7:22:54
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
مسابقه بزرگ طراحی
اخبار ایکنا را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  9 ساعت و 49 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: نماینده فلسطین در هفتمین جلسه نشست شورای عالی مجمع بیداری اسلامی تصریح کرد: فلسطین اکنون نیازمند تسلیحات برای دفاع است و ملت‌ها باید در این زمینه همچون ایران وارد عمل شوند.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌الملل قرآن(ایکنا)، هفتمین جلسه نشست شورای عالی مجمع بیداری اسلامی امروز، 4 آذر ماه، با حضور دبیرکل مجمع و نمایندگان کشورهای مربوطه در هتل آزادی تهران برگزار شد. در این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های قرآنی، دبیرکل تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از نمایندگان کشورها حضور داشتند.
در این جلسه نماینده بلاد شام طی سخنانی تصریح کرد: متأسفانه قضیه فلسطین اکنون، قضیه نخست در جهان عرب نیست، ما باید به عنوان اندیشمندان جهان اسلام اعتماد از دسته رفته را مبنی بر اینکه قضیه فلسطین مهمترین قضیه ما است و فلسطین حق ما است، بازگردانیم.
وی افزود: قضیه فلسطین باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و موضوع و بحث روزمره ما بشود.
بر اساس این گزارش، نماینده کویت نیز به ایراد سخنانی پرداخت، وی با تاکید بر اینکه باید وحدت و یکپارچگی را در بکار بردن اصطلاحات شرعی در کشورهای عربی، حفظ کنیم، عنوان کرد: متاسفانه امروزه در هر کشوری مفاهیم مختلفی برای هر اصطلاحی بکار می‌رود، مانند اصطلاح جهاد که در کشور عربستان یک کاربرد دارد و در کویت کاربردی با مفهوم دیگری؛ بنابراین اصطلاحات شرعی باید بطور یکسان در تمامی کشورها استفاده شود.
وی افزود: این اختلاف در کاربرد اصطلاحات شرعی خود نقشه‌ای است از گروه تکفیری که در گذشته اسرائیل با این روش توانست نقشه‌های شوم خود را پیاده کند.
نماینده کویت در ادامه بیان کرد: بنابراین ما باید یک در برنامه‎‎ای کامل و به صورت سلسله‌وار، تاریخ اصطلاحات شرعی را بررسی کرده تا بتوانیم از بروز چنین اختلافاتی جلوگیری کنیم.
گزارش ایکنا حاکی است، در ادامه این جلسه نماینده فلسطین نیز با اشاره به نقشه شوم صهیونیست‌ها، آن را در 4 مورد خلاصه کرد: 1) ویران ساختن مسجدالاقصی 2) آواره ساختن و طرد کامل فلسطینیان 3) جداسازی کرانه شرقی از فلسطین و 4) محروم ساختن کامل مردم غزه از امکانات و مواد غذایی.
وی در ادامه عنوان کرد: اکنون باید از مرحله صدور بیانیه و شعار عبور کرده و به‌صورت جدی وارد میدان عمل شویم. ملت فلسطین از حرف و حدیث و شعار خسته شده‌اند. فلسطین اکنون نیازمند تسلیحات برای دفاع است. ملت‌ها نیز باید در این زمینه مانند ایران وارد عمل شوند.
همچنین در پایان این جلسه «ابو العزائم»، نماینده مصر، به سخنان رئیس جمهور وقت آمریکا مبنی بر اینکه اکنون جنگ عربی ـ اسرائیلی به پایان رسیده و جنگ سنی ـ شیعی  روی کار آمده است، اشاره کرد.
وی در ادامه گفت: ما شاهد برگزاری همایش‌ها و کنفراس‌های بین‌المللی فراوانی در کشورهای عربی برای دفاع از قضیه فلسطین بودیم ولی متاسفانه این برنامه هیچ کمکی به حل مسئله فلسطین نکرده است.
وی با اشاره به اینکه فلسطین در وضعیت بسیار اسف باری به‌سر می‌برد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید کنفرانسی را در سطح مقامات کشورهای اسلامی و عربی برگزار کند و به حل مسئله فلسطین بپردازد.
نماینده مصر در پایان تصریح کرد: ما باید رأی اصلی حکام کشورهای اسلامی را درباره قضیه فلسطین بدانیم و آنها باید موضع خود را صریحاً اعلام کنند.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  10 ساعت و 18 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: بزرگترین خطر امروز اخلاق بدون دین و دین بدون اخلاق است. اگر اخلاق را از دین حذف کنیم نتیجه، خشونت‌هایی است که امروز به نام اسلام و یا هر دین دیگر صورت می‌گیرد. سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دین و مذهبی امروز، 4 آذرماه، در مراسم افتتاحیه نهمین دور نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان عنوان کرد: خشونت‌های گروه‌های تروریستی مانند طالبان و داعش و امثالهم ربطی به اسلام و آموزه‌های دینی ندارد.
وی افزود: در قرآن کریم بر همکاری مشترک بین ادیان تأکید شده است، بنابراین دین در مقابل دین نیست بلکه دین در مقابل شرک است. اگرچه در طول تاریخ این رسالت تحریف شد و بیش از هر چیز دین با دین درگیر شد در حالیکه رسالت پیامبران، نجات بشر از شرک و بی‌دینی بود.
یونسی تأکید کرد: قرآن کریم وقتی از مشترکات میان ادیان سخن می‌کند، دقیقاً به توحید اشاره می‌کند. به مرور زمان ادیان به گونه‌ای تعریف شده‌اند که گویا اسلام آمده است برای براندازی مسیحیت و مسیحیت آمده است برای براندازی اسلام در حالیکه به هیچ وجه چنین نیست.
وی گفت: قرآن نمی‌گوید که شما بیایید مسیحیان را مسلمان کنید و یا مسلمانان را مسیحی کنید، این نکته‌ای است که شاید برای برخی متدینین سخت باشد اما نکته مهم این است که این جنگ باید خاتمه یابد. ما نباید خوشحال شویم از اینکه مسیحی مسلمان شد و یا مسلمان مسیحی شد، این با جوهر دین تضاد دارد و این نوع کارها در جهت تقویت دینداری نیست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین یونسی افزود: خطر اصلی شرک جدید است که در قالب مکاتب جدید، فناوری‌ها، انواع ایسم‌ها و سلطه استکباری و ... با آن مواجه هستیم. این شرک جدید است که اسلام و مسیحیت را هدف قرار داده است.
وی در پایان عنوان کرد: امروز دیگر خرده‌گیری‌ها و مچ‌گیری‌ها میان اسلام و مسیحیت تمام شده و باید تعریف جدیدی از دیانت ارائه شود و در این تعریف همکاری متقابل اسلام و مسیحیت مورد نیاز است که باید توسط دانشمندان مسلمان و مسیحی و ادیان دیگر ارائه شود.

یادآور می‌شود، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» به مدت دو روز در تهران برگزار خواهد شد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  10 ساعت و 35 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: باید واقعیت و حقیقت و دستاوردهای این گفت‌گوها را در همه فضاها اطلاع‌رسانی کنیم. آموزش این دستاوردها خصوصاً از طریق کتاب‌های درسی بسیار مهم و اثربخش و وظیفه اخلاقی ما است. سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، کاردینال ژان لوئی توران، رئیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان و مشاور عالی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز، 4 آذرماه،ددر مراسم افتتاحیه نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان اعلام کرد: همه ما بخشی از خانواده ابراهیمی هستیم و این گردهمایی‌های ما سبب ایجاد اعتماد و هماهنگی میان ما می‌شود.
وی افزود: ما به‌زودی در ماه دسامبر نیز اجلاسی میان مسلمانان و مسیحیان در واتیکان داریم که در آن اجلاس، لزوم و نحوه همکاری‌های ما در زمان‌های بحران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
کاردینال ژان لوئی توران گفت: اینکه ما با یکدیگر ملاقات و گفت‌وگو می‌کنیم بسیار مهم است و ما دستاوردهای این گفت‌وگوها را به مجموعه و کشور خود منتقل می‌کنیم و این سرمنشأ تغییرات زیادی است.
رئیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان عنوان کرد: خوشبختانه امروز شمار مؤمنان بسیار بیشتر است و مسیحیان در ایتالیا و مسلمانان در ایران تعدادشان بیش از دیگران است و مؤمنان می‌توانند با تکیه بر مشترکات که اصول دینی آن‌ها را نیز تشکیل می‌دهد، برای برقراری عدالت تلاش کنند.
وی ادامه داد: باید واقعیت و حقیقت و دستاوردهای این گفت‌گوها را در همه فضاها اطلاع‌رسانی کنیم. آموزش این دستاوردها خصوصاً از طریق کتاب‌های درسی بسیار مهم و اثربخش و وظیفه اخلاقی ما است. ما وظیفه اخلاقی داریم که به نسل جدید، ادیان و تمدن‌ها را معرفی کنیم و گفتمان‌های دینی را در تمام اشکال ارائه نماییم تا دشواری‌های امروز تکرار نشود.
مشاور پاپ فرانسی افزود: به قول امام علی[ع]، انسان‌ها یا برادر دینی تو و یا همانند تو در خلقت هستند. بنابراین ادیان ابراهیمی و مؤمنان جهان بر برادری و اخوت تأکید دارند. همه ما برادر و خواهر یکدیگر هستیم، ما دو دین متفاوت داریم اما در خلقت یکسانیم و با هم خواهر و برادر هستیم.
وی گفت: ما سعی می‌کنیم تا میان مسلمانان و مسیحیان سازندگی داشته باشیم تا خانه محکمی را برای آینده بسازیم.
کاردینال توران تأکید کرد: این گفت‌وگوهای دوستانه میان ما مسیحیان و شما مسلمانان زمانی معنی خواهد یافت که ما در اعمالمان مفید بودن این گفت‌وگوها را اثبات کنیم.
وی با اشاره به خشونت‌هایی که امروز به نام دین در جهان صورت می‌گیرد، گفت: ما نمی‌توانیم در برابر این خشونت‌ها و افراطی‌گری‌هایی که امروز میان مسلمانان و همینطور مسیحیان و سایر پیروان ادیان صورت می‌گیرد؛ ساکت باشیم.
وی گفت: هیچ چیز نمی‌تواند این اعمال وحشیانه را توجیه کند، دین نیز نمی‌تواند این جنایات را توجیه نمایند. ما امروز نیاز به ثمره‌های مفید گفت‌وگوهایمان داریم.
مشاور رهبر کاتولیک‌های جهان در پایان سخنان خود عنوان کرد: این گفت‌وگوهای دینی مانند ستاره‌ای است که در شب تاریک می‌درخشد و در حقیقت با این گفت‌وگوها به دنبال برقراری صلح و امنیت و آرامش هستیم.
یادآور می‌شود، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» به ریاست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کاردینال ژان لویی توران، مشاور ‌عالی و مسئول گفت‌وگوی دینی پاپ فرانسیس رهبر کلیسای جهانی کاتولیک، عصر امروز، 4 آذر ماه، در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  10 ساعت و 50 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه همه شرکت‌کنندگان در نشست، متفق‌القول تکفیری‌ها را خوارج زمان خواندند، گفت: تخریب اماکن مقدس توسط تکفیری‌ها زمینه تخریب مسجدالاقصی است.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، علی‌اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، در حاشیه هفتمین نشست شورای عالی مجمع بیداری اسلامی که با حضور جمعی از علمای جهان اسلام برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: در این اجلاس تمامی علما و شخصیت‌های جهان اسلام بر چند نکته تاکید داشتند.

وی در ادامه گفت: کسانی که در گروه‌هایی مثل داعش و دیگر گروه‌ها که تکفیری نامیده می‌شوند؛ هستند، از نظر علمای اسلامی محکوم بوده و منحرف‌تر از خوارج‌اند.

ولایتی گفت: بسیاری از علما این‌ها را دست‌ساخته بیگانگان به خصوص آمریکا و عامل آن در منطقه یعنی صهیونیست‌ها می‌دانند.

وی مورد دوم را مصمم بودن کلیه حضار برای مقابله با تکفیری‌ها عنوان کرد و گفت: در سایه درگیری‌های داخلی که منحرفین و تکفیریون ایجاد کرده‌اند، نباید مسئله اصلی جهان اسلام که فلسطین است را فراموش کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در عزم جمهوری اسلامی ایران برای استمرار کمک به فلسطینی‌ها تصریح کرد: بنا به فرمایش ایشان باید ساحل غربی نیز مسلح شود.

وی با اشاره به صحبت‌های یکی از مبارزین فلسطینی در اجلاس اخیر گفت: مهمترین کشوری که کمک‌های زیادی به فلسطینی‌ها انجام داده، ایران است که این سیاست را ادامه خواهد داد.

ولایتی در پایان تخریب اماکن مقدس، حسینیه‌ها و مساجد را در کشورهای اسلامی یک توطئه دانست و گفت: صهیونیست‌ها می‌خواهند با این کارها زمینه تخریب مسجدالاقصی را فراهم کنند که موفق نخواهند شد و فلسطینی‌ها جلوی آنها را خواهند گرفت.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  11 ساعت و 31 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: هفتمین نشست اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی با صدور بیانیه‌ای در حالی به کار خود پایان داد که در آن تأکید شد: مهمترین هدف استکبار جهانی از ایجاد گروه‌های تکفیری انحراف از مسئله فلسطین، گسترش اسلام‌هراسی و ارائه چهره خشن از اسلام است. سه شنبه 4 آذر 1393

 به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، هفتمین نشست اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی عصر امروز، 4 آذرماه در محل هتل آزادی تهران با حضور جمعی از علمای جهان اسلام برگزار شد و در پایان بیانیه‌ای به شرح ذیل قرائت شد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
با عنایت پروردگار بزرگ و با استعانت از رسول گرامی اسلام(ص) و خاندان مطهرش هفتمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در تاریخ سه‌شنبه 4 آذر 93 با حضور اکثریت اعضای شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در تهران برگزار شد.

این اجلاس در زمانی برگزار گردید که مردم مظلوم فلسطین پس از مقاومت کم نظیر در جنگ 51 روزه غزه همچنان با تهاجم وحشیانه رژیم نژاد پرست و کودک‌کش صهیونیست مواجه هستند و قدس شریف جولانگاه سربازی است که نه تنها نمازگزاران را از عبادت خداوند منع می‌کنند بلکه از هرگونه اهانتی به قبله اول مسلمانان دریغ نکرده و خیال خام یهودی‌سازی بیت‌المقدس را در سر می‌پرورانند.
 
 بر این اساس اعضای شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی با بهره گیری از بیانات حکیمانه حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در اجلاس مشورتی خود آخرین تحولات جهان اسلام را مورد بررسی قرار داده و مورد تاکید قرار دادند.
 
 بیداری اسلامی کوشش بی‌نظیری در جهت حاکمیت بخشی به اسلام ناب محمدی است که همانا دین رحمت برادری و حفظ کرامت انسانی است. بیداری اسلامی در کنار حق‌جویی و تلاش بی‌وقفه برای احیای ارزش‌های دینی است؛ از این رو در سرزمین‌های اسلامی هر جا که پرچم مبارزه با استکبار و ظلم برافراشته شده است؛ بیداری اسلامی حضوری همه جانبه دارد. مهمترین مصداق مبارزه با ظلم در حال حاضر مبارزه مردم مظلوم فلسطین با جنایتکاران صهیونیست است ما یقین داریم که انتفاضه مستمر مردم فلسطین تا آزادی کامل این سرزمین ادامه خواهد داشت. ناتوانی صهیونیسم بین‌المللی باعث شد تا آنها جریانهای انحرافی را در قالب گروههای تکفیری ایجاد کنند ما تردیدی نداریم که هرگونه انحراف از موضوع فلسطین منافع رژیم صهیونیستی را تامین می‌کند. مهمترین هدف استکبار جهانی از ایجاد گروههای تکفیری انحراف از مسئله فلسطین، گسترش اسلام‌هراسی و ارائه چهره خشن از اسلام است.
 
 پدیده شوم گروههای تکفیری بدعتی خطرناک در دین به شمار می‌آید که هیچ ریشه‌ای در دین مبین اسلام ندارد و هرگونه مماشات و سکوت در برابر آن پیامدهای غیرقابل جبرانی برای امت اسلامی خواهد داشت؛ بنابراین ضرورت دارد که تمامی مسلمانان از همه ابزارهای لازم برای منزوی سازی این جریانها بهره گیری نماید عدم آگاهی کامل از مبانی و احکام اسلامی از عوامل مهم این گرایش محسوب می‌شود، اهمیت آگاهی بخشی علمای جهان اسلام برای ترویج و انتشار اسلام ناب محمدی ضرورت دارد نابسامانی‌ها و بحران‌های سیاسی و اقتصادی در کشورهای اسلامی و عدم توجه به نیازها و مطالبات واقعی در گرایش بسیاری از افراد به خصوص جوانان به گروههای تکفیری نقش دارد. وحدت اسلامی پیش نیاز غلبه بر دشمنان خارجی و دستیابی به اهداف بلند بیداری اسلامی است. مشکلات موجود در جهان اسلام نباید در امید و اراده امت اسلامی برای ایجاد تمدنی مبتنی بر آموزه های دینی، اخلاقی و عادلانه خللی وارد نماید.
 
 شرکت‌کنندگان در اجلاس در پایان از مهمانی صمیمانه و پذیرایی گرم دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری نموده و از حمایت‌ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب قدردانی می‌نمایند.
 دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  12 ساعت و 11 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: امروز پیامی که باید از زبان عالمان و پیروان ادیان به گوش جهانیان رسانده شود، دعوت به تعقل است. دعوت به تعقل، یعنی فراخوانی به ایمان و رهنمون شدن به خدایی که آفریننده عقل در انسان‌ها است. سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در مراسم افتتاحیه نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» عنوان کرد: شباهت آدمی به خدا در همین عقلی است که فقط آدمی از آن برخوردار و به وسیله آن از دیگر کائنات برتری یافته است.
وی افزود: امروزه ادیان گوناگون نباید در دعوت دینی خود فقط بر دعاوی خاص دین خودشان تأکید کنند، بلکه باید پیروانشان را به تعقل فرابخوانند. یک مؤمن عاقل بر شمار مدعیان نابخرد ایمان برتری دارد.
ترکمان در ادامه گفت: امروز جنایت‌های زیادی به نام دین صورت می‌گیرد مانند جنایاتی که گروه تروریستی داعش مرتکب می‌شود. از سوی دیگر شاهد شکل‌گیری ائتلافی علیه گروه تروریستی داعش هستیم که فارغ از انگیزه‌های مشکوک برخی از قدرت‌ها و دولت‌های منطقه‌ای که خود در تکوین تا تجهیز این گروه تروریستی و همانندهای آن نقش داشته‌اند، به نظر می‌رسد که مفیدتر و مؤثرتر از قدرت‌های سیاسی، این رهبران ادیان به ویژه ادیان ابراهیمی و توحیدی هستند که اگر علیه انواع تروریسم مواضع مشترک و قاطعی اتخاذ کنند، می‌توانند فرهنگ‌سازی کنند و مؤمنان جهان را در برابر نابخردان تندرو حفظ نمایند.


گفت‌وگو مانع غرق شدن انسان در باورهایش می‌شود
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه با اشاره به اهمیت گفت‌وگو میان ادیان گفت: گفت‌وگو روشی است که خداوند برای ما پسندیده است تا در سایه آن به حرکت درآییم. گفت‌وگو مانع غرق شدن انسان در باورهایش می‌شود و اگر در فضایی به دور از تعصبات انجام پذیرد، سود آن به همه خواهد رسید. بنابراین باید با جدیت تمام در صدد پرهیز از جدل باشیم زیرا قبولاندن باور خود به دیگر خطر بزرگی است که می‌تواند گفت‌وگوها را به جدل بکشاند.

تکیه باید بر اشتراکات میان ادیان باشد
ابراهیمی‌ترکمان در ادامه عنوان کرد: مسلمانان در گفت‌وگو با مسیحیان متکی به تعالیم قرآن هستند که همه اهل کتاب را به گرد آمدن پیرامون توحید که میان هر سه دین مشترک است و به پرهیز از بندگی و بردگی غیر خدا دعوت می‌کند. «قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْاْ إِلَى کَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلاَ یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُواْ اشْهَدُواْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ: بگو: «ای اهل کتاب! بیایید به سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است، که جز خداوند یگانه را نپرستیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم، و بعضی از ما، بعض دیگر را - غیر از خدای یگانه - به خدایی نپذیرد. هر گاه (از این دعوت،) سرباز زنند، بگویید: گواه باشید که ما مسلمانیم!»

تشکیل مجمع مشترک اسلام و مسیحیت
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود پیشنهاد داد که مجمع مشترکی با عضویت نمایندگان و رهبران مسلمان و مسیحی به منظور اشاعه صلح، عدالت و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان بین مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان ایجاد شود تا اعضای این مجمع بتوانند پیام و دیدگاه‌های اسلام و مسیحیت را به ویژه در زمان‌های بحرانی و در پاسخ به رفتارهای خشونت‌آمیز و یا رفتارهایی که به غلط به نام دین انجام می‌پذیرد، اعلام کنند.
یادآور می‌شود، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» عصر امروز، 4 آذر ماه، در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز به کار کرد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  12 ساعت و 21 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: نهمین دور گفت‌وگوی مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «گفت‌وگوی سازنده مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» عصر امروز، ۴ آذرماه در محل سازمان فرهنگ در تهران آغاز به کار کرد. سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، مراسم افتتاحیه این برنامه با تلاوتی از آیات قرآن کریم و کتاب مقدس و سخنرانی «علی محمد حلمی»، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کار خود را آغاز کرد.
حلمی در سخنان خود گفت: اولین دور گفت‌وگوها با کلیسای واتیکان در سال 1373 برگزار شد و در این مدت که در آستانه ورود به دو دهه همکاری مشترک هستیم، مرکز گفت‌وگوی ادیان و شورای پاپی گفت‌وگوی واتیکان هشت دور از این گفت‌گوها را برگزار کرده و به نظراتی مشترک در زمینه اصلی‌ترین مشکلاتی که جامعه انسانی با آن روبه‌رو است دست یافته است.
حلمی گفت: از جمله توافقات این است که کرامت انسان‌ها ذاتی است و توسط خدا در فطرت آن‌ها گذاشته شده بنابراین باید به همه انسان‌ها احترام گذاشته شود، مسلمانان و مسیحیان گرچه در مسائلی خاص اختلاف‌نظر دارند اما در بسیاری موارد اشتراک نظر و توافق دارند و این توافق می‌تواند اساس همکاری در دفاع از حیات انسانی باشد، مسیحیان و مسلمانان باید تفاوت‌ها را بپذیرند و خدا را به خاطر اشتراکات شاکر باشند و موظفند که یکدیگر را بشناسند و استهزائات مذهبی محکوم است.
وی افزود: همکاری مسلمانان و مسیحیان و پیروان سایر ادیان و افراد خیرخواه جهان برای اعتلای ارزش‌های اخلاقی و مسئولیت رهبران دینی و مؤمنان جهان برای مبارزه با بی‌عدالتی و ظلم و انتشار عدل در تمام جهان از دیگر دستاوردهای این گفت‌وگوها است.
در ادامه مراسم افتتاحیه ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کاردینال لوئی توران، رئیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، آیت‌الله امامی کاشانی، عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و تنی چند از شخصیت‌های دینی سخنرانی کردند.
یادآور می‌شود، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه» به مدت دو روز در تهران برگزار خواهد شد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  14 ساعت و 22 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: هفتمین جلسه نشست شورای عالی مجمع بیداری اسلامی امروز، ۴ آذرماه، با حضور دبیرکل مجمع و نمایندگان کشورهای مربوطه در هتل آزادی تهران برگزار شد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام الله قرآن مجید آغاز شد، دکتر ولایتی و دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های قرآنی و نیز دبیرکل تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از نمایندگان کشورها حضور داشتند.
این جلسه که با سخنرانی دکتر ولایتی آغاز شد و وی در ابتدا به محورهای اصلی که شامل 1) فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی جریان بیداری اسلامی، 2) مسئله فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام و موج سوم انتفاضه، 3) نقش تکفیری در انحراف روند بیداری اسلامی 4) وحدت امت اسلامی و نقش مسلمانان در ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌شود، اشاره نمود.
ولایتی در ادامه به فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی جریان بیداری اسلامی اشاره و تاکید کرد: امروزه دشمنان که در رأس آنان آمریکا و صهیونیست‌ها قرار دارند، سعی در مشوه ساختن چهره اسلام دارند.
آنها دست به اقداماتی چون ایجاد گروه‌های تکفیری انحرافی که هدف از آنها مشوه ساختن چهره اسلامی است، می‌زنند.
وی در ادامه عنوان کرد: کشتن زنان و کودکان بی گناه و قطع سر یک کودک بی گناه جلوی دوربین، چنین توحش و خشونت‌هایی در تاریخ بشر بی‌نظیر بوده است.
وی افزود: آیا می‌شود کسی که ادعای اسلام می‌کند دست به چنین توحشی بزند و زنان بی گناه را به قتل برساند؟ چگونه افراد مسلمان را اینگونه مورد ذبح و جرح و شتم قرار می‌دهند، این از جمله کارهایی است که یقین داریم آمریکا، انگلیس و صهیونیسم در طراحی آن نقش دارند.
دکتر ولایتی در ادامه تصریح کرد: باید یاد آور شویم، جهان اسلام و حرمت اسلامی هنوز بیدار است و باوجود قرار دادن و تهیه تمامی امکانات برای تکفیری‌ها، می‌بینیم که مردم شجاع عراق، سوریه و یمن توانستند با توکل به خداوند متعال و قدرتی که داشتند در مقابل آنها بایستند که این قطعا از نتایج بیداری اسلامی است.
وی افزود: باید حکومت‌های اسلامی از این بیداری اسلامی و پیش برد مسائل اسلامی استفاده کنند و نیز مسئله فلسطین را از طریق آن حل کنند.
دکتر ولایتی عنوان کرد: ما شاهد بودیم که برادران فلسطینی توانستند در مقابل صهیونیست‌ها مقاومت کنند و مطمئنا برگزاری نماز در مسجدالاقصی از موفقیت‌های مردم فلسطینی به‌شمار می‌آید.
وی در ادامه با اشاره به گروه تکفیری، حل این مشکل را وحدت امت اسلامی دانست و تاکید کرد: در این اجلاس، علمای سنی و شیعه و نیز 700 نفر از شخصیت‌های برجسته حضور داشتند که همگی بر اینکه باید در مقابل تکفیری‌ها ایستاد و برای وحدت امت اسلامی تلاش کرد، اتفاق نظر داشتند.
ولایتی در پایان به مسئله فلسطین اشاره و تصریح کرد: اگر هر یک از کشورهای جهان اسلام به اندازه ایران به مردم فلسطین کمک می‌کرد، چیزی به عنوان وجود نامشروع اسرائیل وجود نداشت.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  15 ساعت و 23 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: آستان مقدس علوی در نظر دارد پژوهشگاه تخصصی در زمینه رشته‌های مختلف علوم قرآنی راه‌اندازی کند.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس علوی، سید عبدالعزیز موسوی، مدیر دارالقرآن کریم وابسته به بخش امور دینی آستان مقدس علوی روز یکشنبه، دوم آذرماه، با بیان این خبر گفت: این پژوهشگاه در حوزه نشر علوم قرآنی و بررسی رشته مختلف علوم قرآنی فعالیت خواهد کرد.
وی که در مراسم اختتامیه دومین برنامه آموزشی تخصصی قرآن ویژه اساتید مؤسسات قرآنی استان ذی قار(جنوب عراق) سخن می‌گفت، اضافه کرد: آستان مقدس علوی بر استمرار برنامه‌های تبلیغی به‌ویژه اجرای برنامه‌ها و دوره‌های تخصصی قرآن ویژه اساتید و قاریان داخل و خارج استان نجف اشرف تأکید دارد.
سیدعبدالعزیز موسوی در ادامه به جایگاه مهم علوم اهل بیت (ع) به‌ویژه فقه، عقاید و اخلاق که ارتباط ناگسستنی با علوم قرآنی دارد، اشاره کرد و بر محافظت از کتاب خدا و عترت که از موضوعات مورد تأکید نبی مکرم اسلام بود، تأکید کرد.
در ادامه این مراسم، مجید هویدی، مسئول هیئت اساتید شرکت‌کننده در دومین برنامه تخصصی قرآن در نجف اشرف بر آمادگی مجمع قرآنی استان ذی‌قار عراق و دیگر مؤسسات ومراکز قرآنی وابسته به این مجمع برای همکاری و هماهنگی در راستای موفقیت‌آمیزبودن فعالیت‌های مختلف قرآنی که دارالقرآن آستان مقدس علوی اجرا می‌کند، تأکید کرد.
لازم به ذکر است، دومین برنامه تخصصی آموزشی قرآنی فعالیت‌های خود را هفته گذشته با همکاری دارالقرآن آستان مقدس علوی و با مشارکت اساتید 9 مؤسسه قرآنی استان ذی قار آغاز کرد.
مراسم اختتامیه این برنامه قرآنی روز یکشنبه گذشته، در صحن‌های مسجد «عمران بن شاهین» حرم مطهر علوی برگزار شد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  15 ساعت و 23 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: انعطاف‌پذیری و مطابقت با اصول دینی، محرک‌های اصلی رشد سریع اقتصاد اسلامی در یک دهه گذشته و جذب روزافزون مشتریان بیشتر بوده است. سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP)، حجاج بخدور، اقتصاددان کویتی می‌گوید: با وجود این‌که اقتصاد اسلامی بر مبنای قوانین دینی سختگیرانه اداره می‌شود، از انعطاف‌پذیری بسیار بالا و ریسک بسیار پایینی برخوردار است.
وی افزود: این ویژگی‌ها سبب توسعه سریع اقتصاد اسلامی و رشد طیف وسیعی از تقاضاها در این حوزه شده است.
سرمایه‌های مؤسسات مالی اسلامی در فاصله سال‌های 2003 تا 2013 رشد 9 برابری داشته و ارزش آن به 1.8 تریلیون دلار رسیده است.
این صنعت پرسود همچنین در 4 سال گذشته، 200 درصد رشد داشته است.
اقتصاد اسلامی برای مسلمانان به دلیل انطباق آن با قوانین دینی و برای غیرمسلمانان به دلیل انعطاف‌پذیری و حاشیه خطر کم مورد توجه است.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  17 ساعت و 23 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: جمیل خیر بهارم، وزیر امور اسلامی مالزی، پیشنهاد انتشار ترجمه‌های قرآن کریم به زبان «مالایی» بدون متن عربی را زمینه‌ساز تعبیرات نادرست از آیات قرآن کریم خواند و آن را رد کرد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از خبرگزاری (Bernama)، وی دیروز در نشست شورای اسلامی مناطق فدرال مالزی با اشاره به این مطلب گفت: البته این پیشنهاد با هدف شناساندن دین اسلام ارائه شده است اما با حذف متن عربی قرآن مخالف هستیم زیرا منجر به سوءتعبیر می‌شود.

بهارم در پاسخ به پیشنهاد یکی از سخنرانان این نشست مبنی بر چاپ ترجمه‌های قرآن بدون متن اصلی برای آسان‌تر کردن درک آن برای غیرمسلمانان، به بیان این مطالب پرداخت.

این مسئله پیش‌تر از سوی «هاروسانی ذکریا»، مفتی ایالت پراک مالزی نیز رد شده بود.

هاروسانی با رد چاپ ترجمه‌های قرآن بدون متن اصلی اعلام کرده بود که این کار حتی اگر با انگیزه معرفی اسلام در میان غیرمسلمانان هم انجام شود، به دلیل مشکلاتی که به وجود خواهد آورد، درست نیست.
 دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  17 ساعت و 23 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: هایل عبدالحفیظ داود، وزیر اوقاف و امور اسلامی و مقدسات اردن تأکید کرد: اعتدال و میانه‌روی اساس و پایه دین اسلام را تشکیل می‌دهد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبر گزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از روزنامه «الدستور» چاپ اردن، هایل عبدالحفیظ داود، با بیان این مطلب در نشستی بین‌المللی با موضوع «وحدت و تسامح اسلامی» در شهر امان، پایتخت اردن تأکید کرد: میانه‌روی و اعتدال، اساس و قوام دین اسلام  و آبادانی زمین را تشکیل می‌دهد و بر علمای مسلمان واجب است که از دین اسلام دفاع کرده و به بیان احکام و دستورات آن بپردازند.
وی در این نشست که روز یکشنبه، دوم آذرماه، در مسجد «شهید عبدالله بن حسین» شهر امان، پایتخت اردن افتتاح شد، گفت: «منشور امان» در سال 2004 میلادی از سوی پادشاه اردن با هدف تأکید بر وحدت و تسامح در جهان اسلام و تصحیح مفاهیم دین اسلام تدوین شده است.
وی اظهار کرد : دین اسلام اکنون از سوی دشمنان و در برخی مواقع از سوی برخی اهل خود مورد ظلم قرار گرفته است و انحراف در تبیین برخی مفاهیم اسلامی، تصویر و حقیقت این دین را خدشه‌دار می‌کند.
وزیر اوقاف و امور اسلامی اردن تصریح کرد: مسجد‌الاقصی نیز همچون دین اسلام در معرض تجاوز و توهین دشمنان قرار گرفته و امروز شاهد هجمه‌های صهیونیستی برای دروغ جلوه‌دادن واقعیت‌ها هستیم.
وی گفت: ما در کشور اردن مفتخر به دفاع از مسجدالاقصی و مقدسات اسلامی در قدس شریف هستیم و دفاع از این مکان مقدس را بر هر مسلمانی واجب و مایه افتخار می‌دانیم.
وی در ادامه از علما و رهبران حاضر در این نشست خواست که هنگام بازگشت به کشورشان به شرح مفاهیم «منشور امان» پرداخته و خطرات احتمالی پیش‌ روی مسجدالاقصی را تبیین کنند.
گفتنی است، شخصیت‌هایی از یمن، تونس، بحرین، الجزایر، مراکش، فلسطین، لبنان، سودان، مصر، ترکیه، بنگلاش و مالزی و همچنین شماری از رهبران و واعظان وزارت اوقاف اردن در این نشست علمی حضور دارند.
یادآور می‌شود، منشور امان در سال 2004 میلادی از سوی پادشاه اردن با هدف تأکید بر تسامح و وحدت در جهان اسلام صادر شده است.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  18 ساعت و 57 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: رهبر کلیسای کاتولیک انگلیس و ولز ضمن بازدید از غزه برای اولین‌بار پس از جنگ ویرانگر تابستان امسال، نسبت به وضعیت زندگی مسلمانان این منطقه ابراز شگفتی و با آنان همدردی کرد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از روزنامه گاردین، کاردینال «وینسنت نیکولز»، اسقف اعظم وست مینیستر و رهبر کلیسای کاتولیک انگلیس و ولز اعلام کرد: من از دیدن اثرات جنگ و فقر در این منطقه به شدت متأثر شدم.
نیکولز در طول بازدید از شهر محاصره شده غزه، از مناطقی دیدن کرد که در طول جنگ اخیر 50 روزه رژیم صهیونیستی با خاک یکسان شده‌اند.
رژیم صهیونیستی از تاریخ 17 تیر تا 4 شهریور امسال حملات بی‌امانی را علیه مردم بی‌پناه غزه اجرا کرد که در نتیجه آن بیش از 2000 نفر از مردم این منطقه کشته و هزاران نفر نیز زخمی شدند.
بنابر گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، حدود 80 درصد قربانیان این جنگ شهروندان عادی از جمله ده‌ها زن و کودک بودند.
اسقف اعظم وست‌مینیستر تأکید کرد: مردم بی‌گناه غزه تاوان این جنگ‌ها را می‌دهند و اکنون نیز در شرایط بسیار سختی به‌سر می‌برند.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  19 ساعت و 8 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: دوره آموزشی حفظ قرآن کریم ویژه کودکان به شیوه مکتب‌خانه‌ای در استان «طولکَرم» فلسطین در حال برگزاری است.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از خبرگزاری فلسطینی(معا)، این دوره قرآنی از روز یکشنبه، دوم آذرماه، به همت دارالقرآن الکریم وابسته به اداره اوقاف استان «طولکَرم» فلسطین آغاز شد.
در این دوره قرآنی، بیش از 30 قرآن‌آموز دختر و پسر از گروه سنی 4 تا 6 سال حضور دارند که به حفظ قرآن کریم به شیوه مکتب‌خانه‌ای می‌پردازند.
دارالقرآن الکریم اداره اوقاف استان طولکَرم فلسطین برنامه‌های لازم برای تضمین حفظ قرآن از سوی قرآن‌آموزان را تدوین کرده‌ است، به‌طوری که براساس برنامه مدون این مرکز قرآنی، قرآن‌آموز در مدت حداکثر ۶ سال قرآن کریم را به‌طور کامل حفظ می‌کند.
عدنان سعید، مدیر اداره اوقاف اسنان طولکرم فلسطین در این باره گفت: این دارالقرآن امکانات لازم، مدرسان توانمند و متخصص را با هدف موفقیت دوره‌های قرآنی که برگزار می‌کند، فراهم کرده است و این مرکز پیوسته  به‌صورت علمی و نظری برای تربیت نسلی که حامل رسالت اسلام به شیوه صحیح باشند، تلاش می‌کند.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  19 ساعت و 24 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: تاج‌محل، یکی از مشهورترین عجایب معماری جهان، به موضوعی برای کشمکش میان شیعیان و اهل سنت هند تبدیل شده است.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روزنامه «Times of India»، شیعیان و اهل سنت هند در تلاش برای نسبت دادن این اثر هنری خارق‌العاده اسلامی به خود، با یکدیگر به کشمکش می‌پردازند.

این در حالی است که بیش از همیشه وحدت انسان‌ها و نیز وحدت مذاهب اسلامی مورد نیاز و تأکید است.
اسلم قریشی، یکی از رهبران اهل سنت هند در ایالت اوتارپرادش، درباره سپرده شدن تاج‌محل به اهل تسنن می‌گوید: این بنای ارزشمند در قرن هفدهم به دستور «شاه جهان»، از پادشاهان گورکانی هند برای همسر ایرانی‌ و شیعه‌اش، ممتاز محل یا ارجمند بانو بیگم ساخته شد.
کشمکش بر سر این مکان تاریخی چند روز پیش هنگامی آغاز شد که وزارت امور اقلیت‌های ایالت «اوتار پرادش» هند اعلام کرد که تاج محل را به اوقاف اهل سنت این ایالت خواهد داد و درآمد حاصل از آن صرف امور مسلمانان می‌شود.
از سوی دیگر شیعیان با ابراز نگرانی نسبت به چگونگی تقسیم صحیح درآمدهای حاصل از تاج‌محل، تأکید می‌کنند که این مکان باید به اوقاف شیعیان سپرده شود.
تصمیم تفرقه‌انداز وزارت امور اقلیت‌های اوتارپرادش منجر به ایجاد این کشمکش شده و برخی علما خواستار تقسیم مالکیت تاج‌محل میان سنی‌ها و شیعیان برای پایان دادن به این مشاجرات بی‌معنی شده‌اند.

مجوز برپایی نمازهای جماعت
فارغ از بحث‌های سیاسی، علمای هندی خواهان دریافت مجوز برای برگزاری نمازهای جماعت یومیه در مسجد تاج‌محل هستند که در حال حاضر تنها میزبان نمازهای جمعه است.
ساخت تاج‌محل که داستان جالبی دارد، سال 1631 میلادی آغاز شد و 20 هزار نفر به مدت 22 سال زحمت کشیدند تا این بنای حیرت‌انگیز ساخته شود.
تاج‌محل، که یک نمونه اعلای معماری اسلامی ایرانی و هندی است، به عنوان آرامگاه ساخته شد. این بنا در هر چهارگوشه خود دارای مناره‌های بلند است و در هر دو طرف آن نیز یک مسجد آجری‌رنگ وجود دارد.
تاج‌محل که به بنای عشق معروف است، یکی از میراث‌های فرهنگی و تاریخی جهانی است و در کنار اهرام مصر و دیوار چین و ... یکی از عجایب ساخته شده به دست بشر محسوب می‌شود و هر سال میلیون‌ها نفر از سراسر جهان از آن دیدن می‌کنند.

%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!

%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!

%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!

%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!


%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!

%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%ac%e2%80%8c%d9%85%d8%ad%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af!


 دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  19 ساعت و 30 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: دژخیمان رژیم آل‌خلیفه صبح امروز، چهارم آذرماه، برای دومین‌بار به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین در شهرک «الدراز» در غرب منامه حمله کردند.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «صوت المنامه»، جمعیت اسلامی «الوفاق الوطنی»(وفاق ملی) بحرین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای آل‌خلیفه پس از یورش به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، به ارعاب ساکنان آن و بازرسی از منزل پرداختند.
در این بیانیه آمده است: ده‌ها تن از نیروهای رژیم آل‌خلیفه با سلاح به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم یورش بردند و به تخریب وسایل منزل ایشان پرداختند.
جمعیت الوفاق، رژیم آل‌خلیفه را مسئول این اقدام خطرناک دانست و آن را اقدامی ماجراجویانه و حساب‌نشده توصیف کرد.
جمعیت‌ها و احزاب و گروه‌های مختلف بحرینی و حوزه علمیه این کشور نیز حمله نیروهای آل‌خلیفه به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را اقدامی وحشیانه توصیف کردند، که موجب ضربه‌زدن به امنیت این کشور می‌شود.
این دومین حمله نیروهای رژیم آل‌خلیفه به منزل این عالم سرشناس بحرینی است.
سال گذشته نیروهای آل‌خلیفه با یورش به منزل آیت‌الله شیخ عیسی قاسم در شهرک «الدراز»(غرب منامه) خسارت‌هایی را به منزل ایشان وارد کردند.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  20 ساعت و 8 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: مرحله نهایی هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و تجوید قرآن کریم کویت، از دیروز، سوم آذرماه، آغاز شد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روزنامه الکترونیک «الآن»، این مسابقات با شعار «ق والقرآن المجید» و به همت دبیرخانه وزارت اوقاف و امور اسلامی در مسجد بزرگ کویت برگزار می‌شود.
در مراسم افتتاحیه این مسابقات، «یعقوب الصانع»، وزیر دادگستری و اوقاف و امور اسلامی کویت، شیخ عبدالله بصفر، رئیس انجمن جهانی حفظ قرآن و شماری از علما و شخصیت‌های دینی کویت حضور داشتند.
وزیر دادگستری و اوقاف و امور اسلامی کویت ضمن سخنانی در این مراسم، از تلاش‌های دبیرخانه اوقاف در برگزاری هجدهمین دوره این مسابقات قدردانی کردند.
وی در ادامه درباره فضیلت قرآن کریم برای امت اسلامی سخن گفت و افزود: خداوند به وسیله قرآن کریم این امت را از گمراهی به سوی نور و صراط مستقیم هدایت کرد.
الصانع تصریح کرد: قرآن کریم مایه روشنایی قلب‌ها است و غم‌ها و اندوه را از بین می‌برد؛ فهم و تدبر در قرآن کریم هدف و مقصود اصلی است.
عبدالمحسن الجارالله الخرافی، دبیرکل اداره کل اوقاف کویت، نیز طی سخنانی گفت: در هجدهمین دوره این مسابقات، رشته قرائت به روایت «قالون از نافع»، بخش ویژه روشندلان، بخش ویژه مددجویان ندامتگاه و بخش ویژه افراد استثنائی اضافه شده است.
وی افزود: با برخی رسانه‌ها از جمله رادیو قرآن کریم کویت برای پخش مستقیم این مسابقات هماهنگی به‌عمل آمده است.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  20 ساعت و 43 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: شبکه رادیو قرآن مصر با راه‌اندازی پویشی بر ممنوعیت بکارگیری نمادهای قرآنی در جهت اهداف سیاسی، تأکید کرد.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از الموجز، شبکه رادیو قرآن کریم مصر با اعلام موضع مخالفت خود با برپایی تظاهرات 28 نوامبر (روز مخالفت مردمی با حکومت با بالاگرفتن قرآن) پویش ممنوعیت بکارگیری نمادهای قرآنی در جهت اهداف سیاسی را راه‌اندازی و بر عدم به دست گرفتن نسخه‌های قرآن در تظاهرات و ضرورت حفظ حرمت قرآن کریم تأکید کرد.
همچنین این شبکه قرآنی آگاه ساختن جوانان در حفظ و حمایت از امنیت ملی کشور را از اهداف اساسی خود در تشکیل این پویش دانست و با پخش برنامه‌های قرآنی و نیز ویژه‌برنامه «برید الاسلام»(پیام اسلام) بر بازسازی و آبادکردن سرزمین به‌عنوان یک سنت دینی تأکید کرد.
یادآور می‌شود: الازهر نیز پیش از این با درخواست از مخالفان مصری برای امتناع از تظاهرات در روز 28 نوامبر اعلام کرد: به‌دست گرفتن نسخه‌های قرآن کریم در روز 28 نوامبر یادآور فتنه صفین است؛ فتنه‌ای که اولین و سنگین‌ترین ضربه را به امت اسلامی وارد کرد.
الازهر در این بیانیه که جمعه، 30 آبان، منتشر کرد، افزود: به دست گرفتن قرآن اقدامی برای فتنه‌انگیزی، و یادآور فتنه صفین است؛ فتنه‌ای که عواقب و پیامدهایش تا امروز نیز ادامه دارد.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  20 ساعت و 43 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: تحقیقاتی برای طراحی خودروهای کوچک هوشمند جهت کمک به زائران سالمند یا دارای نیازهای جسمانی خاص در حال انجام است تا آن‌ها نیز بتوانند اعمال حج را به راحتی انجام بدهند.سه شنبه 4 آذر 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «Saudi Gazette»، در صورت ساخت این خودروهای هوشمند، زائران کم‌توان و مسن می‌توانند مراسم حج عمره خود را در مدت یک ساعت انجام دهند.

این خودروها افراد دارای‌ نیازهای خاص، کهنسالان و زائران دارای مشکلات جسمانی را قادر می‌سازد تا طواف دور خانه کعبه و سعی صفا و مروه را راحت‌تر انجام دهند.

مسئولان عربستانی می‌گویند که پس از پایان پروژه توسعه محل طواف، ممکن است پل مدوری که در حال حاضر به‌صورت موقت توسط زائران دارای ویلچر مورد استفاده قرار می‌گیرد، برداشته شود.

تاکنون دو مرحله از طرح توسعه مسجدالحرام انجام شده و پس از پایان پروژه فعلی، ظرفیت محل طواف 70 درصد افزایش خواهد یافت.دُرنیوز
ایکنا -   -  بین الملل -  21 ساعت و 25 دقیقه پیش
گروه بین‌الملل: در نمایشگاه بین‌المللی قرآن ایران که سال گذشته برگزار شد، به‌عنوان نماینده سوریه حضور داشتم و در آنجا حجم گسترده برنامه‌های قرآنی این کشور را از نزدیک شاهد بودم؛ اهتمام ایرانیان به فعالیت‌های قرآنی خیره‌کننده است.سه شنبه 4 آذر 1393

«محمد باسم محمد علی صندوق»، متولد سال 1963 در دمشق، پایتخت سوریه است. وی فارغ‌التحصیل مدرسه دینی «المحسنیة» دمشق بوده و در رشته مهندسی شهری نیز تحصیلات آکادمیک و مدرک دانشگاهی از دانشگاه دمشق را داراست.

او به‌عنوان نماینده سوریه در رشته قرائت پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان که دی‌ماه در تهران برگزار خواهد شد، حضور دارد.

محمد باسم صندوق در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) درباره اینکه از چه زمان به فعالیت‌های قرآنی پرداخته و توسط کدام اساتید آموزش دیده است، گفت: پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در رشته مهندسی، یادگیری قرآن کریم را شروع کردم و توسط اساتید مختلفی آموزش دیدم.

وی افزود: اکنون دانشجوی دانشکده الهیات مرکز علوم اسلامی «سیده رقیه»، وابسته به مرکز دانشگاهی تحصیلات عالی «شام» هستم.

این قاری سوریه‌ای در ادامه اظهار داشت: اکنون در مدرسه قرآن کریم حوزه امام خمینی(ره) وابسته به جامعة المصطفی(ص) العالمیة نیز در سوریه به عنوان معلم قرآن فعالیت می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه کتاب «روش آموزش قرآن کریم»، را تألیف و در حوزه امام خمینی(ره) آموزش می‌دهد، افزود: اکنون در این حوزه علمیه که در دمشق قرار دارد، قواعد تجوید را آموزش می‌دهم.

فراگیری قرائت قرآن تحت تعلیم اساتید مبرز

محمد باسم صندوق درباره اینکه بیشتر تحت تأثیر کدام قاریان بزرگ قرار گرفته است، تصریح کرد: از «شیخ محمود خلیل الحصری»، به ویژه در رشته ترتیل قرآن کریم، بیشترین تاثیر را پذیرفته‌ام.

وی با اشاره به اینکه تحت تأثیر تعداد زیادی از قاریان قرار گرفته است، گفت: شیخ محمود خلیل الحصری بیشتر از همه روی من تأثیرگذار بوده است و به همین خاطر از قرآن‌آموزان خود می‌خواهم تا به سبک او قرائت کنند.

قاری و معلم تجوید قرآن کریم دمشق تصریح کرد: زیر نظر اساتید زیادی آموزش دیده‌ام؛ در ابتدا استاد «مهدی بلوط»، که خود حافظ روشندل بود و قواعد تلاوت را به‌خوبی می‌دانست، قرآن کریم را به من آموزش داد.

محمدباسم در ادامه اظهار داشت: پس از وی، زیر نظر استاد «عبدالله نظام» و «حمزه صندوق» و استاد «عمار الخضری» آموزش دیدم.

فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های سوریه

این قاری سوریه‌ای درباره فعالیت‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌های سوریه گفت: در مرکز قرآن کریم وابسته به مسجد «الزهراء(س)» در محله «محسن الأمین» دمشق که عضو آن هستم، فعالیت‌های قرآنی بسیاری برای گروه‌های سنی کودکان و بزرگسالان و در رشته‌های حفظ و قرائت برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی در سوریه تحت تأثیر اوضاع این کشور قرار گرفته است، افزود: مرکز قرآنی دولتی «الأسد» به‌عنوان یک نهاد عمومی که متولی آن وزارت اوقاف سوریه است، در هر مسجدی یک شعبه دارد که در آن به آموزش قرآن در همه سطوح می‌پردازد و این مرکز که سابقه دیرینه‌ای در فعالیت‌های خود دارد، همچنان فعال بوده و حدود یک ماه پیش شاهد دانش‌آموختگی تعدادی از فراگیران این مرکز بودیم.

این قاری سوریه‌ای تصریح کرد: مرکز الأسد برای چندین ماه، به‌خاطر شرایط بحرانی سوریه تعطیل شده بود، اما اکنون فعالیت‌های خود را همانند گذشته از سر گرفته است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی فعالیت‌های قرآنی ایران تصریح کرد: در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ایران که سال گذشته برگزار شد، به‌عنوان نماینده سوریه حضور داشتم و در آنجا حجم فعالیت‌های ایران در زمینه قرآنی را از نزدیک شاهد بودم.

محمد باسم صندوق اظهار داشت: اهتمام ورزیدن ایرانیان به قرآن کریم و فعالیت‌های قرآنی بسیار خیره‌کننده است.

وی درباره اینکه تاکنون در کدام مسابقات بین‌المللی مشارکت داشته است، گفت: شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان، نخستین مشارکت قرآنی من در عرصه بین‌المللی است؛ اما پیش از این با حضور در مسابقات کشوری سوریه در دو دوره آن، به کسب مقام دوم و سوم نائل شدم.

نماینده سوریه در رشته قرائت پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان افزود: پس از کسب مقام در دو دوره مسابقات ملی سوریه اکنون به‌عنوان داور نیز در همه مسابقات سراسری کشورم حضور دارم.

قرآن؛ بهترین محور ارتباط دانشجویان مسلمان

وی در ادامه درباره تأثیر مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان تصریح کرد: مسلمانان باید به قرآن کریم رجوع کنند؛ زیرا آنچه در سوریه و دیگر کشورهای اسلامی اتفاق می‌افتد، نتیجه فهم اشتباه آموزه‌های قرآنی است.

محمد باسم صندوق با اشاره به حدیث ثقلین که پیامبر(ص) در آن فرمود «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی فإن تمسکتم بهما لن تضلوا ابدا» توضیح داد: فهم درست از دین مبین اسلام بدون رجوع به قرآن کریم حاصل نمی‌شود.

این قاری سوریه‌ای در پایان تأکید کرد: قرآن کریم باید حلقه وصل و محور آشنایی و ارتباطی دانشجویان مسلمان باشد. 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی