و مرگبار باشد.

 

علامت های شایع آلرژی دارویی

- بثورات پوستی

- کهیر

- خارش پوست یا چشم ها

- تب

- ورم و التهاب صورت

- درد و التهاب مفاصل

- ورم گره های لنفاوی

- تنگی نفس

 

علامت های شدید آلرژی دارویی

آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیکی شدید و مرگبار است. علامت های آنافیلاکسی از قرار زیر اند:

 

- گرفتگی گلو و مجاری هوایی که باعث اختلال در تنفس می شود

- افت شدید فشار خون

- ضربان قلب ضعیف و تند

- ورم لب ها، دهان و پلک ها

- درد شکمی

- سرگیجه یا احساس سبکی سر

- تهوع، استفراغ و اسهال

- گیجی

- تپش قلب (احساس ضربان قلب شدید و تکان دهنده)

خیلی وقت ها آلرژی به یک دارو در حقیقت آلرژی به ترکیبات نگهدارنده یا پوشش یک دارو است، برای مثال آلرژی به روکش برخی کپسول ها

این علائم چه زمانی ظاهر می شوند؟

در بیشتر موارد، آلرژی به دارویی خاص، در اولین بار مصرف آن دارو ایجاد نمی شود. در حقیقت شما ممکن است یک دارو را چندین بار بدون هیچ گونه عارضه ای مصرف کنید. اما اگر قرار باشد عارضه ای آشکار شود، علائم طی مدت زمان کوتاهی بعد از مصرف دارو تظاهر می کنند. برای مثال علائم شوک آنافیلاکسی طی چند ثانیه پس از مصرف دارو یا هر ماده حساسیت زایی آغاز می شود.

 

شایع ترین آلرژی های دارویی

پنی سیلین و داروهای مرتبط با آن، سولفانامید ها، انسولین، داروهای ضد تشنج و داروهای حاوی ید از شایع ترین داروهای آلرژی زا هستند. خیلی وقت ها آلرژی به یک دارو در حقیقت آلرژی به ترکیبات نگهدارنده یا پوشش یک دارو است، برای مثال آلرژی به روکش برخی کپسول ها. که در این صورت پزشک با تغییر نوع دارو مثلا از نوع قرص به شربت به راجتی قادر خواهد بود این مشکل را حل کند.

 

ترکیبات فرعی موجود در یک دارو که معمولا منجر به بروز آلرژی دارویی می شوند از این قرار اند: رنگ ها، پروتئین تخم مرغ و عصاره بادام زمینی.

 

لاتکس به کار برده شده در پوشش برخی داروها نیز برای برخی افراد ایجاد حساسیت خواهد کرد.

 

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده هر گونه علامت غیر منتظره و غیر عادی هنگام مصرف دارویی خاص، شما باید سریعا وضعیت را به پزشک خود اطلاع دهید. اگر علامت های خفیف آلرژی را مشاهده کردید، بدون شک با قطع مصرف دارو پایان خواهند پذیرفت. اما در این مورد هم لازم است پزشک در جریان حال شما باشد تا بتواند داروی متهم را شناسایی کرده و در صورت لزوم داروی دیگری را جایگزین آن کند.

 

زمانی که مراقبت های اورژانسی ضروری خواهد بود

در صورتی که هر یک از علائم شدید ناشی از آلرژی های دارویی را تجربه کردید لازم است سریعا وضعیت را به اورژانس گزارش داده و از آنها بخواهید شما را راهنمایی کنند. از جمله مهم ترین و جدی ترین علائم آلرژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ورم و گرفتگی گلو و مجاری تنفسی

- افزایش ضربان قلب

- گیجی

- تنگی نفس

- کاهش هوشیاری

 

درمان ها

مانند سایر واکنش های آلرژیکی هدف درمان در اینجا، رفع علائم و پیشگیری از یک واکنش شدید است.

درمان آلرژی ممکن است یک یا ترکیبی از موارد زیر باشد :

- استفاده از آنتی هیستامین ها برای رفع علائم خفیف و آزاردهنده مثل کهیر و خارش

- اسپری های تنفسی مثل آلبوترول برای درمان تنگی نفس و کاهش علائم آسم مانند (خس خس خفیف یا سرفه)

- استفاده از کورتون های پوستی به صورت خوراکی، موضعی و یا تزریقی

- استفاده از اپی نفرین تزریقی که برای درمان سریع علائم شدید مانند آنافیلاکسی به کار برده می شود.

 

البته دقت داشته باشید که نوع و شدت علائم است که نوع درمان مورد نیاز را تعیین می کند. بنابراین بهترین کسی که می تواند درمان مناسب را برای شما انتخاب کند، پزشک معالج شما خواهد بود.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

حساسیت کشنده به آمپول پنی‌سیلین

حساسیت به پنی ‌سیلین

چگونه بفهمیم کودک‌مان به واکسن حساسیت دارد؟  

حساسیت‌های خطرناک

 دُرنیوز
تجمع مایع در اطراف بیضه را که توسط یکی از پوشش های بیضه ترشح می شود، هیدروسل می گویند. هیدروسل در اکثر موارد بدون خطر است، ولی در... ]]>

هیدروسل؛ آب آوردن بیضه


تجمع مایع در اطراف بیضه را که توسط یکی از پوشش های بیضه ترشح می شود، هیدروسل می گویند. هیدروسل در اکثر موارد بدون خطر است، ولی در 10 درصد موارد، علت آن یک بیماری خطرناک مثل سرطان بیضه است.

بیماری مردان

بیضه دارای یک پوشش بسیار نازک سروزی است که به طور مداوم یک مقدار مایع ترشح می کند تا سطح بیضه ها نرم باقی بمانند. این مایعی که ترشح می شود از طریق وریدها از بیضه خارج می گردد.

 

حال اگر تعادل در میزان مایع ترشح شده و خارج شده از بیضه بهم بخورد، زیادی آن در اطراف بیضه تجمع پیدا کرده و سبب هیدروسل می شود. این مایع رفته رفته زیاد می شود، طوری که گاهی کیسه بیضه در افرادی که از مراجعه به پزشک خجالت می کشند، حجم بسیار بزرگی پیدا می کند.

 

تقریبا از هر 10 نوزاد پسر، یک نوزاد به‌طور مادرزادی در بدو تولد دچار هیدروسل است، اما اغلب آنها طی یک ماه اول، بدون درمان بهبود می‌یابند.

 

گاهی مردان نیز به علت التهاب یا صدمه‌ به کیسه بیضه، به هیدروسل مبتلا می‌شوند. از طرفی التهاب ممکن است ناشی از عفونت اپیدیدیم (لوله‌های ظریف و پرپیچ و خمی که پشت هر بیضه قرار دارند) یا عفونت بافت بیضه (ارکیت) باشد.

 

هیدروسل معمولا دردی ندارد، ولی اگر فرد دچار تورم کیسه بیضه شود، باید به پزشک مراجعه کند تا علل دیگر همچون سرطان بیضه و احتمال‌های دیگر را بررسی کند. بنابراین تمام مردان مبتلا به هیدروسل باید تحت سونوگرافی بیضه قرار بگیرند.

 

در بسیاری از موارد، هیدروسل با فتق کشاله ‌ران همراه است. در این موارد به علت ضعف دیواره شکمی، قسمتی از روده به داخل کیسه بیضه می‌رود که به درمان نیاز دارد.

 

موضوع مهم افتراق ادم یا تجمع مایع در جدار کیسه بیضه با هیدروسل است. در بعضی بیماری ها مثل نارسایی قلبی، نارسایی کلیه و نارسایی کبد، همچنان که مایع در سایر نقاط بدن مثل شکم جمع می شود، جدار کیسه بیضه نیز متورم شده و پر از مایع می گردد.

 

در این بیماران علی رغم حجم بسیار بزرگ کیسه بیضه ها، نمی توان آن ها را عمل جراحی کرد، چون مایع در داخل پوست جمع شده است و جراحی بدون اثر است. درمان این بیماران همان درمان بیماری اصلی، مثلا نارسایی قلبی می باشد.

در پسربچه‌ها معمولا هیدروسل طی یک سال به طور خود بخود محو می‌شود، اما اگر پس از یک سال از بین نرفت یا به بزرگ شدن ادامه داد، به جراحی نیاز خواهد داشت. البته کشیدن مایع هیدروسل در بچه‌ها به دلیل خطر عفونت به هیچ‌وجه نباید انجام شود

چگونگی تشخیص هیدروسل

در بسیاری از موارد می توان با معاینه بالینی بیماری را تشخیص داد ولی گاهی جهت تائید تشخیص و موارد مشکوک باید از پاراکلینیک استفاده کرد. بهترین اقدام پاراکلینیک، انجام سونوگرافی است. سونوگرافی از کیسه های بیضه نه تنها هیدروسل بلکه سایر موارد مثل فتق و سرطان بیضه را به راحتی می تواند تشخیص دهد.

 

از آنجا که مایع هیدروسل معمولا شفاف است، پزشک برای تشخیص آن از آزمایش عبور نور از میان کیسه بیضه استفاده می‌کند. گذر نور نشان‌دهنده وجود مایع شفاف است ولی تشخیص، قطعی نیست، زیرا ممکن است حالت‌های دیگر همچون فتق نیز وجود داشته باشد.

 

در صورتی که پزشک به ایجاد هیدروسل به علت وجود التهاب مشکوک باشد، آزمایش‌های خون و ادرار مشخص خواهند کرد که آیا علت هیدروسل التهاب اپیدیدیم است یا خیر؟

 

درمان

در پسر بچه‌ها معمولا هیدروسل طی یک سال به طور خود بخود محو می‌شود، اما اگر پس از یک سال از بین نرفت یا به بزرگ شدن ادامه داد، به جراحی نیاز خواهد داشت. البته کشیدن مایع هیدروسل در بچه‌ها به دلیل خطر عفونت به هیچ‌وجه نباید انجام شود.

 

در بزرگسالان نیز اغلب هیدروسل خودبخود از بین می‌رود و زمانی به درمان نیاز پیدا می‌کند که آنقدر بزرگ شود که غیرقابل تحمل یا بدشکل باشد.

 

هیدروسلکتومی یا برداشتن هیدروسل با جراحی، بدون نیاز به بستری طولانی و با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

 

برای این کار، جراح برشی روی کیسه بیضه یا پایین شکم ایجاد می‌کند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.

در عمل جراحی هیدروسل، فقط پوششی که سبب ترشح مایع می گردد، برداشته می شود و خود کیسه بیضه‌ دست نخورده باقی می ماند و اگر کیسه بیضه خیلی بزرگ شده باشد، پس از عمل جراحی خود را نمی تواند جمع کند و همیشه بزرگ تر از طرف مقابل باقی می ماند.

 

اگر طی جراحی هیدروسل، فتق کشاله ‌ران هم تشخیص داده شود، حتی اگر برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نکرده باشد، پزشک آن را برمی‌دارد.

 

حتی در مواردی ممکن است جراح به عدسی چشمی حین عمل جراحی نیاز داشته باشد، تا در حین عمل به اپیدیدیم و مجاری اسپرم‌‌بر آسیبی نرسد.

 

در عین حال، بعد از عمل «هیدروسلکتومی» لازم است لوله تخلیه و پانسمان حجیم روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی قرار گیرد. افزایش مصرف مایعات و استفاده از کیسه یخ روی موضع در 24 ساعت اول پس از جراحی، تورم را کاهش می‌دهد.

فراموش نکنید جراحی هیدروسل در بچه‌ها به جای ناحیه کیسه بیضه، باید با شکاف جراحی کشاله ران انجام شود.

 

روش دیگر درمان هیدروسل، تخلیه مایع با سوزن است. این روش برای افرادی انجام می‌شود که به علت بیماری‌های زمینه‌ای، خطر انجام عمل جراحی در آنها زیاد است.

 

اما به طور کلی این روش توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال عود مایع، ایجاد عفونت یا درد کیسه بیضه زیاد است. البته باید توجه داشت که اصولا در بعضی مواقع، احتمال عود هیدروسل وجود دارد.

 

آیا هیدروسل باعث ناباروری می‌شود؟

هیدروسل به خودی خود عامل نازایی نیست، اما ممکن است همراه با عوامل زمینه‌ای در بیضه مثل عفونت یا توده باشد که این عوامل، تولید یا عملکرد اسپرم‌ها را دچار اختلال می‌کنند.

 

هیدروسل را با واریکوسل اشتباه نگیرید، واریکوسل باعث ناباروری می‌شود که البته هنوز علت آن معلوم نیست. واریکوسل، بزرگ شدن وریدهای درون کیسه بیضه (اسکروتوم) است.

 

برخی از کارشناسان معتقدند که وریدهای بیضه، خون را در شریان بیضه سرد می‌کنند و به این ترتیب به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم کمک می‌کنند.

 

واریکوسل با مسدود کردن جریان عادی خون، ممکن است باعث شود درجه حرارت بیضه‌ها بیش از حد بالا رود و به این ترتیب بر تولید اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

 

هشدار

به همه آقایان توصیه می‌شود در صورت بروز هر گونه مشکل در ناحیه تناسلی و ادراری، به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنند تا درمان‌های لازم در موعد مقرر برایشان انجام شود.

 

متاسفانه بسیاری از آقایان هنگام بروز مشکلات مردانه خجالت می‌کشند به پزشک مراجعه کنند و به همین دلیل روند درمان را به تعویق می‌اندازند و این موضوع گاهی به قیمت گزافی برایشان تمام می‌شود.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

هفته نامه سلامت - دکتر هومن صدری اردکانی ، فوق تخصص اندویورولوژی

هفت سیب

 

مطالب مرتبط:

نشانه های سرطان بیضه

10 توصیه طبی درباره نوزادان پسر

فتق؛ انواع و درمان آن

غدد تناسلی در مردان و زنان

واریکوسل چیست؟

 دُرنیوز
دنیای مجازی و جاذبه هایش ،او را هم از ما گرفته ! اما او همچنان صبور و مهربان منتظر ورزی است که برگردیم و دوستی مان را از سر بگیریم. ]]>

دقیقه های زیبا مخصوص خانه ی شما


دنیای مجازی و جاذبه هایش ،او را هم از ما گرفته ! اما او همچنان صبور و مهربان منتظر روزی است که برگردیم و دوستی مان را از سر بگیریم.

کتاب خواندن

 

بهترین راه برای اطمینان از آینده ی فرزندتان این است که او را عادت بدهید ، کتاب بخواند ، انسان های اهل مطالعه از بسیاری مشکلات دور هستند ، اما با وجود دنیای مجازی، کتاب در حال کم رنگ شدن است و باید از خانه های مان شروع کنیم تا عادت به مطالعه آن هم باکتاب را دوباره به فرزندانمان برگردانیم.

 

دقیقه های زیبای مطالعه

 

بهترین زمان برای مطالعه را انتخاب کنید

شما الگوی فرزندان تان هستید و فرزندان آینه شما. بهتر است شما برای مطالعه تان برنامه ریزی کنید و به طورکلی روزانه یک ساعت معین را به این امر اختصاص دهید. در واقع مناسب ترین موقعیت برای مطالعه، زمانی است که فرزندانتان در کنار شما هستند. هیچگاه در زمان خواب و با کسالت مطالعه نکنید. به نوعی می توان گفت فرهنگ سازی در زمینه مطالعه در یک خانواده ایرانی، زمینه افزایش فرهنگ خانواده فراهم می کند.

 

مکانی خوب برای یادگیری خوبیها

ممکن است شما در حال حاضر نتوانسته باشید بهترین مکان مطالعه را در محل زندگی خود پیدا کنید. او وقتی شما را حین مطالعه در مکان مناسبی نمی بیند به نوعی موقعیت یابی اش را برای مطالعه از دست می دهد. به نوعی می توان گفت، این امر باعث می شودکه او سردرگم شود.

شما نباید در مکان های نامناسبی مثل سر میز شام، مقابل تلویزیون، درحضور جمع یا درمهمانی مطالعه اش را انجام دهید، این امر عادت های نامناسبی را در فرزندتان بوجود می آورد. در واقع با حضور در محیطی که تمرکز از بین نرود می توان یک مطالعه مفید داشت. شیوه ای که شما برای مطالعه تان تعیین می کنید، باعث می شود فرزند شما الگوی مناسبی برای مطالعه اش داشته باشد.

 

کتاب نقشه زندگی

یادمان باشد کتابها تاثیر گذارند و در مواردی هر فرد شیوه زندگی اش را از کتابها اقتباس می کند. شما با کتابهایی که به فرزندتان پیشنهاد می دهید، غیر مستقیم نقشه زندگی او را ترسیم می کنید. در واقع این کتابها چراغ راه او را روشن می کنند و باعث می شود خودش در این مسیر یافته های ارزنده تری پیدا کند.

یک مکان کوچک،یک جای دنج و آرام که نور کافی داشته باشد، می تواند محیط بسیار خوبی را برای مطالعه ایجاد کند. فرزند شما هم نیاز دارد مکان کوچکی بدون هر گونه مزاحمت برای مطالعه او فراهم کنید

چرا مطالعه می کنید؟

برای مطالعه کتابهایتان هدف تعیین کنید. این امر باعث می شود که فرزند شما هم مطالعه خود را علاوه بر کتب درسی در خط فکری خاصی حرکت دهد. در واقع در مسیر مطالعه دست اندازهایی است که اگر فرد هدف نداشته باشد ممکن است با دیدن فرازو نشیب ها بی خیال قصه شود. هدف هر چه بیشتر راه را زیبا و روشن می کند. یادتان باشد فرزند شما، مخصوصا در سالهای اول زندگی شما را می بیند. او آنچه شما انجام می دهید درک می کند و در آینده نزدیک خواهید دید که او خود شما شده است حتی اگر در دیدگاه هایش با شما تفاوت داشته باشد. به نوعی می توان گفت بهترین عادات را برای مطالعه انتخاب کنید، این امر کمک می کند تا شما بهترین روزگار را با کتابهایتان سپری کنید.

 

به دنبال شریک بگردید

همیشه می گویند شراکت خوب نیست اما در مورد مطالعه کردن سعی کنید برای خودتان یک شریک پیدا کنید. به طور مثال زمانی که قرار است یک کتاب را مطالعه کنید، در کنار هم بودن باعث می شود ایده ها و پیشنهادات تان را در اختیار هم قرار دهید. اگر شما زمانی را در نظر بگیرید تا در مورد مباحث کتاب بحث می کنید، این مطالعه مثمر ثمر خواهد بود. یک نکته حائز اهمیت این است که اگر این شراکت را با فرزندتان انجام دهید، مطمئنا او را به کتاب وابسته تر خواهید کرد.

 

یادگاری هایی از یک کتاب

یادداشت برداری از موارد مطالعه شده و دسته بندی آنها کمک می کند تا شما اطلاعات مفیدی از آنچه خوانده اید جمع آوری کنید. در واقع شما با این کار کمک می کنید فرزندان تان بتوانند از این مطالب دسته بندی شده استفاده کنند. علاوه بر این او هم یاد می گیرد از همین حالا آنچه را می خواند،حفظ کنید.

 

برای شنیدن صوت مرتبط اینجا کلیک کنید.

هانیه ورشوچی

بخش خانواده ایرانی تبیان
دُرنیوز
هرکس در درون خود فرشته ای دارد، اگر خواسته ای از شخصی دارید و او هم آن را برآورده نمی سازد، به فرشته درون آن شخص نامه بنویسید و از او بخواهید ]]>

صبح،ظهر،شب،یک قاشق عشق


هرکس در درون خود فرشته ای دارد، اگر خواسته ای از شخصی دارید و او هم آن را برآورده نمی سازد، به فرشته درون آن شخص نامه بنویسید و از او بخواهید.

معنویت

معنویت گمشده جهان امروز است، آمار بالای بیماری های روحی نشانه توکل نداشتن ما انسان ها به وجود خدای بزرگ و نقش حمایت گر اوست، زیاد بودن جرم و جنایت، نشانِ نداشتن اعتقاد راسخ به روز قیات و حساب و کتاب بندگان است و حسادت، عصبیت، بداخلاقی ، غیبت و دروغ و تمام رذائل اخلاقی ناشی از کبود معنویت و اعتقادات در زندگی است.

با وجود فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی در کشورمان، اما بازهم شاهد کبود رابطه انسان با خدا و فقر معنوی انسان ها هستیم.

 

چند سال پیش کتابی در زمینه معنویت می خواندم که در آن کتاب قطور نوشته بود که هرکس در درون خود فرشته ای دارد، اگر خواسته ای از شخصی دارید و او هم آن را برآورده نمی سازد، به فرشته درون آن شخص نامه بنویسید و از او بخواهید، در دوران خام نوجوانی خود، چند شبی برای فرشتگان درون انسان هایی که از آنها خواسته ای ادشتم، نامه ی نوشتم و از آن فرشته برآوردن حوائجم را خواستار شدم.

یک شب در حین نوشتن، به یاد آوردم من مسلمانم و شیعه، من اعتقاد به وجود خدای بزرگ و امام مهربان زمانم دارم که زنده است و ناظر، پس چرا نوشتن نامه به فرشته درون و ...

همان شب رو به سوی خدا کردم و خواسته هایم را از او خواستم، همان شب به امام زمانم قول دادم که دیگر فراموشش نکنم و او را به کناری نگذارم.

 

مهمترین بخش

معنویت شاید مهمترین بخش از موجودیت ماست که فراتر از زمان و مکان زندگی می کند. این بخش ما را به منبع جهانی و یکی شدن با زندگی و محیط اطراف متصل می کند و به ما کمک می کند تا احساس تعلق به کره زمین و موجودات آن را تجربه کنیم. به این ترتیب معنا و هدف عمیق تری پیدا می کنیم و زندگی را فراتر از این دنیای فانی و کوچک می بینیم. گوشه معنویت، در حقیقت ستون اصلی، سترگ و زیرین ساختمان وجودی ماست.

اگر احساس می کنید که معنویتتان کم شده، باید آن بعد وجودتان را ترمیم کنید، هر زمان که بتوانیم تمرکز، آگاهی و انرژی خود را بر روی زمان حال معطوف کنیم، در حقیقت گام اول را برای ورود به معنویت و احساس یگانگی با خدا و طبیعت و دیگر جانداران کره زمین برداشته ایم

ترمیم بعد معنوی

اگر احساس می کنید که معنویتتان کم شده، باید آن بعد وجودتان را ترمیم کنید، هر زمان که بتوانیم تمرکز، آگاهی و انرژی خود را بر روی زمان حال معطوف کنیم، در حقیقت گام اول را برای ورود به معنویت و احساس یگانگی با خدا و طبیعت و دیگر جانداران کره زمین برداشته ایم.

گروهی با رفتن به مکان های مقدس (مانند مسجد، کلیسا، دیر، زیارتگاه و ...) و گروه دیگر با استفاده از طبیعت (مانند: پیاده روی در جنگل، کوه پیمایی، نشستن در کنار رودخانه، شنا در اقیانوس و نگاه کردن به امواج و غروب آفتاب) احساس شعف، آرامش و آزادی بسیار می کنند. اما گاه به اشتباه در این مسیر، با دوستان خود صحبت می کنند و به این ترتیب از حالات عمیق این مسائل دور می شوند.

همچنین گروهی در فعالیت های جسمی، مانند دوچرخه سواری، حرکات موزون، دویدن و... و گروهی از راه خلاقیت و نوآوری (مانند: نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی، سرامیک سازی، نویسندگی، آواز خوانی، شعرسرایی و...) در این راه گام می گذارند.

 

تمرین

1- هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب، از خدا برای آن روز کمک و راهنمایی بخواهید.دعاهای روز و زیارات روز که در ابتدای کتاب مفاتیح الجنان نوشته شده، به شما کمک بیشتری خواهد کرد.

2- قبل از خوردن غذا، لحظاتی مکث کنید و با خود فکر کنید که آیا از داشتن این ماده خوراکی سپاسگزار هستید؟ و آیا از مصرف آن لذت می برید؟

3- چند دقیقه حمام آب سرد در روز، گردش خون شما را تسریع می کند.

4- برای خود سجاده و کتاب دعای جداگانه داشته باشید و حتما در شبانه روز، ساعتی برای مناجات با خدا و عبادت وقت بگذارید.

5- گل ها و گیاهان منزل را آبیاری کنید تا باعث شور و شعف خاصی در زندگی شما شود.

6- سعی کنید به مکان های مقدس بروید و در آنجا دعا کنید، به طبیعت نگاه کنید و تسبیح آنها را بشنوید، به ستارگان، حیوانات، دریا و ... نظر کنید و قدرت خدا را با تمام وجود حس کنید و برخود ببالید که به خدای به این بزرگی تکیه زدید.

با انجام این تمرینات، شما دارای قدرت معنوی خاصی می شوید که می توانید هر روز از این انرژی برای موفقیت هایتان کمک بگیرید و مطمئن باشید که معجزه می کند.

 

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان


با نگاهی به کتاب گوشه های وجودی ما، نوشته سهیلا ورزیدُرنیوز
خود نراقی می گوید این کتاب یک فالنامه است و حتی ممکن است کسی با آن بتواند فال هم بگیرد ]]>


دُرنیوز
این روزها نمی توان برای درد ˝کتاب نخوانی˝(!) و معضلات و موانع کتاب و مطالعه یک نسخه پیچید. واقعیت این است که قضیه پیچیده تر از این حرف هاست. ]]>


دُرنیوز
10 -  مرگ
کتاب کوچک مرگ نوشته تاد می با زبانی ساده و داستانگویانه به مفهوم پیچیده و فلسفی مرگ و جاودانگی می پردازد و تلاش می کند ذهن خواننده را در این باره به چالش بکشد. ]]>


دُرنیوز
شمس الدین معزپور که خود از رزمندگان هشت سال پایداری است و امروز در حوزه فرهنگی فعالیت می کند برادر شهید «محمود معزپور» است.او از برادر کوچک خود در بیستمین مجمع خبرنگارن حوزه دفاع مقدس گفت. ]]>

شهادت جلوی چشم برادر


شمس الدین معزپور که خود از رزمندگان هشت سال پایداری است و امروز در حوزه فرهنگی فعالیت می کند برادر شهید «محمود معزپور» است.او از برادر کوچک خود در بیستمین مجمع خبرنگارن حوزه دفاع مقدس گفت.

شهید معزپور

برادر شهیدتان را معرفی می کنید؟

محمود چهارشنبه، 13 شهریور 1347 شمسی (10 جمادی الثانی 1388 قمری) در تهران متولد شد. اولین حضورش در جبهه، عملیات والفجر 8 در شبه جزیره «فاو» است. 19 سال گذشت تا چهارشنبه‌ای دیگر مورخ 19 فروردین 1366 شمسی (8 شعبان المعظم 1407 قمری) ، پای بر بساطِ «عند ربهم یرزقون» بگذارد.

سنگ مزار شهید از طراحی خاص و بامعنایی برخوردار است از چگونگی تهیه آن برای خوانندگان تبیان بگویید.

سنگِ مزار این شهید «محمود معزپور» در بهشت زهرای تهران، توسط برادرش طراحی شده است، وی می گوید: دو ساعتی پای مزارش نشستم تا ادای دین کوچکی به بزرگواری هایش بکنم، وقتی طرح سنگ آماده شد سراغ استاد سنگ تراش رفتم و سفارش دادم. هزینه پرداخت آن را نیز از سهم الارث خود محمود پرداخت کردم چون اعتقاد داریم شهدا زنده‌اند پس ارث هم می برند.

خبر شهادت وی را از کسی شنیده‎اید؟

محمود در برابر چشمان خودم شهید شد.

نحوه شهادتش را به خاطر دارید؟

سال 65 در یکی از عملیات ها در خط بودم و برادرم نیز مسئول مخابرات گردان «المهدی» بود. او سه سال از من کوچکتر بود و خیلی هم پرتحرک بود. علاوه بر کار مخابرات بعضی مواقع «آر پی جی» هم می‌زد. آرپی جی زن گردان مجروح شده بود و همه بچه ها زمین گیر شده بودند که او یکدفعه بلند می شه تا موشک آرپی جی را شلیک کند اما ترکشی به موشک اصابت می کند و موشک در صورت برادرم منفجر می شود. حس خوبی نداشتم، اولین چیزی که گفتم: «إنا لله وإنا إلیه راجعون».

خبر شهادت را خودتان به خانواده دادید؟

راستش می‌خواستم ادای امام را دربیاورم. مشکلاتم دو چندان شده بود از یک طرف داغ برادر برایم خیلی سخت بود اما مشکل بزرگتر دادن خبر شهادت برادرم به خانواده بود. به دامادمان تلفن زدم و ماجرا رابرایش تعریف کردم. ازش خواستم هر جوری شده ماجرا را برای خانواده توضیح دهد. او آدم خیلی راحتی بود. به پدرم می گوید: خواب دیدم امام حسین (ع) بچه‌ام را می‌خواهد؛ خواهرم آن زمان باردار بود. پدرم هم گفته بود، محمدجان بچه را باید در راه خدا داد. بعد از چند ساعت، نزدیک های اذان مغرب به مسجد می‎رود و باز این داستان را تکرار می کند. پدرم هم همان جواب را می دهد. محمد ناراحت می شود و می گوید: « اگر الان خبر شهادت شمس الدین یا محمود را به شما بدهند چی؟» پدرم می‌ گوید: هیچ طوری نمی شود. دامادمان هم از موقعیت استفاده می کند و می گوید: «شمس الدین زنگ زده و خبر شهادت محمود را داده.» پدرم هم تا این خبر و می شنود همانجا غش می کند و در مسجد بیهوش می شود.

به هیچ صدایی توجه نمی کردم فقط باخودم کلنجار می رفتم که جواب پدر را چی بدهم. چون داداشم را خیلی دوست داشت. به همین دلیل از روی شوخی به جای محمود صدایش می کردیم «یوسف»

من هم که از چیزی اطلاع نداشتم تماس گرفتم منزل و محمد گوشی را برداشت. سلام وعلیک کردیم و گفت: «گوشی، با بابات صحبت کن.»

پدرم تا گوشی را گرفت زد زیر گریه. با همان صدای گریه گفت: دیدی بی برادر شدی، بدبخت شدی. شکه شده بودم، توان صحبت نداشتم . مقداری مِن، مِن کردم و گفتم: «حاج آقا این حرفها چیه؟» چرا داری گریه می‌کنی، مگر چه اتفاقی افتاده؟ با تمام توان خودم را نگه داشتم که گریه نکنم . کیسه اشک جمع شده بود در چشمم و بغض گلویم را گرفته بود ولی خودم را کنترل کردم که جلوی پدرم گریه نکنم .

پیکر شهید را خود به تهران آوردید؟

محمود قبل ازرسیدن به تهران زیارت مشهد رفت. پیکرش اشتباهی با شهدای مشهد رفته بود و بعد از 2 روز توانستیم پیدایش کنیم. مرخصی گرفتم و تهران آمدم. از قطار پیاده شدم و دربست گرفتم رفتم رسالت. سر کوچه رسیدم و از ماشین پیاده شدم، لباس نظامی به تن داشتم و کوله پشتی برادرم را به دوش انداخته بودم. همین که آمدم از سر کوچه بیام داخل، اعلامیه برادرم را روی دیوار کوچه دیدم. حال خیلی بدی به‌هم دست داد. نمی دونم چرا؟ او جلوی خودم شهید شد، خودم اطلاع شهادتش را به خانواده داده بودم اما یکدفعه با دیدن اعلامیه شوکه شدم و حس خیلی بدی داشتم. اعصابم خورد بود و آرام آرام به طرف منزل رفتم. احساس می کردم مثل یک وزنه‌بردار که زیر وزنه 250 کیلویی می موند، من زیر این کوله مانده بودم. اصلا انگار نیروی جاذبه پاهایم را گرفته بود و نمی گذاشت حرکت کنم.

تا نزدیک خانه 50 متر بیشتر نمانده بود، با مصیبتی بالاخره خودم رو رساندم. در بین راه هر کسی از اهالی محل به من می رسیدند می گفت: حاج آقا تسلیت می‌گویم. به هیچ صدایی توجه نمی کردم فقط باخودم کلنجار می رفتم که جواب پدر را چی بدهم. چون داداشم را خیلی دوست داشت. به همین دلیل از روی شوخی به جای محمود صدایش می کردیم «یوسف». نزدیک های خانه رسیده بودم ، گام هایم را آهسته برمی داشتم.

اولین برخوردتان با چه کسی بود و عکس العملش چه بود؟

دلم نمی‎خواست به خانه برسم و کسی را ببینم. تو حال خودم بودم که یکدفعه پدر از در خانه بیرون و تا من را دید بغلم کرد و زد زیر گریه. در بین گریه هاش می گفت‌: «خدا صبرت بدهد.» من هم گفتم: «خدا به من صبر داده ولی انگار به شما نداده.» یادم نیست چه کسانی در حیاط خانه بودند تنها کاری که کردم دویدم سمت اتاقم و در را قفل کردم. در اتاق های پایین تمام فامیل و آشنایان نشسته بودند. چند لحظه ای در اتاق تنهایی با خودم فکر کردم، چطوری بروم پایین، چه بگویم؟ به هر ترتیب خودم را راضی کردم و رفتم پایین. وقتی داخل اتاق شدم دیدم همه دارند گریه می‌کنند. از یک طرف دلم خیلی پر بود و می خواستم فریاد بزنم ، از طرف دیگر می خواستم به دیگران روحیه داده باشم. به همین دلیل گفتم: «چرا گریه می کنید؟ گریه نداره. اگر می‌خواهید گریه کنید برای امام حسین(ع) گریه کنید.» هنوز جمله ام تمام نشده بود که زدم زیر گریه. با بردن نام امام حسین (ع) دلیلی برای گریه کردن داشتم. گفتم: برای امام حسین گریه کنید، برای مظلومیتش. بعد از روضه خوانی و گریه کردن ها اینقدر احساس خستگی می کردم که دیگر نمی توانستم تحمل کنم

بعد برادرتان دیگر به جبهه برنگشتید؟

روز برگزاری مراسم شب هفت برادرم رادیو اعلام کرد عملیاتی در غرب کشور انجام شده است. دلم دیگر طاقت ماندن در شهر را نداشت، به همین دلیل به مادرم گفتم: اگر اجازه دهید من بروم. بعد از آنکه مقداری برای آنها تحمل مسئله شهادت برادرم آسانتر شد؛ به جبهه برگشتم.

مصاحبه: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


مطالب مرتبط:

زندگی مشترک کمتر از یک سال

عاشورای ذوالقدر

مهمانی تیپ حضرت زهرا(س) شناسایی شددُرنیوز
اسلام کریمی، معاون تربیت بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست مسئولین اداره کل تربیت بدنی بنیاد شهید گفت: دغدغه های رهبری در خصوص ورزش جانبازان را سرلوحه کار قرار داده ایم و هدف از برنامه های این معاونت تغییر الگوی زندگی جانبازان و بهینه کردن اوضاع جس ]]>

تغییر الگوی زندگی جانبازان


اسلام کریمی، معاون تربیت بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست مسئولین اداره کل تربیت بدنی بنیاد شهید گفت: دغدغه‌های رهبری در خصوص ورزش جانبازان را سرلوحه کار قرار داده ایم و هدف از برنامه های این معاونت تغییر الگوی زندگی جانبازان و بهینه کردن اوضاع جسمی و روانی ایثارگران و خانواده‌هایشان است

اسلام کریمی

کریمی افزود: در راستای منویات مقام معظم رهبری که ورزش برای جانبازن را امری واجب دانستند همانطور که ایشان ورزش را برای همه اقشار مختلف جامعه امری لازم و ضروری برشمردند و ما نیز به لبیک به این رهنمودهای ایشان، جانبازان را به ورزش کردن دعوت کرده‌ایم و هر ساله برنامه های زیادی را برای ترغیب جانبازان عزیز به مقوله ورزش از سوی بنیاد شهید به اجرا در می‌آید.

وی ضمن تشریح وظایف و فعالیت های مربوط به این حوزه به معرفی اداره کل تربیت بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت و بیان کرد: متاسفانه هنوز به عملیاتی شدن ورزش همگانی جانبازن و جامعه بزرگ ایثارگران نرسیده ایم و در واقع فاصله بسیاری با این مقوله مهم داریم.

ورزش همگانی نه تنها برای جامعه بزرگ ایثارگری باید در اولویت قررا بگیرد بلکه این مسئله باید در سبد خانوادگی ایثارگران گنجانده شود و ما نیز با همه کمبود ها و مشکلات اهتمام ویژه ای به این مقوله خواهیم داشت.

معاون تربیت بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه گفت: در معاونت تربیت بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای منویات مقام معظم رهبری، هر ساله برنامه‌های ویژه ای در استان های مختلف برای ورزش جانبازان طراحی و اجرا می‌شود که در برگزاری این برنامه ها از نظرات پیشکسوتان و نخبگان ورزش کشور در جامعه ایثارگری به بهترین شکل ممکن استفاده می کنیم.

وی تمامی این برنامه ها در دو محور اصلی برنامه های کوتاه مدت و برنامه های بلند مدت به اجرا در می آید و تقریبا شامل تمامی استان های کشور می‌شود اعلام کرد.

در واقع استعدادیابی ، آخرین و مهم ترین قسمت فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای ورزش جانبازن به حساب می آید

وی در ادامه تصریح کرد: بحث ورزش همگانی در ورزش جانبازان نیز امری مهم و ضروری است که متاسفانه هنوز به این مهم به طور کامل نرسیده ایم و باید در سبد خانواده ایثارگری قرار بگیرد و ما نیز باید تلاش بیشتری در این راستا انجام دهیم.

کریمی ادامه داد: تلاش داریم پوشش حداکثری در حوزه ورزش جانبازان داشته باشیم، و در این راستا در چهار حوزه قهرمانی فعالیت میکنیم که در چهار سطح شهرستان، استان، منطقه‌ای و کشوری این فعالیت ها ادامه می یابد و در طول سال برای این اقداماتا آماده می‎شویم.

وی گفت: در واقع استعدادیابی ، آخرین و مهم ترین قسمت فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای ورزش جانبازن به حساب می آید که تمامی استعاد های کشف شده توسط کارشناسان معاونت تربیت بدنی بنیاد به انتخابی های تیم های ملی معرفی می‌شوند.

کریمی در این نشست همچنین به سوالاتی در رابطه با چگونگی استفاده از امکانات ورزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، نحوه عضویت در تیم های ورزشی، نحوه استعداد یابی برای حضور در تیم های ملی، فرآیند برگزاری مسابقات، استفاده از مجتمع های فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایثار و شرایط افراد تحت پوشش خدمات تربیت بدنی در بنیاد پاسخ داد.

سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


مطالب مرتبط:

بیمه‌ای جامع برای خانواده شهدا و ایثارگران

 افتخار آفریدند اما دلشان شکست

مشکلات ایثارگران تکذیب نمی‌شوددُرنیوز
متاسفانه اکثر جوانانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند و به باشگاه رفت و آمد می کنند بیشتر درگیر تبلیغات این پودرها و مکمل ها می شوند و البته مشتریان اصلی این مواد نیز هستند. ]]>

9 دلیل محکم برای پرهیز از پودر و مکمل های پروتئینی


متاسفانه اکثر جوانانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند و به باشگاه رفت و آمد می‌کنند بیشتر درگیر تبلیغات این پودرها و مکمل ها می‌شوند و البته مشتریان اصلی این مواد نیز هستند.

پروتئین

در تبلیغات پودرهای پروتئینی ادعا می‌شود که مصرف آن ها باعث کاهش وزن و عضله سازی سریع می‌شود. با اینکه برخی از این محصولات به وعده های تبلیغاتی خود عمل کرده و مصرف کننده ها را به هدفشان می رساند اما سوال این است که به هدف رسیدن به چه قیمتی؟! قبل از اینکه دوباره به سراغ این مکمل ها بروید بدانید که با مصرف آنها، از کمبود ویتامین گرفته تا مشکلات قلبی عروقی در انتظارتان خواهد بود. با ما باشید تا بیشتر با آسیبهای این قبیل مکمل ها آشنا شوید.

 

پودرهای پروتئینی: دور شدن از تغذیه ی متعادل و سالم

ساده ترین و البته شایع ترین خطری که با مصرف آن مکمل ها گریبان مصرف کننده را می گیرد افتادن در دام تغذیه نامتعادل و ناسالم است. چون با افزایش پروتئین دریافتی، میزان مواد مغذی دریافتی از طریق مصرف مواد غذایی، ناکافی و نامتعادل خواهد بود. زمانیکه به جای خوردن غذا، نوشیدنی های پروتئینی مصرف می‌کنید از تمام مواد مغذی یک غذای کامل و سالم مانند ویتامین ها، کلسیم و دیگر مواد مغذی محروم خواهید بود. اگر لازم است که حتما از این مکمل ها استفاده کنید فراموش نکنید که بدن تان به مواد مغذی دیگر نیز نیاز دارد که باید روزانه و به میزان کافی جذب شوند آن هم از طریق مصرف مواد غذایی سالم.

 

مصرف پودر پروتئین و کمبود کلسیم

پروتئین نقش موثری در تقویت استخوان ها و جلوگیری از نابودی بافت استخوانی دارد. اما با این حال نتایج برخی از پژوهش ها نشان می دهند که داشتن تغذیه ای سرشار از پروتئین باعث افزایش ترشح اسیدی می‌شود که بدن را وادار به آزاد کردن کلسیم می‌کند. داشتن تغذیه ی متعادل که حاوی میزان مناسبی کلسیم و پروتئین است برای حفاظت و تقویت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان لازم و ضروری است. هر چه میزان کلسیم از دست رفته بیشتر باشد مصرف این مکمل ها تاثیر بیشتری روی کاهش میزان کلسیم خواهد داشت و آسیب های جدی به استخوان ها خواهد زد.

 

مصرف پودر پروتئین و افزایش وزن

با وجود اینکه مصرف پودر پروتئین به شما کمک می‌کند تا وزن کم کنید، چربی هایتان بسوزد و حجم عضلاتتان بیشتر شود در عین حال می‌تواند باعث چاقی و اضافه وزن نیز بشود. زمانیکه از نوشیدنی ها و پودر پروتئین استفاده می‌کنید فقط پروتئین جذب نمی‌کنید بلکه همزمان میزان زیادی مواد افزودنی و کالری اضافی نیز نصیب تان می‌شود. در اینصورت اگر حواستان به مصرف کالری ها نباشد امکان اینکه به جای لاغر شدن چاق شوید زیاد است. از آنجایی که این پودرها به افزایش حجم عضلانی کمک می‌کند شما مجبور می‌شوید تا ورزش های سنگین تر انجام دهید تا بتوانید کالری بسوزانید و به جای چربی به عضله برسید.

 

پودرهای پروتئینی و مشکلات قلبی

داشتن رژیمی سرشار از پروتئین می‌تواند مشکلات جدی برای قلب به وجود بیاورد. با وجود اینکه مصرف مکمل های پروتئینی به طور مستقیم باعث افزایش کلسترول خون نمی‌شود اما اگر علاوه بر پروتئین موجود در غذا مکمل نیز مصرف کنید خطر ابتلا به مشکل کلسترول بالا را به جان می خرید. برخی از مکمل ها به خودی خود حاوی کلسترول هستند برای همین بهتر است بدانید که این مکمل ها می‌توانند چه بلایی سر بدن تان بیاورند. یادتان باشد مصرف همزمان این مکمل های سرشار از کلسترول با مواد غذایی حاوی این ماده مانند تخم مرغ و غیره می‌تواند قلب تان را دچار مشکل کند.

 

مصرف مکمل های پروتئینی و افزایش میزان چربی دریافتی

آیا تا به حال اطلاعات مربوط به ارزش غذایی نوشیدنی پروتئینه ی خود را مطالعه کرده اید. اگر نه این بار اینکار را انجام دهید. با وجود اینکه بیشتر این نوشیدنی ها سرشار از پروتئین و حاوی میزان کمی چربی هستند اما برخی از انواع آن ها حاوی میزان قابل توجهی چربی می باشند. این نوشیدنی ها همچنین حاوی مواد نگهدارنده نیز هستند. اگر شما به طور مرتب ورزش نمی‌کنید و کالری و چربی های موجود در این مکمل ها را نمی سوزانید هیچ دلیلی برای مصرف آن ها وجود ندارد. باید بدانید که در صورت ورزش نکردن، مازاد پروتئین تبدیل به چربی می‌شود.

باید بدانید که بدن برای سوخت و ساز مازاد پروتئین دریافتی، نیاز به آب بیشتری

دارد و بدون آن بدن شما دچار بی آبی خواهد شد. علاوه بر این باید بدانید که

کلیه ها نیز به زحمت می افتند برای اینکه مجبور می‌شوند برای دفع اسید

موجود در مکمل ها بیشتر کار کنند

پودرهای پروتئینی و مشکلات گوارشی

مکمل های پروتئینی باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شوند. کرامپ های عضلانی معده، یبوست، نفخ و گاز معده از جمله علائمی است که بعد از مصرف این مکمل ها بروز می‌کنند. پروتئین ها برای هضم شدن نیاز به زمان دارند و اگر شما به میزان کافی کربوهیدرات مصرف نکرده باشید مدت زمان طولانی تری در معده خواهند ماند. افرادی که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند بیشتر در معرض مشکلات گوارشی قرار می‌گیرند چون اکثر این مکمل ها حاوی لاکتوزروم و کازئین هستند که مشکل را چند برابر می‌کنند.

 

پودرهای پروتئینی و ترکیبات پنهان

روی بسته بندی پودرها و نوشیدنی های پروتئینه به ندرت لیست کامل ترکیبات آن نوشته می‌شود. در نتیجه مصرف کننده از وجود ترکیباتی مانند مواد نگهدارنده بی اطلاع می مانند. بهتر است بدانید که برخی از ترکیبات این مکمل ها بدون رعایت اصول و بدون کنترل به آن ها اضافه می‌شوند که خیری برای شما نخواهند داشت.

 

پودرهای پروتئینی و دهیدراته شدن بدن

مصرف آب کافی و تامین آب بدن برای افرادی که بدن سازی، کار یا ورزش‌های شدید دیگر انجام می دهند لازم و ضروری است. اگر شما عادت به مصرف این پودرها داشته باشید امکان اینکه بتوانید به میزان کافی آب بدن تان را تامین کنید سخت می‌شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که پودرهای پروتئینی می‌توانند بدن را کمابیش در معرض دهیدراته شدن قرار دهند. این خطر متناسب با میزان مصرف و شدت ورزش کم یا زیاد می‌شود. باید بدانید که بدن برای سوخت و ساز مازاد پروتئین دریافتی، نیاز به آب بیشتری دارد و بدون آن بدن شما دچار بی آبی خواهد شد. علاوه بر این باید بدانید که کلیه ها نیز به زحمت می افتند برای اینکه مجبور می‌شوند برای دفع اسید موجود در مکمل ها بیشتر کار کنند. اگر از این پودرها استفاده می‌کنید حتما میزان مصرف آب را افزایش دهید.

 

پودرهای پروتئینی شما را در معرض فلزات سنگین قرار می‌دهد

برخی از مکمل های پروتئینی حاوی ترکیبات خطرناکی بویژه فلزات سنگین مانند آرسنیک، جیوه، سرب و کادمیوم هستند. نتایج بررسی هایی که روی 15 نوشیدنی پروتئینه انجام شده نشان می‌دهد که برخی از این نوشیدنی ها به دلیل دارا بودن این ترکیبات، سلامتی را با خطرات جدی رو به رو می‌کنند. با وجود اینکه این ترکیبات به میزان کمی در این نوشیدنی ها وجود دارند اما اگر عادت داشته باشید که روزانه سه مرتبه از آن ها استفاده کنید تبدیل به میزان قابل توجهی می‌شوند که بدن را در معرض خطر قرار می دهند.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

کِرِآتین، مکمل پروتئینی در ورزشکاران

حقایقی درباره کارنیتین و ال

کارنیتین L- کارنیتین؛ مکمل پروتئینی در ورزشکاران

 دُرنیوز
یکی از علل تأثیر اسانس رز به عنوان ضدافسردگی و ازدیاد فعالیت های جنسی، افزایش فعالیت های مغزی است. ]]>

٢ گیاه مقوی اعصاب


یکی از علل تأثیر اسانس رز به عنوان ضدافسردگی و ازدیاد فعالیت‌های جنسی، افزایش فعالیت‌های مغزی است.

گل محمدی

گل محمدی

اسانس گل سرخ برای بسیاری از مشکلات زنانه مفید است این اسانس مقوی عضلات رحم بخصوص در کسانی است که رحم‌های آنها افتادگی دارد و همچنین در مورد زنانی که آمادگی سقط کردن به دلیل ضعف رحم در آنها ایجاد می‌شود. همچنین در مورد تسکین مشکلات قاعدگی، افسردگی و تنش‌های عصبی دارای آثار ارزشمندی است. اسانس رز می‌تواند مانند ویتامین‌های گروه B به عنوان پرکورسور هورمون‌ها در بدن قرار گیرد و به نظر می‌رسد تولید منی را نیز افزایش دهد.

یکی از علل تأثیر اسانس رز به عنوان ضدافسردگی و ازدیاد فعالیت‌های جنسی، افزایش فعالیت‌های مغزی است. یکی دیگر از استفاده‌های مهم اسانس رز در فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مربوط به بهداشت و سلامت پوست می‌باشد. اسانس رز برای همه نوع پوست، بخصوص پوست‌های حساس و خشک و پوست افراد مسن بسیار مناسب است. اسانس رز می‌تواند مقاومت جدار مویرگ‌های زیر پوست را که به صورت خطوطی قرمزرنگ دیده می‌شوند، افزایش دهد و این مشکل را تا حد زیادی درمان کند. البته در این موارد گاه لازم است ماه‌ها اسانس مورد استفاده قرار گیرد.

 

طریقه و میزان مصرف

با توجه به اینکه میزان اسانس گلاب‌ها متغیر و اصولاً مقدار اسانس موجود در آن ها بسیار کم می‌باشد، عدد معینی از نظر حجم و یا وزنی برای مصرف خوراکی و دارویی آن ارائه نشده است.

گلبرگ: مقدار 1 تا 2 گرم گلبرگ را می‌توان در یک استکان آب ریخته و تا روزی سه نوبت (3 تا 6 گرم) به صورت خوراکی مصرف کرد.

اسانس: هیچ اسانسی را نباید به طور مستقیم به صورت خوراکی و یا موضعی مصرف نمود. اسانس‌ها باید به وسیله روغن‌های مایع گیاهی رقیق شوند. اکثر اسانس‌ها باید حداقل به نسبت 1 بر 20 رقیق شوند تا عوارض جانبی نداشته باشند.

سمیت: گلبرگ، گلاب و اسانس گل سرخ در حد مصرف دارویی و خوراکی دارای عارضه جانبی نمی‌باشد.

 

مهم‌ترین اثرات گزارش‌شده گلبرگ‌ها و گلاب

ضد اسهال، ضد التهاب، افزایش‌دهنده‌ میل جنسی، ضدکرم آسکاریس، قابض، ضدنفخ، مقوی قلب، خلط‌آور، ملین، مسهل، مقوی معده، مقوی اعصاب، ضدکرم، ضدزخم و اشتهاآور است.

مواد محلول در آب کاسنی دارای خواص تسکین‌دهنده سیستم عصبی مرکزی

 و اثرات آنتاگوتیست قهوه و چای را دارد. به احتمال زیاد لاکتوسین و مشتقات

وابسته آن موجب اثرات مسکن کاسنی می‌باشند

گلاب

گلاب یکی از بهترین محصولات جایگزین اسانس رز است که با تقطیر گلبرگ‌های انواع گل سرخ به همراه آب به دست می‌آید. این ماده جهت سلامت و بهداشت پوست و ضدعفونی کردن چشم بسیار سودمند می‌باشد. البته نوعی گلاب وجود دارد که سه بار تقطیر می‌شود و به نام «تری پل روزواتر» معروف است که ضدعفونی‌کننده و مقوی بسیار خوبی برای پوست می‌باشد. همچنین ضدعفونی‌کننده‌ای قوی و مناسب برای چشم است.

گلاب ضدالتهاب، خنک‌کننده و نرم‌کننده پوست می‌باشد. همچنین دارای خاصیت ضدمیکروب و تا حدی قابض است؛ به همین دلیل از قدیم در فرآورده‌های مربوط به پوست از گلاب استفاده می‌شده است. اسانس رز را نیز با روغن‌های طبیعی یا مخلوط با الکل‌ها و یا اسانس‌های دیگر گیاهان به عنوان فرآورده‌های پوستی استفاده می‌کنند. با وجودی که همیشه در مورد نزدیک شدن و تماس اسانس‌ها با چشم هشدار داده می‌شود، گلاب به عنوان شستشوی چشم و رفع خستگی و تازگی آن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

مهم‌ترین اثرات گزارش‌شده

ضد درد، ضد اسهال، ضد اکسیدان، ملین، ادرارآور، کاهش‌دهنده‌ قند خون، مسهل، مهارکننده‌ لیپوکسی‌ژناز، مقوی اعصاب، و ضد کرم است.

کاسنی فرنگی

کاسنی

مواد محلول در آب کاسنی دارای خواص تسکین‌دهنده سیستم عصبی مرکزی و اثرات آنتاگوتیست قهوه و چای را دارد. به احتمال زیاد لاکتوسین و مشتقات وابسته آن موجب اثرات مسکن کاسنی می‌باشند. الیگوساکاریدهای متعدد موجود در کاسنی به عنوان پروبیوتیک‌های داخلی عمل می‌کنند که باعث تخمیرهای متعدد در سیستم روده می‌شوند. این گونه فعالیت‌های میکروبی در روده اهمیت بسیار زیادی برای سلامت سیستم روده‌ای – معده‌ای دارند.

در بعضی نقاط دنیا ریشه و برگ کاسنی مانند سبزیجات مصرف می‌شود. ریشه‌های کاسنی پس از بو دادن، مانند قهوه برای نوشیدن استفاده می‌شود. کاسنی همچنین مسکن و مقوی قلب است. اینولین و ترکیبات وابسته موجود در ریشه کاسنی می‌توانند از یبوست جلوگیری کنند. از دیگر اثرات مهم کاسنی می‌توان ضد اسهال، ضد سرطان و اشتهاآور بودن آن را نام برد.

 

طریقه و میزان مصرف

روزانه 3 تا 5 گرم پودر ریشه در 150 تا 250 میلی‌لیتر آب میل شود. همچنین می‌توان معادل 10 گرم (دو قاشق غذاخوری) از برگ و ساقه و گل کاسنی را خرد یا له کرد و با یک لیوان آب به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشاند و پس از صاف کردن مصرف نمود. این جوشانده را می‌توان با کمی شکر، نبات یا عسل شیرین کرد و روزی یک تا دو نوبت از آن خورد.

 

عوارض جانبی

تماس با گیاه کاسنی ممکن است باعث درماتیت شود.

 

احتیاط

افرادی که سنگ کلیه دارند باید با مشورت پزشک از کاسنی استفاده کنند.

 

مهمترین اثرات گزارش شده

ضد باکتری، صفراآور، ضد التهاب، ضدموتاژن، ضدنفخ، مقوی قلب، ملین، مسهل، ادرارآور، هضم‌کننده، شیرافزا، محافظ کبد، کاهش‌دهنده کلسترول، مسکن، تقویت‌کننده معده، تقویت‌کننده اعصاب و کاهش‌دهنده قندخون.

هیچ اسانسی را نباید به طور مستقیم به صورت خوراکی و یا موضعی مصرف نمود. اسانس‌ها باید به وسیله روغن‌های مایع گیاهی رقیق شوند. اکثر اسانس‌ها باید حداقل به نسبت 1 بر 20 رقیق شوند تا عوارض جانبی نداشته باشند

نکات قابل توجه

1- بهترین ریشه کاسنی برای مصرف، ریشه گیاه یکساله است، زیرا ریشه در سال‌های بعد ضخیم و چوبی می‌شود.

2- کاسنی گونه‌های مختلفی دارد که از همه آنها استفاده می‌کنند. این گونه‌ها ممکن است از نظر رنگ گل و یا شکل برگها با هم متفاوت باشند.

3- برگهای کاسنی را باید در تابستان چید تا هم رشد کافی کرده باشند و هم به گیاه آسیب نرسد. همچنین، نباید همه برگ‌ها را چید.

4- کاسنی را می‌توان با دانه آن کاشت. زمینی که کاسنی در آن کشت می‌شود باید دارای رطوبت کافی باشد و بهتر است کشت آن در اردیبهشت ماه صورت گیرد.

5- کاسنی از قدیم در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان گیاهی مفید برای کبد مشهور بوده است. همچنین، از این گیاه برای درمان قولنج‌های کبدی، یرقان، نارسایی‌های کبد و به عنوان صفراآور استفاده می‌کردند و در حال حاضر نیز برای رفع مشکلات کبد مصرف زیادی در جهان دارد.

6- بسیاری از اثرات کاسنی، بخصوص در مشکلات کبدی، مربوط به ترکیبات سنگینی است که این ترکیبات در عرق کاسنی وجود ندارد و در عصاره و یا فرآورده‌هایی مانند جوشانده آن وجود دارد؛ لذا عرق کاسنی موجود در بازار اکثر خواص ذکر شده در این کتاب را ندارد و باید از فرآورده‌های صنعتی و یا جوشانده آن استفاده کرد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه - دکتر محمد حسین صالحی سورمقی

 

مطالب مرتبط:

دمنوش شادی و سرخوشی

آرام‌بخش‌های گیاهی

چند گیاه موثر برای درمان اضطراب‌هایتان

6 جوشانده‌ی ضدخستگی

4 درمان طبیعی سردرد

6 راست و دروغ در مورد جوشانده‌هادُرنیوز
بررسی های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند. ]]>

خطر مرگ کودکان با نوشابه‌های انرژی‌زا


بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی‌ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند.

انرژی زا

 

متخصصان تغذیه می‌گویند والدین باید نوشابه‌های انرژی‌زا را از رژیم غذایی کودکشان کنار بگذارند زیرا آن ها در پژوهشی جدید دریافته‌اند که هزاران کودک پس از مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا با عوارض جانبی بسیار جدی و حتی کشنده ی این نوشیدنی‌ها روبرو می‌شوند.

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد در فاصله سال‌های 2010 تا 2013 میلادی بیش از 5000 نفر بر اثر بیماری‌های مرتبط با مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده و تقریبا نیمی از آنان کودکانی بودند که به نوع نوشیدنی مصرفی آگاهی نداشته‌اند.

 

بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی‌ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند. نوشابه‌های انرژی زا اغلب حاوی مقدار زیادی قند و همچنین کافئین هستند.

 

در سال 2007 دکتر «استیون لیپشولتز» از بیمارستان کودکان میشیگان مشاهده کرد تعداد قابل توجهی از کودکان و افراد بزرگسال به دلیل مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا به اورژانس مراجعه می‌کنند. وی سپس به جمع آوری اطلاعاتی از مراکز کنترل مسمومیت در جهان پرداخت. در سال 2011 او و همکارانش متوجه شدند بیماری‌های مرتبط با مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا افزایش شدیدی داشته و با عوارض جانبی همچون مشکلات قلبی، نارسایی کبد، تشنج و حتی مرگ همراه است.

 

همچنین در جدیدترین بررسی این تیم تحقیقاتی آمده است در سال‌های 2010 تا 2013 میلادی 5156 نفر به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده که 40 درصد آنان کودکان زیر شش سال بودند و به دلیل مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا بیمار شده‌اند.

 

این نوشیدنی‌ها حاوی افزودنی‌های خاص از قبیل آمینواسیدها و عصاره‌های گیاهی هستند که نسبت به نوشیدنی‌های حاوی نوع پودری کافئین مشکلات جدی تری را ایجاد می‌کند. همچنین این عصاره‌ها حاوی کافئین مازاد هستند در حالی که روی برچسب محتویات نوشیدنی مقدار دقیق آن ذکر نمی‌شود.

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، کبد، حملات صرع، دیابت

و ترشح بیش از حد غده تیرویید که نوشابه انرژی‌زا مصرف می‌کنند بیشتر

در معرض خطر آسیب‌های جسمی قرار دارند. به همین دلیل پزشکان اطفال

و والدین باید کودکان و نوجوانان را از نوشیدن این نوشابه‌ها برحذر دارند

نوشابه‌های انرژی‌زا بی‌اثر هستند

بسیاری از جوانان نوشابه‌های انرژی‌زا را برای افزایش میزان انرژی، تمرکز و عملکرد بدنی‌شان می‌نوشند. نوشابه‌های انرژی‌زای سرشار از کافئین، نه تنها تاثیر مثبتی بر بدن انسان نمی‌گذارند بلکه عوارض پزشکی فراوانی نیز همراه دارند.

 

به گزارش روزنامه لس‌آنجلس تایمز، شرکت‌های تولید نوشابه انرژی‌زا در واکنش به انتقادات فراوانی که به محصولات‌شان می‌شود، اعلام کردند میزان کافئین این‌گونه نوشابه‌ها تقریبا با یک فنجان قهوه‌ ای که نوجوانان می‌نوشند برابراست. دکتر ایتسون لیپ‌شولت، متخصص اطفال در مدرسه پزشکی دانشگاه میامی و همکارانش اطلاعات 121 گزارش رسانه‌ای درباره نوشابه‌های انرژی‌زا را بررسی کردند.

 

آن ها پی بردند این‌گونه نوشابه‌ها حاوی 70 تا 80 میلی‌گرم کافئین،‌ نوعی گیاه به نام گارانا، تائورین – نوعی اسید آمینه – ویتامین و افزودنی‌های شیرین‌کننده هستند. دکتر لیپ شولت گفت: «بررسی‌ها نشان داده به رغم استفاده 30 تا 50 درصد نوجوانان و جوانان از نوشابه‌های انرژی‌زا هیچ نشانه‌ای از کاهش وزن، افزایش انرژی و بنیه و بهبود عملکرد ذهنی بدنی در آن ها دیده نشده است. او افزود: کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، کبد، حملات صرع، دیابت و ترشح بیش از حد غده تیرویید که نوشابه انرژی‌زا مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خطر آسیب‌های جسمی قرار دارند. به همین دلیل پزشکان اطفال و والدین باید کودکان و نوجوانان را از نوشیدن این نوشابه‌ها برحذر دارند.

 

اما مائورین استورلی از انجمن تولیدکنندگان نوشابه آمریکا گفت: این‌گونه تحقیقات چیزی جز اطلاعات گمراه‌کننده درباره نوشابه‌های گازدار، عناصر تشکیل‌دهنده و سیستم نظارت بر تولید آن ها نیست. او در پایان خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد میزان کافئین موجود در این‌گونه نوشابه‌ها کمتر از نوشابه‌های گازدار، قهوه و چای است.

 

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منابع:

ایسنا

سلامتیران

 

مطالب مرتبط:

نوشیدنی‌های انرژی‌زا قلب را ضعیف می‌کنند

نوشابه‌های انرژی‌زا نخرید و ننوشید

نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا سم های پرطرفدار

عوارض نوشابه انرژی ‌زادُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 روز و 21 ساعت پیش
محبوبیت قشر هنرمند در جامعه ما موضوع تازه ای نیست. ایرانیان از قدیم الایام به هنر علاقه داشته اند و هنر دوستی را در زندگی روزمره خود داشته اند. اما گاهی از اوقات هنر با مواردی اجتماعی و فرهنگی ممزوج می شود و اشکال جالبی از رفتارهای اجتماعی را نمایان می کن ]]>


دُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 روز و 21 ساعت پیش
در کشور ما عده ای هستند که می توانند از هر اتفاق کوچک و بزرگی سوءاستفاده کنند و برای اتفاقات تلخ هم برنامه ریزی اقتصادی کنند؛ حتی اگر این اتفاق تلخ، مرگ یک فرد نه چندان معروف باشد. ]]>


دُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 روز و 21 ساعت پیش
مدیر کل نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، از اعلام فهرست مکمل های مورد تایید وزارت بهداشت خبر داد. ]]>


دُرنیوز
این هفته آثار مختلفی در ژانرهای گوناگون منتشر شده که بهترین گزینه برای انتخاب یک موسیقی شنیدنی است، موسیقی هایی که می تواند در هیاهوی روزمره انسان را به آرامش دعوت کند. ]]>


دُرنیوز
قرآن بارها مى فرماید: به منطق و حقّ فکر کنید، نه به تعداد نفرات و تعبیراتى از قبیل : اکثرهم لا یعملون، اکثرهم فاسقون، اکثرهم کاذبون را به کار برده است . قرآن مى فرماید: هر گامى و کلامى باید بر اساس بصیرت باشد: ادعُوا إلَی اللهِ عَلی بَصیرَهٍ أنَا وَ مَ ]]>

جلوه آیات بصیرت در کربلا

بصیرت

قرآن بارها مى فرماید: به منطق و حقّ فکر کنید، نه به تعداد نفرات و تعبیراتى از قبیل: اکثرهم لا یعملون، اکثرهم فاسقون، اکثرهم کاذبون را به کار برده است.

قرآن مى فرماید: هر گامى و کلامى باید بر اساس بصیرت باشد: ادعُوا إلَی اللهِ عَلی بَصیرَهٍ أنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنِی(یوسف / 108)


بصیرت واژه ای عربی است که در لغت به معنای علم، عبرت و حجت و در(جوهری، صحاح اللغه)(فراهیدی، العین، 118/7) (ابن منظور، لسان العرب، 4 / 65، ماده بصر) فرهنگ قرآنی به معنای رویت قلبی و ادراک باطنی است. جمع بین این معانی (یوسف: 108 و قیامت: 14 واژه بصیرت؛ آل عمران: 13 و نور: 44 و ص: 45 و حشر: 2 واژه صاحبان بصیرت) (قرشی، قاموس قرآن، ماده (بصر)؛ راغب اصفهانی، المفردات، 49؛ علامه طباطبایی رحمهم الله، المیزان،20 / 107) هم ممکن است.

بصیرت، نوعی عبرت و عبور کردن از ظاهر به باطن است. (قاموس قرآن، 1 / 195)

 

تعریف بصیرت دینی

بصیرت دینی (یعنی بصیرتی که دین معرِّف آن است و در پرتو دین برای اشخاص حاصل می شود) با علم متفاوت است اما علم زمینه ساز چنین بصیرتی است؛ گرچه هر انسانی می تواند از راه های عقل، تجربه دینی و شهود عرفانی نیز بصیرت پیدا کند ولی هیچ گاه عقلانیت اعتدالی، در کسب بصیرت از انبیاء و اولیاء الهی بی نیاز نیست. (خسروپناه، کلام جدید))

امام علی علیه السلام در توصیف علمای ربانی می فرماید: هَجَمَ بِهِمُ الْعِلْمُ عَلَی حَقِیقَةِ الْبَصِیرَةِ اینها(نهج البلاغه، خطبه 147؛ در نقل دیگری از خصال صدوق به جای عَلَی حَقِیقَةِ الْبَصِیرَةِ عبارت عَلَی حَقَائِقِ الْأُمُورِ آمده (شیخ صدوق، الخصال، 1/ 187) که جمع بین این دو روایت، در تبیین مفهوم بصیرت کمک می کند) افرادی اند که علم به آنها هجوم کرده و به سوی آنها آمده است؛ در نتیجه حقیقت بصیرت را پیدا کرده اند.

در واقع علم همانند نوری در قلب آنها شروع به تابیدن کرده و دل هایشان را به سوی مفاهیم عالیه هدایت می کند. (اشاره به سخن امام صادق علیه السلام که فرمود: علم نوری است که خدا در قلب کسی می اندازد که قصد هدایت او را دارد. (ر.ک. به: بحارالانوار، 227 - 1/224؛ طبرسی، مشکاة الانوار، 328 - 325))

دامنه بصیرت، چنان قابلیتی در قمر بنی هاشم ایجاد کرد که در کربلا پرچم چنین جنگی بر دوش او نهاده شد

«ماه هاشمی» در رکاب شمس بصیرت

در روایاتی که در جوامع روایی از ائمه علیهم السلام راجع به حضرت ابوالفضل علیه السلام(برای نمونه ر.ک. به: التهذیب، 6 / 66 - 65؛ کامل الزیارات، 257 – 256) رسیده، بر خصلت بصیرت ایشان تأکید شده است.

امام صادق علیه السلام فرمود: کانَ عَمُّنَا العَبَاسُ بنُ عَلِی نَافِذَ البَصِیرَةِ صُلبَ الاِیمَانِ جَاهَدَ مَعَ أَبِی عَبدِاللهِ وَ أَبلَی بلاءً حَسَناً وَ مَضَی شَهِیداً.(ابن عنبه، عمدةالطالب، 356)

عموی ما عباس دارای بصیرتی نافذ و ایمانی محکم بود.

او در رکاب برادر بزرگوارش اباعبداللّه با دشمنان پیکار کرد و خویش را به بلای نیکویی افکند و به خوبی از عهده امتحان الهی برآمد تا شربت شهادت را نوشید.

همه یاران امام حسین  علیه السلام، صاحب بصیرت بودند؛ اما بصیرت حضرت ابوالفضل علیه السلام بُرد بیشتری داشت.

دیدگان نافذ او پرده ها را می شکافت و به اعماق حقایق راه می یافت. او توانست با خلاصی خود از حجاب طبیعت مادی به عالی ترین مقام بصیرت در دین راه یابد.

دامنه بصیرت، چنان قابلیتی در قمر بنی هاشم ایجاد(ر.ک. به: مقرم، قمر بنی هاشم، 44 - 40) کرد که در کربلا پرچم چنین جنگی بر دوش او نهاده شد.(بحارالانوار، 45 / 41؛ ابی الفرج اصفهانی، مقاتل الطالبین، 85)

در فضیلت حضرت ابوالفضل علیه السلام همین بس که سیدالشهداء علیه السلام او را چنین خطاب می فرماید: بِنَفْسِی أَنْتَ یا أَخِی! برادر، جانم به فدایت!(شیخ مفید، الارشاد، 2 / 90؛ طبری، تاریخ طبری، 4 / 315)

کربلا

او اولین کسی است که در شب عاشورا بیعت خویش با مولایش حسین علیه السلام را تجدید کرد و عرضه داشت: هرگز تو را ترک نخواهیم کرد. آیا بعد از تو زنده بمانیم؟ خداوند هرگز چنین روزی را نیاورد! مسلّم است آنچه که انگیزه چنین گفتاری (تاریخ طبری، 4 / 318؛ الارشاد، 2 / 91؛ اللهوف، 91) شد، صرف برادری نیست؛ چنان که امام صادق علیه السلام در زیارت آن بزرگوار می فرماید: أَشْهَدُ لَک بِالتَّسْلِیمِ وَ التَّصْدِیقِ وَ الْوَفَاءِ وَ النَّصِیحَةِ لِخَلَفِ النَّبِی صلی الله وعلیه وآله الْمُرْسَلِ.(بحارالانوار، 98 / 277؛ کامل الزیارات، 256) شهادت می دهم که نسبت به جانشین رسول اکرم صلی الله و علیه و آله در مقام تسلیم بودی، حضرتش را تصدیق نمودی و در شأن وی وفا و خیرخواهی کردی.

این فراز از زیارت و تعبیر «برای جانشین پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله چنان کردی» نشان می دهد که آن حضرت علیه السلام به علت آنکه برادرش امام واجب الطاعه بود، در راهش جان بازی نموده است و این صفتی است که جز صاحبان بصیرت به آن آراسته نیستند.

نمونه دیگری از بصیرت نافذ حضرت عباس علیه السلام رد امان نامه شمر بود.

هنگامی که شمر برای جدا ساختن ابوالفضل علیه السلام و برادرانش از حضرت سیدالشهداء علیه السلام فریاد زد: خواهر زادگان من عبداللّه، جعفر، عباس کجایید؟ (قمر بنی هاشم علیه السلام و شمر از قبیله ام البنین بود لذا با هم نسبت داشتند. (ر.ک. به: شهید مطهری رحمهم الله، 17 / 98) )

برادرانش ساکت و با کمال ادب چشم به اشاره یار داشتند تا چه حکم فرماید؛ تا آنکه اباعبداللّه علیه السلام فرمود: جوابش را بدهید اگرچه فاسق است.

آنگاه بعد از اجازه امام علیه السلام از خیمه بیرون آمدند و هنگامی که شمر آنها را به گرفتن امان نامه بشارت داد، عباس علیه السلام بر شمر نهیب زد و فرمود:

خدا تو و امانت را لعنت کند! آیا ما را امان می دهی و فرزند رسول خدا را امانی نباشد؟ (الارشاد، 2 / 89؛ تاریخ طبری، 4 / 315؛ بلاذری، انساب الاشراف، 3 / 391)

آیا به ما فرمان می دهی که برادرمان و سرورمان حسین پسر فاطمه را رها کنیم و در اطاعت ملعونین و ملعون زاده ها قرار بگیریم؟ (اللهوف، 89 - 88)

عملکرد زینب علیها السلام در واقعه عاشورا و حوادث بعد از آن، نشانه تسلیم و رضای وی در برابر اراده الهی و برخاسته از بصیرت اوست. حضرت زینب علیهاالسلام آخرین سفارش برادرش سیدالشهداء علیه السلام را به جان می گیرد که فرمود:

اِستَعِدُّوا لِلبَلاَءِ وَ اعلَمُوا أَنَّ اللهَ. .. یعَوِّضُکم عَن هَذِهِ البَلِیةِ أَنوَاعَ النِّعَمِ وَ الکرَامَةِ فَلاَتَشکوا. (موسوعة کلمات الامام الحسین،491؛ مقتل الحسین، 276)

علم همانند نوری در قلب آنها شروع به تابیدن کرده و دل هایشان را به سوی مفاهیم عالیه هدایت می کند. (اشاره به سخن امام صادق علیه السلام که فرمود: علم نوری است که خدا در قلب کسی می اندازد که قصد هدایت او را دارد)

خود را برای بلا آماده کنید و بدانید که خدا... در عوض به شما انواع نعمت ها و کرامت ها را ارزانی می کند پس شکوه نکنید.

زینب علیها السلام هنگامی که کنار بدن مطهر برادر خویش - سیدالشهداء علیه السلام - قرار گرفت، دست های خود را زیر بدن بی سر برادر انداخت و به سوی آسمان بلند کرد و عرضه داشت: إِلَهِی! تَقَبَّلْ مِنَّا هَذَا الْقُرْبَانَ. (مقتل الحسین، 307)

 

نتیجه گیری:

بصیرت از نظر دین، چشمی است در درون جان آدمی که انسان به کمک آن، امور الهی را درک می کند و تا حدی اوج می گیرد که امور عادی زندگی را الهی می بیند.

بشر، همیشه دستخوش فتنه و شیطنت شیطان هایی است که برای تأمین هدف ها و مطامع خود با تبلیغات همه گیر و متراکم، توده های مردم را در تاریکی قتلگاه جهالت قربانی می کنند. در این هنگام تنها راه نجات از فتنه نفاق، بصیرت و روشنگری است.

در واقعه عاشورا، امام حسین علیه السلام جان خود را قربانی کرد تا بندگان خدا را از ضلالت و جهالت نجات دهد. (طوسی، التهذیب، 6 / 113؛ بحارالانوار، 98 / 331؛ زیارت اربعین)

فرآوری: زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان  


منابع:

کلام مطهر

سایت آفتاب

حوزه

 

مطالب مرتبط:

قطب نمایی به نام بصیرت!

جواب آزمون بصیرت اعلام شد!

بصیرت، درس مهم عاشورا برای منتظران

اهلِ‌قبله‌ی بی‌بصیرت در مصاف با حقّ

بصیرت و دین شناسی، دو مشعل فروزان

عواملی که چراغ بصیرت باطن را درخشان می کنند!

آنجا که بصیرت هم به کار نمی‌آید!

راه باز شدن چشم بصیرت!

بصیرت نیاز اصلی کربلای امروز

فتنه و بصیرت در کلام امیرالمومنین علیه السلام

بصیرت سیاسی فرد منتخب 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی