2:45:17
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳کاربر گرامی
برای دسترسی به این قسمت شما باید عضو سایت باشید.
اخبار اجتماعی را در ایمیل خود داشته باشید.
دانشجو -   -  اجتماعی -  169 روز و 6 ساعت پیش
رئیس سازمان محیط زیست گفت: مصرف انرژی در ایران 3.5 دهم بیشتر از ظرفیت کشور است.

به گزارش گروه اجتماعی «خبرگزاری دانشجو»، معصومه ابتکار بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان‌شرقی، اظهار داشت: متأسفانه طی 10 سال گذشته در رده‎بندی دنیا در حفظ و نگهداری محیط زیست، کشور ما 61 پله سقوط داشته است و شاخص‎های ملی ما نیز نشان می‎دهد که کشور در این عرصه در شرایط خوبی قرار ندارد.

 

وی با اشاره به توجه دولت به مسائل زیست محیطی، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در برنامه‎های دولت «تدبیر و امید» از سوی رئیس جمهور ارائه شد، توجه به موضوع محیط زیست بوده است و در همین راستا یک برنامه از 11 برنامه‎ای که حجت‌الاسلام روحانی به مجلس ارائه کرد در خصوص توجه به محیط زیست و اهمیت این موضوع بود.
 
رئیس سازمان محیط زیست، احیای شورای عالی محیط زیست بعد از هفت سال تعطیلی را نویدبخش آغاز حرکت‌های جدید در عرصه زیست محیطی دانست و ادامه داد: در این شورا باید تهدیدات به درستی احصاء شده و برای آن راهکارهای کارشناسی ارائه شود.
 
میانگذر دریاچه ارومیه یکی از متهمان خشک شدن آن است
 
ابتکار، روند خشک شدن پارک ملی دریاچه ارومیه را تلنگری برای دیگر حوزه‌های زیست محیطی دانست و تصریح کرد: میانگذر دریاچه ارومیه یکی از متهمان اصلی وضعیت فعلی آن است و سرنوشت این دریاچه مثال عینی برای دیگر تالاب‌های کشور است.
 
وی عنوان کرد: اگر قرار است توسعه‎ای در کشور اتفاق بیفتد، باید محیط زیست این توسعه را مدیریت کرده و با لحاظ کردن پارامترهای زیست محیطی، توسعه ممکن خواهد بود.
 
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به مصرف بیش از حد انرژی در کشور، بیان داشت: در حال حاضر طبق آمار، مصرف انرژی در کشور ما 3.5 دهم بیشتر از ظرفیت کشور است.
 
ابتکار، آلودگی هوا را از جمله مشکلات بارز زیست محیطی شهرهای بزرگ کشور عنوان کرد و ابراز داشت: سوخت در کشور یکی از مسائل مهم در آلودگی هوا است و به هر قیمتی شده، باید تنها سوخت استاندارد در کشور استفاده شود.
 
وی در پایان متذکر شد: بنزین پتروشیمی ترکیب خطرناکی است که به اشتباه در چهار سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است و خطرات جانی بسیاری را برای مردم داشته است و به طور رسمی از وزیر نفت خواسته‌ام این نوع بنزین دیگر عرضه نشود.


در یاهو ایمیل کنید.
با GMail ارسال کنید.
در قالب فایل word ذخیره کنید.
این خبر را چاپ (پرینت) کنید.
این خبر را در منبع اصلی مشاهده کنید.
در صفحه فیس بوک خود منتشر کنید.
داغ کنید.
توییت کنید.
در بالاترین منتشر کنید.
در علاقه مندی های خود ذخیره کنید.
در گوگل پلاس منتشر کنید.


دُرنیوز
رسا -   -  اجتماعی - 
20 دقیقه و 33 ثانیه پیش
خبرگزاری رسا ـ آیت الله مصباح یزدی با بیان این که بسیاری از ما مسلمانان دنیا را نقد و آخرت را نسیه می پنداریم، گفت: در جوانی می گوییم باید ...

آیت الله مصباح یزدی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم شب گذشته در حسینیه امام خمینی(ره)قم در ادامه شرح حدیث معراج، اظهار داشت: اهل آخرت، دنیا و آخرت برایشان یکی است؛ ما تا کنون می گفتیم زندگی انسان 2 دوره دارد یکی دنیا که باید در آن کاشت و یکی آخرت که محل برداشت نتیجه است، پس این عبارت یعنی چه؟


وی در توضیح این عبارت، گفت: کسانی که اهل دنیا هستند که اصلا آخرت را قبول ندارند، اما کسانی که قبول دارند باید حسابی برای آن باز کنند؛ شاید بسیاری از ما حساب دنیا را نقد و آخرت را نسیه بدانیم، می گوییم حالا فعلا دنیا را بچسبیم و در آخر عمر می رویم مجاور یکی از حرم ها می شویم و توبه می کنیم.


برخی در آخر عمر هم برای پست و مقام دنیا تلاش می کنند
رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)افزود: عموم مردم این گونه اند که می گویند جوان است باید جوانی کند، این به نوبه خود گفتمانی بین مردم شده است؛ وقتی که پیر شد و پول هایی که جمع کرده را نمی داند چه کند، بخشی از آن را خرج امور عام المنفعه می کند البته اگر حرص دنیا بگذارد چراکه انسان هرچه پیرتر می شود حرصش به دنیا بیشتر می شود؛ کسانی را می بینیم که در آخر عمر هنوز هم فکر مال، ثروت و یا پست و مقام هستند.


نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: تا زمانی که دنیا در نزد ما نقد است دیگر فرصت به نسیه نمی رسد؛ وقت پیری و زمانی که نیروهایش ضعیف شد اگر بقایایی از ایمان مانده باشد یک سری کارهایی برای آخرتش هم می کند و یا در نهایت وصیت می کند که دیگران بخشی از مالم را صرف کارهای خیر کنید؛ این معامله ای است که ما با آخرت می کنیم.


برخی بندگان خدا دنیا و آخرت را نقد حساب می کنند
استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این که خدا بندگانی دارد که هم دنیا و هم آخرت را نقد حساب می کنند، ابراز داشت: اینها باور دارند به همان اندازه که دنیا واقعیت دارد، آخرت هم واقعیت دارد.


آیت الله مصباح یزدی با اشاره به تلاش پشت کنکوری ها و دانشجویان برای رسیدن به مدارج علمی، گفت: بسیاری از این افراد شبانه روز وقت خود را صرف درس خواندن می کنند تا در کنکور قبول شوند، 12 سال درس می خوانند برای این آینده شغلی و بسیاری از خواسته های خود را در گرو تحصیلات می دانند؛ مخصوصا در حال حاضر که برخی حاضر نیستند با کسی که مدارک علمی بالایی ندارد، ازدواج کنند.


وی افزود: این جوانان گعده های دوستانه، مهمانی های بستگان و بسیاری از لذت های دیگر را کنار می گذارند؛ برای چنین فردی دوران تحصیل و پس از آن حکم راهی است که باید طی کند و به مقصد برسد، این دو بخش زندگی برایشان مساوی است؛ رشته ای است که از دوران تحصیل آغاز و به دوران شغل، درآمد، پست و مقام ختم می شود.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که ما نیز باید نسبت به دو دوره زندگی دنیا و آخرت خود چنین نگاهی داشته باشیم، گفت: کسانی که ایمانشان ضعیف است چنین دیدی نسبت به آخرت ندارند؛ هم دنبال آن هستند که پول بدست آورند، دیگران به آنها احترام بگذارند و گاهی هم برای آخرت کاری انجام می دهند، اگر ماه رمضان شود ختم قرآنی دارند اما محور کارهایشان برای دنیا است.


دنیا و آخرت یک فرآیند واحد و پیوسته است
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با اشاره به عبارت«عُقْبَى الدَّارِ»بیان داشت: این تعبیر حداقل 2 بار در سوره رعد آمده است؛ یکی از عواملی که تحولی در زندگی من ایجاد کرد تفسیری بود که علامه طباطبایی از این عبارت ارائه کرد؛ می گفت آخرت دنباله این دنیا است و دو زندگی مجزا نیست.


نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در توضیح بیشتر این مطلب گفت: کشاورز از زمانی که زمین را شخم می زند تا برداشت محصول، کارهای متنوعی انجام می دهد اما همه اینها یک دوره کار است؛ اما برای ما دنیا یک حسابی دارد که همین چیزهایی است که می بینیم مانند اقتصاد، سیاست، تجارت و صنعت و یکی هم این که می گویند بهشت و جهنمی است، در آنجا هم خدا بزرگ است و اگر کارمان درست نشد در نهایت امام حسین(ع)شفاعت می کند بنابراین نباید غصه آنجا را بخوریم.


استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کرد: چنین نگاهی نداریم که زندگی ما از دنیا آغاز می شود و نقطه پایانی ندارد«خَالِدِینَ فِیهَا أَبَداً»و سرنوشت آن زندگی ابدی را همین زندگی دنیا تعیین می کند؛ کارهای دنیا مقدماتی است برای این که به آنجا برسیم، البته همه ما این مطلب را قبول داریم اما به صورت ضعیف، چراکه دنیا در نظرمان مهم تر از آخرت است.


آیت الله مصباح یزدی با بیان این که دنیا و آخرت یک خط حرکت و فرآیند یکپارچه است، گفت: یک بخش این پروسه را در دنیا و با اختیار خود کار می کنیم و بخش دیگر برداشت می کنیم.


بندگان خاص خدا در این دنیا آخرت را می بینند
وی در تفسیر دیگری که از این بخش روایت قدسی می توان برداشت کرد، ابراز داشت: برخی از بندگان خدا در همین دنیا آخرت را می بینند؛ اگرروایت های متعددی که در این زمینه وجود دارد نبود شاید خیلی این مطلب را باور نمی کردیم.


عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به داستان زید بن حارثه اشاره کرد و گفت: روز پیامبر(ص) دید که روی او زرد و چشمانش گود رفته است، پرسید چگونه صبح را آغاز کردی؟ گفت با یقین صبح کردم، حضرت فرمود هر چیزی نشانه ای دارد، علامت یقین تو چیست؟ گفت شب ها از نگرانی عالم آخرت خوابم نمی برد، میل به غذا و لذت های دنیایی را از من گرفته و شب ها را به گریه و عبادت می گذرانم.


رییس مؤسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: اگر اینجا اشتباهی انجام دهیم قابل جبران است اما در آن دنیا دیگر نمی شود کاری را جبران کرد؛ پیامبر(ص) فرمود راست می گویی این علامت یقین تو است، سعی کن این حالت را در خود حفظ کنی؛ عرض کرد دعا کنید من به شهادت برسم، پس از دعای رسول خدا(ص) در جنگی که پیش آمد او جزو نفرات اولی بود که شهید شد.


نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری به روایت دیگری اشاره کرد و گفت: کسانی در نزد معصومین ادعا می کردند که ما می شناسیم افرادی را که الان در جهنم هستند؛ پیامبر(ص) نیز در سفر معراج بسیاری را در حال عذاب دید از جمله کسانی را که از زبانشان در فضای جهنم آویزان شده بودند؛ اینها معنای دقیق تری از یکی دانستن دنیا و آخرت است.


پذیرش پست و مقام اگر برای خدا باشد ارزشمند است
استاد اخلاق حوزه علمیه قم توصیه کرد: جا دارد که ما بیشتر در مورد آخرت فکر کنیم و رفتارمان را تغییر دهیم و همه فکر خود را معطوف دنیا و پست و مقام نکنیم؛ اگر فعالیتی در این زمینه انجام می دهیم برای این باشد که خدا دوست دارد و بر ما تکلیف کرده است.


آیت الله مصباح یزدی افزود: اگر این گونه باشیم قبول سلطنت و خلافت هم خوب است؛ مانند حضرت سلیمان(ع) که سلطنت را برای خود نمی خواست و یا امیرالمؤمنین(ع) که پس از قبول خلافت فرمود حکومت بر شما برای من از لنگه کفش پاره هم بی ارزش تر است، مگر این که حقی را احیا کنم، ظلمی را از مظلومی رفع کنم، خدا اینها را دوست دارد بنابراین من هم این کارها را دوست دارم.


وی گفت: در زمان ما نیز هستند کسانی که بنا بر وظیفه شرعی مسؤولیت های بسیار سنگینی را می پذیرند اگر این کارها اطاعت از فرمان خدا نبود، رهایش می کردند؛ خدا به ما معرفت دهد که قدر این افراد را بدانیم و شکر این نعمت را بجا آوریم./928/پ201/ج

دُرنیوز
رسا -   -  اجتماعی - 
20 دقیقه و 25 ثانیه پیش
خبرگزاری رسا ـ حضرت آیت الله نوری همدانی تهاجم رسانه ای دشمن را همراه با شبهه افکنی و ایجاد تردید در باورها دانست و گفت: استکبار جهانی با ایران ...

پشت صحنه ضبط برنامه ماه مبارک رمضان آیت الله نوری همدانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‏الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در بیست­وهشتمین برنامه از سلسله برنامه‏های چشمه معرفت که از شبکه اول سیما پخش شد، با اشاره به صف­آرایی جبهه حق و باطل در مقابل یکدیگر اظهار داشت: از روزی که انسان برای زندگی در سطح زمین قرار گرفت، جبهه حق به رهبری پیامبران با منطق، دلیل و برهان و جبهه باطل به رهبری شیطان با زر، زور و تزویر به وجود آمد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که در گذشته تقابل حق و باطل محدود بوده است تصریح کرد: امروز دشمنان اسلام با همه توان و تبلیغات وسیع از طریق جنگ سخت و تهاجم نرم به جنگ با تمام اسلام آمده­اند.

وی تهاجم رسانه­ای، فرهنگی دشمن را همراه با شبهه­افکنی و ایجاد تردید در باورها دانست و گفت: استکبار جهانی با اسلام و ایران هراسی در جهان سعی می­کند چهره اسلام ناب و انقلابی را خدشه­دار کند و با شیعه هراسی مسلمانان را از خطر اصلی دور کند.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) خاطرنشان­کرد: «المؤمن مجاهد» مؤمن باید روح جهادی داشته باشد و از بی­تفاوتی و سکوت در برابر باطل دوری کند.

وی بنابر فرموده امام خمینی(ره) زندگی را جهاد و عقیده برشمرد و تأکیدکرد: جهاد در اسلام به معنای کوشش در راه برتری بخشیدن به حاکمیت اسلام و عدم قبول سلطه کفار است که این با جنگ طلبی و خشونت تفاوت دارد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان انواع مختلف جهاد در راه خدا ابرازداشت: در شش جای قرآن از جهاد با مال تقدیر شده و جهاد با قلم و زبان از دیگر انواع جهاد بوده است که افرادی همچون علامه امینی و شیخ مفیدها با تأیید و توقیع امام زمان(ع) در راه بیان کردن حقایق با منطق و برهان قدم برداشتند.

وی به اهمیت کار هنری، فرهنگی در ترویج اسلام اشاره ­کرد و افزود: «کمیت زیداسدی» و «دعبل خزاعی» از شخصیت­هایی هستند که با تبلیغ دین از طریق شعر و هنر باعث خوشحالی ائمه­اطهار(ع) بودند و همچون یک دستگاه تبلیغاتی گسترده با بنی­امیه و بنی­عباس مقابله می­کردند که دعبل خزاعی می­گفت: «من 30 سال است  چوبه دار خودم را به دوش می­کشم»

حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان با اشاره به تشویق و ترغیب ائمه­اطهار(ع) به جهاد با زبان و قلم بیان داشت: امام سجاد(ع) بعد از دادن هدیه به کمیت او را دعا کرد و فرمود: «خدایا او را در زندگی سعادتمند قرار بده و شهادت را نصیبش بفرما» و امام رضا(ع) به دعبل خزاعی صله و پیراهن مبارکش را عطا کرد و فرمود: «با این پیراهن هزار شب، هزار رکعت نماز خوانده­ام و هزار مرتبه قرآن را ختم کرده­ام.»/908/پ202/ج

دُرنیوز
معاون امور اجتماعی و فرهنگی به مناسبت ماه مبارک رمضان در بوستان جوانمردان ایستگاه‌های مشاوره دینی و مذهبی با عنوان نسیم بهشت برپا می‌شود.

مسعود خسروی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، گفت: بوستان جوانمردان در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری ایستگاه‌های فرهنگی، قرآنی و برنامه‌های دینی، ورزشی می‌کند.
 
وی در ادامه اظهار داشت: برپایی ایستگاه مشاور مذهبی و دینی از جمله برنامه‌هایی است که مبلغین روحانی برجسته به سوالات شرعی و دینی به مردم پاسخ می‌دهند.
 
وی در ادامه تصریح کرد: در بوستان جوانمردان، ایستگاه‌های مذهبی با هدف کمک به توسعه و ترویج اخلاق و تسهیل ارتباط شهروندان، روحانیون در مباحث اسلامی و اطلاعات فردی و اجتماعی در حال اجرا است.
 
خسروی در پایان خاطرنشان کرد: با هماهنگی نواحی 7 گانه نیز با منظور استقرار مبلغین دینی و مذهبی مشاوره‌های لازم در سرای محلات منطقه 5 به شهروندان ارائه می‌شود و در جهت ارتقای سلامت شهروندان اقدام به برگزاری ایستگاه مشاوره تغذیه در بوستان جوانمردان در سرای محلات کرده است.
 
انتهای پیام/
 

مسابقه بزرگ طراحی
منبع خبری
مسابقه بزرگ طراحی

Please Wait...

نام و نام خانوادگی
نام:   
نام خانوادگی:   

رمز عبور
رمز عبور قبلی:
رمز عبور جدید:
تکرار رمز عبور جدید:  


تازه ترین خبرها
مهم ترین ترین خبرها
اخبار کلمه های کلیدی