11:58:30
چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳
نرم افزار دُرنیوز
جدیدترین خبرها را در ایمیل خود داشته باشید.
دُرنیوز
نامه نیوز -   -  سایر - 
2 دقیقه و 26 ثانیه پیش
‌یک کارشناس تغذیه ضمن اشاره به افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند، گفت: مصرف مکمل‌های ویتامین C تاثیر چندانی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد.
به گزارش نامه نیوز، لیلا رضازاده  با اشاره به نزدیک شدن فصل سرما و احتمال افزایش موارد سرماخوردگی، اظهار کرد: برخی مواد غذایی می‌توانند به تحریک و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

وی ویتامین E را از جمله عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی دانست و گفت: این ویتامین در انواع مغزها و غلات سبوس‌دار وجود دارد. ویتامین C هم از دیگر موادی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد که در مرکبات، کیوی، گوجه و ... یافت می‌شود.

رضازاده با اشاره به اینکه بسیاری از افراد در فصل سرد برای پیشگیری از سرماخوردگی به مصرف مکمل‌های ویتامین C روی می‌آورند، ادامه داد: این مکمل‌ نقش موثری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد، اما می‌تواند دوران بیماری را کوتاه کند.

وی از «روی» نیز به عنوان دیگر ماده تقویت کننده سیستم ایمنی یاد کرد که به بهبود سریع سرماخوردگی هم کمک می‌کند و در گوشت، غلات و تخم مرغ وجود دارد.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر اینکه نباید مصرف روی نیز خودسرانه و زیاد باشد، یادآوری کرد: مصرف بیش از حد روی نیز نتیجه عکس خواهد داد و به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند.

رضازاده گفت: سلنیوم نیز که در موادی مانند مغزها و غلات وجود دارد برای تقویت سیستم ایمنی مفید است.

وی معتقد است، افرادی که کم خونی فقرآهن دارند بیشتر در معرض سرماخوردگی و آن هم سرماخوردگی‌های طولانی مدت هستند و می‌توان این کمبود آهن را از طریق گوشت، حبوبات و سبزیجات برگ سبز تامین کرد.

رضازاده افزود: بهتر است همه این مواد از منابع طبیعی تامین شوند و تا حد امکان از مکمل‌ها استفاده نشود.


دُرنیوز
نامه نیوز -   -  سایر - 
2 دقیقه و 5 ثانیه پیش
«مرزهای بیکران فضا» به عرصه نشریات علمی کشور بازگشت؛ این بار اما در قالب نشریه ای الکترونیکی که به مدد تجربه ذی قیمت موسس توانای مجله و همت و خلاقیت نسل جدید روزنامه نگاران علمی امید می‌رود، خاطره سال‌های دور این نشریه را در فضایی تازه و با ساختاری جذابتر زنده کند.
به گزارش نامه نیوز، «مرزهای بیکران فضا» برای نوجوانان اهل مطالعه دیروز، نامی نوستالژیک و فراموش نشدنی است. این ماهنامه علمی جذاب و منحصر به فرد که در اواسط آبان ماه ۱۳۶۹ پا به گیشه های روزنامه فروشی گذاشت، فرصتی استثنایی برای نوجوانان و جوانان برآمده از سال‌های جنگ بود تا در روزگاری که هنوز خبری از اینترنت و نشریات الکترونیکی نبود از خلال گزارش ها و مطالب خواندنی آن با زیبایی‌ها و جذابیت‌های بی مرز فضا و فضانوردی همراه شوند و سقف کوچک رویاهای خود را تا بی کرانه های آسمان بالا ببرند.

«مرزهای بیکران فضا» از ابعاد مختلف در تاریخ مطبوعات ایران نوآورانه بود. این ماهنامه، نخستین رسانه مکتوب در طول تاریخ مطبوعات ایران بود که نه تنها حروف چینی و صحفه‌آرایی آن با رایانه صورت می‌گرفت، بلکه عکس‌ها اسکن می‌شد و صفحه‌هایش به صورت فیلم به لیتوگرافی تحویل می‌شد. به لحاظ محتوا نیز ماهنامه، نوآوری‌های جالب توجهی داشت.

مصاحبه‌های اختصاصی با فضانوردان در سال‌هایی که هنوز خبری از اینترنت و ایمیل نبود، گزارش‌های اختصاصی از پرتاب‌های فضایی، ویژه نامه‌ها و ضمیمه‌های جذاب، مطالب متنوع و دست اول و غیره از دیگر ویژگی‌های خاص این مجله به شمار می رفت.

اما دیری نگذشت که مرزهای بیکران فضا با بادهای سرد نامهربانی، کم‌کم افسرده و پژمرده شد و مشتاقان اخترشناسی و فن‌آوری فضایی با ظهور نشریات دیگری همچون ماهنامه نجوم و ماهنامه هوافضا توانستند علاقه‌مندی‌های علمی خود را تا حدی ارضا کنند.

سیروس برزو، صاحب امتیاز و سردبیر مجله مرزهای بیکران فضا، به همراه جمعی از روزنامه‌نگاران علمی کشور و به همت جوانان با انگیزه و علاقمند، این نشریه را این بار با ساختاری متفاوت بر بستر وب احیا کرده‌ و امیدوارست با حمایت و پشتیبانی خوانندگان و تمامی علاقمندان به دانش و فناوری فضایی، موفقیتهای گذشته این نشریه و خاطره نقش آفرینی آن در ترویج دانش کیهان نوردی در کشور را احیا کند.

مرزهای بیکران فضا که در دوران کوتاه حیات خود در قالب ماهنامه ای مکتوب، مترجمان و نویسندگان خوبی را در زمینه فضا و نجوم تربیت کرد این بار نیز آغوش خود را بر روی نیرو های جوان و علاقمند باز کرده و از وجود جوانان شیفته فناوری فضایی برای تهیه مطالب، اخبار و مقالات بهره می گیرد.

نکته جالب در مورد تارنمای اینترنتی مرزهای بیکران فضا، استفاده از همان نوآوری ها و ابتکار هایی است که در نمونه کاغذی این مجله وجود داشت و آن را با دیگر نشریات علمی متمایز می کند. کاریکاتورهای پرمغز فضایی و اخبار و مطالب دست اول از برنامه های فضایی و پاسخگویی به سوالات خوانندگان توسط افراد سرشناس و فضانوردان برجسته از جمله گئورگی گرچکو، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی دارای تجربه کار درایستگاه های فضایی سالوت4، سالوت 6 و سالوت 7، الکساندرالکساندروف، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی، دارای تجربه کاردرایستگاه های فضایی سالوت 7 و میر، ویکتورگارباتکو، کیهان نورد کهنه کارروسیه، فضانورد ناوهای سایوز -7، سایوز-24 و سایوز- 37، آناتولی سالاویف، کیهان نورد روس و رکوردارراهپیمایی فضایی با تجربه پنج سفر فضایی درناوکیهانی سایوز و کیهان پمای شاتل، الکساندر بالاندین، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی و دارای تجربه کار شش ماهه درایستگاه فضایی میر، الکساندرایوانچکف، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی و دارای تجربه کاردرایستگاه های فضایی سالوت 6 و 7، الکساندرلاویکین، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی و دارای تجربه کار شش ماهه درایستگاه فضایی میر، الکساندرکالری، کیهان نورد روس و طراح سامانه های فضایی، دارای تجربه کاردرایستگاه فضایی سالوت 7 و ایستگاه فضایی بین المللی، سالیجان شریپف، کیهان نورد روس با تجربه سفر فضایی در ناو کیهانی سایوز و کیهان پیمای شاتل و ایستگاه فضایی بین المللی از نوآوری هایی است که برزو در آغاز انتشار مجدد مرزهای بیکران فضا وعده داده است.

تارنمای «مرزهای بیکران فضا» به نشانی http://spacemag.ir چند روزی است که دوره آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده و قرار است در هفته جهانی فضانوردی که از 12 مهرماه آغاز می شود، به طور رسمیافتتاح شود.

سیروس برزو، بنیانگذار ماهنامه مرزهای بیکران فضا و برنده جایزه ترویج علم ایران که این روزها به دلیل آنچه بی مهری و کم توجهی مسوولان فضایی کشور خوانده برای رفع گرفتارها و مشکلات خود به گنجینه بی نظیر فضایی‌اش چوب حراج زده از عملکرد ضعیف سازمان فضایی در حوزه ترویج دانش و فناوری فضایی انتقاد و اظهار داشت: تارنمای مرزهای بیکران فضا تنها با اتکال به خدا و تکیه بر نیروهای جوان عاشق محقق شده و همچنان که تجربه عملی ماه های گذشته به من نشان داد مطلقا نباید روی کمک سازمان فضایی و دستگاه های دولتی و شبه دولتی دیگر حساب باز کرد.

وی ابراز عقیده کرد: گرفتار شدن سازمان فضایی در چنبره کاغذبازی های اداری اجازه فعالیتهای ترویجی مناسب را به این سازمان نمی‌دهد.

برزو با بیان این که در ماه های اخیر تلاش‌ها و پیگیری وسیعی برای فعال کردن سازمان در حوزه ترویج و اطلاع رسانی داشته است، اضافه کرد: نمونه ای از این قبیل اقدامات این بود که در جهت کمک به پربارتر شدن تارنمای سازمان، حدود شش ماه پیش، نزدیک به 500 صفحه مطلب در مورد تاریخ فضانوردی را در اختیار روابط عمومی سازمان فضایی گذاشتم. بعد از این مدت، قریب 20 صفحه آن در قالب یک سند پی.دی.اف بر روی تارنما قرار گرفته است و شما برای رسیدن به عنوانی خاص، باید تمام صفحات را دنبال کنید تا به آن عنوان برسید. در صورتی که این مطالب عنوان بندی مشخص شده و باید تحت همین عنوان ها و زیر عنوان ها با پرونده های جداگانه بر روی تارنما قرار می گرفت. کاری که حتی یک دانش آموز دبیرستانی هم از عهده اش بر می آید! بعد از نا امید شدن از دادن تحرک به این سازمان در زمینه های ترویجی با کمک دوستان جوان تارنمای مرزهای بیکران فضا را راه اندازی کردم تا هم گامی در جهت ترویج فناوری فضایی در کشور برداشته شود و هم نشان دهیم که چگونه کاغذبازی های اداری می تواند دست و پای یک دستگاه راهبردی را ببندد.

پوریا ناظمی، روزنامه نگار علمی و از مشاوران «مرزهای بیکران فضا» در یادداشتی به مناسبت راه اندازی این تارنمای علمی می‌نویسد: «برخی از نام هستند که برای برخی از ما همیشه طنینی متفاوت دارند. نام «مرزهای بی‌کران فضا» برای من از زمره این نام‌ها است.

هنوز به‌ خوبی به خاطر دارم اولین بار، زمانی که این نام را دیدم، عصر داغی بود در مرکز شهر تهران در خیابان جمهوری که در کنار دکه روزنامه‌فروشی، مجله‌ای را دیدم که بر دیوار این دکه قرار داده‌ شده بود. تصویر روی جلد آن شاتلی فضایی بود که سکوی پرتابش را در میان طوفانی از دود و آتش ترک می‌کرد.

ازآن‌ پس، مرزهای بی‌کران فضا را مرتب می‌خریدم و می‌خواندم. از گفت‌وگوهایی که با فضانوردان انجام داده بود تا داستان‌های علمی و تخیلی که منتشر می‌کرد. تا پوسترهایی که گاه به مناسبت‌های مختلف ارایه می‌کرد. خاطرم هست پوستری که کلاژی بود از تصاویر چهره‌های فضانوردان که در زیر آن این جمله معروف کنستانتین تسلوفسکی نوشته شده بود :«زمین گهواره بشر است اما هیچ کودکی را نمی‌توان برای همیشه در گهواره نگاه داشت.»

مرزهای بی‌کران فضا در آن سال‌ها برای ما دروازه‌ای بود به دنیای جدید اما افسوس که انتشار آن ناتمام ماند.

آن روزها من تنها مخاطبی برای دنیای مطبوعات و ترویج علم بودم و شاید درک نمی‌کردم که چطور ممکن است مجله‌ای چنین مهم و تأثیرگذار ادعا کند که مشکل مالی دارد. مگر ممکن است مجله‌ای با این محتوا ناچار به تعطیل شود باید سال‌ها می‌گذشت تا از نزدیک این دو دنیای شگفت – روزنامه‌نگاری و ترویج علم – را از نزدیک درک کنم و کمی از مشکلات آن را از نزدیک احساس کنم.

سیروس برزو ناچار شد آن مجله را که با آن علاقه و آن دشواری درمی‌آورد رها کند و به سفر برود. من این روزها بهتر می‌فهمم دل کندن چقدر سخت است. وقتی هرکاری از دستت برمی‌آید انجام می‌دهد و درنهایت مجبور به ترک چیزهایی می‌شوی که به آن‌ها عشق می‌ورزی.

در دل، من و همه ما، امیدوار بودیم که روزی همه‌چیز خوب می‌شود. روزی فرا خواهد رسید که دیگر نباید برای ترویج علم و رشد آگاهی چنان هزینه‌های گزافی داد و روزی فرامی‌رسد که اگرچه پیر و سالخورده و خسته شده‌ایم، اما با دیدن آنکه بذرها که کاشته‌ایم به بار نشسته است، جانمان آرام خواهد گرفت و زیر لب زمزمه خواهیم کرد: چه باک اگر زمانی به جفا گذشت و شکر ایزد که کنون جهان دگرگونه‌تر شده است.

در خبرها می‌خوانم که بار دیگر سیروس برزو باید هزینه کند. بار دیگر باید از همه آن چیزهایی که از عمق جان دوستشان داشته دل بکند. تلخ است. مگر یک نفر چقدر باید بار دیگران را به‌تنهایی بر دوش بکشد؟ هنوز آن روزی که روند ترویج علم و تلاش کسانی که در این راه از مال و آسایش زندگی‌شان می‌گذارند قدر ببیند فرا نرسیده است. هنوز باید با نامهربانی‌ها مواجه شد. در این میانه پرآشوب اما دیدن اینکه امید هنوز زنده است و رشد می‌کند دل آدمی را گرم می‌کند.

آن روز هنوز فرا نرسیده است. در خبرها می‌خوانم که بار دیگر سیروس برزو باید هزینه کند. بار دیگر باید از همه آن چیزهایی که از عمق جان دوستشان داشته دل بکند. تلخ است. مگر یک نفر چقدر باید بار دیگران را به‌تنهایی بر دوش بکشد؟

هنوز آن روزی که روند ترویج علم و تلاش کسانی که در این راه از مال و آسایش زندگی‌شان می‌گذارند قدر ببیند فرا نرسیده است. هنوز باید با نامهربانی‌ها مواجه شد. در این میانه پرآشوب اما دیدن اینکه امید هنوز زنده است و رشد می‌کند دل آدمی را گرم می‌کند.

دوباره و چندباره «مرزهای بیکران فضا» متولد شده است. مانند ققنوسی که هر بار در میانه آتش خاکستر می‌شود جوان‌تر و نوتر از دل آن بیرون می‌آید. اینک سیروس برزو و دیگر یارانش، بار دیگر در فضایی نو و جهانی گشوده، مرزهای بیکران فضا را به میان ما آورده‌اند.

هنوز امید هست. شاید هنوز تا جایی که خادمان قدر ببینند و اگر در صدر نمی‌نشینند حداقل جفا نبینند، فاصله طولانی داشته باشیم اما آغاز انتشار دوباره مرزهای بیکران فضا و این بار در فضای مجازی و در قالبی نو، به همه سنگ‌هایی که راه را بر ترویج علم و توسعه علم سخت می‌کنند به یاد می‌آورد که ما برکه خاموش نیستیم.»

علی اکبر قزوینی، روزنامه نگار و سردبیر سابق مجله دانشمند هم در یادداشتی، مرزهای بیکران فضا را همان روح در کالبدی تازه توصیف کرده و می‌نویسد: «میانۀ سال ۱۳۷۰ بود. در روزهای نبودِ اینترنت و شبکه های رنگارنگ تلویزیونی، خیلی بیشتر از الان دلمان به خواندنِ مجلات گرم بود. مجله خوانی را از کیهان بچه ها شروع کرده بودم، از کلاس اول دبستان، و یادم هست که از همانجا با نام سیروس برزو آشنا شدم. مقالات فضایی می‌نوشت و متنِ مقاله هایش قابل فهم و روان بود.

بعدتر، با انتشار کیهان علمی و ورود به دوره راهنمایی، خواندن این مجله را شروع کردم چرا که بسیار مشتاق علم بودم. در آنجا هم مقالات سیروس برزو را می‌خواندم و غرق در شگفتی‌های فضا می‌شدم. بعدها فهمیدم که سیروس برزو جزو گروه بنیانگذار این مجله بوده است و بعدتر با ورود به دبیرستان در سال ۷۰، انتشار مرزهای بیکران فضا آغاز شد و این مجله ای بود فراتر از هر آنچه قبلا دیده و خوانده بودم. مجله ای حرفه‌یی با گزارش‌های اختصاصی از فضا و فضانوردی، عکسهای جذاب و طراحی و صفحه آرایی مدرنِ کامپیوتری. هر شمارۀ این مجله سرشار از نوآوری و شگفتی بود، چرا که هر شمارهاش با عشق آماده و عرضه می‌شد (و این را می‌شد در هر صفحۀ مجله ببینی).

عمر درخشان این مجله اما کوتاه بود و سالهایی گذشت بی خبر از برزو و فضا. تا اینکه فضای مجازی و دنیای وب، راهی شد تا دوباره سیروس برزو را بیابم. یک وبلاگ مین‌وشت درباره فضا و زندگی در روسیه. ایمیلی به او زدم و ناباورانه، خیلی سریع پاسخی دریافت کردم که صدرش «بسم رب السموات و الارض» بود؛ همان آیۀ آغازگرِ سرمقاله های مرزهای بیکران فضا که سیروس برزو می‌نوشت و انگار دوباره این مجله برای من متولد شده بود.

یادم هست که یک باری هم به روسیه و منزل آقای برزو زنگ زدم و برای اولین بار صدایشان را شنیدم، آن لهجۀ مشهدیِ گرم و دلنشین و بعدتر، در دوران سردبیری دانشمند بود که ایشان را حضوری دیدم و سعادت داشتیم در شماره هایی، از قلم گیرای ایشان استفاده کنیم.

فکر کنم یک بار جایی نوشته بودم سیروس برزو مثل «گوگول» است. ما نسل جوانتر روزنامه نگاران علمی، همه از زیر شِنلِ او بیرون آمدهایم. پاینده باشید آقای برزو. وجود شما همچنان به ما امید و انگیزه می‌دهد و خوشحالم که مرزهای بیکران فضا، باز هم شما را بالای سر خود دارد و همان روح، در کالبدی تازه جان گرفته است.»


دُرنیوز
جام نیوز -  سایر -  سایر - 
2 دقیقه و 3 ثانیه پیش
این نقاشی های جالب و بامزه توسط Robert De Jesus که یک هنرمند آمریکاییست کشیده شده که عکس های واقعی را به شخصیت های کارتونی تبدیل کرده است.


دُرنیوز
نامه نیوز -   -  استان ها - 
3 دقیقه و 43 ثانیه پیش
با نزدیک شدن به زمان عرضه تلفن آیفون 6 از جنس طلای 24 عیار به بازارهای کشورهای عربی به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، به نظر می رسد که این مدل تلفن همراه به ستاره ای درخشان در بازار تلفن های هوشمند تبدیل شود.
به گزارش نامه نیوز به نقل از العالم: شرکت " گلد اند کو لندن " که مقر آن در امارات است، اعلام کرد که بیش از 400 سفارش پیش خرید تلفن همراه "آیفون 6 " با روکش طلای 24 عیار دریافت کرده است و 140 مورد از این سفارش ها به امارات تعلق دارد.

تنها 2 هفته به عرضه تلفن همراه " آیفون 6 " طلایی در بازارهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باقی مانده است.

عرضه آیفون6 طلا در بازارهای عربی+عکس

"امجد على" مدیر عامل شرکت " گلد اند کو لندن" با نام تجاری "آیفون طلایی" گفت: علاوه بر آیفون 6 طلایی، این شرکت طرح های دیگری برای ارائه مدل هایی با رنگ طلای سیاه، طلای زرد و پلاتین طراحی کرده است و قیمت های این مدل ها بین 5 تا 6 هزار دلار است.


دُرنیوز
نامه نیوز -   -  استان ها - 
3 دقیقه و 30 ثانیه پیش
در قسمت زیر عکس سلفی عابدی، گزارشگر شبکه خبر در حاشیه مراسم انعقاد قرارداد سرمربیگری کارلوس کی روش را مشاهده می‌کنید.


دُرنیوز
مشرق -  سایر -  رسانه - 
3 دقیقه و 28 ثانیه پیش
یک عامل انتحاری روز سه شنبه در حمله به کاروان نظامیان خارجی، خودروی بمب گذاری شده ای را در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل منفجر کرد و موجب کشته شدن دست کم 3 سرباز ناتو شد. به گفته مقامات ناتو، این یکی از شدیدترین حملات ماه های اخیر به نیروهای خارجی در پایتخت افغانستان بوده است.


دُرنیوز
فارس -   -  استان ها - 
4 دقیقه و 54 ثانیه پیش
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه جیرفت گفت: برگزاری رژه موتوری بسیج، نواختن زنگ مقاومت و برگزاری یادواره شهدای سنگرسازان بی‌سنگر از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس در این شهرستان است.
خبرگزاری فارس: ویژه‌برنامه‌های هفته دفاع مقدس در جیرفت اعلام شد به گزارش خبرگزاری فارس از جیرفت، اسحق توانایی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در آستانه فرارسیدن هفته دفاع مقدس و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه این جنگ حقیقتاً یک گنج تمام‌نشدنی است، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های فرزندان جبهه و شهادت این بود که اطاعت از ولایت فقیه را عبادت می‏دیدند. وی افزود: این روزها هنگامی که صحبتی از دفاع مقدس می‏شود، به یاد ملتی می‌افتیم که با پرورش رزمندگانی حماسه‏آفرین مفهوم روشن تعبد در برابر ولایت را به نمایش گذاشتند و با انگیزه ادای تکلیف در پی مرجع و رهبر خود، سر از پا نشناخته، به جبهه‌‏های حق علیه باطل شتافتند. فرمانده سپاه شهرستان جیرفت  با تاکید بر اینکه بسیاری از نیروهای حاضر در جبهه‏‌ها جوانان بودند، تصریح کرد: این جوانان از سر کلاس درس، دانشگاه، کارخانه، مزرعه و اداره برای دفاع از آرمان، دین و سرزمین خود به جبهه‏ها آمده بودند. توانایی عنوان کرد: جوانان ایران اسلامی با خلق رشادت‏های فراوان نشان دادند که بهترین جوانان جهان هستند و الگوی این جوانان، جوانان کربلا بودند. وی مطرح کرد: هشت سال دفاع جانانه ملت در برابر تجاوز وحشیانه دشمن منشأ غرور ملی پایان‏‌ناپذیری برای مردم سلحشور ایران و سبب شد که توطئه مشترک شرق و غرب برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران به فرصتی برای اثبات توانمندی‏های اسلام و انقلاب و کشور تبدیل شود. توانایی گفت: رشادت‏های جوانان برومند، انقلاب و نظام را بیمه کرد و نشان داد که با داشتن پشتوانه مردمی و در پرتو حاکمیت اسلام و وحدت نیروها می‏توان هر دشمن خیره سری را ناکام سازد. فرمانده ناحیه مقاومت سپاه جیرفت با تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس درسال جاری شهرستان بیان کرد: برگزاری رژه موتوری بسیج در سطح شهرستان، دیدار پاسداران و بسیجیان با امام جمعه، دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران، نواختن زنگ مقاومت در واحدهای بسیج دانش‌آموزی، برگزاری نمایشگاه‌های عکس و خاطرات شهدا، برگزاری یادواره شهدای سنگرسازان بی‌سنگر همراه با نمایشگاه از جمله این برنامه‌ها است. توانایی گفت: خاطره‌گویی یادگاران دفاع مقدس در صبحگاه مدارس، برگزاری مسابقات ورزشی در قالب جام هفته دفاع مقدس، معاینه رایگان مردم، اعزام تیم‌های درمانی به مناطق محروم، غبارروبی گلزار شهدا، تجلیل از بسیجیان نمونه، برگزاری شب شعر و شب خاطره با حضور بسیجیان و فرماندهان دفاع مقدس و برگزاری نشست نهضت روشنگری از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس در شهرستان جیرفت است. انتهای پیام/2655/ل30


دُرنیوز
نامه نیوز -   -  بین الملل - 
5 دقیقه و 9 ثانیه پیش
‌یک کارشناس تغذیه ضمن اشاره به افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند، گفت: مصرف مکمل‌های ویتامین C تاثیر چندانی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد.
به گزارش نامه نیوز، لیلا رضازاده، با اشاره به نزدیک شدن فصل سرما و احتمال افزایش موارد سرماخوردگی، اظهار کرد: برخی مواد غذایی می‌توانند به تحریک و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

وی ویتامین E را از جمله عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی دانست و گفت: این ویتامین در انواع مغزها و غلات سبوس‌دار وجود دارد. ویتامین C هم از دیگر موادی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد که در مرکبات، کیوی، گوجه و ... یافت می‌شود.

رضازاده با اشاره به اینکه بسیاری از افراد در فصل سرد برای پیشگیری از سرماخوردگی به مصرف مکمل‌های ویتامین C روی می‌آورند، ادامه داد: این مکمل‌ نقش موثری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد، اما می‌تواند دوران بیماری را کوتاه کند.

وی از «روی» نیز به عنوان دیگر ماده تقویت کننده سیستم ایمنی یاد کرد که به بهبود سریع سرماخوردگی هم کمک می‌کند و در گوشت، غلات و تخم مرغ وجود دارد.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر اینکه نباید مصرف روی نیز خودسرانه و زیاد باشد، یادآوری کرد: مصرف بیش از حد روی نیز نتیجه عکس خواهد داد و به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند.

رضازاده گفت: سلنیوم نیز که در موادی مانند مغزها و غلات وجود دارد برای تقویت سیستم ایمنی مفید است.

وی معتقد است، افرادی که کم خونی فقرآهن دارند بیشتر در معرض سرماخوردگی و آن هم سرماخوردگی‌های طولانی مدت هستند و می‌توان این کمبود آهن را از طریق گوشت، حبوبات و سبزیجات برگ سبز تامین کرد.

رضازاده افزود: بهتر است همه این مواد از منابع طبیعی تامین شوند و تا حد امکان از مکمل‌ها استفاده نشود.
دُرنیوز
فارس -   -  فرهنگی هنری - 
5 دقیقه و 29 ثانیه پیش
محمدمهدی دلخواسته عضو شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران به دلایل مختلفی که در متن استعفانامه خود آورده است از عضویت در این شورا استعفا داد.
خبرگزاری فارس: محمدمهدی دلخواسته عضو شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران استعفا داد+متن نامه به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، محمدمهدی دلخواسته عضو شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران از روز گذشته از این انجمن استعفا داد.

دلخواسته متن استعفانامه خود را در اختیار خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس قرار داده است که متن کامل آن به شرح ذیل است:«اعضای محترم شورای مرکزی و بازرس محترم انجمن عکاسان سینمای ایران، اینجانب محمد مهدی دل خواسته عضو شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران به علت قصورها و تقصیر های متعدد و لا یغفر در انجام وظایف محوله و به خاطر مسایل زیر که در دوران مسولیت اینجانب به وقوع پیوسته، استعفای خود را تقدیم می دارم :

1. اجرا شدن مو به موی بندهای فراخوان مسابقه عکس شانزدهمین جشن سینمای ایران و موارد پیش بینی شده

2. پیگیری نکردن تجهیزات دفاع شخصی (شوکر و افشانه) و آماده شدن مذاکرات نهایی آن با سازمان مربوطه در کمتر از یک هفته

3.حذف احتمالی سیمرغ بخش عکس جشنواره بین المللی فیلم فجر

4. استفاده از امکانات و وسایل شخصی ( ماشین، موبایل، لپ تاپ و..) برای اجرای بهتر کارهای انجمن

5. راه نیاندازی سایت انجمن بعد از 23 سال از تاسیس انجمن

6. فراهم ننمودن امکان عضو گیری از طریق سایت

7. رعایت نمودن کامل کف قیمت دستمزد عکاسی توسط همه اعضای محترم

8. افزایش ناجوانمردانه تعدادی عکاس فیلم غیر عضو صنف در سینما

9. دیده نشدن  بعضی اعضا در طول یکساله گذشته

10. خواب بودن  بعضی از اعضا هنگام برگزاری نمایشگاه  و ترجیح آن به حاضر نبودن در نمایشگاه عکس های خودشان

11. پرکاری و بیکاری اعضای صنف

12. عدم اطلاع از زمان دقیق سرقت دوربین برخی عکاسان

13. افزایش مشکوک عکاسان تله فیلم

14. قابلیت کاندیدا شدن تمامی اعضای انجمن درمسابقه عکس جشنواره ها

15. تا200 مورد متعدد دیگر.

امید است با استعفای اینجانب راه را برای مسولیت و خدمت عضوی شایسته، مدبر، موفق، توانمند و وطیفه شناس گشوده گرداند. اینجانب نیز با سرافکندگی و شرمساری تمام در گوشه‌ای نشسته، نان و ماست خود را میل خواهم نمود».

محمدمهدی دلخواسته

93/6/25

انتهای پیام/                                                                                                               

دلخواسته متن استعفانامه خود را در اختیار خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس قرار داده است که متن کامل آن به شرح ذیل است:«اعضای محترم شورای مرکزی و بازرس محترم انجمن عکاسان سینمای ایران، اینجانب محمد مهدی دل خواسته عضو شورای مرکزی انجمن عکاسان سینمای ایران به علت قصورها و تقصیر های متعدد و لا یغفر در انجام وظایف محوله و به خاطر مسایل زیر که در دوران مسولیت اینجانب به وقوع پیوسته، استعفای خود را تقدیم می دارم : 1. اجرا شدن مو به موی بندهای فراخوان مسابقه عکس شانزدهمین جشن سینمای ایران و موارد پیش بینی شده 2. پیگیری نکردن تجهیزات دفاع شخصی (شوکر و افشانه) و آماده شدن مذاکرات نهایی آن با سازمان مربوطه در کمتر از یک هفته 3.حذف احتمالی سیمرغ بخش عکس جشنواره بین المللی فیلم فجر 4. استفاده از امکانات و وسایل شخصی ( ماشین، موبایل، لپ تاپ و..) برای اجرای بهتر کارهای انجمن 5. راه نیاندازی سایت انجمن بعد از 23 سال از تاسیس انجمن 6. فراهم ننمودن امکان عضو گیری از طریق سایت 7. رعایت نمودن کامل کف قیمت دستمزد عکاسی توسط همه اعضای محترم 8. افزایش ناجوانمردانه تعدادی عکاس فیلم غیر عضو صنف در سینما 9. دیده نشدن  بعضی اعضا در طول یکساله گذشته 10. خواب بودن  بعضی از اعضا هنگام برگزاری نمایشگاه  و ترجیح آن به حاضر نبودن در نمایشگاه عکس های خودشان 11. پرکاری و بیکاری اعضای صنف 12. عدم اطلاع از زمان دقیق سرقت دوربین برخی عکاسان 13. افزایش مشکوک عکاسان تله فیلم 14. قابلیت کاندیدا شدن تمامی اعضای انجمن درمسابقه عکس جشنواره ها 15. تا200 مورد متعدد دیگر. امید است با استعفای اینجانب راه را برای مسولیت و خدمت عضوی شایسته، مدبر، موفق، توانمند و وطیفه شناس گشوده گرداند. اینجانب نیز با سرافکندگی و شرمساری تمام در گوشه‌ای نشسته، نان و ماست خود را میل خواهم نمود». محمدمهدی دلخواسته 93/6/25 انتهای پیام/                                                                                                               


دُرنیوز
اکبر صباغان سه سال است که همسرش فوت کرده و در این سه سال هر روزصبح در سرما و گرما به بهشت زهرا(سلام الله علیها) می آید، سنگ مزار همسرش را غبار روبی و عطر افشانی می کند و تا عصر در کنار او می ماند.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران،اکبر صباغان سه سال است که همسرش فوت کرده و در این سه سال هر روزصبح در سرما و گرما به بهشت زهرا(سلام الله علیها) می آید، سنگ مزار همسرش را غبار روبی و عطر افشانی می کند و تا عصر در کنار او می ماند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین او 1095 روز است که بعد از همسرش نه تنها وفادار مانده بلکه به صورت عجیبی با خاطراتش زندگی می کند.


اکبرصباغان که کشاورزی دارد و ساکن شهرری است درباره این کارش می گوید: همسرم سه سال است که به رحمت خدا رفته و من هر روز به دیدنش می آیم و او نیز شب ها به خواب من می آید و اگر هم چند روز بیایم و او پاسخی ندهد از او گلایه می کنم و سپس بلافاصله پاسخ می دهد.

باوفاترین مرد تهرانی در پاسخ به این سوال که سرما و گرما اذیتت نمی کند، می گوید: عاشقی دردسر دارد و من اگر یک روز نیایم انگار چیزی گم کرده ام و برایم خیلی سخت است.

نتیجه ازدواج اکبر صباغان و همسر مرحومش یک فرزند پسر است که حالا بزرگ شده ازدواج کرده و صاحب فرزند هم شده است. اما برای صباغان پنجاه ساله حتی پسر و نوه هم نتوانسته جای خالی همسرش را پر کند و همچنان خود را وفادار و عاشق زنش می داند.صباغان می گوید: پسرم خیلی خوب و باوفاست و هر شب چند ساعتی را با من می گذراند و به دیدنم می آید و من از او راضی هستم.

صباغان در پاسخ به این سوال که چرا ازدواج نمی کنی تا از تنهایی خلاص شوی می گوید: اتفاقاً خیلی ها به من می گویند و تشویقم می کنند که؛ زندگی همین است و نباید زیاد سخت بگیری و از این حرف ها ولی من نمی توانم حتی بهش فکر کنم و اصلا با ازدواج مجدد کنار نمی آیم . من خیلی به همسرم وابسته بودم .

داستان اکبر صباغان داستان عجیبی است. یک ساک دستی مشکی دارد و همیشه بر شاخه درختی در کنار مزار همسرش آویزان است و می توان از آن فهمید که باز اکبر صباغان یا همان باوفاترین مرد تهرانی اینجاست.


دُرنیوز
استخدام قزوین , استخدام در قزوین , استخدام در استان قزوین , استخدام در شهر قزوین , استخدامی شهر و ... نوشته استخدام قزوین – شهر و استان قزوین – ۲۶ شهریور ۹۳ اولین بار در «ای استخدام» پدیدار شد.

استخدام قزوین , استخدام در قزوین , استخدام در استان قزوین , استخدام در شهر قزوین , استخدامی شهر و استان قزوین , نیازمندی شهر و استان قزوین , کار در شهر و استان قزوین , استخدام قزوین ( آرشیو نیازمندی قزوین ) , استخدام شهر و استان قزوین

برای دریافت تفکیک شده اخبار و آگهی های استخدامی شهر و استان قزوین در ایمیل یا گوشی خود اینجا کلیک کنید.

روی عکس های زیر کلیک کنید

ghazvin (1) copy

ghazvin (2) copy

ghazvin (3) copyدُرنیوز
بیشترین میزان تقاضا دیروز در بورس بمبئی به ثبت رسید و تاریخ 16 سپتامبر را در کارنامه این بورس 139 ساله، به عنوان یک روز پرتقاضا به ثبت رساند.

 

 

بورس اوراق بهادار بمبئی، نخستین بورس اوراق بهادار آسیا، رکورد جدیدی در تاریخ 139 ساله فعالیت خود به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، بیشترین میزان تقاضا دیروز در بورس بمبئی به ثبت رسید و تاریخ 16 سپتامبر را در کارنامه این بورس 139 ساله، به عنوان یک روز پرتقاضا به ثبت رساند.

بر اساس این گزارش، بورس بمبئی دیروز به طور کل شاهد  460 میلیون کرور (کرور یک واحد یکایی در اعداد هندی است که درکشورهای هند، پاکستان و مالدیو استفاده می شود و برابر با 10 میلیون است) تقاضا بوده است، میزانی که موجب شد بورس بمبئی دیروز بیانه ای در این خصوص صادر کرده و این رقم را تأیید کند.

این در حالی است که، این تقاضاها شامل 37.13 کرور تقاضا برای خرید اوراق بهادار، 9.87 کرور تقاضا برای اوراق مشتقه و 37.44 لک(یک یکایی دیگر در واحد اعداد هندی که برابر با صدهزار است) تقاضا در بازار پول بوده است.

این رکورد تاریخی، ارزش شرکت های پذیرفته شده در بورس بمبئی را به 93 میلیون کرور روپیه رساند.

در ابتدای سال 2014 میلادی، بورس بمبئی با راه اندازی نرم افزار معاملاتی جدید خود به نام BOLT Plus که بر پایه سیستم معاملاتی T7 بورس دویچه آلمان است، بر روند بازار و یکپارچه سازی و شفافیت این بورس تأثیر بسزایی گذاشت.

یکی از مزیت های اصلی این سیستم جدید معاملاتی افزایش سرعت عکس العمل به درخواست های وارد شده است که به 200 میکرو در ثانیه رسیده است و موجب شده است سریعترین بورس کشور هند لقب گرفته است.

9303/6

 دُرنیوز
خبر قتل هولناک الناز، دختر 19ساله را مادرش به ماموران پلیس اعلام کرد. او در تماس با ماموران گفت: «پسرم علی با خواهرش درگیر شد، او را خفه و جسدش را با کندن چاله‌ای در انباری خانه دفن کرد.»
به گزارش نامه نیوز، این زن مدعی شد هنگام درگیری خواهر و برادر در آنجا بوده اما نتوانسته کاری کند و پسرش هم بعد از دفن‌کردن خواهرش خانه را ترک کرده است. وقتی ماموران به خانه این زن رفتند و خاک نرم انباری را دیدند متوجه شدند آنجا به‌تازگی کنده شده ‌است. آنها در ادامه جسد الناز را از زیر خاک بیرون کشیدند. با ارسال جسد به پزشکی‌قانونی و اثبات صحت اظهارات زن میانسال، تحقیقات برای پیداکردن علی آغاز شد تا اینکه ماموران یک هفته بعد موفق شدند او را در حالی‌که قصد داشت از کشور خارج شود، بازداشت کنند.

علی بلافاصله بعد از بازداشت مسوولیت قتل خواهرش را برعهده گرفت و گفت: «مدتی بود متوجه شده‌ بودم خواهرم کارهای عجیب می‌کند و سعی دارد مسایلی را از ما پنهان کند. چندروزی او را زیر نظر گرفتم و فهمیدم الناز با آدم‌های بدی رابطه دارد. به او گفتم این رابطه را قطع کن و اگر به حرفم گوش بدهی فراموش می‌کنم تو چه کرده‌ای. ما پدر نداشتیم و با مادرمان زندگی می‌کردیم. نبود پدر باعث شده‌ بود الناز فکر کند می‌تواند هر کاری دوست دارد انجام دهد. فکر می‌کردم تذکری که به او دادم کافی است و با اینکه با من جروبحث کرد اما دیگر به آن روابط ادامه نمی‌دهد.»

علی در ادامه گفت: «خواهرم چندروز قبل از حادثه از خانه بیرون رفت زمانی که من به منزل رفتم و از مادرم پرسیدم الناز کجاست، جواب داد با دوستانش بیرون رفته‌ است. خواهرم چند شب به خانه نیامد وقتی که آمد با هم جروبحث کردیم و به او گفتم باید به من بگویی کجا رفته‌ای و توضیح بدهی چه اتفاقی افتاده ‌است و او به من گفت به تو ربطی ندارد.» متهم ادامه داد: «خواهرم دوسال از من بزرگ‌تر بود و می‌گفت کارهایم به تو هیچ ربطی ندارد و هرکاری بخواهم می‌کنم مادرم هم با او برخوردی نمی‌کرد. به الناز گفتم باید جواب بدهد، کتکش زدم و گوشی تلفنش را از او گرفتم متوجه شدم عکس‌ها و پیامک‌های نامناسبی در گوشی او است ضمن اینکه شماره‌تلفن‌های غریبه هم در گوشی‌اش بود.

فهمیدم خواهرم به راهی که نباید، کشیده شده و او حالا دختری فاسد است؛ با هم درگیر شدیم، گفتم غیرت من اجازه نمی‌دهد تو را رها کنم تا هرکاری دوست‌ داری بکنی. باز فحاشی کرد و به من گفت به تو ربطی ندارد. دست‌هایم را روی گلوی خواهرم گذاشتم و فشار دادم. مادرم خواست جلو من را بگیرد اما نتوانست.

من خیلی عصبی و ناراحت بودم وقتی به خودم آمدم خواهرم خفه شده و جانش را از دست داده‌ بود. آن‌موقع اصلا از کارم پشیمان نبودم. در انباری خانه چاله‌ای کندم و خواهرم را دفن و بعد هم از خانه فرار کردم. او آبرو و حیثیت من را برده بود در محله همه درباره خواهرم صحبت می‌کردند و انگشت‌نمای مردم شده بودم حتی خجالت می‌کشیدم سر کار بروم. من به خواهرم گفته ‌بودم اگر کسی در زندگی‌اش هست می‌تواند او را به ما معرفی کند و با هم ازدواج کنند اما بعد متوجه شدم خواهرم از این راه پول درمی‌آورد و همین موضوع هم من را به‌شدت ناراحت کرد. هرچند به‌خاطر مرگ خواهرم ناراحت هستم اما راهی نداشتم و باید او را می‌کشتم.»

پزشکی‌قانونی در ادامه تحقیقات، مرگ الناز بر اثر خفگی را تایید و اعلام کرد علت مرگ فشار بر عناصر حیاتی گردن است. علی باتوجه به این نظریه و شکایت مادر مقتول بازداشت و کیفرخواست علیه او با تکمیل تحقیقات و بازسازی صحنه قتل صادر شد و وی به زودی در شعبه 74 دادگاه کیفری‌ استان تهران محاکمه می‌شود.


دُرنیوز
مشرق -  اجتماعی -  گوناگون - 
14 دقیقه و 0 ثانیه پیش
یک کارشناس تغذیه ضمن اشاره به افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند، گفت: مصرف مکمل‌های ویتامین C تاثیر چندانی در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد.
به گزارش گروه اجتماعی مشرق، لیلا رضازاده کارشناس تغذیه، با اشاره به نزدیک شدن فصل سرما و احتمال افزایش موارد سرماخوردگی، اظهار کرد: برخی مواد غذایی می‌توانند به تحریک و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

وی ویتامین E را از جمله عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی دانست و گفت: این ویتامین در انواع مغزها و غلات سبوس‌دار وجود دارد. ویتامین C هم از دیگر موادی است که می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد که در مرکبات، کیوی، گوجه و ... یافت می‌شود.

رضازاده با اشاره به اینکه بسیاری از افراد در فصل سرد برای پیشگیری از سرماخوردگی به مصرف مکمل‌های ویتامین C روی می‌آورند، ادامه داد: این مکمل‌ نقش موثری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد، اما می‌تواند دوران بیماری را کوتاه کند.

وی از «روی» نیز به عنوان دیگر ماده تقویت کننده سیستم ایمنی یاد کرد که به بهبود سریع سرماخوردگی هم کمک می‌کند و در گوشت، غلات و تخم مرغ وجود دارد.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر اینکه نباید مصرف روی نیز خودسرانه و زیاد باشد، یادآوری کرد: مصرف بیش از حد روی نیز نتیجه عکس خواهد داد و به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند.

رضازاده گفت: سلنیوم نیز که در موادی مانند مغزها و غلات وجود دارد برای تقویت سیستم ایمنی مفید است.

وی معتقد است، افرادی که کم خونی فقرآهن دارند بیشتر در معرض سرماخوردگی و آن هم سرماخوردگی‌های طولانی مدت هستند و می‌توان این کمبود آهن را از طریق گوشت، حبوبات و سبزیجات برگ سبز تامین کرد.

رضازاده افزود: بهتر است همه این مواد از منابع طبیعی تامین شوند و تا حد امکان از مکمل‌ها استفاده نشود.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.


دُرنیوز
مشرق -  اجتماعی -  گوناگون - 
13 دقیقه و 40 ثانیه پیش
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از تصادف خونین میان دو دستگاه کامیونت در بزرگراه آزادگان خبر داد.
به گزارش گروه اجتماعی مشرق، سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، در این باره گفت: در ساعت 7:54 امروز یک مورد حادثه رانندگی در مسیر غرب به شرق بزرگراه آزادگان زیر پل امام علی به سامانه 125 اطلاع داده شد و به دنبال آن آتش‌نشانان نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به همراه تجهیزات مربوطه به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: پس از حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که تصادف میان دو دستگاه کامیونت رخ داده و براساس آن راننده کامیون جلویی دچار آسیب‌دیدگی جزیی از ناحیه دست و پا شده است، اما راننده سرنشین کامیونت پشتی دچار آسیب‌دیدگی شدیدتری شده و در کابین محبوس مانده بود.

تصادف خونین در بزرگراه آزادگان+عکس

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه آتش‌نشانان با تجهیزات مخصوص راننده و سرنشین این کامیونت را که حدود 30 تا 35 سال سن داشتند از درون کابین خارج کردند، گفت: این افراد دچار آسیب دیدگی شده بودند که برای انتقال به مراکز درمانی تحویل عوامل اورژانس شدند.

ملکی با اشاره به ایمن‌سازی محل و تحویل خودروها برای بررسی علت حادثه به عوامل راهور خاطرنشان کرد: آتش‌نشانان در ساعت 9 به عملیات خود خاتمه دادند.

تصادف خونین در بزرگراه آزادگان+عکس

همچنین حسن عباسی مدیرروابط عمومی اورژانس تهران نیز گفت: در پی این حادثه سه اکیپ پزشکی از نزدیک‌ترین پایگاه به محل حادثه اعزام شدند و پس از آنکه مجروحان از سوی عوامل آتش‌نشانی از درون کابین خارج و افراد حادثه دیده به بیمارستان شهدای هفتم تیر منتقل شدند.

به گفته وی، حال یکی از مصدومان وخیم گزارش شده است.


مخاطبان محترم گروه اجتماعی مشرق می توانند اخبار، مقالات و تصاویر اجتماعی خود را به آدرس shoma@mashreghnews.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه مشرق منتشر شود. در ضمن گروه اجتماعی مشرق در صدد است با پیگیری مشکلات ارسالی شما از طریق کارشناسان و مشاوران مجرب پاسخی برای ابهامات مخاطبان عزیز بیابد.


دُرنیوز
زیباترین هتل 5 ستاره دنیا در زیر آب در عمق 40 پایی در یکی از تالاب‌های زیبای فوجی پس از 13 سال افتتاح و میزبانی از میهمانان کار خود را آغاز کرد.
 به گزارش  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، از اسوشیتدپرس هتل 5 ستاره لوکس و بسیار زیبای زیر آب در فضایی حدود 225 هکتار در اعماق آبهای اقیانوس آرام احداث شد.

از سال 2008 به صورت اینترنتی از میهمانان خود برای روز افتتاح با پرداخت مبلغ 9 هزار دلار ثبت نام کرد.

این هتل با پذیرش حدود 150 هزار میهمان و گردشگر از سراسر دنیا برای اولین بار پس از 13 سال کار و تلاش بی وقفه افتتاح شد.

این هتل 5 ستاره زیر آبی مجهز به 25 سوئیت کاملاً مجزا مجهز به رستوران، سالن ورزشی و حتی یک کلیسای کوچک برای زوج‌های  جوان است که قصد ازدواج در اعماق آبهای اقیانوس را دارند.

از دیگر امکانات ویژه منحصر به فرد این هتل می‌توان به حوزچه‌های آب درمانی، زمین گلف، مراکز خرید، سالن تئاتر، کتابخانه و مرکز فراگیری غواصی و شیرجه یاد کرد.

انتهای پیام/دُرنیوز
بی‌شک عقاب‌های کوه‌های منطقه، به رشادت رزمندگانی که بر قله‌های افتخار ایستاده‌اند، رشک می‌برند.

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، به محل استقرار نیروها برمی‌گردیم. نیروهای قبلی مشغول بستن بار و بنه هستند و نیروهای جدید و تازه نفس دارند خودشان را می‌رسانند تا موقعیت را تحویل بگیرند. فرج الله که فرمانده نیروهای قبلی است، تجهیزات و وسایل را تحویل می‌دهد. نیروهای جدید با بچه‌ها خوش و بش می‌کنند.

دشت زیبای وزینه

چند عکس یادگاری می‌گیریم و راهی می شویم. از ارتفاع کوترال می‌گذریم و حال دیگر وارد دشت زیبای وزینه شده‌ایم. دشتی حاصلخیز و سرسبز که تا سال گذشته به دلیل حضور ضدانقلاب در ارتفاعات ناامن بود و حالا مزارع آفتاب گردانش مژده زندگی دوباره می دهد.

اولین نقطه ای که در سال 90 به دست رزمندگان نیروی زمینی سپاه فتح شد، مریوان بود و اولین شهیدعملیات نیز در همین عملیات به فیض شهادت رسید؛ شهید رحمت دادوند از نیروهای بومی سردشت که حالا ارتفاع را به نام او، "موقعیت شهید رحمت" نامگذاری کرده‌اند.

حاج خضر و رسول هم در این عملیات شرکت داشته و می گویند عملیات سختی بود و تپه در یک روز سه بار دست به دست شد. دشمن بالای قله بود و ما باید از پایین به آنها حمله می کردیم.

رسول در این عملیات از ناحیه سر مجروح می‌شود. سرش 18 بخیه می‌خورد اما 20 روز بعد باز در میدان جنگ حاضر است.

رحمت حدوداً 30 ساله و بسیجی بود. آرپی چی زن بود. آنقدر شلیک کرد تا موشک‌‌هایش تمام شد. اسلحه دوستش را برداشت و رفت جلو و جنگید. تیر سینه اش را شکافت و پیکرش بر صخره های سخت آرام گرفت.

دشمن در این عملیات 8 کشته داد و در نهایت ارتفاع به دست رزمندگان فتح شد. فتح ارتفاع با دادن یک شهید و گرفتن 8 نفر تلفات از دشمن، پیروزی شیرینی بود و نوید فتوحات بزرگ تر می‌داد.

روایتی از قوطمان

حالا دیگر به قوطمان رسیده ایم. از حاج خضر می خواهم ماجرای درگیری و فتح قوطمان را برایم بگوید و او اینگونه روایت می کند:

چند روز بعداز فتح مروان  آمدیم سمت قوطمان.

بعدازظهر بودکه دستگاه های مهندسی شروع کردند به جلو رفتن و احداث جاده. قرار بود جاده را تا روستای دولتو ادامه دهیم. نیروهای ما هم به عنوان اسکورت حضور داشتند. حدود ساعت 3 بود که درگیری شد و تا صبح فردا ادامه داشت.

در این درگیری مصطفی ملایی و عبدالله ملکری شهید شدند. شب را در منطقه ماندیم. ضدانقلاب قله را ظاهراً تخلیه کرده بود اما این یک حرکت فریب بود. رفته بودند پشت قله سنگر گرفته بودند و داخل پایگاه را هم کلاً تله کرده بودند. چندنفر از بچه های تیپ 33 رفتند بالا که بر اثر همین تله ها زخمی شدند و دو نفر هم شهید شدند.

درگیری در این ارتفاع خیلی شدید بود اما بچه ها جانانه جنگیدند و آنها را پس زدند. در همین جا بود که سمکو یکی از فرماندهان ارشد ضدانقلاب به هلاکت رسید.

آخرین منطقه ای هم که در اواخر عملیات، آزاد شد، ارتفاع جاسوسان بود. ارتفاعی که اکنون به یاد رشادت شهید محمدجعفرخانی و یارانش به همین نام نامگذاری شد. جاسوسان برای دشمن اهمیتی حیثیتی داشت اما دشمن وقتی جسارت و شجاعت رزمندگان را دید، دریافت چاره ای جز آنکه سر تسلیم در برابر رزمندگان فرود آورد، ندارد و با ذلت و خواری هرچه تمام تر مجبور به ترک منطقه شد.

در ادامه مسیر به یک دژبانی می‌رسیم. دژبان اجازه عبور نمی دهد و می گوید باید مجوز عبور داشته باشیم. می‌گویم؛ برادر! این دونفری که همراه ما هستند خودشان مجوزند! اصلاً این ها این مناطق را از دست ضدانقلاب آزاد کرده اند!

می گوید مأمورم و معذور! برگ  مأموریت را نشان می دهیم. بالاخره رد می شویم.

روی تپه پاسگاه بزرگ  دولتو به چشم می خورد و در پایین دره هم روستای دولتو. یکی از تیپ ها در منطقه استقرار دارد. مسئول اطلاعات تیپ را می بینیم و سلام و علیکی می کنیم. لباس کردی پوشیده و با بی‌سیم هماهنگی های لازم را انجام می دهد.

معروف ترین روستای جبهه های غرب

راهمان را به سمت روستای معروف دولتو ادامه می دهیم. روستای دولتو را شاید بتوان معروف ترین روستای جبهه های غرب در دوران دفاع مقدس دانست. در آن دوران که غرب جولانگاه ضدانقلاب بود و هرکه با نظام نوپای جمهوری اسلامی همکاری و یا حتی همدلی داشت، از گزند و کمین ضدانقلاب در امان نبود. روزی نبودکه چند کمین در جاده های منطقه اتفاق نیفتد و یا به پاسگاهی و مقری داخل شهرها حمله نشود.

در این میان دولتو زندان مخوفش داستانی شنیدنی و البته غمبار دارد.

در حاشیه روستا، ضدانقلاب زندانی را بوجود آورده بود که محل نگهداری و شکنجه اسیرانی بود که در کمین ها به دست آنها می افتادند. از پاسداران و ارتشی ها گرفته تا بچه های جهاد و حتی مردم محلی منطقه.

زندانیان هر روز مجبور بودند بیگاری کنند و از حقوق اولیه یک انسان نیز برخوردار نبودند و به بهانه های مختلف و واهی نیز تحت شکنجه‌هایی سخت قرار می‌گرفتند. هر از گاهی نیز دادگاهی مضحک برگزار می‌شد و چند نفر به جوخه آتش سپرده می‌شدند. هدف اصلی این اعدام ها هم، زهر چشم گرفتن از سایرین و کنترل جمعیتی زندانیان بوده است!

معدود افرادی که موفق به فرار یا آزادی از زندان دولتو شدند، خاطراتی شنیدنی و دردناک از این زندان بیرحم در خاطر دارند که برخی از آنها نیز به رشته تحریر درآمده است.

جنایت زندان دولتو

بمباران زندان دولتو، یکی از فاجعه هایی بود که رژیم بغداد با همکاری حزب دمکرات و گروهک کومله انجام داد.

در اردیبهشت ماه سال 60، جلیل گادانی، فتاح کاویانی و ایرج سلطانی (یک خلبان فراری)، به نمایندگی از طرف حزب دمکرات و عبدالله مهتدی و ابراهیم علیزاده از طرف گروهک کومله با سرهنگ عیار عبدالرضا و رشید صالح(از افسران حزب بعث عراق مستقر در اداره استخبارات کرکوک) ملاقات کردند.

در این ملاقات، بر سر بمباران زندان دولتو توافق  شد که عده ای از نیروهای سپاه پاسداران، کمیته، ارتش و جهاد سازندگی و همچنین تعدادی از نیروهای بومی طرفدار جمهوری اسلامی در آن محبوس بودند. براساس این توافق، 17 اردیبهشت ماه سال 60، زندانیان برخلاف هر روز که به بیگاری برده می‌شدند، در حیاط زندان نگه داشته شدند و نگهبانان زندان نیز از 50 نفر به 12 نفر کاهش یافتند.

صبح آن روز، هواپیماهای عراق با هدایت حزب دمکرات و گروهک کومله، ساختمان زندان را به شدت بمباران کردند. طبق گفته بازماندگان فاجعه، نیروهای حزب دمکرات و گروهک کومله، نجات یافتگان را از ارتفاعات هدف قرار می دادند و در مجموع 130 نفر را شهید و مجروح کردند.

حزب دمکرات و گروهک کومله در مقابل واکنش‌های مختلف، در مورد این جنایت، همکاری خود را با رژیم بعث عراق انکار کردند و عبدالرحمن قاسملو و عبدالله مهتدی به رغم همکاری گسترده حزب و گروهک کومله با رژیم عراق، جنگ ایران با عراق را بهانه ای برای سرکوب کردها می دانستندو به همین بهانه در آغاز جنگ عراق با ایران، حزب دمکرات کردستان و گروهک کومله، آمادگی مزدوران خود را برای همکاری با ارتش عراق اعلام کردند.

جاده بالا و پایین می شود و من در ذهن خود سعی می کنم فضای روستا را در سه دهه گذشته ترسیم و حال و هوای اسیرانی را که به سمت زندان دولتو می رفتند، در ذهن خود مسجم کنم. کار سختی است ونمی توان حس آنان را درک کرد.

روستایی در دل کوه‌های غرب

از کوچه باغ های سرسبز و زیبا می گذریم و وارد روستا می شویم. وقت استراحت است و افراد کمی در کوچه ها دیده می شوند. جلوی یکی از خانه ها توقف می کنیم. حاج خضر پیاده می شود و سراغ ماموستا را می‌گیرد. ظاهراً خانه نیست. در مرکز روستا پیدایش می کنیم. شلوار کردی به پا دارد و کلاهی سفید بر سر که نامش را نمی دانم.

ماموستا اسماعیلی بعید است بیش از 40 سال داشته باشد. در سایه ایوان یکی از منازل می نشینیم و گپی می‌زنیم. ماموستا از دولتو می گوید و مردمی که گرچه محرومند اما دل در گرو نظام دارند.

کم کم سر و کله بقیه هم پیدا می شود. کنار هم لبه یکی از پشت بام ها می نشینند و به حرف های ما گوش می ‌دهند. ماموستا نداشتن یک مکان ورزشی برای جوانان روستا و محرومیت از صداوسیمای جمهوری اسلامی را مهمترین مشکلات فرهنگی دولتو معرفی می‌کند. صحبتهایمان تمام می شود و از ماموستا خداحافظی می کنیم.

یک نگاه به پشت بام ها مؤید حرف های ماموستا اسماعیلی است. روی هر پشت بامی دیش ماهواره به چشم می خورد و به یک حرف هایی رسیدم که می گفتند حداقل 18 شبکه به زبان کردی علیه جمهوری اسلامی برنامه پخش می کنند و آن وقت ما....

با خودم می گویم بچه های معصوم روستا صبح می روند مدرسه و تعلیمات دینی می خوانند، شب باید اخبار رسانه های بیگانه را گوش کنند و ببینند.

از دولتو به سمت آخرین روستای مرزی می رویم. روستای گوره شیر. در میدان روستا توقف می کنیم. چند نفر از اهالی می آیند و سر صحبت باز می شود. گوره شیر تقریباً هیچ چیز ندارد. نه آب، نه برق، نه مدرسه و...

روستایی با حدود 40 نفر جمعیت که تا همین امسال جاده نیز نداشته است و مردم آن باعراق راحت تر از ایران رفت و آمد داشته اند.متأسفانه مسئولین کمتر به این روستاآمده اندو این روستاییان درد و دل های بسیاری دارند.

قادر یکی از اهالی روستاست . از او می پرسم کارتان چیست و او هم به راحتی می گویدقاچاق گازوئیل. می پرسم چندمی خرید و آن طرف چندمی فروشید؟ می گوید هر بشکه 20 لیتری 13 هزار و پانصد تومان دستمان می رسد و آن طرف 14500 می فروشیم. تازه ضدانقلاب هم برای هر قاطر 2000 تومان باج می گیرد!

می گویم اینجا که شرایط مساعد است چرا کشاورزی و دامپروری نمی کنید؟ می گوید امکانات نداریم. تراکتور نداریم. اصلاً تا همین چند وقت پیش جاده هم نداشتیم. زمین هایمان خالی مانده اند. از نیروی انتظامی هم دل پری داشت.

خانه‌های گوره شیر نسبت به دولتو، محقر و ساده‌اند اما یک نقطه مشترک دارند؛ دیش‌های ماهواره!

از قادر می پرسم وقتی برق ندارید این دیش ها برای چیست؟! می گوید: شب ها دو- سه ساعت موتور برق روشن می کنیم.

دوست داشتم با تک تک اهالی روستا حرف می زدم و پای درد دل هایشان می نشستم اما مجالی نبود و باید می رفتیم. کنار روستا رودی زیبا در جریان است که ظاهراً خط مرزی هم محسوب می شود. از کنار رودخانه راهمان را ادامه می دهیم. نقطه بعدی روستای قاسم رش است. روستایی نسبتاً بزرگ که بازارچه ای مرزی هم دارد. ظاهراً بازارچه از ساعت 9 صبح تا یک ظهر فعال است. اجناس از عراق وارد می شود و اینجا توسط مردم محلی خریداری می شود. اغلب هم پوشاک و لوازم آرایشی و مواد خوراکی و...

با ورود به قاسم رش، جاده هم آسفالته می شود و ما راه سردشت را در پیش می گیریم. وقتی می رسیم چیزی به غروب آفتاب نمانده است. گرد و خاک سر و صورتمان را پوشانده و من نمی‌دانم چطور باید از حاج خضر و رسول که با زبان روزه ما را در این سفر یک روزه اما طولانی و پرفراز و نشیب همراهی کردند، تشکر کنم.

فرصت کوتاه بود و دیدنی ها و شنیدنی ها بسیار. خوشحال بودم که از نزدیک با گوشه ای از مجاهدت های رزمندگان نیروی زمینی سپاه آشنا شدم و دلگیراز آنکه نتوانستیم به خیلی جاها سر بزنیم. از عملیات های سال 90 و دستاوردهای بی نظیرش بی خبر نبودم اما حالا که از نزدیک و با چشم خودم برخی چیزها را دیده بودم، غرور و حسرتم دو چندان شده بود. غروری ناشی از این همه مردانگی و مجاهدت رزمندگان گمنام و بی ادعای نیروی زمینی و حسرت اینکه این همه ایثار و مجاهدت در این قله ها و دره ها رخ داده و کمتر کسی از آنها مطلع است.

آرامش و امنیتی که ارزان به دست نیامده است

کاش مردمانی که در چهار گوشه این سرزمین و در پایتخت، در امنیت و آرامش به سر می برند، می دانستند که آرامش ارزان به دست نیامده و برای تأمین و حفظ این نعمت ارزشمند و حیاتی، چه خون ها که ریخته نشده و چه فرزندان معصومی که یتیم نشده اند....

برنامه پایانی ما دیدار با خانواده شهدای سردشت بود. چهار شهیدی که رشادت ها آفریدند اما مظلوم و گمنامند... گویا مظلومیت رزمندگان و جبهه های غرب، تنها به دوران دفاع مقدس محدود نیست و این دیار و مجاهدانش با گمنامی و غربت پیوندی دیرینه دارند.

انتهای پیامدُرنیوز
در حال حاضر دولت انگلیس در مخالفت با استقلال اسکاتلند به آب و آتش می‌زند این بحران احتمالا در آینده‌ای نزدیک به ایرلند شمالی و دیگر مستعمرات همچنان تحت قیمومیت ملکه سرایت می کند.

به گزارش گروه بین الملل دفاع پرس، شروین طاهری طی یادداشتی در آستانه همه پرسی جدایی اسکاتلند از انگلیس در روزنامه وطن امروز نوشت : سرانجام صدای «الی» هم درآمد، اگرچه کاملا پیداست که «الیزابت دوم» به وحشت افتاده است. تا دیروز او نگران بود که مبادا آخرین ملکه اسکاتلند باشد اما حالا در آستانه همه‌پرسی فردا از اسکاتلندی‌ها درباره استقلال از بریتانیا و موج جدایی‌خواهی و جمهوری‌خواهی که در سراسر بدنه «پادشاهی متحد» به راه افتاده، ملکه انگلیس از آن وحشت دارد که نکند آخرین ملکه خود انگلیس باشد.

او سرانجام روز یکشنبه سکوتش را شکست و گفت که درباره رأی دادن در همه‌پرسی روز پنجشنبه بسیار محتاطانه می‌اندیشد. او در روز همه‌پرسی به عنوان ملکه «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی» رأی مثبت یا منفی‌اش را به صندوق خواهد انداخت اما شاید از آن روز به بعد دیگر ملکه پادشاهی متحد نباشد چون با جدا شدن اسکاتلند، بخش شمالی 300 ساله و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بخش این نظام سلطنتی کهنه، احتمالا موجودیت کل پادشاهی به خطر خواهد افتاد.

ابتدا مقامات کاخ باکینگهام بارها اعلام کرده بودند که ملکه و خاندان سلطنتی درباره استقلال اسکاتلند بی‌طرف هستند و با اظهارنظرهایی رسمی مثل اینکه «علیاحضرت ورای سیاست هستند» سعی می‌کردند وحشت پیرزن 88 ساله را لاپوشانی کنند اما بعد، از لابه‌لای حرف‌هایشان «حالت عصبی الیزابت دوم» از شنیدن آخرین آمارهای نظرسنجی از اسکات‌ها که در 3ـ2 هفته اخیر با سرعت به سمت پاسخ «آری» به جدایی متمایل شده است، به بیرون درز کرد.

 

سرانجام این هفته در فاصله 4 روز مانده به روز سرنوشت، پس از آنکه عجز و لابه‌های نخست‌وزیر محافظه‌کار دولت لندن و حتی رقبای سیاسی‌اش به اسکاتلندی‌ها کارگر نیفتاد، صدای «الی» هم درآمد. او به حرف آمد تا شاید دل طیفی از پا به سن گذاشته‌های اسکاتلندی را که هنوز با عکس‌های سیاه و سفید و نقاشی‌ها و فنجان‌های چینی خاک‌خورده عصر امپراتوری بریتانیا خاطره‌بازی می‌کنند، به دست آورد و بر مخالفان 46 درصدی استقلال در مواجهه با موافقان 54 درصدی بیفزاید. همانطور که پیش‌بینی می‌شد ملکه در میان صحبت‌های محافظه‌کارانه روز یکشنبه از علاقه‌اش به حفظ یکپارچگی پادشاهی پرده برداشت. همین موضع‌گیری مختصر و مفید را هم با غافلگیر کردن بادیگاردهایش در جریان حضور سالانه‌اش در تعطیلات سلطنتی در کلیسایی در بالمورال کسل به زبان آورد.


یکی از اعضای خاندان سلطنتی که حرف‌های ملکه در کلیسا درباره همه‌پرسی اسکاتلند را شنیده بود به روزنامه دیلی‌اکسپرس گفته است:«کاملا غیرمنتظره بود و همه شگفت‌زده شده بودند.» این عضو سلطنتی با لحن رقت‌انگیزی از حالت ملکه یک امپراتوری فروپاشیده سخن می‌گوید: «لحن او تقریبا شبیه خداحافظی بود چراکه شاید یکشنبه دیگر در کلیسای کرثیه (که خاندان سلطنتی جمع می‌شوند) او دیگر ملکه یک پادشاهی متحد نباشد.» نکته اینجاست که کلیسای کرثیه جزو مجموعه «کرک» (کلیسای اسکاتلند) است و یکشنبه هفته دیگر ملکه درست زمانی به آن پا خواهد گذاشت که به احتمال زیاد دیگر جزئی از خاک انگلیس نیست.

در بازدید از کرک، پرنس چارلز نیز مادر و پدرش را همراهی می‌کند در حالی که امید‌های او هم نقش بر آب شده است. پسر ارشد الیزابت دوم که خود را اصلی‌ترین گزینه پادشاهی پس از مادرش می‌داند، از پاییز سال گذشته رفته‌رفته بازدیدهای رسمی سلطنتی را در گوشه و کنار جهان به نیابت از ملکه آغاز کرده بود ولی حالا با استقلال تقریبا قطعی اسکاتلند، اتحاد پادشاهی زیر سوال می‌رود و قطعا بقیه اجزای اصلی آن یعنی ولز و ایرلندشمالی نیز دست‌کم خواهان بازنگری کلی در این اتحاد قرون وسطایی خواهند شد. همین حالا ولزی‌ها به پا خاسته‌اند و در کاردیف شعار حمایت از استقلال اسکاتلند و ولز سر داده‌اند.

ایرلندی‌های شمالی هم چنانکه از عنوان «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی» برمی‌آید اصلا بریتانیایی محسوب نمی‌شوند و حتی مشابه ولز و اسکاتلند اتحادی میان پدران آنها و انگلیسی‌ها در میان نبوده است بلکه یک بخش اشغال شده از جزیره ایرلند هستند. دست‌کم نیمه‌کاتولیک جمعیت ایرلند شمالی خواهان پیوند با جمهوری ایرلند هستند و نیمه‌پروتستان نیز الزاما طرفدار الحاق پادشاهی نیستند. کافی است برای اولین بار پس از اشغال ایرلند به دست انگلیسی‌ها یک همه‌پرسی در بخش شمالی برگزار شود تا صدای استقلال‌خواهی آنان هم شنیده شود.


ولزی‌ها هم خواهان استقلال شدند

 در حالی که همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس فردا برگزار می‌شود و رای مثبت مردم به این جدایی جشن استقلال اسکاتلند در روز ۵ فروردین ۱۳۹۵ (۲۴ مارس ۲۰۱۶) را در پی خواهد داشت، ملی‌گرایان ولز هم فرصت مناسبی برای تمرکززدایی قدرت از لندن یافته‌اند. روز دوشنبه گروهی از موافقان جدایی اسکاتلند از انگلیس در شهر کاردیف، مرکز ولز، گرد هم آمدند و خواستار جدایی این منطقه از بریتانیا شدند. لیانی وود، رهبر حزب استقلال‌طلب «پلید کمری» ولز معتقد است رای «آری» در اسکاتلند بر مردم ولز تاثیر می‌گذارد. به گفته او، همه‌پرسی استقلال در اسکاتلند «فرصتی بزرگ برای پراکنده کردن قدرت و تمرکززدایی قدرت» از لندن است. ولز منطقه‌ای خودمختار است و پرچمی مستقل از انگلیس دارد اما دولت لندن درباره مسائل ملی آن همچون سیاست خارجی، امنیت و دفاع تصمیم‌گیری می‌کند. ملی‌گرایان ولز خواهان تدوین قانون اساسی مستقل این کشور هستند و بر این باورند که استقلال از انگلیس حق مردم ولز است نه یک آرزو. همچنین ولز در میان ۱۰ منطقه برتر اقتصادی بریتانیا است و ارزش تولید ناخالص آن در سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۷ میلیارد پوند اعلام شد.


حال مشخص نیست دولت انگلیس که در مخالفت با استقلال اسکاتلند به آب و آتش می‌زند چگونه می‌خواهد با این بحران مضاعف مواجه شود که احتمالا در آینده‌ای نزدیک به ایرلند شمالی و دیگر مستعمرات همچنان تحت قیمومیت ملکه خواهد کشید.

در همین حال، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس برای حمایت از کارزار انتخاباتی مخالفان همه‌پرسی، روز دوشنبه وارد اسکاتلند شد. این دومین بار است که کامرون در 5 روز گذشته به اسکاتلند سفر می‌کند.

 


وی در آخرین سخنرانی خود در جمع مخالفان همه‌پرسی هشدار داد اگر مردم اسکاتلند به استقلال رای «آری» دهند دیگر راه بازگشتی وجود نخواهد داشت و هر یک از دو کشور راه خود را خواهد رفت.

پیش‌تر، الکس سالموند، نخست‌وزیر اسکاتلند، دیوید کامرون را متهم کرد که از شیوه‌های «ایجاد رعب و وحشت» علیه استقلال اسکاتلند از انگلیس استفاده می‌کند.

کاتالونیا، کاتالیزور تجزیه اروپا

 درست است که طی یک دهه گذشته کاتالونیا کاتالیزور روند تجزیه‌طلبی در گوشه و کنار اروپا بوده است اما کاتالان‌ها برای عملی کردن آرزوی دیرین خود عملا مدیون اسکاتلندی‌ها هستند که با تلاش برای از هم پاشیدن پرقدرت‌ترین سامانه سیاسی اروپا و بازمانده یک امپراتوری که تا چندی پیش خود را ابرقدرت می‌نامید، راه را برای استقلال‌طلبان دیگری مثل آنها هموار کردند.

اگر استقلال اسکاتلند از بریتانیای کبیر در حال صغیر شدن ممکن باشد، پس حتما جدایی کاتالونیا از پادشاهی ورشکسته، بحران‌زده، بی‌اعتبار و البته فاقد پشتوانه تاریخی اسپانیا نیز ممکن خواهد بود. چنین می‌شود که موج تجزیه از اسکاتلند و ولز تا کاتالونیا، سراسر اروپا را به سرعت در بر می‌گیرد و ما ظرف ماه‌های آینده شاهد یک زلزله سیاسی- جغرافیایی در قلب اتحادیه اروپایی و ناتو خواهیم بود، زلزله‌ای که نه‌تنها پس‌لرزه‌هایش به سرعت به کانادا و آمریکا در آن سوی اقیانوس اطلس خواهد رسید بلکه در خود قاره، نظام‌های سیاسی و پارلمانی سراسر اتحادیه اروپایی را دستخوش تحولات شدید خواهد کرد و ملی‌گرایی خفته اروپایی برخاسته و احزاب لیبرال ـ دموکرات و سوسیالیست را به حاشیه خواهد راند. این ادامه همان روندی است که در انتخابات اخیر اتحادیه و انتخابات شوراها در کشورهایی مثل فرانسه و انگلیس شاهد بودیم اما پیشداران موج استقلال‌طلبی در خاک اصلی اروپا، در شبه‌جزیره ایبری هستند. نخست کاتالونیا و سپس باسک. این 2 ایالت با فرهنگ و زبانی کاملا متفاوت از مادریدی‌ها راه زیادی تا تحقق رویای دیرینشان برای تبدیل شدن به کشور مستقل ندارند. دوشنبه گذشته پارلمان محلی ایالت نیمه‌خودمختار کاتالونیا کار روی قانونی را آغاز کرد که در صورت تصویب به آنها اجازه می‌دهد تا کمتر از 2 ماه دیگر (9 نوامبر) همه‌پرسی استقلال از اسپانیا را برگزار کنند.

رئیس دولت محلی کاتالونیا، آرتور ماس این هفته به نمایندگان پارلمان محلی مژده داد که با قانون جدید حق وتوی سلطنتی مادرید سلب می‌شود و راه برای تولد ملت‌هایی جدید از دل اسپانیا هموار خواهد شد. او تلاش قانونی اخیر کاتالان‌ها را چالشی دموکراتیک برای شفاف‌سازی قدرت حکومت مرکزی و ارتقای دموکراسی اسپانیا تا استانداردهای اروپایی خوانده است. آلبرتو رویو از اعضای «دیپلوکات»- یا بدنه عمومی دیپلماسی کاتالونیا که حکم وزارت خارجه دولت محلی را دارد- نیز می‌گوید:«دولت اسپانیا طبق معمول خواهد گفت این (همه‌پرسی) غیرقانونی است پس این وظیفه ما است که آن را قانونی کنیم.»

خطر تجزیه اسپانیا را بسیار بیشتر از انگلستان تهدید می‌کند چون در صورت استقلال کاتالونیا راه برای بالکانیزه شدن این کشور و جدایی بقیه ایالت‌های نیمه خودمختار مثل باسک، آندلس و گالیسیا هموار می‌شود و تقریبا دیگر چیزی از اسپانیایی که امروز می‌بینیم باقی نخواهد ماند.
 
هویت اسکاتلندی با پادشاهی بریتانیا ناسازگار است

یک استاد دانشگاه اسکاتلندی معتقد است عدم تامین «هویت اسکاتلندی» در پادشاهی متحد بریتانیا عامل اصلی استقلال‌خواهی مردم این منطقه است. پروفسور جان کرتیس از جمله مشهورترین صاحب‌نظران و اساتید دانشگاهی در زمینه پیمایش‌ها و نظرسنجی‌‌های سیاسی و اجتماعی در بریتانیا و اسکاتلند و مورد رجوع و استناد اکثر رسانه‌های انگلیسی و اسکاتلندی درگیر در ماجرای پوشش روند همه‌پرسی این منطقه است.

وی با اشاره به فزونی‌گرفتن موافقان استقلال این منطقه در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: هرچند مباحث کنونی بر سر موضوعات اقتصادی متمرکز است اما اگر اسکاتلندی‌ها هویت متمایزی نداشتند خواستار این همه‌پرسی نمی‌شدند. استاد علوم سیاسی دانشگاه استرات‌کلاید اسکاتلند تغییر و تحول گرایش عامه مردم منطقه اسکاتلند نسبت به همه‌پرسی استقلال این منطقه از پادشاهی متحد(بریتانیای کبیر سابق) را مهم برمی‌شمارد و می‌گوید اختلاف دو طیف موافق و مخالف به‌رغم تلاش بسیاری از مخالفان بسیار کاهش یافته است.

به گفته وی، در حال حاضر اگرچه مباحث داغی بر سر موضوعات اقتصادی و مالی همچون درآمد‌ها و هزینه‌های عمومی یک «اسکاتلند مستقل» و تعادل بودجه دولت آتی آن مطرح است اما عامل اصلی نقش‌آفرین در این ماجرا حس هویت اسکاتلندی است که طی سالیان گذشته به میزان کافی تأمین نشده بود. از نگاه «جان کرتیس» اگر اسکاتلندی‌ها واجد هویتی متمایز نبودند قطعا خواستار برگزاری این همه‌پرسی نمی‌شدند.
 دُرنیوز
مهر -   -  اجتماعی - 
15 دقیقه و 23 ثانیه پیش
بزرگترین راهپیمایی محیط زیستی جهان 21 سپتامبر / 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و رؤسای کشورهای جهان در سازمان ملل برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، People's Climate Marc یک راهپیمایی محیط زیستی است که 21 سپتامبر / 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و رؤسای کشورهای جهان در سازمان ملل برگزار می شود.

 این راهپیمایی برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر در خصوص تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی و اثرات سوء آنها با حضور تعداد زیادی از مردم و بیش از یکهزار سازمان، موسسه، دانش آموز و گروه های حمایت از محیط زیست در نیویورک و دیگر نقاط جهان خواهد بود.

از آنجایی که بان کی مون – دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا بر روی خطرات جدی که محیط زیست را تهدید می کند تاکید کرده و از دولت ها خواسته است تا هدف مشترکی برای کاهش چشمگیر آلودگی های زیست محیطی و گرمایش زمین را پیش بگیرند، برگزارکنندگان این مراسم از مردم جهان، سازمان ها و دولت ها دعوت کرده است تا نسبت به برگزاری راهپیمایی های همزمان در نقاط گوناگون جهان اقدام کنند.

همچنین از گروه های شرکت کننده خواسته شده با ثبت نام در وب سایت www.peoplesclimate.org نسبت به اطلاع رسانی و ارسال عکس ها و فیلم های مربوط به راهپیمایی های همزمان در این پایگاه اقدام کنند.
این حرکت با شعار "عمل، بهتر از سخن است" (ACTION, NOT WORDS) آغاز و در حال حاضر جهانی شده است. گروه های بزرگی از مردم در شهرهای لندن، برلین، بوگوتا، استانبول، پاریس، ریو، دهلی، ملبورن، ژوهانسبرگ، لاگوس، دبی، نیویورک و اکثر کشورها از جمله آمریکا، مصر، عربستان، روسیه، فرانسه، سنگال، پرو، برزیل، کلمبیا، اسپانیا، نیجریه، آلمان، استرالیا، کانادا، دانمارک و انگلیس به این حرکت پیوسته اند.

هدف این راهپیمایی درخواست اقدام فوری مردم و دولت ها برای ایجاد نوعی اقتصاد جهانی است که هم برای مردم و هم برای محیط زیست و کره زمین مناسب باشد تا زمین از تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسانی در امان باشد.

این راهپیمایی جنبه سیاسی نداشته و در راستای ایجاد حساسیت و توجه مردم جهان و رسانه ها پیش از جلسه سازمان ملل برای اقدامی جهانی با هدف کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جلوگیری از اعمال ضد محیط زیست برگزار می شود.دُرنیوز
مهر -   -  اجتماعی - 
15 دقیقه و 20 ثانیه پیش
فرمانده انتظامی استان هرمزگان از کشف 700 کیلو مواد مخدر در درگیری مسلحانه با قاچاقچیان و به هلاکت رسیدن سرکرده اشرارو باند بزرگ مواد مخدر در شهرستان میناب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر،سردار رضا محمدی یگانه گفت: در راستای مبارزه بی امان با قاچاقچیان مواد مخدر و مقابله با سوداگران مرگ، پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان میناب، با همکاری پلیس مبارزه با مواد مخدر استان طی اقدام فنی و اطلاعاتی از قصد جابجایی محموله سنگین مواد مخدر و انتقال آن به شهرستان مطلع و رسیدگی به آن را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: با چند روز تلاش شبانه روزی مأموران، اعضاء این باند بزرگ مواد مخدر شناسایی و با اعزام چندین تیم عملیاتی منسجم در محورهای تردد سوداگران، یک دستگاه خودرو وانت پیکان با راننده و دو سرنشین مسلح در حالی که یکی از سرنشینان به صورت مسلح و آماده در بالای وانت مستقر بود، را مشاهده کردند.

این مقام انتظامی ادامه داد: قاچاقچیان به محض برخورد با مأموران ضمن تیراندازی به سمت آنها اقدام به فرار کردند که با عکس العمل سریع و به موقع مأموران در تعقیب و گریز انجام گرفته و درگیری مسلحانه، سرانجام خودرو حامل مواد متوقف و به دنبال تیراندازی های متقابل یک تن از اشرار مسلح به هلاکت رسید.

فرمانده انتظامی هرمزگان با اشاره به انهدام یکی از بزرگترین باندهای مواد مخدر در استان و به هلاکت رسیدن سرکرده این باند خاطر نشان کرد: در این عمیات 700 کیلو تریاک به همراه دو قبضه سلاح جنگی و تعداد زیادی فشنگ مربوطه از قاچاقچیان کشف شد. 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20 

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی