6:26:48
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
مسابقه بزرگ طراحی
جدیدترین خبرها را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
عصر ابران -   -  سایر - 
13 دقیقه و 27 ثانیه پیش
بخش اروپایی که دو سوم جمعیت این شهر را در خود جایداده است مرکز شهر و فعالیت های اقتصاذی است.
تاپ ناپ: استانبول بزرگترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ دنیا از نظر جمعیت است. اینشهر به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم میشود. بخش اروپایی آن توسط راه آبی 30 کیلومتری از بخش آسیایی آن جدا میشود.

بیشتر جهانگردان مایل به دیدنبخش اروپایی این شهر هستندو آن هم بدلیل وجود آثار تاریخی زیادی در این بخش از این شهر میباشد.

بخش اروپایی که دو سوم جمعیت این شهر را در خود جایداده است مرکز شهر و فعالیت های اقتصاذی است.

در حالی که بخش آسیایی شامل توریست های کمتر و زندگی ساده تر میباشد. دو فرهنگ متفاوت را میتواند در این شهر و با گذر از یک رود خانه مشاهده کرد.

شهری در دو قاره (+عکس)

شهری در دو قاره (+عکس)

شهری در دو قاره (+عکس)

شهری در دو قاره (+عکس)


دُرنیوز
مشرق -  سایر -  رسانه - 
23 دقیقه و 35 ثانیه پیش
مرضیه برومند،کارگردان فیلم سینمایی شهر موشها در لوکیشن اصلی این فیلم که این روزها با استقبال بی نظیری از سوی مردم روبرو شده است.


دُرنیوز
آیت الله مصطفی محقق داماد در یادداشتی به سخنان دبیر شورای نگهبان واکنش نشان داد.

پربیننده های4شنبه:واکنش محقق داماد به اظهارات آیت الله جنتی/دمدمی مزاج بودن متولدین تابستان

فرهنگ > رسانه - آیت الله مصطفی محقق داماد در یادداشتی به سخنان دبیر شورای نگهبان واکنش نشان داد.

محقق داماد در این یادداشت نوشت: ـ از قواعد مسلّم فقه اسلامی که می‌تواند بشریت به آن افتخار کند احترام به دماء، اعراض و جان انسان‌هاست. مجازات بدون محاکمه آنهم مجازات اعدام را چگونه ایشان می‌تواند به فقاهت اسلامی منتسب سازد؟ دیگر بخش های این یادداشت را اینجا ببینید.

روز گذشته و در جریان رقابت‌های دوومیدانی بازی‌های پاراآسیایی و در پرتاب دیسک مردان کلاسF53/54 در حالی که نام مرتضی مختاری به عنوان نفر اول این کلاس و برنده مدال طلا اعلام شده بود بعد از مدتی نام نفر دوم که وی هم نماینده ایران یعنی علیرضا مختاری بود به عنوان قهرمان این رشته ثبت شد. جزئیات دیگر را اینجا ببینید.

مراسم غسل و تکفین آیت الله مهدوی کنی صبح امروز توسط حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی انجام شد. تصاویر این مراسم را اینجا ببینید.

بوگاتی ویرون (Bugatti Veyron) این ویژگی را دارد و البته قیمت آن نیز از 1 میلیون دلار بیشتر است. خودرویی که برنامه تخت گاز (Top Gear) از آن به عنوان بهترین خودروی ساخته دست بشر یاد کرده است. عکس های مربوط به مراحل ساخت این خودرو در فرانسه را  اینجاببینید.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد افرادی که در تابستان به دنیا می‌آیند، در مقایسه با متولدان فصل‌های دیگر بیشتر احتمال دارد که دمدمی‌مزاج باشند. برای دریافت جزئیات بیشتر اینجا را ببینید.

«شهر‌موش‌ها 2» ساخته مرضیه برومند طبق آخرین اعلام از سوی پخش‌کننده این فیلم 9 میلیارد و 500 هزار تومان به فروش رسیده است که طبق اعلام علی سرتیپی یکی از تهیه‌کنندگان فیلم هزینه تولید آن 6 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است و با این حساب شاید پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نیز هنوز در گیشه به سود‌دهی نرسیده است. البته نمایش این فیلم همچنان ادامه دارد.گزارش هزینه فیلم های پرفروش امسال را اینجا ببینید.
17212دُرنیوز
افکارنبوز -   -  ورزشی - 
43 دقیقه و 11 ثانیه پیش
اسکار پیستوریوس دونده معلول سرشناس اهل آفریقای جنوبی به پنج سال حبس محکوم شد اما می‌تواند با گذراندن کمتر از یک ششم آن زندان را ترک کند.
ورزشکاری که نامزدش را کشت+ عکس
به گزارش افکارنیوز، اسکار پیستوریوس که به خاطر قتل نامزد خود تحت تعقیب قضایی قرار داشت سرانجام به پنج سال حبس محکوم شد. دادگاه نهایی این دونده معلول سرشناس اهل آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه در پرتوریا برگزار شد و قاضی تزوکیله مسیپا رای خود را علیه مشهورترین ورزشکار معلول جهان صادر کرد که بر اساس آن پیستوریوس به جرم قتل غیرعمد نامزد خود "ریوا استین کمپ" به پنج سال زندان محکوم شده است. وی قبل از اینکه دادگاه را ترک کند ساعت مچی خود را در اختیار وکلایش قرار داد.بر این اساس پیستوریوس می تواند بعد از تحمل ۱۰ ماه حبس از زندان بیرون بیاید. بر اساس قوانین کشور آفریقای جنوبی وی پس از پایان این مدت می‌تواند به خدمات عمومی بپردازد و تحت نظر قرار گیرد. پیستوریس شب ولنتاین سال گذشته نامزد خود را به شلیک چند گلوله به قتل رساند. وکلای وی مدعی هستند این دونده به فرض اینکه فرد ناشناسی وارد منزل وی شده‌اند اقدام به شلیک کرده است.اسکار پیستوریوس که خیلی‌ها وی را مشهورترین معلول ورزشکار جهان می‌دانند بدون داشتن نازک نی متولد شده بود و برای همین پزشکان در یازده ماهگی هر دو پای وی را قطع کردند. او وقتی بزرگ‌تر شد از الیاف‌هایی که از جنس کربن بودند استفاده کرد و در پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن در سه ماده ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ متر به مدال طلا دست یافت. وی در المپیک ۲۰۱۲ لندن برای نخستین بار اجازه پیدا کرد در المپیک شرکت کند و به مرحله نیمه نهایی نیز صعود کرد.


دُرنیوز
عصر ابران -   -  سایر - 
1 ساعت و 10 دقیقه پیش
"لورنت رینود" معلم فرانسوی و عکاس حیات وحش که شاهد این صحنه بوده و از آن عکس گرفته در ذیل عکس ها نوشته که دعوای این دو حیوان بر سر لاشه نزدیک به نیم ساعت طول کشیده و در طول این مدت پلنگ با نشان دادن دندان های خود سعی کرده کفتار را بترساند و از شکار دور کند.
فرارو: پلنگ گرسنه‌ای که پس از مدت ها تعقیب و حمله توانست یک گورخر را شکار کند وقتی آماده خوردن حیوان می شد با کفتار خالدار سمج و گرسنه‌ای مواجه شد که قصد داشت با او همسفره شود.

به گزارش "کترز"، پلنگ گرسنه پارک حیات وحش "ماسایی مارا" در کنیا پس از شکار این گورخر در تلاش بود تا حیوان را به جای امنی ببرد و بخورد اما جثه بزرگ شکار باعث شد تصمیم بگیرد همانجا مشغول خوردن شود.

در همین لحظات بود که سر و کله یک کفتار خالدار گرسنه که بوی شکار به مشامش خورده بود پیدا می‌شود و سعی می کند او هم از لاشه گورخر بی نصیب نماند. کفتار خالدار که گفته می شود از باهوشترین حیوانات گوشت خوار به حساب می آید گرچه بعضی مواقع با شکار حیوانات کوچکتر زندگی می کند اما عمده غذای خود را از لاشه حیواناتی که دیگران شکار کرده‌اند به دست می‌آورد.

"لورنت رینود" معلم فرانسوی و عکاس حیات وحش که شاهد این صحنه بوده و از آن عکس گرفته در ذیل عکس ها نوشته که دعوای این دو حیوان بر سر لاشه نزدیک به نیم ساعت طول کشیده و در طول این مدت پلنگ با نشان دادن دندان های خود سعی کرده کفتار را بترساند و از شکار دور کند.

با این حال کفتار هم با سماجت به غرش های پلنگ جواب می داده و حاضر به ترک صحنه نبوده است. در این مدت بوی شکار چند کفتار دیگر را نیز به محل می کشاند و پلنگ خسته برای مدتی حتی شکار را رها می کند. با این حال چیزی نمی گذرد که پلنگ باز می گردد و بقایای گورخر را از کفتارها پس می گیرد. در آخرین عکس این ماجرا کفتار دوباره نزدیک پلنگ شده و در حالی که هراسان به پلنگ نگاه می کند تکه های گوشت را از لاشه جدا می کند.

دعوای پلنگ و کفتار بر سر گورخر! (+عکس)

دعوای پلنگ و کفتار بر سر گورخر! (+عکس)

دعوای پلنگ و کفتار بر سر گورخر! (+عکس)

دعوای پلنگ و کفتار بر سر گورخر! (+عکس)

دعوای پلنگ و کفتار بر سر گورخر! (+عکس)


دُرنیوز
چراغچی در سال ۱۳۶۳ یعنی زمانی که قائم مقام "لشگر۵ نصر " بود، در "عملیات بدر" به شهادت رسید.
وداع "قالیباف" با قائم‌مقامش+ عکس
به گزارش افکارنیوز ، شهید "ولی الله چراغچی مسجدی" در شهریور ۱۳۳۷ در مشهد متولد شد. دانشجوی رشته مهندسی علوم بود که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و مدتی بعد بر اثر واقعه "انقلاب فرهنگی" دانشگاه تعطیل شد. او با شروع جنگ تحمیلی به جبهه ها شتافت و مدتی بعد به سپاه پیوست. مسئولیت های او در جبهه های جنگ عبارت است از: فرمانده گردان، مسئول طرح و عملیات منطقه ۶ سپاه، مسئول طرح و عملیات نصر ۵ خراسان و قائم مقام فرمانده لشکر ۵ نصر.

چراغچی در سال ۱۳۶۳ یعنی زمانی که قائم مقام "لشگر۵ نصر " بود، در "عملیات بدر" به شهادت رسید.

آن روزها، فرماندهی لشگر۵ نصر بر عهده سردار "محمدباقر قالیباف" بود. عکسی که می بینید، فرمانده لشگر۵ نصر را در حال آخرین خداحافظی با پیکر برادر، همرزم و قائم مقامش، "شهید ولی الله چراغچی" نشان می دهد. سالها بعد، عکسی هم از او که حالا شهردار تهران بود، در حال بوسه بر مزار شهید چراغچی گرفته شد که می بینید.دُرنیوز
شرکت کوکا کولا اخیراً در طراحی جدید خود عبارتی در تایید و حمایت از گروه تروریستی داعش به کار برده است.

به گزارش دفاع پرس، رسانه‌های غربی اخیراً تصاویری از نوشابه‌های کوکا کولا را منتشر کردند که معادل انگلیسی داعش (Isis) بر روی برچسب تبلیغاتی آن نقش بسته است.

عبارت نوشته شده بر این نوشابه بدین صورت است که «از نوشابه کوکا کولایتان به داعش هم بدهید».

این موضوع به سرعت توجه اهالی رسانه را به خود جلب کرد و در فضای مجازی و مطبوعات سر و صداهای بسیاری به راه انداخت.

رئیس اداره بازاریابی شرکت کوکاکولا در پاسخ به هجمه‌های وارد شده مدعی شد که هرگز منظور کوکا کولا از کلمه Isis داعش نبوده و منظورشان الهه مصر باستان است.

«جان استاموس» در این باره اظهار داشت: به نظر ما همیشه یک شانس برای برقراری صلح و ایجاد رابطه‌ای دوستانه میان ادیان وجود دارد و این مهم می‌تواند با نوشیدن یک کوکا کولای خنک در دقایقی از روز حاصل شود.

حال این سوال مطرح است که چرا شرکت کوکا کولا با گذشت 128 سال از ابداع فرمول اولیه این نوشیدنی (از سال 1886) اکنون به فکر صلح جهانی افتاده؛ اکنون که پدیده‌ تکفیری داعش با نام اختصاری Isis به جنایات فجیع روی آورده است؟!

برای بررسی دقیق این اقدام باید توجه داشت که کوکا کولا یک محصول آمریکایی نیست، بلکه یک صهیونیست سرمایه‌گذار آن است.

با عنایت به این مهم و علم به اینکه بسیاری از اعضای گروه‌های تروریستی معارض دولت سوریه در سرزمین‌های اشغالی درمان شدند و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم به عیادت آن‌ها رفته، فهم موضوع را ساده‌تر خواهد کرد.

جمع بندی مطالب فوق، باورپذیری سخنان رئیس اداره بازاریابی شرکت کوکا کولا را مشکل خواهد کرد و به این نتیجه می‌رسیم که به کار رفتن کلمه Isis در برچسب‌های تبلیغاتی نوشابه کوکا کولا صرفاً تایید گروه ترورسیتی داعش و حمایت علنی از آن است.

 

منبع:ابنا

 
 
فال روزانه 01 / 08 / 1393

فروردین

امروز باید بر تغذیه و نوع رژیم خود توجه بیشتری داشته باشید. خوراک‌های گوشتی را تا حد امکان کنار بگذارید و بیشتر به گیاه‌خواری روی بیاورید. یک روز عالی در انتظار شما است. از همه رویدادها لذت ببرید. خیلی با هیجان و بی فکر کارها را به انجام نرسانید. انرژی های کائنات به نفع شما هستند و تا چند هفته دیگر نیز ادامه خواهند داشت. از این فرصت استفاده کنید و به سوی موفقیت پیش بروید. آیا به نظرتان هوا گرم شده است؟ مسلما این طور نیست زیرا تازه دور جدید سرما آغاز شده است و این حرارت درونی شماست که موجب شده تا احساس گرما داشته باشید. از کارهای همیشگی و تکراری که با عشقتان انجام می داده اید، دست بردارید و به دنبال سرگرمی های جدید باشید. با هم بیرون بروید و در مکان هایی حاضر شوید که تاکنون نبوده اید. 

اردیبهشت

امروز برای مکالمه های دونفره آمادگی دارید؟ از امروز ماه جدیدی را آغاز می کنید و وارد مرحله تازه ای از زندگی خواهید شد. این وضعیت تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت. این را بدانید که چهارهفته آینده زندگی شما که از امروز آغاز می‌شود، تاثیر طولانی مدت برای 6 ماه آینده دارد. خوشبختانه این تاثیرت مثبت هستند. خلاقیت شما افزایش می یابد و می توانید بیزینس جدیدی آغاز کنید. یا حتی دوستان تازه ای بیابید که در مسیر موفقیت بسیار برای شما مفید هستند. تا پیش از اینکه در مورد افکار خود مطمئن نشده اید، آنها را علنی نکنید. در مسایل عاطفی، چند وقتی است که فکر می کنید احساسات شما یک طرفه شده اند. امروز این فرصت را دارید تا به زندگی و افکار خود سروسامان بدهید. روابط عاشقانه همیشه هم نباید در وضعیت خوب قرار داشته باشند. اگر مجرد هستید، امروز می توانید لنگه خود از جنس مخالف را ملاقات کنید. 

خرداد

امروز باید روی سلامت خود تمرکز بیشتری داشته باشید. این وضعیت را نیز دست‌کم تا ماه آینده ادامه دهید. این موجب می شود تا دوباره به حالت عادی زندگی بازگردید و بتوانید خلاقیت بیشتری در کار و زندگی خود داشته باشید. تغذیه خوراکی های طبیعی و گیاهی را در دستور کار خود قرار دهید. فعالیت های کاری شما امروز زیاد خواهند بود و فرصت های بسیاری برای ایده پردازی های خلاقانه دارید. اگر در نظر دارید کار جدیدی را آغاز کنید، امروز فرصت مناسبی برای این امر است. بخشی از وقت خود را برای سازمان دهی افکار و نیازهای درونی خود بگذارید. اهداف جدید برای خود تعیین کنید و زندگی عاشقانه تان را نیز به سمت و سوی بهتر شدن پیش برانید. در حرف زدن با عشقتان جانب احتیاط را رعایت کنید تا موجب ناراحتی او نشوید.

تیر

امروز دوست دارید هیجانات درونی خود را بیشتر کنید. در جمع هایی که حضور دارید با اعتماد به نفس در مورد نظرات خود حرف بزنید. بهتر است نظم کاری و کاریزمای رفتاری خود را بیشتر کنید. اشتیاقات درونی شما باعث تراوش ایده های ناب می شوند. از این فرصت به بهترین شکل بهره بگیرید. امروز این فرصت را دارید تا برای 6 ماه آینده خود برنامه و هدف مشخصی تعیین کنید. پس معطل چه هستید، مسیر جدید زندگی را آغاز کنید. گاهی منتظر هستید تا دیگران شما را به جلو هل بدهند. اما امروز باید روی پای خودتان بایستید. اگر مجرد هستید، شاید زمان خوبی باشد تا با فرد مورد علاقه خود قرار بگذارید و در مورد احساسات خود برای او حرف بزنید. خیلی منطقی و خشک برخورد نکنید، زیاد از حد هم هیجان زده نباشید. راهی را پیدا کنید که بیشتر حالت عاشقانه داشته باشد تا بتوانید در ذهن او تاثیر بگذارید. ترجیحا یک محیط رمانتیک با نور شمع و قهوه را برای قرار انتخاب کنید.

مرداد

امروز زمان ساختن آشیانه است. بیشتر ذهن خود را روی مسایل خانه و خانواده متمرکز کنید. برای چهار هفته آینده خود برنامه های تغییر دکوراسیون، تغییر تفریحات خانوادگی یا تمیزکردن خانه بچینید. همه این کارها نه تنها رابطه شما را با خانواده بهتر می کند، بلکه موجب بهتر شدن رابطه خودتان هم می شود. در انتهای روز هم می توانید با خودتان خلوت کنید و برای شش ماه آینده، برنامه ریزی کنید تا سریع تر به اهداف و موفقیتی که در سر دارید، برسید. از همان ابتدای صبح، به خود و خواسته های خود نیز فکر کنید. مراقب جسم و روح خود باشید. غذاهای سالم بخورید و ورزش را فراموش نکنید. در خانه در کنار عشقتان می توانید از ساده ترین مسایل نیز لذت ببرید. ورزش هایی همانند یوگا یا ماساژ هم می تواند در بهتر شدن روحیه شما موثر باشند.

شهریور

امروز همکاری و همفکری را باید در دستور کارهای امروز خود قرار دهید. ارتباط های شما به طرز عجیبی خوب می شوند و این وضعیت تا آخر ماه جاری ادامه خواهد داشت. جذبه و کاریزمای رفتاری خود را حفظ کنید و در جمع های که حضور دارید، طوری رفتار کنید تا مرکز توجه باشید. در مکان های عمومی که حاضر می شوید، احتمالا با افراد جدیدی آشنا خواهید شد و مهر زیادی از طرف آنها دریافت خواهید کرد. امروز بیشتر زمان خود را به صحبت کردن با عشقتان سپری می کنید. اما کمی هم به او فرصت دهید و حرف های او را نیز بشنوید. باید مهارت های ارتباطی خود را کمی تغییر دهید. به جای اینکه طلبکار باشید، پای صحبت های او بنشینید و بدانید اگر مشکلی هست، از طرف شما است. پس خودتان هم باید آن را برطرف کنید. اگر مجرد هستید، از جمع های جدید استقبال کنید.
 
مهر

امروز به هر چه دست بزنید طلا می شود. وضعیت مالی شما به طور ناگهانی بسیار خوب خواهد شد و می توانید بسیاری از ایده های فکری خود را پیاده کنید. پرنده شانس روی بال های شما نشسته است و می توانید همه جانبه از آن استفاده کنید. این وضعیت خوشحالی زیادی به قلب شما روانه می کند و می توانید ارتباط های مهربانانه تر با اطرافیان داشته باشید. از این فرصت برای برنامه ریزی زمانی، کاری و مالی برای 6 ماه آینده بهره بگیرید. همیشه هنرهای برتر را تحسین کرده اید. به طور کلی، زندگی لوکس و بهترین ها را دوست دارید. همین دیدگاه و علاقه موجب می شود تا عشقتان را به یک شام لوکس دعوت کنید. ایده بسیار خوبی است. شما همیشه سخت کار کرده اید و شایستگی این نوع زندگی را دارید.

آبان

امروز اولین روز از ماه تولد شما آغاز شده است. این ماه برای شما بسیار مبارک است و رویدادهای شادی در انتظار شما خواهد بود. این تغییر مثبت از همین امروز آغاز می شود و تا انتهای ماه ادامه دارد. در چهار هفته آینده منتظر شادی ها، تغییرات و بهبود روابط باشید. در هر جمعی که حاضر می شوید، از لحظه حال خود استفاده کنید و نگران این نباشید که قرار است به کجا بروید. همیشه با احتیاط زیاد در روابط عاشقانه خود رفتار می کنید. اما امروز همه چیز به نفع شما است. این را به خاطر داشته باشید که اعتراض در مورد مشکلات موجود رابطه عاطفی شما را بهتر نمی کند. باید خودتان برای آنها راهکار بیابید و در کنار عشقتان فقط شاد باشید. اگر هم مجرد هستید، بدون نگرانی از حرف دیگران با فرد دلخواه خود قرار بگذارید. شما خودتان بهتر از همه می دانید چه چیزی برایتان خوب است.
 
آذر

حرکت را آغاز کنید. امروز می توانید با سرعت بسیاری به سمت اهداف خود پیش بروید. البته در انتهای روز باید سرعت خود را کاهش دهید. کمی آرام باشید و بیشتر به خود و اهداف خود فکر کنید. این را بدانید که یک ماه عالی در انتظار شما است. برای استراحت، ورزش و تقویت روحیه خود زمانی از روز را خالی کنید و در هفته های آینده نیز به آن پایبند باشید. این رابدانید که فرصت رشد شما  در این ماه بسیار زیاد است. امروز شاید دوست داشته باشید در لاک تنهایی خود فرو بروید. خیلی به حضور در جمع  تمایلی ندارید. برای ریشه یابی مشکلاتی که در رابطه عاطفی خود دارید، باید تنها باشید و فکر کنید. شاید بد نباشد از تجربه های گذشته خود برای برطرف کردن مشکلات کنونی استفاده کنید.

دی

امروز متوجه می شوید که تصورتان از کاری که انجام می دهید درست نبوده است. تاکنون تصور می کردید در کار گروهی نقش شما مشخص است، اما امروز متوجه عکس این ماجرا می شوید. شاید خوب باشد از سیاست و جاذبه خود برای بهبود اوضاع استفاده کنید و تا انتهای ماه نیز به همین روند ادامه دهید. در انتهای روز اتفاق هایی برای شما روی می دهند که رابطه اجتماعیتان را هیجان انگیزتر و شادتر می کنند. امروز وقتی در جمع حاضر هستید، روحیه بهتری دارید. از این حس برای پیشبرد اهداف گروهی خود استفاده کنید. اگر قرار است در یک جمع گروهی شرکت کنید، با عشقتان نیز تماس بگیرید و از او هم بخواهید به شما ملحق شود. اگر مجرد هستید نیز با سرعت عجیبی با فرد دلخواه خود دوست می شوید و می توانید لحظه های شادی در کنار هم داشته باشید.
 
بهمن

امروز رویاها شکل واقعیت به خود می گیرند. همه موفقیت هایی که تاکنون به دنبال آنها بوده اید، امروز میسر می شوند و شما در خوشحالی زیادی غرق خواهید شد. این روند تا هفته های آینده ادامه دارد. به برنامه های خود نظم ببخشید و با جاذبه ذاتی خود طوری رفتار کنید تا اطرافیان بیش از پیش نظرشان به شما جلب شود. این روند موفقیت را می توانید تا ماه های آینده نیز همین طور ادامه دهید. امروز برای اهداف طولانی مدت برنامه ریزی کنید. از روندهای همیشگی دست بکشید و ارتباط های خود را نیز تغییر دهید. در روند تمرکز روی کارهای خود، با فردی ملاقات خواهید کرد که جذابیت بسیاری برایتان دارد. با او قرار بگذارید و دوستی جدیدی را آغاز کنید.

اسفند

از اینکه رویاهای بزرگ در سر بپرورانید هراسی به دل راه ندهید. شما توان واقعیت بخشیدن به همه رویاهای خود را دارید. در انتهای امروز، با خود خلوت و برای 6 ماه آینده برنامه ریزی کنید. مسافرت، ادامه تحصیل و کار از راه دور، بخش اعظم فعالیت های شما را در ماه جاری تشکیل خواهند داد. حتی می توانید برای یادگیری زبان دیگری اقدام کنید. عشق به سفر امروز در شما زیاد می شود. اگر در تابستان با عشقتان به سفر نرفته‌اید، شاید بد نباشد برای یک سفر چند روزه با هم برنامه ریزی کنید. از تعطیلات پیش رو برای تغییر آب و هوا استفاده کنید. اگر مجرد هستید، در طول یک سفر کوتاه شاید با افراد جدید آشنا شوید.دُرنیوز
ماده گرگی که پس از تصادف با یک اتومبیل در جاده دامغان به سمت شاهرود به سختی زخمی شده و در آستانه مرگ قرار داشت با کمک مامورین محیط زیست دامغان نجات پیدا کرد.
خبرگزاری مهر: ماده گرگی که پس از تصادف با یک اتومبیل در جاده دامغان به سمت شاهرود به سختی زخمی شده و در آستانه مرگ قرار داشت با کمک مامورین محیط زیست دامغان نجات پیدا کرد.

امامعلی فیروز پور  گفت: طی تماس تلفنی یکی از دوستداران محیط زیست شاهرود مبنی بر زخمی شدن یک گرگ در جاده دامغان به سمت شاهرود مامورین اداره محیط زیست شاهرود سریعا به محل اعزام شدند.

وی با بیان این مطلب که این گرگ در ضلع شمالی جاده بعد از پلیس راه دهملا با یک اتومبیل عبوری تصادف کرده و از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی شده بود خاطر نشان کرد: ماموران اداره محیط زیست با کمک همکاران اجرایی توانستند ماده گرگ زخمی را به مرکز دامپزشکی شهرستان شاهرود منتقل کنند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان شاهرود با اشاره به انجام عمل جراحی روی دست آسیب دیده گرگ در مرکز دامپزشکی این شهرستان تصریح کرد: بعد از جراحی و تجویز داروهای مورد نیاز در حال حاضر وضعیت عمومی این حیوان آسیب دیده مناسب است.

فیروزپور ضمن بیان این مطلب که ماده گرگ در حال حاضر در اداره محیط زیست شهرستان شاهرود نگهداری می شود عنوان کرد: روز شنبه با مشاوره دامپزشکان و متخصصان معاینه کلی روی حیوان مصدوم انجام خواهد شد و بعد از تعیین زمان بهبودی در طبیعت آزادسازی می شود.

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس

نجات ماده گرگ از مرگ +عکس


دُرنیوز
سرمقاله روزنامه های کیهان،حمایت،خراسان و ...را میتوانید در این قسمت بخوانید.
مجله شبانه باشگاه خبرنگاران؛

در ابتدا ستون یادداشت روز،روزنامه کیهان را میخوانید که به مطلبی با عنوان«آقای روحانی از شما بعید بود!»نوشته شده توسط حسین شریعتمداری اختصاص یافت:

دیروز آقای دکتر روحانی در اجتماع مردم زنجان به تشریح نظرات خویش درباره فریضه امر به معروف و نهی از منکر پرداخت که باعرض پوزش باید گفت؛ اظهارات ایشان اولا؛ در بیان موضوع «دو پهلو»!، ثانیا؛ با توجه به مختصات زمانی- یعنی ماجرای اسیدپاشی ضدانقلاب داخلی و توهم‌پراکنی دشمنان بیرونی درباره آن- «حساب‌نشده»! و ثالثا؛ در برخی از موارد با واقعیات جاری انطباق نداشت! که پرداختن به آن، اگرچه ضروری است ولی فرصت دیگری می‌طلبد.

اما، رئیس‌جمهور محترم کشورمان در همین اجتماع به یکی از «درس»ها و «عبرت‌»های عاشورا نیز اشاره کرده و گفت: «یک درس کربلا هم درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین می‌باشد.»

آقای دکتر روحانی یک عالم دینی، حقوقدان و اهل سیاست هستند بنابراین به خوبی می‌دانند که همیشه «اشتراک لفظی» به معنای «اشتراک‌در مفهوم» نیست و برخی از کلمات در بستر حقوقی، سیاسی و یا فنی و... به واژه‌ای تبدیل شده‌اند که با معنای لغوی آنها فاصله دارد و «مذاکره» یکی از همین نمونه‌هاست. مذاکره اگرچه به معنای گفت‌وگو و سخن گفتن با یکدیگر است ولی امروزه «مذاکره» در فرهنگ سیاسی مفهوم و معنای ویژه‌ای دارد که با معنای لغوی آن متفاوت است و به نشست طرفین دعوا برای حل اختلافات فیمابین گفته می‌شود و ماهیت آن «دادن‌و ستاندن» است. با این توضیح که دو طرف برای حل اختلافات فیمابین با یکدیگر به مذاکره می‌نشینند و امتیاز یا امتیازاتی می‌دهند تا در مقابل آن امتیاز یا امتیازاتی بگیرند. مانند مذاکرات هسته‌ای که جناب روحانی از آن با عنوان «برد-برد» یاد می‌کنند و در توضیح آن می‌گویند « مذاکرات باید هم به نفع ما باشد  و هم به نفع طرف مقابل» و تاکید می‌فرمایند که «امتیازی می‌دهیم و امتیازی می‌گیریم».

خب! با این حساب باید از جناب آقای روحانی پرسید که  آیا گفت‌وگوی حضرت امام حسین علیه‌السلام با دشمن از این نوع بود؟ و حضرت می‌خواستند امتیازی به عمرسعد بدهند! و در مقابل از او امتیازی بگیرند؟! چه کسی می‌تواند انکار کند که گفت‌وگوی سیدالشهداء علیه‌السلام با سران شرک و نفاق از نوع نصیحت و دعوت آنان به صراط‌مستقیم الهی و دست کشیدن از کفر و پلیدی بود، نه آن که حضرت با اهدای امتیاز به آنان در پی کسب امتیاز از آنها باشد، یعنی آنچه در تعریف سیاسی واژه «مذاکره» به مفهوم رایج امروزی آن آمده است!
ممکن است جناب روحانی بفرمایند که منظور ایشان نیز مفهوم مذاکره به معنای لغوی آن- یعنی گفت‌وگو با دشمن برای نصیحت آنها و نه امتیاز دادن به آنان- بوده است. که متأسفانه این عذر نمی‌تواند پذیرفتنی باشد، چرا که ایشان می‌فرمایند؛ یکی از درس‌های کربلا هم درس «تعامل سازنده»! و «مذاکره»! است  و «تعامل» چه در فرهنگ سیاسی و چه در فرهنگ لغت به مفهوم معامله کردن است یعنی «بده‌وبستان» و در فرهنگ سیاسی ترجمان دیگری از همان «مذاکره» است! و باید پرسید؛ آیا امام‌حسین علیه‌السلام در پی معامله با عمرسعد  و ابن‌زیاد  و یزید بود؟!

رئیس‌جمهور محترم بلافاصله بعد از بیان فوق به مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و 5+1 می‌پردازند و از آنچه  به امام حسین(ع) تحت‌عنوان «مذاکره و تعامل سازنده» با دشمن نسبت داده‌اند، برای توجیه بینش و منش دولت محترم در مذاکرات - بینش و منش دولت در مذاکره و نه اصل مذاکرات- استفاده می‌کنند! و این نیز نشانه دیگری است از آن که منظور آقای روحانی از «مذاکره و تعامل سازنده»! در کربلا همان مفهوم سیاسی رایج آن، یعنی «بده و بستان» می‌باشد که نه فقط به شهادت تمامی اسناد تاریخی، بلکه به گواهی آنچه حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) درباره قیام خویش فرموده‌اند، این بده و بستان! از ساحت مقدس کربلا و عاشورا به دور است و تعجب‌آور است که رئیس‌جمهور حقوقدان که یک روحانی و سیاستمدار نیز هستند، به این نکته بسیار بدیهی توجه نکرده‌اند!

انتظار آن بود- و هنوز هم هست- که رئیس‌جمهور محترم بر این واقعیت تأکید ورزند که بزرگترین و با اهمیت‌ترین درس عاشورا، ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان قدار و ستمکار است، حتی اگر بهای آن ایثار جان در راه خدا باشد.

مگر این کلام از سید‌الشهداء علیه‌السلام نیست که «انّی لا اری‌الموت الّا سعاده و الحیاهًْ مع‌الظالمین الّا برما- من مرگ (در راه خدا) را جز سعادت نمی‌بینم و زندگی با ستمگران (سازش با آنها) را جز خواری نمی‌دانم».

آقای رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود درباره درس‌های کربلا  و عاشورا به «قبول توبه» اشاره کرده و می‌فرمایند؛ «ما تابع همان حسینی(ع) هستیم که توبه حر را هم قبول کرد... من در جامعه کسی را نمی‌شناسم که گناهی بالاتر از گناه حر مرتکب شده باشد و (هیچ) عظیم‌الشأنی را در تاریخ بعد از پیامبر(ص) و امام علی(ع) جز اباعبدالله‌الحسین(ع) نمی‌شناسم که در برابر سری که حر برایش خم کرد، گذشت کرده و او را در آغوش کشیده باشد».

این بخش از اظهارات آقای روحانی «سخن حق» و صدالبته قابل قبولی است اما، اگر خدای نخواسته منظور آقای رئیس‌جمهور از اشاره به این فراز از تاریخ کربلا، مقایسه آن با سران فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 باشد که متأسفانه شواهدی از این فرض حکایت دارد، باید گفت نظر یاد شده از نوع «قیاس مع‌الفارق» است و نه فقط کمترین مشابهتی میان جناب «حر» با سران فتنه وجود ندارد، بلکه این دو ماجرا با یکدیگر تفاوتی در حد تضاد و فاصله‌ای به اندازه زمین و آسمان دارند.

اول آن که، جناب حر، کمترین اهانتی به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) روا نداشت بلکه در مقابل اعتراض حضرت خطاب به وی که مادرت به عزایت بنشیند- ثکلتک امک- در کمال ادب و خضوع عرض کرد؛ هیچکس در میان عرب چنین سخنی به من نمی‌گوید مگر آن که پاسخ می‌شنود اما، چه کنم که مادر شما، حضرت فاطمه زهرا‌سلام‌الله‌علیها است و من خود را خاکسار حضرتش می‌دانم.

دوم آن که تنها جرم جناب حر، بستن راه بر کاروان حسینی(ع) بود، که این گناه خود را روز عاشورا با توبه و ایثار جان خویش جبران کرد.

اکنون باید از آقای روحانی پرسید؛ کدامیک از عوامل و سران فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 کمترین شباهتی با جناب حر دارند که این «پاکدامنی و ایثار» حر را با «فساد و تباهی» سران فتنه مقایسه فرموده‌اید؟! و چنانچه منظورتان از پیش کشیدن ماجرای توبه حر و پذیرش آن از سوی امام حسین علیه‌السلام، اشاره و کنایه به سران فتنه نبوده است، این بخش از اظهارات حضرتعالی در جغرافیای سخنان دیروز شما در زنجان چه جایگاهی داشته است؟! و با چه مقصود و منظوری مطرح شده است؟! شواهد فراوانی که برخی از اظهارات و مواضع اخیر نزدیکان جنابعالی از جمله آنهاست، نشان می‌دهد منظور شما از پیش کشیدن ماجرای حر، ارتباط دادن آن با ماجرای خیانت سران فتنه بوده است که نه فقط قیاس مع‌الفارق است بلکه می‌تواند برای جنابعالی یک درس بوده و «توبه» شما را از آنچه گفته‌اید در پی داشته باشد.
و اما، جناب حر همانگونه که آقای رئیس‌جمهور اشاره کرده‌اند، از اقدام خود که با وطن‌فروشی و جنایت سران فتنه قابل قیاس نیست، توبه کرد و به مصداق آیه شریفه‌ای که «توبه‌» را با اصلاح عمل انجام شده و بیان آنچه انکار کرده‌اند- الّاالذین تابوا و اصلحوا و بینوا (160 بقره)- صداقت خود را در توبه با ایثار جان خویش امضاء کرد.

حالا باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید؛ آیا سران فتنه از جنایت و خیانتی که مرتکب شده بودند، توبه کرده‌اند؟ که سخن از بخشش و پذیرش توبه آنها در میان باشد؟! اگرچه در هیچیک از سیستم‌های حقوقی‌ دنیا، توبه جنایتکاران مانع مجازات آنان نمی‌شود و در نظام حقوقی اسلام نیز چنین است. از این روی اظهارات جناب رئیس‌جمهور که یک عالم دینی و حقوقدان هستند، تعجب‌آور است و انتظار آن است که به صراحت اعلام کنند منظورشان سران فتنه و گذشت از جنایات آنان- آنهم بی‌آن که توبه کرده باشند- نبوده است.

و اما، درباره سخنان دیروز رئیس‌جمهور محترم گفتنی‌های دیگری نیز هست که به بعد موکول می‌کنیم و تنها خطاب به ایشان می‌گوییم «آقای روحانی از شما بعید بود»!

 حسن هانی زاده ستون یادداشت روزنامه حمایت را به مطلبی با عنوان«عراق وسیاست های جدید منطقه ای»اختصاص داد که در ادامه میخوانید:

سفر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، به تهران که با بازتاب گسترده رسانه ای همراه بود به دلیل شرایط منطقه وعراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است . اهمیت این سفر را می‌توان از سه جنبه نظامی امنیتی، سیاسی واقتصادی بررسی کرد، چراکه این نخستین سفر حیدر العبادی به تهران پس ازانتخاب به عنوان نخست وزیر تلقی می‌شود.از نقطه نظر امنیتی و نظامی، تجربه 11 سال گذشته عراق ثابت کرده که ایران تنها کشوری است که صادقانه در پی برقراری امنیت وثبات در این کشور است، در حالی که هر یک از کشورهای منطقه نگاهی کاملا منفعت جویانه نسبت به عراق دارند. به همین دلیل، پس از فروپاشی ارتش عراق این کشور نیازمند یک ارتش ملی برای دفاع از تمامیت ارضی و برقراری امنیت در کشور است.دولت جدید عراق تلاش می‌کند تا از تجربه موفق ایران در بازسازی نیروهای مسلح خود استفاده کند زیرا جمهوری اسلامی ایران این توانایی و ظرفیت را دارد که تجربه خود را به عراق منتقل کند.از سوی دیگر، وجود گروهک تروریستی داعش که امنیت عراق را با چالش جدی مواجه ساخته یکی از دغدغه های دولت حیدر العبادی تلقی می‌شود. هر چند ایران در ائتلاف جهانی شرکت نکرده اما دولت عراق به خوبی درک می‌کند که بدون یاری جمهوری اسلامی نمی‌تواند بر گروهک تروریستی داعش چیره شود. نمونه بارز آن کمک ایران در شکستن محاصره شهر آمرلی عراق بود که با کمترین هزینه صورت گرفت و تاثیر مثبتی بر روحیه نیروهای مسلح وملت عراق باقی گذاشت. لذا، بخشی از ابعاد سفر حیدر العبادی در ارتباط با مسایل امنیتی و نظامی است که بر اساس گزارش رسانه های عراقی قرار است وزیر دفاع عراق نیز برای ادامه مذاکرات بزودی به ایران سفر کند.در حوزه سیاسی نیز حیدر العبادی به  عنوان نخست وزیر عراق اعتقاد دارد که وجود گسست واختلافات سیاسی میان ایران و برخی کشورهای عرب منطقه، تاثیری منفی بر همگرایی منطقه ای باقی گذاشته است. با توجه به سفر قریب الوقوع حیدر العبادی به ریاض به نظر می‌رسد وی موضوع بهبود روابط ایران و عربستان را با مقامات رژیم آل سعود مورد بحث قرار خواهد داد.هر چند در بدنه رژیم عربستان، مقاومت‌هایی برای بهبود رابطه با ایران وجود دارد اما نخست وزیر عراق سیاست‌های خود را بر رفع تنش‌های منطقه ای تعریف کرده است، لذا اگر عربستان از سیاست‌های تنش آفرینی خود عقب نشینی کند و از دخالت در مسایل داخلی عراق خود داری کند قطعا منطقه به سمت آرامش و ثبات حرکت خواهد کرد.در زمینه همکاری‌های اقتصادی، حجم تبادل تجاری دو کشور در حال حاضر سالانه به 13 میلیارد دلار می رسد و دولت جدید عراق در نظر دارد سطح  تبادل تجاری خود را با ایران به 25 میلیارد دلار ارتقاء  بخشد.به همین دلیل موضوع همکاری دو کشور در حوزه ترانزیت گاز ایران به سوریه و سپس دریای مدیترانه و اروپا در مدار توجه رهبران دو کشور قرار دارد.بر اساس توافقات به عمل آمده، قرار است گاز ایران بوسیله یک لوله به سمت عراق و سوریه و دریای مدیترانه منتقل و از آنجا به اروپا امتداد یابد.طول این لوله گاز 4500 کیلومتر است که 1500 کیلومتر آن در خاک سوریه وعراق است و 3000 کیلومتر آن از طریق دریای مدیترانه به سمت اروپا کشیده خواهد شد. هزینه این پروژه بزرگ گازی 10 میلیارد دلار است وبه همین دلیل برخی کشورهای منطقه که مایل نیستند ایران مدیریت گاز منطقه وجهان را در اختیار بگیرد در تشدید بحران‌های منطقه ای وتشویق داعش به حضور در عراق و سوریه نقش دارند.

حسین بابازاده‌مقدم ستون سرمقاله روزنامه وطن امروز را به مطلبی با عنوان«چه‌کسی مسؤول است؟»اختصاص داد:

سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی را علاوه بر همه ویژگی‌های منحصر به فردی که داشته است و نوع و سبک نگاه رسانه‌ای دشمن که همواره تخصصی‌تر شدن و پیچیدگی‌های نوین را تجربه کرده است، می‌توان به سال‌هایی برای یک «عملیات دائم روانی» توصیف کرد.

عملیات روانی روشی اصالتا خصمانه و نظامی در حوزه‌های رسانه‌ای و افکار عمومی است که اهمیت آن بر هیچ یک از سیاست‌گذاران عالی نظام پوشیده نیست، اما چرا به‌رغم انبوهی امکانات دولتی و عمومی و همچنین وجود دستگاه‌های تخصصی، کماکان افکار عمومی در جمهوری اسلامی قربانی عملیات روانی دشمن است؟

برای یافتن پاسخ‌های این سؤال کافی است به دستاویزهای کلیشه‌ای و دائمی اما پرکاربرد و با مصرف بالای رسانه‌های وابسته به منافقین و ضدانقلاب خارج از کشور بویژه در موضوعاتی مثل مجازات‌های قوه‌قضائیه برای مجرمان امنیتی، اخلاقی و حتی مالی اشاره کرد.

نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان یک کلیت و قوه‌قضائیه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان مورد هدف این تهاجم‌های رسانه‌ای سازمان‌یافته و عموما پرشدت از حیث اعمال و سناریو نتوانسته‌اند نقشی بازدارنده، خنثی‌کننده یا حداقل دافع اثرات جانبی را ایفا کنند.

اگرچه قوه‌قضائیه ذاتا رسالت‌های رسانه‌ای برای خود متصور نیست اما شرایط ویژه جنگ‌های روانی اردوگاه ضدانقلاب خصوصا در مواقعی که افکار عمومی با میزان تحصیلات و اطلاعاتی عموما اندک را هدف قرار داده است در راستای اعلام دلایل وقوع جرائم و عمل به اصل پیشگیری می‌تواند مورد نظر قرار بگیرد.

بسیاری از فضاسازی‌های به‌عمل آمده در پرونده‌های قضایی از جمله اعدام اراذل و اوباش در نواحی مرزی که بعضا مرتکب کثیف‌ترین جرائم ضد‌انسانی شده‌اند یا مورد جنجال‌آفرین قتل یک مرد توسط دختری که خبر اعدام وی جنجال غیر‌قابل تصوری را برانگیخته است، می‌تواند به مرور زمان رفتارهای ناهنجار از سوی شهروندان را رقم بزند.

قوه‌قضائیه و سایر دستگاه‌هایی که در امر وقوع جرم مسؤول شناخته می‌شوند عملا با عدم ورود به اقناع فکری افکار عمومی در این حوزه‌ها خود را در برابر تبعات ناشی از ناآرامی‌ها و رفتارهای مجرمانه‌ای از سوی جامعه هدف جنگ‌های روانی قرار می‌دهند که به مرور زمان ممکن است تبدیل به یک مساله عمومی شود.

تعدادی پیام، عکس‌نوشته‌های مجعول و آکنده از اطلاعات کذب و بعضا به‌صورت کامل دروغ موجب می‌شود سطح بالایی از بدبینی در میان مخاطبان اخبار بنگاه‌های رسمی و غیر‌رسمی ضدانقلاب ایجاد شود.

این وضعیت در حالی بغرنج‌ می‌شود که یک اطلاع‌رسانی مطلوب در جوانب مختلف پرونده البته با حفظ حریم خصوصی و شؤون متهمان یا مجرمان می‌تواند به حفظ امنیت روانی عموم شهروندان و خصوصا کاربران شبکه‌های اجتماعی، اینترنت و تلفن همراه کمک شایان توجهی کند. در روزهای گذشته جریان ضدانقلاب و گروه‌های نزدیک به گروهک تروریستی منافقین با سوار شدن بر موج دروغ درباره ریحانه جباری و دامن زدن به شایعه تجاوز به وی قبل از اجرای حکم اعدام به تنفر‌های کور علیه نظام دامن می‌زنند، سؤال این است که در چنین وضعیت محتملی که درباره پرونده‌های دیگر نیز براحتی تکرارپذیر است، تنویر افکار عمومی وظیفه چه دستگاهی است؟ حال آنکه اساسا موضوع مذکور و رفتار مجرمانه فرد مذکور و روند قضایی طی شده بسیار روشن و قابل دفاع است.

بدیهی است از عرصه خالی و محیط خنثای خبری پیرامون اخبار مربوط به احکام اعدام یا مجازات‌هایی از این دست، جریان ضدانقلاب نهایت استفاده را در راستای سیاهنمایی، اقدام علیه امید و نشاط در جامعه و همچنین اغراق و دروغ‌سازی در همه عرصه‌ها و ابعاد می‌برد و این کمترین مسؤولیت دستگاه‌های یاد شده است تا درباره قتل‌عام روانی کاربران رسانه‌های نوین و اجتماعی تدابیر لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

کورش شجاعی در مطلبی با عنوان«نجات کشور در گرو جذب نخبگان و پیشرفت علمی»چاپ شده در ستون یادداشت روز،روزنامه خراسان اینطور نوشت:

در هیچ عرصه ای نمی‌توانیم پیشرفت کنیم مگر آن که تأکید بر علم و دانش را سنگ بنای همه برنامه سازی ها، تصمیم گیری‌ها و اجرای تمامی امور و اصلی ترین اولویت و نیاز کشور بدانیم و باور کنیم اقتصاد کشور جان نمی‌گیرد و از این رکود تورمی رهایی نمی‌یابد مگر آن که سیاست‌های اقتصادی، دانش بنیان شود. کیفیت کالاهای تولید داخل و تمایل به مصرف کالاهای ایرانی در داخل و خارج کشور افزایش نمی‌یابد مگر با ابتنای تولید بر دانش و فناوری روز و ایجاد توان رقابت، ساخت و سازها و سازه‌های عظیم، ایمن و قابل اعتماد نمی‌شود مگر با استفاده از دانش و فناوری پیشرفته.

تولیدات کشاورزی پاسخگوی نیازهای رو به تزاید نخواهد بود مگر با کشاورزی مبتنی بر داده‌های علمی جدید و روش‌های علمی کاشت، داشت، برداشت. بحران بهره وری ۳۰درصدی آب آن هم با این منابع محدود و هر روز کمتر شونده حل نمی‌شود مگر با استفاده علمی و بهینه از آب. توان دفاعی کشور رشد لازم را نخواهد داشت مگر با اتکا بر تولید و پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های نوین. خام فروشی منابع و ثروت‌های ملی کشور پایانی نخواهد داشت مگر این که صنایع کشور را به دانش و فناوری‌های لازم در عرصه‌های مختلف برای فرآوری منابع خام مجهز کنیم. دستیابی به اهداف سند چشم انداز در افق ۱۴۰۴ امکان پذیر نخواهد بود مگر با تلاش مستمر برای توسعه دانش محور و همه جانبه. عقب ماندگی‌های چندین و چند ساله جبران نخواهد شد مگر با تولید و کاربست واقعی و دقیق علم و دانش و فناوری‌های نوین در عرصه‌های گوناگون. خوداتکایی و توان مقابله جدی با فشارها و تحریم‌های اقتصادی امکان پذیر نخواهد بود مگر با تکیه بر تولید دانش بنیان، توسعه دانش محور، اقتصاد مقاومتی، شناسایی و جذب نخبگان و استفاده از مشارکت جدی نخبگان در عرصه‌های گوناگون علمی و در تمامی برنامه سازی‌ها و تصمیم گیری‌های کلان کشور و قدرمسلم این که تا فضای ابداع، خلاقیت و نوآوری هر روز مهیئتر نشود و هوش ایرانی، این سرمایه خدادادی مورد استفاده حداکثری قرار نگیرد و همچنان اقتصاد و بودجه کشور بر پاشنه غیرقابل اطمینان خام فروشی و مفت فروشی ثروت‌های ملی کشور بچرخد و تا وقتی پیشرفت‌های علمی سرعت فزاینده پیدا نکند، ما همچنان از قافله پرشتاب توسعه و رشد فزاینده علمی کشورهای پیشرفته عقب خواهیم ماند.

بنابراین همه مسئولان کشور باید عمیقا به این باور برسند که همان طوری که رهبر فرزانه انقلاب ده‌ها بار و از جمله در دیدار دیروز با نخبگان تأکید کردند باید به مقوله تولید علم و هدایت آن به سمت تولید، فناوری و نیازهای جامعه و تداوم رشد علمی در قالب نقشه جامع علمی کشور اولویت اصلی و اساسی قانون گذاران، برنامه ریزان، تصمیم سازان و مسئولان کشور باشد و هر روز بیش از روز گذشته به سمت توسعه دانش محور و همه جانبه و اقتصاد دانش بنیان از یک سو و کاهش وابستگی اقتصاد و بودجه کشور به خام فروشی ثروت‌های ملی از جمله نفت خام، از دیگر سو حرکت کنیم تا اولا در پرتو پیشرفت‌های علمی و توسعه دانش محور هم بیشتر نیاز به شناسایی و جذب نخبگان در عرصه‌های مختلف احساس شود و هم این که فشارهای بیرونی و تصمیمات کشورهای صاحب سرمایه و قدرت و تأثیرگذار بر اقتصاد جهان و قیمت نفت کمتر امکان تأثیرگذاری بر مسائل اقتصادی کشورمان را پیدا کنند.

پس همه باید باور کنیم که خصوصا در عصر دانایی و پیشرفت‌های شگرف و لحظه به لحظه علمی در جهان باید اولویت اساسی و اصلی مسئولان آماده کردن بیش از پیش زمینه‌های تولید علم و پیشرفت‌های علمی باشد چراکه جبران عقب ماندگی‌ها و نجات کشور تنها در گرو پیشرفت‌های علمی در تمامی عرصه‌ها در کنار رشد و ارتقای فضای معنویت و اخلاق در کشور است.

سیدباقر پیشنمازی ستون سرمقاله روزنامه رسالت را به مطلبی با عنوان«حلقه مفقوده شورای عالی انقلاب فرهنگی»اختصاص داد:

اگر معیار ارزیابی کارآمدی شورا، مقایسه کارکرد هر سال نسبت به سال قبل باشد و وظیفه‌ای جز سیاستگذاری صحیح و تنظیم سند راهبردی برای این نهاد عالی متصور نباشد، نادیده گرفتن زحمات و خدمات انجام شده،نوعی ناسپاسی است و رویکردی به دور از انصاف. و البته سال‌ها تلاش اعضای محترم و خصوصا دبیرخانه، علی‌رغم تغییر دولت‌ها و فراز و نشیب سیاست‌ها و حمایت‌ها شایسته تقدیر است. اما اگر دستاوردهای شورا در مقایسه با عظمت آرمان‌ها و اهداف و وعده‌های انقلاب اسلامی در سطح ملی و بین‌المللی و فرصت 30 ساله ای که در اختیار داشته است و آنچه که در عالم واقع و روی زمین، انسان مشاهده می‌کند (1) ارزیابی شود، داوری دیگری صورت خواهد گرفت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول سال‌های گذشته بیش از اینکه «مذکِّر» باشد «مذکَّر» بوده است ملاحظاتی که در دیدارهای مقام معظم رهبری به شورا ابلاغ می‌شد از حوزه بیان اولویت‌ها و یادآوری مسئولیت‌ها گاهی فراتر رفته و تا مرز تذکر و عتاب می‌رسید! و همه اینها به خاطر این بود که اعضای محترم شورا هوشیارتر و جدی‌تر نسبت به عامل «زمان» و فرصت‌های غیرقابل جبرانی که از دست می‌روند، اهتمام ورزند.

اکثر این دیدارها در سال‌های گذشته مشحون از بیان تکالیف، اولویت‌ها، ضرورتها و درخواست اهتمام و تلاش بیشتر است اما برخی از غفلت‌ها و از دست رفتن فرصت‌ها، دغدغه‌هایی را برانگیخته است که فرازهایی از آن را مرور می‌کنیم:

«اعضای شورا بایستی این شورا را باور کنند. باور کنید که اینجا قرارگاه مرکزی فرهنگی کشور است... باور کنید که اینجا فرماندهی مسائل عمده فرهنگی کشور و سیاستگذاری کشور را برعهده دارد. اعضا بایستی به این توجه کنند.

... نمی‌شود مسئولین کشور مسئولیتی احساس نکنند در زمینه هدایت فرهنگی جامعه.... دولت و مسئولان موظفند که توجه کنند به جریان عمومی فرهنگی جامعه... مسئولیت شرعی داریم.... مسئولیت قانونی داریم... ما چرا بر سر فرهنگ خودمان پافشاری نکنیم؟.... شما خیلی مسئولیت دارید... بدانیم چه کار داریم می‌کنیم؟.... مسئولیت خیلی سنگینی است.... کجا داریم می‌رویم؟.... چه چیزی دارد اتفاق می‌افتد؟ چه چیزی در انتظار ماست؟

.... من واقعا حیرت می‌کنم.... من احساس خطر می‌کنم.»

مقام معظم رهبری 19/9/92

.... گاهی انسان فکر می‌کند که اولویت‌ها و ضرورت‌های بدیهی کشور و انقلاب،چندباربایدبرای نخبگان فرهنگی ومسئولان عالی یادآوری شود؟ و اصولا دغدغه‌های فرهنگی چرا از بیان شورایارئیس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و پیگیری نشود؟!

آیا مدیریت راهبردی چالش‌های حوزه فرهنگ به عهده شورا نیست؟ آیا زمین‌گیر شدن اسناد راهبردی و سیاستگذاری‌های شورا در مرحله تنفیذ و اجرا از چالش‌های فعلی حوزه فرهنگ نیست؟ آیا فقد فهم صحیح از «جبهه فرهنگی انقلاب» و تغافل نسبت به «آرایش قرارگاهی» و بی‌تفاوتی عملی و نه کلامی! در برابر توطئه‌های خزنده فرهنگی، از چالش‌های حوزه فرهنگی نیست؟

در حکم آغاز دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگ که در تاریخ 26/7/93 صادر گردید نیز از خسارت بزرگی که می‌تواند در اثر به تعویق افتادن تحقق مهندسی فرهنگی و تحول در نظام آموزش عالی آموزش وپرورش و علوم انسانی اتفاق بیفتد ابزار نگرانی شده است.

به نظر می‌رسد شورا با حلقه مفقوده‌ای مواجه است که خود باید برای آن چاره‌اندیشی کند. این موضوع در مصاحبه های دبیر محترم شورا مطرح شده است:

1- این شورا فقط یک دبیرخانه نیست بلکه همان قرارگاه اصلی است که رهبر انقلاب فرمودند منتها هنوز تا رسیدن به آن سطح قرارگاهی فاصله دارد. 17/3/90

2- شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر قرار است قرارگاه باشد باید هم سیاست بنویسد و هم الزامات اجرایی شدن سیاست‌ها را فراهم کند و هم بر این اسناد، رصد، پایش و نظارت داشته باشد. 28/7/93

ایشان در همان مصاحبه 17/3/90 از قول مقام معظم رهبری نقل می‌کنند که به ایشان فرمودند: شما وظیفه‌تان این است که کار را جلو ببرید. خودتان را درگیر اجرا نکنید ولی کار تا نقطه اجرا باید پیگیرانه پیش برود. دبیر محترم شورا ادامه می‌دهند: من حسم این بود که آقا نظرشان این نیست که ما فقط یکسری سیاست تصویب کنیم بلکه باید وارد صحنه شویم و( تا نقطه اجراونظارت) مدیریت کنیم و این مدیریت باید اتفاق بیفتد، اگر چه در این سال‌ها برای عملیاتی کردن این موضوع مشکل داشتیم! اکنون لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی مراحل بعد از تصویب سند را تا مرحله اجرا و همچنین سنجش و پایش نحوه اجرا، تدبیر نماید.

تعریف و تعقیب الزامات اجرا اگرهمه جانبه و جامع صورت گیرد همان حلقه مفقوده‌ای است که می‌تواند حضور و ظهور شورا در عرصه فهم، تبیین، تثبیت و انفاذ ماهیت فرهنگی انقلاب را محسوس نماید و بازآرایی دائم این جبهه را، سبب گردد.

جامعیت تعریف الزامات اجرا اقتضاء می‌کند نظام تربیت و انتخاب و انتصاب مدیران، خصوصا مدیران دستگاه‌‌ها و نهادهای فرهنگی که می‌خواهندمجری مصوبات شوراوامرخطیرتحول باشند،وهمچنین نحوه به‌کارگیری ظرفیت‌های غیردولتی موثر، وهمچنین همسان‌سازی مصوبات شورا با مصوبات قوه مقننه از نظر بهره‌مندی از ظرفیت دستگاه‌های نظارتی و بازرسی و محاسباتی و قدرت سئوال و استیضاح و تحقیق و تفحص از مسئولان و دستگاه‌های ذیربط و تاثیرگذاری بر برنامه‌های پنجساله توسعه و چشم‌اندازهای میان مدت و بلندمدت و قانون برنامه و بودجه سالانه و آزادسازی عرصه‌های فرهنگی از چنگ‌اندازیهای حزبی و نفوذ عناصر  غرب زده و مرعوب، محاسبه گردد.

انصاف این است که دبیر محترم فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به دبیران قبل از خود، جدی‌تر، مصمم‌تر، اصولی‌تر و موفق‌تر بوده است، اما محدودیت دامنه اختیارات و برخی محدودیت‌های دیگر زمینه درخشش بیشتر و بهره‌گیری بهتر از ظروف موجود از جمله عامل زمان را فراهم نیاورده است. با توجه به ظرفیت‌های ممتاز دبیرخانه و دبیر محترم و تجارب ارزشمند تحصیل شده، که تقدیر و تشکر مقام معظم رهبری نیز موید آن است، تفویض اختیارات کافی برای پیگیری‌های بعد از تصویب اسناد و ارتقاء نقش شورا و دبیرخانه تا سطح قرارگاه مرکزی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، نیز لازم است در تدبیر حلقه مفقوده محاسبه گردد.

پی‌نوشت:
1- مقام معظم رهبری: گزارش مصوبات غیر از گزارش واقعیت‌هایی است که براساس این مصوبات در عالم واقع و روی زمین انسان مشاهده می‌کند!

« تحلیل سیاسی هفته»عنوانی است که روزنامه جمهوری اسلامی  در ستون سرمقاله خود به چاپ رساند:

این هفته در آخرین روزهای ذیحجه، زمین و زمان به پیشواز کاروان کربلا رفت و کوی و برزن این دیار و تکایا و حسینیه‌ها سیاهپوش مصیبتی شدند که بر آل‌الله رفت و مکتبی گردید برای تجلی آزادگی و شرافت.

ماه محرم از راه می‌رسد، ماهی که در آن عطش محبت به سالار و سرور شهیدان کربلا دوباره جان می‌گیرد و خون خدا بر آسمان پاشیده می‌شود تا ابرهای روزمرگی و غفلت ایام، دل‌ها را نپوشاند و فریاد بیداری و پایداری در گوش‌ها طنین‌انداز شود. ماهی که تمام تاریخ وام‌دار یک نیم روز آنست؛ ماهی که خاک و خون، آتش و عطش و مشک و تیر، رازهای سر به مهر آنند؛ ماهی که 72 آیه سرخ بر صحیفه دل‌های مؤمن نازل شد و هفتاد و دو کهکشان در مدار هستی قرار گرفت.

در این هفته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه آغاز دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدورحکمی بر مدیریت راهبردی چالش‌های حوزه فرهنگ تأکید فرمودند. ایشان، "استفاده کامل و کارآمد و هم‌افزا از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها"، "مهار تهدیدها و آسیب‌ها با نگاه حکیمانه و معقول" و "مواجهه هوشمندانه با معارضه‌های مهاجمان و ستیزه‌گران" را از تکالیف اصلی شورایعالی انقلاب فرهنگی برشمردند و 6 اولویت کاری شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیگیری تصمیمات و مصوبات قبلی و اجرای سریع آنها، مواجهه فعال و مبتکرانه با جبهه‌بندی هواداران فرهنگ انقلابی و اسلامی و معارضان عنود آن، پیگیری جدی پیشرفت و شتاب حرکت علمی و فناوری، و تحول و نوسازی در نظام آموزشی و علمی کشور بویژه تحول در علوم انسانی را مشخص کردند و 3 عضو حقوقی جدید را به مجموعه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی افزودند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین صبح دیروز در دیدار صدها تن از نخبگان جوان دانشگاهها و برگزیدگان المپیادها و جشنواره‌های جهانی و داخلی با تأکید بر ضرورت ایجاد یک زنجیره کامل و شبکه عظیم تولید علم در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی فرمودند: "ایران را باید با اتکای به منابع روی زمین یعنی هوش و استعداد جوانان و نخبگان کشور اداره کرد نه با تکیه بر درآمد پرنوسان منابع زیرزمینی و نفتی."

ایشان دیدار با جوانان نخبه و نوید دهندگان آینده روشن کشور را، بسیار شیرین خواندند و به همه جوانان توصیه کردند "خانه پرافتخار میهن را با نیروی فکر و عزم و اراده، به گونه‌ای بسازید که شایسته این ملت و این تاریخ پرافتخار باشد."

هفته جاری تهران میزبان هیاتهای سیاسی و دیپلماتیک متعددی از لبنان، ارمنستان و عراق بود که بازتاب گسترده‌ای را در منطقه داشت. وزیر دفاع لبنان به تهران آمده بود تا پیرامون تحولات امنیتی این کشور و مسائل سوریه و راهبردهای منطقه‌ای با مقامات کشورمان بحث و تبادل نظر کند. نخست‌وزیر ارمنستان نیز در سفر دو روزه‌اش توسعه مناسبات دو کشور را مورد بررسی قرار داد و راههای همکاری بیشتر مورد تاکید قرار گرفت. سفر حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق به تهران از دیگر سفرهای هفته بود که نخست?ن سفر وی پس از تصدی این مسئولیت به شمار می‌رود. وی و هیات همراه، راهکارهای تقویت روابط دوجانبه از جمله انرژی، مسکن و بازسازی و همچنین راه‌های کمک به سرکوب گروه تروریستی داعش را با مقامات کشورمان مورد تبادل نظر قرار دادند. نخست‌وزیر عراق همچنین با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این ملاقات ضمن اعلام حمایت قاطع ایران از دولت جدید عراق، گفتند: وضعیت فعلی منطقه و از جمله عراق، نتیجه سیاست‌های غیرمسئولانه قدرت‌های فرامرزی و برخی کشورهای منقطه در سوریه است و ما معتقدیم ملت و دولت عراق و بخصوص جوانان این کشور توانایی فائق آمدن بر تروریست‌ها و برقراری امنیت را دارند و نیازی به حضور بیگانگان نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش‌ها و زحمات دولت‌ قبلی عراق برای برقراری امنیت و حل مشکلات مردم، افزودند: ما خدمت بزرگ آقای نوری مالکی را برای عراق و منطقه فراموش نخواهیم کرد. ایشان خطاب به دکتر حیدر العبادی تأکید کردند: ما در کنار شما هستیم و از دولت شما همانند دولت قبل با جدیت دفاع خواهیم کرد. ما معتقد به استحکام روزافزون پیوندها میان ایران و عراق هستیم و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از هرکمکی که توانایی آن را داشته باشد دریغ نخواهد کرد.

در این هفته آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری پس از نزدیک به 5 ماه که درحالت کما بود، در سن 83 سالگی به ملکوت اعلی پیوست. وی که از 14 خرداد امسال و پس از شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام به علت حمله قلبی و ضایعات مغزی در بیمارستان بستری شده بود از یاران دیرین امام به شمار می‌رفت و در عرصه‌های مختلف انقلاب و کشور حضور فعالی داشت. این روحانی جلیل‌القدر در رژیم طاغوت بارها دستگیر و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی آزاد شد و پس از پیروزی انقلاب از طرف حضرت امام خمینی(ره) عهده‌دار مسئولیت‌های متعددی از جمله حلقه اولیه شورای انقلاب، سرپرستی کمیته امداد، نخست وزیری پس از شهادت شهیدان رجایی و باهنر، وزارت کشور، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مجلس خبرگان بود.

در پی درگذشت این عالم مجاهد، رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیتی به نقش‌آفرینی شجاعانه این یار صادق و وفادار امام در همه عرصه‌های مهم کشور اشاره کرده و فرمودند: این عالم بزرگوار از جمله نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی و از وفاداران غیور و صادق امام بزرگوار بود... و در همه جا و همه وقت در موضع یک عالم دینی و یک سیاستمدار صادق و یک انقلابی صریح ظاهر شد و هرگز ملاحظات شخصی و انگیزه‌های جناحی و قبیله‌ای را به حیطه فعالیت‌های گسترده و اثرگذار خود راه نداد. این انسان بزرگ و پرهیزکار، همه وزن وزین خود را در همه حوادث این دهها سال در کفه حق و حقیقت نهاد و در دفاع از راه و سیره انقلاب و نظام،‌ کوتاهی نورزید.

رئیس مجلس خبرگان امروز در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی آرام خواهد گرفت. براساس آئین‌نامه مجلس خبرگان رهبری پس از فقدان رئیس آن، لازم است در اولین فرصت جلسه‌ای تشکیل و رئیس جدید تعیین شود.

در روزهای پایانی هفته جاری و از روز گذشته نشست دو روزه کارشناسی ایران و 1+5 در وین به منظور بررسی راههای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای برگزار شد و احتمالاً در دو هفته آینده نیز نشست سه جانبه ظریف، جان کری و اشتون انجام می‌شود و این درحالیست که اظهارات طرفین گفتگوها و همچنین ناظران سیاسی از چشم‌آنداز مثبت برای دستیابی به توافق تا قبل از پایان مهلت باقیمانده حکایت دارد.

در حوزه مسائل خارجی، این هفته نیز تحولات "کوبانی" در صدر گزارش‌ها و اخبار رسانه‌ها قرار داشت. شهر کوبانی سوریه از دو هفته قبل در معرض حملات گروه تروریستی داعش قرار گرفته است. با این حال به گفته منابع کرد، گروه داعش در تصرف این شهر ناکام مانده و درحال حاضر 80 درصد شهر در کنترل نیروهای مردمی کوبانی است. گروه تروریستی داعش در تلاش است تا با تسلط بر کوبانی،‌ این منطقه از سوریه را که هم مرز ترکیه است به طور کامل اشغال کند تا با دسترسی مستقیم، بتواند آزادانه نیروها، تسلیحات امکانات مورد نیاز خود را از ترکیه تأمین کند و مراودات تجاری با ترکیه را گسترش دهد.

به تأیید منابع مستقل، عمده اعضای خارجی این گروه تروریستی از مرز ترکیه وارد می‌شوند،‌ همچنین داعش محموله‌های نفتی صادراتی خود را به ترکیه می‌فروشد. ترکیه نیز ضمن برخورداری از نفت ارزان قیمت، به گسترش نفوذ خود در سوریه می‌اندیشد تا از این طریق بتواند زمینه ساقط کردن حکومت سوریه را، که سه سال است برای آن برنامه‌ریزی و اقدام می‌کند، تحقق بخشد.

با توجه به این مسائل، ساده‌اندیشانه است که کسی از ترکیه انتظار کمک به مردم کوبانی و اقدام علیه گروه داعش را داشته باشد. در این میان آمریکا نیز به دنبال اهداف بلند مدت خود در منطقه است و اقدامات کنونی آن تحت عنوان ائتلاف ضد داعش، طرحی تبلیغاتی و عوام فریبانه است که به اعتراف محافل غربی، تاثیر جدی علیه تحرکات داعش نمی‌تواند در برداشته باشد.

این هفته، در یمن مذاکرات برای تشکیل دولت به ریاست "خالد محفوظ بحاح" نخست‌وزیر جدید این کشور آغاز شد و "منصور هادی" رئیس رژیم یمن با بحاح دیدار و در مورد ترکیب دولت مذاکره کرد. دولت جدید یمن 34 وزارتخانه خواهد داشت. با اینکه چهار وزارتخانه خارجه، کشور، دفاع و دارایی را منصور هادی در کنترل خود حفظ خواهد کرد، گفته می‌شود رئیس رژیم یمن همچنان به بحاج فشار می‌آورد تا در تعیین بقیه وزرا نیز نظر وی تأمین گردد.

جنبش انصارالله متعلق به حوثی‌ها که نیرومندترین گروه سیاسی یمن به شمار می‌رود از 30 شهریور تاکنون کنترل صنعا و بسیاری از شهرهای این کشور را دردست دارد، چندی پیش برای تحقق مطالبات سیاسی، اقتصادی و مدنی خود توافقنامه‌ای را با دولت مرکزی یمن امضا کرد.

این هفته منابع رژیم صهیونیستی اعلام کردند که این رژیم قصد دارد تا زمان حضور در مسجدالاقصی را بین یهودیان و مسلمانان تقسیم کند که این اقدام تجاوزکارانه با اعتراض فلسطینی‌ها و شخصیت‌های فلسطینی مواجه شد. بسیاری از فلسطینی‌ها این اقدام صهیونیست‌ها را مقدمه توطئه تقسیم همیشگی این مکان مقدس متعلق به مسلمانان دانسته و از کلیه دولتهای اسلامی و مجامع بین‌المللی خواسته‌اند با این توطئه مقابله کنند. شماری از صهیونیست‌ها روز عید قربان که مصادف با روز عید یهودیها بود به این مکان هجوم آوردند که با اعتراض فلسطینی‌ها مواجه شد.

مردم فلسطین با تجمع در مسجدالاقصی قصد محافظت از این مکان را داشته‌اند که مورد حمله صهیونیست‌های افراطی و نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی قرار گرفته که در نتیجه این اقدامات سرکوبگرانه تاکنون شماری از فلسطینی‌ها مجروح و حدود 1000 نفر دستگیر شده‌اند.

مطلبی که روزنامه دنیای اقتصاد در ستون سرمقاله خود با عنوان«بورس چرا مثبت شد؟»و به قلم  شروین شهریاری به چاپ رساند به شرح زیر است:

پس از حدود 9 ماه رکود نسبتا پیوسته و فرسایشی در بازار سهام، ورق بازی در بورس تهران به ناگهان برگشت. به این ترتیب، با هجوم سرمایه‌گذاران حقیقی و افزایش حجم معاملات، شاخص بورس در تمام روزهای کاری هفته جاری افزایش یافت و درنهایت، شاخص کل، جهش 3 درصدی را ثبت کرد تا بهترین هفته معاملاتی بازار سرمایه در هفت ماه نخست سال 93 به لحاظ سودآوری رقم بخورد. در نتیجه، افت متوسط شاخص بورس از ابتدای سال که پیش‌تر تا مرز 10 درصد پیش رفته بود، بار دیگر به سطح 6 درصد محدود شد. خوش‌بینی به چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای در کنار به کف رسیدن قیمت‌ها در بازار سهام و نیز اعلام معاون اول رئیس‌جمهور مبنی‌بر اجرای دور جدید سیاست انبساط اقتصادی (از طریق کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها که باعث احیای توان اعطای تسهیلات بانک‌ها و افزایش نقدینگی می‌شود)، به‌عنوان سه عامل اصلی در توجیه رونق غیرمنتظره بازار سهام مطرح شده‌اند.

با این حال، مطالعه دقیق‌تر عوامل سه‌گانه مزبور نشان می‌دهد که دو عامل کمابیش در ماه‌های اخیر نیز وجود داشته‌اند و نمی‌توانند توجیه‌کننده تغییر جهت غیرمترقبه بازار بورس در این مقطع زمانی باشند. در این راستا، باید توجه داشت که شاخص کل بورس به‌عنوان نماینده وضعیت سودآوری بازار سهام، پس از افت شدید 6 درصدی در فروردین‌ماه در یک شرایط خنثی در باند بسته 70 تا 74 هزار واحدی نوسان کرده است. به عبارت دیگر، تا پیش از اتفاق هفته جاری، مدت‌ها بود که قیمت‌های سهام با آهنگ آرامی در محدوده کنونی نوسان می‌کرد و اکثر تحلیلگران هم در این دوران بر ارزندگی و افزایش توجیه خرید سهام تاکید داشتند. با این حال، هیچ‌گونه واکنش مثبتی از سوی خریداران مشاهده نمی‌شد و در نتیجه بازار در رکودی فرسایشی توام با افت آرام قیمت‌ها و کاهش حجم معاملات فرو رفته بود. به این ترتیب، واکنش اخیر بورس را نمی‌توان صرفا با به کف رسیدن قیمت‌ها مرتبط دانست؛ چراکه این شرایط از اوایل سال جاری کمابیش وجود داشته، اما موجب تحریک تقاضا نشده است. به‌ویژه آنکه، افت چشمگیر قیمت‌های جهانی نفت و تلاطم در بازارهای جهانی کالا در هفته گذشته هم انگیزه مثبتی را جهت خروج فوری بورس تهران از رکود فراهم نکرده بود.

از سوی دیگر، قصد دولت برای اجرای سیاست‌های انبساطی از همان اوایل تابستان در قالب معرفی بسته «ضد رکود» با ابعادی به مراتب وسیع‌تر از اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهور مطرح شده بود و به‌رغم محتوای جذاب و امیدبخش، کوچک‌ترین تاثیری بر جو راکد بورس نگذاشته بود. از این جهت، نسبت دادن رونق ناگهانی بازار سهام به اظهارات معاون رئیس‌جمهور آن هم در سطح طرح پیشنهاد اولیه به بانک مرکزی در زمینه کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نمی‌تواند چندان قابل اتکا باشد.

به این ترتیب در ریشه‌یابی رفتارفعلی سرمایه‌گذاران، توجه به عامل دیگری جلب می‌شود که در یک سال گذشته تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر جو روانی سرمایه‌گذاران در بازار سهام داشته و آن هم سرنوشت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است. در همین راستا، از دور هشتم مذاکرات که در هفته گذشته برگزار شد، اخبار محدودی در رسانه‌ها منتشر شده، اما اظهارات وزیر خارجه کشورمان مبنی‌بر حصول پیشرفت در جریان گفت‌وگوها در کنار سخنان مذاکره‌کننده ارشد ایران (آقای عراقچی) در جهت تمرکز بر حل مساله در مدت زمان باقیمانده تا پایان مهلت تعیین شده، خوش‌بینی‌ها در جهت امکان دستیابی به یک توافق جامع نزد افکار عمومی در یک ماه آینده را افزایش داده است. این اخبار در روزهای پایانی هفته گذشته و اوایل وقت شنبه در رسانه‌ها مخابره شد و تقریبا بلافاصله تاثیر خود را بر بازار سهام گذاشت. از آنجا که مذاکرات کماکان در جریان است، واکنش بورس تهران را می‌توان به‌نوعی پیشواز رفتن سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیرتر از تحولات آتی در زمینه عبور از تحریم‌ها تعبیر کرد که البته نتیجه این رفتار در هفته‌های آینده مقارن با وصول به ضرب‌الاجل سوم آذرماه مشخص می‌شود. در این شرایط، اگر امیدواری‌های موجود با امضای یک توافق‌نامه جامع هسته‌ای در عمل محقق شود، احتمالا زمینه‌ساز یک موج بلند رونق از جنس جهش هفته اخیر با دامنه‌ای بسیار بزرگ‌تر خواهد بود؛ وضعیتی که می‌تواند به سرعت منجر به عبور شاخص بورس از قله تاریخی 89500 واحد (تجربه شده در 15 دی‌ماه 92) و ورود بازار سرمایه به فاز جدیدی از رونق پرشتاب شود.

روزنامه ابتکار مطلبی را با عنوان« معرفی وزیرعلوم؛ یک تعامل دیگر از سوی دولت »در ستون سرمقاله خود به قلم جواد حیدریان به چاپ رساند:

سماجت مثال زدنی دولت در ماجرای دنباله دار بورسیه های غیر قانونی، تنها هرس شاخ و برگ درخت کهنسال فساد است که رئیس جمهوری دو روز پیش مطرح کرد و گفت: « نباید ناامید شویم و باید دست به دست هم دهیم تا در یک جامعه سالم نهال نخبگی رشد یابد و تبدیل به درختی تنومند و پرثمر شود و جامعه ما از این درخت و میوه آن استفاده کند.»

معرفی محمود نیلی احمدآبادی از سوی حسن روحانی به عنوان چهارمین پیشنهاد وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی را باید در راستای عزم دولت برای مقابله و افشاگری فساد ریشه دار دانست که البته دولت بیشترین هزینه را در این باره دروزارت علوم پرداخته، اگرچه با هزینه هایش کام خورنده های میوه فساد دانشگاهی را تلخ کرده است.

رئیس جمهوری دو ماه و یک روز بعد از به زیر کشیدن رضافرجی دانا، که به او صفت دانشمند داده وزیر پیشنهادی جدید را - که هم‌اکنون سرپرست دانشگاه تهران است - برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کرد. گزینه ای که باید او را در راستای تکمیل پروژه مبارزه با فساد دانست و به حساسیت روحانی در این باره اعتماد کرد و دل بست. چرا که عزم روحانی برای طرح و رفع فساد در ساختار علمی کشور که همیشه مورد تاکید رهبری انقلاب بوده ناگسستنی است و او به صراحت، فشار گروهی از نمایندگان مجلس و منتقدان و مخالفان دولت بر وزارت علوم را در رابطه با پیگیری مسئله بورسیه های غیر قانونی می‌داند و محمد علی نجفی را نیز در دوران سرپرستی وزارتخانه مامور مستقیم پیگیری و به نتیجه رسیدن این پروژه عنوان کرده است.

معرفی نشدن محمد علی نجفی از سوی روحانی را باید نوعی تاکتیک سیاسی تلقی کرد چرا که احتمال تولید هزینه بیشتر برای دولت قابل پیش بینی است و معرفی نیلی احمد آبادی برای کاستن از فشارهای غیر متعارف، روشی مفید ارزیابی می‌شود اگرچه وزیر پیشنهادی خود از فعالان پروژه فساد زدایی از وزارت علومی است که از دولت پیشین به ارث رسیده و البته در زمین های اطراف هم ریشه دوانده است.
پرهیز از مواجهه با جریانی که منافعی را از دست داده و احتمالا خود را درمعرض رسوایی و از هم گسیختگی سیاسی می‌بیند، کنشی مطلقا سیاسی است چرا که این تقابل بی شک به ضرر دولت است و رفتاری دگماتیک و هیجانی به نظر می‌رسد. روشی که تولید آن می‌تواند دولت را در گرداب فشارهای دیگر گرفتار کند. چیزی که اتفاقا آرزوی مخالفانی است که موفقیت دولت را بر نمی‌تابند و از قضا در مجلس دست بالا را دارند.

رویکرد تعاملی دولت البته منتقدانی دارد چرا که آنها معتقدند در شرایطی که هیچ زمینه مثبتی برای پیشبرد سیاست های اصلاح طلبی – اعتدالی وجود ندارد، نباید گزینه های کم اثر و بی تحرک به مجلس معرفی شوند که نتوانند شرایط حاکم بر دانشگاه را به سود روند مطلوب، تغییر دهند و دانشگاه را از حصار شرایط امنیتی خارج کنند. آنها معتقدند؛ دولت باید دانشگاه را - آنطور که رئیس جمهوری هم می‌خواهد- بدل به محیطی پرنشاط برای فعالیت های علمی و دانشجویی کنند، نه اینکه با ایجاد هراس در محیط های دانشگاهی زمینه فساد سازمان یافته و مورد حمایت محافل خاص سیاسی فراهم شود. شرایطی که میوه حنظلش در کام جریانی مزه می‌شود و بعد برای اصلاح شرایط پیش آمده هزینه های سنگین و گاه غیر قابل جبران به دانشگاه تحمیل شود و روند بحران سازی که پیش از روحانی هم برای دولت خاتمی پیش آمد را سرعت بخشد.

و در آخر ستون سرمقاله روزنامه مردم سالاری را میخوانید که به مطلبی با عنوان«ضرورت شناسایی سریعتر اسیدپاشان»نوشته شده توسط اشکان بنکدار جهرمی پرداخته است:

دیروز (چهارشنبه 30 مهر) شماری از مردم برای نشان دادن اعتراض خود به اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند. نفراتی از فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی از جمله حاضران در تجمع روز گذشته بودند و دو نفر از قربانیان اسیدپاشی‌ نیز در میان آنان حضور داشتند. همزمان شماری از فعالان و شهروندان اصفهانی نیز در مقابل دادگستری اصفهان تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواهان توجه بیشتر نهادها و مقام‌های مسئول و رسیدگی سریع آنها به این مساله شدند. تامین امنیت برای زنان یکی از شعارهای محوری تجمع‌کنندگان بود. این اسیدپاشی‌ها در بسیاری از رسانه‌ها با تلاش برای ارعاب و محدود کردن شکل پوشش زنان مرتبط دانسته شده است. با این حال معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بیان کرده‌اند که اسیدپاشی اقدامی شخصی بوده است.

به گزارش فارس در تجمع دیروز مقابل مجلس بر یکی از پلاکاردها نوشته شده بود: «مرگ بر داعشی‌های ایران». برای کسانی که امروز دهه چهارم یا بالاتر زندگیشان را می‌گذرانند این وقایع یاد آور رفتار گروه‌های افراطی اوائل انقلاب است که انزجار مردم و مخالفت مقامات در آن زمان را نیز در پی داشت. اما این که چگونه در دوران ثبات وبلوغ کشور و انقلاب چنین رفتاری حتی شدیدتر از دوران پر تنش و هیجانی اول انقلاب صورت می‌پذیرد جای بحث دارد. کسی که به هرنیتی بر همنوع خود ظلمی چنین فاحش و وحشیانه روا می‌دارد، خود زاییده تفکری بیمار در اجتماع است. آنهایی که مرتباً خشونت مقدس را تئوریزه کرده و سیل افکار مسموم خود را از تریبون‌های بی‌محدودیت با هزینه همین مردم در مغزهای بیمار خشونت طلبان می‌کارند ریشه چنین تند رویهایی هستند. اشتباه نابخشودنی خواهد بود اگر این فاجعه مرگبار که امنیت و آرامش جامعه اسلامی را هدف گرفته امری مجرد و بی‌ارتباط با ریشه‌های آن در نظر بگیریم. دمل چرکینی که اکنون در اصفهان دیدنی و زیبا سر باز کرده ریشه در عفونتی قدیمی دارد که جز با خشکاندن اصل آن از بین نمی‌رود و چه بسا فردا و فرداهای دیگر در هر جایی از کشور مجدداً سر باز کند. پس بیش از آن که حکومت بخواهد با نیروی قهری خود وارد عرصه برخورد با چنین مصائب دهشت باری شود باید در خشکاندن ریشه‌های آن اقدام نماید. علمای اسلام اکنون وظیفه دارند هم به جهت دفاع از شهروندان بی دفاع یک کشور اسلامی شیعه مذهب وهم به سبب دفاع از چهره رحمانی اسلام پا به میدان مبارزه با خشونت مقدس بگذارند. مردم بارها شاهد موضع‌گیری اسلام شناسان در دفاع از مظلومیت مسلمانان دیگر بلاد بوده اند پس دور از ذهن نیست اگر اکنون جامعه انتظار آن را داشته باشد تا علمای کشور در قبال چنین وحشی‌گری‌هایی موضع‌گیری قاطعانه نمایند. واقعاً چه شده است که از اسلام تنها بخش کوچکی معرفی می‌شود؟ آیا منکر تنها در پوشش و حجاب زنان خلاصه شده است؟ آیا اختلاس‌های میلیاردی، حیف و میل میلیاردها سرمایه مسلمین، نابودی سلامت مردم با انواع پارازیت و بنزین آلوده، رانت‌های کلان تحصیلی در قالب بورسیه و هزاران مورد از مشکلات کشور که در دولت احمدی نژاد به کرّات شاهدش بودیم منکر نبودند که کوچکترین اعتراضی در قبالش نشد؟ آیا این که عده ای سعی دارند در تحریفی آشکار از اسلام چهره ای تک بعدی، محدود و خشن معرفی کنند منکر اعظم به حساب نمی‌آید؟ کجایند آنان که به سبب در خواست ریچارد فرای، ایران شناس آمریکایی، که اتفاقا محبوب رئیس جمهور به اصطلاح انقلابی بود برای تدفین در اصفهان فریاد وااسلامایشان گوش فلک را کر کرده بود؟ چرا سکوت پیشه کرده اند این افراد؟ آنانی که با یک جشن ساده هنری در شیراز که مسبوق به سابقه در دولت گذشته نیز بوده است و توسل به چهره معدودی خانم به زعم آنها بد حجاب، اسلام را در خطر می‌بینند اکنون کجایند؟ آیا به هم زدن امنیت جامعه مسلمین و ایجاد خوف بین آنان منکر نیست؟ اکنون با همه این احوال مردم منتظر هستند تا ببینند مقامات ذیربط در قبال این حوادث تلخ چگونه عمل می‌کنند و به نوعی می‌توان سرعت و شدت عمل نهاد انتظامی و قضا را در این ماجرا ملاک ارزیابی مردم از آنان و بلکه کل مجموعه دولت به حساب آورد. شاید کمترین توقع آن باشد که نیروی انتظامی که با دستگیری چند جوان موسوم به گروه «هپی»، افتخار به سرعت عمل خود می‌کرد در این آزمون خوش بدرخشد و مفسدان واقعی جامعه را هر چه سریعتر تحویل قانون دهد. نهاد قضا نیز که پیش از این نشان داده در مورد امنیت جامعه بسیار سختگیر عمل می‌کند امید است که راه عدالت را فرو نگذارد و با توسل به نیت اسلام خواهانه مسببین این عمل سبوعانه از گناه آنان نکاهد چرا که نمایش چهره‌ای خشن از اسلام نمی‌تواند با نیت سالم انجام پذیرد که اگر چنین باشد مرام داعش جز این نیست.


دُرنیوز
افکارنبوز -   -  اقتصادی - 
2 ساعت و 14 دقیقه پیش
«آمپی» یک دستگاه برق سیار برای گوشی‌های همراه است که از طریق ورزش روزانه، انرژی برق را ذخیره می‌کند.
شارژ گوشی با ورزش روزانه + عکس
به گزارش افکارنیوز، «آمپی» یک دستگاه کوچک برق سیار (شارژر) برای گوشی‌های همراه است و کاربر با هر نیم ساعت یا یک ساعت ورزش کردن می‌تواند به اندازه کافی کالری بسوزاند و به مدت سه ساعت شارژ داشته باشد.

این شارژر که در آمریکا راه‌اندازی شده است، یک دستگاه کوچک، سبک و قابل حمل است و از طریق سنسورهای مختلف قادر به تبدیل انرژی جنبشی به برق است.

گوشی همراه را می‌توان از طریق پورت USB به سرعت شارژ کرد؛ این دستگاه دارای یک نرم‌افزار بر روی گوشی همراه است که کاربر می‌تواند پس از فعالیت و شارژ گوشی از وضعیت کالری خود نیز مطلع شود.تاپ ناپ: والتر پاتر نام یک تاکسیدرمیست در قرن نوزدهم است .آثار او در موزه برامبر در ساسکس انگلیس به نمایش در آمده است. آثار او به شبیه سازی زندگی انسانی مشهور است. این موزه بیش از 10 هزار گونه جانور را شامل میباشد که به ارزش 500 هزار پوند به یک خریدار واگذار شده است.

موزه والتر پاتر (عکس)

موزه والتر پاتر (عکس)

موزه والتر پاتر (عکس)

موزه والتر پاتر (عکس)

موزه والتر پاتر (عکس)


دُرنیوز
رکن یمانى محل نزول ملائکه خدا بخصوص جبرئیل امین است.
محل نزول جبرئیل در مسجدالحرام+ عکس
به گزارش افکارنیوز ، رکن یمانى، در زاویه جنوبى خانه و تقریباً مقابل کشور «یمن» و قبل از رکن حجرالاسود مى ‏باشد. فاصله آن تا رکن اسود ۵۲/ ۱۱ متر است. از این جهت به آن یمانى مى ‏گویند که به سمت یمن بوده و جهت قبله اهل یمن به ناحیه این رکن است.

خلیل خدا، ابراهیم علیه السلام هنگامى که کعبه را بنا کرد، دو رکن بر آن قرار داد؛ نخست «رکن حجرالأسود» و دیگر «رکن‏ یمانى‏» و دیوار کعبه از سوى حجر اسماعیل را به صورت نیم دایره‏اى ساخت، بطورى‏که زاویه ‏اى بر آن قرار نداد.

از میان چهار رکن کعبه، فضیلت رکن یمانى و رکن اسود از دو رکن دیگر بیشتر است؛ چنان‏که روایات زیادى از شیعه و سنّى درباره فضیلت و اهمیت این دو رکن نقل شده است.پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه و آله قبل از هجرت به مدینه، و در زمانی که مسجدالاقصی قبله مسلمانان بود هنگامى ‏که رو به سوى بیت المقدس مى ‏ایستاد، بین رکن حجرالأسود و رکن‏ یمانى‏ قرار مى ‏گرفت و در این حال کعبه در مقابل آن حضرت و بین بیت ‏المقدس و ایشان واقع مى ‏شد و بدین سان هم کعبه و هم بیت المقدس را، همزمان استقبال مى ‏نمودند.

بنا به قول مشهور، محلى که براى فاطمه بنت اسد (س) شکافته شد تا به درون کعبه رود و فرزندش على بن ابى ‏طالب علیه السلام را به دنیا آورد، در کنار رکن یمانى بوده است.

جبرئیل، فرشته بزرگ الهى که همیشه یار و یاور رسول خداصلى الله علیه و آله بوده، به این مقام آمده است. رکن یمانى خاطره رخساره نبى را در خود دارد، رکن یمانى خاطره دست رسول خداصلى الله علیه و آله به یاد دارد، رکن یمانى محل هبوط فرشتگان خداست، آن‏‌ها در آنجا حاضرند و ناظر و خشوع و تذلل بندگانى را مى ‏بینند که خداوند به آن‏‌ها مباهات کرده است.

رکن یمانى باب بهشت است، از آنجا مى‏توان بهشت را نظاره کرد، از آن‏جا بوى بهشت مى ‏آید، رکن یمانى اتصالى به اهل بیت علیهم السلام دارد، لذا فضیلت آن دو چندان مى ‏شود. ذکر گفتن، تواضع کردن، صلوات فرستادن، توبه کردن و با خدا سخن گفتن بى پاسخ نمى ‏ماند. درهاى عروج از همین جا به روى اولیا گشوده مى‏ شود، چنانکه باب ورود مولود کعبه، نیز در کنار آن ­است. رکن یمانى پایان راه نیست، بلکه آغاز سلوک است؛ سلوکى به سمت کعبه آمال، و آستانه‏اى براى ورود به دریاى اسرار. رکن یمانى، کلید اسرار بهشت و طواف، کلید اسرار خداست!

در حدیثى دیگر باب رکن یمانى باب اهل بیت علیه السلام معرفى شده است. صادق اهل بیت علیهم السلام فرمود:«رکن یمانى درِ ماست که از این در وارد بهشت مى ‏شویم».


دُرنیوز
فارس -   -  بین الملل - 
2 ساعت و 58 دقیقه پیش
«اودو اولف کوت» در تازه‌ترین اظهارات خود، گفت دیکتاتور سابق عراق با کمک تصاویر ماهواره‌ای آمریکا و مواد شیمیایی که از آلمان دریافت کرده بود، ایران را هدف حملات شیمیایی قرار می‌دهد.
خبرگزاری فارس: آلمان تحت پوشش «آفت‌کش» به صدام گاز خردل می‌داد/حملات شیمیایی به ایران با کمک آمریکا صورت می‌گرفت به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اودو اولفکوت» روزنامه‌نگار آلمانی که به تازگی دست به افشاگری در مورد فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا و آلمان زده، در تازه‌ترین اظهاراتش گفت صدام حسین دیکتاتور سابق عراق در جنگ با ایران، به کمک واشنگتن و برلین حملات شیمیایی علیه ایران را انجام می‌داد. به نوشته خبرگزاری ریانووستی، وی که از جمله روزنامه‌نگارهای برجسته آلمانی به شمار می‌آید و سال‌ها در نشریات معتبر این کشور فعالیت کرده، در ایمیلی که برای شماری از رسانه‌ها ارسال کرده، با اشاره به تصاویری که از حمله شیمیایی روز 12 جولای 1988 به روستای زبیداد ایران ثبت کرده، نوشته است: «من شاهد بودم که عراقی‌ها چطور با گاز خردل آلمان و تحت نظارت ایالات متحده، سربازان ایرانی را مورد حمله شیمیایی قرار دادند». در ادامه این ایمیل آمده است: «گاز خردل تحت پوشش "آفت‌کش" وارد عراق شده بود و ایالات متحده تصاویر ماهواره‌ای مواضع ایرانی‌ها را در اختیار عراقی‌ها قرار داده و بر حمله آن‌ها نظارت داشت. من از این حملات عکس گرفتم، اما اجازه انتشار آن‌ها را پیدا نکردم». اولفکوت پیش از این در مصاحبه با شبکه راشاتودی هم گفته بود که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) با پرداخت پول، مطالب مد نظر خود را به واسطه وی منتشر می‌کرده است. وی در آن مصاحبه گفته بود: «من 25 سال روزنامه‌نگار بودم. من یاد گرفته بودم که دروغ بگویم و حقایق را به مردم نگویم. حالا هم می‌بینم که در ماه‌های اخیر چطور رسانه‌های آلمانی و آمریکایی تلاش می‌کنند تا جنگ را به اروپا و روسیه بکشانند». این افشاگر آلمانی که به دریافت رشوه از سازمان سیا اذعان کرده و اخیرا کتابی را تحت عنوان «روزنامه‌نگاری فروخته‌شده» منتشر کرده، پیش از این به پایگاه «راشا اینسایدر» در مورد سفرش به ایران، گفته بود: «حدود 35 کیلومتری مرز در منطقه‌ای تحت حاکمیت ایران به نام «زبیداد» (روستایی در منطقه مرزی عراق و ایران) من با چشمان خود دیدم که عراقی‌ها هزاران ایرانی را با استفاده از گازهای سمی کشتند یا مجروح کردند. من دقیقا کارهایی که مافوق من از من خواسته بود را انجام دادم. من از حملات شیمیایی عکس گرفتم. وقتیکه به فرانکفورت بازگشتم دیدم که مافوق من علاقه زیادی به جنایاتی که در مرز ایران شاهدش بودم نشان نمی‌دهد. آنها به من اجازه دادند که مطلبی درباره آن بنویسم اما به شدت مرا محدود کردند، به گونه‌ای که اهمیت آن تا حد زیادی کاهش یافت. همزمان از من خواستند که تصاویری که از حملات شیمیایی صدام گرفته بودم را به «انجمن آلمانی شرکتهای شیمیایی» در فرانکفورت تحویل دهم. چراکه این گازهای سمی که بسیاری از ایرانیها را کشته بود در آلمان ساخته شده بود». وی اضافه می‌کند: «من هزاران سفر خبری انجام دادم و تا کنون هرگز درباره آنهایی که هزینه این سفرها را تقبل می‌کنند گزارش بد ننوشتم و این یکی از دلایلی است که مجله‌هایی مانند اشپیگل در هر شرایطی هزینه های سنگین سفرهای خبری را می‌پردازند و هرگز اجازه نمی‌دهند خبرنگارانشان با دعوت دیگران به منطقه‌ای سفر کند». وی درباره انتشار کتاب خود نیز گفت: «زمانی که به مجله فرانکفورتر آلگمانیه گفتم می‌خواهم کتاب منتشر کنم آنها از طریق وکیل خود نامه‌ای برای من ارسال کردند و نسبت به عواقب انتشار اسناد و اطلاعات محرمانه خود به من هشدار دادند. اما من به آن فکر نمی‌کنم. من نه بچه‌ای دارم که بخواهم از او مراقبت کنم و شما می‌دانید که در طول حملات شیمیایی که من در سال 1988 در ایران شاهد بودم مجروح هم شدم. من تا کنون سه بار حمله قلبی داشتم و انتظار ندارم که مدت زیاد دیگری زنده باشم». سال گذشته هم پایگاه فارین پالیسی طی مطلبی با اشاره به اسناد طبقه‌بندی شده سازمان سیا، از همکاری سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با دیکتاتور سابق عراق در حملات شیمیایی به ایران، پرده برداشته بود (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید). انتهای پیام/ق


دُرنیوز
"عبدالرحمن السدیس" یکی از مفتی های وهابی در واکنش به این موضوع در توئیتی نوشته است: چه بسیار از شنیدن این خبر خوشحال شدم، خدایا آن را زودتر عملی کند، و ای کاش به صلیب نیز کشیده شود تا عبرتی برای دیگران باشد.
به گزارش جهان به نقل از شیعه نیوز، شیخ "نمر باقر النمر" پس از تحمل بیش از ۸۰۰ روز زندان و گذراندن ۱۳ جلسه محاکمه از سوی دادگاه ریاض به اعدام محکوم شد.

"عبدالرحمن السدیس" یکی از مفتی های وهابی سعودی در واکنش به این موضوع در توئیتی نوشته است: چه بسیار از شنیدن این خبر خوشحال شدم، خدایا آن را زودتر عملی کند، و ای کاش به صلیب نیز کشیده شود تا عبرتی برای دیگران باشد.


پس از آنکه ریاض حکم اعدام شیخ " النمر" را صادر کرد، موج واکنش ها به این حکم از سوی شخصیت های مختلف سیاسی در کشورهای مختلف آغاز شد. چندین تن از مراجع ایران نیز به این اقدام واکنش نشان دادند.

آیت الله مکارم شیرازی اعلام کرد: حکم اعدام النمر نفرت و خشم تمام شیعیان و اهل سنت از عربستان را به همراه خواهد داشت. آیت‌الله سبحانی اظهار داشت: امیران سعودی تصور نکنند با اعدام آیت الله نمر کار اعتراض به پایان می‌رسد . آیت الله صافی گلپایگانی خواستار اقدام سریع مسئولین جهت لغو این حکم شد. آیت الله نوری همدانی نیز اعلام کرد که اعدام شیخ النمر جهان اسلام را در مقابل عربستان قرار می‌دهد.


همچنین "صدر الدین القبانجی" امام جمعه نجف اشرف در خطبه های نماز جمعه تاکید کرد: مقامات سعودی با صدور حکم اعدام برای شیخ النمر مرتکب اشتباه بزرگی شده اند. وی با هشدار درباره احتمال اجرای حکم اعدام این عالم برجسته شیعیان عربستان، تاکید کرد: مقامات سعودی با این اقدام گور خود را با دستان خودشان حفر کرده اند.

حزب الله عراق نیز تهدید کرده در صورتی که سعودی شیخ النمر را اعدام کند این جنبش نیز چند تبعه عربستانی که در نزدش اسیر هستند را اعدام خواهد کرد.

این اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد و تا کنون مقامات سعودی هیچ واکنشی رسمی به آن نشان نداده اند.
دُرنیوز
باشگاه پاری‌سن ژرمن هدیه چشمگیری به مهاجم سوئدی خود اهدا کرد.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران،زلاتان ابراهیموویچ، مهاجم سوئدی پاری سن ژرمن در حال حاضر با مشکل مصدومیت روبرو است و به همین دلیل در هفته های گذشته غایب بزرگ تیمش بوده است. هر چند ابراهیموویچ روزهای خوبی را سپری نمی کند و از ترکیب تیمش دور است، ولی این روزها یک دلیل روشن برای خوشحالی دارد و آن هم هدیه‌ای گرانبهاست که باشگاه پاری سن ژرمن برای این بازی در نظر گرفته است.

 

باشگاه فرانسوی پاری سن ژرمن یک خودروی ولوو xc90 برای این بازیکن در نظر گرفت و به او اهدا کرد. این خودرو 390 هزار یورو قیمت دارد و مالکان عرب باشگاه پاری سن ژرمن برای خوشحالی این بازیکن آن را به او اهدا کردند.

 

 

 

البته این بازیکن سوئدی یک پورشه به ارزش 700 هزار یورو و یک فراری نیز دارد.

 

پاری سن ژرمن شب گذشته موفق شد با برتری یک بر صفر برابر آپوئل در صدر جدول گروه F لیگ قهرمانان اروپا قرار گیرد.

 

ایسنادُرنیوز
عصر ابران -   -  سایر - 
4 ساعت و 7 دقیقه پیش
به گفته محققان، تزریق این مولکول به داخل تومور موثر واقع شده است و می‌تواند جایگزینی برای شیمی درمانی باشد؛ از این دارو می‌توان برای بهبودی سرطان‌های ملانوم، سرطان سینه، سرطان ریه و سرطان پروستات استفاده کرد.
فارس: محققان در سراسر جهان در حال تلاش برای پیدا کردن دارویی هستند که سرطان را از بین ببرد؛ اخیراً دانشمندان استرالیایی از یک دانه نادر، مولکولی استخراج کردند که قادر به از بین بردن تومورهای سرطانی است.

دانشمندان شرکت دارویی با آزمایشاتی بر روی درختی سرخ رنگ که بومی شمال کوئینزلند استرالیا است، متوجه شدند که دانه‌های این درخت خواص ضد سرطانی دارد؛ نام علمی این درخت سرخ رنگ Hylandia dockrillii است.

به گفته محققان، تزریق این مولکول به داخل تومور موثر واقع شده است و می‌تواند جایگزینی برای شیمی درمانی باشد؛ از این دارو می‌توان برای بهبودی سرطان‌های ملانوم، سرطان سینه، سرطان ریه و سرطان پروستات استفاده کرد.

اولین آزمون بر روی سگ، گربه و اسب انجام شد؛ مطالعات بالینی در موش نیز اخیراً توسط موسسه تحقیقاتی پزشکی QIMR Berghofer انجام شد.

نتایج این آزمایشات در مجله علمی PLoS One منتشر شد که نشان می‌دهد تومور سرطانی 70 درصد پسرفت داشته است.

دکتر «گلن بویل» از این موسسه تحقیقاتی گفت: با ترکیب سه روش می‌توان سرطان را از بین برد: کشتن تومور، قطع جریان آن در خون و فعال کردن سیستم ایمنی بدن برای پاک کردن منطقه سرطانی.

کشف ماده ضد سرطان از یک دانه نادر (+عکس)

کشف ماده ضد سرطان از یک دانه نادر (+عکس)

کشف ماده ضد سرطان از یک دانه نادر (+عکس)

کشف ماده ضد سرطان از یک دانه نادر (+عکس)


دُرنیوز
برنا -  سایر -  حوادث - 
4 ساعت و 10 دقیقه پیش
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس گفت: تاکنون 19 اثر معنوی فارس در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است. . . .

 به گزارش خبرگزاری برنا از شیراز دکتر مصیب امیری در آیین رسمی برافراشتن خیمه های عزاداری امام حسین (ع) در بخش زرقان شهرستان شیراز ، با بیان اینکه تاکنون 19 اثر معنوی فارس در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است گفت : بیشتر این آیین ها مرتبط با آیین های عاشورایی و عزاداری در ماه محرم است.

او مراسم خیمه های برافراشته زرقان را از منحصر بفرد ترین آیین های محرم در کشور برشمرد و افزود: خیمه های برافراشته آیینی است که قدمت آن به دوران صفویه وبیش از سیصد سال می رسد .

امیری اضافه کرد: قدیمی ترین خیمه موجود مربوط به 150 سال است، که به دلیل قدمت وکهنگی دیگراز آن استفاده نمی شود .

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس با اشاره به قدمت تاریخی واصالت این آیین مذهبی گفت :این مراسم محرمی با تلاش میراث فرهنگی در سال 1391در فهرست آثار معنوی کشور به شماره 657 ثبت شده است .

امیری با بیان اینکه باید تلاش شود این آداب ورسوم وفرهنگ های بومی ومحلی ارزشمند برای نسل های آینده حفظ شود افزود : معرفی این آیین ها ومستند سازی آنها از طریق رسانه ها وتلوزیون ، عکس ، فیلم و...بسیار موثر است که در این راستا باید حمایت های همه جانبه صورت پذیرد .

او گفت :صدها سال است در روز ۲۷ ذی‌الحجه مردم شهر مذهبی زرقان دراین روز قبل از طلوع خورشید در ۳ حسینیه شهر جمع می‌شوند و پس از قرا ئت زیارت عاشورا، چادرهایی بزرگ با قدمتی چند صدساله با آدابی خاص بر حیاط حسینیه‌ها بر ‌افراشته و با ساز و دهل و شعار «یاحسین» به استقبال ماه محرم می‌روند.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری فارس در ادامه با اشاره به این که سوگواره تعزیه همه ساله‌ به ‌صورت کشوری در زرقان برگزار می‌شودگفت : سه سوگواره تعزیه کشوری طی سال‌های گذشته با حضور اساتید و تعزیه‌خوانان برتر استان‌ها ی فارس، بوشهر، قم، تهران، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی، تبریز، مازندران، کرمان و خوزستان در حسینیه حضرت ولیعصر (عج)زرقان در گستره ملی برگزار شده است.

وی بابیان اینکه این مراسم با مشارکت مردمی برگزار می شود گفت : قدمت تعزیه‌خوانی در جنوب کشور به ‌ویژه زرقان به سال‌های بسیار طولانی برمی گردد .

لازم به ذکر است که ، آیین رسمی برافراشتن خیمه های عزاداری امام حسین (ع) باحضور خیل عظیمی از شیفتگان ابا عبدا... الحسین (ع) درحسینیه تاریخی حضرت ولی عصر (عج) زرقان برگزار شد و در این آیین، خیمه عزاداری امام حسین (ع) با ارتفاع تقریبی 18 متر ، وزن حدود 100 تن و480 متر مربع سطح پوشش حیاط حسینیه برپا شد.

گفتنی است ، در ساخت این خیه عزاداری از یک تن چرم ، ستون های چوبی و پارچه استفاده شده است .

همچنین، در پایان این مراسم از اولین نرم ‌افزار چند رسانه ای خیمه های برافراشته امام حسین (ع) زرقان رونمایی شد . 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی