1:43:09
پنج شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
جدیدترین خبرها را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
جهان نیوز -   -  بین الملل - 
37 دقیقه و 30 ثانیه پیش
ترکیدگی خط لوله اصلی آب در شهر لس‌آنجلسِ آمریکا در نزدیکی دانشگاه کالیفرنیا منجر به آب‌گرفتگی و سیلاب در «سانست بولوار» و بخش‌هایی از محوطه دانشگاه شد.
به گزارش جهان به نقل از ایسنا، به گفته شاهدان، فوران آب تا ۱۰ متر به هوا پرتاب می‌شد. مسئولان شهر لس‌آنجلس می‌گویند، این یکی از لوله‌های اصلی آبرسانی شهری است که حدود ۹۰ سال سن و ۷۵ سانتیمتر قطر دارد.


با اینکه این لوله در کمتر از سه ساعت ترمیم شد اما میلیون‌ها لیتر آب و گل وارد دانشگاه شده و دانشجویان و مسئولان دانشگاه باید چند روزی را به پاکسازی و نظافت بگذرانند.

 سخنگوی پلیس لس‌آنجلس تاکید کرد که کسی در جریان این حادثه آسیب ندیده است.


دُرنیوز
مشرق -  اجتماعی -  امنیت - 
42 دقیقه و 10 ثانیه پیش
بر اساس عکس های منتشر شده در فضای مجازی 4 دستگاه راکت انداز مدل TOS-1A ساخت روسیه در فرودگاه بغداد تخلیه شده است. هر کدام از راکتهای 220 میلی متری این سامانه که از سر جنگی ترموباریک بهره می برند بیش از یک بمب 1000 پوندی قدرت تخریب داشته و برای نابودی ساختمانها ، سنگرها و نیروهای پیاده دشمن ایده ...


دُرنیوز
اشکان دژاگه در باشگاه العربی قطر با نامی جدید شناخته خواهد شد.
به گزارش جهان به نقل از فارس، گرچه سایت باشگاه العربی قطر هنوز عکس یادگاری اشکان دژاگه با پیراهن این تیم را منتشر نکرده، اما آن‌ها نام اشکان دژاگه را در لیست مسافران این تیم برای اردوی تدارکاتی آلمان گذاشته‌اند. العربی صبح چهارشنبه قطر را به مقصد آلمان ترک می‌کند تا در نورنبرگ اردو بزند.


این اردو از چهارشنبه ۳۰ جولای (امروز) تا ۱۴ آگوست به مدت دو هفته برقرار خواهد بود. العربی در این اردو ۴ مسابقه تدارکاتی برگزار خواهد کرد که اسامی حریفان این تیم متعاقبا اعلام خواهد شد.

سایت باشگاه العربی در خبری که در مورد این اردو نوشته، نام اشکان دژاگه را بین بازیکنان این تیم قرار داده است.

 اشکان دژاگه روزهای خوبی را در فولام داشت و به همین دلیل در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی از هواداران این تیم تشکر کرد.

دژاگه نوشت: از همه هواداران فولاد سپاسگزارم. دوره هیجان انگیزی را کنار هواداران بزرگ و در شهر فولام داشتم.

«اشکان دیجاجاه» نام جدید بازیکن تیم ملی ایران!

«دژاگه» نام خانوادگی بازیکن تیم ملی ایران است؛ بازیکنی که طبق تایید باشگاه فولام انگلیس، به العربی قطر رفته است. حالا قطری‌ها که در زبان عربی حروف «ژ» و «گ» را ندارند، باید با نامی جدید، دژاگه را صدا کنند. سایت باشگاه العربی قطر در خبری که منتشر کرده، نام خانوادگی اشکان را «دیجاجاه» نوشته؛ نامی که از این به بعد گزارشگران قطری هم با همین تلفظ او را خطاب قرار خواهند داد و شباهت چندانی با نام خانوادگی واقعی دژاگه ندارد.


دُرنیوز
برنامه "ماه عسل" در روز عید فطر میزبان 5 میهمان منتخب از نگاه مردم بود .
به گزارش خبرنگار رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران؛ برنامه ماه عسل در ایستگاه آخر خود میزبان 5 میهمان منتخب خود از نگاه مردم شد. اولین میهمان عید فطر رضا یکی از بچه‌های کار بود، علیخانی از عوامل پشت صحنه و میهمانان حاضر در استودیو خواست به خاطر صداقت رضا و جملاتی که او در برنامه بچه‌های کار گفته بود و یک تلنگر جدی محسوب می‌شد دست بزنند.
 
بنابراین گزارش ؛ علیخانی در ادامه رو به رضا کرد و از او درباره اتفاقاتی که پس از برنامه برای او افتاده بود سوال کرد،‌ رضا از دیدار با علیرضا حقیقی و پیراهن تیم ملی حقیقی که به رضا هدیه کرده بود سخن گفت.
 
علیخانی در این میان به شوخی به دلیل بزرگ بودن پیراهن به رضا گفت: که این پیراهن برای تو در حال حاضر مثل مانتوست.
 
در ادامه مجری ماه عسل از رضا پرسید: که آیا هنوز هم به پرس‌کاری مشغول هستی و رضا هم در پاسخ گفت در حال حاضر دیگر آن کار سخت را انجام نمی‌دهد و اکنون مشغول درس خواندن است. علیخانی در ادامه خطاب به رضا بیان کرد: خدا را شکر که از آن کار سخت فاصله گرفته‌ای زیرا آن کار بسیار سخت بود،‌ در آن برنامه تو حرف‌های بسیار خوبی را بیان کردی که دل خیلی‌ها را لرزاند و خیلی ها با آن برنامه به خودشان آمدند.
 
من در آن برنامه دو بار این سوال را مطرح کردم که این حرف‌ها را کسی به تو یاد داده یا نه اما صحبت های تو آنقدر شفاف و صادقانه بود که دل خیلی‌ها را لرزاند به خصوص آن بخش از صحبتهایت که در مورد پدر و مادرها و سختی‌هایی بود ،‌ که کشیدی، همه این موارد به خاطر آن است که امثال رضا بسیار زودتر از بقیه مرد می‌شوند.

علیخانی از دوچرخه‌ای که رضا می‌خواست پرسید و گفت آیا برایت بعد از برنامه دوچرخه را آوردند و هنگامی که با پاسخ منفی رضا مواجه شد عنوان کرد: از یک سری از دوستان بسیار جوگیر تشکر می‌کنم که بعد از برنامه ما یک شور غریبی آنها را فرا می‌گیرد و به مدت 32 دقیقه خواهان به نام زدن تمام اموالشان هستند اما بعد از 32 دقیقه همه چیز از یادشان می‌رود.
 
علیخانی در اشاره به یکی از پاسخ‌های رضا در آن برنامه اظهار داشت: من در آن برنامه از تو سوالی را پرسیدم که خیلی ها بعد از شنیدن جواب تو ناراحت و متعجب شدند، من از تو آرزویت را پرسیدم و تو در پاسخ گفتی من اصلا فرصت نکردم آرزو کنم، چون تمام زندگی‌ام را کار کردم اکنون پس از آن برنامه تا به امروز که خیلی‌ها با تو حرف زدند آرزویت چیست و رضا در پاسخ به ابن سوال گفت: آرزو دارم از محلمان بروم زیرا محله ما پر از معتاد است و پچه‌های هم سن من یا کوچکتر از من در آن محله معتاد شده‌اند یا مواد می‌فروشند.
 
علیخانی در ادامه به شوخی گفت: که آمارش را بیشتر از این نگو که دستگیرش می‌کنند و در ادامه خطاب به رضا عنوان کرد: این مسائلی را که بیان کردی ترسناک بود . آرزوی بعدی رضا موفقیت همه آدم‌ها بود و اینکه هیچ فقیری و هیچ انسان نیازمند به پولی در دنیا نباشد.
 
میهمان بعدی برنامه هم اسمش رضا بود،‌ رضای دوم ماه عسل در کودکی در حرم امام رضا (ع) پیدا شده بود و هیچ نام و نشانی از خانواده خود نداشت و آرزویش پیدا کردن هویتش بود.
 
علیخانی در قسمت دوم برنامه رو به رضا کرد و گفت: برنامه تو هم بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت و شاید حدود 500 پدر و مادر به ما زنگ زدند و مدعی شدند پدر و مادر تو هستند.
 
رضا هم در تایید حرف های علیخانی ادامه داد: بله خیلی‌ها زنگ زده اند و پیگیر ماجرا شده‌اند و در میان این خانواده ها 7 الی 8 خانواده بودند که نشانی‌هایی که می‌دادند بسیار نزدیک بود و جالب است بدانید که حتی فردی پس از دیدن برنامه از کانادا به من زنگ زد و گفت سالی که برای مسافرت به ایران آمده و به مشهد رفته بود فرزندش را در حرم گم می‌کند.
 
در ادامه علیخانی به دو خانواده حاضر در استودیو که یکی از مشهد و دیگری از کرمانشاه آمده بود اشاره کرد و گفت: این دو خانواده مدعی بودند که رضا فرزند آنهاست.
 
در ادامه آن دو خانواده هر کدام قصه گم شدن فرزندشان را بیان کردند و از تلاش‌هایی گفتند که برای پیدا کردن فرزندشان به نتیجه نرسیده بود و در انتها نیز علیخانی آرزو کرد که رضا به آرزویی که در برنامه طرح کرده بود برسد.
 
مهمان بعدی برنامه آخر ماه عسل 93 سولماز و احسان بودند و علیخانی در ابتدای این بخش از برنامه گفت: این دو نفر جزو سوپراستارهای برنامه ما هستند و احتیاجی به معرفی ندارند، پدر و مادر احسان هم اینجا حضور دارند زیرا خیلی‌ها دوست داشتند که آنها در این برنامه حضور داشته باشند،سپس علیخانی در ادامه رو به پدر و مادر احسان کرد و گفت: آن تعریف‌هایی که عروستان از شما کرد در تاریخ کشور تا این اندازه تعریف عروس از پدر شوهر و مادرشوهر بی نظیر بود.
 
وی ادامه داد: برنامه احسان و سولماز به خاطر لطفشان و عشق جذابشان بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت، زیرا مردم اندازه صداقت و گرمای عشق آنها را درک کردند. علیخانی از احسان و سولماز خواست تا از اتفاقاتی که بعد از برنامه افتاده بود صحبت کنند و سولماز گفت: من تعریف کنم یا احسان که علیخانی در پاسخ به این سوال سولماز عنوان کرد که احسان بدون اجازه شما حرف نمی‌زند.
 
سولماز در ادامه گفت: بعد از برنامه دو روز بعد ما به پارک سر کوچه خانه‌ مان رفتیم مردم در آنجا خواستار عکس انداختن با ما بودند و از ما برای دیدن تئاتر دعوت کردند. احسان بیشتر از من قهرمان شده است .

علیخانی پس از شنیدن این جمله از سولماز که احسان بیشتر از من قهرمان شده خطاب به سولماز عنوان کرد: چون شما از همسرتان حرف زدید مردم باور کردند و در واقع شما او را قهرمان کردید زیرا وقتی که ما خودمان از خودمان حرف می‌زنیم ارزش ندارد و مردم باورش نمی‌کنند اما وقتی کسی راجع به زندگی کسی حرف می‌زند که نزدیکترین آدم به زندگی آن فرد است و او را کشف کرده همه او را می‌پذیرند.
 
احسان بعد از صحبت‌های علیخانی گفت : خدا را شکر من خواهان تاثیر گذاشتن بر روی یک نفر بودم اما فکر می‌کنم که بر روی هزاران هزار نفر تاثیرگذار بودم حتی مادری را دیدم که از بچه معلولش خسته شده بود و می‌خواست او را به بهزیستی ببرد آن مادر به من گفت؛ بعد از برنامه شما دوست داشتن را فهمیدم و از این کار منصرف شده بود.
 
علیخانی در ادامه گفت: که یک سری از بیننده‌های ما گفته‌اند که خانم سولماز خانواده‌ ای ثروتمند داشته احسان برای به دست آوردن پولهایش این کارها را انجام داده که سولماز در خصوص صحبت های علیخانی گفت : پدرم بازنشسته ارتش بود و وضع مالی احسان بسیار بهتر از ما بود زیرا احسان از بچگی روی پای خودش ایستاده بود و وضعش" ok"بود. علیخانی با شنیدن کلمه ok خطاب به سولماز گفت خانم شما باز در برنامه تلویزیونی خارجی شدید.

علیخانی در ادامه خطاب به پدر و مادر احسان گفت: پس از آن حادثه دلخراش در زندگی همسر پسرتان و از دست دادن پدر و مادرش و ویلچرنشین شدن او، آیا هرگز نگفتید که پسر ما جوان است و از پس این ماجرا بر نخواهد آمد.
 
پدر احسان در پاسخ به این پرسش علیخانی عنوان کرد: من یک بار بعد از حادثه احسان را صدا کردم و به او گفتم که می‌خواهد چکار کند ؟ او هم در پاسخ گفت: سولماز نفس می کشد و خوب می شود و من دوستش دارم و نگهش می‌دارم من هم گفتم توکل به خدا من هم پشتت هستم ،
علیخانی در ادامه به شوخی گفت نکند احسان یک زن دیگر گرفته و ما نمی‌دانیم اصلا سوپرایز ما برای شما آخر برنامه آوردن زن دوم احسان است.
احسان در ادامه صحبت‌های علیخانی گفت من هیچ کس را به غیر از سولماز ندارم و به سولماز آنقدر عشق می‌ورزم که به کسی نیاز ندارم.

علیخانی در ادامه در تایید حرف‌های احسان عنوان کرد که خانم سولماز در آن برنامه‌ای که حضور  داشت این نکته را گفته بود که احسان در این 5 سال حتی یک شب را هم بدون او شام نخورده است. علیخانی در ادامه به شوخی خطاب به پدر و مادر احسان گفت: شما به ما اجازه می‌دهید که بعد از برنامه چون ماه عسل تمام شده و ما بیکار هستیم به دنبال احسان برویم و ببینیم که او چکار می‌کند.

عیخانی در ادامه خطاب به احسان و سولماز به مزاح عنوان کرد؛ از این به بعد کار برای شما سخت شده است چون جلوی میلیون‌ها نفر از عشق افسانه‌ای تان گفتید دیگر هیچ کاری نمی‌توانید بکنید.

وی ادامه داد: زکات عشق شما دو نفر این است که با آدمهایی که به دلیل موضوعات کوچک در حال جدا شدن از هم هستند صحبت کنید چون شما زندگی کردید و می‌دانید.

علیخانی رو به دوربین کرد و گفت: خیلی پشت سر ما حرف زدید،‌خیلی شوخی کردید در مورد ما لطیفه ساختید ،‌ فکر نکنید که ما این موارد را نمی‌بینیم. بعضی از این موارد خوشمزه بود و از اینکه ما را به هر قیمتی تماشا کردید از شما تشکر می‌کنم. علیخانی بعد از این صحبت ها مخاطبان را به دیدن آیتمی در همین رابطه که به قول خودش نوعی خودزنی رسانه ای بود دعوت کرد.

میهمان چهارم ماه عسل عمو حسن جانباز موج‌گرفته ای بود،‌ علیخانی در خصوص عمو حسن و خانواده‌اش گفت: عمو حسن در خانواده‌اش یکی از قهرمانان و سوپراستارهای برنامه ما است و پیوند مشترکشان با زندگی سولماز و احسان همین عشقی است که در خانواده‌شان وجود دارد.

در ادامه برنامه علیخانی از جای خود بلند شد و گفت: همه مخاطبان به من وظیفه‌ای را محول کرده‌اند و آن هم این است که سر عمو حسن را به خاطر این همه سال درد ببوسم و سپس سر عمو حسن را بوسید.
 
بنابراین گزارش؛ در ادامه در ماه عسل عقد دو نفر که بعد از 22 سال خانواده‌شان راضی به ازدواج آنها شده بودند با حضور بقیه مهمان های ماه عسل برگزار شد و کسی که خطبه عقد را قرائت می‌کرد به این نکته اشاره کرد که ماه تو ماه عسل شده و اختتامیه ماه  عسل امسال به شروع ماه عسل 2 زوج جوان گره خورده است.
 
بعد از اتمام عقد و رفتن مهمان های برنامه علیخانی گفت : من بیان 2 نکته را در اینجا ضروری می‌دانم زیرا اگر آنها را عنوان نکنیم احساس می‌کنند که ما متوجه نشدیم یا خواستیم که آنها را فراموش کنیم. نکته اول مربوط به روزی است که ما راجع به قصاص حرف زدیم آن برنامه سه قسمت داشت در قسمت سوم میزبان کسی بودیم که فرزندش کشته شده بود ما اصلا اصرار یا تاکیدی برای گرفتن رضایت از وی نداشتیم و به نگاه و تصمیم او آگاه بودیم ولی می‌خواستیم از این زاویه نگاه و دید هم به موضوع نگاه کنیم اگر ما به دنبال یک نمایش تلویزیونی بودیم برایمان کاری نداشت که یکی را که در آستانه رضایت دادن است به برنامه دعوت کنیم اما تعمداً می‌خواستیم این نوع نگاه را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: برخی‌ها فکر می‌کردند پسر این مرد شهید امر به معروف بوده در حالی که به هیچ وجه اینگونه نبود در واقع یک مسئله بین دو پسر 17 – 18 ساله رخ داده بود که واقعا هم در این حد ارزشمند نبود که یک نفر در این بین کشته شود. محمد هم که به جرم قتل در زندان است هیچگونه سوء سابقه‌ای نداشته اما قصاص حق قانونی، شرعی و عرفی پدر مقتول است که حالا به خواست دلشان می‌تواند آن را ببخشد یا از آن نگذرد.

علیخانی با اشاره به نکته دوم عنوان کرد: نکته دومی که می‌خواستم آن را بیان کنم راجع به فاطمه و خانم جهانگیری است که به برنامه ما آمده بودند و بعد از آن ماجرا صحبت‌هایی مطرح شد و پدر فاطمه حرف‌هایی را زد و ما تا به امروز از پاسخگویی خودداری کردیم،‌ پدر فاطمه ما را به این متهم کرد که ما بدون اطلاع وی این کار را کرده بودیم که اصلا قضیه اینگونه نبود و ما رضایت‌نامه محضری هم داریم و از همه مهمتر قصه ما قصه پدر و مادرها نبود،‌ قصه ما قصه ارتباط با بچه‌هایی از این دست بود که خیلی پیچیده و دشوار است.

 وی افزود : فکر می‌کنم کسی قصد بی‌احترامی کردن به  این پدر و ساحت او را نداشته باشد و مطلبی را هم که خانم جهانگیری عنوان کرد همین بود که مادر فاطمه را تاکنون ندیده و پدر وی هم هر از گاهی به فاطمه سر می زند و برای او هزینه می‌کند ما هم به قصد ادب با اینکه اصلا مجبور به این کار نبودیم از مادر و پدر فاطمه خواستیم که به برنامه بیایند اما گفته شد به دلیل دوری راه در برنامه حضور پیدا نمی‌کنند و حتی من در دو برنامه بعدی گفتم که پدر فاطمه در بزنگاه‌های مهم زندگی او حضور داشته است.

علیخانی اظهار داشت: یک سری حرفها و حواشی مطرح شد بی رحم نشان دادن کسی  برای ما نعمتی و برکتی نخواهد داشت و تمام عزم و تلاش ما در این برنامه این بود که قهرمان بسازیم،‌ بی رحم ساختن کار ما نیست و اصلا چنین کاری در این قاب پسندیده نیست، حال خانم جهانگیری هم اصلا مساعد نیست و دلشان از این ماجرا شکسته است البته این ماجرا حل و فصل شده است،‌ علاوه  بر این دو نکته در ضمن ما هر چه در زمینه حل مشکل امیر حسنی تلاش کردیم تا او بتواند بچه‌اش را ببیند موفق نشدیم.

در انتها علیخانی از مهدی یراحی خواست تا بیاید و آهنگ پایانی ماه عسل را اجرا کند. وی با اشاره به صندلی که در دستش بود گفت: از سال 86 این صندلی را نگه داشته ایم. این قاب و صحنه مال خود مردم است به خاطر اشتباهات،‌ کاستی‌ها و غلط‌هایی که در برنامه داشتم مرا حلال کنید چون ما در بهترین لحظات با شما بودیم.

علیخانی در پایان گفت: این مهدی یراحی و لحظات پایانی ماه عسل 93 و خداحافظ.


گزارش از سمیه مردانی

انتهای پیام/دُرنیوز
سونی جدیدترین محصول خود را با نمایشگر نسبتا کوچک ولی با امکانات خوب معرفی خواهد کرد.
به گزارش اورژانس IT باشگاه خبرنگاران،سونی قول داده که تلفن همراه جدید Xperia Z3 Compact با نمایشگر بسیار بزرگ رونمایی نشود اما این تلفن همراه با همین نمایشگر نه چندان بزرگ ،امکاناتی خوب به کاربر خود خواهد داد.

Z3 Compact دارای نمایشگر 4.6 اینچی خواهد که رزولوشن این نمایشگر 1080 یا فول اچ دی گزارش شده است.


همچنین در قلب Xperia Z3 Compact پردازشگر چهار هسته ای اسنپدراگون 801 قرار می گیرد و ظرفیت حافظه موقت (RAM) آن 3 گیگابایت اعلام شده است.

این تلفن همراه دارای دوربین 20.7 مگاپیکسلی است و شنیده ها حکایت از آن دارد که در ماه میلادی سپتامبر رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/


دُرنیوز
آخرین نیوز -   -  ورزشی - 
1 ساعت و 43 دقیقه پیش
کاپیتان اسطوره‌ای رم ایتالیا قبل از دیدار مقابل رئال مادرید هدیه جالبی را به کارلو آنچلوتی اهدا کرد.

توتی روی این پیراهن خطاب به آنچلوتی نوشته بود که تو شماره یک هستی.دُرنیوز
کردپرس -   -  سایر - 
2 ساعت و 10 دقیقه پیش
توکا نیستانی کاریکاتوری در مورد حمله ی داعش به کردهای کوبانی منتشر کرد.

به گزارش به گزارش خبرگزاری کردپرس به نقل از HAWARNEWS درگیری بین مدافعین کُرد موسوم به «واحدهای دفاع از خلق» (YPG)  و داعش در منطقه ی کردنشین کوبانی در شمال سوریه، همچنان ادامه دارد. هنوز هم بیش از دویست تن از شهروندان کوبانی در دست داعشی ها اسیر هستند و آب و برق این شهر ششصد هزار نفری توسط داعش قطع شده است.
توکا نیستانی کاریکاتوریست مشهور ایرانی در تازه ترین اثر خود، به نشانه ی حمایت از مردم کوبانی و بیان دشواری های کردهای سوری در برابر حملات  داعش، کاریکاتوری منتشر کرد. در این کاریکاتور، داعش مانند یک گاو وحشی یه جان یک انسان افتاده و تماشاگران نیز که نمادی از جامعه ی جهانی هستند غالبا سکوت کرده و یا در حال عکس گرفتن و دعوت به بی تفاوتی هستند.
پایگاه هاوارنیوز که از ارگان های رسانه های حزب اتحاد دموکراتیک و پ.ک.ک است با بازنشر این اثر و درج یک خبر، اقدام نیستانی را یک گام ارزشمند و شایان تقدیر دانست.دُرنیوز
همه ما ویژگی‌های شخصیتی‌ای داریم که به‌راحتی تغییر نمی‌کند و متاسفانه اگر نتوانیم با هم به تعامل برسیم، عرصه بر ما تنگ می‌شود و تنش‌های ناخوشایندی را تجربه خواهیم کرد.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، همه انسان‌ها معیارهای ناخودآگاهی برای انتخاب همسر دارند مثلا بعضی به‌طور غیرارادی به دنبال همسری هستند که شباهت زیادی به والد محبوبشان داشته باشد. البته عکس این اتفاق نیز رخ می‌دهد؛ یعنی ممکن است فردی از هر کسی که به والدش شباهت دارد، گریزان باشد.

بعضی نیز به دنبال کسی هستند که ویژگی‌های او را در وجود خود نمی‌بینند و در واقع با یافتن این آدم، نیمه‌گمشده یا سرکوب‌شده خودشان را می‌یابند. مثلا کسی که اصلا قدرت مدیریت و رهبری ندارد، همسری را انتخاب می‌کند که مدیر مدبری است. در مورد ازدواج یک فرد برونگرا و درونگرا نیز ممکن است چنین خواست ناخودآگاهی باعث ازدواج شده باشد. برای روشن‌تر شدن موضوع باید تعریفی از برونگرایی و درونگرایی داشته باشیم:

برونگرا‌ها:

برونگرا‌ها انرژی خود را از برخورد‌ها و روابط اجتماعی بیشتر و حضور در جمع به دست می‌آورند و علاقه زیادی به فعالیت‌های دسته‌جمعی دارند. مجلس‌گردانی‌، شوخ‌طبعی و بذله‌گویی از خصوصیات بارز این افراد است.

درونگرا‌ها:

گاهی تصور می‌شود درونگرا‌ها علاقه‌ای به ارتباط با دیگران ندارند، اما چنین نیست زیرا برای رفع خستگی، به دست آوردن دوباره انرژی جسمانی و روانی و شادابیشان نیاز دارند زمانی را به خود اختصاص دهند یا به اصطلاح با خود خلوت کنند. انسان‌های درونگرا از دید دیگر افراد جامعه معمولا خجالتی و حتی گاهی مغرور به نظر می‌آیند، اما لزوما خجالتی و مغرور نیستند گرچه شاید درک این رفتار‌ها برای دیگران کمی دشوار باشد.

تمایل به یافتن نیمه‌گمشده

انسان‌های درونگرا واقعا به اینکه فرد دیگری با تعاملات اجتماعی بیشتر، قدرت محاوره بالا‌تر و توانایی‌های ارتباطی گسترده در کنارشان قرار گیرد، احساس نیاز می‌کنند و انسان‌های برونگرا هم به کسی که آرامش بیشتری دارد، قادر به برنامه‌ریزی است، متفکر است و می‌تواند لحظه‌هایی بدون تنش و آرام را مهیا کند، نیاز دارند و شاید این حس نیاز، این دو را به هم پیوند می‌دهد. البته این زوج‌ها هم مانند دیگر زوج‌ها به مشکلاتی برخورد می‌کنند چون الگوهای رفتاری و عادت‌ها در آن‌ها به اشکال مختلفی است و‌گاه نادیده گرفتن امیال طرف مقابل، اختلافاتی را شعله‌ور خواهدکرد.

۴ راه‌حل پیشنهادی

وقتی دو انسان درونگرا و برونگرا رابطه زناشویی خود را شروع می‌کنند، باید بدانند ممکن است هرگز به توافق نرسند مگر اینکه بتوانند به نکته‌های مهم و حساسیت‌برانگیز زندگیشان واقف شوند و در مواردی به تعامل برسند:

۱. یکدیگر را آزاد بگذارند: در پردازش احساسی برونگرا‌ها و درونگرا‌ها تفاوت‌های اساسی وجود دارد بنابراین باید به شرایط واقف باشند و در بروز هیجان‌ها و احساسات از فشار آوردن بیش‌ازحد بر یکدیگر پرهیز کنند.

۲. برنامه‌ریزی مدون داشته باشند: برنامه‌ریزی‌های زندگی چنین زوج‌هایی باید با توافق دوطرفه باشد و مثلا در آن مشخص شود چند بار در ماه قرار است به پیک‌نیک یا خانه فرد خاصی بروند و هر دو طرف نیز باید ملزم به رعایت قوانین باشند. قابل پیش‌بینی بودن برنامه‌ها به هیچ‌کدام فشاری وارد نمی‌کند.

۳. به یکدیگرفرصت دهند: در زندگی مدرن یا نیمه‌مدرن امروزی، عملا زندگی مشترک مدت کوتاه‌تری پیدا کرده و به ۸ تا ۱۲ شب و آخر هفته‌ها محدود شده است. پس این ساعت‌های کوتاه باهم‌بودنشان باید باکیفیت باشد. مثلا طرف برونگرا بدون اینکه احساس طرد شدن به او دست دهد، باید شرایط روانی همسرش را درک و برایش فضای آرام و خصوصی مهیا کند و بعد از مدتی کنارش برود و با او صحبت کند. البته‌گاه همسر درونگرا همچنان می‌خواهد تنها باقی بماند. در این صورت همسر برونگرا باز هم باید فرصت دیگری به او بدهد اما به تلاشش برای برقراری ارتباط با همسرش ادامه دهد.

۴. نه خیلی زود، نه خیلی دیر: در نحوه حل مشکلات، تفاوت‌های عمده‌ای بین این برونگرا‌ها و درونگرا‌ها دیده می‌شود. انسان‌های برونگرا باید در مقابل اصرار شدید ذهنیشان برای حل موضوع در‌‌ همان لحظه مقاومت کنند چون اقدام‌های سریع برای حل مشکل با بی‌اعتنایی و حتی خشم طرف درونگرا همراه خواهد بود. برونگرا‌ها حتما باید در این مواقع شرایط را درک و کمی تامل کنند. بحث را به تعویق بیندازند و آن را به زمان دیگری موکول کنند. درونگرا‌ها هم باید بدانند که همسر برونگرا تحمل اینکه مدت‌ها در انتظار بماند تا مساله حل شود، ندارد.

۴ مشکل ارتباطی همسران متضاد

همسرانی که یکی از آن‌ها برونگرا و دیگری درونگراست ۴ مشکل اساسی خواهندداشت:

۱. تفاوت در تفریح‌ها: یکی از طرفین به مهمانی‌های شلوغ علاقه دارد ولی دیگری علاقه‌مند است در یک محیط آرام و با یک دوست صمیمی خوشگذرانی کند. مکان‌های تفریحی مورد علاقه این دو کاملا متفاوت است.

۲. شیوه بیان احساسات: یک درونگرا ممکن است کمی در بیان احساساتش مشکل داشته باشد در حالی که یک فرد برونگرا درباره همه‌چیز راحت صحبت می‌کند.

۳. شیوه ارتباطی: فرد برونگرا علاقه‌مند است تمام اتفاق‌هایی که در طول روز افتاده، برای همسرش تعریف کند، موسیقی گوش دهد یا صدای تلویزیون را بالا ببرد ولی یک درونگرا ترجیح می‌دهد با ورود به خانه به استراحت بپردازد، کمتر صحبت کند و هر وقت می‌لش کشید حرف بزند.

۴. شیوه حل مسائل: یک فرد برونگرا دوست دارد وقتی مشکلی بروز می‌کند، به سرعت وارد عمل شود و موضوع را فیصله دهد در صورتی که فرد درونگرا به آرامش نیاز دارد و از درگیری اجتناب می‌کند.

این‌ها موارد پررنگ و پر تعارض زندگی چنین زوج‌هایی هستند و بخش مهمی از داستان زندگی بسیاری از چنین زوج‌هایی را که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، به خود اختصاص می‌دهند اما این زوج‌ها چگونه می‌توانند مشکلاتشان را با هم حل کنند؟/جام جم


دُرنیوز
دوربین موبایل‌های هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است، اما هنوز هم از نظر کیفی با دوربین‌های حرفه‌ای DSLR قابل مقایسه نیست. در مقایسه با دوربین‌های کامپکت یا کوچک هم بسته به مهارت کاربران ممکن است دوربین‌های این موبایل‌ها بدتر یا بهتر باشند.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، ورود گوشی‌های موبایل به بازار ابزارهای دیجیتال شخصی، دنیای تکنولوژی و محصولات دیجیتال را متحول کرد. در واقع رونق بازار گوشی‌های موبایل و به دنبال آن افزوده شدن امکانات جانبی دیگری مانند پخش‌کننده موسیقی، دوربین عکاسی و به تدریج هوشمند شدن این محصول باعث شد تا بازار محصولاتی مانند Mp3 Playerها، کامپیوترهای شخصی و دوربین‌های عکاسی به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و حتی وارد رکود شود.

 دوربین موبایل‌های هوشمند در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است، اما هنوز هم از نظر کیفی با دوربین‌های حرفه‌ای DSLR قابل مقایسه نیست. در مقایسه با دوربین‌های کامپکت یا کوچک هم بسته به مهارت کاربران ممکن است دوربین‌های این موبایل‌ها بدتر یا بهتر باشند.

 در واقع مهارت کاربر در استفاده از هر نوع دوربین در کیفیت نهایی عکس‌ها تاثیرگذار است و در مورد دوربین یک موبایل هوشمند هم وضعیت به همین صورت است. بعضی از اصول عکاسی همیشه باید رعایت شوند؛ حتی در مورد عکاسی با استفاده از نرم‌افزارهای هوشمند گوشی‌های جدید. با این اوصاف اگر تصمیم دارید از حداکثر امکانات موبایل هوشمندتان استفاده کرده و از دوربین آن‌که همیشه در دسترس شما قرار دارد بهره ببرید، بهتر است بعضی نکات مهم را رعایت کنید. این نکات کاربردی و مهم را در اینجا می‌‌توانید دنبال کرده و یاد بگیرید.

دقت و حوصله کنید

 دوربین خوب در بسیاری از موارد دوربینی است که همیشه با شما باشد. شاید با یک دوربین کوچک نتوان عکس‌های باکیفیتی گرفت، اما این امتیاز را دارد که همیشه با شما هست. معمولا عکس‌های گرفته شده با گوشی‌های رده‌ پایین و نه چندان حرفه‌ای، نویز زیادی دارد و جزئیات آن طور که انتظار دارید، حفظ نمی‌شود. با این حال اما راه‌هایی برای افزایش کیفیت وجود دارد. بسته به مدل گوشی و برند آن، نرم‌افزار و تنظیمات دوربین متفاوت است. بنابراین باید حوصله کنید و با دقت حالت‌های مختلف عکاسی و تنظیمات مربوط به آن را بررسی کنید. مراقب باشید که سوژه‌ عکاسی به سمت نور قرار داشته باشد و شما پشت به آن. دوربین موبایل‌های هوشمند معمولا در محیط‌های تاریک ضعیف‌تر هستند. بنابراین بهتر است در تاریکی از نور حداکثر برای عکاسی با این دوربین‌ها استفاده کنید.

به این منظور بهتر است پشت به نور بایستید. این کار در مورد یک دوربین حرفه‌ای و حتی کامپکت ساده‌تر است، چون خودش را بهتر با شرایط دشوار تطبیق می‌دهد. در مورد یک موبایل هوشمند اما باید حوصله کنید، به اطراف حرکت کنید و بالاخره موقعیت مناسب را انتخاب کنید. توجه کنید که این قانون هم مثل هر قانون کلی دیگری، گاهی شکسته می‌شود. به‌عنوان مثال در عکاسی از مناظر ممکن است وجود خورشید در مرکز تصویر، نورپردازی جالبی ایجاد کند یا در عکاسی از چهره، سایه‌هایی که در اثر تابش زاویه‌دار نور روی چهره‌ شخص ایجاد می‌شود، تصویر جالبی ایجاد کند. با این حال در مجموع و در بیشتر مواقع نور پشت سر بهتر از حالت‌های دیگر است.

لنز دوربین را پاک کنید

 موبایل‌های هوشمند کاربردهای زیادی دارند ولی برعکس دوربین‌های عکاسی، تجهیزات ویژه‌ حفاظت و پاکیزه نگه‌داشتن لنز را همراه خودشان ندارند. درست به همین دلیل هم هست که معمولا لنز موبایل شما کمی چرب و کثیف می‌شود. به این ترتیب بهتر است همیشه قبل از عکاسی لنز دوربین گوشی‌تان را پاک کنید. هنگام عکاسی با دوربین‌های معمولی، احتمال برخورد انگشتان با لنز کمتر است. در مورد گوشی‌های موبایل اما طبیعتا به خاطر استفاده بیشتر کثیف شدن لنز بیشتر اتفاق می‌افتد و بهتر است به پاکیزگی لنز بیشتر توجه کنید، چون اثر بدی روی کیفیت عکس‌ها می‌گذارد.

از زوم دیجیتال استفاده نکنید

 بزرگ‌نمایی یا زوم دیجیتال به این صورت کار می‌کند که بخشی از یک عکس بزرگ را برش می‌دهد تا روی سوژه اصلی تمرکز کند. در کنار برش، ممکن است الگوریتم‌هایی برای ارتقای کیفیت هم اضافه شود، اما در مجموع کیفیت آن کاهش چشمگیری خواهد داشت. بزرگ‌نمایی اپتیکال یا نوری اما توسط لنز انجام می‌شود و اثر کاهش کیفیت آن به مراتب کمتر است. در مورد دوربین موبایل‌های هوشمند هم این نکته بسیار مهم است، هر چند ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشید.

به موقع از نور فلش استفاده کنید

 فلش‌های LED در گوشی‌های موبایل جدید، بسیار پیشرفته‌تر از گذشته هستند. در نور کم می‌توان از نور فلش برای عکاسی در محیط تاریک به خوبی استفاده کرد. در بیشتر گوشی‌ها اگر استفاده از فلش را در حالت Auto قرار دهید، معمولا دوربین زیاد از آن استفاده می‌کند. استفاده از فلش همیشه هم مفید نیست. شاید بارها برایتان پیش آمده که در نور کم از فلش LED و نور سفید آن استفاده کرده‌اید اما نتیجه کار برایتان جالب نبوده است.

بنابراین بهتر است یک عکس با فلش و عکسی دیگر را بدون فلش بگیرید و بعدا بهترین عکس را انتخاب کنید. البته ‌پردازش عکس از قبل و ویرایش عکس برای حل مشکل نور کم یا زیاد امکان‌‌پذیر است، اما بهتر است عکسی راکه مناسب‌تر است در ابتدا انتخاب کنید. اگر فلش گوشی شما نور نسبتا زیادی دارد، می‌توانید با قرار دادن مانعی مثل برچسب سفیدرنگ یا حتی دستمال کاغذی، نور آن را کنترل کنید. نور زیاد چهره‌ اشخاص را شبیه ارواح و غیرطبیعی می‌کند. فاصله شما از سوژه هم در نورپردازی اهمیت زیادی دارد. نزدیکی بیش از حد یا دوری زیاد، هر دو در شرایطی عکس را خراب می‌کنند.

تنظیمات نرم‌افزار گوشی را بررسی کنید

 بسته به اینکه چه مدل گوشی موبایلی دارید و نرم‌افزار انتخابی شما برای استفاده از دوربین آن کدام است، تنظیمات در بخش‌های مختلفی قرار گرفته و قابل استفاده هستند. بهتر است با دقت و حوصله به بررسی و تغییر تنظیمات و آزمایش و تست عملی این نرم‌افزار در شرایط مختلف بپردازید. در برخی موارد استفاده از نرم‌افزارهای حرفه‌ای‌تر مثل CameraZOOM FX برای اندروید و +Camera برای آی‌فون بهتر است، اما دقت کنید که در مورد بعضی از گوشی‌ها، سرعت نرم‌افزار پیش‌فرض دوربین نسبت به نرم‌افزارهای جانبی کمتر است و گاه این تفاوت بسیار زیاد است. علت این موضوع هم بهینه‌‌سازی‌های انجام شده توسط شرکت سازنده گوشی است و باید به این نکته هم توجه کرد. نرم‌افزارهای جانبی زیادی وجود دارد، اگر نرم‌افزار اصلی گوشی، مطلوب‌تان نیست، نرم افزارهای دیگر را جست‌وجو و امتحان کنید.

وضوح تصویر مناسب را انتخاب کنید

 اغلب گوشی‌های موبایل، امکان گرفتن عکس‌هایی با وضوح‌های تصویر مختلف را دارند. اگر بخواهید از طریق یک پیامک MMS عکس را ارسال کنید، وضوح تصویر پایین قطعا مفیدتر است، اما در حالت عادی، بالاترین وضوح تصویر و بیشترین کیفیت عکس مناسب است. موضوع ساده‌ای است، اما همین سادگی باعث می‌شود که گاهی فراموش کنیم قبل از عکاسی وضوح تصویر مناسب را انتخاب کنیم. این موضوع درست بعد از عکاسی و هنگام دیدن عکس‌ها روی کامپیوترهای شخصی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. در بعضی گوشی‌ها، زمانی که عکس را ضمیمه ایمیل می‌کنید، نرم‌افزار مربوط به صورت خودکار وضوح تصویر عکس را کاهش می‌دهد. دقت کنید که عکس‌های ارسال‌شده وضوح تصویر کامل داشته باشند.

عکاسی بدون لرزش گوشی

 گوشی‌های موبایل جدید معمولا به حسگرهای حرکتی مجهز هستند و در نرم‌افزار دوربین حالتی به نام Stable Shot یا شبیه آن دیده می‌شود. منظور از این حالت عکاسی این است که نرم‌افزار دوربین حرکات گوشی را از حسگر دریافت می‌کند و به محض پایداری نسبی، عکس را می‌گیرد. البته می‌توان حساسیت را تنظیم کرد تا از ثبت کوچک‌ترین لرزش‌ها هم هنگام گرفتن عکس جلوگیری شود. مزیت این روش این است که فشار دادن دکمه شاتر چه به صورت نرم‌افزاری و چه به صورت فیزیکی، باعث لرزش بدنه گوشی نمی‌شود.

 شاید بگویید عکاسی پشت سر هم که معمولا با عنوان Burst Shot یا Burst Mode در نرم‌‌افزار دوربین پیش‌بینی شده هم عکس‌هایی در فاصله زمانی کم می‌اندازد و می‌توان بعدا بهترین عکسی را که کمترین لرزش در آن مشهود است، با استفاده از آن انتخاب کرد. این روش اما یک اشکال بزرگ دارد، روی صفحه نمایش کوچک گوشی نمی‌توان ماتی تصویر را به راحتی تشخیص داد.

 باید عکس‌ها را به کامپیوتر شخصی منتقل کرد و آنها را با دقت بررسی کرد. زمان زیادی لازم است. بنابراین مزیت دوم این روش این است که نیازی به پاک کردن تعداد زیادی عکس مات نیست. عکس به شرطی گرفته شده که لرزش از حد مشخص‌شده کمتر باشد. برای استفاده از این قابلیت معمولا باید آرنج دست را به خوبی به جایی تکیه داد و مثل تک‌‌تیراندازها، بسیار آرام تنفس کرد.

توازن رنگ سفید را رعایت کنید

معمولا موبایل‌های هوشمند در تشخیص توازن رنگ سفید عملکرد دقیق و خوبی دارند اما در نور کم، مشکل پیدا می‌کنند. اولین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که به نرم‌‌افزار دوربین اجازه بدهید که خودش را با شرایط تطبیق دهد. شاید 5 ثانیه زمان، فرصت خوبی باشد. اگر حوصله نکنید و سریع عکاسی کنید، ممکن است در نتیجه عکس کمی نارنجی‌‌رنگ شود.

 راه حل دیگر این است که دوربین را به سمت منبع نور بگیرید تا ته ‌رنگ نور را درک کند. آخرین راه، تنظیم دستی توازن رنگ سفید است. اگر گوشی بعد از یک دقیقه و گردش به اطراف، نتوانست توازن رنگ درست را اعمال کند، خودتان به صورت دستی این کار را انجام دهید. حالت‌های daylight برای نور روز، cloudy برای هوای ابری، fluorescent برای نور لامپ‌های مهتابی و گزینه‌های دیگر قابل انتخاب است. شاید تنظیم دستی بهتر از تشخیص خودکار باشد.

ویرایش عکس

 همیشه نمی‌توان عکس‌ها را به شکلی که مطلوب است توسط دوربین ثبت کرد و گرفت. حتی با یک دوربین حرفه‌ای DSLR هم همیشه عکس‌ها عالی و باکیفیت نخواهند بود. گاهی بهترین روش استفاده از کامپیوترهای شخصی برای ویرایش کردن عکس‌ها است. لزوما نباید در استفاده از فتوشاپ مهارت کامل داشته باشید. آشنایی با بعضی ابزارها و فیلترهای ساده‌ فتوشاپ یا نرم‌افزارهای خوب دیگر مثل GIMP کافی است. حتی با نرم‌افزارهای ویرایش تصویر ساده‌تر هم می‌توان بعضی از اشکالات را تصحیح کرد. در خود گوشی‌ها هم می‌شود از نرم‌افزارهای ویرایش عکس استفاده کرد، اما با توجه به کوچک بودن صفحه نمایش، استفاده از کامپیوتر شخصی انتخاب بهتری است.

تغییر سطوح رنگ

همه‌ گوشی‌ها از نظر کیفیت رنگ عالی نیستند. حتی اگر توازن رنگ سفید صحیح باشد و از نور فلش به خوبی بهره بگیرید هم ممکن است رنگ‌ها به حالت واقعی نزدیک نباشند. در این صورت می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار، رنگ‌ها را به شکل مناسب تغییر دهید. به عنوان مثال عکس موردنظر را در نرم‌افزار رایگان GIMP باز کنید. از منوی Tools > Color Tools > Levels ابزار تنظیم رنگ را اجرا کنید. در نرم‌افزار iPhoto اگر کلید Edit در پایین پنجره را فشار دهید و سپس روی کلید Adjust کلیک کنید، واسط گرافیکی بخش تنظیم سطوح رنگ نمایش داده می‌شود. برای تنظیم بهتر سطوح رنگ می‌توان رنگ قرمز را کمی غلیظ‌‌تر کرد تا رنگ سرد پوست انسان، به حالت واقعی نزدیک‌تر شود. مشکلات مربوط به کنتراست یا اکسپوژر هم با کمی حوصله قابل حل است. البته تجربه در ویرایش عکس هم کمک زیادی به شما می‌کند پس بهتر است شروع کنید و
 تجربه به‌دست بیاورید.

عکس‌های سیاه و سفید

 شاید ویرایش عکس هم تمام مشکلات را حل نکند. در این صورت بد نیست افکت سیاه و سفید یا قرمز و قهوه‌ای را آزمایش کنید. تقریبا تمام اشکالات مربوط به رنگ عکس با استفاده از این افکت حل می‌شود و عکسی که در نگاه اول مشخص بود با یک دوربین بی‌کیفیت گرفته شده و عکاس تازه‌کار بوده، به عکسی تبدیل می‌شود که عمدا به شکل سیاه و سفید گرفته شده است. یادتان باشد که در بیشتر دوربین‌‌ها می‌توان عکس سیاه و سفید هم گرفت، اما بعدا نمی‌توان آن را به یک عکس رنگی تبدیل کرد. سعی کنید از این حالت عکاسی استفاده نکنید، چون برگشت ‌پذیر نیست. در مقابل اگر عکس رنگی بگیرید، به راحتی می‌توانید آن را سیاه و سفید کنید.

عکس‌های کهنه و خاطره‌‌انگیز

 آخرین راه برای تبدیل عکس‌های بد و کم‌کیفیت به عکسی که بتوان مهر تایید روی آن زد، استفاده از جلوه‌های ویژه‌ یا افکت‌های خاصی است که حالت کهنگی به عکس می‌دهند؛ به طوری که انگار با یک دوربین کم‌کیفیت قدیمی گرفته شده باشند. یادتان باشد که علت محبوبیت وب‌سایتی مثل اینستاگرام هم استفاده از همین فیلترهای ساده است.


دُرنیوز
مشرق -  سایر -  رسانه - 
2 ساعت و 27 دقیقه پیش
فردی ساکن شهرستان ماهشهر وقتی شناسنامه جدیدش را گرفت به جای تصویر خود عکس دختر ناشناسی را مشاهده کرد.


دُرنیوز
تلفن زنگ خورد و خبر دادند که دوپسرعمویش که از بازاری های تهران بودند برای کاری به اهواز آمده اند و مهمان آنان خواهند شد. آشوبی در دلش پیدا شد.حقوق بچه ها چند ماهی می شد که از تهران نرسیده بود و او این مدت را با نسیه گرفتن از بازار گذرانده بود... نمی خواست شرمنده ی اقوامش شود.
گروه جهاد و مقاومت مشرق - دعوت می کنیم با خواندن این متن مهمان ویژه ی یک شهید شوید...

آن طور که خودش تعریف می کرد از سادات و اهل تهران بود و پدرش از تجار بازار تهران.

علیرغم مخالفت شدید خانواده و به خاطر عشقش به شهدا، حجره ی پدر را ترک کرد و به همراه بچه های تفحص لشکر27 محمد رسول الله راهی مناطق عملیاتی جنوب شد.

یکبار رفتن همان و پای ثابت گروه تفحص شدن همان. بعد از چند ماه، خانه ای در اهواز اجاره کرد و همسرش را هم با خود همراه کرد.

یکی دو سالی گذشته بود و او و همسرش این مدت را با حقوق مختصر گروه تفحص می گذراندند. سفره ی ساده ای پهن می شد اما دلشان، از یاد خدا شاد بود و زندگیشان، با عطر شهدا عطرآگین. تا اینکه...

تلفن زنگ خورد و خبر دادند که دوپسرعمویش که از بازاری های تهران بودند برای کاری به اهواز آمده اند و مهمان آنان خواهند شد. آشوبی در دلش پیدا شد.حقوق بچه ها چند ماهی می شد که از تهران نرسیده بود و او این مدت را با نسیه گرفتن از بازار گذرانده بود... نمی خواست شرمنده ی اقوامش شود.

با همان حال به محل کارش رفت و با بچه ها عازم شلمچه شد.

بعد از زیارت عاشورا و توسل به شهدا کار را شروع کردند و بعد از ساعتی استخوان و پلاک شهیدی نمایان شد. شهید سید مرتضی دادگر. فرزند سید حسین. اعزامی از ساری...گروه غرق در شادی به ادامه ی کار پرداخت اما او...

شهیدی که قرض هایم را داد //// جهت انتشار در تعطیلات

استخوان های مطهر شهید را به معراج انتقال دادند و کارت شناسایی شهید به او سپرده شد تا برای استعلام از لشکر و خبر به خانواده ی شهید،به بنیاد شهید تحویل دهد.

قبل از حرکت با منزلش تماس گرفت و جویای آمدن مهمان ها شد و جواب شنید که مهمان ها هنوز نیامده اند اما همسرش وقتی برای خرید به بازار رفته مغازه هایی که از آنها نسیه خرید می کرده اند به علت بدهی زیاد، دیگر حاضر به نسیه دادن نبودند و همسرش هم رویش نشده اصرار کند...

با ناراحتی به معراج شهدا برگشت و در حسینیه با شهیدی که امروز تفحص شده بود به راز و نیاز پرداخت...

"این رسمش نیست با معرفت ها. ما به عشق شما از رفاهمان در تهران بریدیم. راضی نشوید به خاطر مسائل مادی شرمنده ی خانواده مان شویم...". گفت و گریست.

دو ساعت راه شلمچه تا اهواز را مدام با خودش زمزمه کرد: «شهدا! ببخشید. بی ادبی و جسارتم را ببخشید...»

وارد خانه که شد همسرش با خوشحالی به استقبال آمد و خبر داد که بعد از تماس او کسی در  خانه را زده و خود را پسرعموی همسرش معرفی کرده و عنوان کرده که مبلغی پول به همسر او بدهکار بوده و حالا آمده که بدهی اش را بدهد. هر چه فکرکرد، یادش نیامد که به کدام پسرعمویش پول قرض داده است...با خود گفت هر که بوده به موقع پول را پس آورده.

لباسش را عوض کرد و با پول ها راهی بازار شد. به قصابی رفت. خواست بدهی اش را بپردازد که در جواب شنید:بدهی تان را امروز پسرعمویتان پرداخت کرده است. به میوه فروشی رفت...به همه ی مغازه هایی که به صاحبانشان بدهکار بود سر زد. جواب همان بود....بدهی تان را امروز پسرعمویتان پرداخت کرده است...

گیج گیج بود. مات مات. خرید کرد و به خانه بر گشت و در راه مدام به این فکر می کرد که چه کسی خبر بدهی هایش را به پسرعمویش داده است؟ آیا همسرش؟

وارد خانه شد و پیش از اینکه با دلخوری از همسرش بپرسد که چرا جریان بدهی ها را به کسی گفته ... با چشمان سرخ و گریان همسرش مواجه شد که روی پله های حیاط نشسته بود و زار زار می گریست...

جلو رفت و کارت شناسایی شهیدی را که امروز تفحص کرده بودند در دستان همسرش دید. اعتراض کرد که: چند بار بگویم تو که طاقت دیدنش را نداری چرا سراغ مدارک و کارت شناسایی شهدا می روی؟

همسرش هق هق کنان پاسخ داد: خودش بود. خودش بود.کسی که امروز خودش راپسرعمویت معرفی کرد صاحب این عکس بود. به خدا خودش بود.... گیج گیج بود.مات مات...

کارت شناسایی را برداشت و راهی بازار شد. مثل دیوانه ها شده بود. عکس را به صاحبان مغازه ها نشان می داد. می پرسید: آیا این عکس،عکس همان فردی است که امروز...؟

نمی دانست در مقابل جواب های مثبتی که شنیده چه بگوید...مثل دیوانه هاشده بود. به کارت شناسایی نگاه می کرد. شهید سید مرتضی دادگر. فرزند سید حسین. اعزامی از ساری...وسط بازار ازحال رفت...

پی نوشت۱. این خاطره در مراسم تشییع این شهید بزرگوار، توسط این برادر برای حضار بیان شد.

پی نوشت۲. قبر مطهر این شهید، طبق وصیت خودش در دل جنگلهای اطراف شهر ساری، در کنار بقعه ی کوچک و ساده ی امامزاده جبار، قرار دارد.

پی نوشت۳. دوستانی که مایلند از نزدیک این شهید بزرگوار را زیارت کنند، آدرس مزار این شهید: کیلومتر۵ جاده ساری نکا، بعد از بیمارستان سوانح و سوختگی، قبل از روستای خارکش


دُرنیوز
آدرس داده‌اند آخر بازار جمشیدآباد، یک دستشویی عمومی. آتش از آسمان مرداد آبادان می‌بارد، بازار جمشیدآباد را در هوای داغی که براق شده و تو چشم می‌زند می‌رویم بالا،می‌آییم پایین. دنبال مردی که عضو مسجد قدس (صدر) آبادان بود. زمان حصر آبادان رزمنده بومی بود، برادرش علیرضا در همان روزها در مقاومت آبادا ...
گروه جهاد و مقاومت مشرق - خط کمرنگی روی دیوار چرک‌مرده نوشته است:سرویس بهداشتی‎. بوی کلافه‌کننده‌ای از توالت‌های بی‌در و پیکر می‌زند بیرون. جلوتر در کوچه‌ای که به سمت بازار می‌پیچد آلونکی حلبی دیوار به دیوار دستشویی انگار دارد جلوی چشمت زیر آفتاب ذوب می‌شود. با تق کوچکی، در باز می‌شود؛ پیرمرد جواب سلام می‌دهد و می‌پرسد: «باهام چکار دارید عامو؟»

کدام مسئول از این رزمنده خجالت می‌کشد؟ //////// جهت انتشار در تعطیلات /////////// عید بر عاشقان مبارک باد

اسمش علی پیروزمند است؛ یک گاری دارد با چند سیلندر گاز که می‌گوید از مردم قرض گرفته و با پر کردن گازپیک‌نیکی، روزانه یکی دو هزار تومانی دستش را بگیرد یا نگیرد. کنار دستشویی عمومی بازار، روزگار می‌گذراند و همین‌ها.

راضی نمی‌شود؛ می‌گوید: «می‌ترسم بیایند و از همین جا هم بیرونم کنند و توالت‌شوری را هم از من بگیرند. قبلا خیلی اذیتم کردند.» با وساطت همسایه‌اش که مکانیکی سر خیابان است، بالاخره رضایت می‌دهد. بهش می‌گویند:«با اینها حرف بزن، از خودمانند، بچه‌های جهادند.» با نشان جهاددانشگاهی بالای برگه ماموریت خبرگزاری نرم می‌شود، می‌گوید: « توی جنگ مو هم تو جهاد کار می‌کردُم.» جهاد سازندگی را می‌گوید.

به همه بی‌اعتماد است، تا نیمه کوچه می‌رود و برمی‌گردد و باز می‌گوید: « نه صبر کنید به حاجی هم اطلاع بدهم نگوید بهم نگفتی.» می‌رود و با حاجی برمی‌گردد که عطار بازار جمشیدآباد و بازنشسته سپاه است. حاجی که لرزان و به سختی به عصای پیری تکیه داده هم می‌گوید: «باهاشان حرف بزن، چه اشکالی دارد.» بعد آرام و درگوشی می‌گوید: «خواستیم بگذاریمش خادم مسجدی جایی شود، ولی موفق نشدیم. فقر بهش فشار می‌آورد.»

کدام مسئول از این رزمنده خجالت می‌کشد؟ //////// جهت انتشار در تعطیلات /////////// عید بر عاشقان مبارک باد

پیروزمند می‌رود سمت دستشویی‌ها. می‌گوید: «از مسئولان کی حاضر می‌شود این وضعیت را تحمل کند؟ مردم می‌آیند رد می‌شوند دو تا حرف هم به من می‌زنند ولی مجبورم این‌جا بمانم، وقتی این آلونک نبود، توی همین توالت می‌خوابیدم. الان توی کوچه روی زمین نماز می‌خوانم، کی اهمیت می‌دهد؟»

شکایتی ندارد که زنش طلاق گرفته و رفته، می‌گوید که بالاخره او هم آبرو داشت و با فقر چه جور سر می‌کرد؟

غصه می‌خورد که دو نوه دو ساله دارد و حتی نمی‌داند اسمشان چیست. می‌گوید: «دخترهای دوقلویم روز 22 بهمن سال 62 به دنیا آمدند. نمی‌خواهم اسباب سرافکندگی دخترهایم جلوی شوهرهایشان باشم.»

کدام مسئول از این رزمنده خجالت می‌کشد؟ //////// جهت انتشار در تعطیلات /////////// عید بر عاشقان مبارک باد

راه می‌دهد و در آلونک حلبی را تا آخر باز می‌کند، خرت و پرت سال‌ها از سقف و در و دیوار پلیتی آویزان است. جا به جا رد پای موش‌ها دیده می‌شود و بوی نا و گرما و دستشویی کناری نفس را بند می‌آورد.

دستگاه پخش کوچکی روشن است و بازیگران سریال یوسف پیامبر با گریم‌ها و لباس‌های مجلل بازی می‌کنند، تصویرهای رنگی و باشکوه سریال وصله جوری برای سر و وضع آن گوشه چرک‌مرده و به هم ریخته نیستند. با شوخی آبادانی می‌گوید:«یخچال هم دارم، تازه از سوئد برام آوردنش!» یخچال عهد عتیق به زور نفس می‌کشد و بیشتر کمد اوراقی است که پشت در آهنی به زور چپانده شده است.

سر ظهر است؛ لابه‌لای صحبت‌ها، کسبه بازار می‌آیند با نگاهی زیر چشمی رد می‌شوند و می‌روند دستشویی، آدم معذب می‌شود ولی عامو عادت دارد. جا و مکان و نانش را از سرایداری همین دستشویی دارد.

از اول جنگ تعریف می‌کند که در مسجد فعالیت می‌کردند و آرام آرام صداهایی از عراق آمد و بعد خبرشان کردند که خبرهایی دارد می‌شود. آبادان محاصره شد و بچه‌های مسجد قدس در شهر ماندند و جنگیدند.

کدام مسئول از این رزمنده خجالت می‌کشد؟ //////// جهت انتشار در تعطیلات /////////// عید بر عاشقان مبارک باد

می‌گوید:«من در جهاد کار کرده‌ام،از سال 61 تا 63 هم در صدا و سیمای آبادان کار می‌کردم، رئیس آن موقع مرا بیرون کرد چون دزد نبودم. خدا برایش خوش نخواهد. خیاط هم هستم، مردانه‌دوز، زنانه‌دوز، کت‌دوز. ولی از بیماری دیگر نمی‌توانم کار کنم.» با پز هم می‌گوید: «40 سال سیگار می‌کشیدم، یک روز گذاشتم کنار و از آن روز تا الان چهار سال است که دیگر سیگار نمی‌کشم.»

شاکی است که به خانواده شهدای آبادان سال‌های 60 زمین شهری دادند و چون او پول نداشت که زمین را بسازد، آن را از خانواده‌اش پس گرفتند و گفتند چرا پی نزدید و او هر چه گفت پول ندارم بسازمش، فایده‌ای نداشت و همان زمین صدقه سر برادر شهیدش هم از دست او و خانواده‌اش رفت.

کدام مسئول از این رزمنده خجالت می‌کشد؟ //////// جهت انتشار در تعطیلات /////////// عید بر عاشقان مبارک باد

می‌گوید: «نمی‌دانم در تهران و اصفهان و شیراز و مشهد هم خانواده‌های شهدا را می‌گذارند سرایدار دستشویی عمومی بشوند؟» و آخر سر می‌گوید: « فقط می‌خواهم به مردم بگویم اگر همه چیزشان را از دست دادند، ایمانشان را از دست ندهند.»

*افسانه باورصاد


دُرنیوز
آیفون شش هنوز معرفی نشده اما مدل لوکس آن با روکش طلا سر از فروشگاه های اینترنتی در آورد.
به گزارش اورژانس IT باشگاه خبرنگاران،در حالی که هنوز خبر رسمی از زمان دقیق رونمایی از آیفون شش منتشر نشده ، اما مدل لوکس این تلفن همراه پر طرفدار سر از فروشگاه های اینترنتی در آورده است.

بر اساس اخبار دریافتی پیش فروش مدل لوکس آیفون 6 با روکش طلای 24 عیار و یا پلاتینوم آغاز شده و احتمالا تحویل دهی آن به نیمه دوم ماه میلادی سپتامبر موکول خواهد شد.


قیمت مدل لوکس آیفون شش 4495 دلار اعلام شده اما در صورتی که لوگوی اپل آن با الماس پوشانده شود قیمت این تلفن همراه به 8395 دلار خواهد رسید.

آیفون شش لوکس ، دارای نمایشگر 4.7 اینچی و حافظه داخلی 128 گیگابایتی است.

انتهای پیام/دُرنیوز
ورزش 3 -   -  ورزشی - 
3 ساعت و 16 دقیقه پیش
کاپیتان اسطوره‌ای رم ایتالیا قبل از دیدار مقابل رئال مادرید هدیه جالبی را به کارلو آنچلوتی اهدا کرد.
دُرنیوز
تابناک -   -  اجتماعی - 
4 ساعت و 28 دقیقه پیش
وقتی می‌بینیم که من و شمای نوعی گاه حتی از نعمت دیدن این دست مشکلات محرومیم، توقع زیادی خواهد بود که همه چیز را در سایه کم کاری مسئولان ببینیم چراکه چه بپذیریم و چه در صدد رد آن برآییم، همین امثال ما هستیم که به مسئولیت می‌رسیم و ندیدنمان را به مجموعه های تحت امر سرایت می‌دهیم.
تا چه اندازه مشکلات پیرامون‌مان را می‌بینیم و به آنها توجه نشان می‌دهیم؟ مثلا اگر در مسیر رفت و آمد هر روزه، با مشکلی مواجه شویم که می‌توانیم در حل آن نقش ایفا کنیم، تا چه اندازه برای رفع آن انرژی خواهیم گذاشت؟ این پرسش را گوشه ذهنتان نگه دارید و این ویدئو را ببیند تا بعد!

به گزارش «تابناک»، از جمله مشکلاتی که زندگی مدرن برای بشریت به همراه آورده، بی توجهی به اتفاقاتی است که پیرامون افراد جامعه رقم می‌خورد و حل آنها ممکن نیست الا با همراهی جامعه؛ مشکلاتی که اثرات نامطلوب آن در دراز مدت روی زندگی همه‌ اثر دارد و برای رفع و رجوعشان هیچ رویکردی بهتر از آگاه کردن جامعه از وجودشان نیست.

کافی است صف افرادی که برای فروش گل، دستمال کاغذی یا کالاهای دیگر پشت چراغ قرمز خیابان ها انتظار توقف خودروها می‌کشند و در گرمای طاقت فرسا یا سرمای شدید زمستان، چشم انتظار پایین آمدن شیشه خودرویی برای کسب یک لقمه نان هستند را به یاد آوریم و اندکی درباره پیامدهای بی توجهی ما به سختی‌هایی که ایشان با آن دست به گریبانند، بیاندیشیم تا موضوع برای مان روشن شود.

یا کودکان کاری را به یاد آوریم که بخش بسیار کوچکی از زندگی را تجربه کرده‌اند و تاملی درباره آینده‌شان، دورنمای خوبی برای ایشان و جامعه ای که در آن خواهند زیست را ترسیم نخواهد کرد اما همه اینها هم موجب نشده و نمی‌شود که برای تغییر سرنوشت آینده جامعه مان اقدامی صورت دهیم.

با این نوع نگاه به مشکلات جاری و ساری در جامعه، آنچه در وهله نخست به ذهن خطور خواهد کرد، بی توجهی مسئولان و نهادهای شکل گرفته برای حل این مشکلات است که هر چقدر هم دردناک باشد، باز رگه هایی از بی توجهی ما را در آن می‌توان دید چراکه اگر ما نقش نظارتی خود را ندید نگرفته و مطالبه گری از مسئولان را مد نظر قرار دهیم، تجربه نشان داده که مسیر حل مشکلات هموارتر خواهد شد.

ورای این اشکال، وقتی می‌بینیم که من و شمای نوعی گاه حتی از نعمت دیدن این دست مشکلات محرومیم، توقع زیادی خواهد بود که همه چیز را در سایه کم کاری مسئولان ببینیم چراکه چه بپذیریم و چه در صدد رد آن برآییم، همین امثال ما هستیم که به مسئولیت می‌رسیم و ندیدنمان را به مجموعه های تحت امر سرایت می‌دهیم.

به عنوان مثال، وقتی نسبت به پیرمرد فال فروشی که در مسیر هر روزه با وی مواجه می‌شویم، بی تفاوتی پیشه کرده و او را ندید بگیریم، آیا می‌توانیم مدعی شویم که اگر مسئولیتی بر عهده‌مان گذارده شد، افراد مشابه وی را ببینیم و برای حل مشکلشان اقدام کنیم؟ براستی چند نمونه مشابه این در زندگی هر روزه ما رخ می‌دهد؟

آیا غیر از این است که خیلی هایمان مشکلات دور و اطرافیان خودمان را هم نمی‌بینیم یا اگر ببینیم، خود را به ندیدن زده و ایشان را به حال خو وا می‌نهیم؟ آیا غیر از این است که نتیجه این بی توجهی ها در نهایت پدید آمدن جامعه ای است که همه با مشکلات خود دست به گریبانند و خود را در حل آنها تک و تنها می‌بینند؟ از این جامعه چه انتظاری می‌توان داشت؟

اگر به این بی توجهی ها، رویکردهای غلطی چون حسادت را بیافزاییم، چه؟ آیا ادعای زیادی است اگر بگوییم خیلی هایمان (اگر شما استثنا هستید، به خود نگیرید!) فقر همسایه، قوم و خویش، دوست و آشنا و اطرافیانمان را نمی‌بینیم اما اوضاع مالی خوب هیچ کسی از دیدمان دور نمی‌ماند؟

با طرح این پرسش ها، به این نقطه خواهیم رسید که برای حل بسیاری مشکلات، بهترین راه، اصلاح رویکردهای شخصی ماست. آنجا که سعی می‌کنیم مشکلات را ببینیم و به جای انداختن بار مسئولیت به دوش دیگران، تلاش کنیم سهم خودمان را ادا کنیم. مثلا وقتی کارتن خوابی دیدم، ترجیح دهیم به جای گذشتن از کنارش، پیگیر حل مشکلش شده و ولو با چند تماس تلفنی، نهادهای موظف را مجبور به دیدن این فرد کنیم، هنگامی که کودک کاری را دیدیم، کاستن از رنج وی را وظیفه خود بدانیم و... .

شاید این نوع نگاه با توجه به سختی هایی که خودمان با آن مواجهیم، کمی آرمانگرایانه به نظر برسد اما اگر بدانیم که دغدغه های ما به جامعه مان در آینده سر و کل خواهد داد، به این مقوله به حکم وظیفه‌ای می‌نگریم که بر دوشمان قرار گرفته و شانه خالی کردن از آن، آینده به مراتب پر مشقت تری برایمان به همراه خواهد آورد.

شاید با این نگرش بتوان درک کرد که تفکر پشت تهیه کردن ویدئویی که دیدیم از کجا نشات گرفته و با تکیه بر این رویکرد، من و شمایی که گوشی های تلفن همراهمان به دوربین های با کیفیت مجهز است، تا چه اندازه می‌توانیم موثر باشیم؛ شاید بد نباشد یکبار هم که شده مشکلاتی را می‌توانیم ببینیم در قالب فیلم و عکس با دیگران به اشتراک بگذاریم و اندکی از وقت هر روز خود را صرف پرداختن به این مسائل کنیم.


دُرنیوز
دانشجو -  سایر -  عکس - 
4 ساعت و 31 دقیقه پیش
صلاحیت علی مطهری برای عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات به تایید دست‌اندرکاران نشریات زنجیره‌ای رسید.

به گزارش گروه فضای مجازی« خبرگزاری دانشجو»، روزنامه‌های شرق، اعتماد و آفتاب یزد نسبت به عدم معرفی مجدد علی مطهری از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس برای عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات ابراز نگرانی کرده و در صفحه اول خود به انتشار عکس و تیتر از وی پرداختند. در همین حال رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق و حضرتی مدیرمسئول اعتماد در مصاحبه با «آفتاب» خواستار معرفی مطهری شده و از تغییر وی پس از ۴ سال عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات ابراز نگرانی نمودند.نماینده معرفی شده از سوی مجلس یکی از ۷ عضو هیئت نظارت بر مطبوعات است. انتخاب این نماینده در دستور کار جلسه چهارشنبه گذشته مجلس قرار داشت اما هیئت رئیسه مجلس مانند ماجرای تعویق انداختن استیضاح وزیر علوم، این بار نیز به کارشکنی و تعویق انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت پرداخت.

 

در جلسه کمیسیون فرهنگی برای انتخاب گزینه‌های پیشنهادی جهت عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات، حمید رسایی ۸ رای، محمود نبویان ۶ رای و علی مطهری ۵ رای به دست آوردند و جواد هروی و حسن کامران نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند و در نهایت این کمیسیون نبویان و رسایی را به عنوان گزینه‌های منتخب به صحن علنی معرفی کرد.

 

بر اساس ماده ۲۱۸ آئین‌نامه داخلی مجلس «برای انتخاب ناظران مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ذیربط موظف است حداقل به تعداد دو برابر موردنیاز از نمایندگان داوطلب واجد شرایط را به مجلس معرفی نماید تا مجلس نسبت به انتخاب تعداد موردنیاز اقدام کند.»

 

الیاس حضرتی مدیر روزنامه اعتماد در مصاحبه با آفتاب می‌گوید: علی مطهری شخصیت خوش‌فکر، وزین و آزاده است. رحمانیان مدیر مسئول روزنامه زنجیره‌ای شرق نیز گفته است: مطهری در هیئت نظارت به خوبی درخشید و نمره او نمره قبولی و در واقع قابل قبول است.

 

مطهری در سال‌های اخیر پای ثابت حمایت از فتنه‌گرانی بود که به عنوان پیاده‌نظام جنگ نیابتی آمریکا، انگلیس و اسرائیل در سال ۸۸ عمل کردند.

 

وی به اعتبار همین عملکرد از سوی شبکه دولتی انگلیس، به عنوان اصلاح‌طلب جدید معرفی شد و زینت‌بخش صفحات اول رسانه‌های زنجیره‌ای است.

 

اقدامات هیئت رئیسه در جانبداری از افراطیون و انفعال در برابر آنان- که از جمله در ماجرای به تعویق انداختن استیضاح وزیر علوم و سپس دفاع از علی مطهری با وجود رای نیاوردن در کمیسیون فرهنگی نمود پیدا کرد- با اعتراض نمایندگان اصولگرا مواجه شده است.

 

رهبر معظم انقلاب بارها درباره پایگاه مطبوعاتی دشمن و نفوذ دشمن در رسانه‌ها هشدار داده‌اند که متاسفانه بعضا از سوی مسئولان و دستگاه‌های ناظر مغفول مانده است.
 

 

 

 

منبع: نمایندهدُرنیوز
خوشه‌های بزرگ کیهانی در فضا زمان وجود دارند که در اطرافشان خمیدگی و آشفتگی ایجاد می‌شود. آنها لنزهای گرانشی ایجاد می‌کنند و نور در مسیرشان خم می‌شود. این یکی از پیش بینی‌های نظریه ی نسبیت اینشتین است که اجرام بزرگ کیهانی باعث خمیدگی فضا زمان می‌شود.
به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران؛ ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل یک خوشه بزرگ کیهانی را با دقت بیش از قبل نقشه برداری کردند.

این مشاهدات که با دوربین میدان باز هابل انجام شد، یک خوشه کیهانی بنام MCS J0416.1-2403 را نشان می‌دهد، خوشه کهکشانی‌ای که جرمی معادل ۱۶۰ تریلیون برابر جرم خورشید دارد. جزئیات جرم در این نقشه، مدیون تصویر عمیق و بی سابقه از داده هایی است که به تازگی توسط مشاهدات هابل مهیا شده و همچنین مدیون عدسی گرانشی قوی (همگرایی گرانشی) است.

اندازه گیری فاصله‌ی اجرام کیهانی بزرگ و دور دست، زیاد سخت نیست. اغلب برای کاوش محتوی خوشه های بزرگ کیهانی، ستاره شناسان از تاثیرات گرانشی بر روی نور اجرام دور دست استفاده می‌کنند. "تلسکوپ فضایی هابل" یکی از اهداف اصلی این کاوش را از مشاهده‌ی شش خوشه کیهانی مختلف از جمله MCS J0416.1-2403 که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید انجام داد. 
 
با وجود توده‌های بزرگ تاثیر این خوشه های کیهانی به اطرافشان بسیار ناچیز است. در اکثر موارد آنها عدسی گرانشی ضعیف ایجاد می کنند و باعث می شوند این اجرام دورتر به نظر برسند.

زمانی که خوشه‌ها بزرگ و به اندازه کافی متراکم و انبوه باشند، این تاثیرات چشمگیرتر می‌شود. تصاویری از کهکشان‌های معمولی مشاهده شده که مسیر رفت و برگشت نور را به یک حلقه تبدیل می‌کنند و حتی چندین برابر بقیه تصاویر به نظر می‌رسد. این تایثر نیز به عنوان عدسی قوی شناخته می‌شود و پدیده‌ای است که به دور شش خوشه‌ی مورد مطالعه هابل هم مشاهده شد. 
 
این تصویر عمیق اجازه‌ی مشاهده اجرام بسیار کم نور را می‌دهد تا بتوانیم کهکشان‌های تحت تاثیر عدسی گرانشی را بهتر از قبل بصورت دقیق بررسی کنیم. می‌دانیم که تاثیر پدیده عدسی گرانشی در خوشه‌های کهکشان بیش از چهار برابر تصور قبلی هست.

با استفاده از دوربین توسعه یافته هابل اختر شناسان ۵۱ کهکشان جدید را در اطراف این خوشه مشاهده کردند و با این حساب تعداد کهکشان‌های تحت تاثیر عدسی گرانشی به تعداد ۶۸ عدد رسید، از آنجایی این کهکشان‌ها چندین برابر دیده می شوند این برابر ۲۰۰ تصویر تحت تاثیر لنز است که در قاب تصویر دیده می‌شود. این تصویر عمیق به گروهی از دانشمندان اجازه داد تا آشفتگی‌های ایجاد شده توسط ماده تاریک را در این خوشه‌های کهکشانی با چنین جرم زیادی بررسی کنند. 
 
عدسی گرانشی یکی از روش‌های ستاره شناسان برای درک ماده تاریک است که سه چهارم از ماده‌ی کیهان را احاطه کرده که بطور مستقیم قابل مشاهده نیست و هیچ نوری ساطع نمی‌کند. این ماده ناشناخته که تنها در گرانش تاثیر می‌گذارد و حضور آن را باید از تاثیرات گرانشی اش تشخیص داد، از بقیه اجرام بدون اصطکاک عبور کند.

بیش از بیست سال است که دانشمندان می‌دانند چگونه از کهکشان‌هایی که تحت تاثیر عدسی گرانشی هستند عکس برداری کنند. زمان زیادی طول می‌کشد تا تلسکوپی درست شود و بتواند مشاهدات عمیق و موثری داشته باشد تا توسط داده‌های آن مدل‌های دانشمندان برای نقشه برداری در جزئیات بسیار بی سابقه ای از سیستمی مثل J0416.1-2403 انجام شود.

دانشمندان در این مطالعه ۵۷ کهکشان که بطور واضح تحت تاثیر عدسی گرانشی بودند را با ماده تاریک مدل سازی کردند، دقت این نقشه دو برابر بهتر از نقشه های قبلی است. خوشه‌ی کیهانی J0416.1-2403 در فاصله ۶۵۰ هزار سال نوری از زمین واقع شده و دانشمندان می‌گویند جرم آن ۱۶۰ تریلیون برابر خورشید است. این اندازه گیری دقیق تر از همه نقشه هایی است که از خوشه‌های کهکشانی صورت گرفته شده است. با بررسی دقیق اینکه توده، اختر شناسان می توانند آشفتگی فضا زمان را با دقت زیاد تعیین می‌کنند. با ترکیب داده‌ها و منابع می تواند جزئیات توزیع جرم و سرعت نسبی خوشه های کهکشانی را تعیین کرد و این بررسی ها درک تکامل خوشه‌های کهکشانی را فراهم خواهد کرد. نتایج این تحقیقات در ماهنامه نجوم سلطنتی منتشر شده است.انتهای پیام/


دُرنیوز
فارس -   -  ورزشی - 
4 ساعت و 55 دقیقه پیش
کاپیتان اسطوره‌ای رم ایتالیا قبل از دیدار مقابل رئال مادرید هدیه جالبی را به کارلو آنچلوتی اهدا کرد.
خبرگزاری فارس: هدیه جالب توتی به آنچلوتی/ ال کاپیتانو: رئال همیشه تیم دوم من بوده است+عکس به گزارش خبرگزاری فارس، تیم فوتبال رم بامداد امروز در دیدار دوستانه مقابل رئال مادرید با یک گل پیروز شد. قبل از آغاز این دیدار فرانچسکو توتی کاپیتان رم پیراهن شماره 10 خود را به کارلو آنچلوتی سرمربی رئال مادرید هدیه کرد. توتی روی این پیراهن خطاب به آنچلوتی نوشته بود که تو شماره یک هستی. توتی پس از بازی هم در مصاحبه‌ای گفت که رئال همیشه تیم دوم او بوده است. انتهای پیام/آ


به گزارش گروه فضای مجازی «خبرگزاری دانشجو»،‌ هرچه در ساله‌ای گذشته درباره رواج کشت گیان ماری جوانا در آپارتمان شنیده و با افزایش نگرانی‌ها راجع به افزایش شیوع این شیوه کشت گلدانی، شاهد واکنش‌های تند مقامات انتظامی وقت بوده‌ایم، باز تماشای بوته‌های سرحال و شاداب این گیاه در خیابان موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

 

این ادعا را تصاویری تایید می‌کند که از گلدان‌های مقابل مجتمع مسکونی وابسته به سازمانی ملی برداشته شده و اینقدر برگ‌های گیاه در آن واضح نقش بسته که بتوان با تصاویر «کانابیس ساتیوا» یا‌‌ همان ماری جوانا قیاسش کرد و به صحت آنچه دیده می‌شود، شک و تردید راه نداد.

 

 

منبع: فرهنگ نیوز 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی