5:37:07
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
اخبار ایکنا را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
گروه بین الملل: از جمله رسوم عید فطر در کشور مالزی شرکت در میهمانی ویژه عید فطر مقامات دولتی و محلی است که به «خانه باز» - Open House – معروف است و به عنوان یک سنت و فرهنگ دیرینه همه ساله در روزهای پس از عید فطر برگزار می شود.سه شنبه 7 مرداد 1393

%d8%a2%db%8c%db%8c%d9%86-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d9%84%d8%b2%db%8c

دکتر مهدی سلطانزاده، استاد ایرانی جامعه شناسی در دانشگاه مالایا با بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، افزود: این مهمانی ها معمولا از صبح تا غروب ادامه پیدا می کند و از تمامی مهمانان بطور مستمر پذیرایی می شود. سال گذشته بالغ بر 20000 نفر در مهمانی نخست وزیر شرکت داشته اند. از نکات جالب این مهمانی ها این است که غیر مسلمانان مالزی از جمله چینی ها و هندی های مقیم نیز حضور گسترده ای در این مهمانی ها دارند و همراه با مسلمانان عید فطر را جشن می گیرند.

عید فطر در مالزی، تنها یک عید مذهبی و دینی نیست بلکه عید ملی نیز است و تمام چینی‌های مقیم مالزی و پیروان دیگر ادیان نیز در این جشن شرکت می‌کنند.

وی همچنین گفت: مالزی از کشورهایی است که بیشتر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، یعنی 60 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند. از این رو سعی می کنند تا شعائر دینی و آداب و رسوم خود را در ماه مبارک رمضان به جا آورند. در ایام عید فطر در مالزی، دانشگاه‌ها و مدارس مالزی یک هفته تعطیل هستند، هر چند ادارات و موسسات دولتی تنها دو روز تعطیل‌اند.

این استاد جامعه شناسی ادامه داد: عید فطر در مالزی به نام «هری رایا» معروف است که مراسمی دیدنی دارد. جشن «هری رایا» درست از لحظه رویت هلال ماه شوال آغاز می‌شود.مسلمانان مالزی، شب عید فطر را در منازل خود سپری می‌کنند و صبح روز عید، اول وقت برای نماز «هری رایا» به مساجد می‌روند. مالزیایی‌ها که با لباس‌های رنگی در صفوف نماز عید فطر می ایستند طیفی از رنگ ها را یادآوری می کنند.

سلطانزاده در معرفی آیین عید فطر در مالزی افزود: معمولاً در شب پیش از عید فطر، خانواده‌های مالایی، به ویژه زنان خانه‌دار به تهیه غذاها و شیرینی‌های سنتی مخصوص این عید می‌پردازند. از مهمترین این غذاها، رندانگ است که از گوشت گاو و مرغ پخته شده در شیر نارگیل درست می‌شود. دیگر غذای سنتی مخصوص عید فطر در مالزی، کتوفات است که از برنج پیچیده شده در برگ خرما تهیه می‌شود.

در روز عید فطر؛ افراد به بازدید بزرگان خانواده می‌روند و صله رحم را به جا می‌‍ آورند و فرزندان و کودکان از بزرگتر ها و والدین خود طلب بخشش و مغفرت می کنند.

وی همچنین اشاره کرد: ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺟﻠﻮﻩﻫﺎﯼ ﺑﺎﺭﺯ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺩﺭ ﻣﺎﻟﺰﯼ ﮐﻪ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﺳﻨﺖ ﺩﯾﺮﯾﻨﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭﺗﻠﻘﯽ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯﯼ ﺑﺎﺯﺍﺭﻫﺎﯼ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﺤﻠﯽ "ﭘﺎﺳﺎﺭ ﻣﺎﻟﺎﻡ" ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻡ ﺍﯾﻦ ﻣﺎﻩ ﻫﻤﻪ ﺭﻭﺯﻩ ﺩﺭ ﮔﻮﺷﻪ ﻭ ﮐﻨﺎﺭ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺍﻓﻄﺎﺭ ﺑﺮﭘﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻫﺎﯼ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻋﻤﻮﻣﺎ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﺧﺮﯾﺪ ﻭ ﻓﺮﻭﺵ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎﺕ ﻣﺼﺮﻓﯽ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻏﺬﺍ، ﻣﯿﻮﻩ ﻭﺷﯿﺮﯾﻨﯿﺠﺎﺕ ﺳﻨﺘﯽ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﺎﻟﺰﯾﺎﯾﯽ ﻫﺎ ﻋﻤﻮﻣﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺯﺍﺭﻫﺎ ﺍﻓﻄﺎﺭ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﯾﺎ ﺍﻓﻄﺎﺭﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺯﺍﺭ ﻫﺎ ﺗﻬﯿﻪ می کنند.

این محقق دانشگاهی در پایان ضمن اشاره به برنامه های مذهبی و قرآنی در مالزی، افزود: ﺑﺮ ﭘﺎﯾﯽ ﻧﻤﺎﺯ "ﺗﺮﺍﻭﯾﺢ" ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺩﯾﮕﺮ ﺭﺳﻮﻡﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻡ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭ ﭘﺲ ﺍﺯﺍﻓﻄﺎﺭ ﻭ ﺍﻗﺎﻣﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﻣﻐﺮﺏ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﮔﺮﻭﻫﯽ ﺑﻪ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﻣﺮﺍﺳﻢ ﻧﻤﺎﺯ "ﺗﺮﺍﻭﯾﺢ" ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻭﻇﯿﻔﻪ ﻋﺒﺎﺩﯼ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﻣﯽ آﻭﺭﻧﺪ. ﺩﯾﮕﺮ ﻣﺮﺍﮐﺰ ﺍﺳﻠﺎﻣﯽ ﻣﺎﻟﺰﯼﺑﻪ ﺟﺰ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻭ ﺩﯾﻨﯽ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺳﻨﯿﻦ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪﻭﯾژه ﺑﺮﺍﯼ ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ ﺗﺪﺍﺭﮎ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺎﻟﺰﯼ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎ ﺍﺳﺘﻘﺒﺎﻝ ﺧﻮﺑﯽ ﺑﻪﻋﻤﻞ ﻣﯽ آﻭﺭﻧﺪ. ﺟﻠﺴﺎﺕ آﻣﻮﺯﺵ ﻗﺮآﻥ ﻭ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﺍﯾﻦ ﮐﺘﺎﺏ آﺳﻤﺎﻧﯽ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻣﺒﺎﺭﮎ ﺭﻣﻀﺎﻥﺩﺭ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﻣﺎﻟﺰﯼ ﺭﻭﻧﻖ ﺧﺎﺻﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﻗﺮﺍﺋﺖ ﻗﺮآﻥ ﺑﻪ ﻣﺴﺎﺟﺪ ﻣﯽ آﯾﻨﺪ.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: بیشتر کشورهای عربی و اسلامی در حالی امسال عید سعید فطر را جشن می‌گیرند، که ناله‌های دردناک غزه و وحشی‌گری‌های داعش حلاوت این جشن بزرگ را بر کام مسلمانان تلخ کرده است.سه شنبه 7 مرداد 1393

%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%87-%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c%d9%86-%d9%86%d8%a7%d9%84%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%86%d8%a7%da%a9-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d8%b1-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85

خداوند مهربان که شریعت مقدس اسلام را بر مبنای عشق و حب بندگان بنا نهادند و در جای جای تعالیم اسلام بندگان را مورد لطف و عنایت خویش قرار دادند، از سر لطف و عنایت، شادی را برای بندگان مباح دانسته ومسلمانان را از نعمت شادی کردن و بازی و نزهت محروم ندانسته‌اند.
عید سعید فطر نیز در شریعت اسلامی نماد شادی مسلمانان است تا بتوانند نصیب خود را در شاد زیستن که ظرفیتی الهی در ذات بشر است، را از این دنیا داشته باشند.
عید فطر موهبتی الهی به مسلمانان است تا در سایه تعالیم و آموزه‌های پاک باری تعالی به بزم و شادی بپردازند بدون آنکه در این شادی‌ها به ابتذال و انحطاط کشانده شوند بنابراین خداوند چارچوب این شادی را تعیین کرده است.
این عید بزرگ الهی یک مناسبت واحد است، اما با توجه به این‌که فرهنگ جوامع اسلامی با هم متفاوت است به اشکال گوناگونی مورد استقبال مردم سایر کشورهای اسلامی قرار می‌گیرد و به تعداد جوامع اسلامی فرهنگ‌های احیای عید فطر وجود دارند.
اما امسال کشورهای عربی و اسلامی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته عید سعید فطر را جشن می‌گیرند، چرا که این روزها از گوشه و کنار نوار غزه صدای ناله کودکان و زنانی شنیده می‌شود، که بی هیچ گناهی مورد حملات موشکی رژیم غاصب و وحشی اسرائیل قرار گرفته‌اند.
از سوی دیگر، عناصر تکفیری و تروریستی داعش که ساخته دست آمریکا و صهیونیست‌ها است، بر بخشی دیگر از پیکره جهان اسلام نفوذ کرده‌اند و حلاوت این عید بزرگ را بر کام مردم عراق و سوریه تلخ کرده‌اند.
پایگاه اطلاع‌رسانی «نون بست» در گزارشی با عنوان «غزة .. عید الفطر برائحة الموت!»(غزه..عید فطر با طعم مرگ) به حال و هوای غزه در روزهای آخر ماه مبارک رمضان پرداخته و در این گزارش آمده است: «اینجا غزه است، به هیچ جای دنیا شبیه نیست. دقیقاً زمانی که یک میلیارد و 500 میلیون مسلمان در سراسر جهان در انتظار رؤیت هلال عید فطر نشسته‌اند تقریباً نزدیک دو میلیون شهروند فلسطینی با زبان روزه در انتظار مرگ هستند».
«اهالی غزه با دفن کودکان و عزیزان خود که در زیر آتش دشمن به تکه‌هایی از گوشت و خون تبدیل شده‌اند به استقبال عید فطر می‌روند. خیابان‌های و کوچه‌هایی که در سال‌های گذشته در سراسر ماه رمضان و در روزهای پیش از عید فطر مملو از مردمی بود که برای خرید و شادی کردن در آنها قدم می‌زنند اکنون جز شبح مرگ کسی در آنها قدم نمی‌گذارد».
«اینجا غزه است، به هیچ جای دیگری شبیه نیست؛ زیرا در این باریکه کوچک مردم با صدای بمب و انفجار و جیغ کودکان در حال مرگ روزه می‌گیرند و با همان صداهای دلخراش افطار می‌کنند». «دوربین‌های خبرنگاران در روز‌های اخیر مردی را نشانه رفته‌اند که به تنهایی در مقبره‌ای در غزه در حال دفن دختربچه خردسالش بود. دختربچه‌ای که پس از بمباران خانه‌اش در «الشجاعیة» کسی از خانواده‌اش نماند تا برای دفنش پدر را همراهی کند».
«عید فطر 2014 باریکه غره به هیچ عید فطری شبیه نیست؛ زیرا در اینجا مردم روزه شکست وسستی گرفتند و می‌خواهند تا با شهادت یا کرامت، عزت و پیروزی افطار کنند و روزه خود را به سر ببرند».
در این نوشتار به سنت‌های عید سعید فطر در شماری از کشورهای عربی از جمله فلسطین، عربستان، سودان ویمن و چگونگی احیای را بررسی می‌کنیم.

برگزاری نماز عید سعید فطر در مسجدالاقصی
علی رغم این‌که فلسطین در شرایط نامناسبی به سر می‌برد و با وجود موانع و مشکلات موجود در مسیر مسلمانان برای به جا آوردن شعایر دینی، شهروندان فلسطینی همه ساله نماز عید فطر را در مسجدالأقصی برگزار می‌کنند، زیرا به جا آوردن نماز عید در مسجدالأقصی به بخشی از عادات مردم فلسطین در این عید بزرگ تبدیل شده است.
مردم فلسطین معمولاً شیرینی‌های عید را از بیرون تهیه نمی‌کنند، بلکه زنان فلسطینی که استادان ماهری در تهیه انواع شیرینی‌ها به حساب می‌آیند به تهیه آن در خانه می‌پردازند که معمولاً این کار را به صورت دسته جمعی انجام می‌دهند بنابراین زنان در فضای کار دسته جمعی عید را قبل از حلول آن گرامی می‌دارند.
کودکان فلسطینی نیز در آخرین روز از ماه مبارک رمضان شعرهای ویژه عید را با هم می‌خوانند و در انتظار عید فطر می‌نشینند. همچنین برخی اشعار را که ویژه روز عید است را در روز عید می‌خوانند.

دید و بازدید عربستانی‌ها پس از برگزاری نماز عید فطر
آمادگی برای عید فطر در عربستان مانند سایر کشورهای عربی از روزها قبل شروع می‌شود و مردم از قبل از عید فطر به خرید البسه و شیرینی‌جات و خانه تکانی می‌پردازند.
اما عید فطر به طور رسمی بعد از ادای نماز عید شروع می‌شود و بعد از نماز که معمولاً در هر محله به صورت جداگانه برگزار می‌شود، عید را به هم تبریک گفته و برای دید و بازدید به خانه‌های هم می‌‌روند.
پس از دید و بازدید خویشاوندان و دوستان که چند روز طول می‌کشد اعضای خانواده گسترده که شامل پدر بزرگ و عموها و پدر و فرزندان می‌شود برای خوشگذرانی به مناسبت عید فطر به استراحت‌گاه‌های بیرون شهر می‌روند و در آنجا علاوه بر صرف انواع خوراکی‌هایی که در ماه رمضان از آنها محروم بوده‌اند، تمام اعضای بزرگ و کوچک خانواده به بازی و شادی می‌پردازند.

سنت بخشش پس از نماز عید فطر در سودان
مسلمانان سودان برای استقبال از عید فطر شیرینی‌های این عید را در خانه آماده می‌کنند. نماز عید سودان معمولاً در خیابان‌های اطراف مساجد برگزار می‌شود؛ زیرا مساجد ظرفیت استقبال از تمام نمازگزاران را ندارند.
بعد از نماز، که معمولاً همه در آن شرکت می‌کنند، نوبت به بخشش همدیگر می‌رسد، افراد بعد از نماز با هم روبوسی می‌کنند و اعلام می‌کنند که همدیگر را بخشیده و صفحه‌ای نو در روابط با هم ایجاد خواهند کرد.
از دیگر عادات سودانی‌ها در این عید بزرگ زیارت ریش‌سفیدان و افراد بیمار قبل از خویشاوندان است. در این حالت اهالی یک محله بعد از ادای نماز عید، صبحانه خود را حمل کرده و به خانه ریش‌سفید روستا یا محله می‌روند و پس از صرف صبحانه با همدیگر به اتفاق ریش‌سفید برای عیادت از افراد بیمار محله و نیز افراد مسن می‌روند. زنان و کودکان نیز در این مراسم مردان را همراهی می‌کنند و معمولاً پس از اتمام بازدید از این گونه افراد، برای تبریک عید به خویشاوندان و خانواده و دوستان نزدیک می‌روند

آتش‌زدن هیزم؛ سنتی رایج در عید فطر در یمن
یمن دارای فرهنگ غنی و بسیار متنوعی است اما آنچه در یمن رایج است را اشاره خواهیم کرد.
در یمن آمادگی برای استقبال از عید فطر همزمان با حلول ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود زمانی که خانواده‌ها از ابتدای ماه مبارک به جمع کردن هیزم عید می‌روند.
آنها در طول ماه این هیزم‌ها را جمع می‌کنند و تا آخر ماه رمضان کوه‌های عظیمی از هیزم را جمع می‌کنند و به منظور نشان دادن شادی و خوشحالی خود از حلول عید فطر این هیزم‌های فراوان را آتش می‌زنند و در اطراف آن آتش‌های عظیم به شادی می‌پردازند.
آنها در این عید بسیار قربانی می‌کنند و گوشت‌های این قربانیها را در بین همسایه‌ها و دوستان تقسیم می‌کنند.
یمنی‌ها روزهای بعدی عید را در قهوه‌خانه‌های روستا و آبادی می‌گذرانند و برای کودکان داستان‌های قدیمی می‌گویند.
همچنین از دیگر عادات مردم یمن در این عید تهیه غذای محلی به نام «السلته» است که خود این غذا با فرهنگی جدا همراه است به گونه‌ای که یمنی‌ها برای استقبال از عید فطر این غذا را درست می‌کنند و آن را در میدان‌های مرکزی روستا‌ها و آبادی‌ها در مراسم‌هایی که به مناسبت عید برگزار می‌شود، توزیع می‌کنند و به بهانه آن به رقص سنتی و پایکوبی‌های مردانه می‌پردازند.
البته ناگفته نماند که عادات عید فطر در شهرهای یمن متفاوت است و آنچه گفته شد بخشی از سنت است که همچنان در اماکن سنتی مانند روستا‌ها مردم به آن پایبند هستند.
در پایان امید آن می‌رود که امت اسلام با اتحاد و همدلی و دوری از فتنه و تفرقه‌ با چالش‌های و مشکلاتی که مسلمانان را تهدید می‌کند، مقابله کنند و برای نابودی رژیم غاصب و اشغالگر صهونیست و جریان‌های تکفیری و تروریستی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: دهمین کنگره ملی مسلمانان آمریکا با موضوع «میراث اسلامی تحت حمله تکفیری‌ها» ۱۷ تا ۱۹ مردادماه در شهر دالاس در ایالت تگزاس آمریکا برگزار می‌شود.سه شنبه 7 مرداد 1393

%d8%af%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%d9%85%d9%84%db%8c-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «Muslim Congress»، در این همایش شخصیت‌های برجسته بین‌المللی از جمله «جورج گالووی»، سیاستمدار برجسته انگلیسی که فعالیت‌های انسان‌دوستانه و تلاش برای کمک به مردم فلسطین و مسلمانان تحت ظلم سراسر جهان را در کارنامه دارد در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

انتقال میراث اسلامی به نسل بعدی، میراث اسلامی در معرض خطر، آزادی در اسلام و وعده اسلام به بشریت از جمله موضوعات مورد بحث در این همایش خواهد بود.

همچنین جلساتی به منظور بررسی موضوعاتی چون فرقه و نژادگرایی، اوضاع کنونی عراق، اخلاق در خانواده مسلمان، سهم اسلام در علم، خمس و زکات، نفرت ضداسلامی در رسانه‌ها، وحدت امت مسلمان، ایجاد جامعه مستحکم اسلامی، ریشه‌های تکفیریسم و راهکارهای پاسخ به این فتنه و مسئله قدس از اشغال تا آزادی برگزار خواهد شد.

همچنین در حاشیه این همایش برنامه‌های مختلفی از جمله بازار اسلامی، مسابقات قرآن، مسابقات ورزشی، اردوی پزشکی، مسابقات شعر و ... برگزار خواهد شد.

کنگره مسلمانان آمریکا، سازمانی غیر دولتی است که از طریق کمک‌های مسلمانان اداره می‌شود، این سازمان در سال 2005 به‌منظور ترویج آموزه‌های اسلام که از پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان(ع) به ما منتقل شده است؛ فعالیت خود را آغاز کرد.

این کنگره هر سال اقدام به برگزاری همایش می‌کند که «امام حسین(ع) و مفهوم الهی آزادی»، «حضرت علی(ع)؛ کمال بشریت»، «عدل الهی و حضرت مهدی(عج)» و «پیامبر اسلام؛ رحمتی برای جهانیان» عناوین همایش‌های کنگره مسلمانان آمریکا در 4 سال گذشته است.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: عناصر تکفیری «داعش»، امروز، ۶ مردادماه، مانع برگزاری نماز عید سعید فطر در شهر «موصل» عراق شدند. دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%85%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%b9%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d8%b9%d8%b4-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%b2-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b5%d9%84

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «المسله»، تروریست‌های تفکیری داعش به بهانه این که برگزاری نماز عید فطر نوعی بدعت است، ساکنان موصل را  امروز از اقامه نماز عید سعید فطر در مساجد موصل منع کردند.
عناصر داعش همچنین، ساکنان موصل را از زیارت قبور منع و آن‌ها را مجبور به بازگشت به خانه هایشان کرد.
گروهک داعش به مردم موصل هشدار داد که فکر نماز عید فطر که نوعی بدعت ازنگاه داعش محسوب می‌شود را از سر بیرون کنند.
ساکنان موصل در گفت‌وگو با این رسانه عراقی اعلام کردند که وضع در این شهر غیرقابل تحمل شده است.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: اردوی رمضان ویژه کودکان مسلمان امریکا برای دومین بار در سال جاری، در راستای تمرین ایجاد تعادل میان سنت‌های دینی مانند روزه‌داری و فعالیت‌های اجتماعی برگزار شد.دوشنبه 6 مرداد 1393

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از شبکه خبری «Aljazeera»، فاطمه یکی از 60 دانش‌آموز مسلمان 3 تا 15 ساله‌ای است که در اردوی رمضان واشنگتن شرکت دارد.

در این اردوی رمضان که امسال برای دومین بار برگزار می‌شود، کودکان مسلمان ضمن انجام فعالیت‌های هنری در کنار هم، نماز ظهر را نیز به صورت جماعت اقامه می‌کنند.

در یکی از روزهای گرم تابستان در مدرسه «والدورف» واشنگتن، فاطمه یازده ساله در حال خوشنویسی «هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّی» از سوره مبارکه نمل است.

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af

اردوهای رمضانی دیگری نیز در آمریکا برگزار می‌شوند که عمدتاً بر مطالعه قرآن و تدریس مسائل دینی تمرکز دارند.

اردوی رمضان واشنگتن از سوی بنیاد اسلامی «موج جدید» که یک سازمان غیردولتی است، برگزار می‌شود.

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af

این اردو تلاش می‌کند تا برنامه‌های مناسبی را که کمبود آن‌ها برای کودکان مسلمان آمریکایی احساس می‌شود، برگزار کند.

در حقیقت برگزاری اردوی رمضان برای کودکان مسلمان در امریکا، تمرین ایجاد تعادل میان سنت‌های دینی مانند روزه‌داری و فعالیت‌های اجتماعی مانند اردوهای تابستانی مرسوم است.

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%af

مونا الداده، بانوی ایرانی ـ آمریکایی و از سازماندهندگان اردوی رمضان می‌گوید: تا سال 2016 رمضان در تابستان و روزهای روزه‌داری بلند است و کار زیادی نمی‌توان انجام داد. این اردو به بچه‌ها فرصت می‌دهد تا از این فرصت برای انجام کارهای معنی‌داری استفاده کنند.

«جاش برر»، هنرمند و خوشنویس آمریکایی که در یمن و ترکیه زندگی و تحصیل کرده در این اردو به آموزش هنرهای اسلامی کلاسیک به کودکان می‌پردازد و لیلا کوکبی، طراح گرافیکی و عکاس ایرانی نیز از دیگر مدرسان این اردو است.

در این اردو که به مدت یک هفته برگزار شد کودکان عرب، ایرانی، پاکستانی، آفریقایی‌ ـ آمریکایی و ... از میان شیعیان و اهل سنت حضور داشتند.

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%88%db%8c-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%afدُرنیوز
گروه بین‌الملل: با گسترش اعتراضات در شهرهای سراسر جهان در اعتراض به نسل‌کشی اسرائیل در غزه، دیروز مردم هلند در شهر روتردام تظاهرات کردند.دوشنبه 6 مرداد 1393

%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b4-%d9%87%d9%85%d8%a8%d8%b3%d8%aa%da%af%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa--%d8%b6%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%a6%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%87%d9%84%d9%86%d8%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از روزنامه «عرب نیوز»، هزاران نفر از مردم هلند دیروز، 5 مرداد، با برپایی تظاهرات در شهر بندری «روتردام» جنایات اسرائیل در غزه را محکوم کردند.

شبکه خبری «NOS» نیز هلند اعلام کرد: حدود 10 هزار نفر در تظاهرات روتردام علیه حملات اسرائیل در غزه شرکت کردند و نوشته‌هایی مانند «فلسطین آزاد» و «هلند از نسل‌کشی فلسطینیان حمایت نمی‌کند» در دست داشتند.

این تظاهرات از سوی ائتلافی از سازمان‌های مدافع فلسطینیان در هلند برگزار شد.

اعضای این سازمان‌ها با در دست گرفتن پرچم فلسطین و پوشیدن چفیه که نماد استقلال فلسطین است، در این تظاهرات حضور داشتند.

بر روی پلاکارد یکی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات نوشته شده بود: «خطای 404 – انسانیت یافت نشد».

همچنین مجموعه‌ای از جعبه‌هایی که به صورت تابوت طراحی شده‌ و درون آن‌ها عروسک قرار داده شده بود نیز به نمایش درآمد که نمادی از کودکان قربانی شده در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی به غزه بود.

%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b4-%d9%87%d9%85%d8%a8%d8%b3%d8%aa%da%af%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa--%d8%b6%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%a6%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%87%d9%84%d9%86%d8%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7

در صفحه فیس‌بوک بانیان این تظاهرات نوشته شده است: فلسطینیان سال‌ها است که از محاصره غیرقانونی و اشغالگری رژیم اسرائیل رنج می‌کشند و از روز 17 تیر، غزه رنج مضاعفی را در زیر بمباران‌های اسرائیل تحمل می‌کند. خونریزی باید پایان یابد.

بنابرگزار‌ش‌ها، شهرهای تورنتو در کانادا، کازابلانکا در مراکش، وین در اتریش، گواتمالا سیتی و همچنین مناطق اشغالی فلسطین نیز شاهد تظاهرات‌ معترضان به جنایات اسرائیل بودند.
 دُرنیوز
گروه بین‌الملل: مراسم شب شعر مقاومت با هدف محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و با حضور شاعران پاکستانی، دیروز، پنجم مردادماه، در کویته برگزار شد.دوشنبه 6 مرداد 1393

%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b4%d8%a8-%d8%b4%d8%b9%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%88%d9%85%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%db%8c%d8%aa%d9%87

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، این مراسم به همت خانه فرهنگ ایران در کویته و با حضور شاعران زن و مرد، ادیبان، اساتید دانشگاه و دانشجویان اهل سنت و اهل تشییع برگزار شد.

سیدحسن یحیوی، سفر جمهوری اسلامی ایران در کویته در سخنرانی با شعرا گفت: این برنامه، به همت خانه فرهنگ سامان داده شده و در راستای تعمیق بیشتر دوستی و معرفی اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت بزرگ پاکستان و ایران است و با برگزاری چنین برنامه هایی است که ما متوجه نقش شاعران در حمایت از مستضعفین می‌شویم

وی افزود: شاعران میتواند شعر با شعر حماسی،آموزشی و عرفانی در یک جامعه انقلاب ایجاد کنند.

در ادامه نیز، ابوالفضل حسینی رییس خانه فرهنگ با تجلیل از شاعران پاکستانی در حمایت از مردم فلسطین آنها را یاوران مردم غزه توصیف کرد.

این در حالی بود که شماری از شاعران کشور پاکستان نظیر خالد اقبال، ذاکر علی، احمد وقاص کاشی، سلیم یاور، ذوالفقار رضا، جواد موسوی، عرفان الحق صایم، نسیم احمد نیسم، خانم تسنیم صنم و عایده نور  نیز در این برنامه به زبان‌های اردو، فارسی و پشتو در وصف مقاومت و محکومیت جنایات صهیونست‌ها اشعاری سرودند.
یادآور می‌شود، این برنامه و محفل شعر با افظاری به پایان رسید.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین طی پیامی تلویزیونی به مناسبت عید سعید فطر اعلام کرد: سلاح مقاومتی که جهانیان از شجاعتش به شگفت آمده‌اند، هرگز سازش نمی‌کند. دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d8%b1%db%8c

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از خبرگزاری «وطن» فلسطین، رمضان عبدالله شلح اظهار کرد: جنگی که اکنون در نوار غزه بین مقاومت فلسطین و ارتش اسرائیل در جریان است، تأثیر آشکاری بر مسئله فلسطین و کل منطقه دارد.
وی افزود: دشمن صهیونیستی در همه زمینه‌های نظامی، امنیتی، سیاسی، استراتژیک و اخلاقی شکست خورده است و مقاومت موازین جدیدی از قدرت، بازدارندگی و رعب ایجاد کرده است که تأثیر زیادی در آینده مسئله ما(فلسطین) و حتی کل منطقه و جهان دارد.
شلح خطاب به مردم فلسطین تصریح کرد: مقاومت با همه تشکیلاتش از شما دست نخواهد کشید و هرگز در برابر رنج‌ها و آرزوهایتان سازش نمی‌کند. 
وی همچنین به فلسطینیان گفت: خون شما خون ماست و زخم‌هایتان زخم ماست و تمامی دستاوردهای مقاومت پس از توفیق الهی به فضل پایداری و ثبات شما به دست آمده است.
شلح در این پیام تأکید کرد: شما ملت فلسطین با جهاد عظیم‌تان در برابر دشمن، مفاهیم والایی را که در ماه قرآن و فرقان نهفته است، ترسیم کردید و عید امسال را دو عید قرار دادید: عید فطر و عید مقاومت، عید پیروزی نیز به اذن الهی در آینده میسر خواهد شد.
وی در پایان اظهار کرد: برادران مجاهدم و مبارزان قهرمان، ما در عید مقاومت هستیم، عید پایداری، قهرمانی و شهادت و اکنون با تمام افتخار جهاد عظیم و صلابت آشکارتان در برابر تجاوز دشمن جتایتکار صهیونیستی را دنبال می‌کنیم.
تظاهرات گسترده ضدصهیونیستی در کرانه باختری پس از نماز عید فطر
پایگاه خبری «فلسطین‌الیوم» گزارش داد: مردم شهرهای مختلف کرانه باختری در اعلام همبستگی با مردم غزه پس از نماز عید فطر به خیابان‌ها آمدند و دست به تظاهرات زدند این تظاهرات در برخی مناطق به درگیری کشید.
پس از نمازعید مردم خشمگین شهرهای مختلف کرانه باختری از جمله رام‌الله، نابلس ، الخلیل و ... در اعلام همدردی با مردم غزه دست به تظاهرات گسترده زدند. مردم شهر «بلعین» واقع در غرب رام‌الله نماز عید فطر را در کنار دیوار حائل خواندند.
اما در خلال این تظاهرات درگیری‌هایی میان نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی و شرکت‌کنندگان در تظاهرات رخ داد و ارتش از بمب‌های گازی برای متفرق کردن آنها استفاده کرد.
منابع آگاه اعلام کردند که 4 کودک ساکن شهر «دورا» در جنوب الخلیل در این درگیریها دچار مسمومیت و حالت خفگی شدید شدند و برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.
درخواست شورای امنیت برای آتش‌بس انسانی فوری در غزه
از سوی دیگر، پایگاه اطلاع‌رسانی الجزیره اعلام کرد: شورای امنیت سازمان ملل طی جلسه‌ای اضطراری خواستار برقراری آتش‌بس انسانی فوری و بی‌ قید وشرط در غزه شد.
15 عضو شورای امنیت سازمان ملل شب گذشته طی نشستی اضطراری در نیویورک با صدور بیانیه‌ای واحد خواستار آتش‌بس انسانی فوری و بی‌قید‌ و شرط در غزه شدند.
اعضای شورای امنیت طی این جلسه اضطراری از اسرائیل و حماس خواستند که در طول دوره عیدفطر به طور کامل این آتش‌بس را رعایت کنند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: مسلمانان جزیره میندانائو در فیلیپین می‌گویند امسال جشن عید فطر به دلیل خشونت‌های صورت گرفته علیه مردم فلسطین معنی نخواهد داشت.دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%87%d9%85%d8%af%d8%b1%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%81%db%8c%d9%84%db%8c%d9%be%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%ba%d8%b2%d9%87--%d8%a7%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d9%86%db%8c-%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «Global Nation»، ناش کامو، مسلمان 28 ساله فیلیپینی می‌گوید: اگر رژیم اسرائیل به کشتار بی‌رحمانه مردم فلسطین پایان ندهد، جشن‌های عید فطر پر از درد و غم خواهد بود.

وی افزود: در شرایطی که شمار قربانیان فلسطینی در حال افزایش است، جشن گرفتن بی‌معنی است.

کامو گفت: بیش از هزار نفر از مردم غزه از جمله مادران، کودکان و غیرنظامیان کشته شده‌اند و در مقابل کمتر از 40 نظامی اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند. سرکوب مردم فلسطین باید متوقف شود و این مهم هم‌اکنون باید صورت گیرد.

دیگر مسلمانان فیلیپینی نیز با جنون‌آمیز خواندن جنگ غزه، خواستار توقف آن شدند.

«رسول میتماگ» از مسئولان منطقه خودمختار مسلمان‌نشین میندانائو، کشتار انسان‌های بی‌گناه در غزه را محکوم کرد.
صدها مسلمان فیلیپینی روز جمعه گذشته نیز با برپایی نماز جماعت در نزدیکی فرمانداری منطقه مسلمان‌نشین میندانائو، خواستار برقراری صلح و آرامش در غزه شدند.

«مجیو حاتامان» فرماندار میندانائو اعلام کرد: ما با قدرت حملات بی‌رحمانه اسرائیل به مردم بی‌پناه غزه را محکوم می‌کنیم و خواهان پایان یافتن اشغالگری نظامی در سرزمین‌های فلسطینی هستیم.

وی افزود: اسرائیل باید، یکبار برای همیشه، به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و از اتکاب جنایات جنگی خودداری کند. اشغال غیرقانونی و سرکوب مردم فلسطین سیکل بی‌پایان خشونت در این منطقه را تداوم می‌بخشد.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: هفتمین دوره مسابقه تلویزیونی قرآنی «إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازًا» شبکه جهانی الکوثر شب گذشته، ۵ مرداد، در حالی به کار خود پایان داد که سید‌روح‌الله هاشمی از افغانستان رتبه نخست و سید عباس موسوی از کشورمان رتبه دوم این مسابقه را کسب کردند.دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%82%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%ba%d8%a7%d9%86%d8%9b-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d9%87-%c2%ab%d8%a5%d9%90%d9%86%d9%8e%d9%91-%d9%84%d9%90%d9%84%d9%92%d9%85%d9%8f%d8%aa%d9%8e%d9%91%d9%82%d9%90%db%8c%d9%86%d9%8e-%d9%85%d9%8e%d9%81%d9%8e%d8%a7%d8%b2%d9%8b%d8%a7%c2%bb-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d9%88%d9%85-%d8%b4%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر،  نفرات اول تا پنجم هفتمین دوره مسابقه بین‌المللی قرائت قرآن «إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازًا» از بین 96 قاری از 30 کشور جهان پس از 30 روز رقابت، شب گذشته معرفی شدند.
طبق نتایج اعلام‌شده سید روح الله هاشمی از افغانستان موفق به کسب رتبه نخست این مسابقه شد و سید عباس موسوی از ایران، کارم الحریری از مصر، محمد علی عماد قاسم از لبنان و حسین طاهر البرزنجی از عراق به ترتیب به رتبه‌های دوم تا پنجم دست یافتند.
شبکه جهانی الکوثر برای نفرات اول تا پنجم به ترتیب جایزه‌ای بین 5 هزار دلار تا هزار دلار را در نظر گرفته است که در مراسم اختتامیه به آنان اهدا می‌شود.
%d9%82%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%ba%d8%a7%d9%86%d8%9b-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d9%87-%c2%ab%d8%a5%d9%90%d9%86%d9%8e%d9%91-%d9%84%d9%90%d9%84%d9%92%d9%85%d9%8f%d8%aa%d9%8e%d9%91%d9%82%d9%90%db%8c%d9%86%d9%8e-%d9%85%d9%8e%d9%81%d9%8e%d8%a7%d8%b2%d9%8b%d8%a7%c2%bb-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d9%88%d9%85-%d8%b4%d8%af
بنا بر این گزارش، در مرحله نیمه نهایی و نهایی این دوره از مسابقه إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازًا  برای نخستین بار با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، طه محمد عبدالوهاب به عنوان داور لحن از مصر؛ رضوان درویش داور صوت از سوریه؛ شیخ باسم العابدی داور وقف و ابتدا از عراق و سیدمهدی سیف داور تجوید از ایران با حضور در استودیوی شبکه الکوثر به داوری این مسابقه پرداختند.
هفتمین دوره مسابقه قرآنی إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازًا در شب‌های ماه مبارک رمضان هر شب از ساعت 00:30 بامداد به صورت زنده از شبکه الکوثر پخش شد.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان فردا سه‌شنبه، هفتم مرداد، را عید سعید فطر در این کشور اعلام کرد. دوشنبه 6 مرداد 1393

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «النشره»، آیت‌الله شیخ عبدالامیر قبلان در پی نشست استهلال در لبنان که شب گذشته، پنجم مرداد، به ریاست وی تشکیل شد، گفت: رؤیت هلال شوال برای ما ثابت نشد، بنابراین دوشنبه 30 رمضان و آخرین روز این ماه است و سه‌شنبه عید سعید فطر است.
آیت‌الله قبلان ضمن تبریک عید سعید فطر به مسلمانان قبولی روزه‌داری، دعاها و نماز روزه‌داران در پیشگاه خدا و بخشیده‌شدن گناهان آنان را خواستار شد.
وی گفت: «از خداوند باری تعالی می‌خواهیم که در این عید بر عرب‌ها، مسلمانان و لبنانی‌ها منت نهاده و خیر، برکت و توفیق را نصیب آنان کند و سرزمین لبنان و برادرانمان در این کشور و انسانیت و ایمان را از هر شر و بدی حفظ کند.»
بنا بر این گزارش، نماز عید سعید فطر فردا ساعت 7:30 دقیقه بامداد به وقت محلی به امامت آیت‌الله قبلان در مقر مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در «طریق المطار» بیروت اقامه می‌شود.
آیت‌الله قبلان همچنین اعلام کرد: به دلیل اوضاع خطرناک منطقه از استقبال از تهنیت‌گویان عید سعید فطر معذور است.
مفتی لبنان امروز را عید اعلام کرد
گزارش دیگری نیز حاکی است، شیخ محمدرشید قبانی، مفتی لبنان امروز را عید سعید فطر در این کشور اعلام کرده است و گفت: از نظر شرعی برای ما اثبات شده است که امروز، 28 جولای 2014، اول شوال سال 1435 هجری قمری و عید سعید فطر است.
قبانی ضمن تبریک عید فطر به مسلمانان، از پیشگاه خداوند متعال قبولی روزه‌داری و عبادات آنان در ماه رمضان، خروج لبنان از بحران‌ و تحقق ثبات و امنیت در این کشور را خواستار شد.
چه کشورهایی امروز را عید سعید فطر اعلام کرده‌اند؟
امروز در بسیاری از کشورهای عربی از جمله عراق، یمن، قطر، اردن، عربستان، مصر، امارات، فلسطین، کویت، تونس، بحرین، الجزایر، سودان و لیبی روز عید سعید فطر اعلام شده است.
همچنین، کشورهای اندونزی، ایتالیا، روسیه، کنیا، نیجریه، آفریقای مرکزی و زامبیا نیز امروز را عید سعید فطر اعلام کرده‌اند.
لازم به ذکر است که کشورهای همچون ایران، مراکش و عمان، امروز، 6 مردادماه را آخرین روز ماه رمضان و فردا سه شنبه را عید سعید فطر اعلام کرده‌اند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: مصر گذرگاه رفح واقع در مرز این کشور با غزه را در تعطیلات عید فطر باز می‌کند.دوشنبه 6 مرداد 1393

%da%af%d8%b0%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b1%d9%81%d8%ad-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%b9%d8%b7%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «World Bulletin»، بنابر گزارش منابع رسمی مستقر در گذرگاه رفح، این گذرگاه از امروز دوشنبه تا روز پنج‌شنبه باز خواهد بود.

با باز شدن رفح، فلسطینیانی که در نتیجه حملات بی‌رحمانه رژیم اسرائیل مجروح و زخمی شده‌اند برای مداوا از غزه خارج می‌شوند و کمک‌های امدادی و سوخت به غزه وارد می‌شود.

رفح تنها گذرگاه غزه به خارج است که تحت کنترل صهیونیست‌ها نیست و دولت مصر آن را کنترل می‌کند. این گذرگاه از تابستان گذشته پس از خلع محمد مرسی، اولین رئیس‌جمهور منتخب مصر، توسط نظامیان بسته شد.

در نتیجه حملات رژیم اسرائیل به غزه که از تاریخ 17 تیرماه آغاز شد تا کنون حداقل 1061 فلسطین کشته و بیش از 6300 نفر زخمی شده‌اند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: مجتبی فردفانی با اشاره به ناداوری‌های مسابقات بین‌المللی قرآن اردن گفت: این ناداوری‌ها صدای اعتراض نماینده مصر را هم درآورد و حتی وی به زبان عربی اعلام کرد که «رتبه‌های برتر بر صاحبانش حرام است».دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b5%d8%b1-%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af--%da%af%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d9%85%e2%80%8c%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d9%81%d8%a7%d8%b1%d8%aa

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مجتبی فردفانی هفته گذشته به عنوان نماینده کشورمان در رشته حفظ 20 جزء بیست‌و‌دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن «الهاشمی» اردن حضور یافت، فردفانی در این مسابقات تلاوت خوبی ارائه داد، اما به دلیل ناداوری کمیته داوری از کسب رتبه محروم ماند.
خبرگزاری ایکنا پس از بازگشت فردفانی به کشورمان با این حافظ قرآن مشهدی گفت‌و‌گویی صمیمانه ترتیب داد و وی از خاطرات سفر به اردن و سطح مسابقات قرآن این کشور سخن گفت.
فردفانی در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: متولد سال 1370 هستم، در سن 15 سالگی شروع به حفظ قرآن کردم و پس از یک سال موفق شدم کل قرآن را حفظ کنم. در حال حاضر دانشجوی رشته فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن از گرایش‌های رشته علوم و معارف قرآن دانشگاه مشهد هستم. در مرحله مقدماتی مسابقات قرآن کشوری سال 91 اول و در فینال این مسابقات دوم شدم و در سال 92 نیز نفر اول مسابقات سراسری قرآن کشور بودم.
وی در ادامه با اشاره به روند مسابقات قرآن اردن، سطح این رقابت‌ها را خوب ارزیابی کرد و گفت: نمایندگان 33 کشور جهان در این رقابت حضور یافتند و این مسابقه در 3 رشته حفظ کل قرآن، حفظ 20 جزء و حفظ 10 جزء برگزار شد.
این حافظ قرآن مشهدی تصریح کرد: آن‌گونه که مسئولان مسابقات می‌گفتند، امسال برای نخستین‌بار بود که اختتامیه مسابقات بین‌المللی قرآن اردن با حضور مستقیم ملک عبدالله ثانی، پادشاه این کشور برگزار می‌شد و وی جوایز برترین‌های این مسابقه را به آنان اهدا کرد.
فردفانی که با وجود تلاوت خوبش در مسابقات بین‌المللی قرآن اردن جزء برترین‌ها نبود، در این باره گفت: تلاوت مرا نمایندگان تعدادی از کشورها از جمله هند و ترکیه ضبط کرده بودند و آنان معتقد بودند که حتما جزء نفرات برتر خواهم بود، اما این اتفاق محقق نشد.
تلاوتم را حاضران در سالن تحسین کردند
وی افزود: حاضران در سالن مسابقات نیز هنگام اجرای من، استقبال خوبی کردند، به نحوی که سالن ساکت شد و همه به اجرای من گوش داده و تلاوتم را تحسین می‌کردند.
فردفانی بیان کرد: در این مسابقات برای همه این مسئله مهم بود که ببینند نماینده ایران چگونه تلاوتی دارد، بنابراین زمانی که تلاوتم آغاز شد، سکوت عجیبی که در کمتر اجرایی معمول بود، در سالن حاکم شد.
نماینده کشورمان در مسابقات اردن گفت: سطح کیفی مسابقات در مجموع خوب بود و با توجه به اطلاعاتی که از نمایندگان ایران در دوره‌های قبلی مسابقات کسب کرده بودم، رقابت‌های امسال بهتر از سال‌های قبل بود؛ به‌ویژه در رشته حفظ 20 جزء که من در آن شرکت کرده بودم. 
از نتایج راضی نیستم
وی ضمن ابراز نارضایتی نسبت به نتایج مسابقات گفت: خیلی نسبت به نتایج راضی نیستم، زیرا به خاطر تلاوت خوبم که حتی مورد تأیید برخی داوران بود، باید جزء برترین‌ها می‌بودم، اما متأسفانه این گونه نشد.
ناداوری‌های صدای اعتراض نماینده مصر را درآورد
فردفانی اظهار کرد: ناداوری‌هایی را در این مسابقات شاهد بودیم؛ مثلا در رشته حفظ کل کسانی جزء برترین‌ها معرفی شدند که واقعا حق‌شان نبود؛ همین مسئله صدای اعتراض نماینده مصر در این رشته را درآورد و حتی وی به زبان عربی اعلام کرد که «رتبه‌های برتر بر صاحبانش حرام است». 
آیین‌نامه؛ مهم‌ترین تفاوت مسابقات قرآن ایران و اردن
وی با مقایسه مسابقات قرآن ایران و اردن آیین نامه را مهم‌ترین تفاوت این مسابقات برشمرد و یادآور شد: امسال 33 کشور در این رقابت حضور یافتند، این در حالی است که در مسابقات کشورمان حدود 70 کشور شرکت می‌کنند، بنابراین از نظر کمی تفاوت این رقابت‌ها با مسابقات کشورمان کاملا محسوس بود.

قضاوت تنها یک داور در هر رشته
فردفانی افزود: دیگر تفاوت مسابقات قرآن اردن با مسابقات کشورمان، تعداد داوران کمیته داوری بود، در مسابقات بین‌المللی قرآن کشورمان دقت نظر بالایی وجود دارد به طورری که هر رشته 3 داور دارد که بر عملکرد شرکت‌کنندگان نظارت می‌کنند، اما در اردن این گونه نبود و یک داور تمامی امتیازات متسابق در رشته‌های وقف و ابتدا، صوت، لحن، تجوید و حسن حفظ را محاسبه و اعلام می‌کرد.
فردفانی با بیان این که آیین‌نامه مسابقات قرآن کشورمان با آیین‌نامه رقابت‌های دیگر کشورها متفاوت است، تأکید کرد: آیین‌نامه متفاوت با مسابقات قرآن کشورمان در رقابت‌های قرآنی کشورهای خارجی وجود دارد که همین مسئله کار را مشکل می‌کند، از طرفی آیین‌نامه عربی است، مسئله‌ای که سبب می‌شود نمایندگان ایران به دلیل عدم تسلط کافی به زبان عربی تبصره‌های موجود در آیین‌نامه را متوجه نشوند و این امر بر عملکرد آنان تأثیر می‌گذارد.
اساتید همراه کمک بزرگی برای شرکت‌کنندگان هستند
وی با تأکید بر ضرورت حضور اساتید قرآن در کنار حافظان و قاریان ایرانی شرکت‌کننده در مسابقات، گفت: اساتیدی که مسلط به زبان عربی باشند، می‌توانند کمک بزرگی برای شرکت‌کنندگان بوده و چنانچه مشکلی بود و یا حتی اعتراض نسبت به نتایج وجود داشت، آن را به مسئولان امر ابلاغ کنند.
مجتبی فردفانی یادآور شد: استاد همراه زمانی که مسلط به زبان عربی باشد، می‌تواند آیین‌نامه را به‌خوبی مطالعه کرده و تبصره‌ها و نکات مبهم آن را به شرکت‌کنندگان اعلام کند تا آنان با آگاهی کامل در مسابقات شرکت کرده و نماینده شایسته‌ای برای کشورمان باشند.
فردفانی تصریح کرد: هر یک از نمایندگان ایران ممکن است تا حدودی با زبان عربی آگاه باشند، اما این آگاهی در سطح متوسط است و سبب می‌شود که آنان نتوانند از آیین‌نامه مسابقات به‌خوبی سر دربیاورند.
مجتبی فردفانی اظهار کرد: اساتید همراه در برنامه‌های جانبی مسابقات همچون گردشگری و یا حتی در هتل نیز می‌توانند همراه خوب و دلگرم‌کننده‌ای برای شرکت‌کنندگان باشند و با راهنمایی‌های خود به آنان روحیه داده و به حافظان و قاریان کمک کنند که به بهترین شکل در رقابت‌ها حضور یابند.
رفتار اردنی‌ها مناسب بود
اردنی‌ها با نماینده ایران در مسابقات رفتار خوب و قابل قبولی داشته‌اند، فردفانی در این باره گفت: در زمان حضورم در اردن کاملا متوجه شدم که با ایرانیان به نوع خاصی که متفاوت با رفتار با شهروندان دیگر کشورها است، رفتار می‌شود. اردنی‌ها بسیار به عکس‌العمل‌هایم توجه داشتند و من هم با توجه به آگاهی قبلی نسبت به چنین مسائلی، سعی کردم نماینده خوبی برای کشورم باشم.
وی افزود: در این مسابقات تعامل مناسبی با شرکت‌کنندگان و داوران داشتم و به صراحت می‌توانم بگویم که پیوند‌دهنده بین داوران و شرکت‌کنندگان بودم و این مسئله تجربه خوبی را برایم به ارمغان آورد.
کم کاری سفارت ایران در اردن در استقبال از فردفانی
بنا به گفته فردفانی سفارت کشورمان در اردن استقبال خوبی از وی نکرده است، این حافظ قرآن مشهدی گفت: من زمانی که وارد فرودگاه اردن شدم، هیچ یک از کارکنان یا نماینده‌ای از سفارت را برای استقبال مشاهده نکردم، این در حالی است که معمولا مرسوم است که سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف جهان در چنین مواقعی از شرکت‌کنندگان استقبال می‌کنند و مایه دلگرمی آنان هستند.
وی بیان کرد: کم کاری سفارت در استقبال از من به حدی بود که حتی مسئولان سفارت از هتل محل اقامت من بی‌اطلاع بودند و پس از چند روز اقامت در اردن بالاخره یکی از کارکنان سفارت زنگ زد و وضعیت مرا جویا شد.
نماینده کشورمان در مسابقات قرآن اردن گفت: سفارت حتی از من انتظار داشت که خودم با کارکنان و مسئولان تماس بگیرم و بگویم کجا هستم، این در حالی بود که من تازه وارد اردن شده بودم و هیچ شماره خاصی از سفارت نداشتم.
فردفانی در پایان تصریح کرد: حداقل کاری که سفارت می‌توانست انجام دهد این بود که یک نفر را برای استقبال به فرودگاه بفرستد و یا حتی روزهای بعد با دیدار و نشستی چند دقیقه‌ای در هتل، از نزدیک با من تماس داشته باشد، اما متأسفانه این گونه نشد.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: مرکز امور مسلمانان نیجریه با صدور بیانیه‌ای کشتار شیعیان این کشور در تظاهرات روز قدس در شهر زاریا را محکوم کرد.دوشنبه 6 مرداد 1393

%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b1-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%86%db%8c%d8%ac%d8%b1%db%8c%d9%87-%da%a9%d8%b4%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b9%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%82%d8%af%d8%b3-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%ad%da%a9%d9%88%d9%85-%da%a9%d8%b1%d8%af

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «The Nigerian Voice»، این حادثه در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و زمانی رخ داد که شیعیان نیجریه مانند هر سال اقدام به برگزاری تظاهرات روز قدس در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت جنایات رژیم اسرائیل کردند.

نیروهای ارتش نیجریه با حمله به این تظاهرات که به صورت صلح‌آمیز در زاریا واقع در ایالت کادونا برگزار شد، حداقل 30 نفر از شیعیان را شهید، شماری را زخمی و عده‌ای را نیز بازداشت کردند.

بنابر گزارش‌ها، ارتش با تانک و خودروهای نظامی از پایتخت این کشور به زاریا آمده بود و این حمله هدفمند و از پیش طراحی شده بود.

سه فرزند ابراهیم زکزکی، رهبر شیعیان نیجریه نیز در اثر این حمله کشته شدند.

مرکز امور مسلمانان نیجریه کشتار بی‌رحمانه و این زنان و مردان جوان را محکوم و آن را نقض حقوق اولیه شیعیان خواند.

این مرکز اعلام کرد که هیچ توجیهی برای چنین خشونت‌هایی وجود ندارد و وظیفه دولت است که از همه شهروندان خود صرف‌نظر از اعتقادات مذهبی‌شان حمایت کند.

ابراهیم موسی، سردبیر هفته‌نامه «المیزان» وابسته به جنبش اسلامی شیعیان نیجریه در این مورد گفت: این راهپیمایی بدون هرگونه خشونت و یا حادثه خاصی برگزار شده و مشخص نیست نیروهای ارتش به چه دلیل دست به این حمله زده‌اند.

جنبش اسلامی شیعیان نیجریه که فراخوان برپایی این راهپیمایی را در شهر زاریا داده بود مسئولان این کشور را به طرح‌ریزی برای کشتار در هنگام راهپیمایی روز جهانی قدس متهم کرد.
 دُرنیوز
گروه بین‌الملل: سیدحسن نصرالله در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان از دیپلماسی فعال ایران در حمایت از مردم فلسطین قدردانی کرد و گفت: حملات ددمنشانه اسرائیل به غزه بحران انسانی فاجعه‌باری را پدید آورده است. دوشنبه 6 مرداد 1393

%d8%ad%d9%85%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%af%d9%85%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d8%a6%db%8c%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%81%d8%a7%d8%ac%d8%b9%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d8%a7-%d9%be%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa--%d8%aa%d9%82%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%d8%af%db%8c%d9%be%d9%84%d9%85%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «المنار»، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در خصوص اوضاع غزه به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در این تماس تلفنی از بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از جبهه مقاومت ضدصهیونیستی تجلیل و بر ضرورت حمایت از همبستگی و وحدت میان گروه‌های فلسطینی در شرایط حساس کنونی در تمسک به روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های رژیم اشغالگر قدس تأکید کرد. 
سید حسن نصرالله با تشریح تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی در حملات بی‌رحمانه به باریکه غزه اظهار کرد: این حملات ددمنشانه بحران انسانی فاجعه‌باری را پدید آورده که مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.
دبیرکل حزب‌الله لبنان با قدردانی و تجلیل از مواضع اصولی و دیپلماسی و تحرک فعال سیاسی ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از مردم فلسطین گفت: بدون شک باید از ظرفیت‌های مؤثر منطقه‌ای و بین‌المللی برای وادار کردن رژیم صهیونیستی به توقف این جنایات و جلوگیری از رفتارهای ناقض حقوق بین‌الملل استفاده شود.
وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این تماس تلفنی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در آستانه روز قدس و تأکیدات ایشان مبنی بر لزوم حمایت از مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی، بر دستور ویژه رئیس جمهوری برای حمایت از مقاومت و جلوگیری از فاجعه انسانی در غزه تأکید کرد. 
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از خواست مشروع مردم فلسطین حمایت می‌کند و هوشیاری جهان اسلام برای تحقق خواست مردم فلسطین را امری ضروری می‌داند.
وی همچنین با اظهار آمادگی کامل دولت و ملت ایران برای ارسال کمک‌های امدادی و دارویی به باریکه غزه ، تأخیر در روند ارسال این کمک‌ها و بروز مشکلاتی به‌دلیل بسته بودن گذرگاه رفح را مورد اشاره قرار داد. 
وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی برخی اقدامات به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ظرفیت ریاست دوره‌ای ایران بر جنبش عدم‌تعهد از جمله ارسال پیام‌ها و انجام تماس‌های تلفنی از سوی رئیس جمهور، همچنین تحرکات دیپلماتیک به‌عمل آمده توسط وزارت امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در خصوص تحولات اخیر غزه و حمایت از مردم بی‌دفاع فلسطین را تشریح کرد.
در این تماس تلفنی طرفین همچنین، تحولات منطقه، وضعیت فلسطین و اوضاع باریکه غزه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.
دو طرف با ابراز نگرانی از فتنه طائفه‌ای در منطقه و اقدامات تفرقه‌افکنانه که با هدف تضعیف جهان اسلام صورت می‌گیرد، لزوم هوشیاری و همبستگی ملت‌های مسلمان برای خنثی کردن این فتنه و حرکت به‌سمت تأمین مصالح و منافع کشورهای اسلامی را بسیار مهم ارزیابی کردند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: فعالیت کمیته‌های رصد هلال ماه در بیشتر کشورهای عربی امشب، ۵ مرداد، با هدف اعلام عید سعید فطر در این کشورها آغاز می‌شود.یک شنبه 5 مرداد 1393

%d8%a2%d8%ba%d8%a7%d8%b2-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%b1%d8%b5%d8%af-%d9%87%d9%84%d8%a7%d9%84-%d8%b4%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d8%b1%d8%a8%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b4%d9%86%d8%a8%d9%87%d8%9b-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%87-%d9%88-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه «اسکای نیوز»، رصد هلال شوال سال 1435 هجری قمری شامگاه امروز، 29 رمضان، در بیشتر کشورهای عربی به منظور اعلام عید سعید فطر آغاز می‌شود.
دادگاه عالی عربستان با صدور بیانیه‌ای از شهروندان سعودی و همه مسلمانان در مناطق مختلف این کشور درخواست کرده است که امشب هلال شوال را رصد کنند.
این دادگاه اعلام کرد: امسال هلال رمضان در بیست‌و‌نهمین روز ماه شعبان رؤیت نشد و شعبان 30 روز بود.
همچنین، دادگاه عالی عربستان سعودی از عموم شهروندان عربستان خواست در صورت رؤیت هلال ماه شوال با چشم غیر مسلح یا با استفاده از تلسکوپ فورا آن را مطلع کنند یا به نزدیکترین مرکز برای رساندن پیام خود به دادگاه عالی عربستان سعودی اقدام کنند.
در همین راستا، قرار است امشب کمیته‌ای به ریاست سلطان بن‌سعید، وزیر دادگستری امارات به منظور رصد هلال شوال در اداره قضات ابوظبی تشکیل شود. این کمیته پس از اقامه نماز مغرب نشستی به همین منظور تشکیل خواهد داد.
فردا دوشنبه؛ عید فطر در فرانسه و ترکیه
گزارش دیگری نیز حاکی است اتحادیه سازمان‌های اسلامی فرانسه(UOIF) دیروز، 4 مرداد، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که فردا دوشنبه، ششم مرداد، عید سعید فطر در این کشور خواهد بود.
در بیانیه این اتحادیه تأکید شد: با توجه به محاسبات انجام‌شده، شامگاه امشب، 27 جولای، رؤیت هلال شوال، ممکن خواهد بود.
از سوی دیگر، سازمان امور دیانت ترکیه فردا، 6 تیرماه، را در این کشور به عنوان عید سعید فطر اعلام کرد.
نماز عید فطر هرساله با شکوه تمام و با حضور شماری از سران سیاسی و مذهبی ترکیه در مساجد سراسر این کشور برگزار می‌شود.
سازمان امور دیانت ترکیه که تحت نظارت نهاد نخست وزیری ترکیه فعالیت می‌کند، علاوه بر پاسخگویی به مسائل شرعی مردم، اداره حدود 80هزار مسجد در سراسر ترکیه را در اختیار دارد.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: ارتش اسرائیل امروز، ۵ مردادماه، با صدور بیانیه‌ای از آغاز دوباره حملات هوایی، دریایی و زمینی به غزه خبر داد.یک شنبه 5 مرداد 1393

%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%b5%d9%87%db%8c%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%aa%d9%87%d8%a7%d8%ac%d9%85-%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، ارتش اسرائیل علت این تصمیم خود را به پرتاب موشک از سوی حماس نسبت داد.

صبح امروز حماس طرح تمدید آتش‌بس را که به سود تل‌آویو بود، رد کرد و با شلیک چند موشک مناطق اشغالی را هدف قرار داد.

با توافق گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم اسرائیل از ساعت 8 صبح دیروز، آتش‌بس 12 ساعته‌ای در غزه برقرار شد.

رژیم اسرائیل قصد داشت با تمدید موقت این آتش‌بس تونل‌های مورد استفاده نیروهای مقاومت را شناسایی کند و دوباره حملات را از سر گیرد که تمدید چنین آتش‌بسی مورد موافقت حماس قرار نگرفت.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس اعلام کرد: هیچ آتش‌بسی که بازگشت کامل نیروهای صهیونیستی از غزه را در پی نداشته باشد، قابل قبول نیست و چنین آتش‌بسی شرایط را برای بازگشت مردم به خانه‌هایشان و انتقال مجروحان فراهم نمی‌کند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: هزاران نفر از معترضان به جنگ غزه دیروز، ۴ مرداد، با تظاهرات در خیابان‌های تل‌آویو حملات نظامی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در نوار غزه را که موجب کشته شدن بیش از هزار نفر شده است، محکوم کردند.یک شنبه 5 مرداد 1393

%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b4%d8%ba%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%da%a9%d8%b4%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%ba%d8%b2%d9%87-%d8%aa%d8%af%d8%a7%d9%88%d9%85-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه خبری «VICE News»، حدود 5 هزار نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی که بیشتر فعالان چپ‌گرا و ضدجنگ بودند در این تظاهرات حضور داشتند.

این تظاهرات در حالی برپا شد که پلیس رژیم اسرائیل تلاش می‌کرد تا تظاهرات‌کنندگان را از شرکت در این راهپیمایی منصرف کند.

تظاهرات‌کنندگان بنرهایی در دست داشتند که بر آن‌ها شعار «توقف اشغالگری» و «توقف قتل‌عام در غزه» نوشته شده بود.

آن‌ها همچنین شعارهای ضد جنگی مانند «اسلحه‌ها را دفن کنید نه کودکان را» و «کشتن کافی است» سر دادند و مقامات تل آویو را به دلیل جنگ‌ها و درگیری‌های نظامی مکرر،  تقبیح کردند.

حداقل 4 نفر از تظاهرات کنندگان به دلیل تلاش برای بستن خیابان‌ها دستگیر شدند.

ادامه تظاهرات‌های ضداسرائیلی در سراسر جهان

در همین حال تظاهرات‌کنندگان در خیابان‌های دو شهر اصلی کانادا یعنی تورنتو و اتاوا، رژیم صهیونیستی را به دلیل حمله به غزه و کشتار مردم بی‌گناه آن محکوم کردند.

تظاهرات‌ مشابهی نیز در شهرهای لندن، پاریس و ادینبورو برگزار شد.

صدها نفر از مردم سانفرانسیسکوی آمریکا نیز عصر دیروز، 4 مرداد، در خیابان‌های این شهر تجمع کردند و شعارهای ضداسرائیلی سردادند.

آنان با سر دادن شعار «ما چه می‌خواهیم؟ عدالت!» بنرهایی را حمل می‌کردند که در آن‌ها خواسته‌هایی مثل «پیگیری جنایات جنگی اسرائیل» و «آزادسازی غزه» نوشته شده بود.

از زمان آغاز حملات اسرائیل به غزه این پنجمین تظاهرات بزرگی است که در شهر سانفرانسیسکوی آمریکا برگزار می‌شود.

در نتیجه حملات رژیم اسرائیل به غزه تاکنون 1050 فلسطینی کشته و حداقل 6 هزار نفر زخمی شده‌اند.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: نفرات برتر مسابقه «أفضل مترل القرآن»(برترین مرتل قرآن) امارات طی برگزاری مراسمی با همکاری رادیو «رأس الخیمه» این کشور تجلیل شدند. یک شنبه 5 مرداد 1393

%d8%aa%d8%ac%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86%e2%80%8c-%d9%85%d8%b1%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روزنامه «الخلیج» چاپ امارات، مراسم تجلیل از برترین مرتلان امارات شامگاه جمعه، 3 مرداد، پس از افطار در مقر شورای «شیخ عبدالملک بن‌کاید» منطقه «بریرات» شهر رأس الخیمه برگزار شد.
در این مراسم، 20 حافظ قرآن اماراتی که در میان آنان کودکی هفت‌‌ساله‌ بود به عنوان برترین‌های مسابقه «برترین مرتل» این کشور در ماه رمضان، تجلیل شدند.
بنابر این گزارش، مسابقه برترین مرتل قرآن امسال برای چهارمین سال متوالی در طول ماه رمضان در امارات برگزار شد و رادیو رأس الخیمه، هر روز از ساعت 16 تا 17 به وقت محلی این مسابقه را برای علاقه‌مندان پخش می‌کرد.
650 حافظ قرآن(دختر و پسر) از گروه‌های سنی بین 6 تا 15 سال در این مسابقه حضور یافتند و دفتر انجمن کل امور اسلامی و اوقاف رأس الخیمه بر آن نظارت داشت.
محمد غانم، مدیر رادیو رأس الخیمه طی سخنانی در مراسم تجلیل از برترین‌های مسابقه، هدف از برگزاری آن را ایجاد فضای رقابتی بین حافظان قرآن کریم دانست و بر تداوم مسابقه طی سال‌های آینده تأکید کرد.دُرنیوز
گروه بین‌الملل: رحمه القباطی، کودک یمنی رتبه نخست مسابقه بین‌المللی قرائت قرآن شبکه ماهواره‌ای «الجزیره» کودکان را کسب کرد. یک شنبه 5 مرداد 1393

%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%aa-%d8%b4%d8%af%d9%87%d8%9b-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c%d8%9b-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%84%d8%ac%d8%b2%db%8c%d8%b1%d9%87

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «عدن الغد»، شیخ احمد المعصراوی، ایمن سوید، محمود العکاوی، عبدالرشید شیخ علی صوفی و عثمان صدیق اعضای کمیته داوری مسابقه «قرائت قرآن و مؤذن کوچک» شبکه الجزیره کودکان در ماه رمضان با نام «تیجان النور» بودند و در پایان رحمه القباطی از یمن را به عنوان نفر نخست این رقابت معرفی کردند.
این دومین بار است که القباطی در مسابقه تیجان النور شرکت می‌کند و وی امسال با کسب 92/8 امتیاز، مقام نخست مسابقه را کسب و جایزه‌ای معادل 100 هزار ریال قطری دریافت کرد.
بنابر این گزارش، هدیل شعبان از لیبی با کسب 91/4 امتیاز رتبه دوم و حمزه علی الدیب از مصر با کسب 89/6 امتیاز مقام سوم این رقابت را کسب و به ترتیب 75 هزار ریال و 50 هزار ریال قطری دریافت کردند.
سید سعد الهدیفی، از مسئولان شبکه ماهواره‌ای الجزیره اظهار کرد: مسابقه تیجان النور از مسابقه‌های بین‌المللی سالانه حفظ، قرائت، تجوید و تفسیر قرآن کریم است که با هدف تقویت جایگاه قرآن کریم در زندگی مسلمانان به عنوان صراطی مستقیم و راهی محکم برگزار می‌شود.
امسال در رشته حفظ کل قرآن این مسابقه مریم عبدالناصر از انگلیس و امیره مزمل و احمد علی از مصر با یکدیگر رقابت کردند و «یاسین» از مراکش نیز در این رقابت تلویزیونی به عنوان مؤذن کوچک معرفی شد و این لقب را دریافت کرد. 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی