12:32:09
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
اخبار تبیان را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  48 دقیقه و 38 ثانیه پیش
خطیب جمعه مسجد الحرام، شایعات مربوط به تلاش برای جابجا کردن بارگاه پیامبر اکرم (ص) را ادعا و افتراهایی ناروا اعلام کرد. ]]>

واکنش خطیب مسجد الحرام به شایعه جابجایی قبر پیامبر


خطیب جمعه مسجد الحرام، شایعات مربوط به تلاش برای جابجا کردن بارگاه پیامبر اکرم (ص) را ادعا و افتراهایی ناروا اعلام کرد.

دکتر "عبدالرحمان السدیس" در خطبه نماز جمعه مسجد النبی از مردم خواست در قبال هجمه های تبلیغاتی فتنه گران هوشیار باشند، زیرا آن ها می خواهند طرح توسعه مرقد پیامبر (ص) را به مثابه منهدم کردن آثار اسلامی جلوه دهند.

عبدالرحمان السدیس

وی افزود: این ها ادعاها و افتراها و شایعاتی جعلی هستند که اگر کسی ذره ای عقل و آگاهی داشته باشد، به آن ها گوش نمی دهد.

خطیب مسجد الحرام تاکید کرد: من به همه مسلمانان اطمینان می دهم که تقدیر الهی و نشانه های تکوینی و تشریعی او بر پایه حفظ بیت الله الحرام و بارگاه پیامبر اکرم (ص) استوار گردیده است.

السدیس سپس از همگان خواست دقت و تعقل پیشه کرده از گوش دادن به شایعه ها و سیاه نمایی ها خودداری کنند و در قبال تبلیغات مسموم و هجمه های موهومی که درباره حرمین شریفین و امور این اماکن و امنیت آن ها تبلیغ می شود، متحتاط باشند و به این گونه تبلیغات گوش ندهند.

در این میان، دکتر "عبدالباری بن عواض الثبیتی" نیز در خطبه نماز جمعه مدینه منوره، به تبیین جایگاه کعبه نزد مسلمانان و نزد خدای متعال پرداخت و تاکید کرد که خداوند کعبه را مکانی امن برای مسلمانان قرار داده است.

وی افزود: حجر الاسود دو چشم دارد که روز در حق کسانی که آن را بحق لمس کرده باشند، گواهی می دهد.

در این گزارش آمده است که پس از تخریب بارگاه پیامبر اسلام (ص) پیکر مطهر ایشان به بقیع منتقل شده و در آنجا به خاک سپرده شود، بدون آنکه محل آن به کسی اطلاع داده شود

روزنامه "ایندیپندنت" حدود دو هفته پیش در گزارشی به قلم "اندرو جانسون" نوشت: بر اساس طرح (به اصطلاح) نوسازی و توسعه اماکن مقدس، بارگاه پیامبر (ص) تخریب، و پیکر ایشان به مکان نامشخصی منتقل می شود.

جانسون در این گزارش خاطرنشان کرد که این طرح بحث برانگیز، بخشی از پرونده تحقیقات یک استاد سعودی است که بین مسوولان مسجد نبوی در مدینه منوره توزیع شده است.

در این گزارش آمده است که پس از تخریب بارگاه پیامبر اسلام (ص) پیکر مطهر ایشان به بقیع منتقل شده و در آنجا به خاک سپرده شود، بدون آنکه محل آن به کسی اطلاع داده شود.

جانسون اظهار داشت که هنوز ثابت نشده است که مسوولان سعودی تصمیمی درباره این مسأله گرفته اند.

بخش سیاست تبیان

منبع : الف

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  48 دقیقه و 46 ثانیه پیش
خبرنگار شبکه دولتی انگلیس که در پوشش خبرنگار ایرانی به آمرلی عراق رفته بود می گوید نیروهای عراقی آزادکننده منطقه خود را پیرو ولی فقیه و آیت الله خامنه ای معرفی می کنند. ]]>

گزارش جالب بی‌بی‌سی از آزادسازی آمرلی


خبرنگار شبکه دولتی انگلیس که در پوشش خبرنگار ایرانی به آمرلی عراق رفته بود می‌گوید نیروهای عراقی آزادکننده منطقه خود را پیرو ولی‌فقیه و آیت‌الله خامنه‌ای معرفی می‌کنند.

املی، داعش

به گزارش جهان به نقل از کیهان، «نفیسه- ک» از همکاران نشریات زنجیره‌ای است که چند سال پیش به بی‌بی‌سی پیوست و در خدمت شبکه دولتی انگلیس درآمد. وی در گزارشی می‌نویسد: در ایست بازرسی ورودی جاده سلیمان بیگ به آمرلی گروهی از شبه‌نظامیان شیعه جلویمان را گرفتند و پس از پرسش درباره اینکه که هستیم و کجا می‌رویم گفتند که ورود خبرنگاران خارجی به آمرلی ممنوع شده است و باید برگردیم. اما همراه و راهنمای محلی‌مان بلافاصله گفت این خبرنگار که خارجی نیست ایرانی است. گذرنامه ایرانی‌ام را نشان دادم و منتظر شدیم تا با فرمانده‌شان ارتباط بگیرند و هماهنگ کنند. می‌شنیدیم که به شخصی که آن سوی بی‌سیم بود به عربی می‌گفتند مراسله ایرانیه یعنی یک خبرنگار ایرانی می‌خواهد وارد آمرلی شود. بعد از چند دقیقه مامور ایست بازرسی آمد و گفت می‌توانیم به راهمان ادامه بدهیم. به هم نگاه کردیم و گفتیم خب این هم نشانه‌ای دیگر از نفوذ ایران. در واقع هم همینطور بود.

وی خاطرنشان می‌کند: در دفتر سپاه بدر در طوزخورماتو دو چیز بیش از همه جلب توجه می‌کرد؛ عکس آیت‌الله‌ خامنه‌ای بالای سر فرمانده و صدای بی سیمی که برای چند ثانیه در بدو ورود ما مکالمه‌ای فارسی از آن شنیده شد و بعد گویا به دلیل حضور ما، دستگاه کلا خاموش شد. اتاق پر بود از یونیفرم‌پوشانی که بیشترشان فارسی را به خوبی بلد بودند و بقیه هم به گویشی از ترکی حرف می‌زدند که به زبان رایج در نواحی ترک‌نشین ایران بسیار نزدیک است. محاصره آمرلی بالاخره بعد از هفتاد و پنج روز شکسته شده است. همه غرق شادی بودند و گروهی از ترکمان‌های شیعه که پیرو مقتدا صدرند در مقابل دفترشان هلهله به راه انداخته بودند. روبروی آنها هم، پیشمرگان کرد در مقر خودشان شادمانی می‌کردند.

وی با بیان اینکه نیروهای آزادکننده آمرلی خود را پیروان ولی‌فقیه می‌دانند ادامه می‌دهد: فرمانده گردان‌های موسوم به خراسانی که خود را حاج حسین معرفی می‌کرد، دو دهه را در ایران گذرانده بود. او البته عضو گروهشان نبود که تجربه زندگی در ایران داشت. وقتی از او پرسیدم گروهشان را چطور معرفی می‌کند با صراحت گفت که پیرو ولی فقیهند و آیت‌الله خامنه‌ای. نام این گروه برگرفته از شخصیتی است به نام سیدخراسانی که بنا بر باورهای شیعی یار و هموارکننده راه امام زمان خواهد بود. این گروه یکی از چندین گروه مسلح شیعه عراقی است که خود را پیرو رهبری ایران می‌داند. حاج حسین تاکید می‌کرد کمک‌های ایران به موقع بود.

فرمانده گردان‌های موسوم به خراسانی که خود را حاج حسین معرفی می‌کرد، دو دهه را در ایران گذرانده بود. او البته عضو گروهشان نبود که تجربه زندگی در ایران داشت. وقتی از او پرسیدم گروهشان را چطور معرفی می‌کند با صراحت گفت که پیرو ولی فقیهند و آیت‌الله خامنه‌ای

خبرنگار بی‌بی‌سی با بیان اینکه غیر از گروه‌های شیعه، پیشمرگ‌های کرد نیز مورد حمایت ایران در فتح آمرلی قرار داشته‌اند، می‌نویسد: ابوعلی آمرلی فرمانده گردان سیدالشهدا خود و خانواده‌اش از ساکنان یکی از این خانه‌ها بوده‌اند و تعریف می‌کرد که چطور نیروهای دولت اسلامی گاه تا همین چند قدمی شان می‌رسیدند و چه روزهایی که تصور می‌کردند که دیگر کارشان تمام است. از ابوعلی پرسیدم چقدر ایران در عملیات آمرلی نقش داشت؟ او گفت در واقع این ایران بود که همه آنها، به ویژه گردان سیدالشهدا در آمرلی و منطقه را تجهیز کرده است. وقتی صحبت از قاسم سلیمانی شد او صراحتاً تایید کردکه آقای سلیمانی همراه نیروهایش شب قبل از عملیات در کنار آنها بوده و با آنها مانده و گفت که چقدر همین حمایت در تقویت روحیه نیروهایشان موثر بوده است. به گفته او آقای سلیمانی با رایزنی‌هایی که با دولت عراق داشته نقش مهمی در شروع عملیات ایفاکرده بود.

بی‌بی‌سی می‌افزاید: گردان سیدالشهدا هم به نوعی خود را مرید آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانند. ابوعلی این رابطه را چنین بازگو می‌کرد «گردان سیدالشهدا زیر نظر سیدحسن نصرالله است و سیدحسن نصرالله هم زیر نظر آقای خامنه‌ای بنابراین این نیروها هم زیر نظر او هستند.» ابوعلی لابه‌لای صحبت‌هایش مدام یادآوری می‌کرد که اگر ایران به فریادشان نمی‌رسید شاید دیگر کسی در آمرلی زنده نمی‌ماند.

بخش سیاست تبیان

منبع: جهان نیوز

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  سیاسی -  48 دقیقه و 59 ثانیه پیش
جهاد نکاح این روزها در میان زنان مالزیایی پر طرفدار شده است! ]]>

ویروس جهاد نکاح در جان زنان مالزیابی


جهاد نکاح این روزها در میان زنان مالزیایی پر طرفدار شده است!

ویروس خطرناک شرکت در جهاد نکاح با داعشی‌ها به جان زنان مالزیائی هم افتاده است.

به نوشته جمهوری اسلامی به نقل از یک پایگاه خبری الکترونیکی مالزیابی، حداقل سه زن مالزیایی برای پیوستن به سازمان شبه نظامیان داعش به خاورمیانه سفر کرده‌اند!

زنان داعش

براساس همین گزارش، یک مقام اطلاعاتی مالزیائی گفت: "اعتقاد بر این است که این زنان، خود را در معرض لذت جنسی شورشیان داعش که درحال تلاش برای برقراری حکومت اسلامی در خاورمیانه هستند گذاشته‌اند! این مقام رسمی افزوده است: "این حرکت پس از صدور حکمی از سوی شورشیان داعش در خرداد ماه انجام شده است که به خانواده‌ها سفارش می‌کند زنان مجرد را برای جهاد نکاح اعزام کنند!

وی همچنین افزود: "اطلاعاتی از کشورهای دیگر نشان می‌دهد که تعدادی از زنان مسلمان از استرالیا و انگلیس به شورشیان در خاورمیانه پیوسته‌اند." نخست‌وزیر مالزی، نجیب رزاق، شبه نظامیانی را که اقدام به اعدام‌های دسته جمعی و کشتار شهروندان غیرمسلح در سوریه و عراق می‌کنند، محکوم کرد و این اقدامات را خلاف تعالیم اسلام دانست

استفاده غیر انسانی داعش از زنان وکودکان

منابع امنیتی عراقی از پاکسازی منطقه ای در جنوب پایتخت این کشور از لوث داعش خبر دادند.

سرلشگر عبدالامیر الشمری فرمانده عملیات بغداد گفت: منطقه القرغول در جنوب بغداد به طور کامل پاکسازی شده است.

وی افزود: در این عملیات 76 فرد مسلح از تروریست ها داعش به هلاکت رسیدند و تعدادی از ادوات آنها منهدم شد.

الشمری اعلام کرد: داعش از زنان و کودکان به عنوان سپری انسانی استفاده می کند و زیر ساختها را در منطقه تخریب و همه پلهای منتهی به یوسفیه را منهدم کرده است. داعشی ها همچنین ایستگاه آب المحمودیه را به میزان 70 درصد تخریب کرده اند.

وی بیان کرد: حملات هوایی بسیار دقیق است و  نیروهای مهندسی تخریب نیز تعداد زیاد از مواد منفجره را پاکسازی کرده اند.

"اطلاعاتی از کشورهای دیگر نشان می‌دهد که تعدادی از زنان مسلمان از استرالیا و انگلیس به شورشیان در خاورمیانه پیوسته‌اند." نخست‌وزیر مالزی، نجیب رزاق، شبه نظامیانی را که اقدام به اعدام‌های دسته جمعی و کشتار شهروندان غیرمسلح در سوریه و عراق می‌کنند، محکوم کرد و این اقدامات را خلاف تعالیم اسلام دانست

تلاش داعش برای استفاده از هواپیما

گروهک تروریستی داعش برای انجام عملیات تروریستی با استفاده از هوایپماهای بمب گذاری شده برنامه ریزی می کند.

روزنامه السیاسه کویت به نقل از منابع گروه مسلح موسوم به "ارتش آزاد" وابسته به مخالفان در شمال سوریه نوشت: تشکیلات داعش توانسته، 11 هواپیمای آماده پرواز را در فرودگاه الرقه در شرق سوریه به کنترل خود درآورد.

این روزنامه افزود : داعش دو فرودگاه مهم دیگر سوریه، یعنی فرودگاه های "طبقه" و "کویرس" را تحت اشغال خود دارد و بیم آن می رود که در واکنش به حملات ائتلاف بین المللی، خود را برای استفاده از این فرودگاهها در چارچوب عملیات انتحاری با استفاده از هواپیماها آماده کرده باشد، زیرا این گروهک از کادر فنی و خلبانان چند کشور مختلف بهره می برد و این افراد قادرند این فرودگاهها را که هنوز امکان پرواز هواپیماها در آنها وجود دارد راه اندازی نمایند.

داعش

به نوشته السیاسه گروهک داعش ، در حال استقرار مجدد در خاک سوریه است و از سوی دیگر در حال کاستن از تعداد جبهه های درگیری با سایر گروههای مسلح است تا خود را برای "جنگ بزرگ" آماده نماید.

این روزنامه کویتی افزود: این گروهک در راستای آمادگی برای مقاومت در برابر حملات هوایی آمریکا و متحدانش، مقرهای خود را به داخل ساختمان های مسکونی منتقل و اقدام به ایجاد مقرهای مخفی در زیر زمین کرده است.

منابع روزنامه السیاسه خاطرنشان کردند: ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش در سوریه حضور دارد و در جریان درگیری ها برای اشغال فرودگاه طبقه به طور سطحی زخمی و در بیمارستان میدانی مداوا شده است.

به نوشته السیاسه، هم اکنون محموله های سلاح به طور گسترده ای از عراق به سوریه وارد می شود و شامل سلاح های مختلفی از جمله راکت های ضد هوایی قابل حمل بر روی دوش است که پس از اشغال موصل توسط داعش از نیروهای پیشمرگه به غنیمت گرفته شده است؛ علاوه بر این، مقدار زیادی سلاح از طریق گروههای مافیای سلاح در شرق اروپا، برای این تشکیلات تروریستی ارسال می شود.

فرآوری: رضوانی

 بخش سیاست تبیان


منابع : مهر/ جمهوری اسلامی/ تابناک/ العالم

UserNameدُرنیوز
تبیان -   -  اقتصادی -  1 ساعت و 6 دقیقه پیش
به نظر می رسد خودرویی دیگر از پشت به این شاسی بلند سرشناس هیوندای(سانتافه) برخورد کرده باشد. بحث ایمنی در خودروهای کره ای هم می تواند جالب توجه باشد. ]]>

عکس/آیا خودروهای کره ای ایمن هستند


به نظر می‌رسد خودرویی دیگر از پشت به این شاسی‌بلند سرشناس هیوندای(سانتافه) برخورد کرده باشد. بحث ایمنی در خودروهای کره‌ای هم می‌تواند جالب توجه باشد.

تصادف
بخش اقتصاد تبیان


منبع : الفدُرنیوز
تبیان -   -  اقتصادی -  1 ساعت و 48 دقیقه پیش
جنجالی ترین میلیاردر ایران تا سال 85، یعنی سال اول دولت احمدی نژاد هیچ چیز فوق العاده یی نداشت. تمام دار و ندار بابک زنجانی تا آن موقع در دو سوله تولید اسپری و مواد آرایشی در کیش خلاصه شده بود. مردی که تا سال 85 دارایی های عادی داشت و برای رفت و آمد بین ک ]]>

زیر و بم‌های زندگی زنجانی


جنجالی‌ترین میلیاردر ایران تا سال 85، یعنی سال اول دولت احمدی‌نژاد هیچ چیز فوق‌العاده‌یی نداشت. تمام‌دار و ندار بابک زنجانی تا آن موقع در دو سوله تولید اسپری و مواد آرایشی در کیش خلاصه شده بود. مردی که تا سال 85 دارایی‌های عادی داشت و برای رفت و آمد بین کیش و تهران به دنبال «بلیت ارزان» می‌گشت، ناگهان تبدیل به بزرگ‌ترین میلیاردر ایران شد، هم بزرگ‌ترین و هم جنجالی‌ترین میلیاردر ایران.


زنجانی

خیلی‌ها تا الان زندگی او را روایت کرده‌اند، نخستین بار خودش در مصاحبه‌یی داستانش را گفت و آخرین بار هم کسی که نخستین دسته چک را برای او صادر کرده است؛ کارمند یکی از شعب بانک ملت که می‌گوید از 20 سالگی بابک زنجانی را می‌شناسد.

شناخت او نه آنقدر زیاد است که از زیر و بم میلیاردر جنجالی خبر داشته باشد و نه آنقدر کم که نتواند در چگونگی پولدار شدن او شک کند. این آشنای قدیمی زنجانی در مصاحبه با سایت خبری اقتصاد نیوز می‌گوید که آنقدرها از او شناخت داشته که چند باری به اطرافیانش برای شراکت با بابک زنجانی زنهار دهد که او قابل اعتماد نیست.

می‌گوید که بابک زنجانی زرنگ بود و هیچ‌وقت چیزی همراه خودش نداشت؛ « تنها چیزی که در جیب داشت دو دستش بود. او فقط یک کت و شلوار مشکی داشت با یک پیراهن سفید و در برخی اوقات یک خودنویس. »

خیلی از زیر و بم‌های زندگی زنجانی نیاز به گفتن ندارد، خیلی‌ها دیگر نگفته می‌دانند که احتمالا کاسه‌یی زیر نیم کاسه او بوده است. با این وجود روایت زنجانی از آن چیزی که «بود» تا آن چیزی که «شد» کم جذابیت ندارد؛ «یک بار که در سال 89 برای گرفتن تسهیلات 400 میلیونی پیش من آمده بود زمانی که خواستم پرونده وی را از همکارم بگیرم او گفت: پرونده وی بررسی شده است و پرداخت وام به این شخص توجیه ندارد. آن زمان وی واقعا برای دریافت یک وام با این مبلغ خیلی نیازمند بود. »

از آن زمان تا الان فقط چهار سال گذشته و زنجانی بالا و پایین‌هایی را که شاید برای تجربه‌اش یک عمر هم کم باشد، از نزدیک دیده؛ کسی که نمی‌توانست یک وام 400 میلیونی بگیرد به چشم بر هم زدنی می‌شود مالک چند بانک خصوصی در خارج کشور و شرکت هواپیمایی و باشگاه ورزشی و زمین‌های چند صد میلیاردی و پروژه‌های کلان. به همان چشم بر هم زدن هم سر از کنج زندان در می‌آورد و خیلی‌ها باید بروند دنبال فروش دارایی‌های او برای صاف کردن بدهی‌هایش.

اما شاید اگر روایت کسی که نخستین دسته چک زنجانی را صادر کرد و برای سال‌ها آشنای نزدیک او شد را بخوانیم، چندان این بالا و پایین‌ها غریب به نظر نرسند؛ « او از هر کسی برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کرد. همسر بابک زنجانی کارمند یکی از بانک‌های دوبی بود. یک روز به او گفتم با این خانم چگونه آشنا شدی؟ گفت: «خیلی دختر زرنگی است. می‌تواند کارهای من را خوب هماهنگ کند و برای ال‌سی‌هایم به او نیاز دارم.» اسم همسر زنجانی ثریا بود که به او سوری می‌گفت: بعدها از او پرسیدم بابک اسم سورینت را از کجا آوردی و گفت اسم آن را از اسم همسرم برداشتم و به آن یک نت اضافه کردم. »

اما او هم مثل خیلی‌های دیگر نمی‌داند بابک زنجانی چگونه در طول چند سال تا این اوجی که کسی باورش را نمی‌کرد، پرواز کرد. او می‌گوید که از سال 90 به بعد با بابک زنجانی رابطه‌یی نداشته است. درست در همان سال‌هایی که او اوج گرفت. سقوطش خیلی مهم نیست، همه داستان آن را می‌دانند اما هنوز سوالات مهم اوج گرفتن جوان میلیاردر ایرانی بی‌پاسخ مانده است. اینکه چه کسانی از او حمایت کردند و آیا اینکه عده‌یی خاص پشت سر او بودند یا خیر؟ آشنای قدیمی زنجانی فقط می‌گوید: «بعید نیست. » این حدس نخستین گزینه‌یی است که به ذهن کسانی می‌رسد که جریان بابک زنجانی را دنبال می‌کنند.

بخش اقتصاد تبیان


منبع : خبرانلایندُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  1 ساعت و 48 دقیقه پیش
براساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب 1386 مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت 24 امشب سی ام شهریور یک ساعت به عقب برگردانده می شود. ]]>


دُرنیوز
مراد از ناقص بودن عقل زنان در این روایت نقصان در عقل عمل آنهاست زیرا: به تجربه ثابت شده است که بین مرد و زن‏ از لحاظ عقل نظری فرقی وجود ندارد؛ همان طور که مردها درس می‏خوانند پزشک می‏شوند، مهندس می‏شوند، فیزیکدان و شیمی دان می‏شوند، زنان نیز با درس خواندن ]]>

اگر زنان ناقص العقل اند چطور این همه پیشرفت می کنند؟!


 موضوع مورد بحث ما در این نوشتار بحث برانگیزترین فراز این فرمایش یعنی «نقصان عقلی زنان» است.

این سخن که در برخورد اول برای بسیاری از شنوندگان به خصوص اگر از جنس زنان باشند انتقاد برانگیز و غیر قابل قبول است؛ با کمی دقت و مطالعه شرح و توضیح آن گره‌ از درک آن برداشته شده و معنایش روشن می شود.


زن

در خطبه 80 نهج البلاغه به نقل از امیرالمومنین علیه السلام این گونه آمده است که حضرت بعد از جنگ با سپاه جمل به سرکردگی عایشه فرمودند:

مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنَّ النِّسَاءَ نَوَاقِصُ الْإِیمَانِ نَوَاقِصُ الْحُظُوظِ نَوَاقِصُ الْعُقُولِ فَأَمَّا نُقْصَانُ إِیمَانِهِنَّ فَقُعُودُهُنَّ عَنِ الصَّلَاةِ وَ الصِّیَامِ فِی أَیَّامِ حَیْضِهِنَّ وَ أَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَةُ امْرَأَتَیْنِ کَشَهَادَةِ الرَّجُلِ الْوَاحِدِ وَ أَمَّا نُقْصَانُ حُظُوظِهِنَّ فَمَوَارِیثُهُنَّ عَلَى الْأَنْصَافِ مِنْ مَوَارِیثِ الرِّجَالِ ؛

زن، ایمانش ناقص است، زیرا در ایام عادت از نماز و روزه محروم است، عقلش کم است، زیرا شهادت دو زن معادل یک مرد است، و حظ مالی او نیز نصف سهمیه مرد است.

موضوع مورد بحث ما در این نوشتار بحث برانگیزترین فراز این فرمایش یعنی «نقصان عقلی زنان» است.

این سخن که در برخورد اول برای بسیاری از شنوندگان به خصوص اگر از جنس زنان باشند انتقاد برانگیز و غیر قابل قبول است؛ با کمی دقت و مطالعه شرح و توضیح آن گره‌ از درک آن برداشته شده و معنایش روشن می شود.

 

معنای عقل

باید دانست که ما دو گونه عقل داریم:

یکی «عقل نظری» است که در مقابلش جهل علمی(1) قرار دارد. عقل نظری؛ یعنی ادراکات عقلی و فکری. فرق انسان با حیوانات در همین عقل نظری و در قوه تفکر و اندیشیدن است و پیشرفت علوم و تکنیک‏ها در زمینه‏های مختلف مدیون عقل نظری است.

دیگری «عقل عملی» است که در مقابل آن جهالت عملی(2) قرار می گیرد. عقل عملی؛ اصطلاحاً به آن نیروی درونی می‏گویند که انسان را به انجام کارهایی که باید انجام دهد مثل عدالت امر می کند و از کارهایی که نباید انجام دهد مثل لغو گویی و پرداختن به امور بی اهمیت نهی می کند. انسان عاقل به این معنا کارهای سفیهانه انجام نمی دهد و امام صادق علیه السلام درباره چنین عقلی می فرماید: «مَا عُبِدَ بِهِ الرَّحْمَنُ وَ اکْتُسِبَ بِهِ الْجِنَانُ»؛ آن نیروی درونیست که انسان را به عبادت خداوند رحمان و کسب بهشت وادار می کند. (کافی1/11)

منظور از عقل در اینجا عقل عملی است. و امّا از جهت عقل نظری و عِلمی چه بسا بسیاری از آنان از مردها قویتر و جلوتر باشند

خلاصه اینکه هر انسانی از دو نوع عقل خدادادی بهره مند است یکی نیروی اندیشه است و دیگری نیروی انگیزه. یکی برای فکر است و جزم، دیگری برای عزم است و تصمیم. حوزه یکی ذهن است و حوزه دیگری عمل.

با این مقدمه به روایت برمی گردیم و با دقت در آن به دو نکته مهم پی می بریم:

نکته اول:

با اینکه مردم آن چه از کلمه عقل می‏فهمند همان عقل نظری است؛ اما مراد از ناقص بودن عقل زنان در این روایت نقصان در عقل عمل آنهاست زیرا: به تجربه ثابت شده است که بین مرد و زن‏ از لحاظ عقل نظری فرقی وجود ندارد؛ همان طور که مردها درس می‏خوانند پزشک می‏شوند، مهندس می‏شوند، فیزیکدان و شیمی دان می‏شوند، زنان نیز با درس خواندن می توانند به این درجات برسند. از این رو نمی توان بین زنان و مردان تفاوتی در حوزه اندیشه (درک و استدلال) قائل شد. پس می توان نتیجه گرفت که تفاوت یاد شده تنها در بخش عقل عمل (انگیزه و تصمصیم) است نه بخش نظر.

نکته دوم:

روایت، گزارشی از واقعیت رایج است نه بیان حقیقت جامع. یعنی خبر از واقعیتی می دهد که بین زنان رواج دارد. با وجود زنانی چون حضرت زهرا سلام الله علیها در بین زنان، نمی توان این حکم را به تمام زن ها نسبت داد مگر از باب النادر کالمعدوم (ندید گرفتن موارد اندک در بین یک جمع گسترده)

 

اطلاعات تکمیلی:

روایاتی با سند صحیح وجود دارند که در آنها حقوق زن و وظایف مرد در قبال او بیان شده است مانند این روایت:

«عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام: مَا حَقُّ الْمَرْأَةِ عَلَى زَوْجِهَا الَّذِی إِذَا فَعَلَهُ کَانَ مُحْسِناً؟ قَالَ یُشْبِعُهَا وَ یَکْسُوهَا وَ إِنْ جَهِلَتْ غَفَرَ لَهَا وَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع کَانَتِ امْرَأَةٌ عِنْدَ أَبِی ع تُوْذِیهِ فَیَغْفِرُ لَهَا»؛ راوی می گوید از امام صادق علیه السلام در مورد حق زن بر شوهرش سوال کردم. حضرت فرمود: او را سیر کند؛ بپوشاند و اگر جهالت (نادانی) کرد از تقصیر او در گذرد. و بعد فرمود پدرم همسری داشت که پدرم را اذیت می کرد اما پدرم از سر تقصیراتش می گذشت و او را می بخشید. (کافی5/510) و نظیر آن در (من‏لایحضره‏الفقیه3/440)

از این روایات دو مطلب فهمیده می شود:

عقل

1- جهل در این گونه از روایات به معنای جهالت عملی یا همان نقص در عقل عمل است. زیرا «غفران» ی که کسی نسبت به دیگری اعمال می کند تنها در مورد عمل معنا دارد پس مراد از این جهالت، جهالت عملی است نه جهل علمی.

تعلیلی هم که از حضرت امیر علیه السلام در خود نهج البلاغه نقل شده است گویای عملی بودن (نه نظری بودن) عقلی است که حضرت آن را برای زنان ناقص می خواند. است؛ به این دلیل که ما یک «تحمل شهادت» داریم که کاریست علمی؛ یعنی ببیند، بفهمد، درک کند و به خاطر بسپارد و یک «ادای شهادت» داریم که کاریست عملی یعنی بیاید در مقابل قاضی، شاکی؛ متهم و نیز حضار قرار بگیرد و آنچه را دیده یا شنیده بازگو کند. اینکه حضرت در بیان علت نقصان عقل زنان به آیه 282/بقره اشاره می کند بهترین دلیل است بر اینکه مراد حضرت از عقل، عقل عملی است و نه عقل نظری.

2- این روایات که در صدد بیان امور رایج در زندگی هستند با قرار دادن جهالت عملی در ردیف نیاز به غذا و پوشاک، آن را نیز جزء امور رایج در زندگی زنان معرفی کرده اند و این خود تاکیدی است بر این واقعیت که جهالت عملی در بین زنان رایج است.

 

نتیجه اینکه:

امام علی علیه السلام نمی‏خواهد بفرماید مردها از زن‏ها از نظر فهم و ادراک و عقل نظری بالاترند و بهتر می‏فهمند، بلکه می‏خواهد بفرماید غالبا مردها در بخش حکمت عملی مانند قضاوت و اداره شئون سیاسی، اجتماعی، مدیریت خرد و کلان سیاست مدارانه‏تر و عاقلانه‏تر عمل می‏کنند اما در همین بخش، زن‏ها غالبا گرفتار اوهام و احساسند و بر اساس این دو، تصمیم گرفته و کار می کنند. لذا در تصمیم گیری های این گونه ضعیف تر از مردان هستند.(ر.ک: زن در آیینه جلال و جمال ص250 به بعد).

از آیت الله حسینی طهرانی پرسیده شد: منظور امیرالمومنین علیه السلام از عبارت نواقص العقول درباره زنان چه می باشد؟

ایشان در پاسخ چنین فرمودند: هو العالم - امیرالمومنین علیه السّلام در چند موضع از نهج البلاغه به این نکته اشاره دارند و از آنجا که این مطلب با فضای حاکم بر جامعه امروزی در مسئله تساوی منافات دارد بسیاری از افراد در مقام ردّ این قضیّه و انکار آن از ناحیه حضرت برآمده اند و برخی همچون مرحوم مطهّری با عدم اطّلاع از مفهوم این مطلب خود را از دغدغه پاسخگوئی راحت نموده اند. و بعضی از موجودین نه تنها این مطلب را انکار نموده بلکه مقام و موقعیّت زن را بالاتر و عقل او را بیشتر و ایمان او را قوی تر بر شمرده اند (زن در آینه جمال و جلال) و نقصان عقل را به نقصان حافظه تغییر داده اند.

غافل از اینکه اگر مقصود حضرت نقصان حافظه بود می توانست تعبیر دیگری بیاورد نه اینکه بگوید: عقلشان ناقص و ضعیف است. در قضیّه جمل، امیرالمومنین علیه السّلام تصریح دارد که: «و امّا عایشه فقد ادرکها ضعف رأی النّساء» عایشه را سستی و کاستی بینش و رأی زنان به دام انداخت.

مراد از ناقص بودن عقل زنان در این روایت نقصان در عقل عمل آنهاست زیرا: به تجربه ثابت شده است که بین مرد و زن‏ از لحاظ عقل نظری فرقی وجود ندارد؛ همان طور که مردها درس می‏خوانند پزشک می‏شوند، مهندس می‏شوند، فیزیکدان و شیمی دان می‏شوند، زنان نیز با درس خواندن می توانند به این درجات برسند. از این رو نمی توان بین زنان و مردان تفاوتی در حوزه اندیشه (درک و استدلال) قائل شد. پس می توان نتیجه گرفت که تفاوت یاد شده تنها در بخش عقل عمل (انگیزه و تصمصیم) است نه بخش نظر

این مطلب را بنده در ضمن شرح حدیث عنوان بصری توضیح دادم. و خلاصه آن اینست:

مسئله نقصان و ضعف عقل و تدبیر و یا قوّت و صلابت آن به وجود صفات و ملکات و شاکله های نفسانی هر فرد بر می گردد و از آنجا که زنان را خداوند موجودی دارای عاطفه بیشتر و احساس لطیف تر از مرد برای اداره امور منزل و تربیت اولاد خلق فرموده است، طبعاً این مسئله در تصمیم گیری آنها نسبت به قضایا و حوادث خارجی موثر خواهد بود و زودتر از دیگران تحت احساسات و عواطف واقع می شوند. که منظور از عقل در اینجا عقل عملی است. و امّا از جهت عقل نظری و عِلمی چه بسا بسیاری از آنان از مردها قویتر و جلوتر باشند.

نکته: ما نباید خود را جلوتر از امام علیه السّلام قرار دهیم و کاسه داغ تر از آش برای اسلام باشیم اسلام و مبانی آن صاحب دارد و صاحب آن حضرت بقیّة الله ارواحنا فداه می باشد و باید خود را تحت اوامر و اطاعت آن حضرت قرار دهیم و از خود چیزی اضافه نکنیم دین را مانند مجسمه به دلخواه خود نتراشیم. (شیعه آنلاین، 14 /8/ 1389)

 

پی نوشت:

(1)  و (2) در جهل علمی مطابق با واقع در ذهن فرد نیست (ذهن او تهیست از علمی که باید) ولی در جهالت عملی مطابق با واقع در رفتار او نیست (رفتار او خالیست از عملی که باید) این دومی شبیه به همان تعبیریست که ما می گوییم: «ای بابا شما گذشت کن. نادونی کرده» یعنی رفتاری که باید انجام نداده است و برعکس عملی که نباید از او سر زده است.

امید پیشگر          

بخش نهج البلاغه تبیان


مطالب مرتبط:

کجای عقل زنان ناقص است؟!!

پیام امام را اشتباه تفسیر کرده اند!!

علت نکوهش زن در نهج البلاغه!

فراگیر نبودن مذمت مردم بصره و ناقص العقل

محبت و شدت عواطف در زناندُرنیوز
حجیت قرآن کریم از جمله مسائلى است که مورد اختلاف بسیارى از علما و اندیشمندان فرقه‏هاى اسلامى و غیر اسلامى بوده است. منظور از حجیت قرآن کریم آن است که این کتاب آسمانى از هرجهت‏براى همگان قابل درک و فهم است و در مقام استنباط و استناد مى‏توان بدان تکیه کرد و ]]>

این دو برادر را چقدر می شناسید؟!

نهج البلاغه

حضرت علی علیه السلام در خطبه 182 نهج البلاغه در مورد قرآن می فرماید: فالقرآن آمر زاجر و صامت ناطق حجة الله على خلقه اخذ علیه میثاقهم و آرتهن علیه انفسهم اتم نوره و اکمل به دینه; «قرآن امر کننده و نهى کننده است و - برحسب ظاهر خاموش است ولى - در واقع - گویا و حجت و برهان خدا بر بندگان است که از ایشان بر آن پیمان گرفت و آنها را در گرو آن قرار داد. نور آن را تمام گردانید و دین خود را به سبب آن کامل کرد.

در این مقاله ابتدا در مورد حجیت قرآن کریم در نهج البلاغه مطالبی را به طور خلاصه بازگو می کنیم و در ادامه کتاب «قرآن در نهج البلاغه» را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

حجیت قرآن کریم در نهج البلاغه

حجیت قرآن کریم از جمله مسائلى است که مورد اختلاف بسیارى از علما و اندیشمندان فرقه‏هاى اسلامى و غیر اسلامى بوده است. منظور از حجیت قرآن کریم آن است که این کتاب آسمانى از هر جهت ‏براى همگان قابل درک و فهم است و در مقام استنباط و استناد مى‏توان بدان تکیه کرد و آن را مورد عمل و دلیل و مبنا قرار داد.

آیت‏الله خویى درباره حجیت ظواهر قرآن کریم که برخى از علماى حدیث بر آن اشکال وارد کرده‏اند، مى‏نویسد: «ظواهر قرآن، حجیت و مدرکیت دارد و ما مى‏توانیم در موارد مختلف به معناى ظاهرى آن تکیه کرده، آن را مستقلا مورد عمل قرار دهیم و در گفتار و نظریات و استدلال هاى خویش به آن تمسک جوییم; زیرا ظواهر قرآن براى عموم مردم، حجت و مدرک است.» وى سپس پنج دلیل را براى اثبات این موضوع مطرح مى‏کند.

بدین ترتیب قرآن کریم از همه جهات براى بشر حجت است و دلیل محکمى براى او در پیشگاه حق تعالى است.

این مطلب در نهج‏البلاغه به وضوح دیده مى‏شود. حضرت در خطبه 182 مى‏فرماید: فالقرآن آمر زاجر و صامت ناطق حجة الله على خلقه اخذ علیه میثاقهم و آرتهن علیه انفسهم اتم نوره و اکمل به دینه; «قرآن امر کننده و نهى کننده است و - برحسب ظاهر خاموش است ولى - در واقع - گویا و حجت و برهان خدا بر بندگان است که از ایشان بر آن پیمان گرفت و آنها را در گرو آن قرار داد. نور آن را تمام گردانید و دین خود را به سبب آن کامل کرد.

 

معرفی کتاب: قرآن در نهج البلاغه

این کتاب یکی از آثار و تالیفات آیت الله جوادی آملی است. عناصر محوری حضور قرآن در نهج البلاغه، و رهنمود نهج البلاغه درباره ی قرآن را سه رکن اساسی تشکیل می دهد:

1. تطبیق محتوای نهج البلاغه با مضمون قرآنی و تعلیل مطالب آن با آیات کتاب خدا، و ظهور مطالب قرآنی در سخنان علی بن .(علیهماالسلام)

حجیت قرآن کریم از جمله مسائلى است که مورد اختلاف بسیارى از علما و اندیشمندان فرقه‏هاى اسلامى و غیر اسلامى بوده است. منظور از حجیت قرآن کریم آن است که این کتاب آسمانى از هر جهت‏ براى همگان قابل درک و فهم است و در مقام استنباط و استناد مى‏توان بدان تکیه کرد و آن را مورد عمل و دلیل و مبنا قرار داد

2. استشهاد امیر المومنین(علیه السلام) به آیات خاص قرآن و تمسک آن حضرت(علیه السلام) به بخشی از آیات الهی قرآن حکیم.

3. تعریف، ترغیب و تبیین حقیقت قرآن کریم از زبان علی بن ابیطالب(علیهما السلام) در نهج البلاغه.

آن چه در این کتاب مطرح شده، تبیین حریم بحث در این رساله مختصر است و آن اینکه دو عنصر محوری اول و دوم از مدار کلام کنونی خارج است و آنچه رسالت این رساله تعیین می کند گفتگویی درباره ی عنصر محوری سوم از دیدگاه نهج البلاغه است که معرف قرآن از بیرون با دیدگاه کتاب مزبور باشد. بخشی از مطالب این کتاب راجع به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) به ویژه علی بن ابی طالب(علیهماالسلام) در قرآن شناسی و برخی از آن ناظر به سخنان امیرالمومنین (علیه السلام) درباره چگونگی قرآن است و از هر دو بخش نمونه مختصری ارائه می شود که به منزله ی فهرست اجمالی معارف حضرت علی(علیه السلام) درباره کتاب الهی است.

معرفی اجمالی نویسنده:

آیت اله عبداله جوادی آملی در سال 1312 هـ.ش در شهر آمل به دنیا آمد. پدر و جد ایشان از مبلغین اسلام و ارادتمندان به آستان ولایت بوده اند. آیت اله جوادی آملی پس از به پایان رساندن دوره ابتدایی در سال 1325 وارد حوزه علمیه آمل شد و تا سال 1329 در آن شهر به تحصیل علم پرداخت و پس از آن عازم حوزه علمیه مشهد شد ولی چون طلاب آنجا نسبت به علمای بزرگ مشهد تکریمی نداشتند، آنجا را ترک گفته و وارد حوزه علمیه تهران شد. ایشان با ورود به مدرسه مروی به خواندن رسائل و مکاسب اشتغال یافتند و پس از آن به فراگیری کفایة الاصول و علوم عقلی و نقلی پرداختند و پس از 5 سال عازم حوزه علمیه قم شدند و تاکنون در آنجا حضور داشتند. یکی از خدمات فرهنگی ایشان تاسیس موسسه تحقیقاتی و نشر اسراء در سال 1372 است. ایشان در مجلس خبرگان قانون اساسی و مجلس خبرگان رهبری در دوره های اول و دوم عضویت داشتند و همچنین یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده اند و هم اکنون امامت نماز جمعه شهر مقدس قم را برعهده دارند. از اساتید و دوستان ایشان می توان به آیت اله عزیراله طبرسی، میرزامهدی محی الدین الهی قشمه ای، آیت اله بروجردی، امام خمینی (ره) و علامه سید محمد حسین طباطبایی و ... اشاره کرد. ایشان آثار و تالیفات بسیاری دارند از جمله: تسنیم، تفسیر قرآن کریم، تفسیر موضوعی قرآن کریم، رحیق مختوم، اسرارالصلوة، صهبای حج، ولایت فقیه و...

بدین ترتیب قرآن کریم از همه جهات براى بشر حجت است و دلیل محکمى براى او در پیشگاه حق تعالى است

ساختار بندی کتاب:

این کتاب شامل پنج فصل به شرح زیر است:

1.فصل اول: شامل عناوین: انسان کامل، قرآن تکوینی است _ اطلاق کتاب الهی، بر موجود طبیعی و...

2.فصل دوم: شامل عناوین: استحقاق علی بن ابیطالب (علیهماالسلام) برای معرفی قرآن _ عظمت اهل بیت (علیه السلام) _ علی (علیه السلام) از زبان خودش _ عظمت علمی و عملی علی (علیه السلام) _ هماهنگی حقیقت انسان کامل با حقیقت قرآن و...

3.فصل سوم: بررسی نظام فاعلی قرآن، در نهج البلاغه

4.فصل چهارم: شامل عناوین: بررسی نظام داخلی قرآن در نهج البلاغه _ چگونگی تفسیر قرآن در نهج البلاغه _ تفسیر قرآن به قرآن در حدیث رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) و...

5.فصل پنجم: بررسی نظام غایی قرآن در نهج البلاغه _ هدف آفرینش جهان و نظام غایی قرآن در نهج البلاغه و...

فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش نهج البلاغه تبیان 


منابع:

کتابخانه طهور

سایت بلاغه

نهج البلاغه خطبه 182

 

مطالب مرتبط:

قرآن در نهج البلاغه

مشترکات قرآن و نهج البلاغه

مشترکات قرآن و نهج البلاغهدُرنیوز
اهمیت این مسأله به خاطر این است که، این واقعه در زمان حضور حضرت مهدی (علیه السلام) صورت می گیرد و علاوه برآن زمانی است که، مۆمنان خالص در ایمان و کافران محض در کفرشان، در مقابل هم قرار می گیرند و وعده خداوند اینگونه محقق می شود. ]]>

رجعت، ظهور، و تقابل ایمان و کفر

رجعت

ما می دانیم که مسأله رجعت از مهم ترین و قابل توجه ترین مباحث اسلامی است. رجعت واقعه ای حکیمانه و هدفمند است و با عقل و ایمان نیز هماهنگ می باشد. این مسأله مطابق با خواست و اراده الهی صورت می پذیرد. به گونه ای که خداوند مۆمنان را اختیاراً و کافران را اجباراً برمی انگیزد. مۆمنان را برمی انگیزد، تا پاداش ایمان خود را در رکاب و یاری امامشان دریافت نمایند و کافران را برمی انگیزد، تا انتقام کفرشان را از آنان در دنیا بگیرد.

در روایتی از امام صادق(علیه السلام) توضیح داده شده است که اختیاراً یعنی اینکه: چون قائم(علیه السلام) ظهور کند، بالای سر مۆمن روند در قبر او، و به او گویند ای فلانی، به راستی صاحب الأمر تو ظهور کرده، اگر خواهی خود را به او برسانی، برسان و اگر خواهی در سایه کرامت پروردگار خود بیارامی، بیارام.(1)

 

تقابل محضِ ایمان و کفر

این مبحث همان طور که گفته شد یکی از مباحث مهم دین اسلام است. اهمیت این مسأله به خاطر این است که، این واقعه در زمان حضور حضرت مهدی(علیه السلام) صورت می گیرد و علاوه بر آن زمانی است که، مۆمنان خالص در ایمان و کافران محض در کفرشان، در مقابل هم قرار می گیرند و وعده خداوند این گونه محقق می شود. بدین جهت است که این واقعه از مهمترین وقایع اسلام به شمار می آید و منکران فراوانی نیز دارد.

علمای بزرگ اسلام همچون: شیخ صدوق، مسعود عیاشی، شیخ مفید، سید مرتضی، علامه مجلسی و... در زمینه رجعت، کتاب های فراوانی نگاشته اند. به طوری که علامه مجلسی می گوید: من در کتاب بحارالأنوار، جلد13 بیش از دویست حدیث از چهل و چند اصل معتبر، درباره رجعت نقل کرده ام و همه صریح در اثبات رجعت هستند.(2)

درست است که ائمه اطهار(علیهم السلام) صاحب ولایتند و ولایتشان پیش از زمان رجعت هم برای بندگان مقرب و مخلص خدا ظهور دارد، اما در رجعت ولایت برای عموم تجلی پیدا می کند

اهمیت فوق العاده رجعت

عقیده رجعت یک اصل اسلامی است که از صدر اسلام، مورد توجه پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) بوده است.

با توجه به روایات وارده از معصومین(علیهم السلام):

الف- رجعت، تجلی قدرت الهی است،

امام صادق(علیه السلام) روز رجعت را یکی از روزهای الهی برشمرده اند. و فرموده اند که روزهای الهی سه تاست: روزی که قائم آل محمد(علیه السلام) قیام خواهد کرد و روز رجعت و روز قیامت.(3)

علامه طباطبایی(رحمة الله) ذیل آیه 210 سوره بقره که:

«هل ینظرون إلّا أن یأتیهم الله فی ظللٍ من الغمام و الملائکة و قضی الأمر و إلی الله ترجع الأمور. آیا اینان منتظر آن هستند که خدا با فرشتگان، در زیر سایبانی از ابر نزدشان بیاید و کار یکسره شود؟ حال آنکه خداوند مرجع همه کارهاست».(4)

می فرماید: روایاتی که اثبات رجعت می کنند، گرچه به حسب آحاد مختلف است، ولی همه در این معنا متحدند که، نظام دنیوی در سیر خود، متوجه روزی است که آیات الهی به منتهای ظهور خود برسند و در آن روز، تنها خدا عبادت می شود؛ عبادتی که از شائبه هوای نفس و اغوای شیطان خالی باشد، و در آن روز، کسی نافرمانی خدا نکند و جمعی از دوستان و دشمنان خداوند به دنیا بازگردند و حق و باطل کاملاً ممتاز گردد.(5)

ب- رجعت نیز مقام ظهور ولایت می باشد،

به این معنی که درست است که ائمه اطهار(علیهم السلام) صاحب ولایتند و ولایتشان پیش از زمان رجعت هم برای بندگان مقرب و مخلص خدا ظهور دارد، اما در رجعت ولایت برای عموم تجلی پیدا می کند.(6)

ج-  رجعت شرط ایمان است و از اصول ضروری تشیع می باشد،

برخی از روایات، اعتقاد به رجعت را از جمله شروط ایمان دانسته و اعتقاد به رجعت را در ردیف اعتقاد به معراج و شفاعت، بعث و نشور، جزا و حساب ذکر کرده اند.(7)

اهمیت این مسأله به خاطر این است که، این واقعه در زمان حضور حضرت مهدی (علیه السلام) صورت می گیرد و علاوه بر آن زمانی است که، مۆمنان خالص در ایمان و کافران محض در کفرشان، در مقابل هم قرار می گیرند و وعده خداوند این گونه محقق می شود

امام صادق(علیه السلام) فرموده اند: هرکس به هفت چیز اعتقاد داشته باشد، مۆمن است و در میان آن هفت چیز، ایمان به رجعت را ذکر کرده اند. (8)

و در روایتی دیگر می فرمایند: اگر کسی به رجعت ایمان نداشته باشد، از دایره ولایت خارج می شود. (9)

 

اصل دینی انکارناپذیر

اخبار و روایاتی که پیرامون رجعت، از معصومین(علیهم السلام) نقل شده، به قدری زیاد است که بسیاری از بزرگان و علمای دین در طول تاریخ شیعه درباره آنها ادعای تواتر کرده اند. مرحوم طبرسی می گوید: از امامان به طور متواتر روایت شده که خداوند به هنگام قیام مهدی(علیه السلام) گروهی از دوستان و دشمنان آن حضرت را برمی گرداند.(10)

اهمیت موضوع رجعت از ادعیه و زیارات اهل بیت(علیهم السلام) نیز برمی آید چرا که در ادعیه هایی همچون، دعای عهد، زیارت جامعه، دعای روز سوم شعبان صراحتاً بحث رجعت را بیان می دارد. پس این مسأله، قطعی الوقوع است و در زمان حضور آخرین منجی عالم، به وقوع می پیوندد.

 

پی نوشت:

1.       ترجمه کمره ای اصول کافی، جلد2، صفحه832.

2.       ترجمه کمره ای اصول کافی، جلد2، صفحه830.

3.       بحارالأنوار علامه مجلسی، جلد53، صفحه63.

4.       سوره بقره، آیه210.

5.       تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، جلد2، صفحه161، ذیل آیه 210، سوره بقره.

6.       معاد شناسی، محمد حسین حسینی، جلد4، صفحه115.

7.       بحارالأنوار علامه مجلسی، جلد53، صفحه121.

8.       بحارالأنوار علامه مجلسی، جلد53، صفحه92و 121.

9.       بحارالأنوار علامه مجلسی، جلد53، صفحه92.

10.    مجمع البیان، جلد7، صفحه234.

سمیرا باقری     

بخش مهدویت تبیان


مطالب مرتبط:

ظهور، و اعتقاد به آموزه‌ی رجعت

ویژگی‌های رجعت و رجعت کنندگان

چه افرادی رجعت می‌کنند؟!

 دُرنیوز
بعضى از علماء فرموده اند که چند چیز در سربریدن حیوانات مستحب است: اول ـ موقع سربریدن گوسفند، دو دست و یک پاى آنرا ببندند و پاى دیگرش را بازبگذارند، و موقع سربریدن گاو چهار دست و پایش را ببندند و دم آنرا باز بگذارند، و موقع کشتن شتر دو دست آنرا از پائین تا ]]>

حکم ذبح و یا شکار چهارپایان و پرندگان

ذبح

بعضى از علماء فرموده اند که چند چیز در سربریدن حیوانات مستحب است: اول ـ موقع سربریدن گوسفند، دو دست و یک پاى آن را ببندند و پاى دیگرش را باز بگذارند، و موقع سربریدن گاو چهار دست و پایش را ببندند و دم آن را باز بگذارند، و موقع کشتن شتر دو دست آن را از پائین تا زانو، یا تا زیر بغل به یکدیگر ببندند و پاهایش را باز بگذارند و مستحب است مرغ را بعد از سر بریدن رها کنند تا پر و بال بزند. دوم ـ کسى که حیوان را مى کشد رو به قبله باشد. سوم ـ پیش از کشتن حیوان آب جلوى آن بگذارند. چهارم ـ کارى کنند که حیوان کمتر اذیت شود، مثلاً کارد را خوب تیز کنند و با عجله سر حیوان را ببرند، ولکن نسبت به بستن دو دست و یک پاى گوسفند روایتى نیافتم. (آیة الله شبیری زنجانی دام ظله)


سوال: حکم ذبح و یا شکار چهارپایان و پرندگان در شب چیست؟

در کتاب‌های فقهی استدلالی و فتوایی با توجه به روایات زیر، ذبح و یا شکار حیوانات چهارپا یا دوپا (پرندگان) در شب مکروه دانسته شده است؛[1] یعنی بهتر این است که حیوانات چهارپا یا پرندگان در شب ذبح نشوند. مگر هنگامی که ضرورت اقتضا کند.

1. پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: «به سراغ جوجه‌هاى پرندگان در آشیانه‌شان نروید. همین‌طور به سراغ پرندگان در هنگام خوابشان نروید تا این‌که صبح شود». شخصى پرسید: اى پیامبر خدا! هنگام خواب پرندگان چه زمانى است؟ آن ‌حضرت فرمود: «شب، هنگام خواب پرنده است. بنابراین در هنگام خوابش به سراغ او نرو تا این‌که صبح شود و به سراغ جوجه‌هاى پرندگان در آشیانه‌شان نروید تا این‌که پر در بیاورند و پرواز کنند. آن‌گاه که پرواز نمودند تیر خود را به ‌سویش بینداز و دام خود را برایش پهن کن».[2]

2. ابان بن تغلب گوید: امام صادق(علیه السلام) فرمود: «امام سجاد (علیه السلام) به غلامانشان دستور می‌داد تا زمانی که فجر طلوع نکرده، از ذبح حیوانات پرهیز نمایند و می‌فرمود: خداوند شب را براى همه، موجب آرامش و سکون قرار داده است». ابان می‌گوید: سوال کردم جانم فداى شما باد، اگر ترس مردن حیوان را داشته باشیم چه؟ امام صادق(علیه السلام) پاسخ داد: «اگر ترس مردن حیوان را (شب هنگام) دارى، آن ‌را ذبح کن».[3]

 

چند مسئله از آیة الله سیستانی دام ظله:

مسأله 2600 ـ حیوان حلال‌گوشت چه وحشی باشد چه اهلی اگر آن را به دستوری که بعداً گفته می‌شود سر ببرند، پس از جان دادن، گوشت آن حلال و بدن آن پاک است، و برای حلال شدن شتر و ماهی و ملخ راه دیگری است که در مسائل آینده خواهد آمد.

مسأله 2601 ـ حیوان حلال‌گوشت وحشی مانند آهو و کبک و بز کوهی، و حیوان حلال‌گوشتی که اهلی بوده و بعداً وحشی شده، مثل گاو و شتر اهلی که فرار کرده و وحشی یا سرکش شده است که نمی‌توان آن را گرفت، اگر به دستوری که در رساله آمده آنها را شکار کنند، پاک و حلال است، ولی حیوان حلال‌گوشت اهلی مانند گوسفند و مرغ خانگی، و حیوان حلال‌گوشت وحشی که به واسطه تربیت کردن اهلی شده است، با شکار کردن پاک و حلال نمی شود.

مسأله 2602 ـ حیوان حلال‌گوشت وحشی در صورتی با شکار کردن پاک و حلال می‌شود که بتواند فرار کند یا پرواز نماید، بنابراین بچه آهو که نمی‌تواند فرار کند و بچه کبک که نمی‌تواند پرواز نماید، با شکار کردن پاک و حلال نمی شود، و اگر آهو و بچه‌اش را که نمی‌تواند فرار کند، با یک تیر شکار نماید، آهو حلال و بچه‌اش حرام است.

مسأله 2603 ـ حیوان حلال‌گوشتی که خون جهنده ندارد مانند ماهی، اگر به خودی خود بمیرد پاک است ولی گوشت آن را نمی شود خورد.

مسأله 2604 ـ حیوان حرام‌گوشتی که خون جهنده ندارد مانند مار و سوسمار، مرده آن پاک است، پس شکار یا سربریدن آن اثری ندارد.

حیوان حلال‌گوشت وحشی مانند آهو و کبک و بز کوهی، و حیوان حلال‌گوشتی که اهلی بوده و بعداً وحشی شده، مثل گاو و شتر اهلی که فرار کرده و وحشی یا سرکش شده است که نمی‌توان آن را گرفت، اگر به دستوری که در رساله آمده آنها را شکار کنند، پاک و حلال است، ولی حیوان حلال‌گوشت اهلی مانند گوسفند و مرغ خانگی، و حیوان حلال‌گوشت وحشی که به واسطه تربیت کردن اهلی شده است، با شکار کردن پاک و حلال نمی شود

مسأله 2605 ـ سربریدن و شکار کردن سگ و خوک اثری ندارد زیرا پاک نمی شوند، و خوردن گوشت آنها هم حرام است. و همچنین حیوانات کوچکی که در داخل زمین لانه داشته و خون جهنده دارند، مانند موش و موش‌خرما که با شکار یا سربریدن، گوشت و پوست آنها پاک نمی شود.

مسأله 2606 ـ حیوانات حرام‌گوشت ـ به جز آنچه در مسأله پیش گفته شد ـ با سربریدن، یا شکار کردن با اسلحه، گوشت و پوست آنها پاک می‌شود، چه درنده باشند و چه غیر درنده، حتی فیل و خرس و بوزینه (که از نظر فقهی محل اختلافند). ولی اگر حیوانات حرام‌گوشت را با سگ شکار کنند، پاک بودنش محل اشکال است.

مسأله 2607 ـ اگر از شکم حیوان زنده، بچه مرده‌ای بیرون آید یا آن را بیرون آورند، خوردن گوشت آن حرام است.

 

یک مسئله از آیة الله شبیری زنجانی دام ظله:

مسأله 2607 ـ بعضى از علماء فرموده اند که چند چیز در سربریدن حیوانات مستحب است:

اول ـ موقع سربریدن گوسفند، دو دست و یک پاى آنرا ببندند و پاى دیگرش را باز بگذارند، و موقع سربریدن گاو چهار دست و پایش را ببندند و دم آنرا باز بگذارند، و موقع کشتن شتر دو دست آنرا از پائین تا زانو، یا تا زیر بغل به یکدیگر ببندند و پاهایش را باز بگذارند و مستحب است مرغ را بعد از سر بریدن رها کنند تا پر و بال بزند.

دوم ـ کسى که حیوان را مى کشد رو به قبله باشد.

سوم ـ پیش از کشتن حیوان آب جلوى آن بگذارند.

چهارم ـ کارى کنند که حیوان کمتر اذیت شود، مثلاً کارد را خوب تیز کنند و با عجله سر حیوان را ببرند، و لکن نسبت به بستن دو دست و یک پاى گوسفند روایتى نیافتم.

 

پی نوشت ها:

[1]. نراقی، ملا احمد بن محمد مهدی، مستند الشیعة فی أحکام الشریعة، ج ‌15، ص 450 – 451؛ وانساری، سید احمد بن یوسف، جامع المدارک فی شرح مختصر النافع، محقق، غفاری، علی اکبر، ج ‌5، ص 111؛ سبزواری، سید عبد الأعلی، مهذّب الأحکام، ج ‌23، ص 89، قم، موسسة المنار، چاپ چهارم، 1413ق؛ امام خمینی، تحریر الوسیلة، ج ‌2، ص 151، قم، موسسه مطبوعات دار العلم، چاپ اول، بی‌تا.

[2]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏6، ص 216، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق؛ شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعة، ج ‏23، ص 381، موسسه آل البیت(ع)، قم، چاپ اول، 1409ق.

[3]. الکافی، ج ‏6، ص 236؛ وسائل الشیعة، ج ‏24، ص 41.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله سیستانی دام ظله

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله شبیری زنجانی دام ظله

 

مطالب مرتبط:

حکم آزار و اذیت حیوانات

کدام پر ندگان حلال گوشتند؟

گوشت گراز و خرگوش حرام است؟

 دُرنیوز
سفارش به انفاق و منع از اسراف و تبذیر، بهترین راه براى حلّ اختلافات طبقاتى است. هم چنان که پیدایش و گسترش ربا، زمینه ساز و بوجود آورنده‏ى طبقات است. لذا در قرآن آیات لزوم اتفاق و تحریم ربا در کنار هم آمده است. ]]>

مهمترین راه برای حل مشکل فاصله طبقاتی

ثروت

سفارش به انفاق و منع از اسراف و تبذیر، بهترین راه براى حلّ اختلافات طبقاتى است. همچنان که پیدایش و گسترش ربا، زمینه ساز و به وجود آورنده‏ى طبقات است. لذا در قرآن آیات لزوم انفاق و تحریم ربا در کنار هم آمده است.


مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ (بقره ـ 261)

مثل کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏کنند، همانند بذرى است که هفت خوشه برویاند و در هر خوشه یکصد دانه باشد و خداوند آن را براى هرکس بخواهد (و شایستگى داشته باشد،) دو یا چند برابر مى‏کند و خدا (از نظر قدرت و رحمت) وسیع و (به همه چیز) دانا است.

مسأله انفاق یکى از مهم‏ترین مسائلى است که اسلام روى آن تأکید دارد و قرآن مجید تأکید فراوان روى آن نموده است که آیه فوق، نخستین آیه از یک مجموعه آیات است که در سوره بقره پیرامون انفاق سخن مى‏گوید و شاید ذکر آنها پشت سر آیات مربوط به معاد، از این نظر باشد که یکى از مهم‏ترین اسباب نجات در قیامت، انفاق و بخشش در راه خداوند است.

بعضى هم گفته‏اند: این آیات پیوندى دارد با آیات جهاد، و انفاق در راه جهاد که قبل از آیات مربوط به معاد و توحید، در همین سوره آمده بود.

برخی از مفسران نیز گفته‏اند: منظور از انفاق در آیه فوق تنها انفاق در راه جهاد است زیرا این آیه در واقع تأکیدى است بر آنچه در آیات گذشته قبل از داستان عزیر و ابراهیم و طالوت آمده بود، ولى حق این است که مفهوم آیه گسترده است و حتى پیوند آن با آیات گذشته نیز نمى‏تواند دلیل بر تخصیص این آیه و آیات آینده شود، زیرا فى سبیل اللَّه مفهوم وسیعى دارد که هر مصرف نیکى را شامل مى‏شود، به علاوه آیات آینده نشان مى‏دهد که بحث انفاق در اینجا مستقلّاً دنبال مى‏شود و در روایات اسلامى نیز به تعمیم معنى آیه نیز اشاره شده است (مرحوم "طبرسى" در "مجمع البیان" بعد از آنکه گسترده بودن مفهوم آیه را شرح مى‏دهد مى‏گوید: و هو المروى عن ابى عبد اللَّه علیه السلام، از امام صادق علیه السلام نیز همین نقل شده است- مجمع البیان، جلد 1 و 2 صفحه 374)

انفاق، تنها پاداش اخروى ندارد، بلکه سبب رشد و تکامل وجودى خود انسان مى‏گردد. «مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ» ستایش قرآن از کسانى است که انفاق سیره‏ى همیشگى آنان باشد. «یُنْفِقُونَ» فعل مضارع دلالت بر استمرار دارد

انفاق، مهم‏ترین طریق حل مشکل فاصله طبقاتى‏

یکى از مشکلات بزرگ اجتماعى که همواره انسان دچار آن بوده و هم اکنون با تمام پیشرفت هاى صنعتى و مادى که نصیب بشر شده نیز با آن مواجه است، مشکل فاصله طبقاتى است.

به این معنى که فقر و بیچارگى و تهیدستى در یک طرف و تراکم اموال در طرف دیگر قرار گیرد. عده‏اى آن قدر ثروت بیندوزند که حساب اموالشان را نتوانند داشته باشند و عده دیگرى از فقر و تهیدستى رنج برند، به طورى که تهیه لوازم ضرورى زندگى از قبیل غذا و مسکن و لباس ساده براى آنان ممکن نباشد.

بدیهى است جامعه‏اى که قسمتى از آن بر پایه غناء و ثروت و بخش مهم دیگر آن بر فقر و گرسنگى بنا شود قابل دوام نبوده و هرگز به سعادت واقعى نخواهد رسید. در چنین جامعه‏اى دلهره و اضطراب و نگرانى و بدبینى و بالاخره دشمنى و جنگ اجتناب‏ناپذیر است.

انفاق

گرچه در گذشته این اختلاف در جوامع انسانى بوده است ولى باید گفت متأسفانه در زمان ما این فاصله طبقاتى به مراتب بیشتر و خطرناک‏تر شده است. زیرا از یک سو، درهاى کمک هاى انسانى و تعاون به معنى حقیقى، به روى مردم بسته شده و رباخوارى که یکى از موجبات بزرگ فاصله طبقاتى است با شکل هاى مختلف به روى آنها باز است.

پیدایش کمونیسم و مانند آن و خونریزی ها و جنگ هاى کوچک و بزرگ و وحشتناک که در قرن اخیر اتفاق افتاد و هنوز هم در گوشه و کنار جهان ادامه دارد و غالباً از ریشه اقتصادى مایه مى‏گیرد و عکس العمل محرومیت اکثریت جوامع انسانى، همه گواه این حقیقت است.

با این که دانشمندان و مکتب هاى اقتصادى جهان به فکر چاره و حل این مشکل بزرگ اجتماعى بوده‏اند و هر کدام راهى را انتخاب کرده‏اند، کمونیسم از راه الغاى مالکیت فردى، و سرمایه ‏دارى از راه گرفتن مالیات هاى سنگین و تشکیل مۆسسات عام المنفعه (که به تشریفات بیشتر شبیه است تا به حل فاصله طبقاتى) به گمان خود به مبارزه با آن برخاسته‏اند، ولى حقیقت این است که هیچ کدام نتوانسته‏اند گام مۆثرى در این راه بردارند؛ زیرا حل این مشکل با روح مادی گرى که بر جهان حکومت مى‏کند، ممکن نیست.

با دقت در آیات قرآن مجید آشکار مى‏شود که یکى از اهداف اسلام این است که اختلافات غیر عادلانه‏اى که در اثر بى‏عدالتی هاى اجتماعى در میان طبقه غنى و ضعیف پیدا مى‏شود از بین برود و سطح زندگى کسانى که نمى‏توانند نیازمندی هاى زندگیشان را بدون کمک دیگران رفع کنند بالا بیاید و حداقل لوازم زندگى را داشته باشند.

اسلام براى رسیدن به این هدف برنامه وسیعى در نظر گرفته اس- تحریم رباخوارى به طور مطلق، و وجوب پرداخت مالیات هاى اسلامى از قبیل زکات و خمس و صدقات و مانند آنها و تشویق به انفاق- وقف و قرض الحسنه و کمک هاى مختلف مالى قسمتى از این برنامه را تشکیل مى‏دهد، و از همه مهم‏تر زنده کردن روح ایمان و برادرى انسانى در میان مسلمانان است. 

اگر انفاق مال، تا هفتصد برابر قابلیّت رشد و نموّ دارد «کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ» پس حساب کسانى که در راه خدا جان خود را انفاق مى‏کنند چه مى‏تواند باشد؟! «وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ»

دو نتیجه گیری مهم از آیه:

سفارش به انفاق و منع از اسراف و تبذیر، بهترین راه براى حلّ اختلافات طبقاتى است. هم چنان که پیدایش و گسترش ربا، زمینه ساز و به وجود آورنده‏ى طبقات است. لذا در قرآن آیات لزوم انفاق و تحریم ربا در کنار هم آمده است. (تفسیر المیزان، ج 2، ص 406)

2ـ هر دانه‏اى، در هر زمینى، هفت خوشه که در هر خوشه صد دانه باشد نمى‏رویاند، بلکه باید دانه، سالم و زمین، مستعد و زمان، مناسب و حفاظت، کامل باشد. همچنین انفاق مال حلال، با قصد قربت، بدون منّت و با شیوه‏ى نیکو آن همه آثار خواهد داشت.

 

پیام‏های این آیه:

1ـ انفاق، تنها پاداش اخروى ندارد، بلکه سبب رشد و تکامل وجودى خود انسان مى‏گردد. «مَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ»

2ـ ستایش قرآن از کسانى است که انفاق سیره‏ى همیشگى آنان باشد. «یُنْفِقُونَ» فعل مضارع دلالت بر استمرار دارد.

3ـ انفاق، زمانى ارزشمند است که در راه خدا باشد. در اسلام اقتصاد از اخلاق جدا نیست. «فِی سَبِیلِ اللَّهِ»

4ـ استفاده از مثال‏هاى طبیعى، هرگز کهنه نمى‏شود و براى همه مردم در هر سن و شرایطى که باشند قابل فهم است. تشبیه مال به بذر و تشبیه آثار انفاق به خوشه‏هاى متعدّد پر دانه. «کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ»

5ـ تشویق و وعده‏ى پاداش، قوى‏ترین عامل حرکت است. پاداش هفتصد برابر. «وَ اللَّهُ یُضاعِفُ»

6ـ لطف خداوند، محدودیّت ندارد. «وَ اللَّهُ یُضاعِفُ»، «وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ»

7ـ اگر انفاق مال، تا هفتصد برابر قابلیّت رشد و نموّ دارد «کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فِی کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ» پس حساب کسانى که در راه خدا جان خود را انفاق مى‏کنند چه مى‏تواند باشد؟! «وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ»

آمنه اسفندیاری

بخش قرآن تبیان


منابع:

مجمع البیان، جلد 1 و 2

تفسیر نور، ج 1

تفسیر نمونه، ج 2

تفسیر المیزان، ج 2

 

مطالب مرتبط:

عوامل موثر در انفاق

پول هایمان را چگونه خرج کنیم؟

راهی مطمئن برای افزایش دارایی

 دُرنیوز
الان یکی از دغدغه های مذهبی های ما رزق نیست، بلکه تربیت صحیح فرزندان است. این یکی از فتنه های شیطانی برای جلوگیری از فرزندآوری است. ]]>

بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن

نوزاد

الان یکی از دغدغه‌های مذهبی‌های ما رزق نیست، بلکه تربیت صحیح فرزندان است. این یکی از فتنه‌های شیطانی برای جلوگیری از فرزندآوری است.


«تعریف‌ها» زندگی آدم‌ها را عوض می‌کند

چگونگی تعریف ما از زندگی و پدیده‌های آن، قطعاً مدار زندگی‌مان را عوض می‌کند. امروزه تعریف ما مثلاً از پدر بودن یا مادر بودن خراب شده است. یعنی به خاطر فضای زندگی تکنولوژیک، به خاطر فرهنگ‌های القایی، به خاطر تهاجم فرهنگی و بسیاری مسائل دیگر، تعاریف‌ ما تغییر کرده است. ما در موضوع فرزند دچار استحاله‌ی در تعریف شده‌ایم. مثلاً فرزند در بعضی موارد به ابزار پیوند دهنده‌ی زن و شوهری تبدیل می‌شود که در آستانه‌ی جدا شدن هستند!

برخی افراد برای این فرزند می‌آورند که زندگیشان را گرم کند! انگار که این فرزند چسب دوقلو است! در نگاه دیگر، فرزند عصای پیری است. در نگاهی دیگر، فرزند برای لذت بچه ‌داشتن است. در نگاهی، اگر فرزند نیاوریم، چه کنیم؟ این عوامل، پرکردن بی ‌معنی‌ زندگی است و البته هر کدام از این تعاریف را فرض بگیرید، یک منظومه‌ای را هم بعد از خودش ایجاد و ایجاب می‌کند.

 

احکام الهی یک سلسله‌ی واحد است

اسلام دیدگاهی در مورد فرزند و رزق و روزی او دارد و صراحتاً می‌گوید: «لا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکمْ خَشْیة إِمْلَاقٍ» (سوره‌ی مبارکه‌‌ی إسراء، آیه‌ی 131) بچه‌هایتان را از ترس گرسنه ‌ماندن و فقیر شدن نکُشید.

این دستور اسلام، و یک منظومه‌ای از معارف است. البته در آن زمان بلد نبودند جلوی تشکیل نطفه را بگیرند و بچه را می‌کشتند، اما الان بلد هستند و کلّاً بچه‌دار نمی‌شوند!

اگرچه این یک بحث فقهی است و می‌گویند این دقیقاً آن نیست، ولی طرح موضوعش همان است. بالاخره اگر کسی پیشگیری کند، باز هم همان وجه «خشیة‌ املاق» مهم است. یعنی نیت «خشیة املاق» نیت الهی نیست.

از سوی دیگر در مورد ارتقای شخصیت خود انسان هم تجربه‌ی عینی نشان می‌دهد که هیچ بستری مانند فرزند و فرزندآوری، برای فضای عملکرد یک انسان مفید نیست و آن را به چالش‌ نمی‌کشد

فرزند جایگاه والایی در منظومه‌ی توحیدی دارد

یک بحث استثنائی‌ قرآن درباره‌ی فرزند، در آیات ابتدایی سوره‌‌ی مبارکه‌ی «مریم» و در مورد حضرت زکریا علیه‌السلام است.

جناب زکریا این گونه به پروردگارش می‌گوید که: «قالَ رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّی وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیباً وَلَمْ أَکُن بِدُعَائِک رَبِّ شَقِیاً» (سوره‌ی مبارکه‌‌ی مریم، آیه‌ی 4) پروردگارا من پیر شده‌ام، ولی این‌طور هم نیستم که بگویم نمی‌شود؛ «وَإِنِّی خِفْتُ الْمَوَالِی مِن وَرَائِی» (بخشی از آیه‌ی پنجم سوره‌ی مبارکه‌‌ی مریم) من یک مَوالی‌ای دارم و نگرانشان هستم. منظورش از موالی چیست؟ آیا یعنی خانواده‌ای دارم؟

خیر؛ می‌گوید: «وَ إِنِّی خِفْتُ الْمَوَالِی مِن وَرَائِی» و ضمناً هم می‌دانم که «فَهَبْ لِی مِن لَّدُنک وَلِیّاً» (بخشی از آیه‌ی پنجم سوره‌ی مبارکه‌‌ی مریم)

نمی‌گوید من از جانب تو غلام می‌خواهم. نمی‌گوید: فَهَبْ لِی مِن لَّدُنک وَلداً، بلکه می‌گوید: «فَهَبْ لِی مِن لَّدُنک وَلیّاً». می‌گوید «ولیّ» می‌خواهم. یعنی یک مسیری را آمده و یک حرکت توحیدی را شروع کرده و حالا نگران است که در آینده برای این حرکت چه اتفاقی خواهد افتاد. یعنی می‌خواهد یک کسی، این حرکت توحیدی را ادامه دهد. بعد توضیح می‌دهد و می‌گوید: «یرِثُنِی وَیرِثُ مِنْ آلِ یعْقُوب». (بخشی از آیه‌ی ششم سوره‌ی مبارکه‌‌ی مریم)

ارث نبوت برایش مهم است، نه این‌که من دچار کهولت سن هستم و می‌ترسم این پول‌هایی که جمع کرده‌ام، چه خواهد شد! او «ولیّ» می‌خواهد. می‌گوید من پرچم توحید را برافراشته‌ام و بعد از رفتنم نگران این پرچم توحید هستم. به خاطر اینکه موسی وقتی از میان قومش رفت، همه‌ی تلاش‌های او را به هم ریختند. پس حالا من یک کسی را می‌خواهم که ولیّ باشد تا این پرچم توحید را به دست او بسپارم.

فرزندش را برای ادامه‌ی ولایتش می‌خواهد و این همان نگاهی است که همه‌ی انبیاء به فرزندانشان دارند.

حضرت اسماعیل

ابراهیم نبی علیه ‌السلام فرزندش اسماعیل را ادامه‌ی آن حرکت توحید در نظر می‌گیرد.

بعد از انبیاء هم، ما در وصیتنامه‌ی امیرالمومنین علیه‌السلام همین دغدغه‌ی توحیدی را می‌بینیم. آنها فرزند را در این منظومه می‌خواستند. در این منظومه فرزند از اول نذر توحید شده است و ما این را در قرآن داریم.

در سوره‌ی مبارکه‌ی آل‌عمران برمی‌خوریم به خانمی که از آن تعبیر می‌شود به «امْرَأَةُ عِمْرَانَ». این همسر عمران، همان مادر حضرت مریم است که «نَذَرْتُ لَک مَا فِی بَطْنِی مُحَرَّرًا» (بخشی از آیه‌ی سی ‌و پنجم سوره‌ی مبارکه‌‌ی آل‌عمران)؛ فرزند درون رحمش را نذر خداوند کرد و این یعنی همان بسته‌ی «نگران رزق نباش»، زیرا این فرزند افق بلندی دارد.

مادرش می‌گوید من این بچه را به دنیا می‌آورم، ولی این بچه برای من نیست؛ این بچه‌ی تو است که یک مدتی به من امانتش می‌دهی تا بزرگش کنم. این کودک من، آزادِ در راه توست و در بند من نیست، بچه‌ی نذر شده است. خداوند متعال هم متقابلاً می‌فرماید: «فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنبَتَهَا» (بخشی از آیه‌ی سی و هفت سوره‌ی مبارکه‌‌ی آل‌عمران) یعنی قبولش کرد و رشدش را بر عهده گرفت. خداوند کفالت فرزند ما را بر عهده می‌گیرد، ولی به شرطی که او را سپرده باشیم به خدا.

 

یکی از حیله‌های شیطان، تربیت است

در منظومه‌ی توحیدی می‌توان گفت که خیال آدم‌ها باید کاملاً از رزق و روزی راحت باشد. حتی بهتر بگویم که خیال آدم‌ها باید از رشد و تربیت فرزندشان هم راحت باشد.

الان دغدغه‌ ی مذهبی‌های ما رزق نیست، بلکه تربیت صحیح فرزندان است. این یکی از فتنه‌های شیطانی برای جلوگیری از فرزندآوری است که: آیا اگر بچه‌هایی به دنیا بیاورم، می توانم تربیتشان کنم یا نه؟

به عبارتی همان «خَشیَةَ إملاقٍ» را به اسم تربیت مطرح و وسوسه می‌کند. قرآن صریحاً گفته که اگر پدران و مادران توانستند فرزندانشان را نذر خداوندشان کنند، خداوند خودش تربیت آن را کفایت می‌کند.

در قرآن، آن‌جا که می‌گوید شیطان از چپ و راست و جلو و عقب می‌آید، مرحوم علامه‌ی طباطبایی توضیح می‌دهد که یعنی به اسم کار خوب، مانع کار خوب می‌شود.

حواسمان باشد مراد از این حرف ها، این نیست که اگر چنین کاری کردیم، دیگر لازم نیست به رشد و تربیت بچه‌ها اقدام کنیم؛ بلکه می‌گوییم آدم برای رشد و رزقش تلاش کند و خیالش هم راحت باشد که کسی پشتش ایستاده است. مگر شده کسی به خدا اعتماد کند و جواب نگیرد؟

مشکل این‌جاست که ما به شکل «بگیر و نگیر» اعتماد می‌کنیم؛ یکی دو روز اعتماد می‌کنیم، اما شک می‌کنیم و دیگر ادامه نمی‌دهیم.

چقدر آدم‌ها در تاریخ از ترس ذلیل ‌نشدن، ذلیلانه زندگی می‌کنند. این روایت را امیرالمومنین علیه‌السلام ‌فرموده که: از ترس ذلیل‌ شدن، ذلیل زندگی نکنید. اگر در "منظومه‌ی اعتماد به خدا" همه چیز درست و کامل چیده شود و‌ این زنجیره قطع و وصل نداشته باشد و اتصالی نکند، این سیستم قطعاً درست کار خواهد کرد.

نمی‌خواهم بگویم که اگر چنین کاری کردیم، دیگر لازم نیست به رشد و تربیت بچه‌ها اقدام کنیم؛ بلکه می‌گویم آدم برای رشد و رزقش تلاش کند و خیالش هم راحت باشد که کسی پشتش ایستاده است. مگر شده کسی به خدا اعتماد کند و جواب نگیرد؟

برای بچه ‌نخواستن باید جواب داشته باشیم

علامه‌ی طباطبایی در تفسیر المیزان ‌نوشته‌اند: بشری که الان به وجود آمده، ماحصل توالد ‌نسل‌ قبلی خودش است. بشر آینده‌ای که الان نیست نیز حاصل توالد نسل امروز است. شما تصور کن اگر مردمان ده نسل پیش به این جمع‌بندی می‌رسیدند که هیچ احتیاجی به فرزندآوری نیست و چرا زحمت بچه‌داری را به خودشان بدهند؛ یعنی اگر ده نسل پیش تصمیم می‌گرفتند که این ماجرا را قطع کنند، نسل امروز اصلاً وجود نداشت. یعنی بودن من و شما بر روی زمین حاصل یک توالدی است که از قبل اتفاق افتاده است. اگر با یک دید بشر دوستانه هم به این مسأله نگاه کنیم، باید برای توالد ارزش قائل باشیم.

حالا حرف سر همین است و قرآن صراحتاً می‌فرماید: «هَلْ أَتَی عَلَی الْإِنسَانِ حِینٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ یکن شَیئاً مَّذْکورًا» (سوره‌ی مبارکه‌‌ی انسان، آیه‌ی1) انسان در واقع شئ بوده، اما مذکور نبوده است. یعنی الان هم انسان‌های نسل آینده هستند، اما مذکور نیستند و شما باید بگویید به چه حقی او را غیر مذکورش کرده‌ای؟ ما احساس می‌کنیم چیزی به گردن ما نیست و همین است که هست، دلم نخواست! حال آنکه در آن دنیا باید در قبال چنین نخواستن‌هایی پاسخگو باشیم.

از سوی دیگر در مورد ارتقای شخصیت خود انسان هم تجربه‌ی عینی نشان می‌دهد که هیچ بستری مانند فرزند و فرزندآوری، برای فضای عملکرد یک انسان مفید نیست و آن را به چالش‌ نمی‌کشد.

فرآوری: زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان  


منابع:

رجا نیوز

اسلام کوئست

 

مطالب مرتبط:

فرزند صالح؛ بزرگترین نعمت الهی

ضرورت خودسازی قبل از ازدواج و فرزند آوری

باقیات و صالحات چیست؟

 دُرنیوز
بیماری صبحگاهی تعداد زیادی از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل بیشتر در طی سه ماه اول بارداری شایع است، ولی در برخی زنان در تمام دوران بارداری وجود دارد... ]]>

انواع درمان تهوع بارداری


بیماری صبحگاهی تعداد زیادی از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل بیشتر در طی سه ماه اول بارداری شایع است، ولی در برخی زنان در تمام دوران بارداری وجود دارد.

بیماری صبحگاهی

در قسمت اول این مطلب درباره علل، علائم، عوارض و راه های تشخیص بیماری صبحگاهی یا تهوع بارداری برای شما صحبت کردیم. حالا راه های درمان آن را برای شما می گوییم.

 

درمان پزشکی

در بیشتر موارد، بیماری صبحگاهی نیازی به درمان ندارد. اما اگر حالت تهوع شما شدید باشد، پزشک قرص ویتامین ب6 و داروهای ضدتهوع برای شما تجویز می کند.

 

اگر تهوع بارداری خیلی شدید باشد، بایستی در بیمارستان بستری شوید و با تزریق سرم و مصرف داروهای ضد تهوع درمان گردید.

 

درمان های خانگی

1- با دقت غذا بخورید.

موادغذایی را که کربوهیدرات بالا و چربی کمی دارند و هضم آنها راحت است را بخورید. مصرف خوراکی های شور و نیز خوراکی های درای زنجبیل در کاهش تهوع مفیدند، مثل آبنبات زنجبیلی. از مصرف غذاهای چرب و پرادویه خودداری کنید.

 

2- میان وعده بخورید.

بعد از بیدار شدن از خواب هنگام صبح و قبل از بیرون آمدن از رختخواب، کمی نان تست خشک و یا بیسکوییت خشک بخورید. در طی روز هم کم کم چیزی بخورید تا اینکه یکدفعه صبحانه و ناهار و شام سنگینی بخورید. معده خالی، حالت تهوع را بدتر می کند.

اگر بعد از مصرف قرص ویتامین مورد نیاز برای بارداری، حالت تهوع به شما دست داد، این قرص ها را قبل از خوابیدن در شب و یا همراه با یک خوراکی مصرف کنید
3- مایعات زیادی بنوشید.

جرعه جرعه آب و یا نوشیدنی زنجبیلی بنوشید. مکیدن آبنبات سفت و یا تکه های یخ نیز مفید است.

 

4- از تحریک کننده های تهوع دوری کنید.

از مصرف خوراکی ها و بوییدن بوهایی که حالت تهوع شما را بدتر می کنند، خودداری کنید.

 

5- هوای تازه را تنفس کنید.

اگر هوا خوب است، پنجره خانه و یا محل کار خود را باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شما شود. اگر می توانید هر روز کمی در بیرون از خانه قدم بزنید.

 

6- مراقب قرص ویتامین و املاحی که می خورید باشید.

اگر بعد از مصرف قرص مولتی ویتامین مورد نیاز برای بارداری، حالت تهوع به شما دست داد، این قرص ها را قبل از خوابیدن در شب و یا همراه با یک خوراکی مصرف کنید. جویدن آدامس و یا مکیدن آبنبات سفت نیز بعد از مصرف قرص ویتامین مفید است.

 

اگر این کارها موثر نبود، از پزشک خودتان بپرسید چطور می توانید قرص ویتامین و آهن مورد نیاز بارداری را مصرف کنید تا کمتر دچار حالت تهوع شوید.

 

درمان های مکمل و جایگزین

استفاده از برخی روش های طب مکمل، در بهبود تهوع بارداری مفید است، ولی قبل از استفاده از هر نوع گیاه دارویی و یا روش طب مکمل، با پزشک خودتان مشورت کنید تا ضرری برای شما نداشته باشد و در صورت اجازه ایشان، از این روش ها استفاده کنید.

دستبند طب فشاری

1- طب فشاری: دستبندهای مخصوص طب فشاری بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه ها به فروش می رسند (تصویر کناری). اگرچه این دستبندها، درمان دروغین و کاذبی هستند، ولی در کاهش تهوع برخی زنان باردار مفید بوده اند.

 

2- طب سوزنی: تاثیر طب سوزنی برای بهبود تهوع بارداری اثبات نشده است، اما در برخی زنان باردار موثر می باشد.

 

3- زنجبیل: مکمل گیاه زنجبیل در کاهش تهوع برخی زنان باردار موثر است. بیشتر محققان معتقدند مصرف زنجبیل در بارداری ضرری ندارد، ولی برخی می گویند زنجبیل روی هورمون های جنسی جنین تاثیر می گذارد.

 

4- هیپنوتیزم: اگرچه تحقیقات کمی در این رابطه صورت گرفته است، ولی تهوع برخی زنان باردار با روش هیپنوتیسم بهتر شده است.

 

جلوگیری

راه اثبات شده ای برای جلوگیری از تهوع بارداری وجود ندارد، اما مصرف قرص های ویتامین قبل از انعقاد نطفه مفید می باشد.

 

تعدای از تحقیقات قدیمی نشان داده اند زنانی که موقع انعقاد نطفه (لقاح) و اوایل بارداری از قرص مولتی ویتامین استفاده کرده اند، کمتر دچار حالت تهوع شدید شده اند.

 

مصرف قرص اسیدفولیک حداقل یک ماه قبل از بارداری و اوایل بارداری ( سه ماهه اول) از بروز نقص های لوله عصبی نوزاد مانند بیماری اسپینیا بیفیدا جلوگیری می کند.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

بیماری صبحگاهی یا تهوع بارداری

تهوع بارداری نشانه هوش بالای جنین است

4 علت تهوع در بارداری

تهوع بارداری ناخوشایند است

تهوع دوران بارداری: مفید یا مضر؟

خستگی دائمی در خانم باردار

تفاوت‌های بارداری اول و دوم

سردردهای دوران بارداری

زنان باردار به پهلوی چپ بخوابند

مسمومیت غذایی در بارداریدُرنیوز
تعدادی از خانم های باردار به اصطلاح استراحت مطلق می شوند، به این معنا که باید مدام دراز بکشند، حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنند و فقط اجازه دارند... ]]>

استراحت مطلق بارداری یعنی چقدر؟


تعدادی از خانم‌های باردار به اصطلاح استراحت مطلق می‌شوند، به این معنا که باید مدام دراز بکشند، حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنند و فقط اجازه دارند برای صرف غذا یا دوش گرفتن سرپایی و کوتاه مدت از جایشان بلند شوند.

استراحت مطلق بارداری

بیشتر خانم‌های باردار می‌توانند در دوران بارداری فعالیت‌های روزانه‌شان را داشته باشند، اما بعضی هم مجبورند به دستور پزشک معالج‌شان مدتی از دوران بارداری‌ و یا حتی تمام آن را استراحت کنند که می‌تواند از یک استراحت جزئی روزانه تا استراحت مطلق متفاوت باشد.

 

البته دلایل گوناگونی برای استراحت دوران حاملگی مطرح می‌شود که بارداری چندقلویی، خطر زایمان زودرس، ابتلا به بیماری‌های خاص، سابقه سقط جنین مکرر و ... از جمله آنهاست.

 

مثلا بیماری پره‌اکلامپسی یا همان افزایش فشار خون که معمولا در نیمه‌دوم بارداری بروز می‌کند، نیاز به استراحت در دوران بارداری دارد و میزان آن هم بسته به تشخیص متخصص زنان متفاوت است.

 

همچنین در مواردی که خونریزی واژینال در مادر باردار دیده می‌شود (می‌تواند ناشی از جفت سرراهی، پارگی بندناف، عفونت و... باشد) و زمانی که دهانه رحم پیش از رشد کافی جنین باز شود و خطر زایمان زودرس سلامت مادر و جنین را تهدید کند، پزشک دستور استراحت صادر می‌کند؛ زیرا فشار زیاد به دهانه رحم خطر سقط، پارگی کیسه آب جنین، خونریزی واژنی و آسیب‌های مادر را به همراه دارد، اما در مقابل استراحت در دوران بارداری جریان خون جفت را بهبود می‌دهد و باعث افزایش رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به جنین می‌شود.

 

استراحت مطلق در چه شرایطی؟

استراحت دوران بارداری انواع مختلفی دارد. گاهی باید مقدار تحرک روزانه‌تان را کم کنید و دور ورزش‌کردن را خط بکشید. در شرایط خاصی از بلندکردن اجسام سنگین منع می‌شوید، در بعضی مواقع باید بیشترین ساعات شبانه‌روز را روی مبل یا تخت استراحت کنید و در مواردی هم نباید در طول دوران بارداری روابط زناشویی داشته باشید. البته همه ماجرا به این نکات خلاصه نمی‌شود.

برای پیشگیری از بروز یبوست در زمان استراحت مطلق باید مواد غذایی فیبردار مصرف شود

تعدادی از خانم‌های باردار به اصطلاح استراحت مطلق می‌شوند، به این معنا که باید مدام دراز بکشند، حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنند و فقط اجازه دارند برای صرف غذا یا دوش گرفتن سرپایی و کوتاه مدت از جایشان بلند شوند.

 

گاهی اوقات نیز خانم باردار باید دوران بارداری را در بیمارستان طی کند و تحت مراقبت‌های 24 ساعته قرار بگیرد. البته خانم‌ها نباید از این ماجرا بترسند؛ زیرا استراحت مطلق در شرایط خاصی نیاز می‌شود و در طول این مدت هم فرد باردار باید با خواندن کتاب‌هایی مثل تربیت کودک یا مراحل رشد جنین، تماشای فیلم، آموزش زبان‌های خارجی از طریق فیلم و کتاب و... خودش را سرگرم کند تا افسردگی به سراغش نیاید.

 

برای پیشگیری از بروز یبوست در زمان استراحت مطلق باید مواد غذایی فیبردار مصرف شود. حتی کم نیستند خانم‌هایی که فکر می‌کنند برای پیشگیری از گرفتگی بدن، لخته شدن عروق پا یا درد مفاصل می‌توانند نرمش‌های سبک انجام دهند و متاسفانه همین موضوع سلامت جنین و مادر را به خطر می‌اندازد. پس حتما در این موارد با پزشکتان مشورت کنید.

 

 

دکتر اعظم‌السادات موسوی، متخصص بیماری‌های زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید:

«اگرچه ممکن است پزشک استراحت در بستر را در طول بارداری‌های پرعارضه توصیه کند، اما محدودیت فعالیت خود ممکن است به بروز برخی مشکلات منجر شود.

 

برخی از عوارض استراحت در بستر در بارداری شامل خستگی، یبوست، درد و عضلانی و مفاصل، کمردرد، گیجی، ضعف عضلانی و عدم احساس شادابی و افسردگی است. بی‌خوابی از دیگر عوارض استراحت مطلق است.

 

تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود آمدن انواع دردها، احساس بی‌حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی شما آسیب وارد می‌کند.

 

استراحت مطلق به مدت طولانی خطر تشکیل لخته در پاها را افزایش می‌دهد. در بعضی شرایط ممکن است حتی هپارین برای پیشگیری از تشکیل لخته تجویز شود و یا لازم است که وقتی خانم باردار در بستر دراز کشیده عضلات پاهایش را حرکت بدهد تا خون در پاهایش تحرک داشته باشد.

 

به علاوه، از آنجایی که مادر باردار از عضلات، قلب و ریه‌ها به اندازه کافی استفاده نمی‌کند، توان و نیروی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و خیلی زود خسته می‌شود.

 

چیزهایی وجود دارد که می‌تواند سایر عوارض را کنترل کند، برای مثال، داشتن برنامه غذایی متعادل می‌تواند مانع از ایجاد یبوست شود. اگر یبوست مشکل حادی را ایجاد کرد، پزشک ممکن است داروهای نرم‌کننده مدفوع را تجویز کند. ماساژ اندام‌ها مانع از درد عضلانی و اسکلتی یا ضعف می‌شود.

 

طبیعی است که استراحت در بستر ممکن است هر خانم بارداری را از زندگی شلوغ و پرکار خود محروم کند و حتی مانع از آن شود که بسیاری از فعالیت‌های دلخواه خودش را انجام بدهد.

 

خانم بارداری که استراحت در بستر دارد، احساس ایزوله شدن، خستگی و فرسودگی و افسردگی پیدا می‌کند، اما او می‌تواند کارهایی را انجام دهد که روزها، هفته‌ها و ماه‌های بارداری را با خوبی و رضایت سپری کند و با امید و فکر کردن به نوزاد سالم دچار هیچ عارضه روحی هم نشود.

خانم‌هایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارند، می‌توانند با کمک و نظارت یک فرد مراقب در اتاق یا حیاط خانه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنند

روزها و شب‌ها می‌توانند به سادگی سپری شوند، اگر مادر باردار با فرزندش حرف بزند و با او زندگی کند. می‌تواند از دوست یا اقوام و آشنایان نزدیک به خود بخواهد که ساعاتی از روز را در کنار او بمانند.

 

صبح‌ها لباس خود را تعویض کرده و رنگ‌های شاد بپوشد.

 

می‌تواند در حال استراحت لباس‌های نوزادش را مرتب کرده و کتاب بخواند.

 

بسیاری از مادران، به خصوص مادرانی که فرزند اول خود را باردار هستند، نمی‌دانند چگونه و چه‌طور با او ارتباط برقرار کنند و چگونه از او مراقبت کنند. کتاب‌های مخصوص والدین، مجلات و سایت‌های مختلفی وجود دارد که مادر باردار می‌تواند به آنها مراجعه کند.

 

روزنامه‌ها، کتاب‌های کودکان یا کتاب‌های رمان می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

 

دیدن تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری یا ویدیویی هم می‌تواند راه خوبی برای سرگرم شدن باشد.

 

چنین فردی می‌تواند از مادر خود یا یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهد که در این دوران برای انجام امور منزل به وی کمک کند.

 

خانم‌هایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارند، می‌توانند با کمک و نظارت یک فرد مراقب در اتاق یا حیاط خانه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنند و تا جایی که سبب خستگی نشود و برای‌شان خطرناک نباشد، کارهای سبک منزل را خود انجام دهند.

 

البته همه اینها بستگی به اجازه پزشک آنها دارد.»

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

هفته نامه سلامت

جام جم

 

مطالب مرتبط:

10 مشکل شایع در دوران بارداری

خوابیدن در بارداری سخت می‌شود

آخرین روزهای بارداری

حفظ سلامت خانم باردار در طی مسافرتدُرنیوز
گفت وگو با نویسنده سوییسی «پتر اشتام» به مناسبت چاپ مجموعه داستان «ماه یخ زده» در ایران ]]>


دُرنیوز
احمد بیگدلی 26 شهریور امسال رفت. هیچ کس انتظارش را نداشت که به این زودی چشم هایش را روی جهان ببندد...اما همیشه پیش از آن که فکر کنی اتفاق می افتد. ]]>


دُرنیوز
درباره وقایع یک روز مانده به آغاز تهاجم عراق چه می دانم؟ این جنگ چگونه و از کجا شروع شد؟ در این باب حرف ها گفته شده و گفته می شود اما امروز می خواهیم از یک روز مانده به آتش ریزی صدام بر سر مردم خرمشهر و ایران بگوییم. فقط از روز 30 شهریور ماه 1359 و واجما ]]>

شمارش معکوس


درباره وقایع یک روز مانده به آغاز تهاجم عراق چه می دانم؟ این جنگ چگونه و از کجا شروع شد؟ در این باب حرف ها گفته شده و گفته می شود اما امروز می خواهیم از یک روز مانده به آتش ریزی صدام بر سر مردم خرمشهر و ایران بگوییم. فقط از روز 30 شهریور ماه 1359 و واجمالی بر عقبه این روز روایت کنیم.

شمارش معکوس

حکومت عراق پس از فروکش کردن آشوب سازمان خلق عرب در خرمشهر، همچنان به توطئه های خود در خوزستان ادامه می داد. در ادامه این روند، علاوه بر اقداماتی نظیر انفجار و خرابکاری که بوسیله گروه ها و عناصر وابسته انجام می شد. تحرکات مرزی عراق از قبیل احداث استحکامات، شناسایی، نقل و انتقال و تجمع نیرو، حرکات ایذایی آزمایشی و تخریبی و ... به تدریج افزایش می یافت.

این روند به سه دوره زمانی از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان مرداد 1359، از 1 تا 25 شهریور 1359 و از 26 تا 30 شهریور 1359 قابل تفکیک است.

دوره اول

از 22/11/1357 تا پایان 1358، موارد زیادی از تجاوزهای زمینی و هوایی عراق به منطقه مرزی خرمشهر ثبت شده است. با شروع سال 1359، تحرک ها و تجاوزهای مرزی دشمن گسترش بیشتری یافت و ارتش عراق در پوشش درگیری های مرزی، ضمن مشغول نگه داشتن نیروهای ایران، به تقویت مواضع و تغییر و تحولات یگان هایش در مرز می پرداخت. در یکی از درگیری ها که در تاریخ 21 خرداد 1359 در منطقه مرزی جوگه - حد فاصل پاسگاه های مومنی و خین - رخ داد، دو تن از اعضای سپاه پاسداران خرمشهر به نامهای عباس فرحان اسدی و موسی بختور به شهادت رسیدند. برخی از گزارش های تیر ماه 1359 نیز حاکی از افزایش تعداد سنگرها، تقویت نیرو و تجهیزات عراق در مرزهای خرمشهر است.

دوره دوم

در شهریور 1359 تحرک و تجاوز زمینی و هوایی و فعالیت های مهندسی ارتش عراق شدت گرفت. پاسگاه های مرزی عراق تقویت شده بود، احداث جاده، خاکریز و سنگر، ایجاد کانال، موانع، مواضع و شناسایی مناطق مهم به وسیله هواپیماهای عراقی انجام می شد. با ایجاد استحکامات و احداث جاده ای سراسری در شمال پاسگاه ها، سلاح سنگین و نیمه سنگین و سربازان بسیاری در مواضع جدید مستقر شدند و در حالی که عراق تنها در مقابل پاسگاه خین پنج نفربر زرهی، یک تیربار ضد هوایی و خمپاره انداز مستقر کرده بودند، در این پاسگاه فقط یک نفربر زرهی ایران مستقر بود.

در تاریخ سی ام شهریور درگیری بین نیروهای عراقی و ایرانی درگرفت که با تلاش سرسختانه ارتش یکی دیگر از پاسگاه های عراقی به نام صدام و پادگان اشله زیر آتش قرارگرفت. در این روز نبرد در مرزهای ایران و عراق در استان خوزستان و مرزهای آبی اروند، به شدت ادامه داشت

دوره سوم

در تاریخ 26 شهریور 1359، رئیس جمهوری عراق (صدام) در نطقی در مجلس این کشور با ملغی اعلام کردن قرارداد 1975 الجزایر و تاکید بر تغییر وضعیت روابط قانونی در شط العرب (اروند رود) به وضع قبل از مارس 1975، گفت: «باید تمام حقوق تصرف شده به حاکمیت کامل عراق بازگردد». در پی این اظهارات، شدت تجاوزات عراق در نوار مرزی منطقه خرمشهر افزایش یافت و شناورهای این کشور بر تحرک خود افزودند. لشکر 5 و تیپ های نیروی مخصوص نیز راهی نوار مرزی شدند. و در مواضع از قبل آماده شده، مستقر گردیدند. در روز 28 شهریور با تیراندازی نیروهای عراقی به پاسگاه خین، درگیری آغاز شد که تا ساعت 20 همین روز ادامه یافت. گزارش های روز 29 شهریور نیز حاکی از تشدید درگیری ها بود. در همین روز یک قایق ایرانی به بهانه نداشتن پرچم عراق، غرق شد و ترمینال نظامی بندر خرمشهر نیز هدف گلوله قرار گرفت. درگیری های روز 30 شهریور شدیدتر از روز قبل بود و در اروند رود و پاسگاه های مجاور آن ادامه یافت که خسارت بسیاری به بار آورد. درگیری از ساعت 10 صبح هنگام راهپیمایی مردم شهر جهت بزرگداشت شهدای روز گذشته و محکوم کردن دولت بعث عراق، شروع شد که در طول اروند رود و پاسگاه های ساحلی ادامه یافت. در مجموع، گزارش ها و شواهد موجود از گسترش و آمادگی هجومی قوای عراقی در آخرین روزهای شهریور 1359 حکایت می کردند، اما قبل از این که نیروهای ایران از این شواهد به قطعیت یک هجوم گسترده پی بردند و قبل از این که قادر به کسب آمادگی و تقویت خود باشند، حمله همه جانبه و گسترده ارتش عراق آغاز شد.

همچنین ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه 7 را مبنی بر اجرای فرمان ریاست جمهور و فرماندهی کل نیروهای مسلح برای احضار پرسنل وظیفه خدمت منقضی 1356 برای تامین نیرو در این روز منتشر کرد.

شمارش معکوس

بامدادی پر از بمب

30 شهریور 1359 بود که خبرگزاری پارس اعلام کرد: بامداد روز 30/6/59 هواپیماهای عراقی مراکز نظامی ایران در منطقه مرزی سومار را به شدت بمباران کردند.

این خبرگزاری افزود با این بمباران تلفات و خسارات سنگینی به ارتش ایران وارد شده است. خبرگزاری عراق از سوی دیگر خاطر نشان ساخت روز گذشته، توپخانه ایران با برخورداری از حمایت تانک و زرهپوش دست به حمله علیه پاسگاه های مرزی الشیب واقع در جنوب شرقی عراق زده اند که نیروهای عراقی با پاسخ دادن به آتش آنها و منهدم کردن یک تانک، آن ها را مجبور به عقب نشینی کردند. این خبرگزاری در پایان افزود به نیروهای عراقی در این درگیریها هیچ آسیبی نرسیده است.

و روزنامه میزان هم نوشت: ساعت 08:00 بامداد میگ های عراقی وارد حریم هوایی مناطق مرزی نفت شهر شدند، ولی آتشبار های نیروهای جمهوری اسلامی ایران به سوی میگهای عراقی آتش گشودند و آنها را مجبور به بازگشت به عراق و ترک حریم هوایی ایران کردند.

برابر گزارش های رسیده از خرمشهر، درگیری میان پاسداران مستقر در نهر خین و نیروهای عراقی در مرز شلمچه از ساعت 16 روز 30 شهیریورماه مجددا آغاز شده و تا ساعت 19:00 ادامه یافت. در این درگیری، پاسداران موفق شدند یک ناوچه نظامی متعلق به دولت مزدور عراق را که قصد حمله داشت، منفجرکنند. گزارش رسیده است که احتمالا 10 نفر سرنشینان نظامی این ناوچه کشته و یا مجروح شده باشند.

یک مقام آگاه در اداره کل بنادر و کشتیرانی خرمشهر اطلاع داد که نیروهای بعثی عراق بعد از ظهر روز 30 شهریور از طریق مرز دریایی اروند رود به سوی بندر و کشتیرانی خرمشهر مبادرت به تیراندازی کردند که در جریان آن یک موتور لنج غرق و یک ناوچه نظامی متعلق به گارد ساحلی ژاندارمری منفجر شد.

روزنامه خبر جنوب نیز خبرداد: در تاریخ سی ام شهریور درگیری بین نیروهای عراقی و ایرانی درگرفت که با تلاش سرسختانه ارتش یکی دیگر از پاسگاه های عراقی به نام صدام و پادگان اشله زیر آتش قرارگرفت. در این روز نبرد در مرزهای ایران و عراق در استان خوزستان و مرزهای آبی اروند، به شدت ادامه داشت. نیروهای عراقی حداکثر فشار آتش هوایی و توپخانه و تانکهای خود را در منطقه مرزی پاسگاه فکه ایران قرار داده بودند که با مقاومت جدی و سرسختانه نیروهای ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران مواجه شدند و در اثر آتش شدید یگانهای زرهی ارتش در پایان روز مجبور به عقب نشینی گردیدند.

آن روز در روزنامه اطلاعات هم مردم خواندند: ساعت 10 صبح دیروز در آبادان صدای انفجار گلوله توپ شنیده شد و به دنبال آن مردم مغازه ها را بستند و شهر به حالت تعطیل درآمد، در همین زمان یک فروند بالگرد ارتش متعلق به هوادریا در کوی ذوالفقاریه سقوط کرد. در این سانحه متاسفانه ناخدا محتاج ،خلبان و دو سرنشین دیگر بالگرد، به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

روزنامه کیهان از عملکرد نیروی دریاییی ایران چنین روایت کرده است: نیروی دریایی ایران تاسیسات نظامی و ناوگان عراق را به توپ بست. توپخانه ایران دو ناوچه عراقی را منهدم کرد. پاسگاه انیزی عراق به وسیله نیروی انقلاب منهدم شد. یک میگ عراقی در ناحیه ضدلیبح عراق سقوط کرد. مرزهای جنوبی کشور در کنترل کامل نیروهای ایران است. دکل دیده بانی و بیسیم عراق در ساحل اروند رود منهدم شد. گروه های مختلف برای جنگ با عوامل رژیم بعث عراق اعلام آمادگی کردند.

از سویی رسانه های خارجی بازتابی از وقایع این روز را منعکس کردند.

رادیوصدای آمریکا اعلام کرد: امروز ضد و خوردهای شدید در طول نوار مرزی ایران و عراق در دهانه اروند رود بین نیروهای نظامی ایران و عراق گزارش شده است. به گزارش خبرگزاری عراق در جنوب آبادان نیروهای عراقی پنج ناو ایران را نابود کردند، از طرف دیگر گزارش رادیو ایران حاکی است که در پاسگاه خسروشهر(خسرواباد) خساراتی به نیروهای دریایی ایران وارد شده است، ولی نیروهای نظامی ایران نیز یک کشتی عراقی را غرق کرده و چهار ناو دیگر آن کشور را مجبور به عقب نشینی نموده اند. بنا به گزارش خبرگزاری عراق در ز و خورد منطقه فرودگاه آبادان عده زیادی از نیروهای ایرانی کشته شده اند.

 

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: وبلاگ دفاع مقدس/ جنگ ها و تاریخ، روزنامه کیهان/ اطلاعات

مطالب مرتبط:

اولین روز جنگ تحمیلی

جنگ و آثار اقتصادی آن

عاشق آن لباس سبز بودم

 دُرنیوز
تبیان -  علمی -  ارتباطات -  11 ساعت و 15 دقیقه پیش
یک عضو جدا نشدنی و دایمی در زندگی امروز است. در تمام لحظه ها و ثانیه ها. در هر نقطه ای از شهر که باشید دور یا نزدیک، همواره با شماست. این عنصر جدا نشدنی از زندگی روزمره و مدرن امروز، چیزی نیست جز تبلیغات. ]]>

من، تلویزیون و تبلیغات


یک عضو جدا نشدنی و دایمی در زندگی امروز است. در تمام لحظه ها و ثانیه ها. در هر نقطه ای از شهر که باشید دور یا نزدیک، همواره با شماست. این عنصر جدا نشدنی از زندگی روزمره و مدرن امروز، چیزی نیست جز تبلیغات.

من، تلویزیون و تبلیغات

تبلیغاتی که درنهایت‌ با هدف‌ انتقال‌ اطلاعات‌ و تغییر‏ در رفتار مخاطبان‌ به دنبال موجبات افزایش مصرف‌ کالایی‌ خاص‌ هستند و یا اینکه باورهای‌ خاصی را درباره‌ کالاها یا خدمات‌ مرتبط با آن‌ در‏ جامعه‌ رواج‌ دهند. مطالعه‌ این‌ پیام‌ها از نقطه‌ نظر مضامین‌، محتوا و فرم‌ ارائه‌، قابل‌ توجه‌ و حائز اهمیت‌ ویژه‌ای‌ است‌، چرا که‌ هر روز‌، توده‌های‌ کثیری‌ از مخاطبان‌ تلویزیونی‌ با گروه‌های سنی مختلف و اقشار و فرهنگ‌های مختلف را مخاطب قرار میدهد.

آن چه مشخص است اینکه در متن و محتوای پیامهای بازرگانی معانی و پیامهایی نهفته است که ممکن است در نگاه اول از چشم مخاطب دور باشد. ‌پیام‌هایی که کم و کیف آنها بر ما پوشیده‌‏ است‌. به‌ بیان‌ دیگر، این‌ نکته‌ که‌ موضوعات ‌عمده مورد توجه‌ در پیام‌های‌ منتشر شده‌ چیست‌ و اهداف‌ و روش‌ این‌ پیام‌ها کدام‌ است‌ و‏ اینکه‌ این‌پیام‌ها به‌ چه‌ نیازی‌ از نیازهای‌ انسانی‌ پاسخ‌ می‌گویند و‏ از چه‌ تکنیک‌ ساختاری‌ برخوردارند، ناپیداست.

واقعیت این است که تبلیغات این قابلیت را دارند که تغییراتی در سبک زندگی ما داشته باشند. برخی از پیام‌های بازرگانی این توانایی را دارند که به تدریج خلقیات ما را جابجا کرده و تغییر دهند. مثلا در بعضی از تبلیغات مواردی نشان داده می‌شود که خصلتهایی همچون بخل، زیاده خواهی، کینه و دریغ کردن از دیگری را ترویج می‌دهند و اینها خلاف موازین و اصول اخلاقی است.

تبلیغات جذابیت‌هایی دارند از قبیل اینکه کوتاه، متنوع و ریتمیک هستند درحالیکه در همین تبلیغات کوتاه اتفاقات موثری رخ میدهد و شخصیت کودکان را به گونه‌ای شکل می‌دهد که با هویت فرهنگی، دینی و حتی ملی ما متفاوت است

همچنین گاهی این تبلیغات در رنگ و لعابی نشان داده می‌شوند که از سطح زندگی مردم متوسط جامعه فاصله می‌گیرند، به طوریکه وقتی افراد مکررا آنها را تماشا می‌کنند، آرام آرام فاصله موجود زندگی و آنچه در تبلیغات نشان داده میشود سبب تغییر آرزوها و آمال افراد میشود. به طور مثال آشپزخانه‌هایی که در یک تبلیغ تلویزیونی نمایش داده می‌شوند معمولا از آشپزخانه های معمول بزرگتر، شیکتر و جذابتر است. به این ترتیب نمایش دائمی چنین تصاویری به طور تدریجی منجر به تغییر ذائقه آدمی میشود و افراد کمتر به آنچه دارند احساس رضایت و آرامش میکنند. از سوی دیگر نوعی مصرف گرایی افراطی و غیر عاقلانه در جامعه شکل می‌گیرد. در واقع افراد به مصرف کردن، تعلق خاطر پیدا می‌کنند و علاقه مند میشوند بدون اینکه زیرساخت‌های اجتماعی فراهم شده باشد، کالایی را که تبلیغ می شود به راحتی در دسترس داشته باشند و مورد استفاده قرار دهند.

تبلیغات

تبلیغات جذاب همراه با اتفاقات مخرب

از آنجا که بخش قابل توجه ای از مخاطبان این تبلیغات کودکان هستند، میزان اثر گذاری تبلیغات  بر ذهن دست نخورده و معصومانه آنها بیش از سایر اقشار است. بدین ترتیب بخش گسترده ای از تبلیغات به گونه ای طراحی میشوند که مخاطب کودک و نوجوان را به سمت خود بکشاند. این تبلیغات جذابیت‌هایی دارند از قبیل اینکه کوتاه، متنوع و ریتمیک هستند درحالیکه در همین تبلیغات کوتاه اتفاقات موثری رخ میدهد و شخصیت کودکان را به گونه‌ای شکل می‌دهد که با هویت فرهنگی، دینی و حتی ملی ما متفاوت است.

بهتر است این مطلب را با ذکر مثالی ادامه دهیم. یک تبلیغ تلویزیونی که اخیرا در حال پخش است به معرفی یک محصول غذایی اشاره دارد که این قابلیت را دارد که در زمانی کوتاه آماده شود. اگر موضوع غیر بهداشتی بودن این محصولات غذایی نیمه آماده را در نظر نگیریم که اثرات سوء آنها بر سلامتی بدن به اثبات رسیده، باید به این نکته اشاره کنیم که تاثیرات عمیقی بر نحوه نگرش و خواسته های کودکان دارند. تبلیغاتی از این دست که نقش مادر را به عنوان شخصی معرفی میکند که باید همواره در خدمت ارضای خواسته های کودکان بوده و مثل یک گارسون حرفه ای همواره به پاسخگویی سریع نسبت به آماده سازی غذای مورد علاقه بچه ها عمل نماید. به این ترتیب به طور تدریجی تفکری در ذهن بچه ها شکل می گیرد که آنها را موجوداتی متوقع نسبت به والدین می سازد و جایگاه والدین و حفظ حرمت آنها را تحت تاثیر قرار میدهد.

اینها تماما موضوعات مهم و قابل توجهی است که به نظر میرسد از جانب مسئولان رسانه ملی مورد غفلت قرار گرفته است. البته این غفلت هنگامی عجیب تر میشود که بدانیم بخشی در رسانه ملی مسوول نظارت بر تبلیغات تلویزیونی است. لذا این سوال مطرح میشود که بحث سود آوری تجاری تبلیغات در رأس قرار گرفته که این موارد مهمی همچون مورد مذکور نادیده گرفته شده است؟ و یا مسوولین نظارتی، نظارت را تنها به مواردی چون حجاب بازیگران در تبلیغات و عدم تبلیغ برندهای خارجی محدود کرده و مسایل فرهنگی، ملی و دینی را مورد نظر ندارند؟

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان


مطالب مرتبط:

جایگاه گمشده تبلیغات در تلویزیون!

شب های میلیاردی رسانه ملی!

هزینه‌ هر ثانیه تبلیغ در تلویریوندُرنیوز
تبیان -   -  اجتماعی -  11 ساعت و 16 دقیقه پیش
در آستانه سال تحصیلی جدید، تازه ترین خبری که دانشجویان دانشگاه های آزاد را در بهت فرو برد و اسباب نگرانی و نارضایتی آنان را پدید آورد، افزایش شهریه بود. ]]>


دُرنیوز
تبیان -  اجتماعی -  جامعه -  11 ساعت و 16 دقیقه پیش
ازدواج به قول بعضی از قدیمی ها هندوانه در بسته است. اما واقعیت این است که با مولفه های دنیای امروز، رشد دانش روانشناسی و بیشتر شدن امکان ارتباط افراد، دیگر نمی توان ازدواج را یک مقوله مبهم و غیرقابل پیش بینی و وابسته به شانس دانست. ]]>

پیش بینی موفقیت ازدواج ممکن است


ازدواج به قول بعضی از قدیمی ها هندوانه در بسته است. اما واقعیت این است که با مولفه های دنیای امروز، رشد دانش روانشناسی و بیشتر شدن امکان ارتباط افراد، دیگر نمی توان ازدواج را یک مقوله مبهم و غیرقابل پیش بینی و وابسته به شانس دانست.

پیش بینی موفقیت ازدواج ممکن است

هر فردی نهایتا به بلوغ جسمی، اجتماعی و روانی می‌رسد و هر چقدر هم که از نظر محبت در کانون خانواده کمبودی نداشته باشد، باز هم یک کشش روانی او را به سمت جنس مخالف می‌کشاند. در واقع نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن موجب بروز این کشش می‌شود و اینجاست که این نیاز روحی باعث می‌شود فرد با وجود تمام مشکلات، مسئولیت یک زندگی مشترک را به عهده گیرد، اما رمز موفقیت در تداوم یک زندگی مشترک چیست؟

یک زندگی موفق در سایه یک انتخاب موفق شکل می‌گیرد. شناخت اولیه، تحقیقات محلی و مشاوره پیش از ازدواج از جمله مراحلی است که هنگام انتخاب همسر باید به آن توجه داشت.

موفقیت تان را پیش بینی کنید

خیلی از جوانان می‌گویند نمی‌خواهند چشم بسته ازدواج کنند و معمولا یکی از دغدغه‌های آنها، پیدا کردن مشخصه‌هایی است که آنها را در پیش‌بینی ازدواجی موفق یاری ‌کند. خوشبختانه بیشتر صاحبنظران معتقدند با این همه دستاورد علمی که در زمینه فرایندهای ارتباطی زوج و عوامل موثر بر سلامت یا عدم سلامت رابطه زوج وجود دارد، تا حد زیادی می‌توان یک ازدواج موفق یا ناموفق راپیش‌بینی کرد.

شاخص ارزشمندی که می‌توان بر اساس آن آینده یک ازدواج را پیش‌بینی کرد، کیفیت ارتباط پیش از ازدواج است. مشاهده رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است که براساس آن پیش‌بینی کنیم بعد از ازدواج چگونه با هم برخورد خواهند کرد.

سوال اساسی‌ای که این دو نفر می‌توانند از خود بپرسند این است: «در این مدت که همدیگر را می‌شناسیم، چه نسبتی از زمان با هم بودن را صرف رابطه مثبت و آرامش‌بخش و چه مدت را صرف رابطه منفی و تنش‌زا کرده‌ایم؟» البته مدت زمان آشنایی و نوع رابطه تا حدودی تعیین‌کننده میزان درستی اطلاعات است؛ مثلا دختر و پسری که مدت کمی از زمان شروع آشنایی آنها می‌گذرد، فرصت زیادی برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آنهایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده‌اند، بهتر است زیاد به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند.

عشق آدم ها را به هم نزدیک می کند. بنابراین اگر قبل از ازدواج شیفته و واله طرف مقابل خود شده باشید، احتمال بیشتری دارد که ذهنتان طبق اصول پیوندسازی، شباهت های شما دو نفر را بزرگنمایی کند و روی تفاوت هایتان سرپوش بگذارد

در پاسخ به این سوال که کدام‌یک از خصایص فردی، خانوادگی و محیطی افراد، تضمین‌کننده ازدواج موفق است، باید گفت ترکیبی از خصوصیت‌های رفتاری و شخصیتی می‌تواند به احتمال زیاد تضمین‌کننده ازدواج موفق باشد. از جمله این خصوصیات، به‌طور خلاصه می‌توان به شباهت‌ها (در ابعاد فرهنگی، خانوادگی، سنی، تحصیلی، جسمانی و...)، ویژگی‌های شخصیتی، سلامت روان، علاقه و مهارت در برقراری روابط عاطفی و زناشویی، جذابیت جسمانی، میل و مهارت در رابطه زناشویی، مهارت‌های حل مساله و تعارض و حمایت خانواده دو طرف اشاره کرد.

پیش بینی موفقیت ازدواج ممکن است

شباهت های خیالی

عشق آدم ها را به هم نزدیک می کند. بنابراین اگر قبل از ازدواج شیفته و واله طرف مقابل خود شده باشید، احتمال بیشتری دارد که ذهنتان طبق اصول پیوندسازی، شباهت های شما دو نفر را بزرگنمایی کند و روی تفاوت هایتان سرپوش بگذارد. انرژی عاشقی باعث می شود فکر کنید بیشتر از آنچه که واقعا هست، به هم شبیهید و تحمل حل و فصل اختلافات ناشی از تفاوت هایتان را برای همیشه دارید.

بدتر از آن این است که وارد رابطه ای شوید و فکر کنید بعدا همسرتان را تغییر خواهید داد. یا آنکه توجیه کنید: زن بگیرد، شوهر کند، بچه دار شود و... خوب می شود. تغییر شخصیتی چیزی نیست که با ازدواج یا بچه دار شدن اتفاق بیفتد. کسانی که به امید تغییر همسر ازدواج می کنند، متوجه نیستند که انسان موجودی انتخابگر است و در شرایط فرهنگی و اجتماعی خاصی رشد کرده و قبل از ازدواج عمری را با سلیقه و باورهای خود زندگی کرده و شخصیتش تا حدود زیادی این‌گونه شکل گرفته است.

خصوصیات زوج‌های خوشبخت

محققان از طریق پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که زوج‌های خوشبخت کسانی هستند که:

1. انتظارهای واقع‌بینانه‌ای از یکدیگر دارند و متوجه هستند که «ارتباط» همیشه بی‌دردسر نخواهد بود.

2. آنها در برقراری ارتباط کلامی، عاطفی و زناشویی مهارت خوبی دارند.

3. در حل مشکلات و تعارض‌ها مهارت خوبی دارند. البته همسران باید این مهارت‌ها را بیاموزند و در بهبود مشکلات تلاش کنند.

4. همسرشان را صادقانه و صمیمانه دوست ‌دارند و روابط آنها مانند دو دوست است. درخصوص مسایل و ارزش‌های اخلاقی، مذهبی و اجتماعی با یکدیگر توافق دارند.

فراوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از: سلامت، جام جم

مطالب مرتبط:

نادیدنی‌های یک انتخاب

انتخاب درست چه انتخابی است؟

جز عشق به چه نیاز دارید؟

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی