9:20:48
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
جدیدترین خبرها را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران مهلت ارسال آثار به چهارمین جشنواره نوشتار سینمایی را اعلام کرد
خبرگزاری فارس: مهلت شرکت در جشنواره نوشتار سینمایی اعلام شد به گزارش خبرگزاری فارس،‌ انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران 10 اردیبهشت 93 را پایان مهلت ارسال آثار به چهارمین جشنواره نوشتار سینمایی اعلام کر، این دوره از جشنواره همچون دوره سوم با هدف تجلیل و تقدیر از منتقدان و نویسندگان برتر سینمایی، شناخت استعدادهای نو و ارج نهادن به نقد و نوشتار علمی، منصف و شریف به دبیری سحر عصرآزاد برگزار می شود. چهارمین جشنواره نوشتار سینمایی در 6 رشته در بخش اصلی، 4 بخش ویژه و 4 رشته در بخش جنبی برگزار می ‌شود و آثار چاپ ‌شده در نشریات یا منتشر شده در سایت‌ ها در سال‌ های 90، 91 و نیمه اول سال 92 می‌ توانند در این جشنواره شرکت کنند. داوری آثار را پیشکسوتان و خبرگان عرصه نقد و نوشتار سینمایی، استادان روزنامه‌‌نگاری و کارشناسان رسانه برعهده خواهند داشت. بخش اصلی: سینما ـ رشته‌ها: 1. نقد، 2. گفت‌‌و‌گو، 3. گزارش، 4. سرمقاله و یادداشت، 5. ترجمه، 6. مقاله تحلیلی بخش ویژه: 1. بهترین برنامه سینمایی در رادیو و تلویزیون 2. بهترین گروه سینمایی روزنامه‌ها 3. بهترین مجله سینمایی 4. سینما در فضای مجازی. شامل: الف. بهترین سایت‌های سینمایی ب.بهترین گروه سینمایی خبرگزاری‌ها

بخش جنبی ـ رشته‌ها:

1. بهترین نقد، گزارش، یادداشت و گفت‌وگو در حوزه تلویزیون

2. عکس

3. کاریکاتور

4. طنز

شرایط شرکت آثار:

1. آثار ارسالی در بخش اصلی می‌توانند در حوزه سینمای حرفه‌ای و فیلم بلند، سینمای مستند و سینمای کوتاه باشند.

2. آثار ارسالی در هر یک از بخش‌های جنبی در صورتی مورد داوری قرار می‌گیرند که تعداد آثار هر بخش به حد نصاب برسد. در غیر اینصورت از داوری کنار گذاشته می‌شوند.

3. آثار ارسالی باید در فاصله زمانی 1/1/1390 تا 31/6/92 در یکی از نشریات رسمی کشور اعم از محلی و سراسری چاپ و یا در سایت‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر شده باشند.

4. هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر در 2 رشته شرکت و در هر رشته حداکثر 3 اثر ارسال کند ( اعم از رشته‌های بخش اصلی، جنبی یا ویژه ـ هر نفر می‌تواند حداکثر 6 اثر ارسال کند).

5. اصل آثار ارسال شده مورد قبول است. همچنین لازم است شرکت کنندگان یک نسخه تایپی از اثر خود را بدون ذکر منبع و نام نویسنده به نسخه اصل ضمیمه کنند. در غیر اینصورت فایل word آثار را بر روی CD ضمیمه نسخه اصل کرده و ارائه دهند. بدیهی است تصمیم‌گیری در مورد آثاری که فاقد فایل و یا نسخه خام تایپ شده مطالب باشند برعهده دبیرخانه جشنواره بوده و متقاضی با ارسال ناقص آثارش، حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می‌نماید.

6. در صورت تشخیص شورای کارشناسی، این شورا می‌تواند از متقاضی بخواهد کپی اثر را به تأیید و مهر رسمی روزنامه، سایت یا خبرگزاری و امضای مدیرمسئول یا سردبیر برساند.

7. آثار منتشرشده در خبرگزاری‌های رسمی ( که بدون نام منتشر شده باشند ) در صورتی مجاز به شرکت هستند که به تأیید بالاترین مقام خبرگزاری رسیده و ارسال شوند.

8. در صورتی که اثر، بدون نامِ صاحب اثر یا با نام مستعار به چاپ رسیده باشد، نیازمند تأیید مدیرمسئول یا سردبیر نشریه است.

9. اصل یا کپی فرم شناسنامه اثر، باید به هر یک از آثار ارسالی الصاق شود. لطفاً شناسنامه هر یک از آثار با خط خوانا تکمیل شود.

10. متقاضیان شرکت در بخش‌های جنبی و ویژه نیز باید آثار خود را با ذکر نام بخش و رشته، روی فرم شناسنامه اثر ارسال کنند.

11. سابقه عضویت در انجمن منتقدان برای ارسال اثر در بخش اصلی الزامی است ( در بخش‌های ویژه و جنبی محدودیت سابقه عضویت وجود ندارد).

مهلت ارسال آثار:

آثار باید حداکثر تا تاریخ 10 اردیبهشت 1393 به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. بدیهی است آثاری که پس از این تاریخ به دفتر جشنواره ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

نشانی دبیرخانه:

تهران، خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان، شماره 23 به نام انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران. تلفن تماس: 77600190 و 77506106 و 09366854833

زمان برگزاری:

نتایج نهایی چهارمین جشنواره نوشتار سینمایی طی جشنی در سال 1393 اعلام و جوایز آن اهدا می‌شود.

جوایز:

- به برگزیدگان رشته‌های بخش اصلی و ویژه جشنواره، تندیس انجمن، لوح سپاس و جایزه نقدی در خور اهدا می‌شود.

- به برگزیدگان رشته‌های بخش جنبی، لوح سپاس و جایزه نقدی در خور اهدا می‌شود.

 نمونه فرم شناسنامه روی سایت رسمی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران به نشانی www.isfcw.ir قابل دسترسی است.

سومین دوره این جشنواره دی‌ماه 92 طی مراسمی با حضور پیشکسوتان و اساتید حوزه نقد و روزنامه نگاری، داوران، اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، فعالان عرصه نقد و نگارش سینمایی و اهالی سینما در تالار ایوان شمس برگزار شد.

انتهای پیام/

بخش جنبی ـ رشته‌ها: 1. بهترین نقد، گزارش، یادداشت و گفت‌وگو در حوزه تلویزیون 2. عکس 3. کاریکاتور 4. طنز شرایط شرکت آثار: 1. آثار ارسالی در بخش اصلی می‌توانند در حوزه سینمای حرفه‌ای و فیلم بلند، سینمای مستند و سینمای کوتاه باشند. 2. آثار ارسالی در هر یک از بخش‌های جنبی در صورتی مورد داوری قرار می‌گیرند که تعداد آثار هر بخش به حد نصاب برسد. در غیر اینصورت از داوری کنار گذاشته می‌شوند. 3. آثار ارسالی باید در فاصله زمانی 1/1/1390 تا 31/6/92 در یکی از نشریات رسمی کشور اعم از محلی و سراسری چاپ و یا در سایت‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر شده باشند. 4. هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر در 2 رشته شرکت و در هر رشته حداکثر 3 اثر ارسال کند ( اعم از رشته‌های بخش اصلی، جنبی یا ویژه ـ هر نفر می‌تواند حداکثر 6 اثر ارسال کند). 5. اصل آثار ارسال شده مورد قبول است. همچنین لازم است شرکت کنندگان یک نسخه تایپی از اثر خود را بدون ذکر منبع و نام نویسنده به نسخه اصل ضمیمه کنند. در غیر اینصورت فایل word آثار را بر روی CD ضمیمه نسخه اصل کرده و ارائه دهند. بدیهی است تصمیم‌گیری در مورد آثاری که فاقد فایل و یا نسخه خام تایپ شده مطالب باشند برعهده دبیرخانه جشنواره بوده و متقاضی با ارسال ناقص آثارش، حق هرگونه اعتراض را از خود سلب می‌نماید. 6. در صورت تشخیص شورای کارشناسی، این شورا می‌تواند از متقاضی بخواهد کپی اثر را به تأیید و مهر رسمی روزنامه، سایت یا خبرگزاری و امضای مدیرمسئول یا سردبیر برساند. 7. آثار منتشرشده در خبرگزاری‌های رسمی ( که بدون نام منتشر شده باشند ) در صورتی مجاز به شرکت هستند که به تأیید بالاترین مقام خبرگزاری رسیده و ارسال شوند. 8. در صورتی که اثر، بدون نامِ صاحب اثر یا با نام مستعار به چاپ رسیده باشد، نیازمند تأیید مدیرمسئول یا سردبیر نشریه است. 9. اصل یا کپی فرم شناسنامه اثر، باید به هر یک از آثار ارسالی الصاق شود. لطفاً شناسنامه هر یک از آثار با خط خوانا تکمیل شود. 10. متقاضیان شرکت در بخش‌های جنبی و ویژه نیز باید آثار خود را با ذکر نام بخش و رشته، روی فرم شناسنامه اثر ارسال کنند. 11. سابقه عضویت در انجمن منتقدان برای ارسال اثر در بخش اصلی الزامی است ( در بخش‌های ویژه و جنبی محدودیت سابقه عضویت وجود ندارد). مهلت ارسال آثار: آثار باید حداکثر تا تاریخ 10 اردیبهشت 1393 به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. بدیهی است آثاری که پس از این تاریخ به دفتر جشنواره ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان، شماره 23 به نام انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران. تلفن تماس: 77600190 و 77506106 و 09366854833 زمان برگزاری: نتایج نهایی چهارمین جشنواره نوشتار سینمایی طی جشنی در سال 1393 اعلام و جوایز آن اهدا می‌شود. جوایز: - به برگزیدگان رشته‌های بخش اصلی و ویژه جشنواره، تندیس انجمن، لوح سپاس و جایزه نقدی در خور اهدا می‌شود. - به برگزیدگان رشته‌های بخش جنبی، لوح سپاس و جایزه نقدی در خور اهدا می‌شود.  نمونه فرم شناسنامه روی سایت رسمی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران به نشانی www.isfcw.ir قابل دسترسی است. سومین دوره این جشنواره دی‌ماه 92 طی مراسمی با حضور پیشکسوتان و اساتید حوزه نقد و روزنامه نگاری، داوران، اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، فعالان عرصه نقد و نگارش سینمایی و اهالی سینما در تالار ایوان شمس برگزار شد. انتهای پیام/


دُرنیوز
نمایشگاه گروهی عکس منتخب آثار هنرجویان آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای از 30 فروردین در موزه عکسخانه شهر افتتاح شده است.
مژگان طریقی ‌مدیر موزه عکسخانه شهر، در گفتگو با خبرنگار تجسمی باشگاه خبرنگاران گفت: نمایشگاه گروهی، عکس منتخب آثار هنرجویان آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای " از شنبه 30 فروردین در موزه عکسخانه افتتاح شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد 38 اثر در این نمایشگاه به نمایش درآمده، عنوان کرد این آثار از میان 4 هزار عکس رسیده به جشنواره از میان 240 عکاس انتخاب شد.

وی افزود: موضوع آثار آزاد است و در ابعاد حداکثر 70 *100 و حداقل 30*20 به نمایش درآمده است.

وی در پایان گفت: نمایشگاه تا پنجشنبه 4 اردیبهشت در موزه "عکسخانه شهر" واقع در میدان هفت تیر خ بهار شیراز میدان بهار شیراز برپا است.

لازم به ذکر است؛ نمایشگاه گروهی عکس منتخب آثار هنرجویان آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای به همت سایت عکاسی برگزار شده است.

انتهای پیام/دُرنیوز
اداره کل آموزش و پژوهش سیما بسته چند رسانه ای پژوهشی "کلام مطهر" را برای بهره مندی حوزه تولید منتشر کرد.
به گزارش حوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران به نقل از اداره کل آموزش و پژوهش سیما بسته چند رسانه ای پژوهشی "کلام مطهر" را برای بهره مندی حوزه تولید منتشر کرد .

تحولات فکری در غرب، به ‌ویژه در حوزه رسانه از یک سو و پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت در پرتو آموزه‌ها و تعالیم اسلام و حضور دین در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی از سوی دیگر، منجر شده است که همه آحاد جامعه اعم از متفکران دینی و دانشوران ضد مذهب به تفکر و پژوهش وا داشته شوند. این امر، پرسش‌ها و اشکالات فراوانی را در جامعه مطرح کرد که گاهی حوزه‌های دین اسلام و مبانی آن را نیز به چالش می‌کشاند.

بی‌تردید، یکی از تأثیرگ ذ ار‌ترین نهاد‌های فرهنگی کشور که می‌تواند به موازات حوزه‌های علمیه وظیفه و رسالت عظیمی را در این باره بر دوش کشد، رسانه ملی است و این ظرفیت را داراست که با شناخت دین، تبیین صحیح و تحلیل مبانی آن بر پایه برهان و استدلال و دفاع از دین، از هجمه این انتقادات و حملات بکاهد. یکی از مهم‌ترین راهکارهای تبیین دین که رسانه ملی می‌تواند از آن بهره گیرد، بهره‌گیری از دیدگاه‌های بزرگان و اندیشمندان انقلاب اسلامی مانند آثار استاد مطهری (ره) است.

آثار استاد مطهری به دلیل جامعیت و ظرفیت بالای آن می‌تواند مأخذ و مرجعی برای شبه‌زدایی و پاسخگویی به مباحث مطروحه، به ویژه برای نسل جوان، باشد. بدان دلیل که استاد مطهری (ره) یکی از شاخص‌ترین اندیشمندان اسلامی معاصر است که بیشترین تلاش خالصانه خود را معطوف هدایت و تقویت اندیشه نسل جوان کرد و با اعتقاد به وجود کاستی‌هایی در این زمینه و اینکه «فکر این نسل از نظر مذهبی آن چنان که باید راهنمایی نشده است »، بر این موضوع تأکید داشتند که «اگر فکری برای هدایت و رهبری این نسل نشود، آینده به‌ کلی از دست خواهد رفت ».

حساسیت و دردمندی استاد مطهری برای کلیه افراد جامعه به ویژه نسل جوان، ستودنی و راه‌گشا است. استاد مطهری زایش سؤالات جدید و نیازهای تازه را نه فقط نشانه انحراف و انحطاط و زاییده هوس‌ها و شهوت‌های نسل جوان نمی ‌ شمارد، بلکه آن را نشانه رشد و حیات یک جامعه و یک ملت می ‌ داند، البته به شرط آن که عالمان دینی نیز وظیفه خود را در پاسخگویی و رفع نیازهای این نسل به ‌خوبی انجام دهند. ایشان هیچ اندیشه و متفکری را تکفیر و تفسیق نمی‌کرد، بلکه همواره افراد را به مناظره و مباحثه دعوت می ‌ نمود. همان روشی که در قرآن کریم نیز برای رهبری و هدایت انسان پیشنهاد شده است. استاد مطهری دوگونه مسئولیت را برای دین‌داران و عالمان دینی بر می‌شمارند:

•  مسئولیت شکل: بدان معنا که شارع مقدس بعضی از تکالیف دینی را با شکل، اجزا و شرایط مشخص از دین‌داران خواسته است و آنها موظف هستند که بدون تصرف به‌ همان شکلی تکلیف را بجا بیاورند که دین از آنها خواسته است، مانند نماز، روزه و حج. این گونه تکالیف را تعبّدی نام نهاده‌اند .

•  مسئولیت نتیجه: شارع مقدس فقط خواستار نتیجه از دین‌دار و عالم دینی است. به بیانی دیگر، فرد دین‌دار و عالم دینی، مسئولیت حصول نتیجه را بر عهده دارد و دین برای رسیدن به نتیجه، روش ثابت و معینی را تعیین نکرده است.

به اعتقاد استاد مطهری، رهبری نسل جوان از نوع دوم است، یعنی دین از دین‌داران و عالمان دینی، هدایت و رهبری نسل جوان را خواسته است و برای رهبری و هدایت او، وسیله و روش ثابت و مشخصی معین نکرده است. به بیانی دیگر، یافتن روش‌های رهبری در هر زمان و در هر شرایط، بر عهده عالمان دینی نهاده شده است و آنها باید با بهره‌گیری از دین و شناختن نیازها، سؤالات و روحیات نسل جوان، روش‌هایی را برای هدایت برگزینند که می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط زمانی، مکانی، فرهنگی و فردی دگرگون شود. در واقع، استاد مطهری بر ضرورت تهیه طرحی اصرار می‌ورزد که از لحاظ تاکتیک و کیفیت عمل در زمان‌های مختلف و برای اشخاص متفاوت، به طور متمایزی تهیه شود. این طرح اگر یافته‌های علوم انسانی و رفتاری نظیر روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی را در نظر گیرد و نیز به زبان نسل جوان آشنا باشد، این پیام ویژه را برای عالمان دینی در پی خواهد داشت که «این نسل، برخلاف آنچه ابتدا به نظر می‌رسد، لجوج نیست و آمادگی زیادی برای دریافت حقایق دینی دارد».

بنابراین و با در نظر گرفتن مباحث مطروحه، در تهیه بسته چند رسانه‌ای «کلام مطهر» تلاش بر آن است تا کلام صوتی استاد مطهری (ره) در150 موضوع و مناسبت استخراج شود. این موضوع گاهی منجر به همپوشانی و اشتراک معنایی با دیگر مباحث و کلید واژه‌ها خواهد شد، ولیکن می‌تواند برنامه‌سازان را به استفاده سهل‌تر مفیدتر از مباحث رهنمون سازد. ترجیح بر آن است که فایل‌های صوتی موجود از اصل نوار استاد برداشت گردد تا افزون بر تطبیق آن با آثار کتبی استاد مطهری، دارای کیفیت صوتی لازم باشند و قابلیت پخش از رسانه ملی را بیابند. همچنین، با در نظر گرفتن ملاحظات محتوایی مورد استفاده و مداقه در شبکه‌ها ی مختلف سیما قرار گیرند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به شرایط زمانی پخش، حساسیت‌ها و مسائل روز جامعه اشاره کرد. باید خاطر نشان نمود، پیش‌تر نیز برنامه‌ای با بهره‌گرفتن از این فایل‌های صوتی با عنوان «ضمیر منیر» از شبکه دوم سیما تولید و پخش شد که جایزه جشنواره هنری حکمت مطهر در سال 1388 را نصیب خود کرد.

همچنین، در این بسته با ‌هدف استفاده کاربردی‌تر، مجموعه‌ای از تصاویر استاد مطهری (ره) که دربرگیرنده حدود 250 عکس است، به همراه فایل‌های صوتی استاد در کلام شخصیت‌ها، کلیپ‌ و گزارش‌های مستند تصویری از استاد مطهری ارائه می شود.انتهای پیام/اق


در پی ریزش بیش از سه‌هزار واحدی شاخص‌ها در هفته گذشته، مسوولان تصمیم به حمایت از این بازار با تزریق نقدینگی پنج‌هزار‌میلیاردتومانی گرفتند.

شرق نوشت: 

در جلسه اضطراری وزیر اقتصاد و دارایی با بانک‌های دولتی و خصوصی مقرر شد در راستای حمایت از بازار سرمایه، صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه تقویت شده و مبلغ قابل‌توجهی به بورس تزریق می‌شود. بر این اساس چهار بانک ملی، ملت، سپه و تجارت و برخی بیمه‌ها با تزریق پنج‌هزار‌میلیاردتومان، صندوق توسعه بازار سرمایه را تقویت کنند. صندوق توسعه بازار سرمایه پیش از این برای تقویت مالی این بازار تاسیس شده بود که حال قرار است منابع مذکور در قالب این صندوق تجمیع شود.

دولت در جریان اتفاقات اخیر بازار سهام به خوبی متوجه شد که بورس نسبت به تصمیمات دولت و اتفاقات اقتصادی کشور بسیار حساس بوده و بلافاصله عکس‌العمل نشان می‌دهد. با توجه به اینکه دولت در قانون بودجه سال ۹۳، تصمیم به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی، تعیین بهره مالکانه و تغییر قوانین معادن گرفته بود؛ ریزش‌ها مدتی پس از تصویب این قانون آغاز شد. شاخص‌ بورس که پس از انتخابات و تثبیت اقتصاد کشور عددهایی بالاتر از ۸۰‌هزار واحد را تجربه کرده بود در روزهای کاری فروردین روند نزولی پیوسته‌ای را در پیش گرفت. شاخص‌ها با ریزش چشمگیر تا اول هفته جاری به کمی بیش از ۷۳‌هزار واحد رسید. در این مسیر علاوه بر سیاست‌های بودجه‌ای، کارشناسان، افزایش نرخ سود اوراق مشارکت، احتمال افزایش نرخ سود بانک‌ها، نامشخص‌بودن نتیجه مذاکرات و تکلیف تحریم‌ها را نیز موثر می‌دانند.

تحت‌تاثیر چنین افتی، دولت روز شنبه جلسه‌ای اضطراری ترتیب داد و بانک‌ها و بیمه‌ها را مکلف کرد نقدینگی قابل‌توجهی در چند نوبت و به صورت طولانی‌مدت به صندوق توسعه بازار سهام تزریق کند. همچنین طیب‌نیا وزیر اقتصاد با بیان اینکه روند نرخ سود در آینده با آنچه در گذشته اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود گفت: با توجه به روند کاهشی نرخ تورم قاعدتا نرخ سود بانکی روند نزولی خواهد داشت.  خواجه‌نصیری مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار درباره خبر تزریق نقدینگی به بورس گفت: حمایت‌ها و کمک‌های بانکی‌ها و بیمه‌ای‌ها از روز گذشته آغاز شده است و بر اساس توافقات انجام‌شده برنامه این است که حمایت از بازار سرمایه به صورت مستمر باشد. وی خاطرنشان کرد: در عین حال، مقرر شده است این حمایت‌ها به صورت طولانی‌مدت و همه‌جانبه از بازار سرمایه ایران صورت گیرد.

بورس صعودی شد

در پی انتشار این اخبار، شاخص‌ها روز گذشته دوباره روند صعودی پیدا کرد. رونق معاملات در بازار، روز گذشته به بیش از ۵۰۰ واحد رسید و شاخص بورس موفق شد ارتفاع ۷۴‌هزار واحد را پس بگیرد. در جریان معاملات امروز بازار سهام، شاخص بورس ۵۲۲ واحد رشد کرد و به ارتفاع ۷۴‌هزار و ۱۶۰ واحدی بازگشت.

دولت بازار را شفاف کند

با این همه مدیرعامل فرابورس ایران عقیده دارد حمایت واقعی از بورس زمانی اتفاق می‌افتد که بازار از شفافیت اطلاعاتی لازم برخوردار شود ولی تزریق منابع به بازار، طرف تقاضا را به طور کامل تقویت می‌کند. امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران، با اشاره به اینکه حمایت‌های دولت باید هم از طرف تزریق منابع سرگردان در جامعه و ایجاد شفافیت‌ اطلاعاتی در تصمیمات کلان اقتصادی باشد، اظهار کرد: از شورای پول و اعتبار گرفته تا وزارت صنعت و تجارت باید پیش از اتخاذ تصمیمات آن را بر بازار سرمایه پیش‌بینی کند؛ البته در جریان تصمیم‌گیری نباید مباحث به صورت علنی و رسانه‌ها عمومیت یابد. مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه قابل پیش‌بینی‌بودن سیاست‌ها و متغیرهای کلان اقتصادی به شفافیت بیشتر کمک می‌کند، گفت: این شفافیت تنها می‌تواند از دولت آغاز شده و به بدنه‌های آن برسد.

اثرات نقدینگی ۵‌ هزار‌میلیاردتومانی بر بورس

شهریار شهمیری کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر از وعده‌ و وعیدهایی که عملی نشد، بی‌اعتماد شده بود، گفت: تزریق نقدینگی پنج‌هزار‌میلیاردتومانی به بازار خبر بسیار مهمی است اما نحوه تزریق آن و مدیریت این منابع نیز حایزاهمیت است. وی ادامه داد: صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه را بهترین محل برای مدیریت این منابع دانست و گفت: تزریق منابع دقیقا‌ همان چیزی بود که بازار به آن احتیاج دارد، چرا که طرف تقاضای بازار دچار مشکل شده بود.

این اقدام موجب هم‌افزایی بیشتر و نقش‌آفرینی حقوقی‌ها برای کنترل بازار خواهد شد.  شهمیری وضعیت چهار ماه گذشته بورس را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بازاری که با تصمیمات غلط اقتصادی و برخی بی‌مهری‌ها دچار مشکل شده بود، اکنون باید توسط دولت با تعیین صحیح نرخ سود بانکی و ایجاد تعادل میان بازار پول و سرمایه حمایت شود.  شهمیری افزود: طی ماه‌های اخیر بازار بیش از آن چیزی که باید واکنش نشان می‌داد، بازدهی منفی داد و در این فضا اخبار مثبت هم تاثیری نداشت.

راهکاری مثبت اما ناکافی
 حیدر مستخدمین‌حسینی . کارشناس بازار سرمایه

در شرایط فعلی که شاخص بورس در وضعیت کاهنده قرار گرفته، تزریق منابع بانکی به بازار سرمایه در اولین گام، راهکار مناسبی به نظر می‌رسد. این راهکار در دوره‌های مختلف هم بارها به‌کار گرفته شده است. در واقع حضور بانک‌ها از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس همواره با حد و حدودی همراه بوده است. زمانی که شاخص بورس در مدار صعودی حرکت می‌کرد و خریدار وجود داشت، بانک‌ها از ورود به بازار سرمایه و خرید سهام منع می‌شدند اما مواقعی که شاخص در مسیر نزولی قرار می‌گرفت بانک‌ها ترغیب به ورود به بازار سرمایه می‌شدند به این صورت که از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود سهام‌های روی میز را اصطلاحا جمع می‌کردند.  برآیند چنین توصیه‌ها یا دستوراتی به بانک‌ها، هم به نفع اقتصاد ملی است و هم بانک‌ها از این خریدها منتفع می‌شوند زیرا تمام سهام‌هایی که در بورس عرضه می‌شود سودده هستند.

در حال حاضر، مذاکرات هسته‌ای ایران رو به جلو حرکت می‌کند اما متاسفانه شاخص بورس، نزولی شده است درحالی‌که در دو سال گذشته که شاخص رو به جلو حرکت می‌کرد نه خبری از تنش‌زدایی در حوزه بین‌الملل مطرح بود و نه جو روانی موجود در جامعه مثبت بود. اما حالا که همه نشانه‌ها حکایت از بهبود اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران دارد، شاخص رو به نزول گذاشته است، این پدیده هرگز در بورس مشاهده نشده است. پس نتیجه این می‌شود که افت اخیر شاخص دلایل دیگری دارد. در دولت قبل شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها از ورود به بورس منع شدند و حدودی برای آنها تعیین شد. اعطای تسهیلات به شرکت‌های بورسی با هدف حمایت از تولید، متوقف شد. افزایش نرخ سود بانکی در سال گذشته با هدف کنترل نقدینگی هم باعث شد تا مسیر شاخص، نزولی شود.

این چند محدودیت با چند محدودیت دیگر مانند بحث مدیریت در سازمان بورس و نحوه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مسوولان درآمیخت و نتیجه این شد که می‌بینید. در واقع دولت تنها به کنترل تورم اندیشید و با افزایش نرخ سود مخالفتی نکرد حالا که این شوک به بازار سرمایه وارد شده وزیر اقتصاد خبر از تصمیم شورای پول برای کاهش نرخ سود بانکی می‌دهد. برای دستیابی به نتیجه مطلوب سیاست‌های اقتصادی باید همپوشانی داشته باشند اما در این مورد سیاست‌ها نه‌تنها همپوشانی نداشتند بلکه متناقض هم بودند.  بعد از تزریق منابع بانکی به بورس در قالب خرید سهام، تدوین برنامه اقتصادی شفاف، حمایت از تولید، پرداخت تسهیلات به واحد‌ها و بنگاه‌های تولیدی و افزایش ظرفیت تولید به چند شیفت، از اقداماتی است که منجر به بهبود وضعیت بورس می‌شود.دُرنیوز
فرارو -   -  سیاسی - 
3 دقیقه و 50 ثانیه پیش
مرد متهم به قتل با وجود شرط اولیای‌دم برای بخشش حاضر نشد در دادگاه انگیزه‌اش را از ارتکاب جنایت توضیح بدهد.
مرد متهم به قتل با وجود شرط اولیای‌دم برای بخشش حاضر نشد در دادگاه انگیزه‌اش را از ارتکاب جنایت توضیح بدهد.

به گزارش خبرنگار ما، مردی چهارسال قبل با مراجعه به پلیس به ماموران گفت پسرش به‌نام مازیار گم شده ‌است. او به ماموران گفت: «پسرم یک روز قبل برای رفتن به جایی از خانه بیرون رفت و دیگر برنگشت. ما خبر نداریم او به چه دلیل بیرون رفته ‌بود.» وقتی تحقیقات ماموران روی ردیابی تلفن همراه مازیار متمرکز شد، آنها متوجه‌ شدند او شب حادثه بیشترین تماس‌ها را با جوانی به‌نام فرشید داشته به همین دلیل فرشید برای بازجویی احضار شد اما ادعا کرد گفت‌وگویش با جوان مفقودشده صرفا مکالمه‌ای دوستانه بوده و اصلا در جریان ناپدیدشدن او نیست.

گفته‌های فرشید نتوانست ماموران را قانع‌کند و او بازداشت شد. فرشید در مراحل بعدی تحقیق، به قتل اعتراف کرد. او گفت: مازیار و من برای سرقت کابل برق رفته‌ بودیم. او می‌گفت ما می‌توانیم از این راه پولدار شویم نیمه‌‌شب بود که برای سرقت اقدام کردیم. مازیار از تیرک برق بالا رفت اما یکدفعه دچار برق‌گرفتگی شد و از بالا به پایین افتاد. بعد از آن من ترسیدم و جسدش را به بیابان بردم و آتش زدم و بعد هم دفن کردم.»

ماموران جسد را با توجه به آدرسی که متهم داده ‌بود، کشف کردند اما وضعیت جنازه نشان می‌داد مازیار کشته شده و احتمالا متهم در قتل تنها نبوده‌ است. وقتی فرشید در این خصوص مورد بازجویی قرار گرفت. گفت شخصی به‌نام حسین در این ماجرا نقش داشت. فرشید این بار ادعا کرد اعترافاتش دروغ بود. او گفت: من 300هزارتومان از مازیار پول می‌خواستم اما پولم را نمی‌داد. بعد فهمیدم حسین هم با مازیار مشکلاتی دارد و قصدش این است که با او دعوا کند. با حسین تماس گرفتم و گفتم بیا با مازیار دعوا کنیم و هردو انتقام بگیریم. او را به جایی کشیدیم و کشتیم. البته ضارب من بودم و بعد حسین کمک کرد جسد را به بیابان ببریم، سپس جنازه را سوزاندیم.

وقتی پلیس بررسی کاملی روی تلفن‌های مقتول انجام داد، مشخص شد شخصی به‌نام داوود هم در این پرونده نقش دارد و در زمان حادثه تماس‌هایی با مقتول داشت. فرشید در این‌باره به ماموران گفت: داوود مشکلاتی با مازیار داشت به همین دلیل پیشنهاد داد مازیار را بکشیم. من هم قبول کردم. او به من گفته ‌بود بابت این قتل 70میلیون‌تومان می‌دهد. آن روز مازیار را به بهانه اینکه گنج پیدا کرده‌ایم به محل کشاندیم و بعد او را به قتل رساندیم.

وقتی داوود بازداشت شد، گفت: مازیار عکس زنم را پیدا کرده و آن را پیش خودش نگه ‌داشته ‌بود. پدر زنم گفت اگر مازیار را بکشی 70میلیون‌تومان می‌دهم. من هم با حسین صحبت کردم و قرار شد او کمک کند. ما او را به بهانه اینکه گنج‌ داریم به محل خلوتی کشیدیم و بعد هم به قتل رساندیم؛ البته من در قتل نقشی نداشتم و جسد را فرشید و حسین بردند.

کیفرخواست علیه سه متهم بعد از پایان تحقیقات صادر و پرونده به شعبه 74 دادگاه کیفری ‌استان تهران فرستاده ‌شد. آنها پای میز محاکمه رفتند و بعد از اینکه نماینده دادستان تهران کیفرخواست را خواند و اولیای‌دم نیز درخواست قصاص را مطرح کردند، فرشید در جایگاه حاضر شد. او اتهام قتل را قبول کرد و گفت: دوستانم نقشی در این قتل نداشتند، آنها بی‌گناه هستند، من خودم او را کشتم بنابراین درخواست دارم هردو آنها آزاد شوند.  وقتی نوبت به دو متهم دیگر رسید آنها هم در جایگاه حاضر شدند و ادعا کردند در قتل نقشی نداشتند و اصلا نمی‌دانند مازیار به چه دلیل به قتل رسیده است.

بعد از پایان جلسه رسیدگی، قضات وارد شور شدند و فرشید را به قصاص، حبس، شلاق و دیه، حسین را به 15سال حبس و شلاق و داوود را به 12سال حبس محکوم کردند. این حکم مورد اعتراض متهمان قرار گرفت. بعد از بررسی این اعتراض در دیوانعالی کشور رای قصاص متهم ردیف اول مورد تایید قرار گرفت اما حکم دو متهم دیگر نقض و پرونده به شعبه 71 دادگاه کیفری ‌استان تهران فرستاده ‌شد. در جلسه دیروز بعد از اینکه نماینده دادستان از کیفرخواست دفاع کرد و اولیای‌دم نیز یک‌بار دیگر بر قصاص تاکید کردند قاضی عزیزمحمدی، رییس دادگاه اولیای‌دم را به گذشت دعوت کرد.

آنها گفتند اگر متهم ردیف اول انگیزه واقعی خود را از قتل بگوید رضایت بدون قید و شرط می‌دهند و در دادگاه نیز صورتجلسه را امضا می‌کنند. متهم ردیف اول که به‌عنوان مطلع در این جلسه حضور داشت، گفت: رای قصاص من صادر شده و اصلا نمی‌خواهم در این‌باره حرف بزنم. اتهام قتل بر من وارد شده و من نیز آن را قبول کرده‌ام. البته تاکید می‌کنم داوود و حسین نقشی در این قتل نداشتند و اصلا نمی‌دانستند مازیار کشته‌ شده است. همه کارها را خودم تنهایی انجام دادم. سپس دو متهم دیگر در جایگاه حاضر شدند. آنها نیز گفتند در قتل نقشی نداشتند و حتی مخفی‌کردن جسد نیز کار آنها نبود.

در این هنگام قاضی از داوود پرسید اگر تو در قتل نقشی نداشتی چرا مقابل خانه پدرزنت رفتی و گفتی پول را بدهد؟ تو فریاد زدی و شاهدان نیز این موضوع را تایید کردند. گفته‌های همین شاهدان بود که ماموران را به شک انداخت و باعث شد آنها تحقیقات بیشتری انجام دهند و تو را بازداشت کنند. متهم همه این گفته‌ها را تکذیب کرد و گفت: من با زنم اختلافی نداشتم و آنچه گفته‌اند اصلا درست نیست.

بعد از پایان جلسه دادگاه، برادر مقتول یک‌بار دیگر نزد قاضی عزیزمحمدی رفت و گفت: من از خانواده‌ام وکالت دارم و اگر فرشید در مورد انگیزه‌اش از قتل واقعیت را بگوید حتما رضایت می‌دهم. قاضی یک‌بار دیگر از متهم خواست تا سکوت خود را بکشند، اما متهم گفت هرگز انگیزه خود را به زبان نخواهد آورد. او گفت: نمی‌خواهم در این‌باره صحبت کنم و دیگر در این خصوص از من سوال نکنید.

بنابر این گزارش هیات قضات بعد از پایان جلسه رسیدگی برای صدور رای دادگاه وارد شور شدند.


دُرنیوز
نرگس آبیار کارگردان «شیار 143» با تهیه‌کننده این فیلم، محمدحسین قاسمی ازدواج کرد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از تابناک، بنابراین خبر همزمان با روز مادر و سالروز ولادت حضرت زهرا(س) خبری در صفحه شخصی محمد قاسمی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر شد که اعلام شد این زوج سینمایی در زندگی شخصی خود نیز همیار گشته و ازدواج کردند.

نرگس آبیار کارگردان زن سینمای ایران است که دو فیلم سینمایی خود را با نام‌های «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» و «شیار 143» را نیز با محمد قاسمی کار کرده بود.

این دو زوج سینمایی در سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر «شیار 143» را اکران کردند که استقبال بسیار زیادی از سوی مردم و مسئولان را به همراه داشت.

این فیلم درباره خانواده‌ای است که به نوعی درگیر مساله جنگ بین عراق و ایران می‌شود. نرگس آبیار کارگردان این اثر سعی دارد در «شیار 143» به نقش زنان در دفاع مقدس بپردازد.

کارگردان و تهیه کننده "شیار 143" با هم ازدواج کردند + تصویر هر دو نفر که خبر را در فیس‌بوک‌شان اعلام کردنددُرنیوز
جام نیوز -   -  ورزشی - 
7 دقیقه و 10 ثانیه پیش
اسطوره محبوب استقلالی ها با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرامش نوشته که به خاطر هواداران و تیم استقلال می خواهد سکوت کند.

 

پیام فرهاد مجیدی در اینستاگرام

 

109دُرنیوز
قدس آنلاین -   -  سیاسی - 
10 دقیقه و 22 ثانیه پیش
قدس آنلاین-الف.زمینی: دیدار شاعران و ذاکران اهل بیت (ع) با رهبر معظم انقلاب، مثبت شدن شاخص بورس، احتمال بازگشت احمدی نژاد، کاهش نرخ سود بانکی و ... از جمله مواردی بودند که امروز بیشترین حضور را بر روی صفحه یک های روزنامه های کشور داشتند.

اختلافات مذهبی شمشیر دشمن است
روزنامه قدس: این روزنامه تیتر یک خود را به دیدار شاعران و ذاکران اهل بیت (ع) با رهبر معظم انقلاب اختصاص داد.
رهبر انقلاب در این دیدار فرمودند: "اختلافات مذهبی شمشیر دشمن است."
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آسیب‌زدن به وحدت و اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی را یکی از مصادیق کفران نعمت دانستند و افزودند: بارها تکرار کرده‌ایم که در جلسات دینی نباید به کینه‌ورزی‌های مذهبی دامن زد.
روزنامه ابتکار نیز عکس روی جلد خود را به مقام معظم رهبری اختصاص داده و از انتقاد شدید رهبر انقلاب از دامن زدن به اختلافات در برخی جلسات مذهبی خبر داده است.
در تیتر دیگری از این روزنامه مربوط است به صحبت های رئیس جمهور در "همایش ملی زنان، نقش‌آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ"؛ این تیتر به این شرح است: "زنان، پاسدار عفت جامعه هستند."
گفتنی در این مراسم افرادی چون صاحبه روحانی همسر رییس‌جمهور، همسر حسین فریدون دستیار رییس‌جمهور، همسر تعدادی از وزرای دولت از جمله وزیر بهداشت و ارشاد، همچنین زهرا شجاعی رییس مرکز امور زنان و خانواده در دولت اصلاحات، فاطمه راکعی، شهباز امانی و سهیلا جلودارزاده نمایندگان اسبق مجلس، حمیده مروج همسر محمدرضا عارف، زهرا مصطفوی دختر امام راحل، مرضیه دباغ، الهام امین‌زاده، فرشته طائب‌پور تهیه‌کننده سینما و تعدادی از فعالان زنان و اساتید دانشگاه همچون نرگس محمدی، و مرضیه مرتضایی لنگرودی حضور داشتند.
در این مراسم از نسرین سلطانخواه معاون علمی احمدی‌نژاد در دولت دهم و همچنین مریم مجتهدزاده مشاور رییس‌جمهور در امور زنان در دولت دهم نیز دعوت شده بود که حضور پیدا نکردند.
***
نجات بازار بورس؟!
روزنامه کائنات: این روزنامه واکنش مثبت تالار شیشه ای به وعده مسئولان را تیتر یک خود قرار داده و تیتر یکش به این شرح است: "نجات بازار بورس از سقوط" از دیگر تیترهای اقتصادی مرتبط با بورس در صفحه یک این روزنامه خبر کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی است.
به باور کارشناسان، افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و بی‌اعتنایی بازار به خبرهای سیاسی و اقتصادی باعث شده تا سرمایه‌گذاران برای حضور در بورس دچار تردید شده و معاملات بورس روند کاهشی را در سال‌جاری به خود ببیند.
موضوع هدفمندی هم از موضوعاتی است که معاملات بازار سرمایه را در سالجاری تحت تاثیر قرار داده است اما برخی از فعال بازار سرمایه اعتقاد دارند در پایان مرحله اول هدفمندی، شرکت ها با افزایش نرخ کالا و خدمات و تقویت حاشیه سود همراه بودند. همچنین در مرحله اول، شرکت ها بعضا قدر مطلق ریالی سود خود را رشد دادند و پیش بینی می شود پس از شروع این مرحه نیز همین اتفاق رخ دهد.
گفتنی است روزنامه جهان صنعت نیز امروز با بیان اینکه وزیر اقتصاد از کاهش نرخ سود بانکی خبر داده است، تیتر زد: "بانک ها قربانی بورس می شوند"
روزنامه کسب و کار نیز چنین تیتر یکی زد: "این سیستم بانکی به بیراهه ختم می شود."
***
بازگشت احمدی نژاد؟!
روزنامه مردم سالاری: این روزنامه از قول حمید رضا ترقی تیتر زده است: "اصولگرایان رغبتی به همراهی با احمدی نژاد ندارند."
در همین زمینه "فارس" نیز گفتگویی با "احمد توکلی" انجام داده است و ایشان گفته است: "متأسفانه رئیس دولت قبل خواسته یا ناخواسته از برخی افراد فاسد و متهم حمایت می‌کرد از جمله افرادی که احمدی‌نژاد از آنها حمایت می‌کرد می‌توان به معاون اولش، رئیس سازمان تأمین اجتماعی و رئیس سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد که البته اگر بخواهیم از این افراد نام ببریم لیست بلندی می‌شود."
***
تنها 15درصد!
روزنامه مناقصه مزایده: در یکی از تیترهای این روزنامه می خوانیم: "تنها حدود 15درصد اقتصاد کشور در اختیار بخش خصوصی است."
اصلی‌ترین مشکل پیش‌روی واگذاری شرکت‌های دولتی و خصوصی‌سازی این است که می‌گوییم بخش‌خصوصی ضعیفی داریم و این بخش‌خصوصی به دلیل بزرگ بودن دولت نقدینگی لازم را برای خرید دارایی‌های دولت ندارد.
در تمام دنیا این‌گونه است که در زمان خصوصی‌سازی بخش زیادی از سهام به وسیله سرمایه‌گذارانی از دیگر کشورها خریداری می‌شود. در این روش است که سرمایه داخلی نیز تجهیز شده و ترس سرمایه‌داران داخلی از سرمایه‌گذاری می‌ریزد.
برای نتیجه دادن خصوصی‌سازی باید تعریف جدیدی از طرح‌های عمرانی ارائه دهیم که بی‌جهت دولت فکر نکند باید همچنان جاده‌سازی کند یا کارخانه بسازد و تجهیزات مخابراتی بسازد. حوزه طرح‌های عمرانی را باید چنان محدود کرد که دولت نیازی به منابع نداشته باشد و هزینه‌های دولت به طرف هزینه‌های جاری حرکت کند. دولت باید فشار بیشتری روی جمع‌آوری مالیات برای تامین هزینه‌های خود وارد کند.
چند روز پیش نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته بود: در واگذاری‌های گذشته سهم واگذاری به بخش خصوصی 12 درصد بود که در شش ماهه دوم سال گذشته، این رقم به 85 درصد افزایش یافته است.
همچنین پوری حسینی گفت -رییس سازمان خصوصی سازی – در "مهر" خوانده بودیم: تا سال 1385 که هنوز اصل 44 قانون اساسی ابلاغ نشده بود، اعداد واگذاری ناچیز بود.
وی افزود: از سال 85 که اصل 44 ابلاغ شد و واگذاری سهام عدالت نیز آغاز شد، آمار خصوصی سازی افزایش یافت.
***
استقبال از گرانی!
روزنامه همدان پیام: این روزنامه از افزایش 25درصدی نرخ کرایه تاکسی از امروز در همدان خبر داده است. به نظر می رسد برخی مشاغل و ایضا بعضی شهرها، زودتر از موعد مقرر به استقبال فاز دوم هدفمندی رفته اند!
***
فقط 65 درصد تغییر!
روزنامه جوان: این روزنامه از نمره منفی مجلس به وزیر آموزش و پرورش خبر داده و از قول فانی تیتر زده است: "فقط 65درصد مدیران را تغییر دادیم!"
گفتنی است دیروز نمایندگان مجلس چهارمین کارت زرد و اخطار خود را پس از قانع نشدن از پاسخ‌های وزیر آموزش و پرورش درباره سؤال 15نماینده به فانی دادند.
این نمایندگان از وزیر پرسیدند: علت به کارگیری افرادی که در سن بازنشستگی قرار دارند و حدود 10 سال از زمان بازنشستگی آنان گذشته است در وزارتخانه‌ای که بیشترین کار را با قشر نواجونان و جوان جامعه دارد و با توجه به اینکه بسیاری از نیروهای موجود از نیروهای خدوم و آماده به کار هستند، چیست؟
وکلای ملت پیش از این به سید رضا فرجی دانا وزیر علوم، علی جنتی وزیر ارشاد و علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز کارت زرد داده بودند.
روزنامه روزان تیتر یک خود را به این موضوع اختصاص داده و تیتر زده است: "چهارمین کارت زرد به کابینه روحانی"
***
دقیقه ای یک میلیون تومان!
روزنامه ورزشی گل: این روزنامه صفحه روی جلد خود را به افشای قراردادهای میلیاردی تیم استقلال اختصاص داده است. این روزنامه مدعی شده است استقلال با 23 میلیاردتومان بسته شده است و از میان استقلالی ها آندو با 2میلیارد و 350 میلیون تومان و قلعه نویی با یک میلیارد و 300 میلیون تومان، گرانترین اعضای تیم استقلال محسوب می شوند.
با این حساب می توان نتیجه گرفت تیم استقلال 3 میلیارد تومان گرانتر از پرسپولیس بوده است و تیموریان دقیقه ای یک میلیون تومان برای استقلال آب خورده است!
 دُرنیوز
فارس -   -  سیاسی - 
11 دقیقه و 35 ثانیه پیش
در پشت دیوارهای دانشگاه این هفته شاهد اخبار و زمزمه‌هایی چون پلمپ آزمایشگاه دانشگاه سیستان و بلوچستان در سفر اخیر روحانی، تدریس در مقطع دکتری با مدرک کارشناسی ارشد، انتصاب‌هایی که پست‌هایشان بعدا ایجاد شد، خواهیم بود.
خبرگزاری فارس: پلمپ آزمایشگاه دانشگاه سیستان و بلوچستان/تدریس در مقطع دکتری با مدرک کارشناسی ارشد/انتصاب‌هایی که پست‌هایشان بعدا ایجاد شد گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، از این هفته بر آن شده است تا اخبار غیررسمی که از گوشه و کنار دانشگاه‌های کشور شنیده می‌شود را در یک بسته خبری تحت عنوان «پشت دیوارهای دانشگاه» به مخاطبان خود ارائه دهد.  * شنیده شده همزمان با سفر روحانی به استان سیستان و بلوچستان و حضور وی در دانشگاه سیستان و بلوچستان تیمی به ظاهر از سازمان انرژی اتمی کشور در آزمایشگاه دانشگاه حضور یافته و درخصوص دستگاه‌های پرتوزای هسته‌ای آزمایشگاه تحقیق و پرس‌وجو کردند و سوالات عجیبی از مسئولان آزمایشگاه مانند از کدام کشور و کجا خریداری شده؟! چه زمانی خریداری شده؟! پرسیده‌اند. ظاهرا بازرسان مربوطه عکس‌های آزمایشگاه را از قبل داشته و از روی عکس‌ها سراغ دستگاه‌های پرتوزا را می‌گرفتند! طبق مشاهده دانشجویان این دانشگاه از دیروز آزمایشگاه‌هایی که دستگاه‌های پرتوزای هسته‌ای در آن وجود داشتند پلمپ شده است. این دستگاه‌های پرتوزا در آزمایشگاه فیزیک دانشگاه مورد استفاده آموزشی قرار می‌گرفت. * بنیاد باران مدتی است که فعالیت‌های دانشجویی خود را آغاز کرده  و با برگزاری جلساتی که یکی از معاونان وزارت علوم دولت اصلاحات ریاست آن را بر عهده دارد، اقدام به خط‌دهی سیاسی تشکل‌های دانشجویی می‌کند. * جلسات کانون استادان ایران توسط عارف و توفیقی راه‌اندازی شده است. این جلسات با هدف جذب و انسجام‌بخشی به اساتید اصلاح‌طلب دانشگاه‌ها تشکیل می‌شود. رئیس‌جمهور در پاسخ خواستار جلسه‌ای با حضور این افراد و ارائه مستندات لازم از سوی این عضو شورا شده است. * سازمان دانشجویی حزب کار فعالیت‌های خود در زمینه انتخابات را آغاز کرده و مدتی است طی برگزاری جلساتی راهبردهای خود در این زمینه را بررسی می‌کنند، این سازمان تاکنون با الهه راستگو، فائزه هاشمی، عرب‌سرخی، عارف و محسن رضایی دیدارهایی داشته است. * شنیده شده یکی از افرادی که اخیرا به عنوان سرپرست یکی از دانشگاه‌های دولتی منصوب شده، به دلیل اقداماتی که در فتنه 88 داشت به کشور مالزی فرار کرد و با روی کار آمدن دولت جدید به کشور برگشت و سرپرست دانشگاه شد. * شنیده شده ریاست جدید دانشگاه تربیت معلم تهران، بسیاری از معاونان دانشگاه را عزل و معاونان دوران اصلاحات این دانشگاه را جایگزین آنها کرده است. * در مراسم جشن هسته‌ای دانشگاه امیرکبیر، برخی دانشجویان حامی فتنه سعی داشتند سخنرانی سعید جلیلی را بر هم بزنند که با حضور حداکثری دانشجویان این حرکت ناکام ماند.

لیدر این گروه اندک را «ع ـ ب« و «س ـ م» بر عهده داشتند. این افراد قبل از این مراسم دیداری با هاشمی رفسنجانی داشتند که تصاویر آن در رسانه‌ها منتشر شده است.

* شنیده‌ها حاکی از آن است که در یکی از دانشکده‌های واحد علوم و تحقیقات شخصی با مدرک کارشناسی ارشد در مقطع دکتری تدریس می‌کند لازم به ذکر است دروس مربوطه بنام شخص دیگری ارائه می‌شود.

* معاون اجرایی و معاون ورزش در دانشگاه آزاد پست‌هایی است که بعد از منصوب‌شدن افراد در این سمت این پست‌ها تاسیس شده است.

* شنیده‌ها حکایت از تحصیل یکی از معاونان سازمان محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد دارد و 4 نفر از مدیران پایین‌دستی این معاون به عنوان استادان وی در دانشگاه هستند.

* شنیده‌ها حکایت از انتقال پرونده هیات علمی یکی از مدیران دانشگاه آزاد از دانشگاهی در شهرستان به واحد علوم و تحقیقات برخلاف ضوابط آموزشی دارد، این اقدام سبب اعتراض جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه شده است.

انتهای پیام/

لیدر این گروه اندک را «ع ـ ب« و «س ـ م» بر عهده داشتند. این افراد قبل از این مراسم دیداری با هاشمی رفسنجانی داشتند که تصاویر آن در رسانه‌ها منتشر شده است. * شنیده‌ها حاکی از آن است که در یکی از دانشکده‌های واحد علوم و تحقیقات شخصی با مدرک کارشناسی ارشد در مقطع دکتری تدریس می‌کند لازم به ذکر است دروس مربوطه بنام شخص دیگری ارائه می‌شود. * معاون اجرایی و معاون ورزش در دانشگاه آزاد پست‌هایی است که بعد از منصوب‌شدن افراد در این سمت این پست‌ها تاسیس شده است. * شنیده‌ها حکایت از تحصیل یکی از معاونان سازمان محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد دارد و 4 نفر از مدیران پایین‌دستی این معاون به عنوان استادان وی در دانشگاه هستند. * شنیده‌ها حکایت از انتقال پرونده هیات علمی یکی از مدیران دانشگاه آزاد از دانشگاهی در شهرستان به واحد علوم و تحقیقات برخلاف ضوابط آموزشی دارد، این اقدام سبب اعتراض جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه شده است. انتهای پیام/


دُرنیوز
روزنامه دیلی میل چاپ انگلیس چندی قبل در گزارشی اعلام کرد: شبکه مجازی فیس بوک در ردیف سومین عامل بر هم زننده خانواده‌های انگلیسی و جدایی آن‌ها از یکدیگر قرار گرفته است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از شفاف، موج شبکه‌های اجتماعی و در رأس آن‌ها فیس بوک مدت‌هاست که زندگی‌ها را تحت تأثیر قرار داده است و حتی برای شماری از نان شب هم واجب‌تر شده است. در اطراف خود افرادی را می‌بینیم که ساعت‌های زیادی از زندگی خود را صرف حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند و هر لحظه با یک کلیک به صفحه شخصی دیگران سرک کشیده و از اوضاع و احوال تنها باخبر می‌شوند. عضویت هر روزه تعداد زیادی از مردم در شبکه‌های اجتماعی زنگ خطری است که بارها از سوی کارشناسان به صدا درآمده است. زندگی بسیاری از زوج‌های جوان به خاطر این شبکه‌ها به ورطه نابودی کشیده شده و آثار زیانبار آن نیز دامن بسیاری از زنان و مردان را گرفته است به‌طوری که به خطر افتادن فضای خصوصی افراد و از هم پاشیده شدن اساس خانواده‌ها، مهم‌ترین و جدی‌ترین آثار منفی شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک است.

روزنامه دیلی میل چاپ انگلیس چندی قبل در گزارشی اعلام کرد: شبکه مجازی فیس بوک در ردیف سومین عامل بر هم زننده خانواده‌های انگلیسی و جدایی آن‌ها از یکدیگر قرار گرفته است. در این گزارش آمده است فیس بوک خود به عاملی بزرگ در کاهش ازدواج‌ها و افزایش طلاق‌ها منجر شده است و از مهم‌ترین تأثیرهای فیس‌بوک که در پرونده‌های طلاق عنوان شده، برقراری ارتباط دوباره، ارسال پیام‌های نامناسب و یا گزارش خیانت طرف مقابل از طریق دوستان فرد بوده است.

گرچه آمار دقیقی از تعداد زنان و مردان حاضر در شبکه‌های اجتماعی و بخصوص فیس بوک وجود ندارد اما بیشترین جرایمی که در دنیای مجازی و همچنین اخاذی به وسیله آن اتفاق افتاده است مربوط به مردانی است که ساعت‌های زیادی از زندگی شان را در وب گردی و شبکه فیس بوک سپری می‌کنند. اغلب مردان فیس بوکی زندگی در فضای مجازی را به زندگی در دنیای واقعی ترجیح می‌دهند و به این ترتیب به بیماری تحت عنوان سایبر فوبیا که نشانه‌هایی همانند اعتیاد به مواد مخدر را دارد مبتلا می‌شوند.

روانشناسان و جامعه شناسان با انجام تحقیقات و بررسی‌های علمی به دنبال یافتن پاسخی برای این سؤال‌ها هستند. چه خلأ‌هایی باعث می‌شوند که مردان فیس بوکی زندگی در این فضا را به زندگی واقعی ترجیح ‌دهند و زندگی این افراد دچار چه تغییراتی می‌شود و دیدگاه‌آنها نسبت به همسر و یا فرزندان و اطرافیانشان چقدر دچار دگرگونی می‌شود؟

دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس معتقد است باید از دو بعد به این موضوع نگاه کرد. وی می‌گوید: «اول این‌که این مردان چه نوع معضلات و کمبودهایی دارند که به این سمت کشیده شده‌اند و دوم این‌که دنیای مجازی و فضای فیس‌بوک در طولانی‌مدت چه مضراتی در زندگی شان برجا خواهدگذاشت.»

وی ادامه داد: «بررسی‌ها نشان داده است خیلی از این افراد با مشکلات خاص روانی مواجه هستند. در درجه اول خیلی از این افراد بدآموزی‌های دوران کودکی را با خود دارند و شماری از آن‌ها ناکامی‌ها و عقده‌های روانی دوران کودکی شان به یکباره سرباز کرده و عده خیلی زیادی نیز فقدان مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی را تجربه کرده‌اند. به عبارت دیگر این گونه مردان به جای این‌که در دنیای واقعی به دنبال به‌دست آوردن کسانی باشند که می‌توانند برای آن‌ها نقش همسر آینده را داشته باشند عمدتاً در دنیای مجازی به دنبال این افراد می‌گردند.

گروه دیگر کسانی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارند و احساس می‌کنند اگر در دنیای واقعی بخواهند ارتباط برقرار کنند احتمالاً مورد قبول قرار نخواهند گرفت و باعث می‌شود به دنیای مجازی رو بیاورند. شماری از آن‌ها با استفاده مکرر از سیستم دنیای مجازی اصطلاحاً دچار اعتیاد به اینترنت و یا فیس بوک می‌شوند به‌طوری که واژه جدیدی تحت عنوان «سایبر فوبیا» برای آن‌ها در نظر می‌گیریم که نشانه‌هایی شبیه نشانه‌های اعتیاد و نشانه‌های ترک آن مانند سندروم خماری، سندروم نرسیدن مواد مخدر که فرد را بی‌قرار می‌کند و التهاب و اضطراب را به همراه دارد.»

داور شیخاوندی آسیب‌شناس اجتماعی، تقلیل ارتباطات عاطفی را عامل کشیده شدن بدون حد و مرز مردان به سوی دنیای مجازی و فضایی غیر از فضای گرم خانواده می‌داند و می‌گوید: «مردانی که روابط خوبی با خانواده و همسر ندارند سعی می‌کنند با کارها و برنامه‌های دیگری خودشان را سرگرم کنند و با توجه به گسترش فضای مجازی در میان خانواده‌ها، آن‌ها حضور در این فضا را انتخاب می‌کنند. البته افرادی هم هستند که با گذراندن زمان زیادی در خارج از خانه و یا مطالعه کتاب و روزنامه زمانی که در خانه هستند تلاش می‌کنند تا کمترین ارتباط متقابلی با همسر و یا فرزندان داشته باشند. افرادی که امکاناتی مانند اتاق خصوصی در خانه ندارند در تنهایی خود آهنگ گوش می‌کنند و یا استراحت می‌کنند. همه اینها از کمرنگ شدن ارتباطات عاطفی در خانواده حکایت می‌کند و مردان به جای این‌که به خانواده و فرزندان توجه داشته باشند به کارها و سرگرمی‌های دیگری علاقه نشان می‌دهند.»

دکتر شیخاوندی ژاپن را به عنوان یکی از کشورهایی که از نظر ارتباطات عاطفی دچار مشکل است مثال زد و گفت: «در ژاپن زنان همیشه از این‌که از صبح تا شب باید کار کنند و فقط برای استراحت و خواب به خانه بیایند ناراحت هستند. زوج‌های ژاپنی به خاطر کم شدن ارتباطات عاطفی به دنیای مجازی روی می‌آورند و ساعت‌هایی را که در کنار یکدیگر هستند با اینترنت و شبکه‌های مجازی پر می‌کنند. متأسفانه امروزه صحبت‌های بین زن و شوهر‌ها و یا والدین و فرزندان فقط به خواسته هایشان از یکدیگر محدود شده است.»

تأثیر نامطلوب فیس بوک در زندگی زوج‌ها، واقعیت تلخی است که هر روز شاهد انعکاس آن در رسانه‌ها هستیم. استفاده نادرست از این فضای مجازی باعث شده است که زندگی‌های بسیاری دچار تلاطم شود.

دکتر ابراهیمی مقدم روانشناس درباره تأثیرهای منفی فیس بوک می‌گوید: «نخستین تأثیرمنفی بالا رفتن نرخ افسردگی در این افراد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد کاربران فیس بوکی نسبت به افراد عادی از درجه افسوس و افسردگی بالاتری برخوردارند و این افراد عمدتاً زندگی‌های دیگران را زمانی در فیس‌بوک تجربه می‌کنند و می‌بینند که آن‌ها در زمان‌های خوب، خوش و شادی عکس‌ها و مطالب خودشان را گذاشته‌اند و معمولاً با این کار می‌خواهند نشان بدهند آدم‌های خوشبختی هستند.

کاربر فیس بوک با دیدن این صحنه‌ها بتدریج احساس می‌کند که خودش صاحب چنین موقعیت‌هایی نیست و کم‌کم احساس بدبختی و موفق نبودن در زندگی بر او چیره خواهد شد. این احساس یأس و ناامیدی بتدریج در زندگی تأثیر‌گذار بوده و مشکل ساز می‌شود. از طرف دیگر مقایسه کردن‌های متعدد مانند مقایسه همسر یا وضع زندگی خود با دیگران بتدریج منجر به بوجود آمدن حساسیت می‌شود که خود این مسأله موجب ایرادگیری بیش از اندازه و در طولانی مدت باعث مشکلات خاصی از قبیل احساس‌های ناخوشایند در زندگی خواهد شد.»

وی ادامه داد: «از طرف دیگر متأسفانه برخی کاربران فیس بوک بعضی از موازین اخلاقی مانند پوشش یا مواردی از این قبیل را کمتر رعایت می‌کنند و خود این هم در دراز مدت تأثیرات منفی می‌گذارد. یک نکته بسیار جالب این است که خیلی از مواقع افراد حتی به کسانی که ‌آمارگران رسمی محسوب می‌شوند، اطلاعات نمی‌دهند و این در حالی است که به راحتی اطلاعات شخصی و خصوصی خود را روی فیس بوک می‌گذارند که دیگران از این اطلاعات استفاده کنند. این امر حساسیت اعضای خانواده را به وجود آورده و منجر به ایجاد احساس شک و تردید و سوءظن در خانواده می‌شود که همه اینها بتدریج پایه‌های خانواده را هدف قرار می‌دهد.»

دکتر شیخاوندی، افزایش درک متقابل درون خانواده‌ها را بهترین راه حل برای جلوگیری از سقوط در ورطه دنیای مجازی می‌داند و می‌گوید: «خانواده‌ها باید با یک برنامه‌ریزی مناسب زمان‌هایی را به گزارش دادن به یکدیگر اختصاص دهند. در این زمان‌ها اعضای خانواده از کارها و برنامه‌هایی که دارند برای یکدیگر حرف بزنند و برای حل مشکلات با یکدیگر مشارکت کنند. مردانی که با یک مدیریت صحیح در خانواده بتوانند فضای درک متقابل را به وجود بیاورند کمتر به سمت دنیای مجازی و فیس بوک کشیده می‌شوند. سرگرمی‌های کاذب فیس بوک مانع از ارتباطات عاطفی می‌شود.»
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که موفق شد تیمش را به عنوان دومی سیزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر برساند از این فصل به عنوان سخت‌ترین سال دوران ورزشی‌اش یاد کرد. علی دایی همچنین تاکید کرد لیست مورد نظرش برای فصل آینده را انتخاب کرده و آن را در اختیار سرپرست تیم قرار داده تا پس از مشخص‌شدن وضعیت باشگاه آن را در اختیار مسئولان باشگاه قرار دهد.

به گزارش مهر، علی دایی در خصوص آنچه بر وی و تیمش در لیگ سیزدهم گذشت، گفتگویی را با سایت باشگاه پرسپولیس انجام داد که در زیر از نظر می گذرانید:

* به طور کلی کیفیت فنی سیزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر را نسبت به فصل گذشته چطور دیدید؟

- معتقدم به جز یکی دو تیم مابقی تیم‌ها کیفیت خوب و بالایی داشتند، همین که تکلیف قهرمانی و سقوط تیم‌ها تا هفته پایانی مشخص نبود نشان دهنده رقابت نزدیک تیم ها با یکدیگر بود. شما دیدید که در هفته پایانی 5 تیم برای قهرمانی می جنگیدند. این اتفاق جالب و خوبی است و نشان دهنده کیفیت بالای بازی ها و رقابت نزدیک تیم ها با هم. همین نکته کافی است که بگوییم از نظر فنی و کیفی رقابت های لیگ نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری داشته است.

* به هفته آخر اشاره کردید و مهم ترین نکته آن فوتبال پاکی بود که تیم ها و بازیکنان به نمایش گذاشتند، در این خصوص چه نظری دارید؟

- این هم یکی از نکات مثبت و بارز رقابت ها بود. در هفته پایانی برخی تیم ها نه برای ماندن در لیگ می جنگیدند و نه برای قهرمانی یا کسب سهمیه اما دیدید که این تیم ها آمدند و با انگیزه بالا بازی کردند. همه جای دنیا همین است اما این که مربیان و بازیکنان فوتبال ما تا این حد سعی کردند فوتبال پاک را به نمایش بگذارند خودش یک ویژگی مثبت است و باید آن را به فال نیک گرفت. بنده شخصاً ممنونم که در هفته های پایانی تیم های لیگ برتر آمدند و فوتبال پاک و جوانمردانه ای را به نمایش گذاشتند و تیم پرسپولیس نیز از این اتفاق خوب بهره برد.

* اما قبول دارید که به این اتفاق مهم آن گونه که باید و شاید پرداخته نشد؟

- مطمئناً همین طور است. خیلی ها در این باره سکوت کردند و اظهار نظری نداشتند. ما عادت کردیم که درباره زشتی ها و نیمه خالی لیوان حرف بزنیم، صحبت کنیم و این ها را به نمایش بگذاریم اما کارهای قشنگی مثل این موضوع را اهمیت نداده و روی آن مانور نمی‌کنیم. این یکی از ضعف های فوتبال ماست. اول خودم را می گویم و بعد دیگران را، ما باید به نیمه پر لیوان و اتفاقات خوب هم تا آن جایی که ظرفیت آن وجود دارد بپردازیم. این الگوی تشویقی و نگاه مثبت قطعاً سازنده خواهد بود و تاثیرگذار برای رخ دادن اتفاقات خوب بعدی.

* از نظر برگزاری مسابقات و برنامه ریزی سازمان لیگ رقابت های سیزدهمین دوره لیگ برتر را چطور دیدید؟

- به نظرم نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر بود. سازماندهی خوبی شده بود، آدم باید واقعیت ها را بگوید. در عین حال معتقدم ما توانایی آن را داریم که بهتر از این هم مسابقات را برگزار کنیم. در نظر گرفتن برنامه های مدون و تقویمی که مدام جابجا نشود و برنامه رقابت ها چند هفته به چند هفته اعلام نشود موضوع مهمی است که امیدوارم در سایه تلاش مسئولان برنامه ریز و تعامل با تیم ملی و باشگاه های حاضر در رقابت های لیگ آسیا شاهد آن باشیم. در مجموع باید از مسئولان سازمان لیگ و تلاش هایی که داشتند تقدیر و تشکر کرد.

* درباره تیم هایی که به دسته پایین تر سقوط کردند و رقابت فشرده ای که برای ماندن در لیگ وجود داشت چه دیدگاهی دارید؟

- من متاسفانه بازی های تیم نفت مسجدسلیمان را ندیدم اما چه کسی هست که نداند هواداران و مردم این شهر علاقه بسیار زیادی به فوتبال دارند و به طور حتم صعود این تیم به لیگ برتر موجب خوشحالی و نشاط مردم این شهر شده است. بنده صمیمانه به هواداران فوتبال دوست مسجدسلیمان تبریک می گویم. همچنین به مدیران و مربیان و بازیکنان این تیم. امیدوارم آنها که به لیگ برتر صعود کرده اند بتوانند با برنامه ریزی خوب وارد مسابقات شده و موفق شوند. پرتماشاگر بودن چنین تیم هایی هیجان لیگ را بیشتر می کند و یک اتفاق بسیار خوب است که باید با نگاه مثبت به آن نگاه کرد. امیدوارم مسئولان این تیم و این شهر همت کنند و تیم خوبی را تدارک ببینند تا چنین تیم های پرتماشاگری دوام و بقای بیشتری در لیگ برتر داشته باشند.

وی در همین خصوص افزود: البته باید بگویم نسبت به تیم پدیده مشهد شناخت دارم، به دست اندرکاران این باشگاه و تیم و فوتبال دوستان مشهدی هم تبریک می گویم. آنها برنامه ریزی خوبی داشتند و توانستند صعود قاطعانه ای به لیگ برتر داشته باشند. فکر می کنم این تیم از نظر امکانات و پشتیبانی مالی وضعیت خوبی داشته باشد و این خود یک ویژگی مثبت است. از طرفی شهر بزرگ  و مذهبی مشهد مقدس که همواره در فوتبال ما تاثیرگذار بوده یک نماینده به طور حتم در لیگ برتر خواهد داشت.

از این سو از سقوط تیم داماش متاسف شدم، یک تیم پرتماشاگر از لیگ برتر رفت. متاسفانه این تیم و این باشگاه از سال قبل درگیر مشکلات مالی عدیده ای شده بود و همین مشکلات کار خودش را کرد. آنها مقاومت کردند و با نداری ها و بحران ها ساختند اما طبیعی بود که یک جای کار شاهد اثرگذاری این مشکلات خواهیم بود و سقوط چنین تیمی طبیعی بود. به نظرم مسئولان این باشگاه خیلی هنر کردند که این تیم فصل گذشته حفظ شد. همچنین باعث تاسف است که باشگاهی با امکانات مثل مس کرمان با این همه علاقه مندی که در این شهر می دیدیم به دسته پایین تر رفت. واقعا حیف بود، آنها هم امکانات داشتند هم تماشاگر و جای خالی استان کرمان در لیگ برتر احساس خواهد شد.

* درباره قهرمانی تیم فولاد خوزستان چه نظری دارید؟

- به حسین آقای فرکی و مسئولان این باشگاه و همچنین بازیکنان آن تبریک می گویم. آنها یک باشگاه سازمان یافته و برنامه محور هستند و برهمین اساس توانستند بار دیگر به مقام قهرمانی دست پیدا کنند. آقای فرکی که مربی و بزرگتر بنده بودند توانستند از نظر فنی و ساختاری تیم خوبی را روانه مسابقات کنند و من به ایشان صمیمانه تبریک می گویم.

* قبول دارید که هند آرش افشین در بازی مقابل پرسپولیس به تنهایی تاثیر ویژه ای در قهرمانی فولاد داشت؟

- مطمئناً آن هند می توانست تکلیف قهرمانی را عوض کند. من نمی خواهم حرفی بزنم تا هزار و یک حرف و حدیث درست شود بنابراین با نگاه مثبت به قهرمانی فولاد نگاه می کنم و به آنها تبریک می گویم و در مجموع معتقدم آنها برنامه ریزی خوبی داشتند.

* نگاه مثبت سر جای خودش اما یک سری اتفاقات هم افتاد. در دو بازی پرسپولیس در لیگ و جام حذفی شعارهای توهین آمیزی داده شد. اشیای متفرقه و بطری در یک بازی به سمت شما پرتاب شد و در بازی دیگر هم به خاطر پرتاب سنگ سر ماساژور پرسپولیس شکست. در یک بازی هم برای داوران چنین اتفاقی افتاد اما امتیازی از  آنها کسر نشد در حالی که از پرسپولیس در دیداری که 85 دقیقه تماشاگران میهمان توهین می کردند به خاطر 5 دقیقه عکس العمل از پرسپولیس امتیاز کسر شد، موضوعاتی که فیلم آنها موجود است، چه نظری دارید؟

- در برگشت ما بعد از بازی آخر در اهواز نیز شیشه اتوبوس ما شکسته شد. این اتفاقاتی که شما می گویید کاملا واقعیت دارد. چه می توانم بگویم من نیمه پر لیوان را می بینم و به فولادی ها تبریک می گویم، نمی خواهم حرف دیگری بزنم به هر حال این ها تصمیماتی است که مردم خیلی خوب این مسائل را درک می کنند و خودشان می دانند من نمی خواهم چیزی بیشتر از این بگویم.

* عملکرد پرسپولیس را چطور ارزیابی می کنید، به طور کلی راضی هستید؟

- برای ارزیابی عملکرد پرسپولیس دیگران باید نظر دهند اما نکته مهمی که وجود دارد وجود مشکلات و تاثیرگذاری آن در عملکرد کادر، بازیکنان و همه دست اندکاران آن است. قبل از هر چیز می خواهم از همکاری و تلاش دستیارانم، کادر پزشکی، تدارکات و رسانه ای، سرپرستی و اجرایی تشکر کنم که خیلی از مشکلات، کاستی و یک فصل پرتنش را سپری کرده و نهایت تلاش و همت خود را به خرج دادند.

چه کسی است که نداند ما مشکلات بسیار زیادی داریم. نمی خواهم دوباره آنها را بازگو کنم، با وجود این مشکلات ، حواشی، دردسرها و تنش هایی که موجب شده بود تیم ما یک روز هم آرامش نداشته باشد اما فکر می کنم خیلی خوب نتیجه گرفتیم. یادم می آید وقتی مشغول بستن تیم و جذب بازیکنان بودیم برخی مصاحبه می کردند و می گفتند این نفرات به درد تیم نمی خورند. یادم هست بعضی عنوان می کردند این بازیکنانی که جذب می شوند اسم های عجیب و غریبی دارند و ما آنها را نمی شناسیم و این ها به درد تیم بزرگی مثل پرسپولیس نمی خورند.

وی در همین خصوص افزود: ما کاهش هزینه بسیار چشم گیری داشتیم نسبت به فصل قبل. نیازی نیست که بگویم چه مشکلات و حاشیه هایی برای پرسپولیس به وجود آمد. از همان اول فصل و حتی در دوران آماده سازی مشکلات مدیریتی گریبان گیر تیم شد. خیلی ها علیه تیم صحبت کردند، خیلی ها به خاطر تغییرات مدیریتی وارد گود شده بودند. مدام حرف از تغییر مدیرعامل و هیئت مدیره بود. ما در کازان بودیم و هنوز فصل شروع نشده بود و قرار بود مدیرعامل عوض شود. بعد هیئت مدیره عوض شد و در طول فصل مدام صحبت از تغییرات مدیریتی بود و این ها به طور اتوماتیک وار تاثیراتی را روی تیم، بازیکنان، کادر و... می گذاشت. به همین دلایل پرسپولیس آرامش نداشت و حاشیه ها یکی پس از دیگری تولید می شد.

دایی خاطر نشان کرد: بخواهید داستان اتفاقاتی که در پرسپولیس رخ داد را مرور کنید خودش می شود یک سناریو و یک گزارش بلند. مشکلات از زمانی که داشتیم تیم را می بستیم شروع شد و تا انتها وجود داشت. تمام سعی و تلاش بنده انصافاً و حقیقتاً این بود که نگذارم این مشکلات و حواشی به تیم سرایت کند. سعی می کردیم خودمان را مقابل مشکلات قرار دهیم و به نوعی فدا کنیم تا تاثیر کمتری روی تیم و بازیکنان داشته باشد. تا جایی که امکان داشت برای کاهش تنش ها و اثرگذاری آن روی تیم تلاش کردیم. خیلی سعی کردم فشارها روی من بیاید و به بچه ها انعکاس پیدا نکند اما یک سری مشکلات بود که از عهده ما خارج بود. انصافاً باید بگویم بازیکنان تیم خیلی صبور بودند، خیلی مشکلات را تحمل کردند، خیلی جاها ساختند و با مشکلات کنار آمدند اما هر چیزی حد و حصری دارد.

* در مجموع فصل پرتنشی داشتید؟

- من فقط می توانم بگویم که امسال چه در دروان مربی گری ام و چه در سال هایی که فوتبال بازی می کردم سخت ترین و پرحادثه ترین فصل ورزشی ام بود. خوشبختانه چیزهایی را تجربه کردم که تاکنون تجربه نکرده بودم. اتفاقات عجیب و غریبی رخ داد. به جرات باید بگویم هواداران هنوز خیلی چیزها را درباره اتفاقات امسال و مشکلات تیم نمی دانند، حتی رسانه ها هم از برخی اتفاقات و مشکلاتی که برای تیم به وجود می آمد خبر ندارند. امسال خیلی سعی کردم که از مصاحبه کردن درباره مشکلاتی که داشتیم خودداری کنم.

حرف نمی زدیم تا به مشکلات دامن زده نشود. سعی می کردیم آنها را تحمل کنیم و به نوعی با آنها کنار آمده و معضلات را رتق و فتق کنیم و آن را به رسانه ها نکشانیم. خیلی جاها سکوت کردیم و به همین دلیل ناگفته های بسیاری وجود دارد. این نکته را هم باید بگویم که ما خیلی خوب تمرین کردیم و بیشتر از نود درصد تیم ها تمرین داشتیم. تلاش بچه ها خیلی زیاد بود و این تلاش زیاد موجب می شد تا اثرگذاری مشکلات کمتر باشد.

* از نظر فنی و بستن تیم فکر می کنیم که امسال خیلی هوشمندانه عمل شد و اکثر نفراتی که جذب تیم شدند بازدهی و کارایی خوبی داشتند؟

- ما در فصل نقل و انتقالات سیاست هایی داشتیم و براساس آن عمل کردیم. کاهش هزینه‌ها در دستور کار ما بود و این اتفاق به خوبی رخ داد. در کنار آن سعی کردیم براساس نقاط ضعف به جذب بازیکن بپردازیم. کاهش میانگین سنی تیم و جوانگرایی و ساختن تیمی که بتواند برای سال های آینده نیز به پرسپولیس کمک کند از جمله مسائلی بود که آن را در نظر داشتیم.

خیلی خوشحالم که حالا پرسپولیس جوان های بسیار خوبی دارد که سال ها می توانند به این تیم کمک کنند. تازه این جوان ها با بازی کردن در تیم پرطرفداری مثل پرسپولیس عادت کرده اند و خو گرفته اند و قطعاً در سال های آتی می توانند موفق تر عمل کرده و کمک بیشتری به تیم کنند. سیاست ما این بود که با این جوان ها حتی الامکان قرارداد چند ساله ببندیم . ما به آنها اعتماد کردیم و آنها با تلاش و کوشش بسیار به این اعتماد پاسخ دادند. فکر می کنم سابقه نداشته باشد که پرسپولیس این تعداد بازیکن جوان در تیم های ملی زیر 22 سال و جوانان داشته باشد. آن هم جوان هایی که در تیم یا فیکس بوده اند یا بازیکن جانشین. از این بابت خیلی خوشحالم.

* صادقیان، عالیشاه، مسلمان، خانزاده، غریبی، عابدزاده، کمندانی، کنعانی و... از جمله جوان هایی بودند که در پرسپولیس یا بازیکن فیکس بودند یا ذخیره و به اردوهای تیم ملی امید و جوانان دعوت می شدند؟

- این بازیکنانی که گفتید اکثرشان با پرسپولیس قرارداد دارند جز یکی دو بازیکن. بسیاری از آنها در تیم ما فیکس بودند و شک ندارم که در فصل آینده می توانند حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشند. سابقه نشان می دهد که پرسپولیس این تعداد بازیکن ملی پوش در تیم های پایه نداشته و این یک اتفاق بسیار خوب است که آینده پرسپولیس را می سازد و تضمین می کند.

این تصمیم ما در فصل نقل و انتقالات تصمیمی بود که روی آن پافشاری داشتیم و سعی کردیم این نفرات را هر طور شده جذب کنیم. آنها سهمیه لیگ برتر نبودند و این خودش یک پوئن دیگر بود و این جوانگرایی در فصلی که گذشت تاثیر خودش را نشان داد و به طور حتم در فصل آینده اثرگذاری بیشتری را شاهد خواهیم بود چراکه بازیکنان توانستند به بازی در پرسپولیس عادت کنند.

* پیروزی پرسپولیس در بازی با استقلال خوزستان پنجاهمین برد علی دایی با پرسپولیس به عنوان سرمربی بود و شما توانستید در دو فصل و نیم سرمربیگری در این تیم سه بار سهمیه آسیایی بگیرید، چه نظری دارید؟

- خدا را شکر می کنم که در سال هایی که سرمربی پرسپولیس بودم در سایه حمایت های همه جانبه هواداران، تلاش بازیکنان و برخی اتفاقات خوب توانستیم سه بار سهمیه آسیا بگیریم و دو بار قهرمان جام حذفی شویم. امسال هم می توانستیم قهرمان لیگ شویم اما انصافا خیلی مشکلات مانع از کسب جام شد. بچه ها شایستگی آن را داشتند.

پرسپولیس باشگاه بزرگ و پرطرفداری است و کار کردن در آن یک افتخار. وقتی در این تیم مسئولیت داری بایدتمام تلاش خودت را انجام دهی تا انتظارات به حق هواداران را برآورده کنی. در این دو فصل و نیم که سرمربی پرسپولیس بوده ام خوشبختانه از حمایت همه جانبه هواداران برخوردار بودیم. آنها هیچ وقت ما را تنها نگذاشتند و هر وقت که لازم بود با حضور پرشور و حمایت همه جانبه خود به ما کمک کردند.

اگر حمایت هواداران نبود این موفقیت ها هرگز به دست نمی آمد. امیدوارم لطف خدا شامل حال ما شود و بتوانیم هر وقت که مسئولیت داریم انتظارات مردم را برآورده کنیم. می دانم که مشکلات موجود در تیم ربطی به هواداران ندارد و من از این بابت باید بگویم ما مدیون هواداران هستیم و باید برای بهترین هواداران بهترین نماینده باشیم.

* شما دو سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارید، برنامه های کاری تان را کی اعلام می کنید؟

- برنامه و تقویم کاری من مشخص است. این تقویم کاری شامل زمان شروع تمرینات، مکان برگزاری اردوهای آماده سازی، زمان برگزاری بازی های دوستانه و تدارکاتی و همچنین لیست تیم فصل آینده است. بنده اینها را بلافاصله پس از پایان لیگ آماده کردم و به محض اینکه وضعیت باشگاه مشخص شود و یا از بنده بخواهند این تقویم کاری و لیست تیم را تقدیم خواهم کرد.

از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد و باید بگویم بنده در تهیه لیست سعی کردم تغییرات زیادی نداشته باشم و اسکلت و استخوان بندی تیم حفظ شود. جابجایی های ما زیاد نخواهد بود، لیست ما آماده است و هر زمان که وضعیت باشگاه مشخص باشد و یا از من بخواهند آن را به باشگاه ارائه می کنم. در حال حاضر نیز این لیست را به آقای پنجعلی سرپرست تیم داده ام و مشکلی از این بابت وجود ندارد. باید بگویم ما فصل گذشته در زمان خوبی تمرینات را شروع کردیم و دوران آماده سازی بسیار خوبی را سپری کردیم.

وی تصریح کرد: پرسپولیس یکی از تیم هایی بود که زودتر از سایر تیم ها تمرینات آماده سازی اش را شروع کرد. امیدوارم امسال نیز همین طور باشد و ما بتوانیم در زمانی که پیش بینی کرده ایم ضمن جذب بازیکنان تمرینات خود را با حداکثر بازیکنان آغاز کنیم. هرچند که به خاطر حضور ملی پوشان در اردوی تیم ملی این نفرات به هنگام شروع تمرینات آماده سازی در کنار ما نخواهند بود.

البته درباره لیست بازیکنان از آنجایی که هنوز به طور دقیق و رسمی به باشگاه ها اعلام نشده که در فصل آینده از چه تعداد بازیکن بزرگسال و چه تعداد بازیکن زیر 23 سال و جوانان می توانند استفاده کنند لیستی که آماده کردم ام ممکن است تغییراتی در پی داشته باشد. در مجموع ما منتظر اعلام باشگاه ، مشخص شدن وضعیت باشگاه برای فصل بعد و همچنین آیین نامه جدید نقل و انتقالات و چگونگی جذب بازیکنان بزرگسال و غیربزرگسال هستیم تا کارمان را شروع کنیم. بنده نیز از آنجایی که قرارداد دارم برحسب وظیفه این لیست و برنامه کاری را آماده کردم و منتظر تصمیم گیری ها و برنامه ها هستم تا در صورتی که مشکلی وجود نداشت کارمان را شروع کنیم.


دُرنیوز
این روزها مردم راحت‌تر می‌توانند با هنرمند محبوب خود ارتباط برقرار کنند و به آنها پیام بدهند...

این روزها مردم راحت‌تر می‌توانند با هنرمند محبوب خود ارتباط برقرار کنند و به آنها پیام بدهند چرا که تقریبا تمام آنها با حضور در شبکه‌های اجتماعی هم به هواداران خود سر می‌زنند و هم برخی اخبار مربوط به زندگی شخصی خودشان را با مردم در میان می‌گذارند.

 به روال همیشه به سراغ چند هنرمند محبوب رفتیم تا ببینیم در صفحه شخصی آنها چه خبر است:

 *مازیار فلاحی با روحیه لطیف همیشگی اش کنار شکوفه های بهاری درخت سیب عکس زیبایی انداخته است. 

*بهرام رادان این عکس را گذاشته و نوشته: این خانواده فرخنده در آتش بس 2 میزبان شما خواهد بود. *روزبه نعمت الهی خواننده جوان و خوش آتیه در کنار مادرش فرشته جواهری، عکس زیبایی گرفته است و با دوستدارانش به اشتراک گذاشته است. 

*این پسر کوچولو با این لپ های با نمکش پسر کسی نیست جز محسن چاووشی خواننده ای با صدای خاص! 
*میلاد کی مرام در کیش با هنگامه قاضیانی، هانیه توسلی،سام قریبیان و علی کشوری، انگار همه هنرمندان ما جمع شان در کیش جمع است. *عرشیا پسر امیر حسین رستمی در کنار آندو.هنرمندان استقلالی این روز ها در آرزوی قهرمانی استقلال اند. *محمد رضا فروتن در این لباس و کلاه که آدم را یاد کارگاه گجت می اندازد عکسش را به دوست دارانش تقدیم کرده است. *حمید گودرزی با لباس بوکس! فوتوشاپ هم نیست. 

*حسین سلیمانی در گریم فیلم عقای صحرا. پشت سر این بازیگر هم کیکاوس یاکیده ایستاده است.


دُرنیوز
ایرنا -   -  سیاسی - 
21 دقیقه و 49 ثانیه پیش
قم – ایرنا – جشن بزرگ میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی در حالی یکشنبه شب در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد که با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش ایرنا، آیت الله ˈابراهیم امینیˈ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ،آیت الله ˈمرتضی مقتداییˈ قائم مقام جامعه مدرسین ،آیت الله ˈسید محمد موسوی بجنوردیˈ عضو سابق شورای عالی قضایی ، حجج اسلام ˈسید حسن خمینیˈ ، ˈ سید علی خمینی ˈ و علی اکبر ناطق نوری دراین مراسم حضور داشتند.

همچنین آیات ˈمحمد جواد فاضل لنکرانیˈ ،ˈسید محمد غرویˈ از اعضای جامعه مدرسین حوزه، برخی از اعضای بیت امام راحل ، به همراه حجت الاسلام ˈمحمد صادق صالحی منشˈ استاندار و جمعی از مدیران کل استان قم از دیگر میهمانان این مراسم باشکوه بودند.** ازدحام جمعیت و قرار داشتن تنها یک گیت امنیتی، ازدحام شدیدی را دقایقی پیش از شروع جشن در ورودی سالن بوجود آورده بود.** جمع کثیری از مردم نیز به دلیل کمبود مکان نشستن ، بیرون سالن

از طریق ویدئو پرژکتور مراسم را نظاره گر بودند، این در حالی بود که گروهی از مردم نیز به صورت ایستاده یا نشسته بر روی پله های سالن از مراسم بهره می بردند.** حجت الاسلام والمسلمین ˈحبیب الله موسویˈ رییس دفتر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) درقم اولین سخنران مراسم بود که

درمورد شخصیت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی (ره) سخن گفت و تاکید کرد که نسبت به امام در سال های اخیر بی مهری صورت گرفته است و در راهپیمایی ها و ادارات کمتر عکس بنیانگذار انقلاب را مشاهده می کنیم.

** ˈمحمد علی مجاهدیˈ پیشکسوت شعر آیینی کشور با استقبال سید حسن خمینی و علی اکبر ناطق نوری پشت تریبون رفت و اشعاری را در مدح فاطمه زهرا(س) قرائت کرد.

** استاندار قم نیز در ادامه مراسم در مورد روز زن، ویژگی های شخصیتی زن مسلمان و شخصیت امام راحل سخن گفت.** حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری به عنوان آخرین سخنران پشت

تریبون رفت و در آغاز سخن گفت: در سفر به استانی در دوران ریاست مجلس ، امام جمعه مرکز استان برای خیر مقدم پشت تریبون رفت و تقریبا همه زمان را به بهانه خیر مقدم سخنرانی کرد و نوبت بنده که شد، عرض کردم بنده برای عرض خیر مقدم آمده ام چون صحبت را دیگر آقایان کرده اند، امشب نیز این مساله اتفاق افتاد.ک/4

7408/ 550/

انتهای پیام /*
Contact the editor: newsroom@irna.ir


دُرنیوز
مرد متهم به قتل با وجود شرط اولیای‌دم برای بخشش حاضر نشد در دادگاه انگیزه‌اش را از ارتکاب جنایت توضیح بدهد.

به گزارش شرق، مردی چهارسال قبل با مراجعه به پلیس به ماموران گفت پسرش به‌نام مازیار گم شده ‌است. او به ماموران گفت: «پسرم یک روز قبل برای رفتن به جایی از خانه بیرون رفت و دیگر برنگشت. ما خبر نداریم او به چه دلیل بیرون رفته ‌بود.»

وقتی تحقیقات ماموران روی ردیابی تلفن همراه مازیار متمرکز شد، آنها متوجه‌ شدند او شب حادثه بیشترین تماس‌ها را با جوانی به‌نام فرشید داشته به همین دلیل فرشید برای بازجویی احضار شد اما ادعا کرد گفت‌وگویش با جوان مفقودشده صرفا مکالمه‌ای دوستانه بوده و اصلا در جریان ناپدیدشدن او نیست. گفته‌های فرشید نتوانست ماموران را قانع‌کند و او بازداشت شد. فرشید در مراحل بعدی تحقیق، به قتل اعتراف کرد.

او گفت: مازیار و من برای سرقت کابل برق رفته‌ بودیم. او می‌گفت ما می‌توانیم از این راه پولدار شویم نیمه‌‌شب بود که برای سرقت اقدام کردیم. مازیار از تیرک برق بالا رفت اما یکدفعه دچار برق‌گرفتگی شد و از بالا به پایین افتاد. بعد از آن من ترسیدم و جسدش را به بیابان بردم و آتش زدم و بعد هم دفن کردم.»

ماموران جسد را با توجه به آدرسی که متهم داده ‌بود، کشف کردند اما وضعیت جنازه نشان می‌داد مازیار کشته شده و احتمالا متهم در قتل تنها نبوده‌ است. وقتی فرشید در این خصوص مورد بازجویی قرار گرفت. گفت شخصی به‌نام حسین در این ماجرا نقش داشت. فرشید این بار ادعا کرد اعترافاتش دروغ بود. او گفت: من 300هزارتومان از مازیار پول می‌خواستم اما پولم را نمی‌داد. بعد فهمیدم حسین هم با مازیار مشکلاتی دارد و قصدش این است که با او دعوا کند. با حسین تماس گرفتم و گفتم بیا با مازیار دعوا کنیم و هردو انتقام بگیریم. او را به جایی کشیدیم و کشتیم. البته ضارب من بودم و بعد حسین کمک کرد جسد را به بیابان ببریم، سپس جنازه را سوزاندیم.

وقتی پلیس بررسی کاملی روی تلفن‌های مقتول انجام داد، مشخص شد شخصی به‌نام داوود هم در این پرونده نقش دارد و در زمان حادثه تماس‌هایی با مقتول داشت. فرشید در این‌باره به ماموران گفت: داوود مشکلاتی با مازیار داشت به همین دلیل پیشنهاد داد مازیار را بکشیم. من هم قبول کردم. او به من گفته ‌بود بابت این قتل 70میلیون‌تومان می‌دهد. آن روز مازیار را به بهانه اینکه گنج پیدا کرده‌ایم به محل کشاندیم و بعد او را به قتل رساندیم. وقتی داوود بازداشت شد، گفت: مازیار عکس زنم را پیدا کرده و آن را پیش خودش نگه ‌داشته ‌بود. پدر زنم گفت اگر مازیار را بکشی 70میلیون‌تومان می‌دهم. من هم با حسین صحبت کردم و قرار شد او کمک کند. ما او را به بهانه اینکه گنج‌ داریم به محل خلوتی کشیدیم و بعد هم به قتل رساندیم؛ البته من در قتل نقشی نداشتم و جسد را فرشید و حسین بردند.

کیفرخواست علیه سه متهم بعد از پایان تحقیقات صادر و پرونده به شعبه 74 دادگاه کیفری ‌استان تهران فرستاده ‌شد. آنها پای میز محاکمه رفتند و بعد از اینکه نماینده دادستان تهران کیفرخواست را خواند و اولیای‌دم نیز درخواست قصاص را مطرح کردند، فرشید در جایگاه حاضر شد. او اتهام قتل را قبول کرد و گفت: دوستانم نقشی در این قتل نداشتند، آنها بی‌گناه هستند، من خودم او را کشتم بنابراین درخواست دارم هردو آنها آزاد شوند. 

وقتی نوبت به دو متهم دیگر رسید آنها هم در جایگاه حاضر شدند و ادعا کردند در قتل نقشی نداشتند و اصلا نمی‌دانند مازیار به چه دلیل به قتل رسیده است.

بعد از پایان جلسه رسیدگی، قضات وارد شور شدند و فرشید را به قصاص، حبس، شلاق و دیه، حسین را به 15سال حبس و شلاق و داوود را به 12سال حبس محکوم کردند. این حکم مورد اعتراض متهمان قرار گرفت. بعد از بررسی این اعتراض در دیوانعالی کشور رای قصاص متهم ردیف اول مورد تایید قرار گرفت اما حکم دو متهم دیگر نقض و پرونده به شعبه 71 دادگاه کیفری ‌استان تهران فرستاده ‌شد.

در جلسه دیروز بعد از اینکه نماینده دادستان از کیفرخواست دفاع کرد و اولیای‌دم نیز یک‌بار دیگر بر قصاص تاکید کردند قاضی عزیزمحمدی، رییس دادگاه اولیای‌دم را به گذشت دعوت کرد. آنها گفتند اگر متهم ردیف اول انگیزه واقعی خود را از قتل بگوید رضایت بدون قید و شرط می‌دهند و در دادگاه نیز صورتجلسه را امضا می‌کنند.

متهم ردیف اول که به‌عنوان مطلع در این جلسه حضور داشت، گفت: رای قصاص من صادر شده و اصلا نمی‌خواهم در این‌باره حرف بزنم. اتهام قتل بر من وارد شده و من نیز آن را قبول کرده‌ام. البته تاکید می‌کنم داوود و حسین نقشی در این قتل نداشتند و اصلا نمی‌دانستند مازیار کشته‌ شده است. همه کارها را خودم تنهایی انجام دادم. سپس دو متهم دیگر در جایگاه حاضر شدند. آنها نیز گفتند در قتل نقشی نداشتند و حتی مخفی‌کردن جسد نیز کار آنها نبود. در این هنگام قاضی از داوود پرسید اگر تو در قتل نقشی نداشتی چرا مقابل خانه پدرزنت رفتی و گفتی پول را بدهد؟ تو فریاد زدی و شاهدان نیز این موضوع را تایید کردند.

گفته‌های همین شاهدان بود که ماموران را به شک انداخت و باعث شد آنها تحقیقات بیشتری انجام دهند و تو را بازداشت کنند. متهم همه این گفته‌ها را تکذیب کرد و گفت: من با زنم اختلافی نداشتم و آنچه گفته‌اند اصلا درست نیست.

بعد از پایان جلسه دادگاه، برادر مقتول یک‌بار دیگر نزد قاضی عزیزمحمدی رفت و گفت: من از خانواده‌ام وکالت دارم و اگر فرشید در مورد انگیزه‌اش از قتل واقعیت را بگوید حتما رضایت می‌دهم. قاضی یک‌بار دیگر از متهم خواست تا سکوت خود را بکشند، اما متهم گفت هرگز انگیزه خود را به زبان نخواهد آورد. او گفت: نمی‌خواهم در این‌باره صحبت کنم و دیگر در این خصوص از من سوال نکنید. بنابر این گزارش هیات قضات بعد از پایان جلسه رسیدگی برای صدور رای دادگاه وارد شور شدند.دُرنیوز
سعدی شیرازی ستاره‏ همیشه تابان آسمان ادب پارسی و نقطه‏ ماندگار حکمت و معرفت مشرق زمین است که اول اردیبهشت ماه روز بزرگداشت او نامیده شده است.

سعدی شاعر اخلاق است یا نصیحت می کند؟ / تحلیل و پاسخ دکتر داوری اردکانی

فرهنگ > دین و اندیشه - سعدی شیرازی ستاره‏ همیشه تابان آسمان ادب پارسی و نقطه‏ ماندگار حکمت و معرفت مشرق زمین است که اول اردیبهشت ماه روز بزرگداشت او نامیده شده است.

نوشته ها و اشعار او در دو کتاب گلستان و بوستان سراسر حکمت و اندرز با بیانی شیرین و در قالب حکایت هایی خواندنی است. شهرت و آوازه او از مرزهای ایران نیز گذشته و رالف والدو امرسون، فیلسوف و نویسنده آمریکایی در قرن نوزدهم می‏ گوید: «سعدی به زبان همه‏ ملل و اقوام عالم سخن می گوید و گفته‏ های او مانند هومر و شکسپیر و سروانت و مونیتی همیشه تازگی دارد.» او کتاب گلستان را یکی از اناجیل و کتب مقدسه‏ دیانتی جهان می‏داند و معتقد است که دستورهای اخلاقی آن، قوانین عمومی و بین‏ المللی است.

حکمت و اخلاق موجود در اشعار این شاعر بزرگ، موجب شده تا او را شاعر اخلاق بنامند. دکتر رضا داوری اردکانی، استاد فلسفه یکی از کسانی است که سعدی را با این لقب خطاب می کند. دکتر داوری که در کتاب «شعر و همزبانی» درباره شعر و شاعری سخن می گوید، به طور مفصل چرایی شاعر اخلاق بودن سعدی را نیز شرح می دهد.

در ادامه بخشی از اظهارات این استاد فلسفه را درباره سعدی، شاعر اخلاق به انتخاب خبرآنلاین می خوانید.

 

چگونه شاعر، شاعر اخلاق می شود؟
اخلاق و حکمت دو واژه ای هستند که در نوشته ها و حکایت های این شاعر پارسی به چشم می خورد. اما این که چگونه می توان یک شاعر را شاعر اخلاق نامید، پرسشی است که دکتر رضا داوری اردکانی، استاد فلسفه و حکمت درباره آن می گوید:
«هر کس نصیحت گر باشد و مواعظ و پندهایی را به نظم درآورد شاعر اخلاق نیست. در شعر حقیقی صورت و مضمون از هم جدا نمی شود و وحدت دارد، اما در شعر بد و تصنعی این دو را از هم می توان جدا کرد.مثلا اگر کسی یک مطلب اخلاقی یا اجتماعی را بر سبیل تفنن و با تکلف به نظم درآورد، به نحوی که مضمون در شعر غالب باشد، او را شاعر اخلاق نمی توان دانست.
در شعر شاعر اخلاق تذکر اخلاقی با صورت شعر متحد است و این وحدت صورت شعر و مضمون اخلاقی را در شعر هیچ شاعری مثل سعدی نمی بینیم، سعدی شاعر اخلاق و شریعت است.»

چرا سعدی شاعر اخلاق و شریعت است؟
دکتر داوری سعدی را شاعر اخلاق و شریعت می داند و در این باره می گوید: «شاید اعتراض کنند که در گلستان مطالب خلاف اخلاق آمده است و کسی که چنین مطالبی بنویسد، مستحق عنوان شاعر اخلاق نیست. می دانیم که از زمان تصنیف گلستان تا کنون، شاعر را از این بابت که گفتیم ملامت کرده اند.
ما نصیحت به جای خود کردیم       روزگاری در این به سر بردیم
گر نیاید به گوش رغبت کس          بر رسولان پیام باشد و بس

شاعر اخلاق صرفا نصیحت نمی کند، بلکه داروی تلخ نصیحت را به شهد ظرافت برمی آمیزد تا طبع ملول مردمان و خوانندگان از دولت قبول محروم نگردد. سعدی با توجه به ملامت ملامتگران و طعن طاعنان مثلا کتاب گلستان را صرفا اخلاقی نخوانده، بلکه آن را «برای نزهت ناظران و فسحت حاضران» تصنیف کرده و می دانسته است که "باد خزان را بر ورق او دست تطاول نباشد و گردش زمان عیش ربیعش را به طیش خریف مبدل نکند." »

استاد فلسفه و رئیس فرهنگستان علوم در توضیح این که چرا سعدی را شاعر اخلاق می توان نامید، عنوان می کند: «اینکه می گوییم سعدی شاعر اخلاق است، مراد این نیست که او صرفا علاقه و توجه به اخلاق داشته و بر اثر این علاقه و توجه شاعر اخلاق شده است، و شاید اصلا درست نباشد که شاعران را بر حسب علایقی که دارند و مطالبی که به آن می پردازند طبقه بندی کنیم و بگوییم فلان شاعر، شاعر اجتماعی است و آن دیگری شاعر عرفان یا شاعر اخلاق است.
من سعدی را از جهت علاقه ای که به اخلاق دارد شاعر اخلاق نخوانده ام. شاعر اخلاق کسی است که در شعر او یا با شعر او ساحت اخلاقی وجود بشر ظاهر و متحقق می شود. شاعرانی هستند که شعرشان بیشتر به ساحت خلت و معرفت تعلق دارد و شاعرانی هم در اوقات از خود به در شدن شاعرانه، عکس خود را در افق آیینه وجود می بینند و شعرشان شعر تمتع و آرزو و حسرت و حرمان و حدیث نفس و ... است.»

دکتر داوری برای مشخص شدن جای شعر سعدی در ساحت های مختلف بشر از اشعار او مثالی می آورد: «به تحقیق که شعر سعدی نفسانی نیست و وقتی می گوید:
دریغ روز جوانی و عهد برنایی           نشاط کودکی و عیش خویشتن رایی
سرفروتنی انداخت پیریم در پیش    پس از غرور جوانی و دست بالایی
زهی زمانه ناپایدار عهد شکن          چه دوستی است که با دوستان نمی پایی ... »

فرق شاعر اخلاق با اهل وعظ و نصیحت
سعدی خود نصیحت گر و واعظ بوده است. در این صورت آیا می توان شاعر اخلاق بودن او را با نصیحت گری یکی دانست؟ استاد فلسفه پاسخ این سوال و تفاوت این دو عنوان را چنین توضیح می دهد: «گر چه مقام وعظ سعدی و شاعری او به کلی بی ارتباط نیست، اما شاعر اخلاق داروی تلخ نصیحت را به شهد ظرافت در می آمیزد و گاهی نیز نصیحت را تازیانه تذکر می کند تا طبع ملول از دولت قبول محروم نماند.

سعدی با شعرش ما را به عالم صفای وحدت قول و فعل می برد و در گفته اش این وحدت متحقق می شود و به این معنی شاعر اخلاق است. او سخن خود را به گوش فطرت ما می گوید و اگر این گوش بسته باشد، چه بسا که گوش رغبت ما آن را نپسندد و نپذیرد، ولی شاعر منتظر باز شدن گوش رغبت نمی ماند: گر نیاید به گوش رغبت کس بر رسولان پیام باشد و بس
نصیحت گر نصیحت می کند و پروای گوش رغبت مردمان ندارد، اما شاعر اخلاق سخن خود را به گوش رغبت می گوید و در این راه چه بسا که کسانی احوال شاعرانه او را درنیابند و طعن و ملامتش کنند که چرا نکات دور از اخلاق می گوید.»

تسلیم در برابر عظمت خداوند در اشعار بوستان
بوستان نیز همچون گلستان، مضامین حکمت آمیز را اما در قالب شعر بازگو می کند. دکتر داوری بوستان را راهی برای رسیدن از اخلاق به معرفت می داند و درباره آن می گوید: «آنچه در باب دهم بوستان آمده است رنگ و عطر دیگری دارد و با این باب، راهی از اخلاق به معرفت گشوده می شود و حکایت آخر متضمن سیر از هوا و هوس به پناه مسجد و شریعت و تذکر به عجز و درماندگی خود و خودی در مقابل قهر و عظمت پروردگار است.

عزیزی و خواری تو بخشی و بس    عزیز تو خواری نبیند ز کس
گرم بر سر افتد ز تو سایه ای          سپهرم بود کمترین پایه ای
نه من سر زحکمت به در می برم     که حکمت چنین می رود بر سرم
بضاعت نیاوردم الا امید                   خدایا ز عفوم مکن ناامید

پایان بوستان تسلیم و قبول قهر و غلبه خداوندی و آغاز ورود به آفاق خلّت و معرفت است.»

روزگار گذشته و خواندن گلستان و بوستان در مدارس
بیشتر ما از بزرگان و پیشکسوتان و حتی پا به سن گذشته های آشنای خود شنیده ایم که در روزگار گذشته که کودکان به مکتب خانه می رفتند، خواندن و آموختن از قرآن و گلستان و بوستان و اشعار حافظ و مثنوی مولانا بسیار معمول بود. و بیشتر آنها که حافظه شان یاری می کند حکایت های خوانده در آن دوران را به یاد دارند و از حفظ می خوانند. اما دریغ که این رسم خوب حکمت آموزی امروزه برچیده شده است.

دکتر داوری نیز با تاسف از این واقعه یاد کرده و می گوید: «می دانیم که گلستان در دوران قبل از تاسیس مدارس جدید که پروای اخلاق و شریعت بیشتر بوده در مکتب خانه ها و مدارس تدریس می شده است و در این بیست سی سال اخیر به آن کم اعتنایی کرده اند و می کنند. به عبارت دیگر کسانی که مقید به رعایت آداب و اخلاق اسلامی بوده اند، سعدی و گلستان او را تحمل کرده و خوانده و درس داده اند. آنها هم بدون تردید آنچه را که در گلستان خلاف اخلاق دانسته شده است خوانده اند، اما به این نکته توجه داشته اند که گلستان کتاب عبرت است و شاید از دور حس می کرده اند که شاعر اخلاق با نصیحت گر عادی فرق دارد و از گوش رغبت کسان هم غافل نبوده اند ولی از آنجا که گوش رغبت در دوران اخیر گوش دیگری است، ما دیگر مانند گذشتگان سعدی را نمی خوانیم.

به هر حال گلستان سعدی کتاب عبرت است و پیداست که در حکایات عبرت آموز ممکن است وقایعی ذکر شود که در زندگی اهل زهد پیش نمی آید. بوستان سعدی هم کتاب عبرت است، اما کتاب عبرتی که به آستانه معرفت و خلّت می رسد.»

/6262دُرنیوز
کردپرس -   -  سایر - 
29 دقیقه و 14 ثانیه پیش
توضیح عکس: آخرین تصویر ماهواره‌ای، نقشه پیش‌بینی پوشش ابر منطقه برای امروز
 وضع هوای ارومیه
Top of Form
 
9° c
نیمه ابری
جهت باد: جنوب غربی
هوای حاضر | دوشنبه 01 اردیبهشت
سرعت باد: 1 متر بر ثانیه

نم نسبی: % 81

دید افقی: بیش از 10 کیلومتر

بارندگی 24 ساعت گذشته: صفر میلیمتر

بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: 20° c

کمینه دما در 24 ساعت گذشته: c
 
 
 
 
سه شنبه 02 اردیبهشت
نیمه ابری و وزش باد دربعدازظهر بتدریج ابری
8° c

 

21° c
چهارشنبه 03 اردیبهشت
نیمه ابری تا ابری درپاره ای نقاط رگبار و رعد و برق
9° c
 

19° c
پنجشنبه 04 اردیبهشت
نیمه ابری و بارش پراکنده بتدریج کاهش ابر
7° c
 

20° c
 
 
 
 
 
 
 
 
Bottom of Form
 وضع هوای سنندج
Top of Form
 
7° c
صاف
جهت باد: شمالی
هوای حاضر | دوشنبه 01 اردیبهشت
سرعت باد: 1 متر بر ثانیه

نم نسبی: % 79

دید افقی: بیش از 10 کیلومتر

بارندگی 24 ساعت گذشته: صفر میلیمتر

بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: 27° c

کمینه دما در 24 ساعت گذشته: c
 
 
 
 
سه شنبه 02 اردیبهشت
نیمه ابری و وزش باد اوایل شب بتدریج ابری
7° c
 

25° c
چهارشنبه 03 اردیبهشت
نیمه ابری تا ابری درپاره ای نقاط رگبار و رعد و برق
7° c

 
22° c
پنجشنبه 04 اردیبهشت
نیمه ابری و بارش پراکنده بتدریج کاهش ابر
6° c
 

22° c
 
 
 
 
 
 
 
 
Bottom of Form
 وضع هوای کرمانشاه
Top of Form
 
12° c
صاف
جهت باد: -
هوای حاضر | دوشنبه 01 اردیبهشت
سرعت باد: آرام

نم نسبی: % 71

دید افقی: بیش از 10 کیلومتر

بارندگی 24 ساعت گذشته: صفر میلیمتر

بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: 25° c

کمینه دما در 24 ساعت گذشته: c
 
 
 
 
سه شنبه 02 اردیبهشت
نیمه ابری و وزش باد اوایل شب بتدریج ابری
9° c

 
25° c
چهارشنبه 03 اردیبهشت
نیمه ابری تا ابری درپاره ای نقاط رگبار و رعد و برق
11° c

 
23° c
پنجشنبه 04 اردیبهشت
نیمه ابری و بارش پراکنده بتدریج کاهش ابر
9° c

 
23° c
 
 
 
 
 
 
Bottom of Form
وضع هوای ایلام
Top of Form
 
14° c
صاف
جهت باد: جنوب شرقی
هوای حاضر | دوشنبه 01 اردیبهشت
سرعت باد: 2 متر بر ثانیه

نم نسبی: % 51

دید افقی: بیش از 10 کیلومتر

بارندگی 24 ساعت گذشته: صفر میلیمتر

بیشینه دما در 24 ساعت گذشته: 26° c

کمینه دما در 24 ساعت گذشته: 11° c
 
 
 
 
سه شنبه 02 اردیبهشت
نیمه ابری درپاره ای نقاط بادوگردوخاک اوایل شب افزایش ابر
12° c
 

24° c
چهارشنبه 03 اردیبهشت
نیمه ابری تا ابری درپاره ای نقاط رگبار و رعد و برق
13° c
 

24° c
پنجشنبه 04 اردیبهشت
نیمه ابری و بارش پراکنده بتدریج کاهش ابر
13° c

 
22° c
 
 
 
 
 
 
 


دُرنیوز
عدم تخصیص بودجه برای آموزش دادن به کادر پزشکی در کشور انگلستان خیل بیماران را با تکنسین‌های بی‌تجربه و ناکارآمد به ویژه در درمان سرطان مواجه کرده است.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ جدید‌ترین رسوایی پزشکی در کشور انگلستان در خصوص تعرفه‌های قیمت انجام درمان رادیوتراپی یا پرتو درمانی بر روی بیماران مبتلا به سرطان است. گفتنی است، دولت انگلستان و به ویژه نخست وزیر این کشور دیود کامرون در سال ۲۰۱۲ اعلام کرده بود که رقمی بالغ بر ۲۳ میلیون پوند صرف خرید و نصب تجهیزات جدید پرتو درمانی در بیمارستان‌های سراسر این کشور خواهد کرد. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، علی رغم این وعده هنوز دستگاه‌های جدید پرتو درمانی که براساس ادعای سازندگان آنها هزینه کمتر برای بیماری ولی قدرت درمانی بالاتری دارند در بسیاری از بیمارستان‌ها راه اندازی نشده و یا در صورت نصب پرسنل و خدمهٔ بیمارستان در زمینه کار با این تجهیزات آموزش‌های لازم را ندیده‌اند. 

پرتو درمانی یکی از روش‌های درمانی بسیار مهم در درمان انواع سرطان‌ها است و اغلب پزشکان در مواقع لزوم انجام آن را در کنار جراحی و یا شیمی درمانی برای بیماران تجویز می‌نمایند. 

هزینه انجام جلسات متعدد پرتو درمانی در کشور انگلستان بسیار بالا است و خانواده افراد مبتلا به سرطان مجبور به پرداخت هزینهٔ بسیار بالایی برای درمان هستند. انتهای پیام/


دُرنیوز
ایرنا -   -  اخبار برگزیده - 
33 دقیقه و 56 ثانیه پیش
تهران - ایرنا- روزنامه اطلاعات روز دوشنبه «نباید به کینه ورزی های مذهبی دامن زد» و «جامعه باید برای زنان امن شود» را در صفحه نخست برجسته کرد.

روزنامه اطلاعات تیتر یک را به موضوع نباید به کینه ورزی های مذهبی دامن زد اختصاص داد و نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در خجسته سالروز ولادت با سعادت بانوی برگزیده 2 عالم حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها و فرزند برومندش امام خمینی در دیدار جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت علیهم السلام فرمودند «مجالس مذهبی فرصتی منحصر به فرد در بیان درس های مهم زندگی ستارگان فروزان دین است و باید با انتقال محتوا و مضمون هنرمندانه، آگاهی بخش، بیدارگر، امیدوار کننده، وحدت آفرین و رعایت کامل حدود شرعی در مراسم مذهبی، این مسوولیت و فرصت را در خدمت مقابله با توطئه های پیچیده دشمنان اسلام و همچنین پیشبرد اهداف نظام اسلامی قرار داد.»

روزنامه اطلاعات جامعه باید برای زنان امن شود را انعکاس داد. حسن روحانی رییس جمهوری در همایش ملی زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ با اشاره به جایگاه و شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: ایشان نه تنها الگویی برای همه زنان بوده اند، بلکه الگویی برای همه انسان هاست.

‏این روزنامه در صفحه اخبار داخلی جایگاه مردم در اندیشه امام راحل بی بدیل است را بازتاب داد.‎‏

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در مراسم افتتاح مرکز ترویج یاد، نام و اندیشه امام خمینی وابسته به شهرداری تهران سخن می گفت با تاکید بر این که امام به ما احتیاج ندارد و این ما هستیم که به او احتیاج داریم گفت: نمادها، این خاصیت را دارند که کسانی نتوانند، نعل وارونه بزنند. اگر دیدید توجه به نماد، از سوی طایفه ای کم شد، در حقیقت آن ها تکلیف شان را با نماد مشخص کرده اند. اسم امام و راه امام و اندیشه او برای گمراه نشدن ماست، یادمان باشد جلسه ای که در آن شرکت می کنید، در آن عکس امام کمرنگ نباشد. در مجموعه ای که هستید، ذکر امام کم نباشد. الان بحث عشق و علاقه و عاطفه نیست. بحث این است که این عَلَم و مشعل، امروز و فردای ما را به عنوان وامداران اندیشه امام مشخص می کند.

اعمال تعرفه های جدید مکالمات همراه اول از امروز تیتر دیگر روزنامه اطلاعات است. مهندس صدوقی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران در نشست خبری حاشیه مجمع عمومی صاحبان سهام این شرکت گفت: از امروز هزینه یک دقیقه مکالمه(درون شبکه) با سیم کارت های دایمی همراه اول 570 ریال و مکالمه (درون شبکه) با سیم کارت های اعتباری 670 ریال بدون در نظر گرفتن «شهری، بین شهری، استانی و هزینه جابه جایی» محاسبه می شود.

این روزنامه حمله تروریستی به دانشگاه امام کاظم(ع) بغداد12 کشته داشت را برجسته کرد و ادامه داد: در پی حمله تروریستی به یک دانشگاه در بغداد دست کم 12 نفر کشته شدند. در این حمله ی تروریستی که به دانشگاه امام کاظم (ع) در شرق بغداد انجام شده است، افراد مسلح ابتدا با انفجاری تروریستی وارد محوله این دانشگاه شدند و پس از ورود شماری از دانشجویان را گروگان گرفتند. همچنین تروریست ها چند ساختمان را به اشغال خود درآوردند و با نیروهای امنیتی درگیرشدند.**2059**9131

انتهای پیام /*
Contact the editor: newsroom@irna.ir


دُرنیوز
دانشجو -   -  علمی - 
40 دقیقه و 53 ثانیه پیش
پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر شبکه اجتماعی را طراحی کرده‌اند که کاربران را قادر می‌سازد بدون افشای اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی تبادل اطلاعات کنند.
پیاده‌سازی شبکه اجتماعی بدون افشای هویت کاربران در دانشگاه امیرکبیر
محمدحسین نمکی در گفتگو با خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، با اشاره به جایگاه ویژه شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: این روزها توسعه‌دهندگان توجه خاصی به ایجاد ویژگی‌ها و کاربردهای جدید در این شبکه ها کرده‌اند.
 
وی از پیاده سازی شبکه اجتماعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: ایده اصلی در طراحی این شبکه اجتماعی ایجاد یک شبکه ناشناس بر پایه توصیه محتوای اشتراکی است که با عدم اتصال هویت کاربران به اقلام اشتراکی، وضعیت جاری و سوابق کاربر را از دید سایرین پنهان می‌کند.
 
نمکی، با بیان اینکه شبکه اجتماعی طراحی شده هویت را از کاربران گرفته و محتوا محور شده است، اظهار داشت: در این شبکه اجتماعی آنچه که اهمیت دارد محتوا بوده و سعی شده است تا کاربران بدون توجه به آنکه چه کسی مطلبی را ارسال کرده، به محتوای ارسال شده توجه کنند.
 
وی در مورد چگونگی پروسه ثبت نام کاربران در این شبکه اجتماعی به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: در این شبکه اجتماعی بدون در نظر گرفتن نام، نام خانوادگی، جنسیت، ایمیل، میزان تحصیلات و بسیاری اطلاعات شخصی دیگر تنها با ورود نام کاربری و رمز عبور از کاربر ثبت نام می‌کند.
 
صفحه مربوط به ثبت نام کاربران در شبکه اجتماعی طراحی شده
 
مجری طرح افزود: پس از انجام ثبت نام کاربران، صفحه‌ای برای آنها باز می‌شود‌ که از این طریق کاربران می‌توانند پست‌های خود را در آن به اشتراک بگذارند و یا مطالب سایر کاربران را مطالعه کنند.
 
وی با اشاره به تفاوت عملکرد این شبکه اجتماعی با سایر شبکه‌های مشابه، یادآور شد: بر خلاف سایر شبکه‌های اجتماعی، در این طرح هیچ‌گونه عکس و اطلاعاتی از فرد فرستنده وجود ندارد و پس از خواندن هر پستی می‌تواند به آن نمره داد.
 
اشتراک‌گذاری پست بدون افشای هویت کاربر
  
نمکی ادامه داد: در این شبکه اجتماعی امکان اینکه بتوانیم فردی را پیدا کنیم و یا مطالب منتشر شده از فرد خاصی را پیگیری کنیم وجود ندارد.
 
مجری طرح خاطرنشان کرد: در این شبکه اجتماعی مانند دیگر شبکه‌ها امکان قرار دادن پست و کامنت وجود دارد، اما آنچه که طراحی این شبکه را از سایرین جدا کرده است نحوه پیشنهاد دادن مطالب و دوست یابی است که در این شبکه بر اساس سلیقه کاربران طراحی شده است.
 
وی در مورد چگونگی این پیشنهاد توضیح داد: کاربران با توجه به نمره‌ای که به پست‌های مورد علاقه خود می‌دهند بررسی می‌شوند و با ارزیابی آنلاین کاربران در طول 6 ماه علاقه مندی آنها به موضوعات مختلف مشخص می‌شود و بر اساس این ارزیابی‌ها، پیشنهاداتی برای خواندن پست ارایه می‌شود.
 
مجری طرح تاکید کرد: پیشنهاد اقلام به اشتراک گذاشته شده صرفا متونی با طول کمتر از 4096 کاراکتر هستند.
 
نمکی، با بیان اینکه مرکز تحقیقات مخابرات ایران وعده‌های داده شده در زمینه حمایت از این طرح را عملی نکرده است، اضافه کرد: در حال حاضر این شبکه اجتماعی در دانشگاه امیر کبیر پیاده سازی  شده است و پس از نهایی شدن نسخه دوم کاربرد عمومی خواهد یافت.


 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی