3:01:21
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
مسابقه بزرگ طراحی
اخبار تبیان را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
بهترین روش رفتار با دیگران و جلب محبت را مى‏توان از کلام رسول اکرم (ص) آموخت که فرمود: هیچ یک از شما مؤمن نیست مگر اینکه براى دیگرى آن را بخواهد که براى خود مى‏خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر کس که مى‏خواهى بگذار و براى آن بخواه که برا ]]>

اگر زیبا باشم جذابم؟! اگر نباشم؟!

محبت

شاید گاهی برایتان پیش آمده باشد که به این فکر کنید که چه می شد اگر شما هم با چشمانی آبی، مویی طلایی و قدی بلند آفریده می شدید یا اگر دماغتان کمی، فقط یک کمی کوچکتر، سربالاتر، باریکتر، گردتر یا به هر صورت، شکل دیگری بود.

مسلما همه ما دوست داریم جذاب باشیم و تاثیر خوبی بر دیگران بگذاریم اما عجیب است که بیشترمان در مورد مسائلی که باعث زیاد یا کم شدن جذابیتمان می شود، به شدت اشتباه می کنیم.

این جمله را در صورتی عمیقا درک می کنیدکه با فردی مو طلایی و زیبا اما غرغرو و پر حرف هم صحبت شده باشید! باید گفت محبوب و عزیز بودن در بین مردم نیاز طبیعی و فطری هر انسانی است هر کسی دوست دارد او را دوست بدارند و از منفور و مبغوض بودن گریزان است. انسان‌ها معمولاً دوست دارند محبوب دیگران باشند و این امری است طبیعی. مهم این است که برای محبوبیت, از راه‌های شرعی و موافق با اخلاق استفاده کنیم.

کارها و اخلاقى که محبویت انسان را در جامعه افزایش دهد زیاد است از جمله:

1. مهم ترین کار این است که انسان بکوشد تا خود را محبوب خداى تعالى قرار دهد در اثر این رشد و تعالى خداوند او را محبوب آفریدگانش مى کند. هم از این رو فرمود: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا، به درستى کسانى که ایمان آورده و کارهاى نیکو انجام دهند خداوند آنها را محبوب قرار مى دهد».(1)

2. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «سه چیز محبت را به دنبال مى آورد: دین دارى، فروتنى و دست و دل باز بودن».(2)

دین دارى همان مورد اول است که با ایمان و عمل صالح تحقق مى یابد. اما فروتنى در معاشرت با مردم عامل دیگرى است که موجب جلب محبت مى شود و در مقابل کبر سبب ایجاد نفرت و کینه در دل ها مى گردد. باید مراقب باشیم که مبادا عبادت ها و ایمان و عمل صالح در ما کبر و عجب پدید آورد و دیگران را با دیده تحقیر نگاه کنیم، زیرا این کار هم اعمال را ضایع مى کند هم ایمان را مى زداید و به جاى جلب قلب ها به دفع دوستان نیز مى انجامد.

بهترین روش رفتار با دیگران و جلب محبت را مى‏توان از کلام رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) آموخت که فرمود: هیچ یک از شما مومن نیست مگر اینکه براى دیگرى آن را بخواهد که براى خود مى‏خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر کس که مى‏خواهى بگذار و براى آن بخواه که براى خود مى‏خواهى»

3. عامل سوم دست و دل باز بودن است. افراد بخیل مورد نفرت مردم هستند. البته دست دل بازى هم حد و حدودى دارد. قرآن کریم در وصف بندگان خدا مى فرماید: «کسانى هستند که وقتى بذل و بخشش مى کنند زیاده روى و کوتاهى نمى ورزند و راه محکم و میانه روى را پیش مى گیرند».(3)

4. از امام على(علیه السلام) روایت شده است که فرمودند: «سه چیز موجب محبت است: اخلاق خوب، همراهى و رفاقت نیکو و فروتنى».(4)

کسى که در مواجه با مردم روى گشاده و لبخند را به آنها هدیه مى کند مستقیما به قلب آنها وارد مى شود. اخلاق نیکو بهترین و پرفایده ترین سرمایه در روابط اجتماعى است که سود آن محبت و دوستى مردم است. خداوند، رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) را با ویژگى خلق عظیم مى ستاید و مى فرماید اگر تند خو بودى مردم را جلب نکرده بلکه آنها از تو مى گریختند.(5)

5. مورد پنجم همراهى نیکو با مردم است. در دوستى ها و رفاقت ها سزاوار است که انسان در غم و شادى دوستش با او همراهى کند و در مشکلات پشتیبان و یاور او باشد و در برخوردها و ناسازگارى، گذشت و بخشش داشته باشد. اینها سبب مى شود که پس از مدتى محبت شخص چنان در دل دوستانش بنشیند که حاضر باشند همه چیز خود را براى چنین دوستى فدا کنند. هم از این رو امام على(علیه السلام) فرمودند: «در تنگناها و گرفتارى ها دوستى هاى خوب آشکار مى شود».(6)

6. شخصى از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرسید: «چه چیز باعث محبوبیت بین مردم مى شود؟ فرمودند: ازهد فیما عند الناس یحبک الناس، هیچ چشم داشتى به آنچه مردم دارند نداشته باش تا محبوب مردم شوى».(7)

از امام على(علیه السلام) روایت شده است که فرمودند: «سه چیز موجب محبت است: اخلاق خوب، همراهى و رفاقت نیکو و فروتنى»

مرم کسى را که چشم داشتى به دارایى آنها ندارد و خالصانه و صمیمانه دوستى مى کند، دوست دارند.

7. یکى از تأثیرگذارترین عوامل محبت انگیزى در مردم ابراز محبت به آنهاست. در روایات آمده که اگر کسى را دوست دارید به او بگویید و یا هدیه بدهید. بنابراین آشکار کردن محبت که در زبان عربى «مودت» گفته مى شد، در جلب دل ها و مهر و محبت بسیار نافذ است.

امام على(علیه السلام) در این باره فرموده اند: «بالتودد تکون المحبه با آشکار کردن مهربانى، محبت شکل گرفته و پدید مى آید».(8)

بهترین روش رفتار با دیگران و جلب محبت را مى‏توان از کلام رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) آموخت که فرمود: هیچ یک از شما مومن نیست مگر اینکه براى دیگرى آن را بخواهد که براى خود مى‏خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر کس که مى‏خواهى بگذار و براى آن بخواه که براى خود مى‏خواهى».(9)

بنابراین اگر روشى را دوست دارید که مردم آن گونه با شما رفتار کنند، به همان روش با دیگران برخورد کنید. هر چه را براى دیگران پیشنهاد مى‏کنید همان بهترین روش است و شما نیز بر اساس آن با آنان رفتار کنید. زیرا انسان جز انتظار خوش رفتارى از مردم ندارد، کمترین اهانتى را از سوى آنان نمى‏پذیرد راضى نیست که کسى به او تهمت زند، و نمى‏پسندد که کسى از معایب او پیش دیگران سخن بگوید هر چند آن عیوب را واقعا داشته باشد.

 

پی نوشت ها:

(1) (مریم، آیه 96).

(2) (میزان الحکمه، ح 3045).

(3) (فرقان، آیه 67).

(4) (میزان الحکمه، ح 3046).

(5) (آل عمران، آیه 159).

(6) (میزان الحکمه، ح 3080).

(7) (میزان الحکمه، ح 3047).

(8) (میزان الحکمه، ح 3051).

(9) (بحارالانوار، ج 71، ص 234)

فرآوری: زین الدینی  

بخش نهج البلاغه تبیان


منابع:

هفت گام تا جذاب تر شدن نزد خود و دیگران! گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا.

می خواهم محبوب همه باشم، تنظیم کننده: سید مصطفی علم خواه

روان شناسی و مشاوره سایت پرسمان

 

مطالب مرتبط:

رازهایی برای محبوبیت!

راز محبوبیت از نگاه قرآن

رمز محبوبیت بین مردمدُرنیوز
«ماهی و گربه» تجربه ای جدید در سینمای ایران است؛ فیلمی با فرم غیرمتعارف، پر از نشانه و نماد. شهرام مکری این تجربه را پیش تر در فیلم های کوتاهش استفاده کرده بود و حالا آن را در یک پلان سکانس دو ساعت و ده دقیقه ای تکرار کرده ]]>

نمادهای ماهی و گربه (مصاحبه)

گفت و گو با شهرام مکری درباره تجربه تازه اش در سینمای ایران


«ماهی و گربه» تجربه ای جدید در سینمای ایران است؛ فیلمی با فرم غیرمتعارف، پر از نشانه و نماد. شهرام مکری این تجربه را پیش تر در فیلم های کوتاهش استفاده کرده بود و حالا آن را در یک پلان سکانس دو ساعت و ده دقیقه ای تکرار کرده.

نمادهای ماهی و گربه)

در سه هفته ای که از اکران «ماهی و گربه» می گذرد، فیلم بشدت مورد توجه قرار گرفته اما خیلی ها هم این تجربه را نپسندیده اند. اگر علاقمند به فرم های غیر کلاسیک و داستان های پر رمز و راز هستید از این فیلم لذت می برید در غیر این صورت حتی ممکن است عصبی هم بشوید!

گفت و گو با شهرام مکری پیش روی شما است. گفت و گویی که حجمش بیش از آن چیزی است که می خوانید اما سعی کردیم با حذف سوالات و مسائل حاشیه ای تنها به «ماهی و گربه» بپردازیم.

جمع اضداد

«ماهی و گربه» سعی می کند چیزهایی که ضد هم هستند را کنار هم بگذارد.فیلم با عنوان« براساس یک داستان واقعی» شروع می شود،‌پایانش هم رویای ذهنی آن دختر است. در واقع تمام فیلم این مسیر است که چطور از عنوان اول فیلم به تصویر ذهنی و رویایی می رسیم. حرفی که فیلم سعی دارد بزند طی کردن همین مسیر است. ح در این سیر ما با چند المان آشنا شروع می کنیم اما به تدریج از آن ها فاصله می گیریم. هر چه جلوتر می رویم متوجه می شویم با قوانین ژانر روبرو نیستیم. متوجه می شویم بیش تر از این که فیلم درباره خون و خونریزی باشد درباره عاملی است به نام تهدید. درباره این که ما منتظر وقوع اتفاقی هستیم اما آن اتفاق رخ نمی دهد.

10 دقیقه به اندازه 130 دقیقه

در فیلم های اسلشر(وحشتناک) در 10 دقیقه اول قاتلی دختری معصوم را می کشد و سپس داستان شروع می شود. در «ماهی و گربه » این 10 دقیقه را به اندازه 130 دقیقه گسترده کردیم. باز در فیلم های معمول اسلشر یک «final girl» وجود دارد. این دختر کسی است که در پایان قصه از دست بدمن نجات پیدا می کند. در «ماهی و گربه» اگر بخواهیم به شکل داستان معمول اسلشر به فیلم نگاه کنیم احتمالا «final girl» دختری است که بر می گردد و دوباره در دل داستان قرار می گیرد. فیلم‌های اسلشر دو جور مخاطب دارند. یکی مخاطبانی که عشق فیلم و عشق ژانرند. دیگری مخاطبانی که می‌روند تا فیلم سرگرم کننده ببینند. مخاطبی اگر از گروه دوم باشد با دیدن «ماهی و گربه» توی ذوقش می‌خورد ولی اگر در دسته اول باشد، اتفاقا متوجه بازی‌هایی که فیلم دارد با ژانر می‌کند می‌شود.

فیلم درباره این است که یک سری آدم در آرزو و رویای این هستند که بادبادک هوا کنند ولی فیلم به واسطه قتلی که پشت دوربین رخ می دهد جوری تمام می شود که نشان می دهد این عملا یک رویای دست نیافتنی است.

درباره دخترچشم دو رنگ

فیلم درباره این است که یک سری آدم در آرزو و رویای این هستند که بادبادک هوا کنند ولی فیلم به واسطه قتلی که پشت دوربین رخ می دهد جوری تمام می شود که نشان می دهد این عملا یک رویای دست نیافتنی است. اما از آن طرف کاراکتری داریم که این مرحله را گذرانده. ( دختر چشم دو رنگ) یعنی روزی بادبادکی هوا کرده ولی به خاطر سقوط و برخورد به چشمش چیزهایی می بیند که بقیه آدم ها نمی توانند. کارکرد چنین کارکترهایی معنایی است نه حضور فیزیکی شان در داستان. این کارکتر در دایره های قصه ما قرار نمی گیرد و او را فقط یک بار در فیلم می بینیم . حتی درباره پدر که اول فیلم می بینم ذهن مان کار می کند که آیا کسی است که کفشش آن جا است؟ آیا الان در گونی دست بابک است؟ آیا سعید او را کشته؟ می توانیم حدس هایی درباره سرنوشت این کاراکتر بزنیم اما دختری که چشم دو رنگ دارد وارد قصه می شود و عبور می کند. به نظرم کارکرد او کمکی است برای رسیدن به یک معنا . در فیلم ها معمولا یک سکانس وجود دارد که کل معنای فیلم را آن سکانس یا دیالوگ توضیح می دهد. اگر درباره «ماهی و گربه» چنین سکانسی را بخواهیم اسم ببریم صحنه مربوط به دختر چشم دو رنگ است.

نمادهای ماهی و گربه)

درباره دایره های ماهی وگربه

فیلم 3 دایره زمانی در دل خود دارد. یک دایره بزرگ و یک دایره کوچک و یک دایره کوچک‌تر. یعنی ما 3 دایره در فیلم می‌بینیم؛ یک مقدمه، 3 دایره و یک موخره. دایره اول بزرگ عمل می‌کند، دایره دوم کوچک و دایره سوم کوچک‌تر اما در هر 3 دایره، دور اتفاقات به صورت کامل در حال رخ دادن است. دایره اول از کامبیز (18 دقیقه و 42 ثانیه) تا برداشتن کوله. مقدمه فیلم تمام شده است، کامبیز وارد کمپ می‌شود، ما به یک دایره بزرگ می‌رسیم. پس دایره بزرگ از جایی آغاز می‌شود که پرویز کوله را برمی‌دارد. دایره بعدی، مجددا از جایی که پرویز کوله را برمی‌دارد آغاز می‌شود، دایره سوم هم از جایی که پرویز مجددا کوله را برمی‌دارد آغاز می‌شود. دایره اول 60 دقیقه، دایره دوم 40 دقیقه و دایره سوم 20 دقیقه است اما دور اتفاقات در هر کدام از این دایره‌ها کامل است، یعنی ما باید از خودمان بپرسیم چرا دایره‌ها در حال کوچک‌تر شدن است؟ نکته دیگر اینکه وقتی ما دنیای فیلم را دایره وار فرض کنیم چطور می‌توانیم مقدمه و موخره‌ای برای آنها بسازیم که خطی باشند؟ واقعیت این است که مقدمه و موخره فیلم، خودشان در یک دایره بزرگ‌تر قرار گرفته‌اند، یعنی چه؟ اگر دقت کرده باشید در ابتدای فیلم وقتی سعید و بابک در جنگل هستند، صدای سوت زدن کسی را می‌شنوند، به سمت صدا برمی‌گردند، سعید به بابک اشاره می‌کند که تو به سمت او برو و من هم نزد پدر و پسر می‌روم. کسی که در حال سوت زدن در جنگل است لادن است. همان دختری که هدفون قرمز دارد، یعنی فرض این نیست که حمید لادن را کشته است. فرض این است که بابک این کار را انجام داده است. در ابتدای فیلم سعید به بابک می‌گوید تو برو به سمت لادن و من به سمت کامبیز و پدرش می‌روم.

فیلم 3 دایره زمانی در دل خود دارد. یک دایره بزرگ و یک دایره کوچک و یک دایره کوچک‌تر. یعنی ما 3 دایره در فیلم می‌بینیم؛ یک مقدمه، 3 دایره و یک موخره. دایره اول بزرگ عمل می‌کند، دایره دوم کوچک و دایره سوم کوچک‌تر اما در هر 3 دایره، دور اتفاقات به صورت کامل در حال رخ دادن است.

اتفاقاتی که بیرون از دایره می افتد

کاری که فیلم چه در روایت و چه در میزانسن می‌خواهد انجام بدهد، گریز از مرکزیت است. بنابراین من به مدلی در فیلم نیاز دارم که غیر از این 3 دایره‌ای که از آن صحبت می‌کنم در خارج از این فضا اتفاق بیفتد. یک نشانه دیگر عرض می‌کنم؛ به لحاظ زمانی، وقتی بابک و پروانه همدیگر را می‌بینند، به جنگل رفته و برمی‌گردند آنچه اتفاق می‌افتد این است که بابک می‌گوید: «سعید دارد بار می‌آورد، من می‌روم کمک.» دوربین ما روی یک منظره خالی می‌ماند و بعد حرکت می‌کند و برمی‌گردد و در آن زمان ما می‌بینیم خون روی سر پرویز بیشتر شده است. گویی اتفاقی در فیلم جریان دارد که خارج از این دایره‌ها عمل می‌کند. بنابراین اضافه شدن خون روی سر پرویز، نشانگر اضافه شدن خشونت در فیلم است، منتها می‌دانید به لحاظ زمانی این کجای قصه است؟ زمانی که احتمالا حمید در حال کشتن مارال است، یعنی بابک و سعید و حمید در یک نقطه نیستند. بابک و سعید به هم می‌رسند. بابک می‌رود سراغ پروانه، سعید می‌رود داخل کلبه و حمید می‌رود سراغ مارال. وقتی حمید سراغ مارال می‌رود، بابک پروانه را می‌برد جنگل و بعد با هم می‌روند پیش پرویز. احتمالا موقعی که حمید در حال کشتن مارال است، از لحاظ زمانی، همان زمانی است که خون سر پرویز زیاد می‌شود و بابک می‌گوید: «من می‌روم تا به سعید کمک کنم تا بارش را بیاورد». می‌خواهم بگویم از نظر زمانی، من نشسته‌ام و این مسائل را شبیه به یک کار مهندسی روی کاغذ نوشته‌ام و یکی یکی آنها را شکل و شمایل داده‌ام. هدفون پایان قصه را اصولا در ابتدای قصه می‌بینیم که چگونه به داستان آورده شده است، یعنی 2 کاراکتر بابک و سعید در جنگل از هم جدا می‌شوند که یکی به سراغ لادن و دیگری به سراغ پدر کامبیز می‌رود و مدلی که می‌روند هم به نظرم تا حدی تهدیدآمیز است.

مصاحبه : احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان


مطالب مرتبط:

گربه به ماهی چشم ندارد

ارتباط با بیننده در تلوزیون

 دُرنیوز
نقش خانم فرامرزی در سریال «زیر آسمان شهر» محبوب ترین و معروف ترین نقشی است که ملکه رنجبر تاکنون بازی کرده است. او در هر سه سری سریال حضور داشت و همین استمرار موجب شد که بیش از 200 شب روی آنتن تلویزیون دیده شود. ]]>

دل تنگی های خانم فرامرزی


نقش خانم فرامرزی در سریال «زیر آسمان شهر» محبوب‌ترین و معروف‌ترین نقشی است که ملکه رنجبر تاکنون بازی کرده است. او در هر سه سری سریال حضور داشت و همین استمرار موجب شد که بیش از 200 شب روی آنتن تلویزیون دیده شود.

ملکه رنجبر

ملکه رنجبر علاوه بر این نقش، در فیلم‌ها و سریال‌های زیادی بازی کرده که شاید عامه مردم با این آثار آشنایی کمتری داشته باشند؛ نان و عشق و موتور 1000، مرد بارانی، چپ دست و گناهکاران از جمله فیلم‌هایی است که این بازیگر در آن حضور داشته است.

ملکه رنجبر فرزند عبادالله رنجبر، هنرمند تئاتر گیلان سال 1317 در رشت متولد شد. متاسفانه او این روزها حال جسمانی خوبی ندارد و با بیماری پارکینسون دست و پنجه نرم می‌کند. او چندی پیش نیز به‌خاطر بیماری قلبی، فشار خون و قند بالا در بیمارستان بستری شد. پارکینسون نوعی بیماری است که در آن فرد دچار لرزش دست و پا می‌شود و تعادلش را از دست می‌دهد.

از بین همه نقش‌هایی که بازی کرده نقش «خانم فرامرزی» در سریال «زیر آسمان شهر» بیشتر در یادها مانده است؛ سریالی که نقطه اوج کارهای آپارتمانی بود و روابط صمیمانه چند نسل را در یک مجموعه مسکونی به تصویر می‌کشید. خانم فرامرزی همسر غلام شیشلول‌بند بود و به‌عنوان مسن‌ترین زن آپارتمان نگاهی مادرانه به همه همسایه‌ها داشت. نقش غلام شیشلول‌بند را کیومرث ملک مطیعی بازی می‌کرد که چند سال پیش دار فانی را وداع گفت. غلام یک پیرمرد پر شر و شور بود که همپای جوان‌ها بازیگوشی می‌کرد و یک لحظه هم آرام و قرار نداشت. خانم فرامرزی بعضی وقت‌ها از دست خرابکاری‌های غلام حرص می‌خورد و نصیحتش می‌کرد. اما در مجموع رابطه‌اش با همسرش مهربانانه بود و پیر و جوان ساختمان «زیر آسمان شهر» به این زوج احترام می‌گذاشتند. ملکه رنجبر به خاطر همکاری طولانی مدتی که با زنده یاد کیومرث ملک مطیعی داشت در روز سخنرانی این بازیگر برای حضار چند کلمه‌ای صحبت کرد و گفت: «من متاسفم که زنده مانده‌ام و دارم یکی یکی همکارانم را از دست می‌دهم، اینها ریشه‌های هنر ایران هستند؛ هنر برای آن زمانی بود که در کوچه و خیابان به روی ما تف می‌انداختند و ما را لعنت می‌کردند اما ما با تمام وجود ایستادیم و ایستادیم و همین است که اکنون هنر ایران در دنیا می‌درخشد». برای این بانوی هنرمند آرزوی سلامتی داریم و امیدواریم دوباره در قاب سینما و تلویزیون بدرخشد.

از حال و هوای این روزهایتان برایمان بگویید.

حالم اصلا خوب نیست. تنگی نفس دارم. قند و فشار خونم بالاست. به سختی نفس می‌کشم. آنقدر حالم بد است که از خداوند مرگم را می‌خواهم. فکر نمی‌کردم این بیماری روزی به سراغم بیاید. دلم خیلی گرفته؛ خیلی. (گریه می‌کند)

خانه سینما برای پرداخت هزینه‌های درمان کمکتان کرده است؟

به هیچ وجه! خانه سینما متعلق به امثال ما نیست. مهم‌تر از ما بسیار است. من یک عمر زندگی و جوانی‌ام را برای این راه گذاشتم اما آنها حتی یک قدم هم برای من برنداشتند. حتی یک نفر از اهالی سینما با من تماس نگرفت تا جویای حالم شود.

حتی پیگیر هزینه‌های درمانتان هم نشدند؟

نه! هر چه هم گفته‌اند دروغ است. تا این لحظه هیچ مساعدت و کمکی به من نکرده‌اند. در مدت بیماری‌ام هم هیچ‌کدام به عیادتم نیامدند.

دوستان و نزدیکان چطور؟ آیا آنها به دیدنتان می‌آیند؟

بله، دوستان خودم به ملاقاتم می‌آیند اما هیچ‌کدام از هنرمندان به دیدنم نیامده‌اند. همه دروغ می‌گویند. کسی حتی نپرسیده خانم رنجبر چه مشکلی برایش پیش آمده و چرا خبری از او نیست. در این مدت هزینه زیادی برای درمانم کرده‌ام اما متاسفانه هیچ‌یک از مسئولان به روی خودشان هم نیاورده‌اند.

چقدر بیماری پارکینسون را می‌شناختید؟

خیلی کم! البته پزشکم به من امیدواری داد که با تجویز دارو، درمانم می‌کند و جلوی بیماری‌ام را می‌گیرد.

آیا در این مدت شرایطتان بهتر شده است؟

نه! تنگی نفس دارم و شب‌ها اصلا نمی‌توانم راحت بخوابم.

علائم بیماری‌تان از کجا و چگونه شروع شد؟

دست‌ها و پاهایم می‌لرزید. در حال حاضر هم به سختی و با کمک پرستارانم راه می‌روم و تعادل ندارم.

خواسته‌تان از همکاران و مسئولان هنری کشور چیست؟

از همه آنها دلگیرم. فقط دوست داشتم از من دلجویی کنند و بگویند ملکه! حالت چطور است؟

از خانه سینما به دلیل یک عمر خدمت به هنر این کشور توقع داشتم که حداقل بخشی از هزینه‌های درمانم را قبول کند اما متاسفانه هیچ‌کس از من حمایت نکرد.

پسرش هوایش را دارد

به هیچ وجه! خانه سینما متعلق به امثال ما نیست. مهم‌تر از ما بسیار است. من یک عمر زندگی و جوانی‌ام را برای این راه گذاشتم اما آنها حتی یک قدم هم برای من برنداشتند. حتی یک نفر از اهالی سینما با من تماس نگرفت تا جویای حالم شود.

با «لیلا یوسفی»، پرستار ملکه رنجبر، هم گپ کوتاهی زدیم و او این‌گونه به سوال‌هایمان پاسخ داد:

در حال حاضر وضعیت خانم رنجبر چگونه است؟

شکر خدا حالشان رو به بهبود است. فقط کمی ناراحت و افسرده هستند.

به بیماری پارکینسون مبتلا شده‌اند؟

بله، اما خیلی وضعیت بحرانی‌ای ندارند و آنقدر بیماری‌شان شدید نیست.

چه زمانی در بیمارستان بستری شدند؟

حدود یک ماه پیش.

درباره بیماری ایشان چقدر اطلاعات دارید؟

به نظرم مشکل خاصی ندارند چون بیشتر افرادی که سن بالایی دارند، به این بیماری مبتلا می‌شوند و برای همین بیماری غیرعادی‌ای نیست. با وجود این، سعی می‌کنم با تمام وجودم به ایشان کمک کنم تا هر چه زودتر حالشان خوب شود چون خانم رنجبر بر گردن همه ما حق دارند.

علائم بیماری‌شان چیست؟

دستانشان می‌لرزد و حرکاتشان کند شده است. البته اکنون با تحت‌درمان قرار گرفتن و استفاده از دارو نسبت به گذشته بهتر شده‌اند.

آیا تغییری هم در روحیه‌شان به وجود آمده است؟

بله، بیشتر در خودشان فرومی‌روند و اغلب ناراحت هستند. مدام بغض می‌کنند و می‌گویند چرا این شرایط را پیدا کردم. متاسفانه افسرده شده‌اند.

در این مدت دوستان و همکارانشان به ملاقاتشان آمده‌اند؟

بله، همکاران و دوستانشان به دیدنشان می‌آیند. البته ایشان پسر قدرشناسی دارند که جای همه را پر کرده و حسابی هوای مادرش را دارد.

فرآوری: منیژه خسروی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع: جام جم / هفته نامه سلامت

مطالب مرتبط:

قدردانی بازیگران از پیشکسوتان ، در جشن سینمای ایراندُرنیوز
آیا میدانید چند نفر با رژیم غذایی لاغری به وزن دلخواهشان می رسند؟ از هر ۲۰۰ نفر یک نفر.میزان شکست و ناکامی در برنامه های رژیم لاغری ۹۹٫۵ درصد است. ]]>


دُرنیوز
مترجم کتاب «آناتومی داستان، بیست و دو گام تا استاد شدن در داستان گویی» خواندن این کتاب را به نویسندگان رمان و نمایش پیشنهاد کرد. ]]>


دُرنیوز
در میان ابزارهای تبلیغاتی تابلوها و بیلبوردها را با کمی ابتکار و طراحی خلاقانه می توان به یک وسیله خوب برای رساندن پیام به مخاطب تبدیل کرد که در ذهن ها باقی می ماند. ]]>

تبلیغاتی که از یاد نمی روند


در میان ابزارهای تبلیغاتی تابلوها و بیلبوردها را با کمی ابتکار و طراحی خلاقانه می توان به یک وسیله خوب برای رساندن پیام به مخاطب تبدیل کرد که در ذهن ها باقی می ماند.

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

بحث تبلیغات اکنون گستردگی بسیار زیادی پیدا کرده است و به روش های نوینی دست یافته است که ده سال پیش در هیچ کجا سخنی از آنها نبود. یکی از دلایل این پیشرفت و نوآوری در حوزه تبلیغات تکامل و پیشرفت فناوری های مختلف است. اکنون هر جایی که می رویم به طور قطع آثاری از تبلیغات را در آن مکان و موقعیت می بینیم و انواع متفاوتی از آن را تجربه می کنیم.

تعدد نیازها و کمبود وقت در جوامع صنعتی از یکسو و پراکندگی و تنوع کالا و خدمات قابل عرضه از سوی دیگر موجب شده است تا افراد برای برقراری ارتباط با یکدیگر و رفع نیازهای خویش از ابزارهای رسانه ای مختلفی از جنس دیداری، شنیداری، الکترونیکی و مکتوب بهره گیرند.

انجام این کار و استفاده از ابزارهای مناسب تبلیغاتی تنها هنگامی عملی می شود که فعالان حوزه تبلیغات و روابط عمومی خود اشراف کاملی به روش های تبلیغاتی داشته باشند.

این بحث که «تبلیغات خوب» باید دارای چه ویژگی هایی باشد و حداقل از چه استانداردهایی برخوردار باشد تا با اقبال عمومی مخاطبان مواجه گردد، کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. یقیناً آنچه که به عنوان طرح گرافیکی، رنگ، استفاده از تصویر و ... به عنوان عوامل ظاهری یک تبلیغ خوب مطرح می باشد، بخشی از جذابیت های مورد توجه و توقع مخاطبان است و نکاتی همچون آگاهی بخشی، ایجاد باور، برانگیختن احساس،اعتمادسازی و... از دیگر مسائلی است که مخاطبان در مطالعه یک آگهی خوب جستجو می کنند.

یکی از مزیت های فوق العاده تبلیغات محیطی که باعث برتری آن با سایر رسانه های تبلیغاتی دیگر گردیده این است که مخاطب ناگزیر به دیدن تبلیغات محیطی بوده و نمی تواند چشم خود را از رنگ ها و طرح های اطراف خود بپوشاند

یک آگهی خوب در درجه اول باید توجه مخاطب را جلب کند و سپس او را به موضوعی که آگهی به آن پرداخته علاقمند سازد و بعد تمایل او را برای پیگیری موضوع افزایش دهد. در عصر امروز تبلیغات دیگر به تبلیغات تلویزیونی و روزنامه ای محدود نمی‌شود. در دنیای امروز روش‌های نوینی برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

امروزه تبلیغات و بازاریابی بخشی ضروری از دنیای تجارت را تشکیل می‌دهد. اگر محصولی خوب یا خدماتی مفید و کارآمد در اختیار داشته باشید، باید از هنر چگونگی ارائه آن نیز برخوردار باشید. تبلیغات محیطی یکی از روش های نوین تبلیغاتی است که خود به خود تأثیر بالایی دارد حالا اگر با کمی هم خلاقیت همراه باشد موفق تر خواهد بود.

یکی از مزیت های فوق العاده تبلیغات محیطی که باعث برتری آن با سایر رسانه های تبلیغاتی دیگر گردیده این است که مخاطب ناگزیر به دیدن تبلیغات محیطی بوده و نمی تواند چشم خود را از رنگ ها و طرح های اطراف خود بپوشاند.

در تعریف محتوایی این رسانه میتوان اینگونه گفت: رسانه تبلیغات محیطی آگاهی و اطلاعات مخاطبان را نسبت به ورود یک محصول جدید به بازار یا ارائه یک خدمت جدید از سوی صاحبان خدمات برای مخاطبان آنان فراهم می آورد.

با ورود خلاقیت در حوزه رسانه محیطی شاهد موفقیت های چشمگیری در این حوزه هستیم و با تکیه بر خلاقیت و نوگرایی احتمال موفقیت طرح های رسانه محیطی افزایش پیدا می کند.

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

تبلیغات بیلبوردی پیش از این بیشتر در جاده ها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه در همه جا این تبلیغات توجه شما را به خود جلب می مند. علاوه بر شرکت های تجاری که به دنبال فروش محصولات خود هستند، سایر نهادها هم از این تبلیغات برای رساندن پیامشان استفاده می کنند. مانند تابلوهایی که در مورد محیط زیست و یا موضوعات اجتماعی دیگر طراحی می شود.

برخی از تبلیغات در عین سادگی جذابیت های خاصی دارند و مخاطب خیلی سریع با آنها ارتباط برقرار می کند اما در کنار این تبلیغات ساده برخی هم به دنبال تبلیغاتی هستند که جذابیت های بیشتری داشته باشند و در نگاه اول مخاطب را شوکه کند.

به تازگی یک ستاد تبلیغاتی تابلوهایی را در مورد مسائل مختلف اجتماعی و زیست محیطی طراحی کرده است؛ برخی از این تابلوهای تبلیغاتی باعث جلب توجه و شوکه شدن بیننده می‌شوند.

اینگونه تابلوهای تبلیغاتی به طور قابل توجهی در حافظه‌ها باقی می‌ماند و می‌توانند پیام را به خوبی انتشار دهند. در واقع هر اندازه این تابلوها با خلاقیت بیشتری طراحی شوند جذابیت بیشتری پیدا می کنند در نتیجه در ذهن مخاطب ماندگار تر می شوند.

در ادامه نمونه هایی از تابلوهایی را که با خلاقیت های جذاب و جالب طراحی شده اند را می بینیم:

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

تبلیغاتی که از یاد نمی روند

 

فرآوری: زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان


منابع: فارس/ همشهری آنلاین

مطالب مرتبط:

تبلیغات در نقطه خرید چیست؟

آثار تبلیغات تجاری Advertising Effects

کدام ابزارهای تبلیغاتی در ایران موثرترند؟دُرنیوز
حاصل تکنولوژی شبکه جهانی اینترنت، فضایی است به نام فضای مجازی. فضایی متنوع که از ویژگی هایی جذاب و مهم برخوردار است؛ مهمترین آن ها شاید این باشد که کاربران در این فضا می توانند از سدهای محکم زمان و مکان عبور کنند ]]>

زندگی دوم در فضای مجازی


حاصل تکنولوژی شبکه جهانی اینترنت، فضایی است به نام فضای مجازی. فضایی متنوع که از ویژگی‌هایی جذاب و مهم ‌برخوردار است؛ مهمترین آن ها شاید این باشد که کاربران در این فضا می توانند از سدهای محکم زمان و مکان عبور کنند.

زندگی دوم در فضای مجازی

مرزهای جغرافیایی در این فضا از میان برداشته می شود و امکان برقراری ارتباطاتی فراهم می شود که در دنیای واقعی قابل تصور نیست. به این دو قابلیت مهم می‌توان امکانات گسترده فضای مجازی در کسب و کار، تبلیغات، آموزش و ارتباطات فردی را در کنار سرعت بالا افزود. اما نکته دیگر این است که فضای مجازی در سایه امکان برقراری نوع دیگری از زیستن یا «زندگی دوم» از خصلت هایی با جذابیت‌های خاص، برخوردار شده است. جذابیت‌هایی که روز به روز گسترده تر می‌شوند و هر روز بیش از پیش افراد جدیدی تمایل به حضور در شبکه های اجتماعی و تجربه نوع جدیدی از زندگی را پیدا می‌کنند.

آنچه که شبکه های اجتماعی در فضای مجازی ایجاد کرده اند، چیزی نیست جز ایجاد فضایی سرگرم کننده که در محیط خانه و مکان های دیگر، قابل استفاده می باشد. به همین جهت عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی، تقریبا به پدیده ای همه گیر تبدیل شده و علاقه مندان بی شماری دارد. اما این تکنولوژی نوظهور و جذاب، همانطور که گفته شد امکانات زیادی را برای مخاطبان خود فراهم کرده است و همانند اغلب دستاوردهای تکنولوژی ارتباطات نوین، از خطرات و تهدیداتی هم برخوردار است.

چنانچه میدانیم این ابزارهای ارتباطی مانند چاقویی تیز هستند که گاهی در راستای پیشبرد برخی امور عمل می کنند و گاهی هم ممکن است خطر آفرین باشند. آنچه مشخص است اینکه اکنون در جهانی زندگی می کنیم که آن را دهکده جهانی می نامند. دهکده ای که تمامی ساکنان آن از امکاناتی برای برقرای ارتباطات برخوردارند. این را می توان به عرصه ای به نام عرصه جنگ نرم تشبیه کرد. اما جنگ نرم میدانی برای مبارزه سخت نمی طلبد بلکه در این موقعیت باید با سلاح نرم برخورد کرد. این به این معناست که مثلا با فیلترینگ این شبکه ها نمی توان از تهدیدها و زیان های حاصله جلوگیری کرد.

 چرا که همین تکنولوژی راهکارهای متعددی را برای پشت سر گذاشتن این دیوارها اندیشیده و فیلترشکن هایی طراحی شده اند که به سادگی امکان دسترسی مجدد را فراهم می کنند. شاهد مثال این موضوع را می توان با بحث فیلترینگ شبکه اجتماعی وی چت، مطرح کرد. وقتی این شبکه فیلتر شد، عده ای برای استفاده دوباره از آن، به فیلترشکن متوسل شدند و عده ای دیگر هم به شبکه های اجتماعی تازه تری ملحق شدند. این مساله نشان میدهد که تنوع و گستردگی در شبکه های مجازی به گونه ای است که امکان مقابله با این شبکه ها را مشکل می کند و به طور کلی به نظر می رسد که این مقابله نتیجه مثبتی را به دنبال ندارد. چنانچه در جامعه شاهد این موضوع بودیم که برای مقابله با ماهواره به جمع آوری دیش ها می پرداختند به جای اینکه به ارتقای کیفیت برنامه های تلویزیون بیندیشند و همین امر موجب می شود تا شبکه های تلویزیونی افزایش یابند و با تنوع بیشتری به ارایه برنامه به مخاطبان بپردازند. البته این اتفاق تا حدی موفق به جلب رضایت مخاطبان شده است ولی جا دارد که این تنوع و ارتقای کیفیت در سطح بالاتری در تلویزیون ملی رخ دهد تا بتوان به مقابله ای نرم با موضوعی به نام ماهواره پرداخت.

تنوع و گستردگی در شبکه های مجازی به گونه ای است که امکان مقابله با این شبکه ها را مشکل می کند و به طور کلی به نظر می رسد که این مقابله نتیجه مثبتی را به دنبال ندارد

"آنچه مشخص است اینکه شبکه های اجتماعی همچون واتساب، وی چت، وایبر، لاین و اینستاگرام، از خصلت های مثبت و منفی به طور توامان برخوردارند. امکان سهولت در برقراری ارتباط با افراد مختلف در سراسر کره زمین، کم هزینه بودن برقراری این نوع ارتباط و دسترسی ساده و آسان به آن از طرفی و جذابیت ها و قابلیت های بهره گیری از این شیوه ارتباط برای تمامی اقشار مردم در سطوح مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و هنری...موجب شده تا حتی مسئولین هم نسبت به فیلتر کردن این شبکه ها، تاملی داشته باشند. این مساله می تواند به این خاطر باشد که مسئولین هم نسبت به ویژگیهای استفاده از این ابزارها آگاهی کامل دارند و به این موضوع هم اذعان دارند که در عرصه جنگ نرم باید به گونه ای نرم مقابله کرد تا بتوان به نتیجه رسید. از طرف دیگر توجه به این موضوع بسیار مهم است از چه طریقی می توان به رشد آگاهیهای مردم پرداخت تا این مهارت و توانایی را پیدا کنند تا در مواجهه با این شبکه های اجتماعی بتوانند از خطرات و تهدیدات موجود از جانب این شبکه ها بگریزند.

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان


مطالب مرتبط:

بودن یا نبودن شبکه های اجتماعی

فرصت ها و تهدیدها درشبکه های اجتماعی

شخصیت هایی که شبکه های اجتماعی می سازنددُرنیوز
تبیان -   -  فرهنگی هنری -  2 ساعت و 55 دقیقه پیش
گالری های تهران در نخستین جمعه آبان ماه با برپایی 18 نمایشگاه تازه شدند ]]>


دُرنیوز
تبیان -   -  فرهنگی هنری -  2 ساعت و 55 دقیقه پیش
هنر ایران با مجموع فروش ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلارى، یک سوم کل فروش هفدهمین حراج کریستیز دوبى را به خود اختصاص داد. ]]>


دُرنیوز
مهمان نوازی از نشانه های عالی و ارزنده اخلاقی و اجتماعی هر مسلمان است.اسلام عزیز این صفت را علامت و نشانه بزرگی شمرده و پیروان خود را به پاداش های بزرگ و ارزنده مهمان نوازی وعده می دهد. ]]>

گروهی که در قیامت صورتشان مثل ماه می درخشد

آداب میهمانی

مهمان نوازی از نشانه های عالی و ارزنده اخلاقی و اجتماعی هر مسلمان است. اسلام عزیز این صفت را علامت و نشانه بزرگی شمرده و پیروان خود را به پاداش های بزرگ و ارزنده مهمان نوازی وعده می دهد.


قال رسول اللّه(صلی الله علیه و اله و سلم): «اذا اراد اللّه بقوم خیراً،اهدی الیهم هدیه، قال و ماتلک الهدیة؟ قال: الضیف ینزل برزقه و یرتحل بذنوب اهل البیت؛ هرگاه خداوند بخواهد خیر و خوبی به جمعیتی برساند، هدیه ای به سوی آنان می فرستد، سوال شد: منظور از هدیه چیست؟ فرمود: آن هدیه، مهمان است که با روزی خود وارد می شود و هنگام رفتن، گناهان آن خانواده را به همراه می برد!».1

قال امیر المومنین(علیه السلام): «ما من مومن یسمع بهمس الضیف و فرح بذلک الا غفرت له خطایاه و ان کان مطبقة بین السماء و الارض؛ هر مومنی صدای مهمانی را بشنود و خوشحال شود، گناهانش آمرزیده می شود اگر چه گناهان او به اندازه زمین تا آسمان باشد».2

یک وقت امیرالمومنین(علیه السلام) را مشاهده کردند خیلی غمناک و محزون است، علت نگرانی او را سوال کردند جواب داد: «از این جهت نگران و غمناکم که هفت روز است برایم مهمان نیامده است!».3

 

پاداش مهمان نوازی در قیامت

مهمان نوازی اضافه بر اینکه در دنیا سبب فراوانی روزی و پاک شدن از گناهان است، در آخرت نیز، پاداش دارد.

امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود: «مومنی که مهمان نواز و مهمان دوست باشد، روز قیامت هنگامی که از قبرش خارج می شود، صورتش مانند ماه شب چهارده می درخشید، وقتی مردم او را با این وضع مشاهده می کنند، می گویند: «حتما این شخص از پیامبران خداست؟!»

اما فرشته ای به عنوان معرفی می گوید: این مرد در دنیا مهمان دوست بوده، او مهمان را خوب پذیرایی می کرده و اکنون غیر از داخل شدن در بهشت کار دیگری ندارد.»

قال الصادق(علیه السلام):«من اشبع مومنا وجبت له الجنة؛ هر کسی مومنی را سیر کند بهشت بر او واجب می شود…».4

قال رسول الله (صلی الله علیه و اله و سلم): «من حق الضیف ان تمشی معه فتخرجه من حریمک الی الباب؛ یکی از وظایف میزبان، این است که، از اطاق تا درب خانه، همراه و بدرقه میهمان برود»

قبول دعوت

یکی از وظایف اخلاقی مسلمان این است که هر گاه برای میهمانی دعوت شد، دعوت را بپذیرد.

امام صادق(علیه السلام)فرمود: «یکی از حقوق مسلمانان بر مسلمان دیگر این است که دعوت او را اجابت نماید». 5

قال رسول اللّه(صلی الله علیه و آله و سلم): «اوصی الشاهدین من امتی و الغائب ان یجیب دعوة المسلم و لو علی خمسة امیال،فان ذلک من الدین؛ به حاضران و غایبان امت سفارش می کنم دعوت مسلمان را قبول کنند اگر چه بنا باشد پنج میل را راهپیمایی کنند زیرا قبول دعوت دیگران نشانه دینداری است».6

 

مهمانی های با صفا

همان طور که مهمان نوازی یک وظیفه اخلاقی و دینی است و سرانجام محصول آن هم، محبت و یک رنگی در زندگی می باشد. پیشوایان بزرگ ما دوست داشتند تا می توانند از «رونق» کم کنند و به صفای آن بیفزایند.

حرث اعور که یکی از یاران امیرالمومنین(علیه السلام) بود، یک روز به حضور حضرت شرفیاب شد و گفت: یا علی دوست دارم، به من افتخار بدهی و به خانه من آمده و غذایی میل نمایی. حضرت فرمود: به این شرط می آیم که به خاطر آمدن من، خود را به زحمت و مشقت نیندازی و به همان غذای حاضر بی آلایش قناعت کنیم! حرث قبول کرد، بعد امیرالمومنین(علیه السلام) به خانه او رفت و با غذایی کمی که موجود بود ناهار را صرف کرد».7

امام صادق(علیه السلام) می فرمودند: «نابود باد کسی که چیزی را که در خانه دارد برای برادرش نیاورد و آن چیز را کوچک و بی ارزش شمارد و نابود باد کسی که چیزی را که برایش می آورند آن را سبک شمارد».8

مردی امیرالمومنین(علیه السلام) را برای غذا به خانه دعوت کرد حضرت فرمودند: «در صورتی دعوت تو را می پذیرم که تو هم سه کار انجام بدهی».

مرد گفت آن سه کار چیست؟! حضرت فرمودند:

1- از خارج منزل چیزی تهیه نکنی.

2- در خانه چیزی را از من پنهان ننمایی و موجودی را بیاوری.

3- به خانواده ات سختی و مشقت وارد نکنی و از خوراک آنان چیزی کم ننمایی. مرد قبول کرد و حضرت هم دعوت را پذیرفتند.9

 

مهمان

با مهمان چگونه رفتار کنیم؟

در روایات سفارش شده است که میزبان ها خود و خانواده های خویش را به دردسر و مشقت های فراوان نیندازند و گر نه سفره آبرومند چیدن و درست پذیرایی نمودن نه تنها ممنوع نیست، بلکه پیشوایان دین آن را سفارش کرده اند.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «اگر کسی هزار درهم صرف سفره کند و مومنی از آن غذا بخورد اسراف نیست.» 10

اگر میهمان را شخصا دعوت کنیم، حتما باید برای پذیرایی او کاملا کوشش کنیم.

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «هرگاه یکی از برادران دینی ات بر تو وارد شد، آنچه در خانه حاضر هست برای او بیاور، اما اگر او را رسما دعوت کردی سعی کن از او درست پذیرایی نمایی.»11

اگر کسی میهمانی را دعوت کند و درست از آن میهمان پذیرایی نکند، به حق او ظلم کرده است؛ امام صادق (علیه السلام) در تفسیر: «لا یحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم». (سوره ی نساء، آیه 148)؛ یعنی خدا دوست ندارد، کسی صدایش را به گفتار بد، بلند کند، مگر اینکه به او ستم شده باشد» می فرمایند:

«هر کس میهمانی را دعوت کند و از او خوب پذیرایی ننماید، میهمان از کسانی است که در حقش ظلم و ستم شده و اگر درباره سختی هایی که به او گذشته، چیزی بگوید گناهی نکرده است!».12

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «هرگاه یکی از برادران دینی ات بر تو وارد شد، آنچه در خانه حاضر هست برای او بیاور، اما اگر او را رسما دعوت کردی سعی کن از او درست پذیرایی نمایی»

وظیفه میزبان

امام جعفر صادق(علیه السلام) فرمودند: «هر گاه برادر مومنت به خانه تو بیاید از او مپرس: آیا چیزی خورده ای یا نه؟ بلکه هر چه در خانه موجود است، برای او حاضر کن، زیرا جوانمرد، کسی است که هر چه موجود دارد، حاضر کند». 13

 

وظیفه میهمان

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «هر گاه شخصی به خانه دیگری وارد شود، هر جا صاحب خانه دستور می دهد بنشیند، زیرا صاحب خانه به اوضاع خانه و چیزهایی که باید مخفی و از دیگران پوشیده باشد و جزو اسرار و خصوصیات زندگی او است، آشناتر است!» 14

در روایت دیگر از رسول خدا وارد شده: «... مدت میهمانی سه روز است و بعد از سه روز، مخارج او از باب صدقه است و میهمان باید پس از سه روز تغییر جا بدهد.»15

طبق روایات اخلاقی و اجتماعی اسلام، هر کس وارد شهری می شود، میهمان مردم آن شهر حساب می شود.

 

بدرقه میهمان

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم): «من حق الضیف ان تمشی معه فتخرجه من حریمک الی الباب؛ یکی از وظایف میزبان، این است که، از اطاق تا درب خانه، همراه و بدرقه میهمان برود». 19

 

پی نوشت ها:

1و2- سفینه البحار، ج 2، ص 76و 77

3- بحار، ج 15، ص 242.

4- اصول کافی،ج2،ص201.

5و 6- بحار جدید. ج15. ص239

7- سفینة البحار. ج1.ص238

8- سفینه البحار، ج 2، ص 76

9- بحارالانوار، ج 15، ص 240.

10- حلیه المتقین، ص 66.

11- بحار الانوار.ج15.ص240.

12- سفینه البحار، ج 2، ص 76. تفسیر برهان، ج 1، ص 25.

13 و 14- سفینه البحار، ج 2، ص 76.

15- مجموعه الاخبار، ص 13.

19- سفینه البحار، ج 2، ص 76.

فرآوری: زهرا اجلال             

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع: مجله راه قرآن، ش 33، نوشته حجت محقق

 

مطالب مرتبط:

آیا تعارف کردن کار خوبی است؟

برای یکدیگر جا باز کنیم!

دروغ مگو حتی به تعارف

 

صوت مرتبط:

نعمت خداوند

اسلام و سطح زندگی

 

فیلم مرتبط:

سوره هود آیه 67-69 (آداب میهمانی)

میهمانی همراه با گناه

 دُرنیوز
بدون شک خداوند رزق و روزی را بین انسانها تقسیم کرده است؛ چه سپاسگزار باشند چه ناسپاس. و این لطف عام خداوند است که شامل همگان- اعم از مسلمان و کافر- شده است. اما چرا خداوند این روزی را یکسان تقسیم نکرده است؟ آیا این عمل با عدالت خداوند تناقض ندارد؟ ]]>

حکمت تفاوت در تقسیم روزی

روزی

بدون شک خداوند رزق و روزی را بین انسان ها تقسیم کرده است؛ چه سپاسگزار باشند چه ناسپاس. و این لطف عام خداوند است که شامل همگان- اعم از مسلمان و کافر- شده است. اما چرا خداوند این روزی را یکسان تقسیم نکرده است؟ آیا این عمل با عدالت خداوند تناقض ندارد؟

تفاوت نه تبعیض

‏ابتدا باید به این نکته توجه کرد که آنچه در خلقت وجود دارد “تفاوت”‌ است نه “تبعیض”‌. تبعیض از ناحیه دهنده است، ولى تفاوت مربوط به گیرنده است. تبعیض آن است که در شرایط مساوی و استحقاق‌های همسان بین اشیاء و انسان ها فرق گذاشته شود، ولی تفاوت آن است که در شرایط نامساوی چنین فرقی وجود داشته باشد. بدون شک اختلافى که در میان انسان ها از نظر بهره هاى مادى و درآمدها وجود دارد قسمت مهمش مربوط به تفاوت استعدادهاى آنها است، این تفاوت استعدادهاى جسمانى و روحانى که سرچشمه تفاوت در کمیت و کیفیت فعالیت هاى اقتصادى مى شود بهره بعضى را بیشتر و درآمد بعضى را کمتر مى کند.

البته تردیدى نیست که گاهى صرفاً حوادثى که از نظر ما جنبه تصادف دارد سبب مى شود که بعضى به مواهب بیشترى دست یابند، ولى اینها را مى توان امور استثنائى شمرد، آنچه پایه و ضابطه اصلى در غالب موارد است، همان تفاوت در کمیت یا کیفیت تلاش ها است (البته موضوع بحث ما یک جامعه سالم و خالى از استثمار و بهره کشی هاى ظالمانه است، نه جوامع منحرف که از قوانین آفرینش و نظام انسان برکنارند).

حتى کسانى را که گاهى ما آنها را انسان هاى بى دست و پا و بى عرضه اى مى پنداریم و از اینکه در آمدهاى قابل ملاحظه اى دارند تعجب مى کنیم اگر با دقت بیشترى در جسم و روان و اخلاق آنها بیندیشیم و قضاوت هایى که از مطالعات سطحى سرچشمه مى گیرد، دور بیفکنیم، خواهیم دید که آنها غالباً نقطه قوتى داشته اند که به جائى رسیده اند.

به هر حال این تفاوت درآمدها از تفاوت استعدادهایى سرچشمه مى گیرد که آن هم نیز از مواهب الهى است، ممکن است در پاره اى از موارد اکتسابى باشد ولى در پاره اى از موارد نیز قطعاً غیر اکتسابى است، بنابراین حتى در یک جامعه سالم از نظر اقتصادى نیز تفاوت درآمدها غیر قابل انکار است، مگر اینکه بتوانیم انسان هاى قالبى هم شکل و هم رنگ و هم استعداد بسازیم که هیچ گونه تفاوتى باهم نداشته باشند و تازه اول دردسر و مشکلات است!.

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: "من از بنده مۆمن در عجبم، زیرا خداوند هر چیزی که برای او مقدر نماید، سرانجامش برای این بنده خیر است، اگر مقدر شود که او را با قیچی تکه تکه نمایند، برای او خوب است و اگر مقدر شود که شرق و غرب عالم از آن او باشد، باز هم به نفع او تمام می شود"!

حکمت تفاوت روزی ها

1ـ امتحان الهی

امام علی(علیه السلام) می فرماید: “خداوند روزی ها را مقدر فرمود و آنها را زیاد و کم به صورت عادلانه تقسیم نمود، تا از این طریق سپاس گزاری و شکیبایی توانگر و تهی دست را به آزمایش گذارد”‌.(1)

پس یکی از حکمت های تفاوت در رزق در بین انسان ها آن است که وسیله ای برای آزمایش آنها باشد. در عین حال باید این تصور را از خود دور نماییم که اگر خداوند به شخصی امکانات مالی بهتری داده و او را از دشواری هایی همانند بیماری و آوارگی و غیره دور داشته، پس خداوند او را بیشتر دوست دارد، بلکه باید به این یقین برسیم که خداوند بهتر از دیگران، خوبی بنده مۆمن خود را خواسته و هر تصمیمی که برای او گرفته، در آن خیری نهفته است.

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: "من از بنده مۆمن در عجبم، زیرا خداوند هر چیزی که برای او مقدر نماید، سرانجامش برای این بنده خیر است، اگر مقدر شود که او را با قیچی تکه تکه نمایند، برای او خوب است و اگر مقدر شود که شرق و غرب عالم از آن او باشد، باز هم به نفع او تمام می شود"!(2)

و این تفاوت ها را حتی در میان پیامبران نیز مشاهده می نماییم به گونه ای که پیامبری همانند سلیمان(علیه السلام) برسرزمین پهناوری حکمرانی می نموده و جن و انس و پرندگان در خدمت او بودند، و بادها در اختیارش قرار گرفته و او را به هر مکانی که خواسته بود می بردند، و از طرف دیگر، پیامبری همانند ایوب(علیه السلام) در دشواری ها و گرفتاری های فراوانی قرار داشت، و این نمی تواند دلیل باشد بر این که خداوند سلیمان(علیه السلام) را بر ایوب(علیه السلام) ترجیح داده، بلکه دلیل آن است که هر یک از بندگان به گونه ای مورد آزمایش قرار می گیرند.

با دانستن این مسئله و این که جایگاه ویژه ای برای بندگان نزد خداوند وجود دارد که به جز با از دست دادن اموال و یا رسیدن آسیب جسمی به شخص، نمی توان به آن جایگاه رسید(3) و یا این که دشواری های زندگی هر چه بیشتر باشد پاداش خداوند در مقابل آن نیز بیشتر خواهد بود، و خدا زمانی که بنده ای را دوست می دارد، او را به دشواری های بزرگ مبتلا می سازد،(4)

تفاوت روزی انسان ها به تفاوت استعدادهای آنان برمی گردد نه تبعیض خداوند. این تفاوت ها نیز قطعاً حکمتی دارد که در بیان ائمه آزمایش الهی است در جهت شناسایی افراد سپاسگزار و ناسپاس. این ثروت ها اگر براساس استعدادهای افراد از راه مشروع کسب گردد خوب است وگرنه ممکن است استدراج الهی باشد برای کسانی که آیات الهی را فراموش کرده اند

2ـ  گاهی استدراج

این نکته نیز قابل توجه است که هر افزایش ثروتی را نمی توان لطف خاص خداوند دانست، بلکه تنها ثروتی از این خصوصیت برخوردار است که از راه مشروع به فرد با ایمان عطا شده و او نیز این ثروت را در راه هایی که مورد پسند خداوند است، هزینه نماید.

در غیر این صورت، سرمایه و ثروت، نه تنها لطف خاص نیست، بلکه شاید نشانه ای از عذاب الهی باشد که قرآن کریم، تعبیر “استدراج”‌ را برای آن به کار برده(5) و بیان نموده که اگر اشخاصی، آیات و نشانه های الهی را که برایشان قرار دادیم، به فراموشی بسپرند، ما نیز در مقابل، درهای رسیدن به تمام مقاصد دنیوی را برای آنان باز می نماییم، تا آن که از ثروت ها و موقعیت های به دست آمده برای خود شادمان شوند، سپس آنها را در حالی که امر برایشان مشتبه شده، به عذاب ناگهانی دچار خواهیم نمود (6) مطمئنا چنین ثروتی را نباید نشانه لطف خاص خدا بدانیم، بلکه باید از گرفتار شدن در چنین دامی به او پناه ببریم.

 

کلام آخر:

تفاوت روزی انسان ها به تفاوت استعدادهای آنان بر می گردد نه تبعیض خداوند. این تفاوت ها نیز قطعاً حکمتی دارد که در بیان ائمه آزمایش الهی است در جهت شناسایی افراد سپاسگزار و ناسپاس. این ثروت ها اگر بر اساس استعدادهای افراد از راه مشروع کسب گردد خوب است وگرنه ممکن است استدراج الهی باشد برای کسانی که آیات الهی را فراموش کرده اند.

 

پی نوشت:

1ـ نهج البلاغه، خطبه91.

2ـ وسائل الشیعه، ج 3، ص 250.

3ـ همان، ج 3، ص 262، ح 3587,.

4ـ همان، ج 3، ص 252، ح 3553,.

5ـ اعراف/182؛ قلم/44.

6ـ انعام/44.

فرآوری: زهرا انصاری نسب

بخش اعتقادات شیعه تبیان 


منبع:

http://makarem.ir

http://www.quranct.com

http://www.andisheqom.com

 

مطالب مرتبط:

چه کنیم تا رزق و روزی به دنبالمان بدود؟!

اسباب و سرچشمه‏هاى روزى

آیا روزى تقسیم شده؟!دُرنیوز
یکی از شیوه های عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) و اصحاب آن حضرت در بعضی از شهرها و کشورها قمه زنی بوده است که این شیوه را مراجع معظم تقلید آن زمان به شرط آن که ضرر جانی نداشته باشد جایز می دانسته اند، ولی هیچ روایتی در مورد این شیوه خاص (قمه زنی) نر ]]>

این شیوه عزاداری باعث وهن مذهب است

قمه زنی

یکی از شیوه های عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) و اصحاب آن حضرت در بعضی از شهرها و کشورها "قمه زنی" بوده است که این شیوه را مراجع معظم تقلید آن زمان به شرط آن که ضرر جانی نداشته باشد جایز می دانسته اند، ولی هیچ روایتی در مورد این شیوه خاص (قمه زنی) نرسیده تا حکم به استحباب آن داده شود.

اما امروزه این مراسم موجب سوء استفاده دشمنان اسلام قرار گرفته است به طوری که با پخش و دامن زدن به این مراسم تبلیغات گسترده ای علیه اسلام و مذهب تشیع انجام می دهند تا جایی که انجام این مراسم موجب وهن مذهب شده است. به همین خاطر امروزه حکم ولی فقیه و اکثر مراجع تقلید عدم جواز این مراسم است.


سوال: فتوای مراجع عظام تقلید در مورد قمه زدن در زمان های گذشته و حاضر چیست؟

آنچه مورد تأئید و سفارش اکید اولیای دین بوده، اصل برگزاری مراسم عزاداری ها برای امام حسین علیه السلام است، حتی خود ائمه (علیهم السلام) در راه اقامه عزای امام حسین (علیه السلام) می کوشیدند. اما در باره شکل و شیوه بر گزاری آن در راویات ما شکل خاصی سفارش نشده است، بلکه همه روش ها تا زمانی که با دستورات نورانی شرع انور اسلام مخالف نباشد و موجب ضرر و زیان غیر قابل جبران به عزاداران نشود و همچنین موجب وهن اسلام و مذهب تشیع نشود، مورد تأیید اسلام و ائمه طاهرین (علیهم السلام) بوده است. امام جعفر صادق (علیه السلام) وقتی از ابو هارون خواست تا برای آن حضرت در عزای امام حسین (علیه السلام) مرثیه خوانی کند، به او فرمودند: همان طوری که برای خودتان در کنار قبر امام حسین (علیه السلام) مرثیه خوانی می کنید این جا عزاداری کن و مرثیه بخوان. در زمان های بعد دسته جات عزاداری به راه افتاد و شیوه های عزاداری تا حدی متحول شد.

شیوه های عزاداری امام حسین (علیه السلام) با توجه به آداب و رسوم هر قوم و ملت در سرزمین های مختلف و در زمان های مختلف متفاوت است و از نظر شرعی استنادی به آیات و روایات ندارد، بلکه یک امر عرفی بوده و صرفاً از روی علاقه شیعیان به سید الشهدا (علیه السلام) مطابق عرف هر ملت انجام می گیرد.

یکی از این شیوه ها که در بعضی از شهرستان ها و کشورها؛ مانند عراق و پاکستان و هندوستان توسط برخی از عزاداران انجام می دهند، قمه زنی است. ( گفته می شود پیام و معنای این شیوه عزاداری، اظهار آمادگی برای جانبازی و سر باختن در راه امام حسین (علیه السلام) و دین است).

مسئله جواز یا عدم جواز قمه زنی از دیر باز مورد اختلاف علما و مراجع تقلید بوده است و همواره عده ای از فقها حکم به جواز آن داده و گروهی دیگر آن را جایز ندانسته اند.

برای اولین بار حکم این مسئله از مرحوم آیت ا..العظمی نائینی سوال شد و فتوای ایشان محور فتوای دیگر مراجع معاصر و بعد از ایشان شد.

ایشان بعد از ذکر این نکته که هیچ آیه و روایتی در تأیید یا رد قمه زنی نداریم به شرط این که ترس از ضرر در کار نباشد، به جواز آن فتوا داده اند. بعد از ایشان ده ها تن از مراجع تقلید بدون دادن فتوای جدیدی نظر ایشان را قبول کرده اند. در مقابل این گروه - از آن جایی که قمه زدن و خون از سر جاری کردن در دید برخی از غیر مسلمانان تأثیر سوء داشت و موجب بدبینی و تبلیغات سوء بر علیه تشیع می شد -، برخی از علما از جمله آیة الله سید ابوالحسن اصفهانی (ره) به حرمت آن فتوا دادند.

البته فقهایی هم که در گذشته قائل به جواز بوده اند در صورت داشتن ضرر بدنی آن را جایز نمی دانستند.

اما امروزه این شیوه عزاداری جدا از این که نصی درباره شعائر بودن آن وجود ندارد و حتی نمی توان حکم به استحباب آن داد موجب سوء استفاده های تبلیغاتی دشمنان اسلام نیز شده است. به طوری که با پوشش خبری گسترده ای این مراسم را پخش کرده و نتایج اسف باری می گیرند که موجب وهن اسلام و مذهب در نگاه بینندگان می شود.

به همین جهت حضرت امام خمینی (ره) در پاسخ به استفتایی که در این زمینه می گوید: در وضع موجود قمه نزنند..".

همچنین با توجه به همین تبلیغات منحرف کننده غرب از این مراسم است که مراجع معظم تقلید حضرات آیات عظام خامنه ای، فاضل، مکارم ، نوری همدانی (حفظهم الله) و تبریزی (ره) در استفتائاتی که از آنان شده است، انجام این مراسم را در زمان حاضر، جایز ندانسته اند.

سوال: آیا مراسم شبیه خوانی در ایام محرم جایز است؟ و آیا جایز است که افرادی به نقش زنان شبیه خوانی کنند؟

جواب: شبیه خوانی اگر با دروغ و آلات لهو توأم نباشد و موجب توهین به مقام شامخ حضرت حسین بن علی ـ علیه السلام ـ یا سایر شهدا نشود اشکالی ندارد و احتیاط آن است که مردان لباس زنان را نپوشند. (استفتائات جدید آیة الله مکارم شیرازی دام ظله, ج1, س572)

سوال: در مراسم شبیه خوانی افرادی به نقش حضرت ابوالفضل ـ علیه السلام ـ و علی اکبر ـ علیه السّلام ـ شبیه خوانی می کنند آیا نذرهایی که مردم به آنها می دهند متعلق به این افراد است یا خیر؟ در غیر این صورت باید در چه مواردی مصرف شود؟

جواب: این امر بستگی به خود افرادی دارد که نذر می کنند اگر نذر خود اشخاص کرده اند به آنها می رسد و اگر نذر را برای کل مراسم می دهند در همه موارد عزاداری می توانند مصرف نمایند. (استفتائات امام (ره), ج2, ص467, س29)

 

استفتاء از آیة الله خامنه ای دام ظله:

سوال: ساختمانى 70 واحدى داراى یک سالن اجتماعات مى‌باشد و این سالن در سند همه ساکنین به عنوان مشاع ثبت شده و هزینه‌هاى آن نیز مشاعى پرداخت مى‌شود، در این سالن پایگاه بسیج تأسیس شده و مراسم عزادارى، مولودى و نماز جماعت در این سالن برگزار مى‌‌گردد. با توجه به اینکه عدّه‌اى از اهالى قادر به پرداخت پول شارژ واحد خود هم نمى‌‌باشند از برگزارى چنین مجالسى در این مکان ناراضى هستند، آیا برگزارى مراسمات و نماز جماعت در این مکان داراى اشکال مى‌‌باشد؟

جواب: تصرف در قسمت‌هاى مشاع، باید با اجازه‌ى همه‌ى ساکنین مجتمع باشد و در فرض مرقوم که بعضى از اهالى راضى نیستند برگزارى مراسم و اقامه نماز جماعت در آنجا اشکال دارد.

 

چند استفتاء از آیة الله مکارم شیرازی دام ظله:

سوال: بعضى از خطبا اصرار دارند که در منابر خود از خواب هاى مختلفى که درباره مسائل مربوط به عزادارى یا غیر آن است بهره کافى بگیرند آیا این کار درست است؟

گرچه گاهى خواب ها پرده از روى مسائل مهمى بر مى دارد ولى با توجه به اینکه خواب شرعاً حجت نیست نباید در منابر زیاد روى آن تکیه کرد.

سوال: هر سال گروهى از پیروان سایر مذاهب مایل هستند در این مراسم بیدار کننده شرکت جویند، آیا شرکت آنها جایز است؟

شرکت آنها مانعى ندارد و حتى نذورات آنها را باید پذیرفت.

سوال: مردانی هستند که هنگام عزاداری برای امام حسین از ناف به بالا لخت می شوند در حالی که در بالای مجلس زنان نیز حضور دارند، می خواستم بدانم حکم مسئله چیست؟و حتی اگر مجلس مردانه نیز باشد در ان صورت حکم چیست؟

برهنه شدن مردان به هنگام عزاداری در صورتی که در حضور زنان باشد حرام و اگر زنان هم نباشند در شأن این مجالس نیست.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت اندیشه قم

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله خامنه ای دام ظله

پایگاه اطلاع رسانی آیة الله مکارم شیرازی دام ظله

 

مطالب مرتبط:

ده سوال درباره احکام عزاداری

از احکام عزاداری چه می دانید؟

حکم برپایی مجلس عزاداری بدون اجازه شوهر

 دُرنیوز
اگر فکر می کنید در معرض خطر کمبود ویتامین قرار دارید و برنامه غذایی ناسالمی دارید، برای تقویت بدن باید از مولتی ویتامین استفاده کنید. ولی... ]]>

این زنان مولتی ویتامین نخورند


اگر فکر می کنید در معرض خطر کمبود ویتامین قرار دارید و برنامه غذایی ناسالمی دارید، برای تقویت بدن باید از مولتی ویتامین استفاده کنید. ولی مولتی ویتامین ها برای کسانی که وعده های غذایی متعادلی دارند مفید نیست و نیازی به این مکمل ندارند.

 دارو

یک تحقیق مشترک در دانمارک و آمریکا نشان می دهد مادرانی که شش هفته قبل از لقاح، از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، یک سوم بیشتر از دیگر مادران در معرض خطر سقط جنین قرار دارند.

 

محققان با بررسی 35هزار زن در دانمارک دریافتند، مصرف منظم مکمل مولتی ویتامین شش هفته قبل از لقاح، تا 32 درصد احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

 

نتایج این مطالعه، موجب نگرانی مادرانی می شود که در حال اقدام برای بارداری هستند و برای ارتقای سلامتی خود و جنین، از مکمل های ویتامینی استفاده می کنند.

 

گرچه مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است، اما متخصصان معتقدند اگر قصد بارداری دارید، قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل حتما با پزشکتان مشورت کنید.

بهترین روش برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی این است که از طریق یک برنامه غذایی مناسب و متعادل، مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کنید

مصرف مولتی ویتامین احتمال ابتلا به سرطان پستان را بیشتر می کند

بسیاری از مردم امیدوارند که با کمک مولتی ویتامین ها بسیاری از بیماری ها را خنثی کنند، اما طی مطالعات جدید دانشمندان دریافته اند زنان مسن با مصرف مولتی ویتامین، احتمال ابتلای بیشتری به سرطان پستان پیدا خواهند کرد.

 

این مطالعات که در یک مجله تغذیه امریکایی منتشر شده است به ارتباط بین استفاده از مولتی ویتامین ها و سرطان پستان می پردازد و به اثبات می رساند که این مکمل به طور مستقیم به این بیماری کمک می کند.

 

یافته های یک دهه مطالعه بر روی بیش از 35هزار زن سوئدی که بین سنین 49 تا 83 قرار داشتند، نشان داد 974 زن مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شدند.

 

محققان دریافتند زنانی که استفاده از مولتی ویتامین در شروع مطالعه را بیان کرده بودند، 19 درصد بیشتر از بقیه به سرطان پستان مبتلا بودند. البته عواملی دیگر نظیر سن، سابقه خانوادگی سرطان پستان، وزن، مصرف میوه و سبزیجات، ورزش، مصرف سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی هم در این میان کم اثر نبوده است.

 

مطالعات نشان می دهد که یکی از انگیزه های اولیه استفاده از مکمل ها اعتقاد به این است که مکمل ها، آنها را از بیماری های مزمن محافظت می کند.

 

اما مطالعه اخیر بر روی بیش از 160هزار زن مسن در ایالات متحده در بیش از هشت سال نشان داده است کسانی که مصرف مولتی ویتامین نداشته اند، احتمال کمتری نسبت به افراد دیگر برای ابتلا به بیماری قلبی یا انواع سرطان دارند.

 

بنابراین بهترین روش برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی این است که از طریق یک برنامه غذایی مناسب و متعادل، مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

سایت سیمرغ

سایت دکتر سلام

 

مطالب مرتبط:

مولتی ویتامین جنین را سقط می‌کند؟

زنان باردار حتما قرص آهن و اسیدفولیک بخورند

چرا زنان باردار باید قرص اسیدفولیک بخورند؟

مصرف قرص مولتی‌ویتامین لازم است؟

 مصرف مولتی ویتامین در بارداری ضروری است

مولتی ویتامین بخوریم یا نه؟

حتما قطره مولتی‌ویتامین یا AD و آهن به نوزادتان بدهید

هشداری در مورد مصرف بیش از اندازه قرص های مولتی ویتامین

چه کسانی باید قرص ویتامین بخورند؟

مکمل‌ ها را به جا مصرف کنیددُرنیوز
ذهن انسان در فراز و نشیب های زندگی و تلخی و شیرینی و به هنگام کامیابی ها و در رویارویی با ناکامی ها همواره این نکته ها و پرسشها را مطرح می کند که آیا اعمال خوب یا بد گذشته که انجام داده ام در این کامیابی یا ناکامی و به طور کلی در زندگیم موثر بوده یا خیر؟ ]]>

تفکرات ما چقدر در سرنوشتمان نقش دارند؟!


ذهن انسان در فراز و نشیب های زندگی و تلخی و شیرینی و به هنگام کامیابی ها و در رویارویی با ناکامی ها همواره این نکته ها و پرسش ها را مطرح می کند که آیا اعمال خوب یا بد گذشته که انجام داده ام، در این کامیابی یا ناکامی و به طور کلی در زندگیم موثر بوده یا خیر؟ و من هم اکنون شاهد پیامد اعمال گذشته خویش در این دنیا هستم یا اینها نتایج اموری دیگر است؟

بارش مغزی

به تعبیر دیگر سوال اصلی این تحقیق این است که آیا اعمال خوب و بد انسان در زندگی آینده او نقشی دارد یا خیر؟ و انسان در همین دنیا کیفر یا پاداش اعمال گذشته خود را می بیند یا خیر؟

اگر پاسخ به این سوالات مثبت باشد؛ یعنی بین اعمال انسان و پیامدهای آنها رابطه وجود داشته باشد، سوال دقیق تر و مهم تر بعدی این است که این رابطه از چه نوعی است؟ آیا از نوع رابطه ثابت علّی و معلولی است؟ و آیا آگاهی از آن به ما قدرت پیش بینی می دهد؟ و در یک سخن آیا در پرتو آن می توانیم به طور صریح و روشن و نیز کاربردی بیان کنیم که در صورت انجام فلان عمل خاص، باید در این دنیا منتظر فلان پیامد خاص باشیم یا خیر؟

در این مورد خداوند متعال در کلام شریف خویش این چنین می‌فرماید:

«إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها؛ اگر نیکى کنید، به خودتان نیکى می‌کنید و اگر بدى کنید باز هم به خود می‌کنید».[اسراء/7]

قرآن به طور کلی می پذیرد که عمل برای انسان، نقش آفرین است (نجم/39)، و هر کسی در گرو اعمال خویش است (مدثر/38)، و وصول به لقای الهی و محرومیت از آن در گرو انجام اعمال صالح است (کهف/110)، و اعمال حسنه و سیئه در زندگی تأثیر حتمی دارد (نساء/85) و نیز: (بقره/286)، (نحل/97)، (اسراء/7) و (فصلت/46).

اقوام مکّار گذشته همواره در صدد بودند انبیای الهی را از مقاصد هدایتی شان باز دارند، پیامد این عمل، مواجهه با قانون الهی در این مورد شد؛ بدین صورت که مدتی کوتاه به آنان فرصت داده شد (ابراهیم/46 و رعد/33) تا ضمن اتمام حجت از متاع فانی دنیوی بهره ببرند، سپس مکر برتر الهی در قالب کمک به یاوران حق اجرا شد و مومنان در نهایت پیروز گشتند و مکاران باطل اندیش نیز خوار و ذلیل (انعام/124) گشتند.

به عنوان مثال، وقتی قوم نوح (نوح/25) مکارانه در صدد برآمدند از پرستش پنج بت خویش دست بر نداشته و هیچ گاه ایمان نیاورند، خداوند آنان را غرق کرد و نوح و همراهانش را نجات بخشید.

یا وقتی مکر قوم ثمود بر این استوار شد که همگی با شبیخونی شبانه صالح و خاندانش را به قتل رسانده سپس ارتکاب این عمل را منکر شوند (نمل/50)، مکر برتر الهی بر این قرار گرفت که آنان را کیفری سخت رسانده نابود کند و صالح(علیه السلام) و مومنان متقی را نجات بخشد(نمل/53).

نیز وقتی مکر یهودیان بر قتل عیسی(علیه السلام) قرار گرفت (آل عمران/54)، مکر برتر الهی او را بالا برد و پیروان او را بر یهودیان مکّار تا روز قیامت برتری بخشید.

اقوام مکّار گذشته همواره در صدد بودند انبیای الهی را از مقاصد هدایتی شان باز دارند، پیامد این عمل، مواجهه با قانون الهی در این مورد شد؛ بدین صورت که مدتی کوتاه به آنان فرصت داده شد تا ضمن اتمام حجت از متاع فانی دنیوی بهره ببرند، سپس مکر برتر الهی در قالب کمک به یاوران حق اجرا شد و مومنان در نهایت پیروز گشتند و مکاران باطل اندیش نیز خوار و ذلیل گشتند

امام صادق(علیه السلام) در تبیین این رابطه علّی و معلولی می فرماید: «احساس نیاز و فقر [موسی] موجب شد که او به وعده گاه و میقات برسد» [به تعبیر دقیق تر] «وقتی به سمت مَدین رهسپار شد گفت: شاید پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند» (قصص/22).

او [گرچه] با صورت [و قالب مادی] به سمت مدین رهسپار شد، ولی با قلبش به سوی پروردگار رفت، درحالی که از او راه هدایت را طلب می کرد. به همین جهت خداوند نیز با کلام از او تجلیل کرد و به او احترام گذاشت [این پیامد ویژه موسی(علیه السلام) نیست، بلکه شمولی کلی دارد، زیرا] هر کس یک دل بر خداوند وارد شود، خداوند نیز او را به آرزویش می رساند. [به علاوه که] وقتی به آب مدین رسید گفت: «پروردگار من به نعمتی که به سویم بفرستی نیازمندم». (قصص/24) [پروردگارا] «من به تو نیازمندم و از تو طلب می کنم که نیازم را به خود افزون کنی، زیرا من جز به خودت به چیز دیگری از تو مستغنی نمی شوم».

[و درست در همین لحظه و به همین دلیل یعنی] وقتی دلش حقیر شد یعنی تهی از مخلوقات شد به او خطاب می شود: «تعلق به ما سوی الله را قطع کن» و این زمانی است که در حضور و در میقات است.  

این وعده‌ی الهی و حتمی است، هر قوم و گروهی که نیکی کنند، در واقع به خودشان نیکی کرده‌اند و هر کسی که بدی کند، در واقع به خود بدی کرده است؛ امروزه هم داستان ما چنین می‌باشد، اگر دنبال عمل خیر باشیم، در واقع به خودمان خیر رسانده‌ایم و اگر دنبال عمل شر باشیم در واقع برای خودمان شر و فساد را فراهم کرده‌ایم.

فرآوری: محمدی

بخش قرآن تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئست

سایت معارف قرآن

 

مطالب مرتبط:

ارزش یک لحظه پشیمانی از گناه!!

چگونه می‌توانیم بر گناه چیره شویم؟

از مکافات عمل غافل مشو!

باید ترسیدن از خدا را هم بیاموزیم!

نابرابری گناه و مجازات در قیامت؟!

هشدار قرآنی!

هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی!

پیوند عمیق مسائل اخلاقى با یکدیگر

هر چه کنی، به خود کنی!

شعور آفریده ها و تأثیرپذیری از اعمال ما

 دُرنیوز
اگرچه در نظر مبتلایان به آکنه ، این جوش ها چیزی جز غم و غصه و رنج نیستند، اما راهکارهایی وجود دارد که بتوانیم با این جوش های مزاحم کنار بیاییم... ]]>

6 کاری که موقع جوش زدن نباید انجام دهید


اگرچه در نظر مبتلایان به آکنه، این جوش ها چیزی جز غم و غصه و رنج نیستند، اما راهکارهایی وجود دارد که بتوانیم با این جوش های مزاحم کنار بیاییم، مثلا بگوییم جوش های محترم، از این پس من این کارها را می کنم و این کارها را نمی کنم و در عوض، شما هرچه سریع تر زحمت را کم کنید.

آکنه

1- خودتان را سرزنش نکنید.

اول از همه باید بدانید که آکنه به خاطر کارهایی که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید، ایجاد نشده است. در حقیقت استعداد هر فرد برای ابتلا به این جوش ها متفاوت است و به ژنتیک و سابقه خانوادگی فرد برمی گردد.

 

پس شما مقصر نیستید و بد نیست بدانید تا به حال هیچ منبع علمی قدرتمندی، نقش تغذیه مثلا مصرف شیرینی و شکلات را در ابتلا به آکنه نشان نداده اند!

 

2- بیش از حد درگیر جوش های خود نشوید.

همه ما پاکیزگی و زیبایی را دوست داریم. اما مساله آن است که شستشوی بیش از حد پوست و استفاده از لوسیون های بهداشتی خیلی وقت ها می تواند ضرر داشته باشد.

 

یکی از شایع ترین محرک های ابتلا به آکنه، استفاده مکرر از لایه بردارها است، مخصوصا لایه بردار هایی که در آرایشگاه ها به کار گرفته می شوند و تنها جنبه ی زیبایی دارند.

 

به شما توصیه می کنیم به جای استفاده از این روش، از ترکیبات درمان کننده آکنه مانند پماد ویتامین A و سایر لوسیون های درمانی آکنه و البته رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید (البته با تجویز پزشک متخصص پوست) که دارای خواص لایه برداری نیز هستند.

 

از طرفی شست و شوی مکرر و افراطی پوست باعث خشکی آن خواهد شد. شستشوی دو تا سه بار در روز معمولا برای رعایت بهداشت کافی است.

نگذارید این جوش های مزاحم بر زندگی روزمره شما غالب شوند. شما خوب می دانید که این مشکل بسیار شایع است و برای هر فردی پیش می آید. فراموش نکنید که اطرافیان شما هم این را می دانند

3- باورهای غلط را کنار بگذارید.

خیلی وقت ها تشخیص حقیقت از باور غلط، واقعا کاری دشوار است. اما درباره آکنه، پیشرفت علم دیگر جایی برای باورهای غلط باقی نگذاشته است. بد نیست شما هم در جریان باشید:

 

- آکنه هیچ ربطی به کثیفی ندارد! بر خلاف چیزی که مادرهای مهربان می گویند، آکنه هیچ ربطی به نشستن صورت و کثیفی دست ها ندارد.

 

- درباره غذاها چطور؟ در حالی که هیچ مدرک قوی برای ارتباط غذاها با آکنه وجود ندارد، اما همچنان تعداد بالایی از افراد اظهار می دارند که شدت جوش های آنها بعد از خوردن غذایی خاص بیشتر می شود. اما حقیقت آن است که هیچ ارتباطی بین آکنه و چیزی که شما می خورید، وجود ندارد.

 

4- پول خود را خرج درمان های معجره آسا نکنید.

هرچه نگرانی مردم نسبت به آکنه و بیماری های پوستی که زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهند، بیشتر می شود، درمان های معجزه آسا هم بیشتر و بیشتر از گوشه و کنار سر می زنند. مکمل های گیاهی، ویتامین ها و لوسیون هایی که ادعا می کنند درمان صد درصد آکنه اند.

 

مهم نیست چقدر این تبلیغ ها فراگیر اند و این ترکیبات چقدر گران قیمت و کدام برند هستند، مهم این است که هیچ کدام از آنها پایان آکنه نخواهند بود. پس بهتر است پولتان را صرف خرید آنها نکنید.

 

5- به جای تجویز خودسرانه، به پزشک مراجعه کنید.

اگر از همه ی افرادی که تا به حال آکنه را تجربه کرده اند بپرسید که اولین اقدام شما بعد از مواجهه با این جوش های غم انگیز چه بود، بیشتر آنها پاسخ می دهند مراجعه به داروخانه و درخواست کمک! این اصلا بد نیست که در مرحله اول محصولات بهداشتی مورد تایید پزشک داروساز را برای رهایی از آکنه امتحان کنید. حتی اگر خوش شانس باشید به نتیجه هم می رسید.

 

اما اگر درمان های خودسرانه تان برای بیش از 12 هفته بدون پاسخ باقی ماند، دیگر زمان آن رسیده که به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و بیش از این بیماری تان را به بازی نگیرید.

 

6- نگذارید آکنه زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

حتما برای شما هم پیش آمده است، زمانی که برای شرکت در یک مهمانی آماده می شوید، به یکباره متوجه می شوید که آکنه های مزاحم باز به سراغ شما آمده اند. حال شما در این لحظه کاملا قابل درک است.

 

آکنه می تواند احساس افراد نسبت به خودشان را تحت تاثیر قرار دهد. احساس خجالت، عصبانیت و کاهش اعتماد به نفس از مهم ترین تاثیرات روحی آکنه است. اما نگران نباشید، چون این احساسات کاملا عادی است و برای همه وجود دارد.

 

اما می خواهیم این را به شما بگوییم:

نگذارید این جوش های مزاحم بر زندگی روزمره شما غالب شوند. شما خوب می دانید که این مشکل بسیار شایع است و برای هر فردی پیش می آید. فراموش نکنید که اطرافیان شما هم این را می دانند.

 

پس سعی کنید با بی اهمیت جلوه دادن موضوع و اعتماد به نفس کامل، به زندگی روزمره خود ادامه دهید. شاید این طور زودتر هم بتوانید روی این جوش های مزاحم را کم کنید.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

آکنه را درمان کنید تا اسکار نگیرید

جوش‌های زیر پوستی

آکنه و راه‌ های رهایی از آن

10 اشتباه رایج درباره آکنه

20 راه کاهش جوش‌های دوران بلوغ

هفت نکته برای حداکثر اثر درمان ضد آکنه(جوش صورت)

جوش‌هایی برای تمام فصول

بهبود جوش‌های صورت به سادگی

روزاسه شبیه آکنه است

 دُرنیوز
تقوا به معناى انزوا، بى‏خبرى و گوشه‏گیرى نیست، متّقى باید جامع کمالات باشد. «الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ ...» ]]>

فرد با تقوا چه ویژگی هایی دارد؟

تقوا

ویژگی های افراد با تقوى:

1- صبر در برابر مشکلات، صبر بر ترک گناهان و صبر بر انجام واجبات.

2- صداقت در گفتار و رفتار.

3- خضوع و فروتنى در انجام دستورات، بدون غرور و خود برتربینى.

4- انفاق از هر چه خداوند به آنان روزى کرده است.

5- مناجات‏هاى سحرى و آمرزش‏خواهى از خداوند.


در این دو آیه خداوند به معرفى بندگان پرهیزکار که در آیه قبل به آن اشاره شده بود پرداخته و شش صفت ممتاز براى آنها بر مى‏شمرد.

الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنا إِنَّنا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ قِنا عَذابَ النَّارِ (آل عمران ـ 16)

(پرهیزگاران) کسانى‏اند که مى‏گویند: پروردگارا! به راستى که ما ایمان آورده‏ایم، پس گناهان ما را ببخش و ما را از عذاب آتش حفظ فرما.

اولین صفت پرهیزکاران که در آیه 16 مطرح شده این است که آنان با تمام دل و جان متوجه پروردگار خویش‏اند و ایمان، قلب آنها را روشن ساخته و به همین دلیل در برابر اعمال خویش به شدت احساس مسئولیت مى‏کنند.

و در ادامه در آیه 17 می فرماید:

الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ الْقانِتِینَ وَ الْمُنْفِقِینَ وَ الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ (آل عمران ـ 17)

(پرهیزگاران، همان) صابران و راستگویان و فرمانبرداران فروتن و انفاق کنندگان و استغفار کنندگان در سحرها هستند.

 

نکته‏ها:

ویژگی های افراد با تقوا در آیه 17 سوره آل عمران:

1 صبر در برابر مشکلات، صبر بر ترک گناهان و صبر بر انجام واجبات.

2 صداقت در گفتار و رفتار.

3 خضوع و فروتنى در انجام دستورات، بدون غرور و خود برتربینى.

4 انفاق از هر چه خداوند به آنان روزى کرده است.

5 مناجات‏هاى سحرى و آمرزش‏خواهى از خداوند. آرى! سحر مناسب‏ترین زمان براى دعاست. «1»

مفضل بن عمر مى‏گوید به امام صادق علیه السلام عرض کردم: نماز شب من فوت مى‏شود و من بعد از نماز صبح آن را قضا مى‏کنم؟ حضرت فرمودند: اشکالى ندارد، ولى آن را براى خانواده‏ات آشکار نکن، چون آن را سنّت مى‏پندارند و در این صورت عمل به گفتار خداوند: «الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ» را ابطال مى‏کند

در آن هنگام که چشم هاى غافلان و بى ‏خبران در خواب است و غوغاى جهان مادى فرو نشسته و به همین دلیل حالت حضور قلب و توجه خاص به ارزش هاى اصیل در قلب مردان خدا زنده مى‏شود، به پا مى‏خیزند و در پیشگاه با عظمتش سجده مى‏کنند و از گناهان خود آمرزش  مى‏طلبند و محو انوار جلال کبریایى او مى‏شوند، و تمام ذرات وجودشان زمزمه توحید سر مى‏دهد، و همان گونه که با طلوع صبح، ظلمت شب برچیده مى‏شود و فیض عام پروردگار بر صفحه جهان مى‏نشیند، آنها نیز به دنبال زمزمه‏هاى عاشقانه سحرگاهان همراه با طلوع صبح، پرده‏هاى ظلمت غفلت و گناه از دل هایشان برچیده مى‏شود و انوار رحمت  و مغفرت و معرفت الهى بر دل هایشان فرو مى‏نشیند.

در برخى روایات آمده است: اگر کسى یک سال به طور مداوم، در قنوت نماز شب هفتاد مرتبه استغفار کند، مشمول این آیه مى‏شود. «2»

ابى بصیر از امام صادق علیه السلام درباره‏ى «الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ» پرسید، حضرت فرمودند: رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله در نماز وتر هفتاد مرتبه استغفار مى‏کرد. «3»

مفضل بن عمر مى‏گوید به امام صادق علیه السلام عرض کردم: نماز شب من فوت مى‏شود و من بعد از نماز صبح آن را قضا مى‏کنم؟ حضرت فرمودند: اشکالى ندارد، ولى آن را براى خانواده‏ات آشکار نکن، چون آن را سنّت مى‏پندارند و در این صورت عمل به گفتار خداوند: «الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ» را ابطال مى‏کند. «4»

 

نکته:

واژه "سحر" (بر وزن بشر) در اصل به معنى "پوشیده و پنهان بودن" است و چون در ساعات آخر شب پوشیدگى خاصى بر همه چیز حکومت مى‏کند، نام آن سحر گذاشته شده است لغت "سِحر" (بر وزن شعر) نیز از همین ماده است زیرا شخص ساحر دست به کارهایى مى‏زند که اسرار آن از دیگران پوشیده و پنهان است.

عرب به ریه و شش نیز گاهى سحر (بر وزن بشر) مى‏گوید و این هم به خاطر پوشیده‏ بودن درون آن مى‏باشد.

چرا در میان اوقات شبانه روز تنها به وقت "سحر" اشاره شده است در حالى که استغفار و بازگشت به سوى خدا در هر حال مطلوب است؟

تقوا به معناى انزوا، بى‏خبرى و گوشه‏گیرى نیست، متّقى باید جامع کمالات باشد. «الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ ...»

این براى آن است که سحر به خاطر آرامش و سکوت و تعطیل کارهاى مادى و نشاطى که بعد از استراحت و خواب به انسان دست مى‏دهد، آمادگى بیشترى براى توجه به خداوند به او مى‏بخشد و این معنى را به آسانى با تجربه مى‏توان دریافت، حتى بسیارى از دانشمندان براى حل مشکلات علمى از آن وقت استفاده مى‏کردند. زیرا چراغ فکر و روح انسان در آن وقت از هر زمان پرفروغ ‏تر و درخشان ‏تر است و از آنجا که روح عبادت و استغفار توجه و حضور دل مى‏باشد، عبادت و استغفار در چنین ساعتى از همه ساعات گران بهاتر خواهد بود.

 

پیام‏های آیه 16:

1ـ متّقین، همواره در انابه و دعا هستند. «یَقُولُونَ»

2ـ ایمان، زمینه‏ى عفو الهى  است. «آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنا»

3ـ عفو، از شئون ربوبیّت و لازمه‏ى تربیت است. «رَبَّنا» «فَاغْفِرْ لَنا»

4ـ ترس از قهر و عذاب خداوند، از نشانه‏هاى تقواست. «قِنا عَذابَ النَّارِ»

5ـ به کارهاى خوبتان اعتماد نکنید. با آنکه اهل تقوا هستید، باز هم از قهر الهى باید ترسید. «قِنا عَذابَ النَّارِ»

 

پیام‏های آیه 17:

1ـ هم رسیدگى به خلق، هم عبادت خالق. «وَ الْمُنْفِقِینَ وَ الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحارِ»

2ـ تقوا به معناى انزوا، بى‏خبرى و گوشه‏گیرى نیست، متّقى باید جامع کمالات باشد. «الصَّابِرِینَ وَ الصَّادِقِینَ وَ ...»

 

پی نوشت ها:

(1). تفسیر مجمع البیان.

(2). تفسیر أطیب البیان من لا یحضر، ج 1، ص 309.

(3). تهذیب الاحکام، ج 2، ص 120.

(4). مستدرک، حدیث 3259.

آمنه اسفندیاری

بخش قرآن تبیان


منابع:

تفسیر نور ج 2

تفسیر نمونه ج 2

تهذیب الاحکام، ج 2

تفسیر أطیب البیان من لا یحضر، ج 1

 

مطالب مرتبط:

شش خصوصیت متقین در قرآن

به نظر شما کلید بهشت چه رنگیه؟!

سیمای مومنان در قرآن کریم

عاملی برای ماندگار شدن اعمال

سیمای پرهیزکاران در قرآن عظیم

مختال فخور کیست؟

معرفی فاسقان در قرآن کریم

ویژگی‌های عباد در قرآن مجید

واکنش پرهیزگاران در برابر قرآن مجید

متقین نیز وارد دوزخ می‌شوند!!

اعتقاد و ایمان به غیب

چرا از نعمات بهشتی برای مۆمنان عنوان ارث یاد می‌شود؟

رابطه تقوا و بصیرت

 

صوت مرتبط:

آداب قرائت

 

فیلم مرتبط:

سوره آل عمران آیه 138 و 139(قرآن، برای همه قابل فهم است)

 دُرنیوز
داستانی از سیاست نامه ( سیر الملوک ) خواجه نظام الملک طوسی و دیدگاه رهبر انقلاب درباره کتاب سیاست نامه نطام الملک ]]>


دُرنیوز
سخنان و نظرات رضا اسماعیلی و مصطفی محدثی خراسانی در باب شعر آیینی. ]]>


دُرنیوز
اکثر میوه های پاییزی به دلیل اینکه سرشار از انواع ویتامین ها و بالأخص ویتامین های C و A می باشند، برای پیشگیری و بهبود علائم سرماخوردگی بسیار مناسب می باشند... ]]>

خواص شگفت انگیز خرمالو، زالزالک، ازگیل و ...


اکثر میوه‌های پاییزی به دلیل اینکه سرشار از انواع ویتامین‌ها و بالأخص ویتامین‌های C و A می‌باشند، برای پیشگیری و بهبود علائم سرماخوردگی بسیار مناسب می‌باشند...

میوه های پاییزی

 

فصل پاییز جشنواره میوه‌هایی بی‌نظیر و خارق‌العاده است که تنها چند ماه از سال مهمان‌ خانه‌های ما هستند و می‌توانیم از خواص مفید آن‌ها استفاده نماییم. این میوه‌های متنوع و بسیار زیبا که خوشبختانه در کشور ما به فراوانی یافت می‌شوند، عبارت‌اند از خرمالو، انار، زالزالک، ازگیل، پسته تازه، به، لیموشیرین، گریپ‌فروت و ... در این مقاله با ما همراه باشید تا با خواص این میوه‌های متنوع آشنا شوید.

 

برای مقابله با سرماخوردگی خرمالو را دریابید

اگر در این روزهای خنک پاییزی از علائم سرماخوردگی رنج می‌برید، به خرمالو توجه ویژه کنید؛ زیرا دارای مقادیر فراوانی ویتامین C است؛ و 21 درصد از نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می‌کند؛ که علاوه بر کنترل سرماخوردگی، برای غشاهای موکوسی، راه‌های تنفسی و جلوگیری از سرطان دهان و شش مناسب می‌باشد. همچنین خرمالو 55 درصد نیاز روزانه به ویتامین A را تامین می‌کند و به علت سرشار بودن از ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی مناسب است.

در روزهای خنک پاییزی صبحانه خود را با یک لیوان آب لیموشیرین تازه آغاز کنید تا از سرماخوردگی در امان بمانید. برای رفع حالت عطش کودکانی که تازه از مدرسه یا ورزش آمده‌اند، آب لیموشیرین تازه بسیار مناسب است

همچنین خرمالو سرشار از منیزیم و فیبر می‌باشد؛ و فیبر برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش لازم است. از طرفی در نتیجه علائم سرماخوردگی، فعالیت روده‌ها کاهش پیدا می‌کند؛ و مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر به افزایش عملکرد دستگاه گوارشی کمک شایانی می‌کند. خرمالو سرشار از مس، فسفر و مقادیر زیادی ویتامین‌های B کمپلکس می‌باشد. خرمالو میوه‌ای سرشار از فلاوونوئیدها، فیتوکمیکال‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کاتچین، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتئین، کریپتوگزانتین و زآگزانتین است؛ که اکثراً برای بهبود سیستم بینایی و جلوگیری از فعالیت تومورهای سرطانی لازم می‌باشند. لازم به ذکر است که کاتچین، آنتی‌اکسیدانی است که به‌عنوان آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب شناخته می‌شود.

نارنگی

نارنگی مناسب برای چشم‌های شما

نارنگی نیز مانند سایر مرکبات سرشار از ویتامین C می‌باشد. ویتامین C یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد که برای ساخت کلاژن (که باعث سفتی و انعطاف‌پذیری مناسب پوست می‌شود)، بهبود زخم‌ها، آرتریت، سرماخوردگی، تب و ... لازم است. همچنین این ویتامین اثرات ضدویروسی و ضد سرطانی متعددی دارد و برای پیشگیری از بیماری‌های سیستم عصبی، بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی و ... مناسب می‌باشد. ویتامین C بدن را از خطر رادیکال‌های آزاد سم‌زدایی می‌کند؛ و اثرات متعدد ضدویروسی و ضد سرطانی خود را از این طریق اعمال می‌نماید. ویتامین C همچنین برای جذب آهن بسیار مهم و اساسی می‌باشد، به‌طوری‌که مصرف مداوم مرکبات تازه به همراه غذا از کم‌خونی‌های ناشی از فقر آهن پیشگیری می‌کند.

نارنگی همچنین سرشار از فیبرهای محلول و نامحلولی چون همی سلولز، پکتین و ... است؛ و این فیبرها از جذب کلسترول پیشگیری می‌کنند. مصرف روزانه مواد غذایی سرشار از فیبر که در میوه‌ها و سبزیجات به فراوانی یافت می‌شوند، خاصیت ملین دارد و دفع را راحت‌تر می‌کند.

نارنگی منبع فلاوونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌هایی چون نارنجنین، نارنجین، هسپرتین، کاروتن، گزانتین و لوتئین است. لازم به ذکر است مقادیر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در نارنگی از مقدار آنتی‌اکسیدان‌های پرتقال هم بیشتر می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت که نارنگی برای مقابله با اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد که منجر به سرطان می‌شوند، بسیار مناسب است.

زالزالک

زالزالک؛ داروی طبیعی بیماری‌های قلبی

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زالزالک باعث افزایش جریان خون و بهبود درد در ناحیه قفسه سینه و نیز کاهش فشارخون می‌شود. همچنین از افت فشارخون نیز جلوگیری می‌کند. در حقیقت فشارخون را تعدیل می‌نماید. همچنین باعث کاهش فشارخون در بیماران دیابتی نیز می‌گردد. مصرف زالزالک کلسترول بد (LDL) را در جریان خون کاهش می‌دهد؛ و نیز منجر به کاهش تولید کلسترول در کبد افرادی که رژیم غذایی سرشار از کلسترول دارند، می‌شود. دم‌کرده زالزالک برای مشکلات عصبی نیز بسیار مناسب است؛ و باعث کاهش استرس می‌گردد. همچنین دمنوش زالزالک تازه یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد آرامش در زمان خواب است.

لیمو شیرین

لیموشیرین؛ دشمن سرماخوردگی

لیموشیرین خواص بسیار زیادی دارد. از آن جمله می‌توان کاهش وزن، درمان عفونت‌ها، کاهش تب، بهبود یبوست، بهبود سیستم عصبی، ایجاد نشاط و ... را نام برد. آب لیموشیرین تازه جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های شیرین شده کربناتی است. این میوه دارای طبیعت خنک می‌باشد و برای کاهش تب پیشنهاد مناسبی است. لیموشیرین سرشار از ویتامین C می‌باشد. این میوه برای بهبود عفونت گلو و گلودردهایی که در فصل پاییز بسیار شایع است، بسیار مناسب می‌باشد. برای بهبود حالت تهوع و استفراغ بالأخص در دوران بارداری می‌توان لیموشیرین را بویید. این میوه برای بیماری‌های لثه و بیماری‌های دهانی ناشی از کمبود ویتامین C مفید می‌باشد. برای داشتن قلبی سالم، وضوح بینایی، پوستی روشن و شفاف و سیستم ایمنی بی‌نقص به لیموشیرین به‌صورت ویژه توجه کنید. در روزهای خنک پاییزی صبحانه خود را با یک لیوان آب لیموشیرین تازه آغاز کنید تا از سرماخوردگی در امان بمانید. برای رفع حالت عطش کودکانی که تازه از مدرسه یا ورزش آمده‌اند، آب لیموشیرین تازه بسیار مناسب است. 3- 4 عدد لیموشیرین تازه، به همراه کمی شکر و کمی آب یک نوشیدنی بی‌نظیر را برای فرزند دلبند شما حاضر می‌کند.

ازگیل

ازگیل؛ مناسب برای کلیه‌ها

ازگیل برای سم‌زدایی بدن میوه‌ای بسیار مناسب است؛ و به کلیه‌ها برای دست‌یابی به این هدف کمک می‌کند. مصرف ازگیل برای بهبود بیماری‌های مرتبط با دستگاه دفع ادرار مانند سنگ کلیه، نارسایی‌های کلیوی و ... مناسب است. ازگیل یکی از میوه‌هایی است که سرشار از پتاسیم می‌باشد. به همین علت برای افرادی که مبتلا به فشارخون بالا می‌باشند، مناسب است. از طرفی فشارخون بالا خود تشدیدکننده بیماری‌های کلیوی است. پس از سوی دیگر مصرف ازگیل با کاهش فشارخون از بیماری‌های کلیوی جلوگیری می‌کند. ازگیل سرشار از ترکیبات فنلی مانند فنولیک اسید و فلاوونوئیدها می‌باشد. تولید پلی فنل‌ها یکی از سیستم‌های دفاع آنتی‌اکسیدانی در بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد است. به همین علت ازگیل به‌عنوان یکی از میوه‌هایی که دارای قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد، شناخته می‌شود.

 

ادامه دارد ...

بینه خوشنودی راد

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

سلامت پاییزی با 6 ماده‌ی غذایی

مزاج پاییز و زمستان و تدابیر آن

16 ماده‌ی غذایی پاییزی برای لاغری

تغذیه‌ی پاییزی از نگاه طب سنتی

نارنگی و خواص مفید آن  

خرمالو؛ میوه‌ای پاییزی  دُرنیوز
کافی گز نسل جدیدی از نوشیدنی های پودری است که به مصرف کنندگان اجازه می دهد از یک نوشیدنی لوکس در خانه لذت ببرند و نه تنها لحظات خوبی را برای آن ها خلق می کند بلکه باعث بهبود سلامتی و شادابی آن ها می شود. ]]>

کافی گز، نوشیدنی ایرانی


کافی گز نسل جدیدی از نوشیدنی‌های پودری است که به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد از یک نوشیدنی لوکس در خانه لذت ببرند و نه تنها لحظات خوبی را برای آن‌ها خلق می‌کند بلکه باعث بهبود سلامتی و شادابی آن‌ها می‌شود.

کافی گز

 

کافی گز نوشیدنی کاملاً طبیعی مغذی است که حاوی قهوه و حداقل 15% پسته می‌باشد. این نوشیدنی حاصل تکنولوژی‌های مدرن و مهارت‌های سنتی است که به کلیه دوستداران قهوه و گز توصیه می شود.

 

مواد اولیه

گلوکز، شکر، مغز پسته، آب، قهوه فوری، پودر قهوه، گلاب، پودر سفیده تخم مرغ، زنجبیل، پودر هل

 

کافی گز

انواع کافی گز

کافی گز هم اکنون در سه طعم کلاسیک، کاکائویی و شیری در دسترس شماست.

* کافی گز کلاسیک ترکیب لوکسی از پسته، قهوه، هل و زنجبیل است که عطر و طعمی قوی دارد.

* نوع شیری دارای شیر خشک و طعم ملایمی از زنجبیل و هل است. کافی گز شیری نوشیدنی خاصی برای هر زمان به ویژه هنگام صبحانه می‌باشد.

* در کافی گز کاکائویی از پودر کاکائو استفاده شده و مزه‌ای شبیه شکلات داغ (Hot Chocolate) دارد که با طعم پسته تشدید شده است.

کافی گز نوشیدنی مناسبی برای ایجاد نشاط و رفع خستگی در هر لحظه از روز است. شما می‌توانید بهترین کافی گز را بر اساس سلیقه خود انتخاب نمایید.

کافی گز نوشیدنی کاملاً طبیعی مغذی است که حاوی قهوه و حداقل 15% پسته می‌باشد. این نوشیدنی حاصل تکنولوژی‌های مدرن و مهارت‌های سنتی است

که به کلیه دوستداران قهوه و گز توصیه می شود

ویژگی ها

100% طبیعی

بدون مواد نگهدارنده، شیمیایی و رنگ مصنوعی

دارای 4 تا 5 عدد پسته

2.5 گرم چربی (مفید) غیر اشباع

پروتیئن حاصل از پسته و سفیده تخم مرغ

املاح معدنی شامل مس، آهن، روی، فسفر، تیامین و ویتامین ب6

کافئین برابر با یک فنجان قهوه (150 سی سی)

کافی گز

 

بسته بندی

کافی گز در 2 نوع جعبه مقوایی و فانتزی( کادویی) بسته‌بندی می‌شود.

هر طعم (کلاسیک، شیری،کاکائویی) در یک جعبه مقوایی 10 تایی بسته‌بندی می‌شود.

در جعبه فانتزی(کادویی) از هر طعم، 4 بسته(ساشت) و مجموعاً 12 بسته کافی گز قرار گرفته است.

 

آماده سازی و دستور تهیه

کافی است یک بسته از پودر کافی گز را در یک فنجان (150سی سی) آب جوش یا شیر داغ حل کنید تا یک نوشیدنی لذیذ ایرانی آماده شود. کافی گز می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در میان انواع نوشیدنی‌های گرم داشته باشد.

 

ارزش غذایی

نوشیدنی کافی گز حالت خامه‌ای و کف پایدار دارد که مناسب ذائقه هر ایرانی می‌باشد. این محصول که کاملاً طبیعی و فاقد مواد نگهدارنده شیمیایی است، دارای ارزش تغذیه‌ای بالا و غنی از مواد مغذی بوده و عطر و طعم منحصربه‌فردی دارد.

ویژگی‌ها و موادمغذی اجزای کافی گز عبارتند از: مغز پسته دارای املاح مغذی مانند پتاسیم، کلسیم، ویتامین A و ویتامین B است و به دلیل داشتن آهن برای افراد مبتلا به کم خونی مفید می‌باشد. سفیده تخم مرغ موجود در گز غنی از پروتئین و عنصر سدیم است. قهوه باعث دقت و کارایی حافظه می‌شود، همچنین محرک بوده و به هضم غذا کمک می‌کند.

این نوشیدنی گرم یک صبحانه کامل است که یک فنجان آن حاوی 86 کیلوکالری انرژی، 1 گرم پروتئین، 3 گرم چربی مفید (غیر اشباع) و حدود 3 تا 4 عدد مغز پسته می‌باشد.

کافی گز

کافی گز؛ تلفیق سنت و صنعت

محققان یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید نوشیدنی قهوه حاوی پودر گز و مغز پسته شدند.

طاهری، عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده این نوشیدنی جدید گفت: کافی گز با تلفیق سنت و صنعت ایرانی به عنوان یک نوشیدنی جدید ابداع شده که در ترکیب آن از قهوه، پودر گز، 15 درصد مغز پسته، هل و زنجبیل استفاده شده است.

این نوشیدنی که طعمی مطبوع و کاملا متفاوت با کافی میکس معمولی دارد به دلیل استفاده از پودر مغز پسته، زنجبیل و هل، ارزش غذایی بیشتر و خواص سودمندی برای سلامت دارد و از ظاهر شکیل و کف پایدار برخوردار است.

وی با اشاره به ابداع فناوری پودر کردن گز در مسیر تولید این محصول، افزود: پودر نوشیدنی کافی گز در سه طعم کاکائویی، کلاسیک و کارامل عرضه شده و به صورت‌های مختلف از قبیل کافی گز گلاسه، میلک شیک و کافی گز لاته قابل سرو است.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منابع:

ایسنا

کافی گز

 

مطالب مرتبط:

چای ساده بنوشیم یا چای عطری؟

آب‌میوه گازدار؛ نسل جدید نوشیدنی‌ها

کامبوجا: نوشیدنی ناشناخته اما مفید

همه چیز درباره قهوه سبز

درباره‌ی نوشیدنی کفیر چه می‌دانید؟ 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی